Melekler ve Şeytanlar Robert Langdon Serisi 1

8,7/10  (860 Oy) · 
3.582 okunma  · 
725 beğeni  · 
17.437 gösterim
Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon efsanevi gizli örgüt Illuminati'nin -Galileo zamanından beri Katolik Kilisesi'nin bağnaz inançlarını lanetleyerek bilimin yararlarını yücelten- hâlâ faaliyette olup cinayetler işlediğini öğrenince şok geçirir. Parlak bir fizikçi olan Leonardo Vetra cinayete kurban gitmiştir. Tek gözü oyulmuş ve göğsü örgütün sembolüyle dağlanmıştır. Bilim adamının son buluşu güçlü ve çok tehlikeli enerji kaynağı karşımadde çalınmış ve yeni Papa seçiminin gerçekleşeceği gün Vatikan Şehri'nin altına saklanmıştır. Langdon, Vetra'nın meslektaşı ve aynı zamanda kızı olan Vittoria ile medeniyeti yok olmaktan kurtarmak amacıyla Roma sokaklarında, kiliselerde ve katakomplarda soluk soluğa koşuşturarak 400 yıllık izi sürerek Illuminati'nin izini bulmaya çalışırlar.

Brown bu romanda tıpkı bir hokkabaz gibi havaya yüzlerce top fırlatıp hiçbirini yere düşürmeden okuyucuyu inanılmaz bir gerilime sürüklüyor.
(Tanıtım Bülteni'nden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2004
 • Sayfa Sayısı:
  576
 • ISBN:
  9789752104556
 • Orijinal Adı:
  Angels and Deamons
 • Çeviri:
  Petek Demir
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İncelememe başlarken okumama vesile olup, bu incelemeyi yapmama yardımcı olan Damla Köseoğlu arkadaşıma çok teşekkür ediyorum. :)

Dan Brown'dan her sayfası aksiyon dolu bir eser. Melekler ve Şeytanlar. Din ve bilim, kilise, fizik, tarih ve gizli bir örgütün akıl almaz sırları. Melekler ve Şeytanlar olağanüstü bir çalışma, mükemmel bir araştırmanın ürünü. Harvard Üniversitesi'nin dünyaca ünlü Simgebilim Profesörü Robert Langdon sabaha karşı bir telefon alır. Ardından, arayan kişi bir de fax gönderir ve faksta Langdon'dan karmaşık bir yazıyı çözmesi istenir. Bu yazı İsviçre'de öldürülen bir fizikçinin göğsüne dağlanmıştır ve çok uzun zamandan beri Katolik Kilisesi'ne karşı olan gizli bir kardeşlik örgütü Illuminati'nin sembolüdür. CERN'de çalışan ve aynı zamanda öldürülen fizikçinin kızı olan Vittoria Vetra ve Langdon kendilerini amansız bir oyunun içinde bulurlar. Roma Vatikan ve CERN'de geçen olayların temelinde, İlluminati ve Katolik Kilisesi arasında yüzyıllar süren çekişme vardır. Vittoria ve Langdon'ın zamanları da oldukça sınırlıdır. Çünkü birileri Katolik Kilisesi'ni yerle bir edecek bir silahı çoktan devreye sokmuştur.


İncelemenin bu bölümünde çoğunlukla yüzeysel bilgi sahibi olduğunuz İlluminati hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır.

