Eroinle Dans Alevden Küle

7,6/10  (630 Oy) · 
3.281 okunma  · 
535 beğeni  · 
9.100 gösterim
Piraye romanının yazarından hüzünlü ve bir o kadar da düşündürücü bir kitap "Çok şaşıracaksın ama... Sana olan tutsaklığım buraya kadar Eroin! Vedalaşmamızın zamanı geldi.
Her şey ne güzel başlamıştı oysa... Yepyeni ufuklar açmıştın önüme. Bulutların üzerine çıkarıp özgür bırakmıştın beni.
Bambaşka bir özgürlüktü bu; çevremdekilerden farklı kılan, sıkı sıkıya bağlanmaya değer, çekici, vazgeçilmesi güç bir büyü... Asıl tutulduğum da buydu galiba.

Eros, dedim sana! Aşk tanrım oldun benim. Mutluydum kollarında... Beni dansa kaldırdığında, geri çeviremedim; tam tersine havalara uçtum sevincimden... Ayaklarımızın uyumu harikaydı. Bana bırakmıştın kendini, istediğim gibi yönetebiliyordum seni. Hep böyle sürecek sandım..."

"...Tüm sorumluluğu sana yüklemek haksızlık olur.
Nereye sürüklendiğim belliydi, gene de koştum peşinden. Canımdaki canı çekip alman da ders olmadı bana. Senden kaçarken, sana sığındım.

Yaptığımızın ölüm dansı olduğunu bile bile, kollarındaki sarhoşluğumu sürdürdüğüm için, ben de en az senin kadar suçlu değil miyim?

Ama bitti artık... Ölüm dansı tek kişiliktir! Bundan sonrasında bana eşlik edemeyeceksin. Ölümüm senin elinden olmayacak Eroin!

Bu zevki tattırmayacağım sana..." Eroinle ölümüne dans!
Bitti, deseniz de bir yerlerde sürüyor hâlâ.
Değişen, yalnızca dans edenler...
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2005
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789752106123
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Özge Uzun 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Eroin hakkında yazılmış bir kitaptan beklediğim gibi değildi sanırım. Bir çok yazarla aynı hataya düşmüş yazar. Çok gerçek bir yarayı, göz önünde olsa da bir o kadar göz yumulan bir olayı masal gibi anlatmış. Karakterlerdeki tutarsızlık bir yana insana hiç bir şey gerçek gelmiyor. Bu konuda okuduğum diğer kitaplardan ve araştırmalarımdan yola çıkarak eroinle dans denen oyunun çokça yumuşatıldığını düşünüyorum. Bunlara rağmen emek verilmiş ve değinilmesi gereken bir konuya değinmiş. Belki ergenlik dönemindeki gençler için faydalı olabilir. Ancak özendirici olabilecek yönleri de yok değil.

Aysel 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arkadaşını uyuşturucu batağından kurtarmaya çalışan bir genç kızın kendinin de adım adım batağa saplandığından haberi yoktur ...

Genel olarak kitaba bakıldığında Canan Tan'ın seçdiyi öbür kız karakterlerinden farklı bir karakterle karşılaşmadım.Yine o aynı bildik ben egosuyla bol olan Canan Tan'ın tipik kızları. Ama bunları bir tarafa bırakıp kitaba dönersek, toplum sorunlarını, gençleri bu yola iten sebepleri iyi açıklamış yazar.Sıkılmadan okudum desem abartmam bence. Kendimi hiç uyuşturucu kullanan birinin yerine koymamıştım bunu sorgulattı kitap... Bir de benzer durumda bir arkadaşım olsaydı ne yapardım dedim? Onu kendi kaderine terk edip kendimi kurtarır mıydım ya da Eylül gibi dibe gittiğimi bile bile sahip çıkar mıydım? Soru güzel. Ama cevap....

DUA 
 15 Tem 22:20 · Kitabı okudu · Beğendi

Canan Tan'ın bu kez aşk yerine arkadaşlığı konu edindiği bir kitabıdır. Baş rolde yine genç, çok güzel, zeki ve zengin bir genç kızımız var. Bu kızımız üniversite sınavında ilk tercihi olan Boğaziçi psikoloji bölümünü yüksek puanla kazanıyor. Gidip Ağrıda Karsta 2 yıllık bölüm kazansa şaşardım zaten.

