Dijital Kale

8,3/10  (969 Oy) · 
3.772 okunma  · 
832 beğeni  · 
9.456 gösterim
Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri'nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.

Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789752112438
 • Orijinal Adı:
  Digital Fortress
 • Çeviri:
  Sezer Soner
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dijital Kale, Dan Brown'un yazın başlangıcının ilk romanı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, tekno-macera türündeki bu romanı yazmasını sağlamış. Robert Langdon Serisi ve diğer kitabı olan İhanet Noktası'na fon ve araştırma desteği sağlayan eşi sadece bu kitaba yardım etmemiştir. Geniş bir araştırmanın ürünü olan eserlerini okurken hem öğreniyor, hem geriliyor, hem de soluksuz bir maceranın içine sürükleniyorsunuz.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı(NSA), kriptoloji alanında uzman Amerika'nın gizli istihbarat servisidir. Yabancı ülkelerin, ajanların, teröristlerin iletişim ağlarına ve e postalarına girerek bilgi toplar. Dan Brown, NSA'in sivil halkın mahremiyetine saldırdığı düşüncesiyle mi bu romanı yazdı bilmem ama şu bir gerçek ki zekice kurgulanmış bir konusu var. Elinize alınca kitap sizi bırakmayacak.

Konudan bahsedersek; NSA tüm şifreleri zorlanmadan çözen TRANSLTR adında özel bir bilgisayar yapar. TRANSLTR ile birlikte istihbarat alanında rakipsiz hale gelen NSA, e postalara girerek işine yarayan yaramayan her şeyi kendi lehinde kullanmaktadır. Bunun etik olmadığını düşünen Ensei Tankado, TRANSLTR'ın çözemeyeceği Dijital Kale programını tasarlar. Dijital Kale sadece Ensei Tankado'nun elinde bulunan geçiş anahtarıyla durdurulabilecektir. Susan, David ve Strathmore Dijital Kale'yi durdurabilecek mi? Yoksa NSA itibar mı kaybedecek? Okuyunuz.

Kriptoloji kısaca şifreleme ve çözüm bilimidir. Kriptolojinin gelişmesine katkı sağlayan Sezar Şifrelemesi, Enigma, Çırpı Fonksiyonları gibi teknikler eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzün gelişen dünyasında kriptoloji de büyük bir gelişme göstermiş ve istihbarat servislerinin gözdesi olmuştur. Daha geniş bilgi almak isterseniz araştırabilirsiniz. İyi okumalar.