En Son Yürekler Ölür

7,5/10  (500 Oy) · 
2.830 okunma  · 
369 beğeni  · 
9.080 gösterim
Bu kez yazar, aşk'ın yanı sıra organ nakli konusuna da dokundurmuş kalemini. Yaşamla ölümün kıyasıya savaştığı yol ayrımında ge-çen çarpıcı bir öykü. Yanı başımızda yaşanıyormuşçasına gerçek...

"Sen, gözlerinden ateşler saçarak, zehirli oklarını bana yöneltirken, ben sana âşık oldum Nehir..."

"Sen, tüm şatafatlı tanımlardan sıyrılıp en doğal halinle, yaramazlık yapan çocuklar gibi boynunu bükmüş bağışlanmayı beklerken, ben sana âşık oldum Deniz..." Yüreklere düşen ilk kıvılcımlar... Sonsuza dek süreceğine inanılan aşk, mutluluk... Ve o uğursuz kaza! Kadının belleğinde kalan son sözcükler... "Sıkı tutun Nehir!..."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  424
 • ISBN:
  9789752110595
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Aysel 
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Sinirlenerek kitap okumak başkadır diyerek başlıyorum yorumuma :)

"Ben" egosu ile bol, sözde güçlü, gururlu, karşındakini sevse bile belli etmeyi kendine ar bilen, hep başarılı, Amerika`da mastır yapmış, babalarının biricikleri ( şükür ki bu kitapta baba konusu biraz farklıydı), esas oğlana hiç sebep yokken yüz vermeyen, iğneleyen, kendini kendi aleminde hiç sebep yokken mağdur durumuna düşüren, elimde olsa bir kaşık suda boğacağım Canan Tan kızları.

Bu kitapta da farklı hiçbir dialoga rastlamadım. Nehir`in içine biraz Piraye, çokça Aslı kaçmış gibi. ( Aslı ile Piraye aynı oldukları için çokça da birazcık kalıyor ya hadi neyse) İnsan neden durduk yere bu kadar sinirli olur ki? Habire köpürmeye meyilli, patlamaya hazır bomba. Anlamadığım konu yazar bu kız karakterlerini seçerken ne düşünüyor. Kendini mi tatmin ediyor? Gururlu, özgüvenli olsun, kendini ezdirmesin ama erkekleri hep ezsin. Çok güçlü olsun, kimseyi sevemesin ama onu deliler gibi sevip, tüm sivri dilliğine rağmen içindeki sözde cevheri keşfetsinler. Bir de hepsi yakışıklı, peşinden koşulan erkekler olsun. Yine çenem düşdü..

Kitaba değinirsek;
Bir tek organ nakli kısmına dikkat çekmesi ayrı hava katmış. Bunun dışında diğer kitaplarından farklı olarak, sonu önceden bilinmiş, finali muammada kalmış gibi kapatılmış yazar tarafından. 4 puanı yalnız organ nakline dikkat çekmesi adına veriyorum. Geri kalan kısımları sinir krizleri geçirtti.

Canan Tan severlere şiddetle tavsiye, sevmeyen, benim gibi okurken krize girenlere şiddetle uzak durmaları önerilir.

Musa Yiğitalp(Just Watch ) 
 19 May 05:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kez yazar, aşkın yanı sıra organ nakli konusuna da dokundurmuş kalemini. Yaşamla ölümün kıyasıya savaştığı yol ayrımında ge-çen çarpıcı bir öykü. Yanı başımızda yaşanıyormuşçasına gerçek...
"Sen, gözlerinden ateşler saçarak, zehirli oklarını bana yöneltirken, ben sana âşık oldum Nehir..."
"Sen, tüm şatafatlı tanımlardan sıyrılıp en doğal halinle, yaramazlık yapan çocuklar gibi boynunu bükmüş bağışlanmayı beklerken, ben sana âşık oldum Deniz..." Yüreklere düşen ilk kıvılcımlar... Sonsuza dek süreceğine inanılan aşk, mutluluk... Ve o uğursuz kaza! Kadının belleğinde kalan son sözcükler... "Sıkı tutun Nehir!..

ayşegül şahin 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kiraz kırmızısı spor araba, kamyonun sol yanına ok misali saplanarak kan kırmızıya dönüşürken,Denizin son sözleri yankılanıyordu kulaklarında. "Sıkı tutun Nehir!... " Organ bağışını akıcı ve güzel bir kalemle ele almış yazar, beğenerek okudum...

Ayten Ernaz Tiryaki 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Canan Tan'ın kitaplarını neden bilmiyorum, hep genç kız kitapları diye düşünürüm. En azından okuduklarımdan böyle bir izlenim edindim. Bu kitabını Okurken de, Deniz-Nehir aşkı hiç samimi ve sıcak gelmedi. Çok sığ ve kuru buldum. Deniz'in bir kaza sonucu ölümünün ardından konusu ve sirukleyiciliği arttı. Yazarın organ nakline dikkat çekmesi, farkındalık oluşturmak adına güzel olmuş.

elvan bağatur 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Yine bir Canan Tan klasiği.
Anlaşılabilir, basit, sade bir kitaptı.
Kitabı okurken gerçekten de merak ettim acaba başkasına nakledilen kalp gerçekten yine eski sevdiği için atar mı, tekrar ona döner mi? yoksa ...

