Aforizmalar (Cep Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11.466
Gösterim
Adı:
Aforizmalar
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
Eylül 2010
Sayfa sayısı:
260
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944978750
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Kültür Sanat Yayınları
Baskılar:
Aforizmalar
Hayat Dediğin Nedir Ki?
Her Şey Dökülmüş müydü Kelimelere?
Aforizmalar
Ümit en son kötülüktür, çünkü işkenceyi uzatır.

İnsan ruhu yaptığı seçimleri belirler. 

Özdeyişler halinde ve kanıyla yazan kimse okumayı değil, ezberlemeyi ister.

Bilgi ermişleri olmak elinizden gelmiyorsa, hiç değilse bilgi savaşçıları olun.

Ve ceza, saldırgan için yanı zamanda bir hak ve şeref olmazsa, cezanız eksik olsun!

Yele karşı tükürmekten sakınınız!

Peki siz, dostlar, beğeni ve beğenme tartışılmaz mı diyorsunuz? Fakat bütün hayat beğeni ve beğenme üstüne bir tartışmadır!

Kendin alabileceğin bir hakkı, bırakmayacaksın sana vermelerine!

Neysen "O" ol!

Acı der; "Yıkıl!"

Ruh, hayatın bağrına saplanan hayattır. 

Her şey birbirinden daha gereklidir.
"İnsan ruhunu yaptığı seçimleri belirler."

"Acı çeken birisi için gözlerini kendi acısından
başka bir yere çevirmek baş döndürücü bir mutluluktur."

"Ümit en son kötülüktür, çünkü işkenceyi uzatır."

Kadına dair yazdığı bazı aforizmaları onaylamasamda, yine de kitaplığınızda bulunması gereken bir Nıetzsche kitabı.

Ne diyelim? Felsefe işte
Hayata olan bakış açım düşüncem değişti ilk başta on yargı ile başladığım bu kitap belkide hayatımın dönüm noktası oldu . Severek okudum ve herkesin bu kitabı okumasini tavsiye ediyorum.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.582 Oy)8.861 beğeni28.815 okunma850 alıntı140.171 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.355 Oy)19.118 beğeni43.558 okunma3.020 alıntı183.620 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.500 Oy)7.908 beğeni21.454 okunma4.030 alıntı129.933 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.756 Oy)13.465 beğeni34.667 okunma3.445 alıntı146.606 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.922 Oy)8.881 beğeni26.417 okunma2.688 alıntı115.238 gösterim
 • Yeraltından Notlar
  8.7/10 (3.368 Oy)3.471 beğeni10.557 okunma5.353 alıntı95.911 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.598 Oy)9.104 beğeni25.442 okunma1.572 alıntı127.245 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.331 Oy)5.114 beğeni17.027 okunma3.565 alıntı109.604 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.678 Oy)5.784 beğeni19.738 okunma848 alıntı101.623 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.317 Oy)9.283 beğeni25.744 okunma1.844 alıntı119.271 gösterim
Bazen insan kendi kendine düşünür ya hani. Bazen çok fazla düşünür. Hatta artık düşünecek bir konu kalmaz. İşte öyle bir duruma geldiğinizi düşünürseniz bu kitabı okumaya başlayın. İçerisinde yüzlerce konudan binlerce cümle var. Hepsi olmasa da çoğunun üzerinde oturup saatlerce düşünebilirsiniz. Kim bilir belki de bu kitapta okuyacağınız bir cümle hayatını değiştirme yolunda o küçücük kıvılcım olacaktır.
Aylak Adam Yayınları aforizmalar serisinin 2. kitabı olan Hayat Dediğin Nedir Ki ? 125 sayfalık aforizmalardan oluşuyor. Kişiden kişiye farklı sürelerde bitebilir bu sayfa azlığı. Nietzsche ile tanışmam Irvin D. Yalom sayesinde Nietzsche Ağladığında adlı eserinde olmuştu. Bazı sözleri ve fikirlerini benimsemiştim.