Zengin olduğu halde illa 8 kişilik yurt odasında kalmak için uğraşıyor. Torpil yaptırıyor. İşin yok mu kızım boğaz manzaralı bir daire tut otur yani ezikliğin anlamı ne diye düşündüm ancak fakir ve eroinman arkadaşıyla tanışması için yurt ortamı şart.

Eylül kızımız aşkı uğruna değilde eroinman arkadaşını kurtarmak için savaşıyor

Bütün kitaplarini okuyan biri olarak Kendi kitaplari icinde en beğendiğim eroinle dans oldu.
Eylulle beraber sahte eroin komalarina girip çıkıyor insan. Birazda eroine özendirici 20 yas alti insanlarin okumamasi daha iyi bence kitabin büyüsüne kapilip eroin kullanmak istiyor insan.

Saudade 
16 Eyl 23:12 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sıkıcı bir inceleme olabilme ihtimali yüksek.. Eksik bir inceleme de olabilir. Ona göre şey etmeyin hani.

Bu arada, kitabı bitirdim sonunda bir tebrik şeysi alırım. :D

Eroinle Dans'ı okumanın nedeni: arkadaşım...
Bu kitap ile ortak noktalarımız vaar..
Benim en yakın arkadaşım bir ara İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne gitmek istiyordu, hayaliydi..
Ben de Psikoloji!
Kitapda da tam öyle! İki en yakın arkadaş, hayalleri bizimle aynı..
Arkadaşım öyle büyük bir sevinçle anlatınca, meraktan, heyecandan okumaya başladım.

Birazcık fazla uzun sürdü ama benim hatam bu kitabın bir suçu yok. :)

İlk baş biraz sıkıcıydı.. sıkıcı anlatıyordu gibime gelmişti..
Neyse, devam etmeye çalıştım zaten.
Ettim de.
Sonra yanılmışım zaten, kitap gayet akıcıydı.

Kitabın yarısına geldim.. önyargım yine zirvede tabi. (!)
Şey diyorum, "eroin bu kadar kolay bir şeymiş gibi anlatılır mı yahu?" "Bildiğin adamı özendiriyorlar"
Falan filan, diye düşünüyorum tabi ben.

Devam ettim kitaba her şeye rağmen.
İyi ki de devam etmişim.
Eroin kolay değilmiş, yazar sona bırakmış bombayı diyorum.

Baya ağır bedeli olduğunu gösterdi yazar.
(Ne yaptığını söylemek isterim tabi de, kızarlar diye korkuyorum. :) )

İki arkadaşın hikayesini anlatıyor yazar. Kirlenmiş bir hayat. Yarım bırakılmış bir hayat, her şeye rağmen tamamlanmaya aday bir hayat..

"Dünya ile Eylül"

Hüzünlü, duygusal... Çok samimi olduğunuzun arkadaşınız ile ilişkinizi burada bulabilirsiniz büyük ihtimal.

Arkadaşınızı özlersiniz sonunda. Kaybetme korkusu sarar her yanınızı.

Güzel maceraydı vesselâm..

İyi geceler, iyi okumalar...

Zişan Dakım 
26 Nis 00:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okuduğum en sıkıcı kitapti. Konusunun çok güzel olması yani sıra anlatım çok yavaştı. Bu yüzden okuma isteği kalmadı. Gereksiz sözcük kullanımı çok fazla vardı. Akıcılık tamamen yok edilmiş. Öyle ki okurken konuyu bile unutuyorsunuz. Mesela bir yemek yiyecekler 5-6 sayfa anlatımı var. 3. sayfadan sonra "Ne anlatıyor bu ya?" diye ister istemez soruyorsunuz. Zaman kaybiydi benim için. Çok merak ederek başlamıştım ama beklentilerimi karşılamadı.

dilara sarsılmaz 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · Puan vermedi

bu kitapta eroin öyle bir dille anlatılmış ki kitaba büyülenmemek elde değil. kitapta eylülün eroine bilmeden bağlanması dünya nın ölümüyle bu bağının artması ve bunun sonucunda ölüm eşiğine gelmesi. ama yinede eroinle olan dansını sonunda bitirmesi......

