8,3/10  (75 Oy) · 
261 okunma  · 
63 beğeni  · 
1.456 gösterim
Mustafa Kutlu'nun bu eseri "Şark hikâyesi"nin tasavvufî ve biçimsel özellikleri üzerine kurulmuş bir kitaptır. Kitapta yer alan hikâyeler tek başlarına müstakil bir hikâye olmaları yanında aynı zamanda bir bütünün parçalarıdır.
Kitabın bütünü bir şeyhin dramını yansıtmaktadır. Şeyhin dergâhında ve etrafında toplumun hemen her kesiminden tipler yer alır. Bir gazeteci, bir ilim adamı, bir siyasetçi, vb. Bu tiplerin tekke ile olan bağlantıları aynı zamanda kendi şahsî dramlarını da ortaya koyar.

Sır kitabı Kutlu'nun öteden beri işlemekte olduğu Türkiye'de toplumsal değişme serüveninin bilhassa seksen sonrasındaki görünümüne ışık tutmakta, eleştiriler getirmektedir.

Kitaptaki hikâyeler: Sır, Tarihin Çöp Sepeti, Politik-vizyon, Her Ne Var Âlemde, Aramakla Bulunmaz, Mürit, Satılık Huzur, Cüz Gülü.

 
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  90
 • ISBN:
  9789759953003
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:

Tasavvufi sayılabilecek bir kitap dili oldukça sade olmakla birlikte akıcı bir anlatımda mevcut. Koşulsuz itaat ve elpençe divane olunan kişiler ve hangi mevki olursa olsun açılan kapılar aranılan gerçekler... Kutlunun tüm eserleri birbiriyle bağlantılı olup her kitap bir birini tamamlayıcı niteliktedir. Keyifli okumalar.

RAŞİT ÇAYIRLI 
 28 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Epey zaman geçti bu kitabı okumamın üzerinden. Ama vaktiyle beni çok etkilediğini söylemem gerek. Mustafa Kutlu yaşadığı zamandan şikayetçi bir adamdır. Ama onun şikayeti hiçbir zaman bir isyan şeklinde tezahür etmez. Dervişçe bir sitemdir onunki. Kaybolup giden bir şeylerin ardından hissedilen hüzün vardır onun hikâyelerinde...

... 
 22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insan düşünün, kendine bağlı bir çok mürid ve hayatı bundan sonra başlıyor. Kendini tanıyınca ise bir sır olup gidiyor ardında bıraktığı ona intisap edenler ise bu sır olup gitmede kendilerini buluyor. Bilmek, bulmak, olmak kavramları en ince ayrıntısına kadar tefekkür ettiren bir kitap ve bağlılığı izah eden ve sevenin sorgulamayıp sadece sevmesini anlatan bir eser...

Fatmanur Arslan 
12 Oca 09:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kahramanin ic dünyasindan baslayan ve cevrenin etkisi altinda kalma gibi meseleler üzerine bir bakis acisi...Neye Ne anlami yüklüyoruz?Yaraticiyla kurdugu bag,degindigi ifadeler,basit ama etkili,ince bir üslup...Herkesin kendine ait mutlaka bir seyler bulabilecegi bir Kitap...

Sabriye Yabancı 
26 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Sır birbirinden bağımsız gibi görünen sekiz hikayeden oluşuyor. İlk hikaye hiç istememesine rağmen şeyhinin isteği doğrultusunda şeyhlik postuna oturmak zorunda kalan bir köylünün yaşadıkları ve tekkedeki diğer müritlerin bu duruma tepkilerini yansıtır. Daha sonraki hikayelerde ise çeşitli meslek guruplarından insanların yaşamları iç konuşmalarla aktarılmış bu kişilerin ortak özelliği ise bazen salih bir niyetle bazen de çıkarları uğruna tekkeye gidip gelmeleri. Kişilerin iç konuşmaları hikayelerin yazıldığı dönemdeki çıkar ilişkilerini, siyasi ortamı yansıtması bakımından önemli. Son hikayede şeyhlik makamına oturan köylünün safiyane niyetle de olsa kabul ettiği şeyhliğin kendinde yaptığı olumsuz değişmeleri farkederek kendi iç muhasebesini yapması ve tekkeyi terketmesi anlatılıyor.Benim için ilginç bir kitaptı dil çok akıcı. Son hikayede imgeler kullanılmış tasavvufi göndermeler kullanılmış. Tasavvufa ilgi duyanların beğeneceğini düşünüyorum.İyi okumalar.

