Dijital KaleDan Brown

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.577
Gösterim
Adı:
Dijital Kale
Yazar:
Baskı tarihi:
Temmuz 2010
Sayfa sayısı:
400
ISBN:
9789752112438
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Digital Fortress
Çeviri:
Sezer Soner
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri'nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.

Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır
(Tanıtım Bülteninden)
Dijital Kale, Dan Brown'un yazın başlangıcının ilk romanı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, tekno-macera türündeki bu romanı yazmasını sağlamış. Robert Langdon Serisi ve diğer kitabı olan İhanet Noktası'na fon ve araştırma desteği sağlayan eşi sadece bu kitaba yardım etmemiştir. Geniş bir araştırmanın ürünü olan eserlerini okurken hem öğreniyor, hem geriliyor, hem de soluksuz bir maceranın içine sürükleniyorsunuz.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı(NSA), kriptoloji alanında uzman Amerika'nın gizli istihbarat servisidir. Yabancı ülkelerin, ajanların, teröristlerin iletişim ağlarına ve e postalarına girerek bilgi toplar. Dan Brown, NSA'in sivil halkın mahremiyetine saldırdığı düşüncesiyle mi bu romanı yazdı bilmem ama şu bir gerçek ki zekice kurgulanmış bir konusu var. Elinize alınca kitap sizi bırakmayacak.

Konudan bahsedersek; NSA tüm şifreleri zorlanmadan çözen TRANSLTR adında özel bir bilgisayar yapar. TRANSLTR ile birlikte istihbarat alanında rakipsiz hale gelen NSA, e postalara girerek işine yarayan yaramayan her şeyi kendi lehinde kullanmaktadır. Bunun etik olmadığını düşünen Ensei Tankado, TRANSLTR'ın çözemeyeceği Dijital Kale programını tasarlar. Dijital Kale sadece Ensei Tankado'nun elinde bulunan geçiş anahtarıyla durdurulabilecektir. Susan, David ve Strathmore Dijital Kale'yi durdurabilecek mi? Yoksa NSA itibar mı kaybedecek? Okuyunuz.

Kriptoloji kısaca şifreleme ve çözüm bilimidir. Kriptolojinin gelişmesine katkı sağlayan Sezar Şifrelemesi, Enigma, Çırpı Fonksiyonları gibi teknikler eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzün gelişen dünyasında kriptoloji de büyük bir gelişme göstermiş ve istihbarat servislerinin gözdesi olmuştur. Daha geniş bilgi almak isterseniz araştırabilirsiniz. İyi okumalar.
Çok ilginç bir kitap dı. Nasıl yorumlayabilirim diye düşündüm kendi içimde.. Daha önce böyle bir kitap okumadığım için gerilimli bir polisiye filmi izliyormuşum gibi hissettirdi. Şifreli olması hem çarpıcı, hemde biraz yorucuydu, ama aynı zamanda merakda uyandıran bir kitap.. Teknik bilgim olmadığı için bazı kısımları sıkıcı buldum ama tamamını göz önünde tutarak ilgimi çektiğini söyleyebilirim. SUSAN.. karakteri bayağı benimsemiştim. Kendimi sık sık onun yerine koydum buda beni kitabın içine çeken büyük bir etken. Sadede gelirsem okunmaya değer...

