Dijital Kale

8,2/10  (691 Oy) · 
2.804 okunma  · 
553 beğeni  · 
6.806 gösterim
Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri'nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.

Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789752112438
 • Orijinal Adı:
  Digital Fortress
 • Çeviri:
  Sezer Soner
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dijital Kale, Dan Brown'un yazın başlangıcının ilk romanı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, tekno-macera türündeki bu romanı yazmasını sağlamış. Robert Langdon Serisi ve diğer kitabı olan İhanet Noktası'na fon ve araştırma desteği sağlayan eşi sadece bu kitaba yardım etmemiştir. Geniş bir araştırmanın ürünü olan eserlerini okurken hem öğreniyor, hem geriliyor, hem de soluksuz bir maceranın içine sürükleniyorsunuz.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı(NSA), kriptoloji alanında uzman Amerika'nın gizli istihbarat servisidir. Yabancı ülkelerin, ajanların, teröristlerin iletişim ağlarına ve e postalarına girerek bilgi toplar. Dan Brown, NSA'in sivil halkın mahremiyetine saldırdığı düşüncesiyle mi bu romanı yazdı bilmem ama şu bir gerçek ki zekice kurgulanmış bir konusu var. Elinize alınca kitap sizi bırakmayacak.

Konudan bahsedersek; NSA tüm şifreleri zorlanmadan çözen TRANSLTR adında özel bir bilgisayar yapar. TRANSLTR ile birlikte istihbarat alanında rakipsiz hale gelen NSA, e postalara girerek işine yarayan yaramayan her şeyi kendi lehinde kullanmaktadır. Bunun etik olmadığını düşünen Ensei Tankado, TRANSLTR'ın çözemeyeceği Dijital Kale programını tasarlar. Dijital Kale sadece Ensei Tankado'nun elinde bulunan geçiş anahtarıyla durdurulabilecektir. Susan, David ve Strathmore Dijital Kale'yi durdurabilecek mi? Yoksa NSA itibar mı kaybedecek? Okuyunuz.

Kriptoloji kısaca şifreleme ve çözüm bilimidir. Kriptolojinin gelişmesine katkı sağlayan Sezar Şifrelemesi, Enigma, Çırpı Fonksiyonları gibi teknikler eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzün gelişen dünyasında kriptoloji de büyük bir gelişme göstermiş ve istihbarat servislerinin gözdesi olmuştur. Daha geniş bilgi almak isterseniz araştırabilirsiniz. İyi okumalar.

Handan sarıcaoğlu 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Çok ilginç bir kitap dı. Nasıl yorumlayabilirim diye düşündüm kendi içimde.. Daha önce böyle bir kitap okumadığım için gerilimli bir polisiye filmi izliyormuşum gibi hissettirdi. Şifreli olması hem çarpıcı, hemde biraz yorucuydu, ama aynı zamanda merakda uyandıran bir kitap.. Teknik bilgim olmadığı için bazı kısımları sıkıcı buldum ama tamamını göz önünde tutarak ilgimi çektiğini söyleyebilirim. SUSAN.. karakteri bayağı benimsemiştim. Kendimi sık sık onun yerine koydum buda beni kitabın içine çeken büyük bir etken. Sadede gelirsem okunmaya değer...

Mustafa 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

okumayı sevmeyen ama kitap okumak isteyenler için çk güzel akıcı bir kitap. Kitap okumaya başladığım ilk zamanlarda ablamın tavsiyesiyle okudum kitap harika bir kaç günde bitiyor. Ayrıca yazarın bütün kitaplarını tavsiye ederim;)

Gonca Çiftçioğulları 
 08 May 13:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dan Brown'un en sevdigim kitaplarindan birisi. Bir solukta bir gün de okumustum. Dan Brown, kitaplarinda okuru sasirtmayi iyi biliyor. Hic bir sey aslinda göründüğü gibi degil sözü bu kitap icin soylenmis resmen. Gonul rahatligiyla okumayanlara tavsiye ederim.

Beytullah Ömer DUMLU 
08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dan Browndan yine alışılmışın dışında bir kitap.Öncelikle kitabın ismi insanda bir merak uyandırıyor.Bir de Dan Brown olunca tabiki elinize alıp okumaya başlıyorsunuz.Kitabın anafikri teknolojinin iyi yanlarının olduğunu ama bunun en ufak bir etkiye mağruz kalarak nasıl bir tehlikeye dönüştüğünü vermiş.Dan Brown yine bildiğimiz gibi konuya hakimliği üst düzey seviyededir.Şuan bulunan teknolojiye uç bir örnek vererek anlatmamış.Anlatılan teknoloji ileride var olabilecek bir teknoloji.Kitaba değinecek olursak konusu her şifreyi çözen bir makina var ama birgün bu makina bir şifreyi çözemiyor.Olaylar bu konu üzerinde gelişmeye başlıyor.Tabiki gözlerim Robert Langdon'ı aradı ama bu kitapta baş karakterimiz başka biri.Dan Brown başkarakteri seçerken sağlam temellere oturtmuş zaten kitabın genel hakimiyetide böyle hiçbir soruyu açıkta bırakmayacak şekilde sağlam.Her zamanki gibi kitapta Dan Brown ilginç bilgilerini bizimle paylaşıyor.Bunlarıda olaya öyle bir dahil ediyor ki kitap bir esere dönüşüyor.Tarihi olaylar ve onların ilginç yanları karşımız bolca çıkıyor.Kitap çok hızlı ilerliyor.Bunun sebebide kitabın yazılış şekli.Her iki üç sayfada başka bir mekan başka hikayeler okuyucu sıkmıyor ve hızlı ilerlemesini sağlıyor.Bir sayfada Amerikadasınız bir sayfada Japonyada.Eğer şifre çözmeye ve bu tür kitapları okumayı seviyorsanız bulunmaz bir eser.Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Osman İlhan 
30 Tem 2016 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dan Brown kitapları inanılmaz. Çok akıcı ve uyandırdığı merak sayesinde elinizden düşüremiyorsunuz. Her bölümü ayrı bir heyecan.

