Beyhude Ömrüm

8,4/10  (59 Oy) · 
194 okunma  · 
61 beğeni  · 
1.595 gösterim
Kitapta Kutlu'nun tabiat tutkusu, Anadolu insanının tabiata bakışı ve hayat görüşü ile örtüşmektedir. En derinde ise "fanilik" meselesine değinen metafizik bir boyut vardır. Bu da bir uzun hikâyedir.

Beyhude Ömrüm, dış yapısı itibarıyla Türkiye'deki göç olgusundan, köylerin boşalmasından, sosyal bir vakadan bahsediyor. Aslında o bir "tutku" hikâyesidir. Kahramanı kuş uçmaz - kervan geçmez - ot bitmez dağlar başında bir "bahçe" kurmak için çırpınır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9789759953560
 • Yayınevi:
  Dergah Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
10 Oca 17:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Anadolu coğrafyasının hemen her köşesinde görebileceğimiz bir hikâye aslında. Ancak Mustafa Kutlu bu sıradan mevzuyu öyle güzel anlatıyor, öyle güzel şekillendiriyor ki, sanki hiç duyulmamış bir olayı dinliyor (yani okuyor) gibi hissettiriyor. Kitabın özeti ise tek cümle. İnanmak ve başarmak...

Mehmet Güner 
20 Eki 2015 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi kitaplardan biri. Okurken insanın içini garip bir hüzün kaplıyor ve o hüzün sizi hiç rahatsız etmiyor. Herkese tavsiye ederim.

mütereddit 
09 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

belkide yaşamın ne kadar sadeleştiğini,insanların birbirlerinden nasıl koptuğunu anlatan en güzel kitaptır .mustafa kutlu'nun o herkesden farklı üslubuyla daha da güzelleşiyor sanki.öldüm ve bir bahçeye gömüldüm diye bitiyor kitap.adam tüm hayatı boyunca bahçeyle uğraşıyor.bahçesi uğrana kimsenin kalmadığı köyünde yaşamına devam ediyor.ve o bahçeye gömüldüm diyor.hayat bu işte diyosun.ömrün boyunca bir şey için çabalıyorsun.uğraşlarının içinde ölüyorsun.

ramazan k. 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Kitabı okurken düşünüyorum hep acaba Sabahattin Ali'nin eserleri mi daha dram yoğun yoksa bu okuduğum eser mi? Evvelkinin Yusufu daima namussuz bir kaymakam, komşu, arkadaş gadrine uğrarken, Beyhude Ömrümde zalımlık zamanın ruhundaydı. Acaba hangisi daha zalimdi? İç burkuntusu.

Kütüphane bekçisi 
20 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mustafa Kutlu'nun her kitabı gibi bu da tek nefeste biten bir kitaptı tabiri caizse.Ayrıca konusu hoşuma gitti nedense herhalde dağ,bayır,bahçe,ağaç bu tip konuları barındıran kitapları seviyorum.Bi de yazarın dili etkileyici ve güzel kullanması daha bir hoş olmuş.

Boranlı Yedigey 
22 Ara 2016 · 10/10 puan

"İlk okuyuşta aşk" bu kitapta bunu yaşadım. Böyle bir akıcılık naiflik diğer büyük hikaye yazarlarına ayıp olacak ama ben görmedim. Bir sonraki hikaye ve denemelerini okumak için sabırsızlanıyorum. Ve şunu hissediyorum ki Mustafa Kutlu'nun en son okuduğunuz hikayesi için her seferinde "en iyisi buydu" diyeceksiniz.

islam Altaş 
13 Nis 13:45 · Kitabı okudu · 9 günde · 5/10 puan

Muhtemelen içine kapanık bir köylünün hikayesi. Küçümsenmemesi lazım ancak kitap kahramanı çok dar bir alanda çalışma yapmakta olup hayatını öyle tecelli ediyor. Kitap kahramanının susuz bir araziden su çıkarıp bahçe yapma inadı ki ölene dek sürer bu uğraş, mantıklı ama sıradan bir düşünce. Bütün hayatını ufacık bir bahçeye adamak bana göre dar bir düşünce. Üstelik gerçekte arazinin sahibinin belli olmaması bana göre haksız ve öte yandan kendi başına bu işe soyunması ve sorup soruşturmaması da ikinci bir haksız tutum. Bu tutum yüzünden uğradığı eleştirilere mantıklı cevaplar vermemesi kendisini daha da haksız duruma düşürmüştür.