Benzer kitaplar

okumayı sevmeyen ama kitap okumak isteyenler için çk güzel akıcı bir kitap. Kitap okumaya başladığım ilk zamanlarda ablamın tavsiyesiyle okudum kitap harika bir kaç günde bitiyor. Ayrıca yazarın bütün kitaplarını tavsiye ederim;)
Dan Brown'un en sevdigim kitaplarindan birisi. Bir solukta bir gün de okumustum. Dan Brown, kitaplarinda okuru sasirtmayi iyi biliyor. Hic bir sey aslinda göründüğü gibi degil sözü bu kitap icin soylenmis resmen. Gonul rahatligiyla okumayanlara tavsiye ederim.
Dan Browndan yine alışılmışın dışında bir kitap.Öncelikle kitabın ismi insanda bir merak uyandırıyor.Bir de Dan Brown olunca tabiki elinize alıp okumaya başlıyorsunuz.Kitabın anafikri teknolojinin iyi yanlarının olduğunu ama bunun en ufak bir etkiye mağruz kalarak nasıl bir tehlikeye dönüştüğünü vermiş.Dan Brown yine bildiğimiz gibi konuya hakimliği üst düzey seviyededir.Şuan bulunan teknolojiye uç bir örnek vererek anlatmamış.Anlatılan teknoloji ileride var olabilecek bir teknoloji.Kitaba değinecek olursak konusu her şifreyi çözen bir makina var ama birgün bu makina bir şifreyi çözemiyor.Olaylar bu konu üzerinde gelişmeye başlıyor.Tabiki gözlerim Robert Langdon'ı aradı ama bu kitapta baş karakterimiz başka biri.Dan Brown başkarakteri seçerken sağlam temellere oturtmuş zaten kitabın genel hakimiyetide böyle hiçbir soruyu açıkta bırakmayacak şekilde sağlam.Her zamanki gibi kitapta Dan Brown ilginç bilgilerini bizimle paylaşıyor.Bunlarıda olaya öyle bir dahil ediyor ki kitap bir esere dönüşüyor.Tarihi olaylar ve onların ilginç yanları karşımız bolca çıkıyor.Kitap çok hızlı ilerliyor.Bunun sebebide kitabın yazılış şekli.Her iki üç sayfada başka bir mekan başka hikayeler okuyucu sıkmıyor ve hızlı ilerlemesini sağlıyor.Bir sayfada Amerikadasınız bir sayfada Japonyada.Eğer şifre çözmeye ve bu tür kitapları okumayı seviyorsanız bulunmaz bir eser.Herkesin okumasını tavsiye ederim.
Mükemmel derecede sürükleyici bir kitap. Okumaya ara verdiğimde meydana gelebilecek olayları tahmin etmeye çalışıyor, Okumaya devam ettiğimde ise kitap sağ gösterip sol vuruyor :) Sonunu görmek için 1 gece uykusuz bıraktı...
dijital kale yi hayallerimin de ötesinde olabilecek kadar üstün bir hayalgücüyle yazmış dan brown ...bu kitabı daha bugün bitirdim ama öyle sanıyorum ki daha üç gün okuduklarımı ancak idrak edebileceğimden üç gün sonra anca kitap okuyabilirmişim gibi hissediyorum... size bir tavsiye eğer bu kitabı okumak istiyorsanız lütfen kitaptaki en inanılmaz tarafların gerçek olduğunu kendinize hatırlatarak başlayın
not son cümlem tamamen bana ait değil fakat aklıma nerden geldiğini bilmiyorum
Dan Brown kitapları inanılmaz. Çok akıcı ve uyandırdığı merak sayesinde elinizden düşüremiyorsunuz. Her bölümü ayrı bir heyecan.

Bir gecede ihanet, umutsuzluk ve eşit seviyede umut ve kıskançlık duygularını yaşasaydınız ne yapardınız? cevabını öğrenmek için bile okumaya değecek bir kitap. yazarın mükemmel derecede sade ve akıcı dili, muhteşem kurgusu ile bir nefeste okumanızın kaçınılmaz olduğu bir macera kitabı.

Sonsuz anahtar deneme yöntemi ile bile kırılamayacak bir şifreleme algoritmasının ortaya çıkması ve o ortaya çıkana kadar bildiğimiz en güçlü süper bilgisayardan bile binlerce kat hızlı bir şifre çözücüye sahip NSA"nın bu durum karşısında yaptıklarını içeren bir macera romanıdır.

