Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar

8,5/10  (47 Oy) · 
116 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.570 gösterim
Arthur Schopenhauer (1788-1860): Felsefe tarihinin, Batı kadar Doğu'ya da en açık, hayatın temel soru(n)ları hakkında en iyi ve en gerçekçi biçimde yazan filozoflarından biridir. Felsefe sistemini ortaya koyan ve başyapıtı sayılan İstenç ve Tasarım Olarak Dünya'yı (1818) yayımlandığında henüz otuz yaşında olan filozofun bu yapıtı koyu bir sessizlikle karşılanmış; değeriyse, 1851'de, altmış üç yaşındayken yayımladığı denemeler ve aforizmalar toplamı Parerga ve Paralipomena (Yan Ürünler ve toplamı Parerga ve Paralipomena (Yan Ürünler ve Geri Kalanlar) ile anlaşılmaya başlanmıştır. Bu kitapsa, bu kapsamlı toplamın aforizmalar bölümünü oluşturmaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9789754587005
 • Çeviri:
  Mustafa Tüzel
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
onurgoztepe 
13 Haz 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

hani bir şeyler düşünmüşsündür hayatının bu zamanına kadar; ama net olarak kendine bile ifadesini yapamamışsındır kafandan geçenlerin , o düşünceler aklının en ulu yerinde kalmıştır hep ve sonra bi an gelir okuduğun birkaç satır ürkütür seni; çünkü adeta senin aklından geçenleri birkaç cümleye sığdırmıştır ve kendi istediğin yolu bulmak için gerekli olan birkaç ipucu vererek karşına çıkmıştır schopenhauer.

bunca sene ben kendimi değiştirmeye, iyileştirmeye çalışırken adam gayet karamsar bir şekilde yalnızlığı överek, salt düşünmeyi önererek bunca zamandır dem vurduğum düşünceye bağlı kalmamı sağlayıp beni güçlendirmiştir

sahip olmayı dilediğimiz şeyleri, ve içimizde büyüyen gereksiz hırsı bir kenara bırakıp, sosyal statüleri boşverip, kendi içimize odaklansak daha mutlu, daha huzurlu ve kendimizle daha barışık bir insan olabiliriz…

Doğukan Şimşek 
 11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda unutamayacağım bir yazarın unutmayacağım bir eseri. Tespitlerinde katılmadığım hiçbir nokta yoktu. Hayatı ve yaşamı nasıl mutlu geçirebileceğimize ilişkin çok önemli öğütler vermiş bize. Gerçekten ufuk açıcı bir eser. Hiç sıkılmadan okudum ve işden çıksamda okusam diye bekledim hep. Kararsızlığa ve mutsuzluluğa düştüğümüzde tekrar ve tekrar okunabilir. Her okuyuşumuzda farklı anlamlarda çıkarabiliriz. Okuyun ve yanınızdan ayırmayın bence :)

L'evianor 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Nietzsche'nin fikir hocası, pesimist filozof Schopenhouer'den yaşam ve mutluluk üzerine bir felsefe kitabı. Sıradan bir felsefe kitabına kıyasla oldukça akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış olan, öğüt vermekle kalmayıp insanların gülünç hallerini ve zayıflıklarını acımasızca eleştiren, ele aldığı konular bakımından herkesin ilgisini çekebilecek türde, çok isabetli gözlem ve tespitlerin yer aldığı, cümlelerin altını çizmekten fosforlu kaleminizi bitirtebilecek türden bir kitap.

Emine Cebir 
22 May 10:13 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

"Mutluluk, kendi kendinle baş başa kalmakta görünüyor.
.
.
.
İnsan sadece yalnız olabildiği sürece, bütünüyle kendisi olur: Demek ki yalnızlığı sevmeyen özgürlüğü de sevmez; çünkü insan ancak yalnız olduğunda özgürdür.
.

Halis kandemir 
08 May 16:42 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Bir kere okunup rafa kalkacak bir kitap değil. Boş zamanlarda okunacak bir kitap değil. Üstünde düşünerek , insanın en zinde olduğu vakitler de okuması gereken bir kitap. Henüz 20 li sayfalardayim ve 2 sayfa not aldım. Genelde bir kitabı ikinci kez okumayı hiç sevmem ama bu kitabı defalarca okuyacağım sanırım. Kesinlikle tavsiye edilir.

