Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine Schopenhauer Kitaplığı - 4

8,3/10  (25 Oy) · 
90 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.262 gösterim
Akıllı insan her şeyden evvel ıstıraptan ve tacizden azâde olmak için çabalayacak, sessizliği ve boş vakti, dolayısıyla mümkün olan en az sayıda beklenmedik ve tehlikeli karşılaşma ile birlikte sakin, mütevazı bir hayatı arayacaktır; ve böylelikle sözüm ona hemcinsleriyle çok az bir ortak tecrübeyi paylaştıktan sonra, münzeviyane bir hayatı tercih edecektir, hatta eğer büyük bir ruha sahipse büsbütün yalnızlığı seçecektir.

Hayatta nasılsa edebiyatta da öyle: Her nereye dönseniz derhal kendinizi düzelmez, yola gelmez bir insan güruhuyla karşı karşıya buluyorsunuz, her tarafı her bir köşeyi doldurmuşlar, tıpkı yaz sinekleri gibi sürü halinde her yere doluşup her şeyi kirletiyorlar. Bir yığın berbat kitap, gıdasını buğday başaklarından alan ve sonunda onu boğup kurutan edebiyatın istilacı yabani otları da öyle. İnsanların zamanını, parasını, dikkatini -ki bunların meşru hak sahibi iyi kitaplar ve onların soylu hedefleridir- gasp etmektedirler.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789754687002
 • Orijinal Adı:
  Parerga Und Paralipomena
 • Çeviri:
  Ahmet Aydoğan
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yakov Petroviç 
13 Mar 15:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok felsefe okumadım, ama fikirleri bu kadar derli toplu hoşuma giden başka bir yazara denk gelmedim.

Kitabın dili başta çevirmenin sıkça kullandığı Osmanlıca kelimelerden dolayı biraz ağır gelse de sonradan gayet sadeleşiyor. Ortalama her okurun okuyabileceği bir kitap.

Kitap 4 bölümden oluşuyor:
1- İnsan mutluluğunun iki temel düşmanı: Istırap ve Can sıkıntısı
2- Okumak ve Kitaplar üzerine
3- Yazarlık ve Üslup üzerine
4- Düşünmek üzerine

İlk bölüm dediğim gibi özellikle ağır kelimelerden dolayı biraz ağır. Fakat arada çok güzel tespitleri var yazarın.

İkinci bölüm ise kitabın gövdesini oluşturuyor. Okumak ile ilgili ufuk açıcı bilgiler var. Özellikle 1000Kitap'ta sürekli denk geldiğim bazı okurlar var. Sürekli okuyorlar, bazen günde 1 kitap bile okuyorlar. Fakat düşüncelerine diğer paylaşımlarına bakınca çok basit kaldığını düşünüyordum. Schopenhauer bu noktada çok fazla kitap okumanın yanlış olduğunu düşünüyor. Paylaştığım alıntılardan da görüleceği üzere kitap okurken okurun aslında o anda düşünmediğini sadece okuduğu yazarın düşüncelerini takip ettiğini söylüyor haklı olarak. Ona göre her boş vakitte insan okumamalı. Okuduklarını hazmetmesi için oturup bunları düşünmeli, tefekkür de etmeli. Ancak böyle olursa bu kitaplardan yarar sağlayacağını düşünüyor. Okuduğu kitaplardan kütüphane kurma fikrine ise tamamen karşı. Ona göre bir insanın yediği yemeklerin hepsinin midesine durmasını istemesi ile eş değer. Ayrıca kitapları satın almak ile onları okumanın aynı şey olmadığını belirtiyor. Kitaplar ve okumak ile ilgili herkesin okuması gereken bir kitap diye düşünüyorum.

Üçüncü bölüm de yazmak üzerine. Bana göre bir kitap yazan yazmayı düşünen her yazar öncelikle burayı okumalıdır. Yazar sivri dili ve tecrübesi ile gayet yararlı bilgiler veriyor.

Son bölümde ise genel hatları ile düşünmeyi irdeliyor. Schopenhauer gibi bir filozofun kafa yapısını anlamak adına mükemmel tespitler içeriyor.

Sonuç olarak kısa ve sade olmasına rağmen okurken sizi baya zorlayacak bir kitap. Okumanızı öneririm.
İyi okumalar.

Barbaros Uzunköprü 
06 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Schopenhauer bu kitabında filozofları "kafaya alır". Onları eleştirir. Okumaya, yazmaya ve yaşamaya dair görüşlerini paylaşır ve bunların en doğru nasıl yapılacağına dair fikir beyan eder. Kitabın sonunda ufkunuzun açıldığını (eğer böyle bir şey mümkünse) gözlerinizle göreceksiniz.

