Cep Boy

Aforizmalar

Friedrich Nietzsche

Aforizmalar Konusu

Ümit en son kötülüktür, çünkü işkenceyi uzatır. İnsan ruhu yaptığı seçimleri belirler.  Özdeyişler halinde ve kanıyla yazan kimse okumayı değil, ezberlemeyi ister. Bilgi ermişleri olmak elinizden gelmiyorsa, hiç değilse bilgi savaşçıları olun. Ve ceza, saldırgan için yanı zamanda bir hak ve şeref olmazsa, cezanız eksik olsun! Yele karşı tükürmekten sakınınız! Peki siz, dostlar, beğeni ve beğenme tartışılmaz mı diyorsunuz? Fakat bütün hayat beğeni ve beğenme üstüne bir tartışmadır! Kendin alabileceğin bir hakkı, bırakmayacaksın sana vermelerine! Neysen "O" ol! Acı der; "Yıkıl!" Ruh, hayatın bağrına saplanan hayattır.  Her şey birbirinden daha gereklidir.
Çevirmen:
Orhan Düz
Orhan Düz
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 22 dk.Sayfa Sayısı: 260Yayınlanma Tarihi: Eylül 2010Yayınevi: İlgi Kültür Sanat Yayınları
ISBN: 9789944978750Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.410 üzerinden
390 Puan · 48 İnceleme

Aforizmalar Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Elif

Elif

@elozkan
·
11 Mart 20:19
7/10 puan verdi
“Benim kim olduğumu anlamak zordur; Yüz yıl bekleyelim bakalım belki o zamana kadar Bay F.N.’yi mezarından çıkaracak, dâhi bir insan sarrafı ortaya çıkar,” diyen Nietzsche kimdi sahi? Friedrich Nietzsche ile tanışma olarak bu kitabı seçmiştim. İyi ki de öyle yapmışım. Kitabın ilk kısmında Nietzsche’nin hayatından ve yazdığı kitaplardan bahsediyor. Sonrası ise Nietzsche’nin çeşitli eserlerinden derlenen aforizmalar. Güzel ve düşündürücüydü.
27 etkileşim
Esra Rana

Esra Rana

@EsraRana
·
31 Aralık 2022 06:14
Puan vermedi
Aforizmalar
Aforizmalar
Bana yalan söylemiş olman değil, benim sana artık inanmamam sarstı beni. En derin denizlerde boğula boğula öğrenirsin tek bir nefesle yaşamayı. Bizler arzu edilenden ziyade arzulamaya aşığız.
43 etkileşim
Derya

Derya

@Eren_dry
·
22 Ekim 21:18
Puan vermedi
Öncelikle şunu belirteyim ki.
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche
bu kitabın noktasından tutunda virgülüne kadar başlı başına bir felsefe.. Ah Niçe ah felsefenin başyapıtı Zerdüşt kimliğine bürünen filozof .. (. Böyle Buyurdu Zerdüşt" isimli eserinde Zerdüşt karakterine yükleyen Nietzsche, Zerdüşt aracılığıyla bütün dinsel inançların çöktüğünü ve geleneksel ahlaki değerlerin yıkıldığını haber verip, insanları bağlı oldukları inançlardan kurtarmaya çalışan bir yeryüzü peygamberi portresi çizmiştir. ) Tanrı öldü.. Ah Nietzsche böyle buyurdu Zerdüşt derken kendi felsefik görüşlerini bu kimlik adı altında insanlara aktarabilmek' ti ne yazık ki fikirleri bazı kesimler tarafından çarpıtılsada ama buna nazaran yine de görüş ve fikirlerinden vaz geçmedi. Ve yine böyle buyurdu Zerdüşt " Benim kim olduğumu anlamak zordur ? Kesinlikle öyledir ki seni anlamak için sen olmak gerek..? Okadar derin ve düşünsel bir kitap ki gerçekten her kelimesi ayrı bir felsefe .. Bu kitabi okuyan ve okuyacaklara Zerdüşt dolu aforizmalarla çok çok keyifli okumalar.. Bu kitabi okurken ben..
31 etkileşim
Necip Fazıl

