·
Okunma
·
Beğeni
·
15516
Gösterim
Adı:
İhanet Noktası
Baskı tarihi:
Temmuz 2005
Sayfa sayısı:
511
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752105737
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Deception Point
Çeviri:
Petek Demir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
İhanet Noktası
Meteor
"Delta Gücü, Ulusal Keşif Bürosu ve Uzay Sınırları Vakfı gerçek kurumlardır. Bu romanda konu edilen bütün teknolojiler mevcuttur."

NASA'ya bağlı bir uydu Kuzey Kutbu'nun derinliklerine gömülü nadir bulunan bir nesnenin varlığını belirler. Bir süredir bocalamakta olan NASA bunu bir zafer olarak niteler. Amerikan uzay politikasını ve yaklaşmakta olan başkanlık seçimini derinden etkileyecek bir zaferdir bu...

Başkan, Beyaz Saray Gizli Haber Alma Analisti Rachel Sexton'ı Milne Buzul Katmanı'na gönderir. Karizmatik bilim adamı Michael Tolland başkanlığında uzmanlardan oluşan bir ekiple Kuzey Kutbu'na giden Rachel, bir süre sonra akla gelmedik bir oyunu ortaya çıkarır. Tüm dünyayı amansız bir düşmanlığa sürükleyecek bir bilim sahtekârlığı söz konusudur.

Rachel, Başkan'la bağlantı kuramadan Michael ölümcül bir saldırıya uğrar. Gerçeğin ortaya çıkmasını istemeyen esrarengiz biri, katillerden oluşan bir ekiple herkesi ortadan kaldırmaktadır.
Issız ve ölümcül bir çevrede bir avuç insanın tüm umudu bu korkunç sahtekârlığın arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasıdır. Öğrenecekleri gerçek ihanetin doruk noktasıdır.
(Ön Kapak İçi)

"Gerilim nasıl yaratılır? İşte bunun en güzel örneği bu kitap. Elinizden bırakamayacaksınız."
Washington Post
(Arka Kapak)

"Gerilim ustası Dan Brown entrika ve aksiyonu çok güzel dengeliyor. Kitap uzay endüstrisi, ordu ve Washington'ın şaibeli kişilerinin varlığı ile dokunmuş. Yazarın araştırmaları kusursuz. Romanda adı geçen aletler ve bunları kullanan kişiler gerçek yaşamı yansıtıyor.
The New York Daily News

"Muhteşem bir gerilim. Öykü inanılmaz bir hızla ilerliyor. Mekânlar gerçek. Kahramanların kişilikleri çok iyi oturtulmuş. Entrika ve aksiyon büyük bir titizlikle dengede tutuluyor. Brown çok iyi bir araştırma yapmış, gelişmiş bilim ve askeri ayrıntılar öyküyü daha inandırıcı yapıyor."
Publishers Weekly
511 syf.
·8/10
Kitabı okumaya başlayacaklara tavsiyem zihninizi boşaltın. Bu kitabın ilk basım yılının 2001 olduğuna ben inanamıyorum şahsen. O zamanın teknolojileri, içeriği, araştırmaları o kadar geniş ki ben okurken gözümün önünde canlandırmaya zorlandım. Bilimkurgu gibi resmen o günün teknolojileri. Şimdiyi düşünemiyorum bile. Gelelim kitabın içeriğine; öncelikle kitabın başları biraz yavaş ilerliyor ve sürekli teknolojik bilgiler verdiği için skkılabilirsiniz ama olaylar açığa çıktıkça kitap sizi içine alacak ve son 200 sayfada ben kitabı elimden bırakamadım. Hiçbir şey düşündüğünüz gibi çıkmıyor daha doğrusu düşünemiyorsunuz. Çok fazla hırsa kapılmak felaketi kaçınılmaz yapıyor, insanların birbirine güvenmesi, inanması ve değer vermesi gerekiyor. En önemlisi de aile bağlarının çok sağlam olması. Başkanın dik duruşu, senatörün bitmek bilmeyen ve sürekli kamçılanan hırsı, gabrielle'nin zekası, Rachel in şüphesi, her karakterin kendine has özellikleri ve yetenekleri kitabı güzel kılan şeylerden. Zevkle okudum. Tavsiye ederim
511 syf.
·Puan vermedi
Dan brown sağolsun yine beynim eror verdi:))
Bilim kurgu tadında çok güzel tekno-gerilim kitabi olmuş. Kitap 18 yıl önce yazılmış ve o zamanda bu derece ileri teknolojik aletlerin olması oldukça şaşırtıcı... Kitabin kurgusuna ayrı bi hayran kaldım.

