Adı:
Dijital Kale
Baskı tarihi:
Temmuz 2010
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752112438
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Digital Fortress
Çeviri:
Sezer Soner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Dijital Kale
Dijital Kale
Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri'nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.

Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır
(Tanıtım Bülteninden)
Dijital Kale, Dan Brown'un yazın başlangıcının ilk romanı. Şifre çözme ve gizli hükümet örgütlerine duyduğu ilgi, tekno-macera türündeki bu romanı yazmasını sağlamış. Robert Langdon Serisi ve diğer kitabı olan İhanet Noktası'na fon ve araştırma desteği sağlayan eşi sadece bu kitaba yardım etmemiştir. Geniş bir araştırmanın ürünü olan eserlerini okurken hem öğreniyor, hem geriliyor, hem de soluksuz bir maceranın içine sürükleniyorsunuz.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı(NSA), kriptoloji alanında uzman Amerika'nın gizli istihbarat servisidir. Yabancı ülkelerin, ajanların, teröristlerin iletişim ağlarına ve e postalarına girerek bilgi toplar. Dan Brown, NSA'in sivil halkın mahremiyetine saldırdığı düşüncesiyle mi bu romanı yazdı bilmem ama şu bir gerçek ki zekice kurgulanmış bir konusu var. Elinize alınca kitap sizi bırakmayacak.

Konudan bahsedersek; NSA tüm şifreleri zorlanmadan çözen TRANSLTR adında özel bir bilgisayar yapar. TRANSLTR ile birlikte istihbarat alanında rakipsiz hale gelen NSA, e postalara girerek işine yarayan yaramayan her şeyi kendi lehinde kullanmaktadır. Bunun etik olmadığını düşünen Ensei Tankado, TRANSLTR'ın çözemeyeceği Dijital Kale programını tasarlar. Dijital Kale sadece Ensei Tankado'nun elinde bulunan geçiş anahtarıyla durdurulabilecektir. Susan, David ve Strathmore Dijital Kale'yi durdurabilecek mi? Yoksa NSA itibar mı kaybedecek? Okuyunuz.

Kriptoloji kısaca şifreleme ve çözüm bilimidir. Kriptolojinin gelişmesine katkı sağlayan Sezar Şifrelemesi, Enigma, Çırpı Fonksiyonları gibi teknikler eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzün gelişen dünyasında kriptoloji de büyük bir gelişme göstermiş ve istihbarat servislerinin gözdesi olmuştur. Daha geniş bilgi almak isterseniz araştırabilirsiniz. İyi okumalar.
Çok ilginç bir kitap dı. Nasıl yorumlayabilirim diye düşündüm kendi içimde.. Daha önce böyle bir kitap okumadığım için gerilimli bir polisiye filmi izliyormuşum gibi hissettirdi. Şifreli olması hem çarpıcı, hemde biraz yorucuydu, ama aynı zamanda merakda uyandıran bir kitap.. Teknik bilgim olmadığı için bazı kısımları sıkıcı buldum ama tamamını göz önünde tutarak ilgimi çektiğini söyleyebilirim. SUSAN.. karakteri bayağı benimsemiştim. Kendimi sık sık onun yerine koydum buda beni kitabın içine çeken büyük bir etken. Sadede gelirsem okunmaya değer...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.374 Oy)19.145 beğeni43.651 okunma3.025 alıntı184.059 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.229 Oy)6.937 beğeni20.259 okunma728 alıntı114.012 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.934 Oy)8.896 beğeni26.461 okunma2.695 alıntı115.511 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.739 Oy)11.486 beğeni28.636 okunma1.578 alıntı150.018 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.767 Oy)13.486 beğeni34.733 okunma3.476 alıntı146.922 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.611 Oy)9.114 beğeni25.497 okunma1.542 alıntı127.629 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.596 Oy)8.877 beğeni28.882 okunma844 alıntı140.435 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.508 Oy)7.920 beğeni21.493 okunma4.037 alıntı130.241 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.495 Oy)8.087 beğeni22.934 okunma846 alıntı90.427 gösterim
 • Aşk
  7.8/10 (4.944 Oy)5.625 beğeni18.555 okunma905 alıntı94.287 gösterim
okumayı sevmeyen ama kitap okumak isteyenler için çk güzel akıcı bir kitap. Kitap okumaya başladığım ilk zamanlarda ablamın tavsiyesiyle okudum kitap harika bir kaç günde bitiyor. Ayrıca yazarın bütün kitaplarını tavsiye ederim;)
Dan Brown'un en sevdigim kitaplarindan birisi. Bir solukta bir gün de okumustum. Dan Brown, kitaplarinda okuru sasirtmayi iyi biliyor. Hic bir sey aslinda göründüğü gibi degil sözü bu kitap icin soylenmis resmen. Gonul rahatligiyla okumayanlara tavsiye ederim.
Günlerden bir gün, kitap ihtiyaçlarımı karşılamak için benim sahafa doğru yola çıktım. Öyle bir yola çıktım yazıyorum ki, duyanda benim sahafın epey bir uzakta olduğunu düşünecek. Hâlbuki bulunduğumuz aynı caddenin başında kitabevi. Arkadaşımın kitabevinde, öyle böyle maymun iştahımla ne alsam diye bakınırken, uzun zamandır aradığım ama denk getiremediğim Dan Brown'un Dijital Kalesi ile karşılaştım ve hemen her zamanki gibi arka kapağı okudum. İşte tam olarak aradığım şey buydu: Bilim (matematik ve kriptografi), teknoloji (3 milyon işlemci süper bir bilgisayar) ve entrikası bol olan bir gerilim. Yaklaşık 495 sayfalık kitabı iki hafta gibi bir sürede okudum.

