Kayıp Sembol Robert Langdon Serisi 3

8,3/10  (780 Oy) · 
3.144 okunma  · 
680 beğeni  · 
8.572 gösterim
Dan Brown; Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar'dan sonra Kayıp Sembol'de insanlığın yüzyıllardır beklediği bir gerçeğin peşinde... Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon, Kongre Binası'nda konferans vermesi için yakın bir arkadaşından davet alır. Ancak, Washington'a varır varmaz oldukça garip bir durumla karşı karşıya kalan profesör, kendini korkunç bir oyunun ortasında bulur. Kongre Binası'na bırakılmış olan bir sembolün -yakın arkadaşı Peter Solomon'ın kesik eli- varlığını haber veren bir telefon, Langdon'ı hiç de yabancısı olmadığı bir dünyaya davet etmektedir. Antikçağlarda kullanılan bu sembolik çağrı, daveti alan kişiyi ezoterik bilgeliğin hüküm sürdüğü, çok eskilerde kalmış kayıp bir dünyaya sürükleyecektir. Sonu belli olmayan bu mistik daveti arkadaşını kurtarmak için kabul eden Langdon, bir anda masonik sırların, saklı kalmış tarihin ve o güne dek görmediği yerlerin gizli dünyasında inanılmaz bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Artık cevaplanması gereken sorular vardır: İnsanlığın Altın Çağı, açılmaması gereken bir kapının aralığından sırlarıyla birlikte yok mu olacak, yoksa hikmetin ışığında tüm soruların cevapları mı bulunacaktır?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9789752111929
 • Orijinal Adı:
  The Lost Symbol
 • Çeviri:
  Petek Demir
 • Yayınevi:
  Altin Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Macera-gizem-gerilim üçgeninde tekrardan savrulmaya hazır mısınız?

Bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyümüş olan Dan Brown, Robert Langdon serisinin ilk iki kitabı olan Melekler ve Şeytanlar ve Da Vinci Şifresi’nde yetiştiği çevrenin özelliklerini sonuna kadar kullanıyor. Gizli toplulukların ve sanat eserlerinin özelliklerini; tapınakların, müzelerin, kutsal yerlerin çevre tasvirlerini büyük bir ustalıkla gözümüzün önüne seriyor. Bu kitabında da saydığım şeyleri çokca görebilirsiniz.

Dan Brown, Mason olan dedesinden etkilerek yazdığı Kayıp Sembol’de, Farmason Kardeşliği’nin bilinmeyenlerini, spekülasyon olmuş safsatalarını tüm yönleriyle açıklıyor. Bunu yanında Invisble College, CIA Güvenlik Ofisi, Noetik Bilimler Enstitüsü hakkında da ilginç bilgiler bulacaksınız. Olayların direk kitabın başından başlaması sizi beklemekten kurtarıyor. Tüm olayların bir gecede geçmesi zaten akıcı olan romanı daha da akıcılaştırıyor.

Konusundan kısaca bahsedersek; Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon’dan, bir sabah yakın arkadaşı Peter Solomon’un düzenlediği konferansta açılış konuşması yapması istenir. Daveti kabul eden Langdon konferansın yapılacağı salona vardığında kendini büyük bir oyunun içinde bulur. Salonun ortasına bırakılmış kesik bir el Langdon’a Antikçağlarda kullanılan sembolik bir çağrıdır. Arkadaşının hayatı için bu çağrıya uymak zorunda olan Langdon bizi masonik sırların, kayıp yerlerin, Antikçağ saklı bilgilerinin olduğu bir maceraya sürüklüyor. Peki Antikçağların gizemli sırları ortaya çıkıp, dünya büyük bir değişimle mi karşı karşıya kalacak ya da bu bilgiler sonsuza kadar kayıp mı olacak?

