Dijital Kale

8,1/10  (462 Oy) · 
2.058 okunma  · 
335 beğeni  · 
5.646 gösterim
Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri'nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.

Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789752112438
 • Orijinal Adı:
  Digital Fortress
 • Çeviri:
  Sezer Soner
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dijital Kale, Dan Brown'un yazın başlangıcının ilk romanı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, tekno-macera türündeki bu romanı yazmasını sağlamış. Robert Langdon Serisi ve diğer kitabı olan İhanet Noktası'na fon ve araştırma desteği sağlayan eşi sadece bu kitaba yardım etmemiştir. Geniş bir araştırmanın ürünü olan eserlerini okurken hem öğreniyor, hem geriliyor, hem de soluksuz bir maceranın içine sürükleniyorsunuz.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı(NSA), kriptoloji alanında uzman Amerika'nın gizli istihbarat servisidir. Yabancı ülkelerin, ajanların, teröristlerin iletişim ağlarına ve e postalarına girerek bilgi toplar. Dan Brown, NSA'in sivil halkın mahremiyetine saldırdığı düşüncesiyle mi bu romanı yazdı bilmem ama şu bir gerçek ki zekice kurgulanmış bir konusu var. Elinize alınca kitap sizi bırakmayacak.

Konudan bahsedersek; NSA tüm şifreleri zorlanmadan çözen TRANSLTR adında özel bir bilgisayar yapar. TRANSLTR ile birlikte istihbarat alanında rakipsiz hale gelen NSA, e postalara girerek işine yarayan yaramayan her şeyi kendi lehinde kullanmaktadır. Bunun etik olmadığını düşünen Ensei Tankado, TRANSLTR'ın çözemeyeceği Dijital Kale programını tasarlar. Dijital Kale sadece Ensei Tankado'nun elinde bulunan geçiş anahtarıyla durdurulabilecektir. Susan, David ve Strathmore Dijital Kale'yi durdurabilecek mi? Yoksa NSA itibar mı kaybedecek? Okuyunuz.

Kriptoloji kısaca şifreleme ve çözüm bilimidir. Kriptolojinin gelişmesine katkı sağlayan Sezar Şifrelemesi, Enigma, Çırpı Fonksiyonları gibi teknikler eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzün gelişen dünyasında kriptoloji de büyük bir gelişme göstermiş ve istihbarat servislerinin gözdesi olmuştur. Daha geniş bilgi almak isterseniz araştırabilirsiniz. İyi okumalar.

Handan sarıcaoğlu 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Çok ilginç bir kitap dı. Nasıl yorumlayabilirim diye düşündüm kendi içimde.. Daha önce böyle bir kitap okumadığım için gerilimli bir polisiye filmi izliyormuşum gibi hissettirdi. Şifreli olması hem çarpıcı, hemde biraz yorucuydu, ama aynı zamanda merakda uyandıran bir kitap.. Teknik bilgim olmadığı için bazı kısımları sıkıcı buldum ama tamamını göz önünde tutarak ilgimi çektiğini söyleyebilirim. SUSAN.. karakteri bayağı benimsemiştim. Kendimi sık sık onun yerine koydum buda beni kitabın içine çeken büyük bir etken. Sadede gelirsem okunmaya değer...

Mustafa 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

okumayı sevmeyen ama kitap okumak isteyenler için çk güzel akıcı bir kitap. Kitap okumaya başladığım ilk zamanlarda ablamın tavsiyesiyle okudum kitap harika bir kaç günde bitiyor. Ayrıca yazarın bütün kitaplarını tavsiye ederim;)