Kitapta  bolca bilgi, entrika, sır, hırs, secim yarışı ve ihanetten tutun Nasa, uzay bilimi, okyanus bilimi, göktaşı içeriği, gemi ve uçak özelikleri, ne ararsan vardı :))
Başta teknik bilgilerin çocukluğu (uçak, gemi özelikleri ve resmen göktaşı 'nin icindeki tüm elementleri öğrendik :))biraz sıksa da sayfalar ilerledikçe kitap güzelleşiyor. Gerilim ve merak artıyor. Ve tabiki bir Dan Brown klasiği yine sonunda ters köşe yaptı. Kitaplarında şaşırtmasına alışığım ama bu biraz daha değişikti. Herkesin bu kadar masum olmasını beklemiyordum..

Böyle bilgilendirici kitapları severim. Yazar da her kitabinda ayrı bi konuyu ele alıp, o konuyla ilgili derinlemesine bilgi veriyor. Anlatım şeklini, dilini de severim. Bu yüzden sevdiğim bir yazardır Dan Brown.
511 syf.
·Puan vermedi
(Durgun günlerimize heyecan katıyoruz.) Kitap biraz sıkarak başlayıp daha sonra heyecanlara gark eden türden. Mekanlar, kişiler hakiki olduğu için ve bolca bilimsel terimler de bulunduğu için biraz da bunları araştırırken vakit harcıyorsunuz. Yapacak daha keyifli heyecanlı bir işiniz yoksa tavsiye ediyorum. Geçmişte okuyup yine heyecanla bitirdiğimi hatırlıyorum fakat bu kadar içine girememişim. Yani salim kafayla okursanız keyfi artacaktır. Ki Dan Brown okuduysanız daha önce, tadı hep aynı .

“Gerilim nasıl yaratılır? İşte bunun en güzel örneği bu kitap. Elinizden bırakamayacaksınız."
Washington Post
511 syf.
·7/10
Yazarın diğer kitaplarını anımsatan, sürükleyici, aksiyon dolu bir üslupla yazılmış bir roman. Amerikan başkanlık seçimi sırasında kutupta bulunan bir göktaşının gizemi, Nasa nın çalışmaları vs etrafında macera ve entrikalar dizisi yer alıyor. Tam bir ön film senaryosu tarzında hazırlanmış.Yazarın kitaplarında edebi yönden ziyade, gerçek bilimsel bilgileri harmanlanması önemli bence.
511 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10
Adeta bir aksiyon filmi izliyor gibiydim. Kitap sayesinde uykularımda uzayı gördüm. Kitaptaki iki baş karakter " 9 canlı" denenlerden. O kadar çok ölümden döndüler ki bu biraz gerçek dışı ve sıkıcı oldu. Dan Brown kitaplarında benim tespit ettiğim şöyle benzerlikler vardır; kitap anlatımı ile harikadır sizi sürükler kalınlığı hiç gözünüzü korkutmasın. Kitap sevmeyen birine kitap sevdirir. Okurken adeta film izliyormuş hissi bırakır. O kadar zorluklara rağmen her şey aşılır, mutlu sonla biter, ve kitap boyunca kadın erkek ilişkisi olmamasına rağmen sonu aşk ile biter. İhanet noktası da bambaşka bir konuyu ele alan aynı şekildeki anlatımıyla harika bir romandı. Tavsiye edilir.
511 syf.
·3 günde·10/10
Zekice oluşturulmuş kurgusuyla kitabı okurken adeta yaşar gibi olduğum aksiyon filmi gibi bir kitap. Teknolojik ve bilimsel kavramlarla oluşturulmuş detaylar biraz sıkıcı olsa da zamanının teknolojisini ilgi çekici kılıyor. Bilim-kurgu severlere tavsiye ederim.
511 syf.
·Beğendi·8/10
Dan Brown'ın, yine iyi bir araştırma sonucunda ortaya çıkardığı güzel bir kitap. Aslında NASA gerçekte o kadar da masum değil mi? Bu sorunun cevabını hikayelestirip okuyucuya sunan ve bi solukta okunabilecek bir kitap...
511 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Dan Brow'ın okuduğum ilk kitabı ve son okuyacağım kitabı olmayacağı kesin. Kitap tek kelimeyle muazzamdı. Mükemmel bir üslup ve akıcılık ve heyecan verecek şekilde tasarlanmış güzel bir eser. Kitap birçok noktada bilimle alakalı olmakla birlikte siyasi konularada değiniyor. Kitapta içine işlediğini gözden kaçırmayacağınız kadar akıllı, sempatik, etkileyici karakterlere ve özgün bir hayal gücüne yer verilmiş. Kitabı okurken adeta aksiyon filmi izliyormuşcasına sürekli tetikte ve adeta gerilmekten kendimi alamadım. Komik ve eğlenceli diyaloglara da yer verilerek olaya gerçekçi bir dille yaklaşılmıştı. Bu kitabı okuduktan sonra bahse girerim ki uzun süre aklınızdan çıkaramayacağınız ve herkese de gönül rahatlığıyla önerebileceğiniz bir kitap olacak. Keyifli okumalar.
511 syf.
·7/10
Okuru, ABD'nin bir süper güç ve diğer ülkelerin ulaşmasının neredeyse imkansız olduğu teknolojik ve bilimsel sınırlarda dolaştığına ikna etmek için yazdırıldığını düşündürten kitap.