Bu kitapta ise Nietzsche'nin farklı kitaplarından alıntılar yapılmış. Şu konuları işlemiş Hristiyanlığın İsa'dan sonra yok olduğuna, dinin olmadığına inanıyor. Sanata tamamen bağlı ve sanatın kusursuz olduğuna, insanların sanat ve onu öğrenmek için yaşamalı olduğuna inanmakta. Bilgelik vardır, beden başlı başına bir sanat eseridir diyor. İnananlardan nefret ediyor ve uzak duruyor. Aşka inanıyor, hür olmayı savunuyor, bağımsız ve ahlak da sınır olmadığını söylüyor. Bir kural, hakikat yoktur her zaman onun da ilerisinde ötesinde bir şey vardır demekte. Kadınlara karşı bir önyargı da mevcut.Egonun zararları, iyilik ve kötülük kavramı, insan ilişkileri, farklılıklar, güçlük ve kolaylıklar, sevgi nedir ve neye dayanır ? bu konuları felsefik bakımdan incelemiş.

İnancı sorgulaması, körü körüne inanmanın yanlış olduğunu, araştırıp en sonuna gidilmesini devamlı söylemiş. İntiharı çözüm görmesini hiç iyi bulmadım. Deneyerek öğrenilmesi gerektiğini ve uygulanılmasını bu görüşünü çok beğendim. Rahat olunmasını bu şekilde güzel bir hayat olacağını belirtmesi çok güzel ama toplumun içinde bunu yapmak imkansız. Bu yüzden de tüm ahlak sistemine karşı duruyor. Bu da gerçekten çok abartı; bu konuda katılmadığımı da itiraf etmeliyim. Genel de geçerli ama çoğu kimsenin aykırı ve değişik olarak nitelendireceği bir kişi zaten Nietzsche.

Ben en azından direk karşısında durmak yerine irdelenmesi ve üzerinde düşünülmesi taraftarıyım. Bu yüzden elbetteki tavsiye ederim ama çok inanan kişiler için bu kitap bir deli saçması olarak nitelendirilebilir.
Nietzsche kalbimin tek sahibi.. Tamam tamam abartılı oldu. ama sevdiğim bir filozof. Son bir yıldır mutsuz olmamı engelleyen adam. =)
"İnsanlar doğar , büyür , yaşar ve ölürler. Önemli olan çok yaşamak değil , yaşadığın sürece fazla bir şeyler yapabilmektir." demiş. Ben de bu sözü duyduğum zaman bir daha mutsuz olmamayı ve bir şeyler yapmayı kafama koydum ve artık eskisi kadar mutsuz değilim, daha çok şeyler yapıyorum.Bir de bu kitabını okuyunca kendime yeni yeni sözler vermeye başladım. Kafka, "Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?" der. İşte bu kitap da bu sözün karşılığı. Kafamıza bir darbe değil, bir çok darbe yiyoruz.. Okunacak kitaplar arasında zannımca. Sanırım söyleyeceklerim bu kadardı. Mutlu kalın.. :)
Bu arada gitmeden önce teşekkürümü edeyim de öyle gideyim. Bu kitabı bulabilir misin dediğim anda bulup hemencik pdfini gönderen Sadık Kocak teşekkür ederim.. =)
Friedrich Nietzsche, Alman filozof, deneme yazarı, şair ve eleştirmen. Onun adı tek başına bir cümledir; o özne, eylem ve nesnedir. O bir olaydır. Akıl ve ahlaka acımasızca saldırır. İyilik ve kötülük gibi değerler de yoktur. Bu bir kültür ve toplum meselesidir. Her insan farklıdır.

Geleneksel felsefeyi ortadan kaldırdığı için, onun felsefesinde sistematik düşünceler bulmak zor. Hakikat, ahlak, din, dil, estetik, kültürel teori, tarih, nihilizm, iktidar, bilim ve varoluşun anlamı üzerine yazdığı yazılar batı felsefesi ve bilgi tarihi üzerine muazzam bir etki yaratmıştır.