Kitaba Giriş:
İlk sayfalar, yazarın kalemini ve tarzını seven okurlarını içeri çekmek için gayet yeterli diye düşünüyorum. İspanya'nın güneybatı kesiminde, Endülüs özerk bölgesinin merkezi olan Sevilla’da bir Japon ölmek üzeredir ve son anda orada bulunan diğer turistlerle iletişim kurmaya çabalamaktadır. Tabi biz mahallenin muhtarları hemen merak ediyoruz ve bu adam ne demeye çalışıyor? Bu hadisenin kitabın girişi ve devamı ile nasıl bir bağlantısı var? Ah şu merak yok mu? Merak…

Sonraki sayfaları çevirdikten sonra, Atlantik Okyanusunu aşıyor, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) ve NSA'da görevli baş kriptograf olan güzel, akıllı Susan Fletcher ile tanışıyoruz. Kendisi David Becker adında bir üniversite profesörü ile birlikte çalışmaktadır. Bundan sonrasında Susan ve akademisyen Becker, kendilerini bir anda beklenmedik bir olayın içerisinde buluyorlar.

Kendisine gelen gizemli bir telefon görüşmesi ile David'i İspanya'ya hareket eder ve Susan, patronu, Komutan Strathmore ile yapmış olduğu bir telefon görüşmesi sonrasında NSA karargâhına geçer. Susan, karargâhta, NSA'nın kod çözücü süper bilgisayarı TRANSLTR’i yok etmek amaçlı kırılmaz bir şifreleme ile kodlanmış olan bir yazılımının var olduğunu ve bu süper bilgisayar için ölümcül bir tehdit olduğunu öğrenir. Strathmore Susan’a, bu bilgisayarın varlığını hoş karşılamayan, eski bir çalışanı olan Ensei Tankado'nun kodlamış olduğu bu şifreleme planını, kendisine en yüksek teklifi veren kişi ya da kişilere sunmakla tehdit ettiğini aktarır. Eğer Tankado bu düşünce ve planında başarı elde ederse, NSA’nın elinde bulunan TRANSLTR aracılığı ile normal kodlanmış bir mesajı çözmek için bile sadece birkaç dakika harcadığı, ancak Tankado'nun algoritmasını kırmak için yarım günden fazla bir zaman harcadığı ortaya çıkacaktır. Daha da vahimi ise, NSA’nın sanal ortamda dolaşan bireylerin kişisel verilerini izinsiz gözetlediği ve diğer bir felaket senaryosu da, bu cihazdan bihaber olan terör örgütlerinin artık bundan haberdar olacaklarıydı. Bu mesele hiçte hafife alınacak bir durum değildi ve NSA’nın çok ciddi darbe almasına sebep olacaktı.