ABD başkanlık seçimlerinin, ABD istihbarat kurumlarının, ABD uzay ajanslarının ... A aa fark ettim de ne kadar çok ABD yazmışım :) Kitap ABD propagandası olması haricinde heyecanlı ve okuru sandalyesine hapsedecek kadar da sürükleyici bir polisiye bilim kurgu.
511 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap ile Dan Brown'un yayımlanmış bütün kitaplarını okumuş bulunuyorum.
DA VİNCİ ŞİFRESİ
KAYIP SEMBOL
MELEKLER VE ŞEYTANLAR
CEHENNEM
BAŞLANGIÇ
DİJİTAL KALE
İHANET NOKTASİ
Diğer romanları gibi bunun da temposu yüksekti, olaylar oldukça kısa bir zaman diliminde gerçekleşti ve yazarın yine okurlarına sürprizleri vardı. Bunların yanı sıra okuru rahatsız edici yerlerinin de olduğunu düşünüyorum. Teknik açıdan fazlaca detaya inilmesi ise kitabı biraz sıkıcı kılmış.
Konusu genel olarak güzel. Dan Brown bu sefer politikaya ve NASA'ya ''el atmış''. Oyunlar, gizli hesaplar, tutulmayan sözler, ihanetler, hep politika söz konusu olunca akla gelen şeyleri yazmış. Diğer yandan ise Uzay'ın bir devlet kurumu tarafından keşfedilmesi gerektiğine değinmiş, bunun önemini vurgulamış, Ancak bu devletin illa ABD olması gerektiği mesajı beni rahatsız etti, belli ki yazar tarafsız kalamamış.
Bazı kısımlarını saymazsak sürükleyici bir roman diyebilirim ama şiddetle de tavsiye etmiyorum. Böyle konular ilginizi çekiyorsa okuyabilirsiniz.
511 syf.
·6/10
Açıkçası kitabı çok beğenemedim. Kitap ilerlemiyor. İleri amerikan teknolojilerini vidasına kadar anlatıp sayfalarca sponsorlu reklamını yapmaktan konuyu ilerletemiyor. Çok gazla alet ve çok fazla alet tanıtımı var. Belki teknik zekalı biri olmadığım için hoşlanmadım bilemiyorum. Kurgu başarılı ona lafım yok. Ama beni sarmadı.
511 syf.
·Beğendi·9/10
Yine muhteşem bir Dan Brown kitabı. Olayların işlenişi, kurgusu sizi içine çekiyor. Sıkılmadan kısa sürede bitirebileceğiniz bir kitap. Kütüphanenizde yer almalı
+ Tolland, "Nasıl olur bilmiyorum ama bir şekilde bu suda biyolüminesan çift kirpikli plan tonlar var," dedi.
- Rachel, "Biyolüminesan ne?" dedi. İngilizce konuş.
+ "Lüsiferin denilen lüminesan bir katalizörü okside edebilen tek hücreli plankton."
- Bu İngilizce miydi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İhanet Noktası
Baskı tarihi:
Temmuz 2005
Sayfa sayısı:
511
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752105737
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Deception Point
Çeviri:
Petek Demir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
İhanet Noktası
Meteor
"Delta Gücü, Ulusal Keşif Bürosu ve Uzay Sınırları Vakfı gerçek kurumlardır. Bu romanda konu edilen bütün teknolojiler mevcuttur."