Özge (kitabihayal) 
03 Mar 22:24 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı okursanız eğer aslolanın ne kadar çok okuduğunuz değil, okunan kitabın özümsenmesi olduğunu göreceksiniz.

Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Ümit güder 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

126 sayfa olduğu için çabuk bitti ,ilk önce schopenhauer in müthiş bir ego su ve kendini beğenmişliği tavan zirve boyutunda onu belirteyim ,üç bölümde kitabın adından da anlaşılacağı gibi çok rahat okunan bir felsefe kitabı ama bence daha çok yazarların okumasının gerektiği bir kitap Nasıl kitap yazılır konusunda

Kitaptan 60 Alıntı

''Çiçek yanıt verdi: Seni aptal! Görülmek için mi açtığımı sanıyorsun? Kendi zevkim için açılıyorum, başkaları için değil, çünkü hoşuma gidiyor. Aldığım zevk var olmaktan ve açmaktan ibaret''

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur SchopenhauerOkumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer

"... Ama şunu hatırdan çıkarmayın, ahmaklar için yazanlar her zaman karşılarında geniş bir dinleyici kitlesi bulurlar; okuma zamanınızı sınırlamaya dikkat edin ve okumak için ayırdığınız zamanı da münhasıran bütün zamanların ve ülkelerin büyük kafalarının eserlerine tahsis edin, onlar insanlığın geri kalanını yukarıdan seyrederler. şöhretleri onları zaten bu hüviyetiyle tanıtır. Okunması halinde sadece bunlar gerçekten bir şeyler öğretir ve insanı eğitir ..."

Sunuştan

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 24 - Say)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 24 - Say)

Çünkü bu millet türkülerinde "Kuş kanadı kalem olsa, ah yazılmaz benim derdim!" demiş ve yazılamayanı yarım yamalak yazmak yerine yazılamazlığı terennüm etmeyi yeğlemiş.

Sunuştan

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 23 - Say)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 23 - Say)
mustafa tamer akder 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Burada düşünen insan ile öğrenimden geçmiş olmaktan başka bir meziyeti olmayan insan arasındaki farka temas ediyoruz. Dolayısıyla kendi kendisine düşünmesini öğrenmiş bir insanın zihni kazanımları güzel bir resme benzer ki ışık ve gölge yerli yerinde, açıklık ve koyuluk yumuşak, renk uyumu mükenmmeldir; tek kelimeyle o hayata sadıktır. Halbuki bütün meziyeti öğrenim görmüş olmaktan ibaret olan adamın zihinsel kazanımları her türlü renkle kaplı, olsa olsa sistematik biçimde düzenlenmiş, fakat uyumdan, bağıntıdan ve anlamdan yoksun bir palete benzer.

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur SchopenhauerOkumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer

Son Şans=Kitap
İçinde bulunduğumuz dünyanın şartlarının elverdiği ölçüde, her ne kadar geleneğimize bütünüyle yabancı olsa da, varlığının hakikatine ermek isteyen, bu uğurda çabalayan, ama bir yetiştiriciden, bir eriştiriciden mahrum olan insanın elinde kalan son şanstı belki kitap.

Sunuştan

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 21 - Say)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 21 - Say)

Dolayısıyla okumak söz konusu olduğunda geri durabilmek (nerede duracağını bilmek) çok önemli bir şeydir. Geri durulacak yeri kestirmedeki maharetin esası, zaman zaman neredeyse salgın halinde yaygın olarak okunan herhangi bir kitabı. sırf bu yüzden okumaktan ısrarla uzak durmaktır denebilir,...

Sunuştan

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 24 - Say)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 24 - Say)

Mevcut edebiyatımızın tümünün neredeyse yüzde doksanı halkın cebinden birkaç kuruş aşırmaktan başka bir hedef gözetmez ve bunu başarmak için yazar, yayıncı ve eleştirmen elbirliği edip güçlerini birleştirmişlerdir.

Sunuştan

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 24 - Say)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 24 - Say)
Yakov Petroviç 
08 Mar 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kitap satın almak
...fakat insanlar genellikle kitap satın almayı o kitapların içindeki şeyleri elde etmekle karıştırırlar. Bir insanın okuduğu her şeyi muhafaza etmesini istemek, yediği her şeyi midesinde muhafaza etmesini istemekten farksızdır. Yediği şey onu bedenen, okuduğu şey de zihnen beslemiştir ve o bunlarla ne ise o olmuştur.

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 37)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 37)
Yakov Petroviç 
08 Mar 22:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Okumaksızın geçen boş zaman bir tür ölüm, canlı bir mezardır."

Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 30 - Seneca)Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine, Arthur Schopenhauer (Sayfa 30 - Seneca)