Mehmet Y. 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başka bir romanı okurken aklıma Beyhude Ömrüm düştü. Bir de baktım ki ona herhangi bir yorum yapmamışım. Oysa boş geçilmeyecek kadar değerli bir kitap Beyhude Ömrüm...

Kitaplığımdan alıp baktğımda 31 aralık 2001 yazısını gördüm. Tam 15 yıl geçmiş üzerinden... Bu kitabı okuduğumda yeni evli gencecik bir öğretmendim. Taşrada bir ilçede çalışıyordum. Iyi bir Mustafa Kutlu okuruydum ve gazeteler 2001 yılının en Iyi kitaplarından biri diye söz ediyordu. Öyle miydi? Evet...

Köye adanmış bir insan hayatını, dokunaklı ve akıcı bir dille anlatmıştı yazar. Kutlu, Uzun Hikaye'de ve bir de Tiren'de Bir Keman'da bu seviyede idi bence...

Aslan Sever 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Mustafa Kutlu'nun çok güzel eserlerinden biri. Okuru hüzünlendiren, ömrün beyhude olduğunu satır satır işleyen bir hikaye. Bütün ömrünü ailesine ve köye adayan bir adamın en yakınlarının bile köyden bir bir göç etmesiyle gitgide yalnizlasan en sonunda da yalnız başına,köyünde ölen temiz bir insanın hikayesi.

Cümle Mühendisi 
25 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gitmek herkeze kolaydırda evini, yazın sıcaklığı için kışın ayazını, ölmek istediği yeri belirleyip orada öleceğini bile bile terketmemek, sevmek zordur. Okuduktan sonra en kısa zamanda nereye bahçe yapabilirim fikrine kapılabilirsiniz :)

2 /

Kitaptan 28 Alıntı

mavera 
20 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ama hayatın bize çizdiği çizgi nerede eğilir, nerede bükülür bilemeyiz..

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 24)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 24)
Ahmet Can Ayhan 
15 Şub 15:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Madem Cenab-ı Hak bu ilhamı gönlümüze bıraktı, vardır bir hikmeti. Ne denilmiş: Gayret bizden tevfik Allah'tan...

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 27)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 27)
Ahmet Can Ayhan 
17 Şub 02:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kimin kimden ne fayda bulacağını, hayrın ve şerrin hangi anda, hangi yönden geleceğini kim bilir?

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 159)
Ahmet Can Ayhan 
17 Şub 02:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hani ne demiş adam "Bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm".

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 157)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 157)
mavera 
20 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitaplarda yazıyor; lâkin hayat kitaplarda yazana pek benzemiyor..

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 119)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 119)
Kütüphane bekçisi 
06 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsanoğlunun bir yerde,bir işte yalnız olmadığını anlaması ne kadar güzel bir şey.Kalpten kalbe giden yol bu olsa gerek.

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 30)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 30)
ramazan k. 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Helal kazanç dediğimiz şeyin üç ölçüsü var: meşru iş, adalet ve alın teri.

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 71)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 71)
mavera 
20 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Böyledir bu dünyanın düzeni.
Gâhi âbad, gâhi berbad olur.
Feleğin gülen yüzü kimden yana ne zaman döner bilinmez..

Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 137)Beyhude Ömrüm, Mustafa Kutlu (Sayfa 137)
3 /