Bizimmahalleninkitapcisi 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

"Kimi kitapları siz bulmazsınız, aksine kitaplar gelip sizi bulur," desem ne dersiniz? Evet, bazen gerçekten okurundan ziyade kitaplar okurunu bulabiliyor. Tahmin edersiniz ki, benim de "Sır" ile karşılaşmam bu şekilde, bir tesadüf zinciri sonucunda oldu. Mustafa Kutlu, uzun süredir severek takip ettiğim bookstagramların beğendiği, okudukça vazgeçemediği kalemlerden biriydi. Denk geldiğim tüm güzel yorumların üzerine bir de çok sevdiğim, okuma zevkine güvendiğim bir kitapdaşım da yazarın kalemi hakkında oldukça olumlu yorumlar yapınca artık okumak şart oldu diye düşünerek kütüphanede harıl harıl Mustafa Kutlu eserleri aramaya koyuldum ve tercihler arasında başlangıç kitabı olarak "Sır"da karar kıldım. Gelin görün ki bu eser, #heraybirmustafakutlu etkinliğinin bu ay okunacak kitabıymış ve ben aslında farkında olmadan yaptığım seçim sonucunda bu etkinliğin kucağına düşüvermişim. Bir tesadüf zincirinin peşine takılıp buralara kadar gelerek geriye yazarın kalemiyle hoş bir tanışma anısı bırakırken, aynı zamanda etkinliğin bir parçası olup diğer okurlarla aynı satırlarda buluşmuş olmam dolayısıyla da bu seçim benim için bir o kadar daha anlamlı oldu :)
Tabii kitabın gelip beni nasıl bulduğu bir kenara biraz da kitaptan bahsetmek gerekirse Sır, sekiz öyküden oluşan bir öykü kitabı. Öykülerin genelinde tasavvufi öğeler bulunsa da bazı öykülerde günümüz siyaset anlayışına ufak göndermeler yapıldığını görmek mümkün.
Sır, daha çok din ve siyaset etrafında şekillenen öyküleri bünyesinde barındıran bir eser olduğu için, eğer tasavvuf türünde eserler okumuyorsanız yazarın kalemi ile tanışmanız için uygun bir başlangıç kitabı olmayabilir ve itiraf etmek gerekirse, tasavvuf veya tasavvufi yanı ağır basan kitapları okumayan okurlardan biri de benim. Yazarın eserlerini tamamlama yolunda her aya bir Mustafa Kutlu eseri sığdıran kitapdaşım da benden önce kitabı okumaya başladığında bu eserin diğerlerinden farklı olduğunu ve biraz tasavvufi öğeleri barındırdığını dile getirmişti. Yazarı kendi adıma - eserlerini okumaya devam edip etmeme konusunda- değerlendirirken bu etkeni göz önünde bulundurmaya özen göstereceğim fakat, her ne kadar bu türde okumayan biri olsam da şunu samimiyetle dile getirmeliyim ki, yazarın üslubu oldukça başarılı. Kitap adeta diliyle elinizde akıp gidiyor ve her ne kadar o türde okumayı tercih etmiyor olsanız bile sıkılmadan okuyabiliyorsunuz. Mustafa Kutlu ve tasavvuf türünde eserleri okumayı sevenlerin bu kitaba bir şans vermesini tavsiye ediyor, sözlerime kitaptan alıntılar ile son veriyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Feyza 
25 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Birbirinden bağımsız gibi duran 8 hikayenin "sırrına" sizi ortak eden bir kitap. Diğer Mustafa Kutlu hikayelerinden daha tasavvufi bir yanı da var. Fakat akıcılık , hikayelerin gerçekliği aynı. Sanki hikayedeki karakterlerle çay eşliğinde sohbet ediyorsunuz. O kadar tanıdık karakterler ve aynı zamanda onların her zaman dikkat etmediğimiz iç dünyaları...
Keyifli okumalar