Öğretilerinden-felsefesinden cıkarılacaklar;
-Tanrı öldü.
-Ahlak, bireye göredir.
-Bilimde değer yoktur.
-Modern yaşam nihilisttir.
-Asalet, iyi ve üstündür.
-Ahlak, sürü içgüdüsüdür.
-Hıristiyanlık, zayıf ve hayatı inkar eder
-İktidar, güç istencidir.
-Gerçek, güçlü olana aittir.
-İnsan, hayvan ve overman- übermensch arasındadır.
-Tarih sonsuz bir döngüde tekrarlanır- zaman döngüsel bir formda (bengidönüş)
-Amor fati - Kaderini sev.
-Yazar-şair kanıyla yazmalıdır.
-Özgürlük, ödediğin bedeldir.
-Modern felsefe sahte bir bilmişliktir.

Hayat Dediğin Nedir Ki? Bu kitap Nietzsche'nin daha önce yayınlanmış kitaplarından seçme aforizmalar.
Tanrı öldü sözüyle tarihe damga vurmuş,kendine has,özgün felsefesiyle,yıllarca tartışılan ve hala tartışılmakta olan,insan psikolojisinin en dibine girmiş,en diplerde mezarlar kazmıs,çekiçle felsefe yapmiş,üstdüzey zekasının kurbanı olmuş,vaktinden önce doğmuş,bir kere okumakla hiçbir şey anlayamayacağımız ama okudukça insani,insanları çok daha iyi anlayip,yorumlayacaginiza;dogruyu yanlısı başaşagi edip tekrar sorgulamamiza iten büyük filozofun aforizmalarindan inciler...keyifli okumalar
"Sevgili dostum, hayat dediğin nedir ki? Denizde yüzen bir gemi... İnsanın mutlak olarak tek bildiği bu geminin bir gün alabora olacağıdır. İşte buradayız. Sadık komşular olmuş iki, eski gemi... Ve bana uzattığın elin, beni “alabora olmaktan” kurtarmak için yapabileceğinin en iyisini yaptı. Öyleyse yolculuğumuza devam edelim, birbirimiz uğruna, uzun uzun zamanlar boyunca. Birbirimizi çok özleyeceğiz. Sakin denizler, iyi rüzgârlar ve tabii güneş... Kendim için ve senin için bunu diliyorum. Minnettarlığım sadece böyle bir dilek sunabildiği için ve rüzgâr ve hava üzerinde bir etkiye sahip olmadığı için üzgünüm...."


Nietzsche'nin tüm kitaplarından özenle derlenmiş aforizmalarının toplandığı kolektif bir kitap. Özellikle kısa aforizmalarından seçilmiş, herhangi bir konu birliği bulunmamakta. Söylenebilecek pek bir şey yok aslında sadece Nietszche'yi sevenlerin okuması gereken bir kitap. Çok fazla alıntı paylaştığım için seçmiş olduğum bazılarını da burda yazmak istedim..

*****************

Devletin her söylediği yalandır ve sahip olduğu her şeyi hırsızlıkla elde etmiştir.
********
Umut aslında bütün kötülüklerin anasıdır çünkü insanın işkencesini uzatır.
********
Canavardan canavar olmak mı, yoksa sessizce ona yem olmak mı?
********
Karşılığında bana yoldaşlık sunmayan kişilerin yalnızlığı çalmasından nefret ederim.
********
Hakikat, üzerinde uzlaşılan bir yalandan başka nedir ki?
********
Kim, ne zaman yeni bir cennet yaratmaya giriş­mişse, gücü kendi cehenneminden almıştır...
*******
Kusura bakmayın, dostlarım, mutluluğumu duvara resmetme cüretini gösterdim.
Kendini yaratmak ve kendini aşmak için mücadele edip bu uğurda olanı severim.
********
Bir politikacı, insanları ikiye ayırır: Maşalar ve Düşmanlar.
*******
İşte gülüyorlar; beni anlamıyorlar; bu kulakların işitebileceği ses değilim.
********
Artık hiçkimse ölümcül hakikatler yüzünden ölmüyor. Çok fazla panzehir var.
********
Tanrılar bile can sıkıntısıyla mücadele etmeye çalışıyorlar, ümitsizce.

