Hasret

8,5/10  (227 Oy) · 
959 okunma  · 
213 beğeni  · 
5.865 gösterim
Gittin...
Bir yemin kaldı aramızda
Yarısı senin
Yarısı benim...

Hasret, izleri Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet öncesi döneme uzanan, gerçek yaşamdan alınmış kırık bir aşkın ve ömür boyu süren hasretin öyküsü.

Müslüman bir bey oğluyla bir Rum kızının tüm engellere rağmen filizlenen sevdası, önüne çıkan ne varsa yakıp yıkacak güçte bir kora dönüşür. Ancak ayrılık kaçınılmazdır.

Lozan Antlaşması'nın öncesinde imzalanan Mübadele Sözleşmesi, bir buçuk milyona yakın insanı yerlerinden yurtlarından ederken, geride parçalanmış hayatlar, boynu bükük aşklar ve nesiller boyu sürecek hasret hikâyeleri bırakacaktır.

Tıpkı Tacettin'le Patricia'nın hikâyesi gibi...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786050913149
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
ღMaralღ 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hasret;cumhuriyet öncesi döneme uzanan gerçek bir aşkın yarım kalışından alınan kırık bir aşk hikayesi ve ömür boyu süren bir hasreti konu alıyor

sevinç eroğlu keskin 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

1920-30 yıllarda aile ve toplum yapısına ayna tutan, sürekleyici, kolay okunan ve kalbiniz alıp duvara çarpmakla yetinmeyip, göz yaşlarınıza aldırmadan üzerinde tepinebilme becerisine sahip bir kitap. Kitap mübadeleyi anlatıyormuş gibi görünse de özünde ; ne kendine ne duygularına ne de aşkına sahip çıkamayan bir adamın sebep olduğu hazin bir öykü.
( Kitap yorumlarımda olaylara ve karakterlere dokunmadan genel bilgiler vermeye çalışırım ki fikir edinmek isteyen arkadaşım ön yargısız başlangıç yapabilsin diye. Bu defalık affınıza sığınarak bu kuralımı göz ardı etmek istiyorum yoksa yüreğimi soğutmam mümkün görünmüyor.)
Kitabımızın kahramanı Tacettin Bey in ailesini karşı gösterdiği hassasiyeti, onayları için harcadığı cabayı tüm kalbimle takdir ettim. Fakat aynı hassasiyeti kendi çekirdek ailesi için gösterememesi tam bir hayal kırıklığı, büyük bir hezimet oldu. Belki yine de affedilebilirdi bu davranışı aşkına sadık kalsaydı. Yazar elinden geldiği kadar Tacettin karakterini parlatmış ama ne fayda sonuç ortada.
Canan Tan klasiği, geçen ay sonu yada bu ayın başında okudum ve hala etkisindeyim. Korkarım uzun süre etkisinden çıkamayacağım.

Aysel 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hayat bazen ne kadar çok seversen sev araya engel koyabiliyor ve arada mesafe olsa bile sevdiğinden hem vazgeçip hem vazgeçemeyenlerin hikayesi.

Ceren Acer 
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Okunası, sevilesi, kayda değer, klasik bir Canan Tan kalemi... Yazar bu kitabında da buram buram kitabın adından da anlaşılacağı gibi, okurlarını hasret acısıyla baş başa bırakıyor. Yazar hasret kalanlara yazmış bu kitabını... Canan Tan kalıbının dışına çıkmasa, kendini aşmayıp, benzer olay örgüleriyle karşılasa da okurlarını arada sıra ideal bir yazardır. Canan Tan kalemini sevenler bu romanı da beğeneceklerdir kesinlikle.

figen 
30 May 16:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yok böyle bir kitap ..emin olun okurken mübadele yıllarında insanların karşılıklı çektikleri eziyetlere şahit olacak ve tabiki insanı saran aşk hikayesine de içiniz burkulacak özellikle cevremdeki muhacir dostlarıma tarihleri bakımından daha çok tavsiye ediyorum