ZeyK 
 12 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bi hikaye kitabi, gecmisten gunumuze insanlarin icinde bulunduklari dunyayi, iclerindeki sorgulamalari bu kadar iyi yorumlayip bu kadar guzel aktarabilir ancak. Tabii bu Hikaye Kitabi da Mustafa Kutlu tarafindan yazilir ancak. Bir solukta okudum. Unutulmayacak sahneler yine aklima kazindi. Cok guzel bir kitap. Sakin ertelemeyin, okuyun..

Fadime 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Günümüzü anlatan yanları çok fazla. Din, siyaset, ve körü körüne bir şeye bağlanan okumuş cahiller ... Bu kitabı okurken herzamn düşündüğüm seyi daha derin ve sıkı düşünmeye başladım. Bir insanın dusuncesı, bir kitabın anlattıkları ne olursa olsun onu dinlemek okumak gerekir. Ancak sadece fikrini öğrenebilmek için körü körüne bağlanmak için değil :)

erkam 
31 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok geç fark ettim Mustafa Kutlu'yu, Beni; ayan-beyan olanın, malum olanın, herkesçe en ince ayrıntısına kadar bilinenin bayağılığından çekip meçhule, sırlı olana çağırdı.İnsandan başlayıp, bütün bir alemde var olan ve gittikçe nasibimizden uzaklaşan gizemin, güzelliğini temaşaya davet etti.
Mustafa Kutlu'nun diğer kitaplarında da rastladığımız üzere, yaşadığımız çağın doğallıktan kopup makinalaşmasına, ruhsuzlaşmasına dair esefli, sitemli göndermeleri vardı.
"Aramakla bulunmaz... ama bulanlar ancak arayanlardır" diyerek bizi bir yolculuğa davet ediyor giderken pusulaya, haritaya hele hele navigasyona hiç gerek yok. Sezilerinin, sızılardan aldığı rota doğrultusunda gidiyorsun...gidiyorsun.
Kendini "bulmanın" en güzel yolu "Sır'lanmak" yani kaybolmak.

2 /

Kitaptan 72 Alıntı

"Öyle bir zaman gelecek ki, insanlar kazançlarının helal mi, haram mı olduğuna bakmayacaklar artık." şeklinde bir hadis-i şerif vardır. bu zaman gelmiş midir?

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 20 - Dergah)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 20 - Dergah)
Ahmet Can Ayhan 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim servetim kitaplarım diyordu o.
Kitaplarım, yani hayatım.

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 47)

Ha çiçek, ha kitap... İki temiz, asil ve derin unsuru yan yana getirmiş olmaktan mutlu.

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 37)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 37)
mavera 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben çoktan kapadım o defteri...
Lakin defter kapanmıyor... Mazi hiçbir vakit bizi büsbütün terk etmiyor. En umulmadık yerde birden karşımıza çıkıveriyor..

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 43)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 43)
Ahmet 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Mevki demek koltuk demek değildir.
Ahmaklar koltuk peşine düşer.
Önemli olan, geçerli olmak, sözü dinlenir olmak. "

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 39)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 39)
mavera 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şey yerli yerinde. Güzel. Lakin ben neredeyim? Zamanın neresinde? Hangi sarmaşıklar sarıp sarmaladı beni?

Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)Sır, Mustafa Kutlu (Sayfa 50)