7,8/10  (25 Oy) · 
101 okunma  · 
21 beğeni  · 
656 gösterim
Gecenin bir vaktinde kapı çalındı, gidip açtım.
Karşımda efendim duruyordu.
Yüzünün nurundan etrafa aydınlık saçılıyordu...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1998
 • Sayfa Sayısı:
  70
 • ISBN:
  9789759953003
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sabriye Yabancı 
26 Nis 23:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sır birbirinden bağımsız gibi görünen sekiz hikayeden oluşuyor. İlk hikaye hiç istememesine rağmen şeyhinin isteği doğrultusunda şeyhlik postuna oturmak zorunda kalan bir köylünün yaşadıkları ve tekkedeki diğer müritlerin bu duruma tepkilerini yansıtır. Daha sonraki hikayelerde ise çeşitli meslek guruplarından insanların yaşamları iç konuşmalarla aktarılmış bu kişilerin ortak özelliği ise bazen salih bir niyetle bazen de çıkarları uğruna tekkeye gidip gelmeleri. Kişilerin iç konuşmaları hikayelerin yazıldığı dönemdeki çıkar ilişkilerini, siyasi ortamı yansıtması bakımından önemli. Son hikayede şeyhlik makamına oturan köylünün safiyane niyetle de olsa kabul ettiği şeyhliğin kendinde yaptığı olumsuz değişmeleri farkederek kendi iç muhasebesini yapması ve tekkeyi terketmesi anlatılıyor.Benim için ilginç bir kitaptı dil çok akıcı. Son hikayede imgeler kullanılmış tasavvufi göndermeler kullanılmış. Tasavvufa ilgi duyanların beğeneceğini düşünüyorum.İyi okumalar.

Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

"Kimi kitapları siz bulmazsınız, aksine kitaplar gelip sizi bulur," desem ne dersiniz? Evet, bazen gerçekten okurundan ziyade kitaplar okurunu bulabiliyor. Tahmin edersiniz ki, benim de "Sır" ile karşılaşmam bu şekilde, bir tesadüf zinciri sonucunda oldu. Mustafa Kutlu, uzun süredir severek takip ettiğim bookstagramların beğendiği, okudukça vazgeçemediği kalemlerden biriydi. Denk geldiğim tüm güzel yorumların üzerine bir de çok sevdiğim, okuma zevkine güvendiğim bir kitapdaşım da yazarın kalemi hakkında oldukça olumlu yorumlar yapınca artık okumak şart oldu diye düşünerek kütüphanede harıl harıl Mustafa Kutlu eserleri aramaya koyuldum ve tercihler arasında başlangıç kitabı olarak "Sır"da karar kıldım. Gelin görün ki bu eser, #heraybirmustafakutlu etkinliğinin bu ay okunacak kitabıymış ve ben aslında farkında olmadan yaptığım seçim sonucunda bu etkinliğin kucağına düşüvermişim. Bir tesadüf zincirinin peşine takılıp buralara kadar gelerek geriye yazarın kalemiyle hoş bir tanışma anısı bırakırken, aynı zamanda etkinliğin bir parçası olup diğer okurlarla aynı satırlarda buluşmuş olmam dolayısıyla da bu seçim benim için bir o kadar daha anlamlı oldu :)
Tabii kitabın gelip beni nasıl bulduğu bir kenara biraz da kitaptan bahsetmek gerekirse Sır, sekiz öyküden oluşan bir öykü kitabı. Öykülerin genelinde tasavvufi öğeler bulunsa da bazı öykülerde günümüz siyaset anlayışına ufak göndermeler yapıldığını görmek mümkün.
Sır, daha çok din ve siyaset etrafında şekillenen öyküleri bünyesinde barındıran bir eser olduğu için, eğer tasavvuf türünde eserler okumuyorsanız yazarın kalemi ile tanışmanız için uygun bir başlangıç kitabı olmayabilir ve itiraf etmek gerekirse, tasavvuf veya tasavvufi yanı ağır basan kitapları okumayan okurlardan biri de benim. Yazarın eserlerini tamamlama yolunda her aya bir Mustafa Kutlu eseri sığdıran kitapdaşım da benden önce kitabı okumaya başladığında bu eserin diğerlerinden farklı olduğunu ve biraz tasavvufi öğeleri barındırdığını dile getirmişti. Yazarı kendi adıma - eserlerini okumaya devam edip etmeme konusunda- değerlendirirken bu etkeni göz önünde bulundurmaya özen göstereceğim fakat, her ne kadar bu türde okumayan biri olsam da şunu samimiyetle dile getirmeliyim ki, yazarın üslubu oldukça başarılı. Kitap adeta diliyle elinizde akıp gidiyor ve her ne kadar o türde okumayı tercih etmiyor olsanız bile sıkılmadan okuyabiliyorsunuz. Mustafa Kutlu ve tasavvuf türünde eserleri okumayı sevenlerin bu kitaba bir şans vermesini tavsiye ediyor, sözlerime kitaptan alıntılar ile son veriyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