Bilişim teknolojilerine meraklı bir insansanız ve kitap okumayı seviyorsanız bu kitabı tavsiye ederim.
Dan Brown'un Şifreler ve gizli hükümeti anlattığı ve macera dolu bir kitap. Aslında gayet güzel ve akıcı bir kitaptı ama kitabı kaybedince yenisini almadım
Bir Dan Brown kitabının daha sonuna geldim. Kaç kitabını okursam okuyayım Dan Brown beni büyülemeye ve şaşırtmaya devam ediyor. Kurduğu zekice, heyecanı hiç bitmeyen kurgularına bir de romantizmi katıyor ve bu kitaplarını daha da güzel yapıyor.
Öncelikle ben Dijital Kale'yi okumaya ilk başladığımda biraz sıkılmıştım fakat düğüm bölümüne geldiğimde kitap beni karakterleri (David Becker) ve konunun ilerleyişiyle kendine bağladı. Kitapta ana karakter olan kriptograf Susan'ın nişanlısı ve bir dilbilimci olan David'e nedensizce çok ısındığımı belirtmek isterim. Susan ve David'in ilişkisini de sevdim. Bununla birlikte çok hoşuma giden bir ayrıntıyı eklemek isterim kitaptan.
David, Susan'a not bırakırken hep "üzerinde balmumu olmayan, David" diye imzalıyor. Bütün kitap boyunca Susan bunun ne olduğunu çözemiyor ve kitabın son sayfalarından buna açıklık getiriliyor.
Rönesans döneminde yapılan heykellerde hata olduğu zaman İspanyol heykeltıraşlar bu hatalarını balmumu ile kapatırmış. Üzerinde hiç hata bulunmayan ve balmumu ile kapatılmayan heykellere "sin cera heykel" yani "üzerinde balmumu bulunmayan heykel" denirmiş. Bu deyim daha sonra dürüst, hakiki anlamlarında kullanılmış. İngilizcedeki "sincere (samimi)" sözcüğü İspanyolcadaki "sin cera" sözcüğünden türemiştir. Ve mektuplar genellikle "sincerely, ..." diye imzalanmıştır. Bu ince detay kitapta en çok hoşuma giden şey oldu.
Dijital kale okuduğum en iyi macera kitabı olmakla birlikte heyecanın bir an bile dinmediği, soluksuz okuduğum ender kitaplardan. Kriptograflar dünyasının bulunduğu, hayal edemediğimiz entrikaları en mükemmel kurguyla anlatmış Dan Brown.
Yine Dan Brown, yine merak uyandıran bir serüven. Teknoloji ile aram pekiyi değil. Basitçe söylemek gerekirse; teknoloji ne kadar ileriye giderse gitsin kişilerin özel yaşantısının özel olarak kalması taraftarıyım. Sanırım süregelen gelişim sürecinde bu pek mümkün görünmüyor. Hal böyle olunca bir dolu komplo teorileri yaratılıp duruyor. Dijital ortamı sevmedim ve sevmeyeceğim, bana kalsa hala kodak fotoğraf makineme film takıp fotoğraflarımı öyle çekerim. Film rulosu bitip fotolorı baskıya vermeden kimin ne şekil çıktığını bilmeden heyecanla beklerim.. şimdi öylemi sildiğin fotoğrafları bile tek tuşla bir yerlerden geri getirebiliyorsun…Neyse konuyu fazla dağıttım, heyecanla okunacak bir Dan Brown eseri, alıp okuyun sonra sizde benim gibi “yazdığımız her şeyi birileri bir yerlerde okuyor olabilir” diyerek kafayı yeyin…
kitap okumanız bol olsun dostlar..
Hiroşima, 6 Ağustos 1945, saat 08.15. Akıl almaz, yok edici bir darbe. Savaşı zaten kazanmış bir ülkenin anlamsız güç gösterisi.
Dan Brown
Sayfa 40 - Altın Kitaplar Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dijital Kale
Yazar:
Baskı tarihi:
Temmuz 2010
Sayfa sayısı:
400
ISBN:
9789752112438
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Digital Fortress
Çeviri:
Sezer Soner
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri'nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.

Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 4.165 okur

  • Şeyma KAYA
  • Muhâlif Tıpçı
  • Fatmanur AKBABA
  • Bilal Öner Arat
  • MERVE YÜCE
  • Sena Duman
  • Asya
  • Poyraz Ayaz
  • Sena Eniş
  • Şebnem Şibumi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%20.4
25-34 Yaş
%28.4
35-44 Yaş
%26.9
45-54 Yaş
%11.3
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61.5
Erkek
%38.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.3 (281)
9
%23 (246)
8
%25.7 (275)
7
%15.1 (161)
6
%5.1 (54)
5
%2.9 (31)
4
%1.2 (13)
3
%0.4 (4)
2
%0.2 (2)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları