Geri Bildirim

En Son Yürekler ÖlürCanan Tan

·
Okunma
·
Beğeni
·
13.873
Gösterim
Adı:
En Son Yürekler Ölür
Yazar:
Baskı tarihi:
Mart 2009
Sayfa sayısı:
424
ISBN:
9789752110595
Kitabın türü:
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Bu kez yazar, aşk'ın yanı sıra organ nakli konusuna da dokundurmuş kalemini. Yaşamla ölümün kıyasıya savaştığı yol ayrımında ge-çen çarpıcı bir öykü. Yanı başımızda yaşanıyormuşçasına gerçek...

"Sen, gözlerinden ateşler saçarak, zehirli oklarını bana yöneltirken, ben sana âşık oldum Nehir..."

"Sen, tüm şatafatlı tanımlardan sıyrılıp en doğal halinle, yaramazlık yapan çocuklar gibi boynunu bükmüş bağışlanmayı beklerken, ben sana âşık oldum Deniz..." Yüreklere düşen ilk kıvılcımlar... Sonsuza dek süreceğine inanılan aşk, mutluluk... Ve o uğursuz kaza! Kadının belleğinde kalan son sözcükler... "Sıkı tutun Nehir!..."
Sinirlenerek kitap okumak başkadır diyerek başlıyorum yorumuma :)

"Ben" egosu ile bol, sözde güçlü, gururlu, karşındakini sevse bile belli etmeyi kendine ar bilen, hep başarılı, Amerika`da mastır yapmış, babalarının biricikleri ( şükür ki bu kitapta baba konusu biraz farklıydı), esas oğlana hiç sebep yokken yüz vermeyen, iğneleyen, kendini kendi aleminde hiç sebep yokken mağdur durumuna düşüren, elimde olsa bir kaşık suda boğacağım Canan Tan kızları.

Bu kitapta da farklı hiçbir dialoga rastlamadım. Nehir`in içine biraz Piraye, çokça Aslı kaçmış gibi. ( Aslı ile Piraye aynı oldukları için çokça da birazcık kalıyor ya hadi neyse) İnsan neden durduk yere bu kadar sinirli olur ki? Habire köpürmeye meyilli, patlamaya hazır bomba. Anlamadığım konu yazar bu kız karakterlerini seçerken ne düşünüyor. Kendini mi tatmin ediyor? Gururlu, özgüvenli olsun, kendini ezdirmesin ama erkekleri hep ezsin. Çok güçlü olsun, kimseyi sevemesin ama onu deliler gibi sevip, tüm sivri dilliğine rağmen içindeki sözde cevheri keşfetsinler. Bir de hepsi yakışıklı, peşinden koşulan erkekler olsun. Yine çenem düşdü..

Kitaba değinirsek;
Bir tek organ nakli kısmına dikkat çekmesi ayrı hava katmış. Bunun dışında diğer kitaplarından farklı olarak, sonu önceden bilinmiş, finali muammada kalmış gibi kapatılmış yazar tarafından. 4 puanı yalnız organ nakline dikkat çekmesi adına veriyorum. Geri kalan kısımları sinir krizleri geçirtti.

Canan Tan severlere şiddetle tavsiye, sevmeyen, benim gibi okurken krize girenlere şiddetle uzak durmaları önerilir.
Bir Canan TAN okuru olarak kitabı çok beğendim.
Kitabı okurken gözümde canlanan biraz asabi bi o kadar işinde başarılı olan bir Nehir ve naif, kibar, kariyer sahibi bir Deniz var.
Bu iki aşığın aşkından yanı sıra benimde dikkati mi celbedip kitabı bana farklı kılan organ nakli konusu.
Her ne ise şiddetle tavsiye ediyorum.

