Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar

8,6/10  (62 Oy) · 
157 okunma  · 
54 beğeni  · 
1.948 gösterim
Arthur Schopenhauer (1788-1860): Felsefe tarihinin, Batı kadar Doğu'ya da en açık, hayatın temel soru(n)ları hakkında en iyi ve en gerçekçi biçimde yazan filozoflarından biridir. Felsefe sistemini ortaya koyan ve başyapıtı sayılan İstenç ve Tasarım Olarak Dünya'yı (1818) yayımlandığında henüz otuz yaşında olan filozofun bu yapıtı koyu bir sessizlikle karşılanmış; değeriyse, 1851'de, altmış üç yaşındayken yayımladığı denemeler ve aforizmalar toplamı Parerga ve Paralipomena (Yan Ürünler ve toplamı Parerga ve Paralipomena (Yan Ürünler ve Geri Kalanlar) ile anlaşılmaya başlanmıştır. Bu kitapsa, bu kapsamlı toplamın aforizmalar bölümünü oluşturmaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9789754587005
 • Çeviri:
  Mustafa Tüzel
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
onurgoztepe 
13 Haz 2015 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

hani bir şeyler düşünmüşsündür hayatının bu zamanına kadar; ama net olarak kendine bile ifadesini yapamamışsındır kafandan geçenlerin , o düşünceler aklının en ulu yerinde kalmıştır hep ve sonra bi an gelir okuduğun birkaç satır ürkütür seni; çünkü adeta senin aklından geçenleri birkaç cümleye sığdırmıştır ve kendi istediğin yolu bulmak için gerekli olan birkaç ipucu vererek karşına çıkmıştır schopenhauer.

bunca sene ben kendimi değiştirmeye, iyileştirmeye çalışırken adam gayet karamsar bir şekilde yalnızlığı överek, salt düşünmeyi önererek bunca zamandır dem vurduğum düşünceye bağlı kalmamı sağlayıp beni güçlendirmiştir

sahip olmayı dilediğimiz şeyleri, ve içimizde büyüyen gereksiz hırsı bir kenara bırakıp, sosyal statüleri boşverip, kendi içimize odaklansak daha mutlu, daha huzurlu ve kendimizle daha barışık bir insan olabiliriz…

Hacı Seydaoğlu 
19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 45 günde · Beğendi · 8/10 puan

Arthur Schopenhauer’un milliyetçilik üzerine bir aforizmasını görünce okumaya karar vermiştim bu kitabı. Kitap, adından da anlaşılacağı üzere mutlu bir yaşam için öğreti ve öğütlerden oluşuyor. Her şeyden önce tam bir ‘yalnızlar’ kitabı. Kitabı bitirdiğinizde yalnızlığın bir insanın neden en değerlisi olduğunu anlarsınız sanırım.

Dilini çok sevdim. Yazarla sohbet ediyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Çeviri olmasından dolayı kaynaklanıyor olabilir, cümleler çok sade. Anlaması zor cümle, çok az. Fakat anlatılanın kendisi bazen çok zor olduğu için, paragrafları çokça tekrar edebilirsiniz. Bu yüzden akıcı denilemez. Dilinin bir diğer özelliği direk erkeklere hitap ediyor olması. Beş altı erkek bir araya gelmiş de sohbet ediyor havasında. Bunun nedeni 1800’lerde kadın okur sayısının yok denilecek kadar az olması olabilir. Bunların dışında Goethe, Shakespeare, Aristoteles gibi düşünürlerden pek çok alıntı var. Neredeyse her sayfaya bir alıntı düşüyor.

Kitap bölümlere ayrılmış. Beşinci bölümü olan özdeyişler ve öğütler bana göre kitabın ana bölümü. 53 ayrı maddeden oluşan bir aforizma sıralaması var. 53’ü de dikkate değer.

Netice itibariyle çok ağır olmayan bir düşüce kitabı arayışındaysanız bu kitap tam size göre. 'Her insan kendisinden mutlaka bir şeyler bulacaktır kitapta'

Son olarak kitaptan şu alıntıyı paylaşmak istiyorum:
“...Elbette genel olarak tüm zamanların bilgeleri hep aynı şeyi söylemişlerdir ve tüm zamanların budalaları, yani ezici çoğunluğu da, tam tersini yapmışlardır: Ve bu durum bundan sonra da sürecektir....”