SlmbnKüçükStajer 
12 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Canan Tanın güzel anlamlı kitaplarından biri yine"Eroinle dans" gençlikte yapılan yanlışlıklar ve bunun sonucunun ağır ödenmesi. Kimle arkadşlık yaptığımız aslında bir yandan da önemini vurgulayan bir kitap. Seçimlerimizi doğru ve kararlı, gelecegimizi olumlu yönde etkileyecek seçimler yapmalıyız. Akıcı bir kitap.

Öz 
26 Nis 19:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Canan Tan denilince herkes gibi tabiki sizlerin de aklına üniversite ortamı ve aileden uzak farklı bir şehirde yaşayan bir kız gorseli oluşmuştur zihninizde. Tam da düşündüğünüz gibi Canan Tan bu kitabında da Eylül isimli karakterin, Dünya isimli bir arkadaş ile tanışması ve eroin batağına düşmesini ele almis. Ele alınan konu bu zamanlara uygun olarak güzel bir seçim olsa da kitabın içinde ozenilecek durumlar yoktu diyemem, üstelik aşk filmleri ile yoğurulmuş bir toplumda bu kitap bir kurtuluş değildir fikrimce. Ayri yeten kitap okunduğunda yazılanların bir kitaptan ibaret olduğu, hissi veriyor ve bu pek hoş değil.

Eroin bağımlısı ve mutluluğu eroinde bulduğunu düşünen bir karakter, daha önemli değerler keşfettiğinde aşkı sandığı eroini terk etmeye ve onun yüzünden ölmemeye karar verir. Ama bazı şeyler planladığı gibi gitmez. Lise yıllarında okuyup, olumsuz etkilensem de kitaplığımda tuttuğum bir kitap.

Canan Tan'ın 4 günde yazdığı kitap. Eğer 1 haftadan fazla bi emek harcanmışsa bu baya bi trajikomik olurdu. Keşke Canan Hanım kitabı yazmadan önce eroinle ilgili ufak bi araştırma yapsaymış ama ne gezer! Ufak diyorum çünkü eroini google'de aratmakla bile öğrenebileceğiniz bilgiler Canan Tan'ın pembe unicornlu dünyasına girdiğinizde puf diye uçuveriyor. Her kitabında aynı hikayeyi yazan bu yazar, bu sefer şöyle eroinli meroinli sert bi şeyler olsun satılır demiş ve ne yazık ki yine aynı şeyi yazmış. Kitabın başarılı olduğu tek yeri satılabilmiş olması. 1 yıldız.

Kitaptan 67 Alıntı

Aysel 
07 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Her şey yolundayken temiz kalmak kolay; önemli olan, olumsuzluklar karşısında da güçlü durabilmek."

Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 193)Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 193)
Aysel 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Telepatiye inanırım... İlk karşılaştığınız birini ya seversiniz ya da yıldızlarınız barışmaz. Sevdiğiniz kişi de sizi sever, hoşlanmadıysanız eğer, o da sizden hoşlanmamış demektir."

Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 235)Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 235)
Aysel 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Beklemek; eli kolu bağlı oturmak, demek değil! Önünde duran kapalı kapıları aralamayı, aralık duranları da ardına kadar açmayı bilmelisin."

Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 295)Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 295)
Aysel 
07 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Yarınların ne getireceğini kestirmek mümkün değil..."

Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 193)Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 193)
Aysel 
09 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"İyiyle kötüyü, siyah ve beyaz gibi, keskin çizgilerle kim ayırabilmiş ki? Siyahın içinde biraz beyaz, beyazınkinde de siyah yok mudur? Hem, yaşamın başka renkleri de var. Sorun, onları görebilmek ya da siyahla beyaz arasında çakılı kalmakta. Bu aşamayı gerçekleştirmeyi başaranlara "mutlu insan" diyorlar..."

Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 294)Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 294)
Aysel 
08 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ölmek ve gitmek, aynı noktada buluşur kimi zaman..."

Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 237)Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 237)
Saudade 
12 Eyl 20:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Kanadı kırık, çaresiz, yaralı bir kuş gibi kollarımda.
Dayanamıyorum."

Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 91)Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 91)
Vanilya 
06 Ağu 04:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yüreğimde kıpırdanan pişmanlık kırıntıları, pençesine düştüğüm öfkenin kucağında eriyip gidiveriyor.

Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 41)Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 41)
Saudade 
16 Eyl 14:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bulaşma bana," dedi. "Pisliğin ta kendisiyim ben. Elini bile sürme, kirlenirsin."

Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 314)Eroinle Dans, Canan Tan (Sayfa 314)