8,6/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
562 gösterim
Roman ve hikâyelerinde yaşamın çelişik öğelerini bir araya getiren yazar, tutkunun da insanlar üzerinde yazgı gibi önüne geçilmez bir gücü olduğuna eserlerinde sıkça yer verir. İnsan davranışlarını dikkatle gözlemleyen ve özenle işleyen Alphonse Daudet, yaşamı ve insanları duygulu bir alaycılıkla anlatmıştır. Tutku dolu bir aşk öyküsünün konu edildiği Sapho, yazarın model Marie Rieu ile yaşadığı uzun ve fırtınalı ilişkiden izler taşır. Bu eserde gerçek ve düş, kabul ve reddediş, istek ve kaygı iç içe geçerek şiir yüklü bir üslupla metne yansımıştır.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9944889049
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Peter Bornemann 
11 Oca 23:56 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

daudet'in kendi hayatının bir evresinden esinlendiği söylenen bu romanı acaba yaşadığının ne kadarını yansıtıyor merak ediyorum. çünkü bu kitabı oğullarına 20 yaşına geldiklerinde okumaları şartıyla ithaf etmiş. muhtemelen bir çok şeyi oğullarına ders amaçlı değiştirmiş olabilir. mesela kitabın sonunu. fakat bunlar bir yana çok sürükleyici, hüzünlü bir roman. tıpkı lise yıllarımdaki gibi adeta yutarcasına okudum. insanın içine işliyor. hele romandakine yakın hikayeler, anılar varsa yaşanmış, fena. daudet'in diğer eserlerini de okumak için büyük bir şevk oluştu şu an içimde. kesinlikle tavsiye ediyorum.

ayhan özköroğlu 
31 Mar 10:48 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bütün Paris sanat camiasını elekten geçirmiş bir aşüftenin asil bir köylü çocuğu Jean'ın sıradışı bir aşk hikayesi.Ancak esasen bu hikayede aşk yok. Tamimiyle kırklı yaşlarda ki kaşarlı (Sapho)yani Fanny ile yirmili yaşlarda kariyer için Paris'e gelmiş saf toy köylü çocuğun ihtirasları.
Başta Zola olmak üzere bir çok Fransız yazarın kadın erkek ilişkisi, cinsellik temaları olanca çirkinliği ve zevksizliği Alphanse'de görülmüyor. Aslı itibari ile hayatın içinden ama çirkin bir hikayeyi olanca nezaketi ve estetiği ile aktarırken tat bırakan bir ölçülülük kullanmış. Okunur yani...

Kitaptan 1 Alıntı