Kitap yalnızca 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Severek okuduğum kitaplarindan Hasret.Bu ulke neler neler gormus oyle cok tarihi var ki arkasinda biraktigi, oyle cok asklar, sevgiler, göçler , mubadeleler yasamis ki bu millet ne hikayeleri biter ne kitaplari...Bir adamin askina, bebegine sahip cikamamasini, mubadelenin hayatlari nasil sekillendirdigini akici bir dille anlatmis yazar.Tavsiye ederim

Şah Şkr 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir tarafta savaş ve savaşın acı yüzü; diğer taraftan nüfus mücadelesi, ayrılık, acı, hasret... Canan Tan'ın en güzel kitaplarından biri.

Şule ALTAN 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Gittin...Bir yemin kaldı aramızda ; yarısı senin yarısı benim …"
Keskinli bir bey oğluyla Rum kızının aşkını anlatır bu kitap. Öylesine narin , acıklı ki hikayeleri her harfte içim acıyor.
Keskinli bir bey oğlu Tacettin.Yakışıklı , boylu boslu , gücü kuvveti yerinde.O zamanlar Keskin de , Kırşehir in bir ilçesi , Rumlarla Türkler aynı gelenekleri paylaşır , kardeş gibi yaşarlarmış.Tacettin , Aris ve Artin in gittiği bir tavernanın sahibinin kızı Patricia.
Hikaye içinde hikaye.Patricia Omorfia nın kızı.Omorfia yıllar önce evden kaçıp Dimitri ile evlenmiş bir taverna işletmeye başlamışlar.Dimitri ölünce tek başına sürdürmüş işini Omorfia.
Bir gece eğlenmek için geldiği tavernada Patricia yı görünce vuruluyor Tacettin.Birbirlerine aşık oluyorlar ve evlenmeden "Ali" adında bir çocukları oluyor.Çocuk olunca evlenmek istiyorlar ama koskoca bey ailesi karşı çıkıyor bu evliliğe.O sırada Kurtuluş Savaşı patlak veriyor ardında 1924 Nüfus Müdabelesi başka bir deyişle Andalayı…
Patriciayı , Ali yi , yardımcıları Eleni yi yanına alıp gidiyor Omorfia vatanım dediği gurbet ellere…
Onlar gidince helak oluyor Tacettin.Geride kalan bir resim.Aylarca avare avare dolaşıyor etrafta.Bir yandan da annesi evlendirmeye çalışıyor Tacettin i.
Benim için , Tacettin için kaçınılmaz son , Fatiş Hatun için hayırlı bir evlilik kararı alınıyor sonunda.Tacettin için İstanbul dan gelen bir ailenin lise mezunu her işten anlayan kızı isteniyor.Merasimler , ilginç gelenekler derken düğün gecesi geliyor.Tacettin kendini ne kadar suçlu hissetse de kaçış yok artık.
Tacettin evlenmeden önce her gece Patricia ile oğlu Ali nin fotoğrafıyla uzun uzun dertleşir gözyaşı dökerdi yitirdikleri için.Düğünden sonra bağları iyici zayıflıyor ama kopmuyor hiçbir zaman aile olamadığı sevdiklerinden.
Tacettin bir oğlu bir de kızı oluyor.
Günlerden bir gün Tacettin in Rum arkadaşı Aris Ali ye rastlıyor.Anlıyor ilk bakışta kim olduğunu.Ali ye ailesine yönelik sorular soruyor, aldığı cevapların yanlışlığının farkına varınca senin baban Türk tür diyor.
Ali bir süre annesiyle paylaşmıyor.O da evleniyor.Bu olaydan üç yıl sonra yolculuğa çıkıyor.Önce İstanbul da bir Patrikhaneye gidip bilgi alıyor.Sonra da Keskin e babasının yanına gidiyor.
Çok iyi hatta mükemmel denebilecek bir kitaptı.
Şiddetle tavsiye ediyorum.