Benzer kitaplar

Kiraz kırmızısı spor araba, kamyonun sol yanına ok misali saplanarak kan kırmızıya dönüşürken,Denizin son sözleri yankılanıyordu kulaklarında. "Sıkı tutun Nehir!... " Organ bağışını akıcı ve güzel bir kalemle ele almış yazar, beğenerek okudum...
Spoiler
Biraz daha duygu yüklü kelimeler kullanılabilirdi. Kadının eşi ölüyor kalbi baskasına naklediliyor. Oda ona aşık oluyor. Ask tesadüfleri sever filminin kopyasıydı. Farklılık katması için araya birde bebek sıkıştırılmış.
Canan Tan'ın kitaplarını neden bilmiyorum, hep genç kız kitapları diye düşünürüm. En azından okuduklarımdan böyle bir izlenim edindim. Bu kitabını Okurken de, Deniz-Nehir aşkı hiç samimi ve sıcak gelmedi. Çok sığ ve kuru buldum. Deniz'in bir kaza sonucu ölümünün ardından konusu ve sirukleyiciliği arttı. Yazarın organ nakline dikkat çekmesi, farkındalık oluşturmak adına güzel olmuş.
Gene Canan Tan'ın kusursuz romanlarından biri... Kitabın adına bakınca farklı yorumlayıp icerigini okuyunca çok şaşıranlardanım.Roman çok etkileyici ve aslında bircok yönden bilgilendirici bir roman ,organ bagışını yardıma ihtiyacı olan insanlar için ne demek oldugunu ele alan bilgilendiren bilinçlendiren bi kitap.
Yine bir Canan Tan klasiği.
Anlaşılabilir, basit, sade bir kitaptı.
Kitabı okurken gerçekten de merak ettim acaba başkasına nakledilen kalp gerçekten yine eski sevdiği için atar mı, tekrar ona döner mi? yoksa ...
Yazar bize organ bağışının ne kadar önemli olduğunu hatırlatmış üstelik bunu çok naif bir aşk ile süslemiş. Bir organ ve iki aşk.Mutlaka okunması gereken bir kitap.
Herkese merhaba.

Yazıya nasıl girilir, uzun süre düşünüyorum ama... Kelimeler nereye ben oraya tarzında ilerleyelim.

Ben okuduğum kitaplarla bazı şarkıları bağdaştırmayı çok seviyorum.

Bu kitabın şarkısı : Yonca Lodi- 12 Ay olsun :)

Eğer ki demir gibi bir yüreğe sahipseniz okuyun. Gerçi demir yürekli olmak da fayda vermiyor. Kitaptaki aşk o demiri de eritmeye yeter. O derece etkisinde kaldığım sayafalar var diyebilirim. Çünkü ciddi anlamda duygusallığımı zirvelerde yaşadığım bir kitaptı. Eğer ki kitaplardaki karakterlerle fena halde özdeşleşiyorum diyorsanız okumak için kendinizden emin olun derim. Çünkü kaybetmelerle yüz yüze geleceksiniz. Amacım spoi vermek değil, ama bu bir önlem.

En Son Yürekler Ölür bende cep boyuyla mevcut. Hatta bildiğim kadarıyla da yalnızca öyle bulunuyor. Birkaç senedir kitaplıkta okunmayı bekleyen bir kitaptı. Ama ne yalan söyleyeyim 2-3 defa okumak için elime aldığım zaman okumayı istemediğim bir kitaptı.

Olaylar ve eserin dili ilk başta yavan gelmesine rağmen sayfalar ilerledikçe eser kendini size hissettiriyor.

Anladığım kadarıyla Canan Tan- eserin yazarı- kaleme almış olduğu eserlerde hep sosyal ve çağımızın güncel konularını baz alarak kurguluyor kitaplarını. Bu kitabın güncelliği de ORGAN NAKLİNDEN geliyor.

Tabiiki de sırf bu konuyla sınırlı değil.

Hırslı ve başarılı bir kadının da çok büyük dertleri olabilir.

Babasızlık gibi mesela... Hatta belki de sırf bu yüzden çok hırslı ve başarılıdır. Sevenleri olmadığı için, birlikte vakit geçireceği birileri yoktur etrafında. Ve o da işini, ailesi bellemiştir.

Hırslı ve başarıdan başarıya koşan reklamcımız Nehir Hanım. Fazlasıyla dakik, bugünün işini yarına bırakmayanlardan. Aynı zamanda duygularına ket vurmayı da çok iyi biliyor. Sevdalandığı adama uzun süre, sevdasını itiraf edemeyen tayfadan.

Deniz Sezen, yakışıklılığıyla, hafif çapkınlığıyla, yapmış olduğu projelerle adını sanını duyurmuş, sosyetenin gözbebeği.