NASA'ya bağlı bir uydu Kuzey Kutbu'nun derinliklerine gömülü nadir bulunan bir nesnenin varlığını belirler. Bir süredir bocalamakta olan NASA bunu bir zafer olarak niteler. Amerikan uzay politikasını ve yaklaşmakta olan başkanlık seçimini derinden etkileyecek bir zaferdir bu...

Başkan, Beyaz Saray Gizli Haber Alma Analisti Rachel Sexton'ı Milne Buzul Katmanı'na gönderir. Karizmatik bilim adamı Michael Tolland başkanlığında uzmanlardan oluşan bir ekiple Kuzey Kutbu'na giden Rachel, bir süre sonra akla gelmedik bir oyunu ortaya çıkarır. Tüm dünyayı amansız bir düşmanlığa sürükleyecek bir bilim sahtekârlığı söz konusudur.

Rachel, Başkan'la bağlantı kuramadan Michael ölümcül bir saldırıya uğrar. Gerçeğin ortaya çıkmasını istemeyen esrarengiz biri, katillerden oluşan bir ekiple herkesi ortadan kaldırmaktadır.
Issız ve ölümcül bir çevrede bir avuç insanın tüm umudu bu korkunç sahtekârlığın arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılmasıdır. Öğrenecekleri gerçek ihanetin doruk noktasıdır.
(Ön Kapak İçi)

"Gerilim nasıl yaratılır? İşte bunun en güzel örneği bu kitap. Elinizden bırakamayacaksınız."
Washington Post
(Arka Kapak)

"Gerilim ustası Dan Brown entrika ve aksiyonu çok güzel dengeliyor. Kitap uzay endüstrisi, ordu ve Washington'ın şaibeli kişilerinin varlığı ile dokunmuş. Yazarın araştırmaları kusursuz. Romanda adı geçen aletler ve bunları kullanan kişiler gerçek yaşamı yansıtıyor.
The New York Daily News

"Muhteşem bir gerilim. Öykü inanılmaz bir hızla ilerliyor. Mekânlar gerçek. Kahramanların kişilikleri çok iyi oturtulmuş. Entrika ve aksiyon büyük bir titizlikle dengede tutuluyor. Brown çok iyi bir araştırma yapmış, gelişmiş bilim ve askeri ayrıntılar öyküyü daha inandırıcı yapıyor."
Publishers Weekly

Kitabı okuyanlar 7.124 okur

  • Asya yaşli
  • Alper Erten
  • aysu öz
  • Beyza Ersoy
  • Soner CANTÜRK
  • Kübra Çağla
  • Ezgi Fazlıoğlu
  • Görkem işler
  • FIRAT DOLMA
  • livredamour

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.5
14-17 Yaş
%4.5
18-24 Yaş
%19.8
25-34 Yaş
%29.2
35-44 Yaş
%28.9
45-54 Yaş
%10.6
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%63.4
Erkek
%36.6

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.6 (421)
9
%21.7 (370)
8
%27.9 (477)
7
%16.1 (276)
6
%5.1 (87)
5
%2.5 (42)
4
%1.2 (20)
3
%0.1 (2)
2
%0.4 (7)
1
%0.2 (3)

Kitabın sıralamaları