Gülçehre Aydın 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanzimat dönemi sanatçılarından Beşir Fuat'ı incelerken tanıdığım yazar, derin düşüncelerde olduğum bir anıma denk geldi. Yaşamı ya da insanın neden var olduğunu sorguluyordum. Neden insan kendi istediği anda yaşamını sonlandıramıyordu? Schopenhauer öncelikle bu bakımdan ilgimi çekmişti. Keza Beşir Fuat, intihar ederken masasında onun kitapları vardı. bir düşünürün sözleri ya da başkasına ait olan görüşler kişinin benliğini oluşturabilir miydi? Okudum, aforizmalar beni de derinden etkiliyordu. Bir gün gideceğini bilerek yaşamla mücadele ediyorsun. Oldukça garip... Ne zaman öleceğini ve ne şekilde öleceğini bilmiyorsun ve yine de devam ediyorsun mücadeleye. Schopenhaure bana yaşamı anlamlandırmamda katkıda bulunmuş bir düşür. yer yer intihara meylettirse de en azından birçok şeyi bilerek ya da kafanda oluşan çözümlemelere dayanarak devam ediyorsun mücadeleye.
Okunulası bir değer olduğuna inandığım bu aforizmalar, yaşam üzerine sorularla boğuşanlara yardımcı olabilecektir.

cosmos 
 01 Mar 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 9/10 puan

Arthur Schopenhauer'ın okuduğum ilk kitabı. Dili son derece akıcı. Okuyucuyu yormuyor. Kitapta sıkılacağınız ve gereksiz olan tek bölüm "Şövalye Gururu"nun anlatıldığı kısım. Hayata dair tavsiyeler madde madde anlatılmış ve gayet somut.

Gelelim tavsiyeler hakkındaki düşüncelerime. Biraz acımasız görünse de tecrübe ve mantıkla elde edilmiş tavsiyeler olduklarını düşünüyorum. Hayat hakkında acı birer hap gibiler. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

Mustafa Sarı 
22 May 23:10 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Fazla felsefi kitap okumadım,önce felsefe tarihini öğrenmek,bazı kavramlar hakkında bilgi sahibi olmak gerek diye düşündüm ki gaza gelip aldığım bu kitaba kadar. Kitabın adı neyse,içeriği o. Tam anlamıyla yaşam bilgeliği ve herkesin okuyabileceği inanılmaz sade bir anlatıma sahip. İçinde insana dair her şey,düşüncelerinizi değiştirecek,katılacağınız her şey var. Alıntı yapmak isterseniz,zannederim ki kitabın hepsini yazmak zorunda kalırsınız. Alın ve ömrünüzün her devresinde okuyacağınız muhteşem bir esere sahip olmanın mutluluğunu yaşayın.

Zafer güven 
01 Şub 01:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

hayata, insanlara ve yaşam üzerine derin düşünen insanlar, tecrübelerini de katarak bazı tespitler yapar, fikirler üretir. ve bunların yanlış olma olasılığı her zaman söz konusudur ama durun bir saniye; Öyle bir insan var ki her kelimesiyle nokta atışı yapabilsin, her söylediğine bir haklılık payı verilebilsin. Arthur Schopenhauer derin bir insan ve bence söylediklerinin hemen hemen hepsi harika tespitler ve hepsi bilgece. okurken, içinizden birçok kez ''İşte bu'' diyeceksiniz. kesinlikle okunmalı.

yağmur 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Felsefi bir kitap. Gayet anlaşılır bir dille yazmıştı yazar. Çok önemli noktalara değinilmişti. Bazı bölümler bayağı dikkat çekiciydi. Schopenhaurun düşüncelerine katılmadığım noktalarda oldu. Bazı bölümlerini geçmek zorunda kaldım.Kitabı pek sevemedim;felsefi kitaplar bana göre değil galiba.

2 /

Kitaptan 96 Alıntı

İnsan sadece yalnız olabildiği sürece, bütünüyle kendisi olur: Demek ki, yalnızlığı sevmeyen özgürlüğü de sevmez; çünkü insan ancak yalnız olduğunda özgürdür.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer

"İnsan sadece yalnız kalabildiği sürece bütünüyle kendisi olur: Demek ki yalnızlığı sevmeyen özgürlüğü de sevmez. Çünkü insan ancak yalnız kaldığında özgürdür. Baskı, her toplumun ayrılmaz arkadaşıdır."

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer
yağmur 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Gerçek zenginlik sadece ruhun içsel zenginliğidir,
Gerisi, kazançtan çok bela getirir.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer
cosmos 
10 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İlişkideki üstünlük, sadece, ötekine hiçbir biçimde ve türde gereksinim duyulmamasından ve bunu belli etmekten ileri gelir. Bu yüzden kadın olsun erkek olsun herkese ara sıra, ondan bal gibi de vazgeçebileceğimizi duyumsatmak yararlıdır, dostluğu pekiştirir; hatta , çoğu insana ara sıra birazcık küçümseme hissettirmenin bir zararı yoktur; Böylece dostluğumuza daha da çok değer verirler, harika bir italyan atasözü "Saygı duymayana saygı duyulur" diyor.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 168 - İş Bankası)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 168 - İş Bankası)