Beytullah Ömer DUMLU 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dan Browndan yine alışılmışın dışında bir kitap.Öncelikle kitabın ismi insanda bir merak uyandırıyor.Bir de Dan Brown olunca tabiki elinize alıp okumaya başlıyorsunuz.Kitabın anafikri teknolojinin iyi yanlarının olduğunu ama bunun en ufak bir etkiye mağruz kalarak nasıl bir tehlikeye dönüştüğünü vermiş.Dan Brown yine bildiğimiz gibi konuya hakimliği üst düzey seviyededir.Şuan bulunan teknolojiye uç bir örnek vererek anlatmamış.Anlatılan teknoloji ileride var olabilecek bir teknoloji.Kitaba değinecek olursak konusu her şifreyi çözen bir makina var ama birgün bu makina bir şifreyi çözemiyor.Olaylar bu konu üzerinde gelişmeye başlıyor.Tabiki gözlerim Robert Langdon'ı aradı ama bu kitapta baş karakterimiz başka biri.Dan Brown başkarakteri seçerken sağlam temellere oturtmuş zaten kitabın genel hakimiyetide böyle hiçbir soruyu açıkta bırakmayacak şekilde sağlam.Her zamanki gibi kitapta Dan Brown ilginç bilgilerini bizimle paylaşıyor.Bunlarıda olaya öyle bir dahil ediyor ki kitap bir esere dönüşüyor.Tarihi olaylar ve onların ilginç yanları karşımız bolca çıkıyor.Kitap çok hızlı ilerliyor.Bunun sebebide kitabın yazılış şekli.Her iki üç sayfada başka bir mekan başka hikayeler okuyucu sıkmıyor ve hızlı ilerlemesini sağlıyor.Bir sayfada Amerikadasınız bir sayfada Japonyada.Eğer şifre çözmeye ve bu tür kitapları okumayı seviyorsanız bulunmaz bir eser.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Osman İlhan 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dan Brown kitapları inanılmaz. Çok akıcı ve uyandırdığı merak sayesinde elinizden düşüremiyorsunuz. Her bölümü ayrı bir heyecan.

Bir gecede ihanet, umutsuzluk ve eşit seviyede umut ve kıskançlık duygularını yaşasaydınız ne yapardınız? cevabını öğrenmek için bile okumaya değecek bir kitap. yazarın mükemmel derecede sade ve akıcı dili, muhteşem kurgusu ile bir nefeste okumanızın kaçınılmaz olduğu bir macera kitabı.

Sonsuz anahtar deneme yöntemi ile bile kırılamayacak bir şifreleme algoritmasının ortaya çıkması ve o ortaya çıkana kadar bildiğimiz en güçlü süper bilgisayardan bile binlerce kat hızlı bir şifre çözücüye sahip NSA"nın bu durum karşısında yaptıklarını içeren bir macera romanıdır.

Bilişim teknolojilerine meraklı bir insansanız ve kitap okumayı seviyorsanız bu kitabı tavsiye ederim.

Suat Özmen 
28 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Son zamanlarda okuduğum en kitaplardan birisi diyebilirim.Bu kitabın Yazarın ilk kitabı ve eşinden yardım almadan yazdığı tek kitap olduğunu öğrenince çok sasirdım ve bir an önce okumak istedim. Teknolojik macera kitabı olan Dijital Kale teknoloji asrında bizim günlük rutin işlerimizi yaparken,laptomuzda mailimizi okurken yada telefonda sevdiğimiz biri ile konuşurken aslında perde arkasında çok daha farklı işlerin döndüğünü ve devletlerin teknolojik alanda istihbarat noktasında birbirleriyle her zaman bir savaş içerisinde olduklarını farkettirdi. Yada yazar böyle düşünmemizi istedi ve bazı devletlerin biliçaltımızı süper güç imkansızı başaran devlet olarak kazınmasını istedi.(aklımdan geçen kısa bir düşünce).Okurken hoşuma giden bir kelime vardı. Algoritma.Matematiksel bir terim olan ve şifre kurmada kullanılan bir yöntem olduğunu öğrendim. Diğer şaşırdığım şey ise nazilerinde şifre çözme noktasında bir makina yaptıklarını ismininse enigma olduğunu. Okuyucuya araştırma isteği veren kitaplar her zaman bir adım öndedir. Acaba bizim ülkemizinde Kitapta geçen NSA'ya benzer bir teşkilatı var mıdır ki?

Esma Tezgi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güzel bir Dan Brown romanı daha. Okurken hiç sıkılmadım ve sayfalar çok hızlı bir şekilde aktı gitti. Her sayfa da ayrı bir olay yeni bir sır vardı ki bu da temponun hiç düşmemesini sağladı.
David'in yüzük arayışı biraz uzatılmış gibi gelse de sonlarda yazar onu da çok iyi bir yere bağladı. Spoiler vermeden yorum yazmak biraz zor çünkü başta inandığınız şeylerin aslında gerçeklerden çok farklı olduğunu görüyorsunuz. Özellikle son sayfalar hem heyecanlı hem de gizemliydi. Dan Brown'ın Dijital Kale'nin şifresi ve bununla gelişen olayları çok iyi kurguladığını düşünüyorum. Son sayfada ki okuyucuya çözülmesi için bırakılan şifre de hoş bir ayrıntıydı.