Düşüncenin ya da ruhun kütlesi var mıdır? Varsa, ölçülebilir mi? Düşünce gücüyle madde etkileşimine geçilebilir mi? Zihinsel ve ruhsal yetilerimizin tamamını kullanabilir miyiz? Kitabın ana kurgusunu oluşturan Noetik Bilim bu soruların cevabını arıyor. Son on yıldır adını duyduğumuz, düşünce gücünün maddeye olan etkisini inceleyen bu bilimin temeli Antikçağların yüksek bilgeliğine dayanıyor. Asırlardır dini, batıl inanç olarak ele alan bilim Noetik ile birlikte kendi yarattığı inanç boşluğunu doldurmaya çalışıyor. Bu tezat neler doğuracak henüz bilmiyoruz.

İyi okumalar.

Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
 14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Kayıp Sembol

Dan Brown'ın yazdığı, ilk 15 Eylül 2009'da yayınlanan, Tam 528 sayfa, Köküne kadar Masonik bir eser.

Kitabın iyi yönleri masonların düşüncelerini, fikirlerini, yapmak istediklerini kurgu yoluyla okuyoruz. kitap akıcı klasik Dan Brown eseri.

Kitabın kötü yönleri bir sürü, ama bir sürü sapık düşünce var. Yok ilahlaşmak, Tanrı olmak gibi Yaratıcı olmak gibi hep sapıkça fikirler.

Kitabın konusu kısaca sembolizim yani semboller, masonluk tarikatler vesaire. Pr. Langdon Arkadaşı Peter tarafından çağrıldığını sanır. Ama işin içinde başka birinin olduğunu bilmez. Nereden bilebilir ki kendisini kandırdıklarını, kendini Whashington, DC kongire binasına çağırırlar. Arkadaşı Peter adına çağırıldığı için hemen gider. Pr. Langdon'a da arkadaşı emanetini de istiyor diye yanına alır ve gider. Langdon Whashington, DC kongire binasına geldiğin de yerde arkadaşının kesik elini görür ve her şey bundan sonra başlar.

Sonuç olarak Masonluk ve İlluminati yada Gül Haç konusun da daha evvel öğrendiklerimi pekiştirdim. Fakat o kadar sapık fikir vardı ki kitapta, okurken yer yer sıkıldım. İnsanlar hep ezoterizm, gizemler, sırlara bayılırlar. Bu konuları sevdikleri için de Kutsal kitapları da hep çözülmesi gereken zor bir sır olarak görürler. Oysa Allah tam tersi olduğuna yemineder. // Andolsun ki; Biz Kur'an'ı, düşümek için kolaylaştırdık. Düşünüp öğüt alan var mı ? Kamer suresi 22.Ayet Gayet açık ve nettir, hiç bir sır şifre yoktur. Gerçekte Kur'an, İncil, Zebur, Tevrat birbirinin aynı olan kitaplardır. Bir bulmaca değillerdir, eğer Allah çözülmesi gereken bir gizem söyleseydi, tüm insanlık gelse onu çözemezdi. Bilinçli bir şekilde okunacak olursa kitap, İslam adı altın da Tefsirciliğin de yanlış olduğunu anlar. Bu kitapta tüm sapık fikirler ortaya konmuş. İslam adı altında yapılan sapıklıklar dan tutunda İncil sapıklıklarına, Hristiyanlık adı altın da yapılan sapıklıklara, Tılsım, kara büyü, sakal şerif sapıklığına kadar. Yok tarikatların nefsini bilen Allah'ı bilir değişik versiyonlarına değinmiş. Tarikatta olan Allah insanda zuhur etti sapıklığına kadar, yani insanın Tanrılaşmasını söylüyor. Neredeyse Tüm sapık düşünceleri dökmüş kitap. Bu konuda kıyaslayıp öğrendiğim çok şey oldu. Daha aklıma gelmeyen o kadar çok şey var ki hepsi bu eserde. Kitabı beğenmedim ama sapıklıların nasıl geldiğini öğrendim. Bu konuda daha evvelde din adına mitler okudum, masonluk adına kitaplar okudum. Mesela Yaratıcılık kelimesini herkes kullanıyor, ben hep kızardım bu konuda siz Yaradan değilsiniz ki yaratasınız derdim. Gerçekte masonlar Yaradan olduklarını zannettikleri için yarattım kelimesini, yaratıcık kelimesini kullanıyorlar. Yani kendilerini ilah olarak görüyorlar. Ama Müslümanım diyende Yarattım diyor, zavallı düşünmüyor söylediğini. Başka bir şeye dönüşmek kelimesini bile öğrendim. Arrow da çok kullanılır. Ben kendi adıma bu kitaptan alacağımı aldım. Okuyan ve okuyacak olan herkese keyifli okumalar dilerim. En güzel, en tatlı kitaplar sizlerin olsun Türkiye ...

Kayıp Sembol benzeri kitaplar

Esma Tezgi 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitabı özellikle okumuyordum çünkü Dan Brown'ın okumadığım bir tek bu kitabı kalmıştı ama dayanamadım başladım. Brown en sevdiğim yazarlardan tüm kitaplarında müthiş bir kurgu ve zekice yazılmış akıl oyunları var ve tabii ki gizem, kitabın başından sonuna kadar önemini koruyan, merak ettiren bir sürü gizem.
Kayıp Sembol'de serinin diğer romanları kadar güzeldi ancak bir tık gerideydi sanki, diğer kitapları daha çok beğenmiştim. Masonlar, antik gizemler çevresinde dönen kitap gayet akıcı ve merak uyandırıcıydı, sıkılmadan büyük zevkle okudum. Sadece son yirmi sayfa biraz sıktı onun dışında aktı gitti.
Kitaptaki bazı ayrıntılar çok hoşuma gitti, spoiler vermeden bahsetmek çok zor, Langdon'ın başına gelenler ve kaçış kısımları çok güzeldi. Söylenebilecek fazla bir şey yok kitap çok güzeldi, Dan Brown ya da bu türü seviyorsanız okumalısınız.
Dan Brown keşke daha çok kitap yazsa.

KörKalem 
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · 8/10 puan

Merhaba arkadaşlar.
Yorucu bir serüvenin ardından geldim yine incelememin başına. Öncelikle ramazan ve hastalıklar dolayısıyla çoook aşırı uzayan ve artık sıkmaya başlayan kitabımı son bir gayretle nihayete erdirdim.
...
Kitabımız klasik Dan Brown kitabıydı. Sürükleyici, dili yalın, elinizden bırakmak istemeyeceğiniz...
Ama bir kaç konu beni rahatsız etti bu kitabında, öncelikle onlarla başlamak istiyorum...

1)Sayın Brown, önceki kitaplarında asla hissetmediğim bir Hristiyanlık misyonerliği yapmıştı kitapta. Bir pasajda "incilde çok büyük sırların olduğu," "insanların ayrımlarını sonsuza dek giderecek bilgiler içerdiği," gibi kendisine hiç yakıştıramadığım ve nedense onun yazdığını kabullenemediğim bazı söylemler mevcuttu.


2)Bir bölüm Türkiye, Kartal Soğanlık Cezaevi'nde geçiyordu. Resmen ülkem insanını paragöz, rüşvet yemekten imtina etmeyen, aşağılık varlıklar gibi göstermişti. Acayip derecede rahatsız olduğumu söylemeliyim.

Beğendiğim yönlerine gelirsem, elbette ki bir hayli fazlaydı...
İçerisinde çok ilginç bilgiler vardı. İnsanlarımızın çok korktuğu, her gördüğü üçgeni masonik bir ifade zanneden bizleri çok şaşırtacak bilgiler edindim, bu açıdan çok doyurucu bir kitaptı.
Dan Brown'ı çok sevişimin nedenlerinden biri de buydu aslına bakarsanız, içerisinde gerçek bilgiler mevcut, bir yer belirttiğinde siz onu açıp kendi gözlerinizle görebiliyorsunuz, bu gerçekten Brown'ın işini profesyonel yaptığının bir kanıtı bana göre.

Buram buram tarih kokan, size bahsedilen yerde tur attıran, hafızanızdan silemeyeceğiniz çok sürükleyici bir kitap.

Çok ilginç bulduğumuz, üzerinde komplo teorileri geliştirdiğimiz farmasonlar hakkında geniş bir bilgi yumağıydı bu kitap. Sevgili Brown çok yumuşatarak, önyargıları silip süpürerek yazmış kitabı. Ve gerçekten büyük bir araştırma sonucunda ortaya çıkmış. Her kitabı gibi...

Sonu biraz o büyüleyici ortama uymamış ama, yine de güzeldi beğendim, kendini okuttu. Meraklılarına tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Dan Brown; Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar'dan sonra Kayıp Sembol'de insanlığın yüzyıllardır beklediği bir gerçeğin peşinde... Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon, Kongre Binası'nda konferans vermesi için yakın bir arkadaşından davet alır. Ancak, Washington'a varır varmaz oldukça garip bir durumla karşı karşıya kalan profesör, kendini korkunç bir oyunun ortasında bulur. Kongre Binası'na bırakılmış olan bir sembolün -yakın arkadaşı Peter Solomon'ın kesik eli- varlığını haber veren bir telefon, Langdon'ı hiç de yabancısı olmadığı bir dünyaya davet etmektedir. Antikçağlarda kullanılan bu sembolik çağrı, daveti alan kişiyi ezoterik bilgeliğin hüküm sürdüğü, çok eskilerde kalmış kayıp bir dünyaya sürükleyecektir. Sonu belli olmayan bu mistik daveti arkadaşını kurtarmak için kabul eden Langdon, bir anda masonik sırların, saklı kalmış tarihin ve o güne dek görmediği yerlerin gizli dünyasında inanılmaz bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Artık cevaplanması gereken sorular vardır: İnsanlığın Altın Çağı, açılmaması gereken bir kapının aralığından sırlarıyla birlikte yok mu olacak, yoksa hikmetin ışığında tüm soruların cevapları mı bulunacaktır?
(Tanıtım Bülteninden)

Şule ALTAN 
29 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dan Brown kitaplarının filmi çekilse , okurken aldığım zevki alamam muhtemelen.
Okurken öyle bir aksiyon yaşıyorsunuz ki sayfaların nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.Gerçekten başarılı bir yazar.

Uğur Ukut 
 11 May 2017 · Kitabı okudu · 135 günde · Puan vermedi

Dan Brown, Langdon serisini üç temel oturtuyor bence. Bilgi, tasvir ve kurgu. Kayıp sembol, sebebini bilmiyorum ilk iki kitap gibi heyecanlsandıramadı beni. Bir adım sonrasını çok kolay tahmin ettim hep. Yanlış anlaşılmasın kitap kötü demiyorum. Bana diğerlerinden daha basit geldi. Yazarı tanımaya başladım sanırım.
Kitaba gelirsek, (içerik bilgisi) dr. Langdon bir pazar sabahı en iyi arkadaşlarından biri tarafından acil durum gerekçesi ile konferansa çağrılır. Gittiğinde arkadaşının kesik eli ile karşılaşır. Cia işin içine girince bir kovalamaca başlar. Hem kaçar hem kovalar
Okuyanı sıkmaz, yormaz ve mason öğreti ile ritüelleri hakkında bilgilendirir. Ufak tefek kurguda zaman hataları da var. Kaale almaya gerek yok. Iyi okumalar.

Zeynep 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

ilk olarak Ruhun da gramının ölçülebilme fikrini yazardan daha önce düşünememiş olmak; Dan Brown a olan hayranlığımı bir tık daha arttırdığını söyleyebilirim. Serüvenin kurgusu da bu sefer ayrı bir güzel. Tam herşey bitti dediğiniz anda bir başka maceraya filizleniyor.

kaderseçilkader 
07 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dan brown bu kitabında
Masonları,masonların simgelerini,amerikanın masonik tarihini,
Masonluğun kurallarını
tarihi mekanlar ve tarihteki önemli olaylarla harmanlamıştır.
Bize amerikanın pek de
Bilmediğimiz gizli tarihini,
Masonik sembollerle anlatıyor.
Dan brown bu kitabında da
Yine yolu istanbula kadar
Uzanan sürükleyici,macera dolu
simgeler ve şifreler içinde
aksiyonu hiç düşmeyen
müthiş bir zaman savaşına sokuyor.

Nurcan Eraslan 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · 6/10 puan

Bitsin artık diye okuduğum kitaplardan biri daha. Kitap o kadar bilgi dolu ve açıklayıcı paragraflarla yazılmış ki okumak yerine filmini izlemenizi tavsiye ederim. Dan Brown okuduğum ilk kitabı. Fantastik içerikleri severim, kitapta fantastik grubuna giriyormu bilmem ama bu kadar bilgi içimi sisirdi. Diğer kitapları da böyleyse tercihim baska kitaplardan yana olacak . Masonluk ile ilgili pek çok bilgi versede amaç Amerika tarihini parlatmak, mistik hale getirmek, aydınlanma vadetmek . Umarım aydinlanin da tüm dünya faydalansın. Dan Brown un bu kadar bilgiyi de araştırıp yazmış olması da takdir edilmeli . Zaten yüzden kitabı yarım bırakmadım. Kitapli saatler.

Kitaptan 244 Alıntı

Duygu Kr 
06 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünyanın anlamının farkına varmadan dünyada yaşamak, kitaplara dokunmadan büyük bir kütüphanede dolaşmaya benzer."

Kayıp Sembol, Dan Brown (tüm çağların gizli öğretileri)Kayıp Sembol, Dan Brown (tüm çağların gizli öğretileri)
Murat Sezgin 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...hepimiz yıkmanın, yapmaktan daha kolay olduğunu biliriz.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 519)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 519)
Murat Sezgin 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zenginlik sıradandır, hikmet ise az bulunur.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 263)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 263)
Murat Sezgin 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın anlamının farkına varmadan dünyada yaşamak, kitaplara dokunmadan büyük bir kütüphanede dolaşmaya benzer.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 7)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 7)
Murat Sezgin 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Liderler savaş ilan etmeden önce ölümü herkesin tadacağını hatırlasalardı, dünya çok daha farklı bir yer olabilirdi.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 178)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 178)
Esma Tezgi 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Tarih bize bir şey öğrettiyse o da bugün alaya aldığımız garip düşüncelerin bir gün kabul edilen gerçeklere dönüştüğüdür.

Kayıp Sembol, Dan BrownKayıp Sembol, Dan Brown
KörKalem 
10 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Savaş ilan etmeden önce ölümü herkesin tadacağını hatırlasalardı, dünya çok daha farklı bir yer olabilirdi.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 178 - Altın Kitaplar)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 178 - Altın Kitaplar)
Esma Tezgi 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bilgi araçtır ve tüm araçlar gibi, etkisi onu kullanan kişilerin elindedir.

Kayıp Sembol, Dan BrownKayıp Sembol, Dan Brown
KörKalem 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir fikrin geniş kitleler tarafından kabul edilmesi, onun gerçekliğinin ispatı değildir.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 93 - Altın Kitaplar)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 93 - Altın Kitaplar)
KörKalem 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Dünya olduğu gibi kalmalı, cehaletin karanlığında bırakılmalı.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 117 - Altın Kitaplar)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 117 - Altın Kitaplar)