Kayıp Sembol Robert Langdon Serisi 3

8,3/10  (515 Oy) · 
2.146 okunma  · 
421 beğeni  · 
6.352 gösterim
Dan Brown; Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar'dan sonra Kayıp Sembol'de insanlığın yüzyıllardır beklediği bir gerçeğin peşinde... Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon, Kongre Binası'nda konferans vermesi için yakın bir arkadaşından davet alır. Ancak, Washington'a varır varmaz oldukça garip bir durumla karşı karşıya kalan profesör, kendini korkunç bir oyunun ortasında bulur. Kongre Binası'na bırakılmış olan bir sembolün -yakın arkadaşı Peter Solomon'ın kesik eli- varlığını haber veren bir telefon, Langdon'ı hiç de yabancısı olmadığı bir dünyaya davet etmektedir. Antikçağlarda kullanılan bu sembolik çağrı, daveti alan kişiyi ezoterik bilgeliğin hüküm sürdüğü, çok eskilerde kalmış kayıp bir dünyaya sürükleyecektir. Sonu belli olmayan bu mistik daveti arkadaşını kurtarmak için kabul eden Langdon, bir anda masonik sırların, saklı kalmış tarihin ve o güne dek görmediği yerlerin gizli dünyasında inanılmaz bir gerçekle yüzleşmek zorunda kalır. Artık cevaplanması gereken sorular vardır: İnsanlığın Altın Çağı, açılmaması gereken bir kapının aralığından sırlarıyla birlikte yok mu olacak, yoksa hikmetin ışığında tüm soruların cevapları mı bulunacaktır?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9789752111929
 • Orijinal Adı:
  The Lost Symbol
 • Çeviri:
  Petek Demir
 • Yayınevi:
  Altin Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Macera-gizem-gerilim üçgeninde tekrardan savrulmaya hazır mısınız?

Bilim ve din gibi paradoksal felsefelerin egemen olduğu bir ortamda büyümüş olan Dan Brown, Robert Langdon serisinin ilk iki kitabı olan Melekler ve Şeytanlar ve Da Vinci Şifresi’nde yetiştiği çevrenin özelliklerini sonuna kadar kullanıyor. Gizli toplulukların ve sanat eserlerinin özelliklerini; tapınakların, müzelerin, kutsal yerlerin çevre tasvirlerini büyük bir ustalıkla gözümüzün önüne seriyor. Bu kitabında da saydığım şeyleri çokca görebilirsiniz.

Dan Brown, Mason olan dedesinden etkilerek yazdığı Kayıp Sembol’de, Farmason Kardeşliği’nin bilinmeyenlerini, spekülasyon olmuş safsatalarını tüm yönleriyle açıklıyor. Bunu yanında Invisble College, CIA Güvenlik Ofisi, Noetik Bilimler Enstitüsü hakkında da ilginç bilgiler bulacaksınız. Olayların direk kitabın başından başlaması sizi beklemekten kurtarıyor. Tüm olayların bir gecede geçmesi zaten akıcı olan romanı daha da akıcılaştırıyor.

Konusundan kısaca bahsedersek; Harvard Simgebilim Profesörü Robert Langdon’dan, bir sabah yakın arkadaşı Peter Solomon’un düzenlediği konferansta açılış konuşması yapması istenir. Daveti kabul eden Langdon konferansın yapılacağı salona vardığında kendini büyük bir oyunun içinde bulur. Salonun ortasına bırakılmış kesik bir el Langdon’a Antikçağlarda kullanılan sembolik bir çağrıdır. Arkadaşının hayatı için bu çağrıya uymak zorunda olan Langdon bizi masonik sırların, kayıp yerlerin, Antikçağ saklı bilgilerinin olduğu bir maceraya sürüklüyor. Peki Antikçağların gizemli sırları ortaya çıkıp, dünya büyük bir değişimle mi karşı karşıya kalacak ya da bu bilgiler sonsuza kadar kayıp mı olacak?

Düşüncenin ya da ruhun kütlesi var mıdır? Varsa, ölçülebilir mi? Düşünce gücüyle madde etkileşimine geçilebilir mi? Zihinsel ve ruhsal yetilerimizin tamamını kullanabilir miyiz? Kitabın ana kurgusunu oluşturan Noetik Bilim bu soruların cevabını arıyor. Son on yıldır adını duyduğumuz, düşünce gücünün maddeye olan etkisini inceleyen bu bilimin temeli Antikçağların yüksek bilgeliğine dayanıyor. Asırlardır dini, batıl inanç olarak ele alan bilim Noetik ile birlikte kendi yarattığı inanç boşluğunu doldurmaya çalışıyor. Bu tezat neler doğuracak henüz bilmiyoruz.