Rojin Turay 
29 Nis 12:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acıya alışmak dedikleri bu olsa gerek.
İyi ki böyle.
Düşünüyorum da, ilk gün ki acı aynı gücüyle kalsa, hiç kimse yaşayamazdı herhalde.
O kopkoyu acı, keder, kahroluş, pılını pırtını toplayıp, geldiği çabuklukla çekip gitmiyor aslında.
Olduğu yerde duruyor!
Şekil değiştiriyor yalnızca,daha katlanılır bir çehreyle çıkıyor karşımıza.

nursena kan 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gerçekten çok etkilendiğim bir kitaptı. Okuduktan sonra üstünde çok düşündüm. Bazı dersler almama neden oldu. Canan Tan bu kitabını çok içten, çok duygusal yazmış. Herkese rahatlıkla önere bileceğim bir kitap.

Aslıhan Aydoğan 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu zamanlarda içten ve ağlatacak kitaplar bulmamız zor.Ama Canan Tan yine yaptı yapacağını ve bize şahane bir kitap yazdı.
Kitap iş hayatında karşılaşan Nehir ve Deniz'in geç çıkılmış balayından dönerken kaza yapmalarıyla başlıyor.Bu kazada Deniz ölüyor.Nehir içinse durum ölmektende beter oluyor.Öncelikle hastanede Deniz'in organlarının bağışlanıp bağışlanmayacağına karar vermesi gerekiyor.Uzun uzun düşündükten sonra bağışlanmasına karar veriyor.Hastaneden çıktıktan sonra ise hamile olduğunu öğreniyor.Çocuğuna ne isim koyacağı ise Deniz ölmeden önce belirliyor.Deniz ve Nehir'in çocuğu DERİN...

Ceren Acer 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok duygusal, çok içten, çok hüzünlü aynı zamanda, Canan Tan'ın bana göre birinci en iyi romanıdır. Yazarın En Son Yürekler Ölür romanında kalıbının dışına çıktığını ve kendini aşmış olduğunu fark ettim. Bu değişimde benim için iyi oldu diyebilirim, eminim diğer Canan Tan seven okurlar içinde gayet iyi olmuştur. Bu kitabı kesinlikle okumalısınız, pişman olmayacaksınız.

Canan Tan'ın okuduğum ilk kitaplarındandı. Ve yanlış hatırlamıyorsam Altın Kitaplar yayınevinden de yeni yeni okumaya başlamıştım. Kitabın büyük bir çoğunluğunu şehirlerarası yolculuktayken okumuştum. Devamında neler olacak diye merak ederken elimden bırakamamıştım.
Kitabın girişinde Özdemir Asaf'ın bir sözüne yer verilmiş.

''Yalnızlık paylaşılmaz
Paylaşılsa yalnızlık olmaz...''

Bundan sonrası ipucu içerir.
Bu romanda baş karakterlerimiz, reklamcı Nehir ve iş adamı Deniz'in aşkı ve evliliği üzerine. Kitabın ortasında Deniz'in ölümüne üzülmüştüm, beklenilenden daha erken öldürmüş sanki Canan hanım. :) Her neyse, sonrasında ise Nehir'in yas tutmasıyla geçiyor. Bir yerlerde bir şekilde karşılaşıp birlikte olan iki insanın hikayesi. Kitabı okuyalı çok olduğu için daha fazlasını hatırlayamıyorum. Kitabın adı da içeriğine göre epey manidardı.

Kitaptan 35 Alıntı

Burcu Bilkiç 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevgini hak edene sun yalnızca
Herkesin seni sevmesi gerekmiyor…

En Son Yürekler Ölür, Canan TanEn Son Yürekler Ölür, Canan Tan

Gülmekten utanmadığın gibi ağlamaktan da utanmayacaksın. Insana özgü duyguların dışavurumudur ikisi de. Bir başka deyişle, insanı insan yapan duygu yansımalarıdır.

En Son Yürekler Ölür, Canan Tan (Sayfa 322)En Son Yürekler Ölür, Canan Tan (Sayfa 322)

Sen tüm şatafatlı tanımlardan sıyrılıp en doğal halinle yaramazlık yapan çocuklar gibi boynunu bükmüş bağışlanmayı beklerken,
“ben sana aşık oldum!”

En Son Yürekler Ölür, Canan TanEn Son Yürekler Ölür, Canan Tan

"Madem gittin, madem yoksun bundan sonrasında, beni de yanında götürseydin ya. Şu anda sana koşabilmek için neler vermezdim…"

En Son Yürekler Ölür, Canan TanEn Son Yürekler Ölür, Canan Tan

Kalp, düşündüğümüzden de akıllı bir organ. Ve kendine ait bir sinir sistemine sahip.

En Son Yürekler Ölür, Canan Tan (Sayfa 376)En Son Yürekler Ölür, Canan Tan (Sayfa 376)
Burcu Bilkiç 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ölüm=Deniz olsa, ne fark eder ki?
Ürker mi nehir ölümden? Geri mi çekilir?
Kaçar mı üstüne gelecek ağırlıktan?
Asla!
Tam tersine, evini açar ona; yüreğini, kollarını, kucağını…

En Son Yürekler Ölür, Canan TanEn Son Yürekler Ölür, Canan Tan
4 /