Malcolm X

8,6/10  (73 Oy) · 
176 okunma  · 
77 beğeni  · 
2.866 gösterim
Siyahların Amerika kıtasındaki tarihlerinde Kuzey-Güneş Savaşı´ndan sonra en büyük olay kuşkusuz İslamiyet´tir. İnsan yerine konulmayan siyahlar günün birinde hızla ve kitleler halinde ana dinleri İslâmiyet´i seçtiler. Siyahlar için İslamiyet yalnızca soyut bir din değil, kendilerine bilinçli bir biçimde unutturulan tarihlerine, dillerine, kültürlerine, kısaca köklerine yeniden dönüştü. Malcolm X, bu akımın en önde gelen ve zamanla sağlam bir itikada sahip olan en önemli önderlerinden birisidir.
 • Baskı Tarihi:
  2002
 • Sayfa Sayısı:
  600
 • ISBN:
  9799755742952
 • Çeviri:
  Yaşar Kaplan
 • Yayınevi:
  İnsan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Adar Koç 
 10 Tem 15:15 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Ben bu güzel adamı nasıl anlatabilirim ki ? Daha sonra müslüman Olan Malcolm X
Bazılarının Amerika’yı titreten adam, bazılarının Amerika’da bir isyan çıkarabilecek veya bir isyanı bastırabilecek tek adam dedikleri bir büyük mücadele adamının ibretlerle ve acılarla dolu bu hikayesi, engellenemeyen bir özgürlük savaşının, ne pahasına olursa olsun hakikate ulaşma yoluna adanmış yenilmez bir iradenin, insanlık onurunun, insan dirayet ve haysiyetinin hikayesidir...
Samimiyetimle söylüyorum bu adamı okurken çok üzüldüm, duygulandım, hüzünlendim, siyahi adamsın deyip dışladıkları, hakaret ettiklerine sinirlendim. Bana çok güzel şeyler kattı. Zaman ayırıp okuduğum için mutluyum. Malcolm çocuk yaşta babasını kaybeder, annesi olanlardan dolayı akıl hastanesine yatırılır. Bir aile evlatlık olarak alır okutur. Çok zekidir liseyi birincilikle bitirir. ama öğretmeni avukatlığın siyahlara göre olmadığını ve marangoz olmasının daha doğru bir seçim olacağını söyler. Bazı nedenlerden dolayı üniversiteye gidemiyor. Liseden sonra çalışmak zorunda kalır. Harlem'de . "Detroit Red" olarak tanınıp birçok narkotik, fahişelik ve kumar zincirini koordine eder. 1946 yılının şubatında 20 yaşında yakalanıp hırsızlıkla suçlanarak 10 yıl hüküm giyer. Üniversiteyi Harlem sokaklarında tamamladığını ve doktora tezini de hapishanede hazırladığını uzun uzun anlatır. O okuma açlığını hapishanede giderir. hapishane kütüphanesindeki kitapları tek tek okur. Hapishane yılları için: "Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra hapishanedir" demiştir. hapishane yaşamından sonra, başka bir Malcolm X olarak Harlem yerine Detroit'teki kardeşinin yanına gitti. Hapisten önce bir sokak serserisiyken, şimdi Amerika'da büyük bir hızla gelişen İslam dininin etkili ve ateşli bir temsilcisidir. Malcolm X, müthiş bir hatiptir. Artık televizyon programlarına katılır, siyah Müslümanlar adına ülke gündemini meşgul etmeye başlar. Amerika'nın çoğu Malcolm X 'in değişimine şaşırır ve onu sevmeye başlarlar, sevenlerin çoğu da İslamiyet'i kabul ediyor.Amerika halkı biz Malcolm X'in değişiminden sonra ahlakını, samimiyetini, başarısını ve ırkçılığa karşı verdiği mücadeleyi çok sevdik. Hep doğrular ve gerçeklerle yaşadı. O çok iyi bir adam.
Daha fazla spoil vermek istemiyorum. Cidden okunması gereken bir kitap ama aynı görüştesiniz ama zıt görüşte.

Yavuz Kestane 
06 Tem 01:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Malcolm X'i anlatmaya nasıl başlamalı pek bilmiyorum.Onun gibi karakter sahibi ve davasına sonuna kadar bağlı kalan çok az insan vardır yeryüzünde.Hele günümüzde neredeyse tüm yargı değerlerinin maddiyat ile ölçüldüğü bir zamanda.
Malcolm X, sonunda biraz geç de olsa inandığı dinin aslında Elijah gibi kötü adamların elinde maşa olarak kullanıldığını anlamış ve hakiki islam'a kavuşabilmiştir.Onun mücadelesini anlayabilmemiz için bu kitap adeta bir "hazine" değerinde.Harlem sokaklarındaki her türlü kötü alışkanlıklardan, pisliklere (pezevenlik, uyuşturucu, içki, dalavere, şantaj vs.) buluşmasından, hapishanede şahadete erip kendisini özellikle çok kitap okuyarak egitmesinden, hatiplik yeteneğini bütün amerikaya ve daha sonra bütün dünyaya duyurmasından, şehit olmadan hemen önce şehit olacağını hissetmesine rağmen inandığı hak din için bir anlık tereddüt etmemesinden tutun da gerçekten inanılmaz bir dava adamının inanılmaz bir öyküsü.İnanın bunlari yazarken bile tüylerim diken diken oldu.

Bazılarının “Amerika’yı titreten adam”, bazılarının “Amerika’da bir isyan çıkarabilecek veya bir isyanı bastırabilecek tek adam” dedikleri bir büyük mücadele adamının ibretlerle ve acılarla dolu bu hikayesi, engellenemeyen bir özgürlük savaşının, ne pahasına olursa olsun hakikate ulaşma yoluna adanmış yenilmez bir iradenin, insanlık onurunun, insan dirayet ve haysiyetinin hikayesidir.Bu hikaye aynı zamanda, yeryüzünün her bölgesinde yaptıkları ile tüm insanlığın “yüz karası” haline gelmiş, buna rağmen kendi tarihindeki ve kendi vicdanındaki “kara”yı görmeden, vatandaşlarından bir kısmının “kara”lığına takmış süper paranoyak bir gücün, köle ticaretinden bu yana yaptıklarından hiç pişman olmadığının ve başına gelenlerden hiç ders almadığının içeriden yapılmış gözlemlere dayalı bir belgesidir.
Ölenin değil, öldürenin kaybettiği bir hikaye bu. Şehitlerin öldükten sonra da destansı hikayeleriyle mücadeleye devam ettiklerini gösteren bu kitap, bizi önemli bir insanla tanıştırıyor; çünkü Malcolm’ü anlamak, insanlığı anlamaktır.

Biraz uzattım ama mutlaka çocuklarınıza malcolm x'i tanıttırın, okuyun, okutturun.

Vildan Eyüpoğlu 
 15 Eki 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap sırf beyazlara benzeyebilmek için kendi benliklerini kaybeden bir zencinin hikayesi.Bataklığın içinde çürürken islamı tanıyan ve tanıdıktan sonra anlamlaşan, bütün enerjisini islamı anlatmak için harcamaya başlayan bir insan.Kendini hayatı pahasına da olsa islamı ve Allah'ı anlatmaya adayan bir insanın hayatı..İslamı yanlış kaynaklardan öğrenmenin ne büyük zararlara yol açacağını gösteren güzel bir eser.Hem yıllardır Amerika'da siyahlar üzerindeki ırkçılık oyununun farkına varacak, hem de Yüce Allah'ın bir insanı nasıl dalaletten hidayete erdirdiğine şahit olacaksınız..Kesinlikle okunmalı.

Fatih 
 03 Ara 2016 · Kitabı okudu

Otobiyografik bir kitap. Malcolm X, yazar Alex Haley ile saatlerce konuşmuş, çocukluğundan itibaren hayatını anlatmış ve yazar da gerekli düzenlemeleri yaparak yazıya dökmüş. Öncelikle kitap uzun bir önsöz ile başlıyor. Burada Alex Haley kitabın nasıl yazıldığından Malcolm X'in hayatındaki önemli olaylara değin geniş bilgiler veriyor dışardan bir gözle. Önsözden sonra Malcolm Little (X)'ın çocukluğundan başlayarak, Harlem'deki suç ortamında yetişen ve sonu hapisle biten gençliğine, İslam'la tanışmasına hayatının bütün önemli detaylarından bahsediyor kitap. Bölüm bölüm ayrılmış bu yüzden de. Aynı zamanda Malcolm X'in çeşitli konulardaki, özelikle ırk meselesi hakkındaki fikirleri de geniş yer buluyor. Malcolm X hakkında en detaylı kitap olmalı ama otobiyografi olduğu icin öznel de bir kitap. Malcolm X'in siyah-beyaz çatışması üzerine yaptığı yorumlar bazen uzayıp gitse de Amerika'nın karanlık bir dönemini anlamak için okunması gereken bir kitap.

W 
22 Tem 22:27 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Ama ancak zifiri bir karanlıktan sonra, pırıl pırıl bir aydınlık çöker ortalığa; ancak, katlanılmaz çileler döneminin kapanmasından sonra, çılgınca bir sevinç dönemi açılabilir; ancak, tutsaklıktan ve zindanlıktan sonra özgürlüğün en tatlı meyvelerine kavuşabilir insan."
-Malcolm X
Bu adamı sevmeyen var mı?!
-Sanmıyorum.