Neslihan YILMAZ 
23 Mar 17:28 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Aşk güzel bir duygu tabiki uygun biriyle yaşanınca. Onların aşkı da saf ve temizdi tıpkı kalpleri gibi.. Mübadele sonucunda insanın sevdiği kadından / erkekten ayrılması zor oluyor.
Hayat aslında onlar gibi aşk dolu.

Ayşen BÜLBÜL 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Canan Tan'ı bir kelime ile tanımla deseler hiç düşünmeden "örselenmiş" kelimesini söylerim. bir insan bir kelimeyi bu kadar mı çok kullanır her kitabında aynı şey. Kitaba gelince son dönemin ilgi çeken konusu yazar okunur diyerek popüler bir konu seçmiş. kahramanlara gelirsek. Tacettin... ben hayatımda böyle yavan bir insan tanımadım. savaşmaktan aciz aşkı için... kitabın sonu ise sanki bitsin de yayınlansın der gibi. sonunda e pes artık kaç yıl sonra yaptığın bu mu demeden geçemiyor insan. okunsa olur okunmasa bir şey kaybedilmez. piyasada bu dönem çok moda bu tarz kitaplardan. üstelik bu kitap okundukça insanı çileden çıkarıyor. Aşkı betimlemesi anlatması güzeldi ama kahramanlarla kavga etmekten içine giremedim kitabı ve sevemedim

4 /

Kitaptan 40 Alıntı

mervebukre 
18 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hasretler ,vuslat umudunu koyunlarında taşırdı.
Kim bilir? Belki bir gün…
Olabilir miydi?
Son nefesini verinceye kadar bu umutla yaşayacaktı Tacettin…

Hasret, Canan Tan (Sayfa 345)Hasret, Canan Tan (Sayfa 345)
Rabia Çağlar 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Odalara kilitledim hasretini
Sen koktu odalar

Hasret, Canan Tan (Sayfa 147)Hasret, Canan Tan (Sayfa 147)
Aysel 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gittin...
Bir yemin kaldı aramızda
Yarısı senin
Yarısı benim...

Hasret, Canan TanHasret, Canan Tan
Emire Nişli 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Aralarında hiçbir bağ olmayan iki yabancının dertleşmesi, karşısındakine içini dökmesi çok daha kolaydır aslında. Kimse kimseye karışmaz bu geçici beraberlikte, şunu neden yaptın diye hesap sormaz. Suçlama, aşağılama, kınama, sorgulama yoktur aralarında. Biri derdini anlatır, diğeri dinler. Anlatan hafifler, ferahlar, dinleyen karşısındakinin ferahından pay alır.

Hasret, Canan TanHasret, Canan Tan
Aysel 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sabaha güvenme! Güneşin kimler için doğacağını bugünden kestiremezsin...

Hasret, Canan TanHasret, Canan Tan

Vuslatın hayali vuslattan tatlıdır
Ömür boyu süren hasretler vardır
Ne yaşarsa yaşasın
Bir yanı eksik kalır insanın

Hasret, Canan TanHasret, Canan Tan
Aysel 
01 Kas 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Büyük acılarla yara almış insanlara ''zaman her şeyin ilacıdır'' lafı küfür gibi gelir.

Hasret, Canan TanHasret, Canan Tan

Hüzünlerin düğünüdür eylül
Asildir, gururludur
Acılarını kendine saklar
Onurludur...

Hasret, Canan TanHasret, Canan Tan
Emire Nişli 
03 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bütün günahlarımdan arındım o gözlerde, o gözlerde en masum günahları tattım.

Hasret, Canan TanHasret, Canan Tan
seher 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Toprak dediğin nedir ki? Bir doğduğun yer, bir de mezarın. İkisinin arasında bastığın, ha burası olmuş, ha Urum illeri. Fark etmez. Gideriz! Ama başımızı eğmeden

Hasret, Canan TanHasret, Canan Tan
4 /