Öz 
 24 Tem 00:06 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçek anlamda bilgelik kitabı,başucu kitabı,bir kütüphanede asaleten yerini alması gereken bir eser… Schopenhauer’e olan ilgim,onunla pek çok konuda örtüşen düşünüş biçimlerim onu her defasında daha derin bir bakış açısıyla anlamamı sağlıyor.Söz konusu yalnızlıksa belki de en iyi anlatımları,doğru ve anlaşılır biçimde sunan,idrak ettiren,öğretici ve deneyimleri nitelikli bir tefekkürle sorgulatıcı bir öğreti sunuyor.

Kitap yaşamdan kadere,insan ilişkilerinden toplumsal kanılara,bireysel tutumlarımıza,yaşamsal deneyimlerimizden elde ettiğimiz ruhsal verilerin önemine sıkça değiniyor.”Mutluluk ve yalnızlık” kavramı üzerinde altını çizerek duran,kendimize yapıp ettiklerimize dair düşündürücü öğütler veren,bilincimizi üst boyuta taşıyıp özgürleştiren,aklın kullanımı kılavuzu niteliğinde bir baş yapıt benim için..Onun dili kimi eserlerinde ağır gibi gelse de bu kitapta keyifli bir anlaşılırlığı ve akıcılığı olması sunduğu öğretiler bakımından bilme,anlama ve öğrenme heyecanını üst seviyeye çıkarıyor.

Hani vardır ya şanslı saydığım bazı insanların hayatında yaşlı,bilge insanlar olur ve diz dize yaşam bilgeliği sohbetleri yapılır.Hala var mıdır bilmem,varsa da ne mutlu insanlardır eminim..İşte bu kitap tam da onun gibi bir hissi uyandırdı bende.Dinlemesi o kadar zevkli ve insan ruhuna derinlemesine nüfuz eden bir etki yaratıyor ki,bundan sonraki hayatınızda mutluluk taleplerinizi yeniden gözden geçirmenizi sağlayacağınız,acının üstesinden nasıl geleceğiniz ve hatta acının esasında ne olduğunu anlayacağınız,geçmiş ve şimdiki tüm ilişkilerinize dair sorgulamaları yeniden yapıp tüm olan biteni yeniden idrak edeceğiniz,yaşamınızın değerinin farkına yeniden varıp ona hak ettiği önemi vereceğinizi utangaç bir tavırla anlayacağınız ve bunu size kafanıza vura vura anlattığını düşündüğünüz Schopenhauer tatlı bir tebessümü de yüzünüze yerleştiriveriyor.Adeta ona söz veriyor, keyifleniyorsunuz.

Hepimiz bu yaşamın içindeyiz ve hepimiz benzer hikayeleri başka biçimlerde yaşamaya devam ediyoruz. Kendi hikayelerimizde şahsımıza dair kişilik özellikleri,ruhsal ve çevresel faktörler,maddi manevi psikolojiler,yaş ve yaşanmışlıklar,bize sonradan eklenen karakter özellikleri,aile,edilgen durumlarımız ve toplumsal etkiler her ne kadar belirleyici olsa da aldığımız tavırlarda ve seçimlerimizde, bu kitaptaki tüm bu öğretiler bundan sonraki aşamalarda eminim ki daha rahatlatıcı bir psikolojiyle ilerlememizi sağlayacaktır…

Yaşamak gerçekten kolay,yaşamı zorlaştıran bizleriz..

Mutluluksa çok basit..Onu aramayı bırakın..

Yalnızsanız,yalnızlık bu hayatın en büyük lüksü..Buna şiddetle katılıyorum:))

Hayatta keyif alınacak o kadar çok şey var ki,neler olduğunu bilgece anlattığında yumuşacık oluyor ruhunuz..Ruha dokunmak böyle bir şey..Ve siz buna hazırsanız o dokunuşu hissetmememiz imkansız..

Yaşamın altın kurallarını bir bir sıraladı Schopenhauer,şimdi sıra bizde…

Keyifli okumalar dilerim..

Cebir 
22 May 10:13 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

"Mutluluk, kendi kendinle baş başa kalmakta görünüyor.
.
.
.
İnsan sadece yalnız olabildiği sürece, bütünüyle kendisi olur: Demek ki yalnızlığı sevmeyen özgürlüğü de sevmez; çünkü insan ancak yalnız olduğunda özgürdür.
.