Bir gecede ihanet, umutsuzluk ve eşit seviyede umut ve kıskançlık duygularını yaşasaydınız ne yapardınız? cevabını öğrenmek için bile okumaya değecek bir kitap. yazarın mükemmel derecede sade ve akıcı dili, muhteşem kurgusu ile bir nefeste okumanızın kaçınılmaz olduğu bir macera kitabı.

Sonsuz anahtar deneme yöntemi ile bile kırılamayacak bir şifreleme algoritmasının ortaya çıkması ve o ortaya çıkana kadar bildiğimiz en güçlü süper bilgisayardan bile binlerce kat hızlı bir şifre çözücüye sahip NSA"nın bu durum karşısında yaptıklarını içeren bir macera romanıdır.

Bilişim teknolojilerine meraklı bir insansanız ve kitap okumayı seviyorsanız bu kitabı tavsiye ederim.

medine gökbönü 
 11 Haz 17:37 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

dijital kale yi hayallerimin de ötesinde olabilecek kadar üstün bir hayalgücüyle yazmış dan brown ...bu kitabı daha bugün bitirdim ama öyle sanıyorum ki daha üç gün okuduklarımı ancak idrak edebileceğimden üç gün sonra anca kitap okuyabilirmişim gibi hissediyorum... size bir tavsiye eğer bu kitabı okumak istiyorsanız lütfen kitaptaki en inanılmaz tarafların gerçek olduğunu kendinize hatırlatarak başlayın
not son cümlem tamamen bana ait değil fakat aklıma nerden geldiğini bilmiyorum

Hasan İşcen 
14 Nis 21:18 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Mükemmel derecede sürükleyici bir kitap. Okumaya ara verdiğimde meydana gelebilecek olayları tahmin etmeye çalışıyor, Okumaya devam ettiğimde ise kitap sağ gösterip sol vuruyor :) Sonunu görmek için 1 gece uykusuz bıraktı...

sinan kunur 
05 Haz 01:45 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Dan Brown'un Şifreler ve gizli hükümeti anlattığı ve macera dolu bir kitap. Aslında gayet güzel ve akıcı bir kitaptı ama kitabı kaybedince yenisini almadım

Esma Tezgi 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Güzel bir Dan Brown romanı daha. Okurken hiç sıkılmadım ve sayfalar çok hızlı bir şekilde aktı gitti. Her sayfa da ayrı bir olay yeni bir sır vardı ki bu da temponun hiç düşmemesini sağladı.
David'in yüzük arayışı biraz uzatılmış gibi gelse de sonlarda yazar onu da çok iyi bir yere bağladı. Spoiler vermeden yorum yazmak biraz zor çünkü başta inandığınız şeylerin aslında gerçeklerden çok farklı olduğunu görüyorsunuz. Özellikle son sayfalar hem heyecanlı hem de gizemliydi. Dan Brown'ın Dijital Kale'nin şifresi ve bununla gelişen olayları çok iyi kurguladığını düşünüyorum. Son sayfada ki okuyucuya çözülmesi için bırakılan şifre de hoş bir ayrıntıydı.

Kitaptan 35 Alıntı

Hiroşima, 6 Ağustos 1945, saat 08.15. Akıl almaz, yok edici bir darbe. Savaşı zaten kazanmış bir ülkenin anlamsız güç gösterisi.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 40 - Altın Kitaplar Yayınevi)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 40 - Altın Kitaplar Yayınevi)

Aydınlanmaya giden yol affetmekten geçiyordu.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 41 - Altın Kitaplar Yayınevi)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 41 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Handan sarıcaoğlu 
 05 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Sizin düşünüzde görebileceklerinizden çok daha fazlası vardır cennette ve yeryüzünde."

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 135)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 135)
Efra bingöl 
05 Haz 21:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çözülemez şifre diye bir şey yoktu. Bazılarını çözmek daha uzun sürerdi, ama her sifre çözülebilirdi.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 43 - altın kitaplar)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 43 - altın kitaplar)
Beytullah Ömer DUMLU 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sizin düşünüzde görebileceklerinizden çok daha fazlası vardır cennette ve yeryüzünde.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 135)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 135)
Zehra barışmaz 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

İnsan beyni var olan en hızlı bilgisayardır.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 320)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 320)

Ne kadar güçlü şifre çözücü bilgisayarlar yapılırsa yapılsın kaba kuvvete direnebilen bir algoritmanın modası asla geçmez. Bir gece içinde bir dünya standardı haline gelebilir.

Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 48 - Altın Kitaplar Yayınevi)Dijital Kale, Dan Brown (Sayfa 48 - Altın Kitaplar Yayınevi)
4 /