1000Kitap Logosu
Resim

Mitoloji

53 Takipçi
TAKİP ET
376 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Selam :) kitap yorumumu yapmadan önce uygulamada ki incelemeleri okudum. Burada böyle sığ düşünceli insanları görünce gerçekten üzüldüm. Kitaptaki karakterlerimiz eşcinsel ve bu çok normal bir şey. Yapılan yorumda bir baba çocuklarına asla okutmayacağını söylemiş. Eşcinselliği kötü bir şey gibi göstermek... Cidden çok yazık. İnsan kimi seveceğine karar veremez bu durum gayet normal ARTIK KABUL EDİN. ~~~~ Kitabın konusu çok güzel fakat bazı yerlerde çok sıkıldım. Arkadaşımla beraber okuduk ikimizin de anlamadığı yerler çok oldu :) ağır bir dille yazıldığını düşünüyoruz. Akıcı bir kitap elinizden zor bırakırsınız. ~~~ Patroklos adında karakterimiz bir suç işliyor ve sürgüne gidiyor. Sürgüne gittiği krallıkta Akhilleus ile tanışıyor. Akhilleus prens ama kimseyi küçümsemiyor herkesle arkadaşlık ediyor. Akhilleus ve Patroklos tanışıyor ve arkadaş oluyorlar. İlişkileri çok tatlıydı. İkisi de büyüyor ve savaş başlamış oluyor. Akhilleus'un yarı tanrı olarak savaşa gitmesi gerekiyor Patroklos onu savaşta yalnız bırakmıyor. Beraber gidiyorlar. Böylece olaylar başlıyor. Spoi vermek istemediğim için çok bahsetmeyeceğim :) Kitabın sonunda birbirlerine kavuştukları için çok mutlu oldum. “Mutlu olan bir kahraman söyle bana… hem ünlü hem de mutlu olmana asla izin vermezler.” "Onu yalnızca dokunarak, yalnızca koklayarak bile tanırdım; Kör olsam bile nefeslerinden, ayaklarının yere vuruşundan tanırdım. Ölmüş olsam bile, dünyanın sonu gelmiş olsa bile tanırdım. " Gerçek insanların inandığı şeydir. " " Bizi gömün ve mezar taşlarına adımızı kazıyın. Bırakın özgür olalım." Sevdiğim kitaplar arasına girdi, herkesin okumasını tavsiye ederim.
Okuyacaklarıma Ekle
408 syf.
·
58 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Çok uzun zaman önce başlayıp bir türlü vakit yaratamayıp okuyamamıştım, elime alıp kitabın sihrine kapılınca sadece iki günde bitirdim. Elinizden bırakamayacağınız sizi içine çeken bir kitap. Özellikle mitolojiye ilginiz varsa şiddetle öneririm. Filmi çekilse harika olacağına eminim. Kitabı okurken cadı Kirke’nin bile anne olduğundaki merhametine hayran kaldım. Yer yer tiksindiğim bölümler olmadı desem yalan olur ama benim için farklı bir deneyimdi. Tasarımı, kapağı ve olay örgüsünün kitapta anlatılan büyüler gibi sizi kendine çekmesi müthiş! Çok beğendim!