Tarih boyunca kendi gerçeklerini arayan din ile bilim arasında hep derin bir uçurum olmuştur. Her iki kesim de kendi yöntemlerini kullanarak bir sonuca varmaya çalışmıştır. Özellikle Orta Çağ'da, Avrupa'da egemen olan Skolastik düşüncenin de etkisiyle kilise dine karşı geldiği ve dini yapıya zarar verebileceğini düşündüğü bazı bilimsel gerçekleri açıkladığı için bilim adamlarını cezalandırdı. Birçok bilim insanının cezası ölüm oldu. Kilisenin gerçeği tekelinde bulundurma isteği ise bazı bilim adamlarında dünya akademik aydınlanmasında ilerleme olmayacağı endişesini doğurdu. Bu sebeple ilk bilimsel beyin takımı kurulmuş oldu: İLLUMİNATİ

Kilisenin tekeline son vermek icin faaliyetlerini büyük bir gizlilikle yürüten bu gizli kardeşlik örgütünün üyeleri bir süre sonra Katolik Kilisesi tarafından zalimce katletildi. Roma'da toplantılarını yürüten bu bilimsel ve akademik beyin takımının tek bir amacı vardı: Kiliseden intikam almak. Ancak onları durduran kişi diğer bir Illuminati üyesi Galileo Galilei oldu. Galileo din ile bilimin düşman olamayacağını, Tanrı'nın cennet ve cehennem, sıcak ve soğuk fikir simetrisi olduğunu anlatmaya çalıştı. Ancak bu birliği istemeyen kilisenin Galileo'ya cevabı günahkâr ilan edilmesi ve öldürülmesi oldu. Ardından bir kısım bilim adamı idam edilirken hayatta kalanlar Roma'dan kaçtılar.Bu olaylardan sonra iyiden iyiye gizli bir örgüt haline gelen ve daha karanlık, daha Katolik karşıtı bir tutum sergileyen Illuminati oldukça güçlendi. Bunun üzerine kilise onları İngilizce'de "Satan" olarak bilinen "Şeytan" kelimesini kullanarak tanımladı...

Bu bilgiler daha uzun uzadıya yazılabilirdi ama bazı bilgileri bu muhteşem kitabı okuyunca öğrenmeniz daha iyi olacaktır. Yazar Dan Brown en sevdiklerim arasına girdi bile. Kesinlikle öneriyorum. Uzun araştırmalar sonunda yazılmış kaynak niteliğinde bir kitap. Keyifli okumalar.

Bayan Okur 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

Kitap ciddi anlamda başlarda sıktı. Ama sonrasında hızlı gelişti ve bir anda ters köşe yaptı. Kitabı okurken sürekli sanırım bu tarz kitaplardan hoşlanmıyorum dedim ama sonrasında bir baktım acaba ne olacak diye diye bir baktım gece 3 ve kitap bitmiş. Cuma günü okula gidemedim Dan Brown sağolsun. Ama devamsızlığa değecek bir kitapmış diyebilirim. Her ne kadar daha edebi kitap seviyor olsam da film olmak için yazılmış gibi dursa da olaylar o kadar ilgi çekici ki sevmemek sadece bahane bulmaktır derim.

Bekir İstanbul 
20 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başından sonuna kadar sürekli ilgi ve merakla okuyacağınız çok sürükleyici bir kitap. Kurgu ve gerçekler çok güzel harmanlanmış, olaylar zekice örülmüş. Kitabın ilk kısımlarında bahsedilen şeylerin bağlantısı sonlara doğru çıkıyor. Sadece katilin bakış açısına daha fazla yer verilmesini isterdim o kadar.. Kitap sonuna yaklaştıkça heyecan artıyor, tam bitti kalan sayfalarda ne olabilir ki diyorsunuz ama yazar aklınıza yeni pencereler açıyor. Yani özet olarak kalınca bir kitap olmasına rağmen hiç sıkılmadan, soluk soluğa okuyacağınız bir eser...

Ayçagül Akar 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Küçümsenmeyecek bir alt yapı ve donanımla yazılmış, olay kurgusunun şahane, anlatımının akıcı, heyecanın sürekli zirvede hissedildiği, harika bir roman diyebilirim. Okumamın üzerinden 10 yıldan fazla geçmesine rağmen kitaptaki bazı sahneler canlandırdığım şekliyle halȃ aklımda. Kesinlikle “Da Vinci Şifresi”nden bir adım daha önde. Mutlaka okunmalı!!!

Suat Özmen 
19 Ara 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 9/10 puan

Melekler ve Şeytanlar..Uzun bir zamandan sonra tekrar Robert Langdon'un macera ve serüvenine ortak oldum. Dan Brown'un okuduğum dördüncü kitabı oldu ve aralarında en ilginç olanı ve sonu ciddi anlamda şaşırtan kitabı oldu. Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon yine farklı bir olayın içinde, derin bilgisi, merakı ve sezgileri yine insanı şaşırtacak derecededir.

Langdon yine bir gece bir telefon aramasıyla kendisini olayların içinde bulur. Ama bu sefer çok farklıdır. Kendisini çağırdıkları yer İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) dir. Kitabın ilk bölümleri fizik anlamında doyurucu bilgi içermektedir. En azından benim için öyle oldu. Fizik kavramlarına uzak olmam ara sıra sıkılmama neden olduğuda söylenebilir. CERN'de yaşanan bir olay gözleri İllimunatiye çevirmiştir ve Langdon'u şaşırtan ise budur. Yıllardır ortalıkta olmayan,pasif bir gizli örgüt nasıl olurda bir anda hem de CERN'de ortaya çıkmıştır. Ama Langdon'un merakı onu engelleyemez ve olaylar İtalya'ya Vatikan'a sıçrar.

Vatikan bilindiği üzere Katolik Kilisesinin merkezidir ve önceki Papa'nin ölümünden dolayı geleneksel anlamda ve yıllardır aynı şekilde Papalık seçimleri olacaktır. Her ne kadar geleneksel olsa da modern çağda eleştirilerin de odak noktası olmuştur. Özellikle olayların Vatikan'a geçmesinden sonra Katolik kilisesi, papalık seçimleri, İsviçreli Muhafızlar konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Dan Brown'un kitabı söz konusu olunca cümlelere dikkat ediyor, spoil niteliği olabilecek sözlerden kaçıyorum. Neyse tekrar kitaba geçelim. Vatikan'da Langdon ve Vittoria ( CERN'deki bilim kadınlarıdan birisidir) var olan tehdidin ortadan kalkması tehlikeli bir maceranın içinde bulurlar kendilerini. Langdon kaçırılan dört papa adayı kardinalin bulunması için yoğun bir çaba içinde bulur kendini. Aslında kitabın en heyacanlı ve sürükleyici kısımları da burasıdır.

Kitabın sonu ise benim için çok şaşırtıcı oldu. Az çok tahminde bulunduğum halde çok farklı bir sonla karşılaştım. Okurken kitabın karakterlerini çok dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum.

Orta çağdan beri süren din-bilim çatışması bu kitabın odak noktasıdır bana göre. Cern-Vatikan hattı arasında gidip gelen olaylar, orta çağdaki intikamını almaya çalışan bilimin hedef olarak Vatikan'ı seçmesi can alıcı noktalardan birisidir.

Dan Brown'un Din-bilim-tarih üçgeni ve yine var olan gizli bir örgüt etrafında gelişen olayları, okurken aynı zamanda değişik alanlarda bilgi sahibi olabileceğiniz bir kitabı aslında Melekler ve Şeytanlar. Aşırı derecede bir çalışma ve araştırmanın ürünü olduğunu okurken görebilirsiniz. İyi okumalar...

