İyinin ve Kötünün Ötesinde

8,4/10  (28 Oy) · 
107 okunma  · 
32 beğeni  · 
2.412 gösterim
"Peki, 'gerçeğin' yeni dostları olacaklar mı onlar, yeni gelmekte olan filozoflar? Çok muhtemeldir ki, şimdiye kadar gelmiş geçmiş bütün filozoflar sevdiler kendi gerçeklerini. Fakat birer dogmacı olmayacakları da kesin. Onların gerçeğinin, hâlâ herkesin gerçeği olmayı sürdürmesi gerekliliği, onların gururlarına aykırı olacaktır ve aynı zamanda da beğenilerine. Şimdiye kadarki bütün dogmacı çabaların gizli arzusu ve nihai amacı olmuştur bu. 'Benim fikrim benim fikrimdir. Başka hiç kimse, kolaylıkla onun üzerinde hak iddia edemez.' Belki de böyle diyecektir geleceğin filozofu. İnsanın, çoğu kişiyle aynı görüşü paylaşmayı istemek gibi kötü bir arzuyu terk etmesi gerekli… Eğer komşunuz da onu ağzına alabiliyorsa, 'iyi' artık iyi değildir. Hem zaten 'müşterek bir iyi' nasıl var olabilirdi ki?"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055032074
 • Çeviri:
  Korkut Ata
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mutfaktaki sarı bez 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okumayi kesfettigimden bu yana okunmaya deger buldugum nadir kitaplardan biridir.Küçük bir insancik ozeti.Dünyadaki tum insanlara yalnizca 1kitap okutma imkanim olsa sececegim kitap.Yazik ki halen tamamini zihnen mulkiyetime gecirebildigimi sanmiyorum..Ömrum buna yetmeyecek gibi duruyor.

Hasan cetin 
01 Şub 03:31 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Aşiri karmaşik, Nietzsche ruhtan söz ederken, birden alakasiz bir yere getiriyor sözü. Yüksek konsantrasyon gerektiren bir kitap bende baş agrisi yapti. Almanlar Nietzsche'ye boşuna schwerkost demiyorlar yani zor anlaşilir...

Mustafa Merthan Merdoğlu 
07 May 10:18 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu sene okuduğum en iyi kitaplar arasına girecek. Nietzsche zaten hayran olduğum bir yazar ve onun felsefesinin özeti niteliğindeki bu eser beni çok etkiledi. Çoğu cümleyi anlayabilmek için en az iki defa okumanız gerekiyor. Nietzsche'nin en ağır kitaplarından birini başarısız bir çeviride okuyorsanız kolay gelsin. Epey vaktinizi alacak, en yorucu eylem olan düşünmekle geçecek bu vakit. Ama sonunda dünyaya bakış açınız değişecek.

Nietzsche'nin genellemelerinden her zaman nefret etmişimdir. Yahudiler, çağdaş olduğu avrupa insanı ve kadınlar üzerine sayısız genellemesi canımı sıktı ama hak verdiklerim de oldu.

Hayırlı okumalar. İyinin ve kötünün ötesinde varlıklar olduğunuzu unutmayın!

Alaz vural 
22 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nietzche bu eserini 19 yy da yazmıştır bu kadar eski olmasına rağmen günümüz şartların da yaşayan bireyi de etkisi altına alır deyim yerindeyse bir ileri zaman kitabıdır.
Eserin her sayfasını araladığınızda her cümlesini okuduğunuzda bildiğiniz yoldan bile şaşırtıp belki de mutlak olan hakikate götürür niteliktedir.
Derinliği bilinmeyen okyanuslarda kulaç atmak isteyenler için fazlası ile ağır ve yoğundur.

İbrahim çalikoglu 
 27 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nietzschenin yine ağır kitaplarından biri.anlaması gerçekten çok zor.hazmetmeside öyle.sanırım birkaç ay sonra yine okumalıyım,simdilik anlayabildiklerimi hazmediyorum..

Kitaptan 95 Alıntı

İbrahim çalikoglu 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bana yalan söylediğin için değil,sana artık inanmadığım için sarsıldım...

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 96)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 96)
İbrahim çalikoglu 
 19 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"intihar düşüncesi güçlü bir avuntudur:sayesinde bir tek kabus dolu geceyi geçiştirir insan"

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Hilmi sevinç 
14 Mar 11:50 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"onu seviyorum."_neden ?_"ben ona uygun değilim."_hiç böyle bir cevap veren oldu mu ?.

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 108 - tutku yayın evi)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 108 - tutku yayın evi)
Mustafa Merthan Merdoğlu 
03 May 19:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

279
"Çok üzgün adamlar mutlu oldukları zaman kendilerine ihanet ederler: sanki kıskançlıkla boğacakmış gibi, garip bir mutluluğu yakalama tarzları vardır -ah, mutluluğun onlardan kaçacağını çok iyi bilirler."

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 254 - Tutku Yayınevi)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 254 - Tutku Yayınevi)

Gerçeği istediğiniz kabul ettik. Neden daha çok gerçek dışını, yalanı, belirsizliği, hatta cehaleti sorgulayamadık? Gerçeğin değeri sorunu önümüze mi geldi yoksa sorunun önüne kendimiz mi gittik?

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Buket Tımaç 
18 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Sonunda şimdi nasılsa ve her zaman nasıl olduysa öyle olacaktır:büyük şeyler büyükler içindir,uçurumlar derinler için,narinlikler ve ürperti hassaslar için,ve genel olarak ve kısaca,nadir olan ne varsa enderler içindir."

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 50)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 50)