Tankado o kadar da aptal değildir ve işini tüm detaylarını düşünerek, en ince ayrıntısına kadar planlamıştır. Strathmore Susan’a, Tankado'nun başına bir şey gelmesi durumunda, kodu tüm dünyaya yayacak bir suç ortağı olduğunu söyledi. Ve ne yazık ki, Tankado, Sevilla'da ölen Japon adamın ta kendisiydi ve NSA, kodu tüm dünyaya yayacak olan suç ortağı bunu yapmadan önce, Tankado'nun şifrelemesini kırabilmek ve geçiş anahtarını bulmak için elinden geleni yapmalıydı.

Bu arada, Strathmore'un, görevlendirdiği Becker hâlâ İspanya'da bulunmaktadır. Becker, Tankado'nun parmağındaki yüzüğünün gizemini ve bu yüzüğün gerekli "anahtar" olduğunu fark eder. Ve cani bir kiralık katilin, kriptoloji bölümündeki beklenmedik ziyaretçilerinin de dâhil olmasıyla, gelişen olayların seyrinin bir anda değiştiği romanımızda, sapı samandan ayırt etmekte bir hayli zorlanacağınız, kitapta ilerledikçe parçaları kendinizce birleştirmeye çabalayacağınız muhteşem bir aksiyon, bilim kurgu ile karşılaşacaksınız. İşin güzel olanı da, emektar Yeşilçam’ın Türk filmlerini aratmayan bir sona şahit olacaksınız.

Kitap Hakkındaki Olumlu Görüşüm:
Şunu ifade edebilirim ki, Dijital Kale’de aradığım (mesleğime yakın) tüm unsurlar var. Ana karakterler doğru ve olması gerektiği miktardaydı ve herkes, kitapta ve hikâyede uygun bir yerdeydi. Buradaki teknik bilginin, bana katmış olduğu bilgi birikimine de minnettarım ve PGP (Açık Anahtar Kriptografisi), NSA öyküsü ve diğer bu türden doneler iyi yerleştirilmişti.
Aynı zamanda, kitaplardaki subplot’ların (Piyes veya romanda ikinci derecedeki olaylar zinciri) hayranıyım. Dan Brown bu konuda övgüyü fazlasıyla hak ediyor: Başlangıçta varlığını sorguladığınız küçük karakterlere katlanmanıza imkan veriyor ve ilerleyen bölümlerde de bunları çok güzel bir şekilde amacına uygun yerlerde görmenize imkan sunuyor.

Kitapta, bir dizi küçük bulmacalar ve sorular elbette ortaya çıkmıyor değil. Okuyucuya, kitaptaki karakterleri olduğu gibi çözmesi için adeta meydan okunuyor. Heyecanlandınız değil mi? Evet, bu kitapta pek çok bulmaca var: Yüzüğün üzerindeki yazı ne anlama geliyor? Tankado kiminle ve nasıl çalışıyor? Şifreleme şemasına erişebilmek için gerekli şifre nedir? David Becker’ı, kim, neden avlamak istiyor? Kitabı okuduğumda şahsen bu soruların cevaplarını bulmaya çalışmaktan çok memnun oldum ve birçok açıdan yanıldığımı da görmek beni çok şaşırttı.

Kitap Hakkındaki Olumlu Görüşüm:
Herhangi gizem ya da gerilim türü bir kitapta, okuyucunun mümkün olduğu kadar uzun bir süre boyunca bir şeyleri tahmin etmesi, okuru biraz olsun sıkboğaz edebilir düşüncesindeyim. Dan Brown, burada her ne kadar iyi bir iş çıkarsa da, kitabının en zayıf noktasının olduğu yerde burası gibime geliyor. Örneğin, bu Tankado ve İspanya'da ölü Japon adamın aynı kişi olduğu biraz erken ortaya çıkıyor ve daha sonra yazar, kitapta, Tankado'nun suç ortağı olan ve Kripto'da bir cinayet işleyen kişi arasında ileri geri dönüyor.

Bu kitap her ne kadar 90'lı yılların sonlarına doğru yayınlanmış olsa da, teknolojik yönleri hala geçerliliğini korumakta, ancak kitapta bazı teknik bilgi ve gerçekler yanlış ya da en azından biraz üstü örtülü olarak ele alınıyor.