Yaren Korkmaz 
05 Oca 21:29 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dan Brown'a bir kez daha hayran kaldım. Kesinlikle muhteşem bir zekaya sahip. Kitap sizi içine o kadar güzel alıyor ki sanki Robert Landon'un yanındasınız ama o sizi görmüyor. Beş kişi tarafından dayak yiyen bir adamı düşünün, dövülen adam kendini korumaktan darbelerin nereden geldiğini anlayamaz. Kitabı okurken sizde olayların akışından,kafa yormaktan sarsıcı, etkileyici darbelerin nereden geldiğini anlamıyorsunuz. Kitap sizi öyle derinden sarsıyor.Hal böyle olunca olan olaya daha çok şaşırıp,etkileniyorsunuz. Yoğun bir hayatım olmasına rağmen kitabı bir gün bile okumadığım olmadı. İçiniz bir yandan bitirip nasıl son bulacağı ile kavrulurken bir taraftan da bitecek olmasının üzüntüsünü yaşıyorsunuz. Birkaç tane farklı kitap okuyup Dijital Kaleye başlamayı planlıyorum. Bu adamın kitapları gerçekten MUHTEŞEM! Okuyun,okutturun arkadaşlar, insanlar böyle harika kitaplardan mahrum kalmasın!

Okan Kuzu 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Enteresan bir romandır ki, filmi mi daha güzel kitap mı bir türlü karar verememiştim yıllar önce. Hala da bir karar veremiyorum. Dan Brown roman konusunda zirvelerdedir benim nazarımda. Bir çoğu da aynı düşünceye sahiptir diye düşünüyorum.

İllüminati'yi ilk olarak bu kitapta duymuştum çok uzun zaman öncesinde. kitabı okurken ve okuduktan sonra da bu konuyla ilgili çok şey araştırıp okudum. Konu güzel bağlanmış, güzel işlenmiş. Çok kez okunabilir, çok kez filmi izlenebilir.

M. 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Mükemmeldi.Ben bu tarz polisiye gerilimlere bayılıyorum yani içinde bolca bilim ve tarih olan polisiye gerilimlere.
Dan Brown yine farkını ortaya koymuş,müthiş bir kurgu ve olağanüstü bir sürükleyicilik var bu kitapta.Hem bitmesin istedim hemde biran önce sonunu öğrenebilmek için ışık hızıyla okumak istedim.Sıra yazarımızın diğer kitapların da.

İrena 
 12 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Sanat tarihi, gizli örgütler, din tarih gibi bir çok konuyu akıcı bir hikayeyle birleştirmiş. Dan Beown baş karakteri Robert Langdon'u kullanarak İlluminati, Vatikan, CERN çevresinde geçen öyküsü ile okuru yine sürüklemeyi başarıyor.

Bilal Aydın 
05 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Öncelikle milletimizle ilgili bir eleştiride bulunayım. Mmilletimiz genelde kitap alırken önce sayfa sayısına bakar. Kitap 300 sayfayı aşkınsa tabiri caizse o kitap maça 1-0 geride başlar (sözüm meclisten dışarı). Dan Brown'un kitapları da bu kategoride yer alıyor. Ancak olay örgüsü, kurgu ve gerçeğin harmanlanıp bütünleşmesi bakımından o kadar harika bir kitap ki 574 sayfasını bir çırpıda okuyacaksınız.

Kitaptan 88 Alıntı

Suat Özmen 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Terörizmin tek bir amacı vardır;
"Masum insanları öldürmek."

Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 188 - Altın Kitaplar)Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 188 - Altın Kitaplar)
Suat Özmen 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"İnsan hayatının kutsallığı her şeyin üstündedir."

Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 180 - Altın Kitaplar)Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 180 - Altın Kitaplar)
Suat Özmen 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Mucizeler, doğru olmalarını istediğimiz için hepimizin sıkıca sarıldığı hikayelerden başka birşey değildi."

Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 508 - Altın Kitaplar)Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 508 - Altın Kitaplar)
Bekir İstanbul 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Fizik kuralları, Tanrı'nın şaheserini boyamak için yeryüzüne yaydığı tuvaldir."

Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 77)Melekler ve Şeytanlar, Dan Brown (Sayfa 77)
Gülsen 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bizi birleştirmeyi vaat eden teknoloji bile bizi birbirimizden ayırıyor."

Melekler ve Şeytanlar, Dan BrownMelekler ve Şeytanlar, Dan Brown
9 /