Ben, Kirke
8.1/10 · 21,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
Tıp’ın en gizemli şubesi Psikiyatriye ismini veren Psykhe, Miletos kralının üç kızının en güzelidir. Bu güzelliği ile de Aphrodite’nin kıskançlığını ve hışmını çeker. Aphrodite, oğlu Eros’tan, güzel Psykhe’yi alıp dağa götürmesini ve orada onu bir canavar ile zorla evlendirmesini ister. Ne var ki Eros güzel Psykhe’yi gördüğünde, onu bir canavar ile evlendirmek bir yana, bir daha hiç ayrılmamacasına onunla birleşmek ister. Zaten sevgi ve aşk, ruhtan ayrılamaz ki... Fakat ne yazık ki Eros bir tanrı, Psykhe ise bir ölümlüdür. Böylesine bir birleşmeye tanrılar izin vermez. Onun için Eros, Psykhe’yi alıp bir mağaraya götürür ve ona kendisini göstermez; yalnız karanlık gecelerde gelir ve sevgilisi ile buluşur. Psykhe’den de kendisini görmeye çalışmamasını ister. Fakat Psykhe sevgilisinin kim olduğunu hiç olmazsa bir kerecik olsun görmek ister... İşte böyle bir istek ile, bir gece Eros yanında uyurken, yağ kandilini yakıp ona bakmaya kalkışır. Kandili yakıp sevgilisinin bir tanrı olduğunu görünce öylesine heyecanlanır ki bir damla kızgın yağ Eros’un omuzuna damlar. Eros uyanır ve farkedildiğini görünce Psykhe’yi bırakıp gider... İki sevgili arasındaki ayrılık uzun sürer, ikisi de mutsuzdur. Ancak böylesine kuvvetli bir aşk karşısında Aphrodite yumuşar; bu aşka izin vermesi için Psykhe’den yerine getirilmesi çok güç olan bazı isteklerde bulunur. Aphrodite’nin bu zor isteklerini yerine getirebilmesi için bütün nymphalar ile satyrler elbirliği ile Psykhe’ye yardım ederler; bu yardımlar sayesinde Aphrodite’nin istekleri yerine getirilir. Sonunda Eros ile Psykhe birbirine kavuşurlar.
Günlük psikiyatri tatbikatında, hele 1895-1930 yılları arasındaki çetin mücadelesi ile büyük hekim Freud’un kapılarını açtığı Psikodinamik Psikiyatri’nin ağırlığını koyduğu 1940 senelerinden sonra, Oedipius kompleksi ile beraber Elektra kompleksi kavramları psikiyatrların aklını en çok meşgul eden konulardan biridir. Kişinin, erkekse ilk sevgilisi annesi, kızsa ilk sevgilisi babasıdır. Yaşamın üç ile altı yaş diliminde yaşanan bu devreler, hayatın en mühim ve insanın bütün ilerideki yaşam serüvenine damgasını vuran, onun ileride mutlu veya mutsuz, huzurlu veya huzursuz, başarılı ve atılgan ya da hayatın geri planında kalmış bir pısırık olmasının temellerinin atıldığı devrelerdir. Kişinin bütün hayatındaki mutluluk ve de bu mutluluğun sonucu olarak sevgi ve yaratıcılık ögelerini tam olarak yerine getirebilmesi, hayatının üç ile altı yaş arasındaki dönemini rahat, anlayışlı, huzurlu ve sağlıklı bir aile ortamında geçirip geçirmemesine bağlıdır. Bu devreden sonra, kişi için, sevgili objesi, anne-babanın ve tüm ailenin dışında ve heteroseksual bir yön alır. Elektra ismi elektron-kehribar kelimesinden gelir; elektrik kelimesinin de kökeni elektron’a dayanır; elektron parıldar; Elektra da “parıldayan dişi” anlamındadır. Agamemnon ile Klytaimnestra’nın kızı olan Elektra, zaman ve mekân üstü bazı temel kanunları korumayı, bazı ilke ve amaçların gerçekleşmesi uğruna tek başına eyleme geçmeyi göze alan kahraman bir kızdır. Agamemnon, Troya savaşı çıktığında, rüzgârın dinip gemilerin hareketsiz kaldığı bir gün, rüzgârın esmesini sağlayabilmek amacıyla, kâhinlerin dediklerine uyarak karısını bir tanrıça ile aldatmak zorunda kalır. Klytaimnestra da bu haberi duyunca, kızgınlığından, Atreusoğullarının en büyük düşmanı olan Aigisthos ile ilişki kurar ve kocasını aldatır. Hattâ, aldatmakla da kalmayıp, Agamemnon seferden evine döndüğünde, Klytaimnestra aşığı ile bir olup kocasını öldürür. Bunun üzerine, Elektra babasının öcünü alması için kardeşi Orestes’i şartlandırır ve bir gün Elektra kardeşini yüreklendirerek annesini öldürtür. Böylece, Elektra, babasına karşı duymakta olduğu sevgisi, hattâ, cinsel bir arzu hudutlarına kadar varan yakınlığı nedeni ile babasına sadık kalmayan annesinin katili olur.
1
2
3
4
...
458
4.580 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.