Secti Mehmet T 
19 Eyl 01:24 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Batının sözde,şımarık kahramanlarını değil, davası uğruna şehid olan bir müslümanı tanımamız gerekir. Siyahi olması bir ırkçılık toplumu içinde büyümesi ve bu noktada da çok horlanan bir insanın, davasını bu kadar çok sahiplenmesinde etkisi çok fazladır. İslamla şereflendikten sonra Hacc vazifesini yaptığı sırada Siyahın Beyaza, Beyazın Siyaha bir üstünlüğü olmadığını daha iyi anlıyor. Bu dava uğruna şehadet şerbetini içiyor. Allah Şahadetini kabul eylesin...

Bsrnscsr 
01 Ağu 09:24 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Malik el şahbaz yani Malcolm x okunmak istenirse tabi ki kendi ağzından okunmalı.başta yazarın uzunca bir önsöz bölümü var,daha sonra malcolm'un kendi ağzından hikayesi.zaman zaman çok detaya girip sıkıyor ama yine de okumak isteyenler için kitap budur bence.

Onur İskender 
26 Kas 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Bir taraftan Amerikalı Siyahlar arasında İslam'ın nasıl yayılmaya başladığının öyküsü bir taraftan kişilişğin inanılmaz olgunlaşma süreci. Siyah Amerikalıların İslam'ı en başta nasıl algıladıklaı sizi çok şaşırtacak...

Farkhunda 
13 Tem 22:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Babası beyazlar tarafından öldürülmüş, uyuşturucu batağında hırsızlıkla geçinen beyazlardan nefret ettiği için sadece beyaz kadınlarla yatan, evli kadınlara zorla istediği şeyleri yaparak zaman zaman onları da tatmin etmeyi unutmayan bir adam gün geliyor Elijah Muhammet ile tanışınca yaptıklarından pişman oluyor, Siyah olduğu için beyazlara olan nefretini İslam üzerinden akıtıyor. Gazetelerde manşet oluyor, kimdir bu adam neyin nesidir?! Binlerce aklı kurcalayan soru ve çıktığı her kürsüde beyaz adamın siyahlara yaptığı zulümleri anlatıp duruyor. Amerikalı beyaz bir kız ona "Peki ya atalarımızın yaptığından pişman isek aramızda bir samimiyet olamaz mı, bizi neden suçluyorsunuz, bir çıkar yolu yok mudur" dediğinde dahi "Hayır yoktu diyerek içerisine girdiği yolda devam ediyor" Siyah olduğu için kendisinden yaşça küçük, minyon , siyah bir kızla evleniyor. Bir süre sonra Elijah Muhammet'in cemaat içinde yaptığı cambazlığa şahit olunca ayrılıyor ve Hacc yolculuğuna giriyor. Ve görüyor ki ;Siyah ve beyaz yan yana dip dibe, yanında belki zengin belki yoksul biri olsada bütün statülerin İslam nezdinde bir değeri olmadığı görünce hikayesi başlıyor Malcom X 'in.

Mehmet 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Malcolm X, karanlıktan aydınlığa, ırkçılıktan kardeşliğe uzanan bir hikaye...
Hapishaneye düştükten sonra fikirleri değişen Malcolm X'in hayatını A. Halley, kahramanın dilinden anlatıyor.

2 /

Kitaptan 78 Alıntı

''İster mermi kullansın, ister oy pusulası, insan iyi nişan almalı kuklayı değil, kuklacıyı vurmalı.''

Malcolm X, Alex HaleyMalcolm X, Alex Haley

''Hayatımın erken dönemlerinde öğrendim ki, eğer bir şeyi istiyorsan, biraz gürültü yapsan iyi olur.''

Malcolm X, Alex HaleyMalcolm X, Alex Haley

'İnsanlar bir adamın bütün hayatının bir tek kitapla değişebileceğinin farkında değiller.''

Malcolm X, Alex Haley (Malcolm X)Malcolm X, Alex Haley (Malcolm X)
mevsimsiz 
24 Nis 23:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Allah çeşitli vesilelerle, her zaman ve her yerde yanınızda olduğunu sık sık gösterir size, yeter ki O'nu gönlünüzden hiç bir zaman çıkarmayasınız."

Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 521)Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 521)
Volkan Akgül 
 01 Eki 19:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Siz onların okulunda okudunuz; onlar sizden neleri öğrenmenizi istediyse onları öğrendiniz.

Malcolm X, Alex HaleyMalcolm X, Alex Haley

Siz onların okullarında okudunuz; onlar sizden neler öğrenmenizi istediyse onları öğrendiniz. Ben sokaklarda okudum, hapishanelerde okudum; zaten gerçekler oralarda öğrenilir.

Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 21 - İnsan yayınları)Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 21 - İnsan yayınları)

"Hiç kimseye tam güvenmem," diye devam etti, "kendime bile. Kendi kendilerini mahveden bir sürü insan tanımışımdır ben."

Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 16 - İnsan yayınları)Malcolm X, Alex Haley (Sayfa 16 - İnsan yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber