1000Kitap Logosu
Alphonse Daudet

Alphonse Daudet

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.2
668 Kişi
2.745
Okunma
108
Beğeni
4.817
Gösterim
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
Fransa, 13 Mayıs 1840
Ölüm
17 Aralık (1897)
Yaşamı
Alphonse Daudet (13 Mayıs 1840 - 17 Aralık 1897), Fransız yazar. Naturalizm akımının temsilcisidir. Sapho, Değirmenimden Mektuplar eserleriyle ünlüdür. Ayrıca Jack diye ünlü bir dünya klasiği vardır. İyi bir eğitim aldıktan sonra Alais Koleji'nde "etüt denetleyicisi" olarak görev yaptı. Edebiyat alanında çalışmalar yapmak üzere Paris'e gitti. İlk defa "Les Amoureuses (Aşık Kadınlar)" (1858) adlı şiir kitabıyla tanındı. Değirmenimden Mektuplar kitabıyla adını dünyaya duyurmayı başardı. Alphonse Daudet, Nimes'de bir tüccar ailenin çocuğuydu. Oldukça avare bir gençlik döneminden sonra ailenin iflâsı üzerine on beş yaşında öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Paris'te kendi halinde bir gazeteci olan ağabeyi Ernest'in yanına gitti. Ertesi yıl (1858), yayımladığı bir şiir derlemesinde Aşık Kadınlar, onu edebiyat çevrelerine tanıttı. Asıl başarıya, güneydeki gençliğinin ve başkente gelişinin hikâyesi olan Küçük Şey (1868) ve özellikle Provence yöresini sade bir dille canlandıran eğlendirici masallar derlemesi olan Değirmenimden Mektuplar (1869) ile kavuştu. Taraskon'lu Tartarin, Tartarin Alpler'de, Taraskon Savunması ve Taraskon Limanı ile, Daudet muziplik ve canlılık dolu bir küçük taşra dünyası yaratmıştır. Böylelikle, karikatüre yakın gülünç bir güney folklorunun doğmasına katkıda bulunmuş oldu. Alfonse Daudet daha sonra 1897 senesinde öldü.
Değirmenimden Mektuplar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sapho
OKUYACAKLARIMA EKLE
Pazartesi Hikayeleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
Zavallı Çocuk Jack
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tarasconlu Tartarin
OKUYACAKLARIMA EKLE
Eksik Hayatlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ezop Masalları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Küçük Şey
OKUYACAKLARIMA EKLE
Jack
OKUYACAKLARIMA EKLE
Altın Beyinli Adam
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ayna
OKUYACAKLARIMA EKLE
Pazartesi Öyküleri - II
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yıldızlar
OKUYACAKLARIMA EKLE
Değirmenimden Mektuplar 2
OKUYACAKLARIMA EKLE
Şehirli Kız
OKUYACAKLARIMA EKLE
Jack II
OKUYACAKLARIMA EKLE
276 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Fanny, efsane bir kadin
Enfes kitap. Kadın-erkek ilişkileri uzerine yazılmış. Okuduğum en güzellerinden biri bu. Kitabın sonunda oh be diyorsun. Eğer bir kadinsan. Fanny , efsane bir Kadın ve sonunda onun istediği oluyor. Sonunda geri dönen adam kaybediyor. Çünkü Kadın onun gidişinin acisini o kadar iyi yaşamışki artik o donse de ondan bir şey kalmamış.
Sapho
7.7/10
· 225 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
41
120 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Podcast: Fransız Edebiyatının En Komik Karakteri: Tarasconlu Tartarin
Podcasti dinlemek için YouTube linki: youtu.be/pImxKRow4xM “Hayal edin,” diyordu. “Bir gece Sahra’nın tam ortasındasınız...” Ahmet Hamdi Tanpınar Tarasconlu Tartarin’den haberdar olmuş muydu diye merak içinde okuyacağınız pikaresk bir hikaye Daudet’nin ki.... Üç bölümden oluşan roman aslında iki bölümden oluşuyor önce Garbın yozlaşmışlığını, kibrini ve trajikomik alışkanlıklarını tabiri caize gazla çalışan Tartarin’i tanıtıyor bize. Tartarini ve iç dünyasındaki Don Kişot ve Sanço Panzo’yu. Daha sonra Aslan avlamak için düştüğü Cezayir topraklarında başına gelen felaketleri bir serap görmüşçesine bütün oryantalist havasıyla sunuyor Daudet. İşgale uğrayan Cezayir’in ve yurt sınırları cetvelle çizilen “doğulu” bütün ülkelerin nezdinde bir eleştiri mevcut Daudet’nin eserinde. Sömürge devletlerinin ambarı olan ancak yemeye ekmek bulamayan bu halklar bir süre sonra ahlak ve yozlaşmış din anlayışlarıyla önce kendilerini sonra içinde bulundukları toplumu nasıl bir dönüşüme sokuyor bunu hissedebiliyoruz.
Tarasconlu Tartarin
Okuyacaklarıma Ekle
2
99
272 syf.
·
17 günde
·
5/10 puan
İnceleme
Bir Daudet kitabını daha tamamladım. Pazartesi Hikayeleri, iki kısımdan oluşup içerisinde 42 öykü barındırıyor. Kitabın ilk kısmı beni biraz sıktı diyebilirim. Çünkü birinci kısımdaki öykülerin çoğu savaşta yaşanan olayları anlatmakta. Bunda yazarın 1871'de gönüllü olarak katıldığı Fransa-Prusya(Almanya) savaşının etkisi var. Bu nedenle yazarın bu kitapta savaş öyküleri anlatması kaçınılmaz olmuş. Ama ikinci kısım için aynı şeyi söylemeyeceğim. İkinci kısımda sizi daha akıcı, çeşitli konularla harmanlanmış öyküler karşılıyor. Hem hüzünlü, hem de içe dokunan, kendini sevdiren hikâyeler mevcut. Alphonse Daudet okuyanlar onun hikâyeciliğini, üslubunu ve tarzını az çok anlayacaklardır. Yazarın bu kitabı için ısrarcı olmuyorum ama öykü seviyorsanız, okuyabilirsiniz. İçinde beğendiğim öyküler şunlar oldu: " Son Ders, Casus Çocuk, Paris'te Köylüler, Poğaçalar, Gemide Monolog, Fransa Perileri, Peynir Çorbası, Son Kitap, Papa Öldü, Kızıl Keklik, Ayna. " Keyifli Okumalar...
Pazartesi Hikayeleri
Okuyacaklarıma Ekle
16