Nergiz 
28 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yine bir Dan Brown ve yine insanı 5 sayfa okuduktan sonra bile 150.syafaya nasıl geldiğinizi unutturan bir eser. Her sayfası ayrı bir heyecan ve inanılmaz bir kurgu. Teknoloji ve yazılım dünyasını bir arada bulunduran bir başyapıt benim gözümde. Soluksuz geçen okuduktan sonra bile hala etkisi altında kalınan günlerce kitaptan bölümleri akıllarına getirtecek bir iz bırakacak..

Akif Gündoğdu 
 22 Şub 01:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu eser benim okuduğum ilk dan brown kitabıydı. bu kitap sayesin de dan brown ile tanıştım. İyiki de tanıştım. Dan Brown klasiklerinden bir tanesi.Uzun bir süre etkisinde kaldığım bu kitabı size önermem için o kadar çok neden var ki ilk kitabı ama okuduğum en iyi brown kitabı diyebilirim. uzun süre aklınızda kalacak sözler düşünceler vs. halâ okumadiysanız hemen alın okuyun derim çünkü sizi duyulmamış sözler bekliyor hiç saşırmayan arkadaşlar varsa bu kitabı okusunlar çünkü gerçekten de onu büyük sürprizler bekliyor .okumanya değer mükemmel bir macera hikayesi ile birlikte muthiş bir edebi şölen sunuyor. dan brown burada da yapmış yapacağını. elin adamı yazmış işte abi Elinize alınca kitap sizi bırakmayacak. dan brown okumayan varsa onu kutlarım. çünkü brown ile tanışmayan ben kitap okumuşum demesin :) Gerçekten de çok değerli bir yazar brown uzun süre etkisin de kaldığım kitabin incelemesini okuduğunuz için teşekkür ederim (:

İyi geceler

Serdar Poirot 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son derece güzel bir polisiye roman. Susan Fletcher, NSA bünyesinde çalışan en iyi kriptoloji uzmanlarından biri ve NSA başkan yardımcısı Trevor Strathmore'un gözdesidir. Aynı zamanda dil bilimci olan David Becker'a aşıktır. Ancak bir gün Ensei Tankado adında bir adam Dijital Kale adında kırılamaz bir şifre algoritması yazar. Bu NSA ve onun şifre çözücü makinası TRANSLTR'nin sonu demektir. Strathmore ve Susan beraber çalışmaya başlar. David Becker da ölen Tankado'dan algoritma anahtarını almaya İspanya'ya gider. Ancak Hulolot adında bir katil de o anahtarın peşindedir. İşin içinde iş vardır ve Tankado herkesi kandırmıştır. Acaba NSA ulusal veri bankasına saldırı mı düzenlenmektedir? Susan bu işi engelleyebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

5 /

Kitaptan 23 Alıntı

Handan sarıcaoğlu 
 05 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Sizin düşünüzde görebileceklerinizden çok daha fazlası vardır cennette ve yeryüzünde."

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 135)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 135)
Fatma 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu

Aydınlanmaya giden yol affetmekten geçiyordu.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 41 - Altın Kitaplar Yayınevi)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 41 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Fatma 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu

Hiroşima, 6 Ağustos 1945, saat 08.15. Akıl almaz, yok edici bir darbe. Savaşı zaten kazanmış bir ülkenin anlamsız güç gösterisi.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 40 - Altın Kitaplar Yayınevi)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 40 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Beytullah Ömer DUMLU 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sizin düşünüzde görebileceklerinizden çok daha fazlası vardır cennette ve yeryüzünde.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 135)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 135)
Zehra barışmaz 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İnsan beyni var olan en hızlı bilgisayardır.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 320)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 320)
Fatma 
10 Ara 2016 · Kitabı okudu

Ne kadar güçlü şifre çözücü bilgisayarlar yapılırsa yapılsın kaba kuvvete direnebilen bir algoritmanın modası asla geçmez. Bir gece içinde bir dünya standardı haline gelebilir.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 48 - Altın Kitaplar Yayınevi)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 48 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Fatma 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu

En iyileri işe almanın sonuçlarından biri işte, bazen onlar senden daha iyi çıkar.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 264 - Altın Kitaplar Yayınevi)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 264 - Altın Kitaplar Yayınevi)
3 /