Da Vinci Şifresi (Robert Langdon Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
71681
Gösterim
Adı:
Da Vinci Şifresi
Alt başlık:
Robert Langdon Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2003
Sayfa sayısı:
495
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752104037
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The da Vinci Code (Robert Langdon, #2)
Çeviri:
Petek Demir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Da Vinci Şifresi satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük bir başarı kazandı. New York Times'ın 'en çok satanlar' listesine "1 Numara"dan girdi. Aynı zamanda Wall Street Journal, Publishers Weekly ve San Francisco Chronicle'ın 'en çok satanlar' listesinde ilk sıradaki yerini uzun süre korudu. Colombia Pictures kitabın film haklarını satın aldı. 

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris'te iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvre'un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci'nin tablosuna götürdüğünü keşfederler. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir.
Langdon bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği'nin bir üyesidir.
Langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory'nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır. 
495 syf.
·23 günde·Beğendi·10/10
Herkese merhaba öncelikle bu kitapla olan bir anımı anlatarak incelememe başlamak istiyorum. Ben ortaokuldayken Da Vinci Şifresi ile Melekler ve Şeytanlar hediye olarak gelmişti. O zamanlar tüm dünyada satış rekorları kıran popüler kitaplardandılar. Ben ise kitaplığıma koymuş ve hiç ilgilenmemiştim. Çünkü neden ilgilenecektim? O sıralar Alacakaranlık serisi ile kafayı bozmuş, Edward ile aşk yaşamak ile meşguldüm. Gerçekten vampirler var mı? Olsa ne iyi olurdu. Türkiye'de de böyle şeyler olsaydı ve ben de böyle bir aşk yaşasam vs vs. düşünmekten kafayı yiyordum. Odamın duvarlarına Edward posterlerini ben asıyor, annem ise indiriyordu. Ilk aşkımın katili! Neyse efendim en son aldım Dan Brown kitaplarını götürdüm kitapçıya ve saçma vampir kitapları ile değiştirdim. O dönemler piyasadaki tüm vampir kitaplarını okumakla meşguldüm çünkü Dan Brown ne yazmış ne etmiş umrumda değil. Hala kitaplıgımda kırmızı, mavi duruşlarını hatırlar ve hüzünlenirim. Ondan sonra büyüdüm tabii :D lise çağımda insanların hep bu kitaplardan bahsetmeleriyle falan nasıl kötü oluyorum anlatamam. Ama içimden para verip almak da gelmiyor bu kitaplar hediyeyken güzeldi çünkü kıymetini bilmesem de. O yüzden Yusuf Çorakcı ' ya buradan da ayrıca bir teşekkür ediyorum. Bu kitabı bana hediye ettigi için. Sanki kaybettiğimi sandığım eski bir dostuma kavusmus gibi oldum!

