Konu
Mnemosyne
bir alıntı ekledi.
Hesiodos'a göre, insanlar daha fazla teknoloji elde ettikçe değerleri bozuluyordu. Bu nedenle, son derece basit yaşam sü­ren ilk Ölümlülerin altın ırkı Zeus'un yarattığı bütün ırkların en onurlusu, en mutlusuydu.
10
Mnemosyne
bir alıntı ekledi.
İlkel insanlar, arzu­lanan özellikleri (cesaret, güç, akıl, yetenek gibi) bir başka yaratığın, genellikle sözü edilen özelliklere sahip korkulu bir düşmanın önemli organlarını yiyerek kazanacaklarına inanırlardı. Sonuç olarak ilk insanlar, öldürmüş oldukları hayvanın etini yedikleri gibi, öldürecek kadar büyük düşmanları olan birinin kalbini ye­ miş veya kanını içmiş olabilirler. Anaerkil toplumda rahibeler, ve­rimliliğini elde etmek için kutsal kralın etini yiyecektir.
5
Mnemosyne
bir alıntı ekledi.
Allah kahretmesin xkanxkanckancksnc
Uranos'un ölümsüz gövdesinden kopan parçalar denize battı ve çevrelerini beyaz bir köpük sardı. Zamanla bunlardan güzellik ve aşk tanrıçası, genellikle köpükten doğmuş tanrıça olarak anılan Aphrodite doğdu.
Donna Rosenberg
O parçalar ne parçası tahmin edin,,,,
3
Mnemosyne
bir alıntı ekledi.
Kaos denilen başlangıçtaki boşluktan ilk üç ölümsüz varlık orta­ya çıktı; Gaia (Toprak Ana), yeraltı dünyasının en derin, en ka­ranlık bölgesini yöneten Tartaros İle eşsiz güzelliği pek çok ölümsüz tanrının yaratılışına esin kaynağı olan Eros (Aşk). Da­ha sonra Gaia, eşi olmadan Uranos'u (Gökyüzü Baba) doğurdu. Her yönden kendisini sararak, ölümsüz varlıklara bir barınak sağlaması için onu kendine denk tuttu. Gaia aynı zamanda Ourea (Dağlar) ile Pontos'u (Deniz) doğurdu.
3
Hasan Berk ATA
bir alıntı ekledi.
İki Kavga
İki türlü Kavga vardır bu dünyada, Biri övülmeye değer, öteki yerilmeye. Özden apayrıdır bu iki Kavga, İnsanı kanlı savaşa götürür birisi, Kötüsü, hiçbir ölümlü sevmez onu, Zorla girer bu kör dövüşe, Ölümsüzlerin zoruyla, buyruğuyla. Öteki Kavga'yı daha önce doğurdu Karanlık, Göklerdeki tahtında oturan Kronos oğlu Toprağın özüne katti onu. İnsanlara yararlıdır o Kavga, O Kavga ki eli tutmaz insanları bile işe sürükler. Başkası çift sürerken, ekin ekerken, Evini barkını düzenleyip zengin olurken, Sen yerinde boş oturabilir misin? Mal mülk edinen komşuna imrenirsin. İşte bu Kavga'dır insanlar için hayırlı Kavga! Çanakçı çanakçıya özenir, dülger dülgere, Dilenci dilenciyi kıskanır, ozan ozani. Ey Perses, bu öğütler girsin kafana.
1
Mnemosyne
bir alıntı ekledi.
İnsanlar, bir kadının çocuk doğurma yeteneğiyle toprağın bütün bitkileri "doğurma" yete­neği arasında bir bağ kurmuşlardır. Bu nedenle toprağın ruhu kadındır, ilk Yunanların taptığı en önemli tanrısal varlıklar da kadındır.
2