Ve son....
İdeolojik anlamda kendisi ve düşünceleri ile tabana tabana zıt bir düşünce yapısına sahip olduğum lakin aynı zamanda Yaradan, din, devlet, ahlak, erdem vb gibi hususi ve önemli konular haricindeki düşüncelerinde kendimden birşeyler bulduğum nihilist filozof..
Ben kendimden birşeyler bulduysam herkes bulabilir..
Okuyunuz efendim..
Bir değil birkaç kez okunması gereken kitap. İlk başta kıyasıya mücadele edip bütün fikirleriyle çatışsam da yazar bazi düşünceleri degistirebilecek kadar güzel incelemeler yapmış. Özellikle anlatimi çok ilgi çekici. Yüzeysel değil derin anlamlar çıkarmak için okunmalı diye düşünüyorum
Bu sitede en çok alıntı yaptığım kitap Nietzsche ‘ nin Aforizmaları oldu. İlgi Kültür Sanat yayınlarından okudum kitabı. Boyut olarak küçük olsa da yazıları da küçük olduğuna bitmesi biraz zaman aldı. Tabiki aforizma türünde olduğunda her sözü sindire sindire okuma durumu uzattı biraz süreyi.
Kitabın giriş kısmında Nietzsche’nin hayatı da anlatılıyor. Orası da okunarak başlanmalı bence. Bazı sözleriyle muhakkak başka yerlerde karşılaşmışsınızdır. Beni tek şaşırtan onun kadınlar hakkındaki sözleri oldu. Kafası karışık olarak düşünüyorum bu konuyu. Zira aşk hayatını da okuduğumda bu belli oluyor. Uzun bir süre ailenin kadınlarının arasında tek yaşaması da etkiledi belki de. Zamanına göre düşünce yapısı ve kendini ifade ediş biçimini takdir ettiğim bir yazar. Okunmalı :)
#hayatdediğinnedirki #kitapyorumu Hayat yolunda bizlere yol gösterici,öğretici ve ışık tutucu bir kitap.Her kitabında ayrı bir hayat olan #nietzsche’nin derlenmiş aforizmaları. #aylakadamaforizmalar #aylakadamyayınları #aforizmalar
"İnsanlar doğar , büyür , yaşar ve ölürler. Önemli olan çok yaşamak değil , yaşadığın sürece fazla bir şeyler yapabilmektir."
"Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aforizmalar
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
Eylül 2010
Sayfa sayısı:
260
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944978750
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İlgi Kültür Sanat Yayınları
Baskılar:
Aforizmalar
Hayat Dediğin Nedir Ki?
Her Şey Dökülmüş müydü Kelimelere?
Aforizmalar
Ümit en son kötülüktür, çünkü işkenceyi uzatır.

İnsan ruhu yaptığı seçimleri belirler. 

Özdeyişler halinde ve kanıyla yazan kimse okumayı değil, ezberlemeyi ister.

Bilgi ermişleri olmak elinizden gelmiyorsa, hiç değilse bilgi savaşçıları olun.

Ve ceza, saldırgan için yanı zamanda bir hak ve şeref olmazsa, cezanız eksik olsun!

Yele karşı tükürmekten sakınınız!

Peki siz, dostlar, beğeni ve beğenme tartışılmaz mı diyorsunuz? Fakat bütün hayat beğeni ve beğenme üstüne bir tartışmadır!

Kendin alabileceğin bir hakkı, bırakmayacaksın sana vermelerine!

Neysen "O" ol!

Acı der; "Yıkıl!"

Ruh, hayatın bağrına saplanan hayattır. 

Her şey birbirinden daha gereklidir.

Kitabı okuyanlar 705 okur

 • karmer
 • Hilmi sevinç
 • Bahar Karakaş
 • who is joseph
 • Ayça İrem Cangür
 • Berkay
 • Nurhan Köroğlu
 • Aicha
 • KELEBEK AGRISI
 • Ahmet DAŞDELEN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.4
14-17 Yaş
%2.8
18-24 Yaş
%24.5
25-34 Yaş
%39.6
35-44 Yaş
%19.8
45-54 Yaş
%6.1
55-64 Yaş
%0.5
65+ Yaş
%4.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%50.2
Erkek
%49.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26 (47)
9
%14.4 (26)
8
%13.3 (24)
7
%8.8 (16)
6
%6.6 (12)
5
%0.6 (1)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0.6 (1)

Kitabın sıralamaları