Dan Brown ile ilk tanışmam oldu ve bilgisine, araştırmalarına hayran oldum. Gerçekten işini titizlikle yapan biri. Genelde macera, aksiyon, polisiye türü insana geçirdiği hoş vakitten başka bir şey katmaz. Bitirdigin anda unutulur gider, bir iz bırakmaz. Ancak Da Vinci Şifresi'nde yok yok! Sanat olsun, tarih olsun, macera, aksiyon, gerilim... Sayesinde bir çok yeni bilgi ögrenip bu da yetmezmis gibi duygudan duyguya koştum. Da Vinci gibi bi deha hakkında ögrendiklerim zaten benim için oldukca sasırtıcıydı. Bir de şunu fark ettim okurken sanattan ki ozellikle resim sanatından bir sey anlamıyormuşum! Da Vinci'nin yaptığı resimlere internetten bakıyorum kitapta deginmesi üzerine mesela öyle bön bön hiçbir şey ifade etmiyor, bir şey çagrıştırmıyor, ana fikri vs. hiiiç anlayamadım ve dedim ki bırak bu işleri İlgen sen sadece oku! :)) Eger incelememi sonuna kadar okuyanınız varsa çok teşekkür ederim lafı bayagı uzattım sanırım işsizligime denk geldi!! :)) Özetle okuyun, okutun efendim. Herkese keyifli okumalar olsun :)
495 syf.
·8/10
Robert Longdon macerasına bu sefer Paris'te, gece yarısına doğru öldürülen müze müdürü Jacques Sauniere'nin cesedindeki gizemin aydınlatılması için fikrine başvuruldu için (uzmanlığından dolayı) çağrılarak başlıyor. İşlerin görüldüğü gibi olmadığının farkında olan ve Longdon'ı bulunduğu durumdan kurtarmak isteyen Sophie Hızır gibi yetişip profesöre yardım ediyor. Olaylar iç içe geçmiş bir halde ilerlerken Opus Dei, bazı gizli ayinler, tarikatların sırları, bağlantılarının sınırlarının genişliği gibi ufkumuzu açacak ve ilgimizi çekebilecek bazı bilgileri de edinmiş oluyoruz. Kahramanlarımız Hristiyanlık ve dünya tarihi için önemli bir bilginin gerçekliğinin ve yerinin doğruluğunu arayışı sırasında bir çok tehlikeyle yüz yüze geliyor ama hepsini atlamayı başarıyorlar. Eserin son sayfaları ise hiç beklemediğiniz gizemleri açığa çıkarıyor ve duygusal anlar yaşatıyor. Her sayfasını ayrı keyifle okudum. Tavsiye ederim.
 • Melekler ve Şeytanlar
  8.7/10 (4.317 Oy)4.386 beğeni18.516 okunma1.251 alıntı60.227 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (11.977 Oy)13.150 beğeni45.394 okunma2.539 alıntı198.430 gösterim
 • Sefiller
  9.2/10 (8.802 Oy)10.484 beğeni36.291 okunma18.202 alıntı232.803 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (8.744 Oy)9.479 beğeni38.894 okunma3.698 alıntı135.630 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.2/10 (16.207 Oy)19.896 beğeni59.092 okunma27.212 alıntı735.292 gösterim
 • Aklından Bir Sayı Tut
  8.2/10 (4.948 Oy)4.605 beğeni20.448 okunma1.169 alıntı78.292 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.9/10 (9.551 Oy)11.336 beğeni45.102 okunma4.616 alıntı170.830 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  9.0/10 (11.159 Oy)12.447 beğeni42.680 okunma5.146 alıntı148.751 gösterim
 • Empati
  8.4/10 (4.206 Oy)4.244 beğeni17.593 okunma1.381 alıntı73.838 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (16.761 Oy)18.032 beğeni55.011 okunma13.732 alıntı227.312 gösterim
495 syf.
·3 günde·9/10
Kitabı bitirip sıcağı sıcağına yorum yapmak istedim . Şuan beynim eror verdi :))o kadar bilgi, kitabin sonundaki şaşırtmaca , kitabı okurken ki heyecan,koşusturma, bi yandan Google 'a gidip yaptığım araştırmalar, Da Vinci tablolarini araştırmam,kitaptaki bilmediğim kelimeleri araştırmam ,kitabin sürükleyici yanı onu iki günde bitirmeme neden oldu bunların hepsi üst üste gelince beynin eror vermesi çok normal:)) şaka bi yana çok güzel kitap başlarda sıkıldığımı itiraf etmeliyim çünkü cok fazla mekan ismi vardi ve karakterlerle yeni yeni tanisiyordum . 60 sayfadan sonra kitap çok güzel bi hal aldı elimden bırakmaz oldum.
Dan Brown ile tanıştığım ilk kitap ve bende etkiler bıraktı. Bi aksiyon- macera romanından bu kadar sanat, kültür bilgileri beklemiyordum açıkçası.
Kitap soranlara tavsiye edeceğim guzel bir Dan Brown kitabı . Diger kitaplarını da en kısa zamanda okumak istiyorum.
495 syf.
·Beğendi·10/10
Dan Brown, bütün kitaplarını büyük bir itina ile yazan, her kitabı için araştırmalar yapan usta bir yazar. Bütün kitaplarını okumama rağmen hiçbirinin sonunu tahmin edemedim. İlk sayfasından son sayfasına kadar macera dolu elinizden bırakamayacağınız Robert Langdon serisinin bir kitabı. Çok güzel bir anlatım tarzı var, betimlemeleri mükemmel. Bu serinin tüm kitaplarını önerebilirim. Bu kitap diğerlerine oranla biraz daha tarihsel anlatımı fazla ancak kesinlikle sıkıcı değil. Herkese tavsiye ederim.
**Baştan uyarmak istiyorum, Dan Brown okuduktan sonra diğer polisiye kitapları çok sıkıcı gelmeye başladı. :)
495 syf.
·3 günde·10/10
Bir kitabı okumayı yavaşlatmam ilk defa olan bir şey değil. Bazen kitap o kadar güzel gelir ve bitmesin isterim ki kendime acı çektirme pahasına kitabı bırakır ve birkaç gün elime almam. Bu da o kitaplardan biri. Ancak o taktik bu kitapta işe yaramadı. Ne zaman bıraktıysam gidip geri alıp okudum.
Filmi izlemiş olmama rağmen büyük bir heyecanla okudum. Her kelimenin ayrı ayrı tadını çıkarmak istedim ve elimden geldiğince yavaşlatarak okudum.
Çok ünlü bir kitap ve çok az kişi bu kitabı okumadı sanırım. Okumayanların da tavsiyeye hiç ihtiyaçları olduklarını sanmıyorum. Kitabın ve yazarın ünü her şeye değer.
Tüm o bilmeceler, kaçma kovalama, tarihin esrarengiz yönleri, sanat eserleri, müzeler benim bu kitabı severek okumama neden oldu. Yazarın çok akıcı bir dili var ve tüm o bilgiyi anlaşılır ve okuyucuyu sıkmadan vermesi ayrı bir keyif oldu okurken.
Bildiğimiz bazı şeylere körü körüne inanmamız ve onların aslında öyle olmadığını öğrenmek... Hayat görüşümüz üzerinde etkili, dünyaya baktığımız açıyı geliştirebileceğimize inandığım bir kitap oldu. En çok da bunu sevdim.
495 syf.
·Beğendi
İçerisinde genel kültür adına bilgiler bulunan kitapları hep beğenerek okurum. Dan Brown bunu bütün romanlarında kullanıyor. O yüzden yazarın tarzını seviyorum. Dijital Kale ile yazarın tarzından memnun kalınca bu kitabını da okudum. Sanat tarihi ile ilgili bilgilere bolca yer vermiş. Romanlarında gerilimin yanında gizem daha çok hakim. Bu da okuyucunun ilgisini son ana kadar canlı tutmayı başarıyor.
495 syf.
·10/10
Okuduğum ilk Dan Brown kitabı ve oldukça etkilendim. Kitabı okurken sık sık internette seyahat ettim, kitabın her sayfasında yeni şeyler öğrenmeye devam ettim. Kitaptan hiç sıkılmıyorsunuz, olağanüstü bir kurguyla yazılmış.
495 syf.
·10 günde·8/10
Da Vinci Şifresi. Robert Langdon serisinin 2. kitabı.
Serinin ilk kitabı Melekler ve Şeytanlar’ı okuduğum zaman ara ara sıkıldığım olmuştu. Hatta ikinci kitaba başlamadan araya başka bir kitap okumayı düşünmüştüm. Ama dayanamayıp Da Vinci Şifresi’ne başladım.
Yine bol bol sanat, bol bol tarih var. Gerilimi, heyecanı da eksik değil. İncelemeyle alakası olmayacak ama Robert Langdon’ı düşününce aklıma hep İndiana Jones geliyor, sonra ne alaka diyorum:))) Söylemesem içimde kalacaktı...
Kitap, Louvre Müze Müdürü Jacques Sauniere’in öldürülmesiyle başlıyor. Müze Müdürü gizli bir kardeşliğin son temsilcisi. Ölmeden önce, Katolik Kilisesi için tehlikeli
olan belgelerin, kendisiyle beraber sonsuza kadar kaybolmaması için çeşitli ip uçları bırakıyor ardında. İşte burada yanında müze müdürünün torunuyla birlikte kahramanımız ortaya çıkıyor. İkili birlikte Paris ve Londra’da geçen bir kovalamacanın ortasında buluyorlar kendilerini.
Tarih ve sanatsever için tam tadında.
Okuyun derim...
495 syf.
Da Vinci Şifresi..
Sürekli ertelediğim kitaplardan bi tanesiydi..
Bazı kitaplar ilk başlarda kendini hemen sevdirmez. (tüm sırlarını bir anda vermezler.. ) Da Vinci Şifresi'de öyle Bi eser. İnsanı içine içine çeken bi kitap.
Farklı Bi konusu var. Okumanızı tavsiye ederim..