Buraya kadar yazdıklarım lütfen sizi zamane kitaplarındanmış gibi hissettirmesin. Zira fazlasıyla titiz yazılmış bir kitap. Eğer öyle düşündürtürsem ve düşünürseniz bu kitabın hakkını yeriz vallahi !

Aaa, unuttum ! Arda... Arda ikinci bahar gibi birileri için. Ve genelde ikinci baharlar daha özel olur. Çünkü birinci baharda anlamadığımız kıymeti o zaman anlıyoruz. Arda da kıymeti bilinenlerden.

Her neyse...

Kitabın öğrettiği en net olan şey şu :

BİR İŞİ YAPACAKSANIZ, BİRİSİNE SEVDİĞİNİZİ SÖYLEYECEKSENİZ- ANNE, BABA, ERKEK/KIZ ARKADAŞ, EVLAT- GİDİN VE SÖYLEYİN.

Eğer Nehir ve Deniz birbirine daha erken itiraf etselerdi aşklarını, o yaşanması muhtemel olan ayrılığı belki de hiç yaşamayacaklardı. Demem o ki zaman da bizim bir tercihimiz.
Her ne kadar akmasına engel olamasak da onu yönlendirmek de bizim elimizde.

Beklemeyin daha fazla.

Ya siz onu beklerken, o da sizi bekliyorsa ?

Eee, o bekle, sen bekle. Nasıl buluşacaksınız ortak bir noktada?

Ölüm var beyler, hanımlar. Ölüm !

Bu kadar... Okuyan gözlerinize sağlık. Allah'a emanet.
Gerçekten çok etkilendiğim bir kitaptı. Okuduktan sonra üstünde çok düşündüm. Bazı dersler almama neden oldu. Canan Tan bu kitabını çok içten, çok duygusal yazmış. Herkese rahatlıkla önere bileceğim bir kitap.
Nehir olmuş neye yarar, bundan sonrasında?
Deniz'e ulaşamayacak olduktan sonra...
Düşünün, yılda en az otuz bin insan organ bulunamadığı için ölüyor.
Canan Tan
Sayfa 252 - Altın Kitaplar
İçinde bulunduğunuz zaman diliminin hakkını vereceksiniz.
Canan Tan
Sayfa 449 - Altın Kitaplar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
En Son Yürekler Ölür
Yazar:
Baskı tarihi:
Mart 2009
Sayfa sayısı:
424
ISBN:
9789752110595
Kitabın türü:
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Bu kez yazar, aşk'ın yanı sıra organ nakli konusuna da dokundurmuş kalemini. Yaşamla ölümün kıyasıya savaştığı yol ayrımında ge-çen çarpıcı bir öykü. Yanı başımızda yaşanıyormuşçasına gerçek...

"Sen, gözlerinden ateşler saçarak, zehirli oklarını bana yöneltirken, ben sana âşık oldum Nehir..."

"Sen, tüm şatafatlı tanımlardan sıyrılıp en doğal halinle, yaramazlık yapan çocuklar gibi boynunu bükmüş bağışlanmayı beklerken, ben sana âşık oldum Deniz..." Yüreklere düşen ilk kıvılcımlar... Sonsuza dek süreceğine inanılan aşk, mutluluk... Ve o uğursuz kaza! Kadının belleğinde kalan son sözcükler... "Sıkı tutun Nehir!..."

Kitabı okuyanlar 4.762 okur

  • Hatice gokkus
  • Esra
  • Büşra elkaan
  • Sibel T
  • Hicran Çelik
  • Hayattan Biri
  • Nejla toru
  • Fatma AMAÇ
  • Sena Nur Satoğlu
  • Eylem Beyazıt

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.8
14-17 Yaş
%7.9
18-24 Yaş
%29
25-34 Yaş
%24.3
35-44 Yaş
%18.3
45-54 Yaş
%10
55-64 Yaş
%1.1
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%91.8
Erkek
%8.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (239)
9
%12.1 (101)
8
%17.8 (149)
7
%14.7 (123)
6
%8.5 (71)
5
%7.5 (63)
4
%4.4 (37)
3
%2.6 (22)
2
%1.8 (15)
1
%1.8 (15)

Kitabın sıralamaları