Son düşünceler
Dan Brown ile ilgili yüksek beklentileri olanların bu kitabı okuduklarında beğenmeyeceklerine eminin. Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar gibi kült kitaplarını okuyanların, bu kitabı okuduktan sonda karışık duygular ile bitirmeleri kaçınılmaz olacaktır. Okurun buradaki hatasının yazarın popüler eserlerini daha evvel okumasından kaynaklı olacağı görüşümü savunuyorum. Kronolojik olarak takip etmezseniz gerçekten bir hayal kırıklığı mutlak son olacaktır. Ama kendi adıma, oldukça iyi bir kitap olarak gördüğüm bu eseri okumuş olmamı da memnuniyetle karşıladığımı ifade ederim. Bu, türlere olan ilgimi arttırmaya ve ileride yazarın kendisinin buna benzer kitaplarını okumaya daha da hazır olmamı sağladığını ifade edebilirim.

Tabii ki, bu kitabı daha sonra Dan Brown'ın herhangi bir eseriyle karşılaştırmak adil olmaz. Bir yazar, daha fazla kitap yazdığı için olgunlaşır ve bu yüzden bende, okuduğum her yeni bir kitap ile daha da geliştiğime inanıyorum. Eğer kendimizi geliştiremiyor ve bu konuda ilerleyemiyorsak neden okuyoruz ki?

Bu romanı, genel olarak teknolojik gerilim, casusluk romanları ya da gerilim filmleriyle ilgilenen herkese yürekten tavsiye ediyorum.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim arkadaşlar.

Bir sonraki kitap yorumu ve değerlendirmesin de görüşmek dileğiyle. Esen kalınız!

~ Adem YEŞİL ~
Dan Brown'un bu kitabında bizi değişik bir macera bekliyor. Yazarın ilk kitabı olmasıyla birlikte yazın tarzının oluşmasında büyük etkisi olduğu su götürmez bir gerçek. Diğer kitaplarının nasıl oluştuğunu daha iyi anladım bu kitabı okuyunca.

SPOİLER İÇERİR !!!

