Kitap
Aforizmalar

Aforizmalar

Cep Boy

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
304 Kişi
1.493
Okunma
432
Beğeni
16,8bin
Gösterim
260 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 7 sa. 22 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İlgi Kültür Sanat Yayınları · Eylül 2010 · Karton kapak · 9789944978750
Diğer baskılar
Aforizmalar
Aforizmalar
Ümit en son kötülüktür, çünkü işkenceyi uzatır. İnsan ruhu yaptığı seçimleri belirler.  Özdeyişler halinde ve kanıyla yazan kimse okumayı değil, ezberlemeyi ister. Bilgi ermişleri olmak elinizden gelmiyorsa, hiç değilse bilgi savaşçıları olun. Ve ceza, saldırgan için yanı zamanda bir hak ve şeref olmazsa, cezanız eksik olsun! Yele karşı tükürmekten sakınınız! Peki siz, dostlar, beğeni ve beğenme tartışılmaz mı diyorsunuz? Fakat bütün hayat beğeni ve beğenme üstüne bir tartışmadır! Kendin alabileceğin bir hakkı, bırakmayacaksın sana vermelerine! Neysen "O" ol! Acı der; "Yıkıl!" Ruh, hayatın bağrına saplanan hayattır.  Her şey birbirinden daha gereklidir.
5 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,11
8.5
10 üzerinden
304 Puan · 31 İnceleme
274 syf.
·
10/10 puan
acayip ötesi bir kitap, acayip ötesi bir kişilik. ne katil kendisi ne de normal bir insan. acayip bir kişi olduğu garanti. çok çarpıcı görüşleri, yere, dibe batırdığı bir sürü konular ve dahası bulunuyor bu kitabında. Bakılması gerektiğini savunurum açıkcası, felaket bir kitap.
Aforizmalar
8.5/10
· 1.493 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
274 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
#nietzsche nin #aforizmalar kitabı ile onun içsel dünyasına girizgâh yaptım. Her bir aforizmada farklı kavramların düşüncelerime hitap ettiğini ya da etmediğini gördüm. Ama buna rağmen anlamaya çalıştığım bir kitap oldu benim için. Ve başlangıç kitabı için de çok çok iyi oldu ki Nietzsche'yi anlamanın zor olduğunu ve diğer eserlerini okumak için ona õzel ve geniş zaman ayırmak gerekli olduğunuda anladım. Kitapta, bir çok kavrama yer verilmiş( üstüninsan, yalnızlık, kadın-erkek, acı, aşk, yalnızlık,din, tanrı vs...) Kitabı okurken aforizmaların konu bütünlüğüne göre sıralanmış olmasıda çok iyi olmuş. Kitap da kadınlar üzerine söylediği şeyler çokta hoşuma gitmesede( bu konuda egoist buldum kendisini) fikirlerine saygı duyarım tabii ki.(Okuduğum bilgiye göre kendisi iki kadına evililik teklifi etmiş ve red yanıtı almış. Acaba bu görüşlere sahip olması bununla mı alâkalı yoksa aile içerisin de bir çok kadın ile büyümesi ile mi?) Benim kim olduğumu anlamak zordur demiş.Nietzsche kimdi sahi? Şair ruhlu bir nihilist mi, post modern bir kâhin mi, mūnzevi bir üstün insan mı, tüm yerleşik düşüncelere, inançlara, değerlere ve kurumlara savaş açmış gözü kara bir put kırıcı mı, köleciliğe ve ırkçılığa bulaşmış bir sapkın mı, yok sa lanetlemiş huzursuz bir dahi mi? Ben de tüm bu soruların yanıtlarını dediğim gibi diğer eserlerine zaman ayırarak okuyup, araştırıp öğreneceğim.
Aforizmalar
8.5/10
· 1.493 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21
Sefa Akgül
Aforizmalar'ı inceledi.
260 syf.
·
2 günde
"Aforizmalar" Nietzsche’nin demlenmiş, beklemiş, deneyimlemiş olduğu hayata karşı sunduğu sert ve bir o kadar insancıl bildirgesidir. Hayatı tamamıyla ‘mücadele’ olarak kanıksamış bir filozofun, hayata mesafeli duruşunun en büyük resimlerindendir. Genel olarak, Nietzsche’de ‘yaşama sevinci’ daha fazla ‘mücadele etme/edebilme azmi’ olarak vücut bulur. Bu olgu da ister istemez insanı karamsar pencerelerine düştükçe anlamını kazanabilir. Çünkü Nietzsche’ye göre, gülmek, eğlenmek, yaşamdan tam olarak tat alabilmek ‘übermensch’ e özgü bir eylem olabilir.
Aforizmalar
8.5/10
· 1.493 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
2
274 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Kitap bitti. Yazarın alıntılayıp paylaştıklarımdan daha fazla beğendiğim sözleri var fakat en beğendiklerimi paylaştım. Gelelim kitaba, kitap bir çok kavramı ele alıyor-acı, yalnızlık, üstüninsan, tanrı, doğa, kadın, hayvan, erkek, Zafer, suç, aşk,felsefe vs.- fakat kadın, erkek ve tanrı kavramları benimle hiç uyuşmadı özellikle kadınla ilgili kısımlarda hiç alıntı yapmadım çünkü kitabı bırakma eşiğine getirtti fakat böyle bir şey tabii ki yapmadım herkesin kendi fikirleridir. Yazar biraz fazla egoist bir insan. Kitap bazı ama bazı güzel sözler için okunmaya değer:)
Aforizmalar
8.5/10
· 1.493 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
7