ZeyK 
 12 Mar 16:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bi hikaye kitabi, gecmisten gunumuze insanlarin icinde bulunduklari dunyayi, iclerindeki sorgulamalari bu kadar iyi yorumlayip bu kadar guzel aktarabilir ancak. Tabii bu Hikaye Kitabi da Mustafa Kutlu tarafindan yazilir ancak. Bir solukta okudum. Unutulmayacak sahneler yine aklima kazindi. Cok guzel bir kitap. Sakin ertelemeyin, okuyun..

Fadime 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Günümüzü anlatan yanları çok fazla. Din, siyaset, ve körü körüne bir şeye bağlanan okumuş cahiller ... Bu kitabı okurken herzamn düşündüğüm seyi daha derin ve sıkı düşünmeye başladım. Bir insanın dusuncesı, bir kitabın anlattıkları ne olursa olsun onu dinlemek okumak gerekir. Ancak sadece fikrini öğrenebilmek için körü körüne bağlanmak için değil :)

Kivirciktosh 
27 Şub 18:19 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Sır... Mustafa Kutlu'nun kısa ama üzerinde çok düşünülmesi gereken bir kitabı. Alıştığımız saf, temiz ve duru olan bir Mustafa Kutlu anlatımı... Ne kadar çok yorgun da olsanız zihninizi yormadan okuyabileceğiniz bu kitap 1990 yilinda yazılmış. İnsanların dünya menfatleri uğruna tükenişlerini anlatıyor. Tavsiye ediyorum efendim ⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀

Kitaptan 23 Alıntı

Ahmet Can Ayhan 
16 Mar 00:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim servetim kitaplarım diyordu o.
Kitaplarım, yani hayatım.

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)

Ha çiçek, ha kitap... İki temiz, asil ve derin unsuru yan yana getirmiş olmaktan mutlu.

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 37)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 37)
mavera 
11 Nis 22:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şey yerli yerinde. Güzel. Lakin ben neredeyim? Zamanın neresinde? Hangi sarmaşıklar sarıp sarmaladı beni?

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)
mavera 
11 Nis 22:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben çoktan kapadım o defteri...
Lakin defter kapanmıyor... Mazi hiçbir vakit bizi büsbütün terk etmiyor. En umulmadık yerde birden karşımıza çıkıveriyor..

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 43)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 43)
Ahmet Can Ayhan 
18 Mar 01:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Varsın şimdilerde bizi şu yol boyunca tanıyan artık çıkmayıversin. Daha ölmedik...

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 37)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 37)
Ahmet Can Ayhan 
18 Mar 01:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mazi hiçbir vakit bizi büsbütün terk etmiyor. En umulmadık yerde birden karşımıza çıkıveriyor.

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 43)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 43)
Ahmet Can Ayhan 
18 Mar 01:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben çoktan kapadım o defteri...
Lakin defter kapanmıyor...

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 43)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 43)
3 /