Alıntı
Tatlım, demişti büyükbabası, birbirimize kapıları kilitlemek yerine, rahatsız edilmek istemediğimiz zamanlarda kapımıza bir gül asabiliriz. Bu şekilde birbirimize saygı duyup güvenmeyi öğrenebiliriz. Gül asmak eski bir Roma geleneğidir.
495 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kurgusu, olay döngüsü, anlatım tarzı, dili ve işleyişi kesinlikle çok başarılı bir kitap. Bu kadar iç içe olaylar dizgisini kurgulayabilmek, her şeyin yerli yerinde olması ve okurun merakını her an diri tutup okuduğundan zevk alması gerçekten büyük bir zeka gerektiriyor. Yazarın bu zekaya fazlasıyla sahip olduğu kanaatindeyim. Kitabı tavsiye ederim. İyi okumalar.
495 syf.
·24 günde·7/10
Hikayemiz ünlü müze müdürü ve aynı zamanda romanda bahsi geçen birçok ressam, bilim adamının da üyeleri olduğu gizli cemiyet, Sion tarikatı Baş üstadı, Jacques Sauniére'nin cesedinin Mona Lisa tablosunun altında bulunmasıyla başlıyor. Hikayeye daha sonra başkarakterler, torunu Sophie ve ünlü bilim adamı , sanat tarihçisi, simgebilimci Robert Longdon dahil ediliyor. Bu ikilinin ölümü ve merhum büyükbabanın bıraktığı şifrelerle çıktığı yolculuk oldukça öğretici ve heyecan verici. Dan Brown, romanda dinlerin, sanatın ve tarihin çarpıcı noktalarına inerek okurun hem bunlara merakını , ilgisini arttırıyor hem de sizi araştırmaya sevk edip bunun için en azından bir başlangıç noktası vermiş oluyor. Ben genel olarak yazarın romanlarının bu yönünü çok seviyorum.

Son olarak kitabımıza dönecek olursak, birkaç yerde kitaptan yola çıkarak araştırdığım noktalarda bazı çelişkilere rastladım. Kurgu güzel, bilgiler verimli fakat saf doğru olarak almamak , kendi doğrumuzu bulmaya , araştırmaya çalışmak gerektiğine inanıyorum.

Keyifli okumalar , ilk incelemem ; kusurum olduysa affola :)
Biz matematikçiler şöyle deriz: PHI, PI'den H kat daha havalıdır!"
Langdon gülmüştü ama espriyi başka kimse anlamamıştı.
İnsanlar ulaşmak istediklerini elde etmekten çok, korktuklarının başlarına gelmemesi için daha büyük tehlikeleri göze alırlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Da Vinci Şifresi
Alt başlık:
Robert Langdon Serisi 2
Baskı tarihi:
Kasım 2003
Sayfa sayısı:
495
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752104037
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The da Vinci Code (Robert Langdon, #2)
Çeviri:
Petek Demir
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Da Vinci Şifresi satışa çıktığı ilk haftanın sonunda büyük bir başarı kazandı. New York Times'ın 'en çok satanlar' listesine "1 Numara"dan girdi. Aynı zamanda Wall Street Journal, Publishers Weekly ve San Francisco Chronicle'ın 'en çok satanlar' listesinde ilk sıradaki yerini uzun süre korudu. Colombia Pictures kitabın film haklarını satın aldı. 

Harvard Üniversitesi Simge-Bilim Profesörü Robert Langdon, Paris'te iş gezisindeyken, gece yarısı, Louvre'un yaşlı müdürünün ölü bulunduğu haberini alır. Langdon ve yetenekli Fransız kriptoloji uzmanı Sophie Neveu, cesedin etrafındaki izleri takip ederek bu garip esrar perdesini araladıkça, ipuçlarının onları Da Vinci'nin tablosuna götürdüğünü keşfederler. Büyük usta bu sırrı herkesin görebileceği bir yere, ünlü eseri Mona Lisa tablosunun içine gizlemiştir.
Langdon bu garip bağlantıyı açığa çıkarınca tehlike artar. Cinayete kurban giden müze müdürü de, Sir Isaac Newton, Botticelli, Victor Hugo, Da Vinci ve aralarında diğer ünlülerin de bulunduğu gizli bir kuruluş olan Sion Manastırı Derneği'nin bir üyesidir.
Langdon, aydınlatmaya çalıştıkları bu tehlikeli sırrın yüz yıllardır tarihin derinliklerinde gizlendiğinden şüphelenir. Böylece Paris ve Londra sokaklarında amansız bir kovalamaca başlar. Langdon ve Neveu, kendilerini, atacakları her adımı önceden bilen esrarengiz olduğu kadar da çok zeki olan bir adamla karşı karşıya bulurlar. Eğer bu karmaşık bilmeceyi çözemezlerse Priory'nin büyük yankılar uyandıracak bu çok eski gerçeği ebediyen kaybolacaktır. 

Kitabı okuyanlar 23.973 okur

 • Mustafa Tosun
 • Gizem Ozcan
 • Rutkay Yeşiltepe
 • Cüneyt Başkaya
 • Eylül Inanç
 • Derya Akay
 • Ahmet Eminoğlu
 • Yusuf Yiğit Tural
 • E.Eren
 • Burakhan Bostan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%28.4
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%13
25-34 Yaş
%20
35-44 Yaş
%20.8
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.8
Erkek
%35.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.4 (1.879)
9
%26.5 (1.536)
8
%22.9 (1.325)
7
%8.7 (503)
6
%3.3 (191)
5
%1.4 (83)
4
%0.6 (32)
3
%0.4 (23)
2
%0.1 (8)
1
%0.3 (15)

Kitabın sıralamaları