Malcolm X

8,6/10  (46 Oy) · 
106 okunma  · 
46 beğeni  · 
2.229 gösterim
Siyahların Amerika kıtasındaki tarihlerinde Kuzey-Güneş Savaşı´ndan sonra en büyük olay kuşkusuz İslamiyet´tir. İnsan yerine konulmayan siyahlar günün birinde hızla ve kitleler halinde ana dinleri İslâmiyet´i seçtiler. Siyahlar için İslamiyet yalnızca soyut bir din değil, kendilerine bilinçli bir biçimde unutturulan tarihlerine, dillerine, kültürlerine, kısaca köklerine yeniden dönüştü. Malcolm X, bu akımın en önde gelen ve zamanla sağlam bir itikada sahip olan en önemli önderlerinden birisidir.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9799755742952
 • Çeviri:
  Yaşar Kaplan
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vildan Eyüpoğlu 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap sırf beyazlara benzeyebilmek için kendi benliklerini kaybeden bir zencinin hikayesi.Bataklığın içinde çürürken islamı tanıyan ve tanıdıktan sonra anlamlaşan, bütün enerjisini islamı anlatmak için harcamaya başlayan bir insan.Kendini hayatı pahasına da olsa islamı ve Allah'ı anlatmaya adayan bir insanın hayatı..İslamı yanlış kaynaklardan öğrenmenin ne büyük zararlara yol açacağını gösteren güzel bir eser.Hem yıllardır Amerika'da siyahlar üzerindeki ırkçılık oyununun farkına varacak, hem de Yüce Allah'ın bir insanı nasıl dalaletten hidayete erdirdiğine şahit olacaksınız..Kesinlikle okunmalı.

Fatih 
 03 Ara 2016 · Kitabı okudu

Otobiyografik bir kitap. Malcolm X, yazar Alex Haley ile saatlerce konuşmuş, çocukluğundan itibaren hayatını anlatmış ve yazar da gerekli düzenlemeleri yaparak yazıya dökmüş. Öncelikle kitap uzun bir önsöz ile başlıyor. Burada Alex Haley kitabın nasıl yazıldığından Malcolm X'in hayatındaki önemli olaylara değin geniş bilgiler veriyor dışardan bir gözle. Önsözden sonra Malcolm Little (X)'ın çocukluğundan başlayarak, Harlem'deki suç ortamında yetişen ve sonu hapisle biten gençliğine, İslam'la tanışmasına hayatının bütün önemli detaylarından bahsediyor kitap. Bölüm bölüm ayrılmış bu yüzden de. Aynı zamanda Malcolm X'in çeşitli konulardaki, özelikle ırk meselesi hakkındaki fikirleri de geniş yer buluyor. Malcolm X hakkında en detaylı kitap olmalı ama otobiyografi olduğu icin öznel de bir kitap. Malcolm X'in siyah-beyaz çatışması üzerine yaptığı yorumlar bazen uzayıp gitse de Amerika'nın karanlık bir dönemini anlamak için okunması gereken bir kitap.

Onur İskender 
26 Kas 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bir taraftan Amerikalı Siyahlar arasında İslam'ın nasıl yayılmaya başladığının öyküsü bir taraftan kişilişğin inanılmaz olgunlaşma süreci. Siyah Amerikalıların İslam'ı en başta nasıl algıladıklaı sizi çok şaşırtacak...

Mehmet 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Malcolm X, karanlıktan aydınlığa, ırkçılıktan kardeşliğe uzanan bir hikaye...
Hapishaneye düştükten sonra fikirleri değişen Malcolm X'in hayatını A. Halley, kahramanın dilinden anlatıyor.

murat ergin 
3 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

gerçek anlamda okuduğum ilk kitap. zamanında sabah gazetesi kuponla vermişti. lise bir çocuğu olarak bu kitabı okuyunca ister istemez hayatınız düşünce yapınız malcolm dan çok etkileniyor. tabi burda mallcolmu mu konuşacağız yoksa kitabın kalitesini mi o tartışılır ama malcolm açısından şunu söyleyim:
malcolm bize çok şey anlatır. en birincisi ne olursan ol daima tekamülün devam etmektedir ve ne kadar düşsen de kalktığın yer senin zafer hikayenin başlangıcıdır.
ayrıca o derki bir kişisin az kişi değilsin. bir kişiyle neler değişir. ki değiştirmiştir. yolcu otobüsünde beyazlara yer vermek zorunda olan amerikadan devlet başkanı siyahi olan amerikaya geçiş o bir kişilerin eseridir.
üçüncü söylediği şey: sen bir dava güdebilirsin evet ama o dava zahiren ne kadar hakiki görünürse görünsün gerçekten hakiki midir? müslüman olmuştu malcolm ama bu müslümanlık ne derecede hakikiydi. işte gerçeğin peşine düşerek yani bizzat mekkeye gidip inancını ırk temelinden bağımsız halde ele alarak kendini dönüştürdüğü yeni düşünce evreni bizlere en büyük yol gösterici ikonlardan biridir.

emirhan kara 
22 Kas 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Bu ismi bana bir arkadaşım önerdi en yakın sürede okuyacağım teşekkürler. Malcolm X in sözleri ben çok etkiliyor...

Kitaptan 38 Alıntı

''İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.''

Malcolm X, Alex HaleyMalcolm X, Alex Haley

''Hayatımın erken dönemlerinde öğrendim ki, eğer bir şeyi istiyorsan, biraz gürültü yapsan iyi olur.''

Malcolm X, Alex HaleyMalcolm X, Alex Haley

'İnsanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller.''

Malcolm X, Alex Haley (Malcolm X)Malcolm X, Alex Haley (Malcolm X)
mevsimsiz 
24 Nis 23:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Allah çeşitli vesilelerle, her zaman ve her yerde yanınızda olduğunu sık sık gösterir size, yeter ki O'nu gönlünüzden hiç bir zaman çıkarmayasınız."

Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 521)Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 521)

Hedef
İster kurşun atıyor olun, ister oy atıyor olun, hedefinizi iyi seçmelisiniz; kuklayı değil ,kuklacıyı vurmalısınız

Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 58 - İnsan)Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 58 - İnsan)
erkam demir 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu takdirde, şan Allah'a özgüdür. Benim olan tek şeyse, günahlarımdır...

Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 802 - Malik El-Şahbaz)Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 802 - Malik El-Şahbaz)
4 /