Doğukan Şimşek 
 11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda unutamayacağım bir yazarın unutmayacağım bir eseri. Tespitlerinde katılmadığım hiçbir nokta yoktu. Hayatı ve yaşamı nasıl mutlu geçirebileceğimize ilişkin çok önemli öğütler vermiş bize. Gerçekten ufuk açıcı bir eser. Hiç sıkılmadan okudum ve işden çıksamda okusam diye bekledim hep. Kararsızlığa ve mutsuzluluğa düştüğümüzde tekrar ve tekrar okunabilir. Her okuyuşumuzda farklı anlamlarda çıkarabiliriz. Okuyun ve yanınızdan ayırmayın bence :)

L'evianor 
01 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Nietzsche'nin fikir hocası, pesimist filozof Schopenhouer'den yaşam ve mutluluk üzerine bir felsefe kitabı. Sıradan bir felsefe kitabına kıyasla oldukça akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış olan, öğüt vermekle kalmayıp insanların gülünç hallerini ve zayıflıklarını acımasızca eleştiren, ele aldığı konular bakımından herkesin ilgisini çekebilecek türde, çok isabetli gözlem ve tespitlerin yer aldığı, cümlelerin altını çizmekten fosforlu kaleminizi bitirtebilecek türden bir kitap.

 
14 Ağu 09:02 · Kitabı yarım bıraktı · 3/10 puan

Bir çırpıda okunacak bir kitap değil, başucu kitabı dediğimiz kavrama uyacak türden fakat benim başucumda durmayacağı kesin. Düşünceleriyle uyuşmadığım birçok yer oldu. Yaşam hakkında tavsiye öneri alınabilecek çok daha iyi, çok daha benim düşüncelerime uyacak kitaplar olduğunu düşünüyorum.

Döndü Aktaş 
02 Ağu 00:42 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

...Herkes tıpkı kendi derisinin altındaki gibi, kendi bilincinin içindedir ve doğrudan kendi bilincinin içinde yaşar; bu nedenle ona dışarıdan pek yardım edilemez...

Halis kandemir 
08 May 16:42 · Kitabı okudu · 43 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir kere okunup rafa kalkacak bir kitap değil. Boş zamanlarda okunacak bir kitap değil. Üstünde düşünerek , insanın en zinde olduğu vakitler de okuması gereken bir kitap. Henüz 20 li sayfalardayim ve 2 sayfa not aldım. Genelde bir kitabı ikinci kez okumayı hiç sevmem ama bu kitabı defalarca okuyacağım sanırım. Kesinlikle tavsiye edilir.

Cüneyt Beşirli 
21 Ağu 01:08 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İsminin hakkını veren bir kitap.Her sayfasında ayrı bir ders,ayrı bir öğüt var.Bu kitabı gençliğimde okuduğum için kendimi şanslı sayıyorum,gerçekten her konuda insanın ufkunu açan,bakışını değiştiren bir eser bırakmış bizlere Schopenhauer.

3 /

Kitaptan 223 Alıntı

Hacı Seydaoğlu 
 23 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Boş zaman
"Zihinsel bir uğraşı içermeyen boş zaman ölümdür ve diri diri gömülmektir."
(Seneca. Ep., 82)

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 31 - İş Bankası Kültür Yayınları, 227 sayfa)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 31 - İş Bankası Kültür Yayınları, 227 sayfa)
Hacı Seydaoğlu 
 20 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlık
"Tüm belalar, yalnız kalma yeteneğimizin olmayışından gelir başımıza" diyor La Bruyère.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 127)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 127)

birisi bizim için çok değerliyse, bunu ondan bir suçmuş gibi gizlemeliyiz. bu elbette pek sevindirici değildir ama doğrudur. bırakın insanları, köpekler bile büyük dostluklara katlanamazlar.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer
Hacı Seydaoğlu 
 06 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bilgeler
...Elbette genel olarak tüm zamanların bilgeleri hep aynı şeyi söylemişlerdir ve tüm zamanların budalaları, yani ezici çoğunluğu da, tam tersini yapmışlardır: Ve bu durum bundan sonra da sürecektir.
Bu yüzden Voltaire diyor ki:
"Bu dünyayı, tıpkı dünyaya geldiğimizde onu bulduğumuz gibi, aptal ve kötü bir biçimde terk edeceğiz."

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 4 - İş Bankası Kültür Yayınları)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 4 - İş Bankası Kültür Yayınları)

İnsan sadece yalnız olabildiği sürece, bütünüyle kendisi olur: Demek ki, yalnızlığı sevmeyen özgürlüğü de sevmez; çünkü insan ancak yalnız olduğunda özgürdür.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer

"İnsan sadece yalnız kalabildiği sürece bütünüyle kendisi olur: Demek ki yalnızlığı sevmeyen özgürlüğü de sevmez. Çünkü insan ancak yalnız kaldığında özgürdür. Baskı, her toplumun ayrılmaz arkadaşıdır."

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer