495 syf.
·7 günde·10/10 puan
Sizlere merhaba demiyorum ya da iyi akşamlar dilemiyorum. Çünkü bunu diyerek Melekler ve Şeytanlar'a 5 saniye de olsa geç kalmak istemiyorum. Eyvah, stresten bunu belirtip daha da vakit kaybettim galiba. Neyse...


Kitabı bitirdikten sonra kendimi 8 farklı yerden bıçaklamak istedim. Çünkü bu serinin ilk kitabını okumak yerine kuzenimle filmini izlemiştim. Film güzel olsa da asla okumanın yerini tutmuyor, hele okunacak olan Dan Brown ise..

Lise son sınıfta tanıştım bu değişik ama bir o kadar da merak uyandırıcı adamla. Dijital Kale'sini okudum. Olağanüstü bir kitaptı. Direkt diğer kitaplarını okumak için seferberlik ilan ettim kendimce. Yalnız diğer kitaplarının bir seri olduğunu öğrenince YKS sınavını atlattıktan sonra okumaya karar verdim. İyi ki de öyle yapmışım. Çünkü bu garip adamı okumak zevkli olduğu kadar yorucu da. Beyniniz bir motor gibi çalışıyor. Yalnızca bir roman okumuş olmuyorsunuz.

Velev ki uzun süredir kitap okumuyorsunuz ya da kitap okuma alışkanlığınız olsun istiyorsunuz. O halde ne yapın biliyor musunuz? Bu değişik adamı okuyun. Sağlam kalemi ve o akıcı anlatımıyla kitaplara sarılıp uyumak istiyorsunuz. Lakin ilk kez Dan Brown okuyacaksınız bu kitapla başlamayın. Rotanız şu şekilde olsun:

1-) Melekler ve Şeytanlar
2-) Da Vinci Şifresi
3-) Kayıp Sembol
4-) Cehennem
5-) Başlangıç


Kitaba gelecek olursak; Robert Langdon serisinin ikinci kitabı olan bu kitap, seri içinde en çok okunan kitabıdır. Bu kitap sayesinde serinin ilk kitabı olan Melekler ve Şeytanlar kitabı daha çok adını duyurmuştur. Dan Brown,  eserinde anlattığı  bu konular nedeni ile  afaroz edilmiş, Vatikan’ın kara listesine de girmiştir. Dan Brown’un bu romanındaki iddialarının kimilerinin aksiispat edilmiş, kimi iddialarının ise gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkarılmıştır. Buna rağmen eser üzerinde yapılan spekülasyonlar devam etmektedir. Bu tartışmalar yazarın ününü arttırmış ve kitaplarının da çok satılmasına neden olmuştur.

Da Vinci Şifresi bir cinayetle başlar. Bu cinayeti çözenler İsa'nın evlenmiş  olduğu ve soyunun yürümüş olduğu kannatine ulaşırlar.  Birbaşka iddia  ise  Leonardo da Vinci'nin, S. Maria delle Grazie Manastırında bulunan Son Akşam Yemeği adlı freskindeki  İsa'nın yanında oturan kişinin Havari Yuhanna değil; Magdalalı Meryem (Maria Magdalena) olabileceğidir.  Mecdeli Meryem ise   İsa'nın eşidir ve İsa’dan bir çocuğu olmuştur.

Bizans İmparatoru Konstantin, İznik'te toplanan Birinci Konsülde pagan toplumları Hıristiyanlık dinine  çekmek ve çatışmaları önlemek için İsa'yı Roma stili tanrılaştıran anlayışı  desteklemiş ve bazı gerçekleri de  perdelemiştir. Ama  bu sırlar Sion Tarikatı tarafından korunmaktadır. Kutsal Kase, Magdalalı Meryem'i simgelemektedir. Hikâyenin kurgusu içindeki  cinayetleri ise, Papa 2. Jean Paul döneminde gücünü arttıran  Opus Dei tarikatının üyeleri işlemektedir. Kitapta  Da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği ve  Kayalıklar Bakiresi adlı resimlerindeki Kırmızı Gül, İştar yıldızı olan Beşgen yıldız (Pentagram), Haç, Hilal, Piramit ve Ters Piramit ve Kutsal Kâse ile onları temsil eden simgelerin neleri anlattıkları üzerinde durmaktadır.  Bütün simgeler putperest kökenlidir. Kutsal Kâse,  zigguratlar, aya ve  yıldız tapınma ile ilgilidir.  Bu simgenin kadınlık simgesi olarak kullanıldığı iddia edilmektedir. İçerik ile ilgili bu kadar bilgi kâfi bence. Çünkü kitap adeta bir şifre gibi. Bunu sizin çözümlemeniz daha doğru olacaktır.

Dan Brown'a değişik adam dedim kaç kez. Gerçekten de öyle. Gezip beğendiği yerleri romanlarında mekân olarak işler. Öyle bir işler ki kitabı bitirdikten sonra kendinizi 40 senedir orda yaşıyormuş gibi hissedersiniz.

Bu kitapta yaklaşık 4-5 tane alıntıyı paylaşamadım. Kadınlar ve İncil hakkında bazı kısımları paylaşmak isterdim lakin burası adeta kurtlar sofrası olduğu için illaki karşı çıkan olacaktı. Bu benim için problem değil elbette ama Galatasaray puan kaybettiği için modumda değildim.

Bu başarılı kitap filme de uyarlanmıştır. Tom Hanks'in başrol oynadığı 2006 yılında çekilmiş bu film kitap kadar olmasa da güzel. Filmde daha çok Robert Langdon'u görseniz de olay sadece onun etrafında dönmediğini kitabı okuyunca anlayacaksınız.

Benden bu seferlik bu kadar. Diğer kitabında Daha çok Komplo teorilerine ve Dine değineceğim gibi duruyor. O zamana dek kendinize iyi bakın. Kitapla kalın..