İyinin ve Kötünün Ötesinde

8,4/10  (16 Oy) · 
69 okunma  · 
16 beğeni  · 
2.038 gösterim
"Peki, 'gerçeğin' yeni dostları olacaklar mı onlar, yeni gelmekte olan filozoflar? Çok muhtemeldir ki, şimdiye kadar gelmiş geçmiş bütün filozoflar sevdiler kendi gerçeklerini. Fakat birer dogmacı olmayacakları da kesin. Onların gerçeğinin, hâlâ herkesin gerçeği olmayı sürdürmesi gerekliliği, onların gururlarına aykırı olacaktır ve aynı zamanda da beğenilerine. Şimdiye kadarki bütün dogmacı çabaların gizli arzusu ve nihai amacı olmuştur bu. 'Benim fikrim benim fikrimdir. Başka hiç kimse, kolaylıkla onun üzerinde hak iddia edemez.' Belki de böyle diyecektir geleceğin filozofu. İnsanın, çoğu kişiyle aynı görüşü paylaşmayı istemek gibi kötü bir arzuyu terk etmesi gerekli… Eğer komşunuz da onu ağzına alabiliyorsa, 'iyi' artık iyi değildir. Hem zaten 'müşterek bir iyi' nasıl var olabilirdi ki?"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055032074
 • Çeviri:
  Korkut Ata
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mutfaktaki Sarı Bez 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumayi kesfettigimden bu yana okunmaya deger buldugum nadir kitaplardan biridir.Küçük bir insancik ozeti.Dünyadaki tum insanlara yalnizca 1kitap okutma imkanim olsa sececegim kitap.Yazik ki halen tamamini zihnen mulkiyetime gecirebildigimi sanmiyorum..Ömrum buna yetmeyecek gibi duruyor.

Hasan cetin 
01 Şub 03:31 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Aşiri karmaşik, Nietzsche ruhtan söz ederken, birden alakasiz bir yere getiriyor sözü. Yüksek konsantrasyon gerektiren bir kitap bende baş agrisi yapti. Almanlar Nietzsche'ye boşuna schwerkost demiyorlar yani zor anlaşilir...

İbrahim çalikoglu 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nietzschenin yine ağır kitaplarından biri.anlaması gerçekten çok zor.hazmetmeside öyle.sanırım birkaç ay sonra yine okumalıyım,simdilik anlayabildiklerimi hazmediyorum..

Kitaptan 33 Alıntı

İbrahim çalikoglu 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bana yalan söylediğin için değil,sana artık inanmadığım için sarsıldım...

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 96)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 96)

"Bir şey nasıl onun zıddı olan şeyden doğabilir? Örneğin yanılgıdan gerçek? Ya da aldatma arzusundan "gerçek arzusu"? Ya da çıkar duygusundanözverili eylemler?

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 16)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 16)
İbrahim çalikoglu 
 19 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"intihar düşüncesi güçlü bir avuntudur:sayesinde bir tek kabus dolu geceyi geçiştirir insan"

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche
İbrahim çalikoglu 
 18 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan aşağı gördüğü surece değil yalniz eşit yada yuksek gördüklerinden nefret eder

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche
İbrahim çalikoglu 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kendisi hakkında çok konuşmak ,kendini gizlemenin bir yolu da olabilir....

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 94)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 94)
İbrahim çalikoglu 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kendini hor gören biri,hor gören biri olduğu için daima saygı da görür kendinden...

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 78)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 78)

Kadın için hakikat nedir ki! Başından beri, kadın için hakikatten daha yabancı, itici, düşmanca ne var ki, - En büyük sanatı yalandır, en yüce derdi görünüş ve güzellik, itiraf edelim, biz erkekler: kesinlikle kadındaki bu sanata, bu içgüdüye saygı duyuyor, aşık oluyoruz: Biz, zorluğu olanlara, rahatlamamız, o elleri bakışları, ince budalalıkları paylaşmaya katıldığımız için, ciddiyetimiz, ağırlığımız, derinliğimiz budalaca görünüyor. Sonunda şu soruyu soruyorum: Herhangi bir kadın, bir kez olsun, kadının kafasına derinliği, yüreğine adaleti bahşedebildi mi? Tümüyle ele alındığında, “kadın”ın kadınları hor gördüğü doğru değil mi? - hiç de erkeğin işi değildi bu, değil mi? - Biz erkekler kadınların aydınlamayla kendilerini rezil edişlerini sürdürmelerini istiyoruz.

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche
4 /