İyi okumalar.

Esma Tezgi 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitabı özellikle okumuyordum çünkü Dan Brown'ın okumadığım bir tek bu kitabı kalmıştı ama dayanamadım başladım. Brown en sevdiğim yazarlardan tüm kitaplarında müthiş bir kurgu ve zekice yazılmış akıl oyunları var ve tabii ki gizem, kitabın başından sonuna kadar önemini koruyan, merak ettiren bir sürü gizem.
Kayıp Sembol'de serinin diğer romanları kadar güzeldi ancak bir tık gerideydi sanki, diğer kitapları daha çok beğenmiştim. Masonlar, antik gizemler çevresinde dönen kitap gayet akıcı ve merak uyandırıcıydı, sıkılmadan büyük zevkle okudum. Sadece son yirmi sayfa biraz sıktı onun dışında aktı gitti.
Kitaptaki bazı ayrıntılar çok hoşuma gitti, spoiler vermeden bahsetmek çok zor, Langdon'ın başına gelenler ve kaçış kısımları çok güzeldi. Söylenebilecek fazla bir şey yok kitap çok güzeldi, Dan Brown ya da bu türü seviyorsanız okumalısınız.
Dan Brown keşke daha çok kitap yazsa.

Şule ALTAN 
29 May 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Dan Brown kitaplarının filmi çekilse , okurken aldığım zevki alamam muhtemelen.
Okurken öyle bir aksiyon yaşıyorsunuz ki sayfaların nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.Gerçekten başarılı bir yazar.

Uğur Ukut 
 11 May 23:05 · Kitabı okudu · 135 günde · Puan vermedi

Dan Brown, Langdon serisini üç temel oturtuyor bence. Bilgi, tasvir ve kurgu. Kayıp sembol, sebebini bilmiyorum ilk iki kitap gibi heyecanlsandıramadı beni. Bir adım sonrasını çok kolay tahmin ettim hep. Yanlış anlaşılmasın kitap kötü demiyorum. Bana diğerlerinden daha basit geldi. Yazarı tanımaya başladım sanırım.
Kitaba gelirsek, (içerik bilgisi) dr. Langdon bir pazar sabahı en iyi arkadaşlarından biri tarafından acil durum gerekçesi ile konferansa çağrılır. Gittiğinde arkadaşının kesik eli ile karşılaşır. Cia işin içine girince bir kovalamaca başlar. Hem kaçar hem kovalar
Okuyanı sıkmaz, yormaz ve mason öğreti ile ritüelleri hakkında bilgilendirir. Ufak tefek kurguda zaman hataları da var. Kaale almaya gerek yok. Iyi okumalar.

Zeynep 
 11 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

ilk olarak Ruhun da gramının ölçülebilme fikrini yazardan daha önce düşünememiş olmak; Dan Brown a olan hayranlığımı bir tık daha arttırdığını söyleyebilirim. Serüvenin kurgusu da bu sefer ayrı bir güzel. Tam herşey bitti dediğiniz anda bir başka maceraya filizleniyor.

mustafa 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kayıp Sembol’ün başında, kitapta bahsedilen cemiyetlerin, kuruluşların, bilimsel ve tarihi olguların gerçek olduğunu söyleniyor. Verilmek istenen mesaj açıktır. Brown, okuyucuya kitapta yazılanların gerçek ya da gerçeğe çok yakın olduğu söylemektedir. Oysa Kayıp Sembol’ün bilimin hiçbir alanıyla bir alakası bulunmamaktadır ve bir tür New Age propaganda broşürü olarak ele almak gerekmektedir.Aslında Brown’ın tek yaptığı, zaten bilinen ezoterik hurafeleri ve komplo teorilerini pek de usta işi olmayan bir kurgu çerçevesinde toparlamaktan ibarettir.