Teknolojinin getirdiği güvenlik sorununu konu alan kitabımızda beni NSA'da olan olaylardan çok kahramanlarımızdan David Becker'in İspanya'daki yaşadıkları ve Ensei Tankado'nun zekası ile kaderi daha çok heyecanlandırdı. Keşke o kısımlar kitapta daha çok yer kaplasaydı diyorum. Güzel kitap. Tavsiye ederim
Dan Brown bildiğimiz tarzından ödün vermeden bu kitabını da aynı doğrultuda yazmış daha önce okumamışlar için Da Vinci’nin Şifresinden sonra okunması gereken ikinci kitap olarak tercih edilebilir kitapta terimler ifadeler fazlasıyla var konu olarak bilgisayar donanımı ve şifre çözme üzerine gelişen olaylar anlatılıyor
Mükemmel derecede sürükleyici bir kitap. Okumaya ara verdiğimde meydana gelebilecek olayları tahmin etmeye çalışıyor, Okumaya devam ettiğimde ise kitap sağ gösterip sol vuruyor :) Sonunu görmek için 1 gece uykusuz bıraktı...
Dan Browndan yine alışılmışın dışında bir kitap.Öncelikle kitabın ismi insanda bir merak uyandırıyor.Bir de Dan Brown olunca tabiki elinize alıp okumaya başlıyorsunuz.Kitabın anafikri teknolojinin iyi yanlarının olduğunu ama bunun en ufak bir etkiye mağruz kalarak nasıl bir tehlikeye dönüştüğünü vermiş.Dan Brown yine bildiğimiz gibi konuya hakimliği üst düzey seviyededir.Şuan bulunan teknolojiye uç bir örnek vererek anlatmamış.Anlatılan teknoloji ileride var olabilecek bir teknoloji.Kitaba değinecek olursak konusu her şifreyi çözen bir makina var ama birgün bu makina bir şifreyi çözemiyor.Olaylar bu konu üzerinde gelişmeye başlıyor.Tabiki gözlerim Robert Langdon'ı aradı ama bu kitapta baş karakterimiz başka biri.Dan Brown başkarakteri seçerken sağlam temellere oturtmuş zaten kitabın genel hakimiyetide böyle hiçbir soruyu açıkta bırakmayacak şekilde sağlam.Her zamanki gibi kitapta Dan Brown ilginç bilgilerini bizimle paylaşıyor.Bunlarıda olaya öyle bir dahil ediyor ki kitap bir esere dönüşüyor.Tarihi olaylar ve onların ilginç yanları karşımız bolca çıkıyor.Kitap çok hızlı ilerliyor.Bunun sebebide kitabın yazılış şekli.Her iki üç sayfada başka bir mekan başka hikayeler okuyucu sıkmıyor ve hızlı ilerlemesini sağlıyor.Bir sayfada Amerikadasınız bir sayfada Japonyada.Eğer şifre çözmeye ve bu tür kitapları okumayı seviyorsanız bulunmaz bir eser.Herkesin okumasını tavsiye ederim.
dijital kale yi hayallerimin de ötesinde olabilecek kadar üstün bir hayalgücüyle yazmış dan brown ...bu kitabı daha bugün bitirdim ama öyle sanıyorum ki daha üç gün okuduklarımı ancak idrak edebileceğimden üç gün sonra anca kitap okuyabilirmişim gibi hissediyorum... size bir tavsiye eğer bu kitabı okumak istiyorsanız lütfen kitaptaki en inanılmaz tarafların gerçek olduğunu kendinize hatırlatarak başlayın
not son cümlem tamamen bana ait değil fakat aklıma nerden geldiğini bilmiyorum
Dan Brown'un Şifreler ve gizli hükümeti anlattığı ve macera dolu bir kitap. Aslında gayet güzel ve akıcı bir kitaptı ama kitabı kaybedince yenisini almadım
Dan Brown kitapları inanılmaz. Çok akıcı ve uyandırdığı merak sayesinde elinizden düşüremiyorsunuz. Her bölümü ayrı bir heyecan.

Bir gecede ihanet, umutsuzluk ve eşit seviyede umut ve kıskançlık duygularını yaşasaydınız ne yapardınız? cevabını öğrenmek için bile okumaya değecek bir kitap. yazarın mükemmel derecede sade ve akıcı dili, muhteşem kurgusu ile bir nefeste okumanızın kaçınılmaz olduğu bir macera kitabı.

Sonsuz anahtar deneme yöntemi ile bile kırılamayacak bir şifreleme algoritmasının ortaya çıkması ve o ortaya çıkana kadar bildiğimiz en güçlü süper bilgisayardan bile binlerce kat hızlı bir şifre çözücüye sahip NSA"nın bu durum karşısında yaptıklarını içeren bir macera romanıdır.

Bilişim teknolojilerine meraklı bir insansanız ve kitap okumayı seviyorsanız bu kitabı tavsiye ederim.
Hiroşima, 6 Ağustos 1945, saat 08.15. Akıl almaz, yok edici bir darbe. Savaşı zaten kazanmış bir ülkenin anlamsız güç gösterisi.
Dan Brown
Sayfa 40 - Altın Kitaplar Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dijital Kale
Baskı tarihi:
Temmuz 2010
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752112438
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Digital Fortress
Çeviri:
Sezer Soner
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Dijital Kale
Dijital Kale
Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri'nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.

Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 4.841 okur

 • İrem Aydın
 • Mehmet Sait
 • Aysbyk
 • Nefise Ebrar'ın Kütüphanesi
 • Bilge Karaağaç
 • Zeynep Tutar
 • Mahir Aydın
 • Esra Deniz
 • Sade
 • Ayşegül Akduman

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.4
14-17 Yaş
%5
18-24 Yaş
%20.3
25-34 Yaş
%28.2
35-44 Yaş
%26.4
45-54 Yaş
%10.8
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%61
Erkek
%39

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.2 (310)
9
%23 (283)
8
%26 (319)
7
%14.6 (179)
6
%5.1 (63)
5
%2.8 (34)
4
%1.1 (13)
3
%0.5 (6)
2
%0.2 (2)
1
%0.2 (2)

Kitabın sıralamaları