Meyrem KARADENİZ 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Anlatımı ve genel kurgusu olayları gözünüzde canlandırmanızı sağlayacak kadar başarılı. İlk sayfalarda çok akıcı gelmese de ilerledikçe uyandırdığı merak duygusu kitabı okutuyor. Finale yakın verilen sürpriz bilgi beni şaşırttı ve etkiledi. Başarılı ve okunası bir kitap. Diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Profesör Longdon kadim dostu Peter SOLOMON için zamanla yarışa girecektir. Heyecanını son sayfalara kadar taşıyan bir roman. Masonlukla ilgili bir hayli ayrıntı verilmiş olması da dikkate değer.

Serdar Poirot 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir polisiye roman. Robert Langdon, bir mason üstadı olan arkadaşı Peter Solomon tarafından Washington'a davet edilir. Davet yerine giden Langdon konuşma yapacak kimseyi bulamaz. Çünkü Peter, Ma'lakh adında bir adam tarafından kaçırılmıştır ve Robert'ın onu kurtarmak için eski bir efsane olan Antik Bilgiler'e ulaşması gerekiyordur. Ma'lakh, zamanında Peter'ın oğlu Zachary ile Türkiye'de bir cezaevinde kalmış birisidir ve meşhur Mason Piramidinin sırrını öğrenmek için Peter'ın annesini öldürmüştür. Bu arada Neotik bilim ile uğraşan Katherine Solomon'un da hayatı tehlikededir. Bir şekilde ölümü atlayan Katherine ile Robert bu gizemi çözmek için çalışır. İşin içinde CIA başkanlarından bayan Sato da vardır. Çünkü mason ritüellerinin gizliliği tehlikededir ve bu bir ulusal güvenlik sorunudur. Ma'lakh'ın gerçek kimliği ise son derece şok edici bir gerçektir. Ve meşhur mason efsanesi ise aslında her zaman göz önünde olan bir kelime veya kelimeler bütünüdür. Belki de bir kitap. Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Hacer Şahin 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Dan Brown'un okuduğum ilk kitabiydi. Müthiş akıcı, heyecanlı ve sürükleyici bir kitapti. Kitap okurken insana film izler hissi yaşatıyor.
Dan Brown'un diğer kitaplarını da okuyacağım.

Mutlu Aşıcı 
21 May 15:56 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Dan Brown her zamanki gibi yine sürüklüyor okurlarını. Önceki 4 kitabını da okuyan biri olarak merakla başladığım bu kitabın sayfaları su gibi akıp gidiyor.

5 /

Kitaptan 114 Alıntı

Duygu Kr 
06 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Dünyanın anlamının farkına varmadan dünyada yaşamak, kitaplara dokunmadan büyük bir kütüphanede dolaşmaya benzer."

Kayıp Sembol, Dan Brown (tüm çağların gizli öğretileri)Kayıp Sembol, Dan Brown (tüm çağların gizli öğretileri)
Murat Sezgin 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...hepimiz yıkmanın, yapmaktan daha kolay olduğunu biliriz.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 519)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 519)
Murat Sezgin 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Zenginlik sıradandır, hikmet ise az bulunur.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 263)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 263)
Murat Sezgin 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Liderler savaş ilan etmeden önce ölümü herkesin tadacağını hatırlasalardı, dünya çok daha farklı bir yer olabilirdi.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 178)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 178)
Esma Tezgi 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Tarih bize bir şey öğrettiyse o da bugün alaya aldığımız garip düşüncelerin bir gün kabul edilen gerçeklere dönüştüğüdür.

Kayıp Sembol, Dan BrownKayıp Sembol, Dan Brown
Esma Tezgi 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Bilgi araçtır ve tüm araçlar gibi, etkisi onu kullanan kişilerin elindedir.

Kayıp Sembol, Dan BrownKayıp Sembol, Dan Brown
seyra 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bazen bir efsanenin asırlarca sürmesinin bir sebebi vardir.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 33 - Altin kitaplari)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 33 - Altin kitaplari)
Esma Tezgi 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Langdon, liderler savaş ilan etmeden önce ölümü herkesin tadacağını hatırlasalardı, dünya çok daha farklı bir yer olabilirdi, diye düşündü.

Kayıp Sembol, Dan BrownKayıp Sembol, Dan Brown
Beyza Yuksel 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Anlaşılan insanoğlu önce evrenin gerçek doğasını anlamış. Ama sonra peşini bırakmış ve unutmuştu.

Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 73)Kayıp Sembol, Dan Brown (Sayfa 73)