Necip Fazıl

@Biryolcu47
·
24 Ocak 08:22
7/10 puan verdi
Dünyanın en büyük en harika fılozofu Friederich Nietzschenin 260 sayfaya yakın kısa ve uzun olmak üzere çok harika Aforizmlarından oluşan çok harika bir kitap.Kitap başta Nicenini hayatını anlatıyor hemde resimleriyle birlikte .Harikasın Nice her zaman harikaydın Felsefe seviyorsanız başta nice gelir.Kısacık cümleler bir hayli derin anlam yükü taşımakta.. Nietszsche’yi anlamanın güçlüğü ve derinliği her sayfada kendisini açıkça gösteriyor. Bu kadar uzun süreceğini düşünmemiştim okumaya başlarken ve bu denli ağır olabileceğini sözcüklerin.keyifli okumalar...
5 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 46.7
Erkek% 53.3
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Friedrich Nietzsche
Friedrich NietzscheYazar · 71 kitap
Alman filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve besteci. Din, ahlâk, modern kültür, felsefe ve bilim üzerine metafor, ironi ve aforizma dolu bir üslupla eleştirel yazılar yazmıştır. Nietzsche'nin kilit fikirlerini Apollon-Dionysos ikiliği, Perspektivizm, Güç İstenci, "Tanrı'nın ölümü", Üstinsan ve bengi dönüş oluşturur. Felsefesinin merkezini oluşturan şey, kişinin coşkun enerjisini sömüren her türlü öğretinin, toplumsal olarak ne kadar geçerli olursa olsun sorgulanarak "hayatın olumlanması"dır. Hakikatin değeri ve nesnelliği üzerine yürüttüğü kökten sorgulaması, geniş çaplı yorumların odağını oluşturur ve etkisi özellikle kıta felsefesi geleneğinde varoluşçuluk, postmodernizm ve postyapısalcılık da dâhil olmak üzere devam etmektedir. Nietzsche, kariyerine felsefeye dönmeden önce klasik filolog (Yunan ve Roma metin eleştirmeni) olarak başladı. 1869 yılında yirmi dört yaşındayken Basel Üniversitesinde klasik filoloji kürsüsüne, bu yeri alan en genç kişi olarak atandı. 1879 yazında, hayatının büyük bölümünde kendisine dert olacak olan sağlık sorunları yüzünden istifa etti. 1889'da kırk dört yaşında zihinsel yetilerinin tamamının kaybıyla sonuçlanan bir çöküş yaşadı. Çöküşü sonraları, üçüncü devre sifilis hastalığının yol açtığı, nadir görülen bir genel pareziye yoruldu; fakat bu teşhiste soru işaretleri vardı. Nietzsche, kalan yıllarını 1897'de ölümüne kadar annesinin, 1900'de kendi ölümüne kadar kız kardeşi Elisabeth Förster-Nietzsche'nin bakımında geçirdi. Bakıcısı olarak kız kardeşi, Nietzsche'nin el yazmalarının idareciliğini ve editörlüğünü üstlendi. Förster-Nietzsche, tanınmış bir Alman milliyetçisi ve antisemitist olan Bernhard Förster ile evliydi ve Nietzsche'nin yayımlanmamış yazılarını, kocasının ideolojisine uyarlamak üzere, Nietzsche'nin belirttiği, antisemitizm ile milliyetçiliğe sert ve bariz biçimde karşı çıktığı görüşlerine genellikle ters düşecek biçimde yeniden düzenledi. Förster-Nietzsche'nin yaptığı değişiklikler sebebiyle Nietzsche'nin adı, sonraları yirminci yüzyıl bilim insanları Nietzsche'nin fikirlerinin yanlış yorumlanmasına karşı harekete geçmiş olsalar da, Alman militarizmi ve Nazizm ile birlikte anılır olmuştur. Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/Friedrich_...

Aforizmalar Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Elif

Elif

@elozkan
·
09 Mart 13:46
İnsan unuttu mu iyileşir çünkü.
3.241 etkileşim
Anıl

Anıl

@anilowskii
·
06 Aralık 2022 22:48
En derin denizlerde boğula boğula öğrenirsin tek bir nefesle yaşamayı.
708 etkileşim
Esra Rana

Esra Rana

@EsraRana
·
31 Aralık 2022 06:17
“Kolay yaşamak istiyor musun? Sürüde kal ve sürü sevgisi uğruna kendini unut.
135 etkileşim
Elif

Elif

@elozkan
·
10 Mart 21:58
Hiç bir zorlu istemin ele geçiremediğidir güzel olan.
101 etkileşim
Esra Rana

Esra Rana

@EsraRana
·
31 Aralık 2022 06:15
“Bana yalan söylemiş olman değil, benim sana artık inanmamam sarstı beni.
163 etkileşim

Aforizmalar İletileri

Tümünü gör
Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır! Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir.
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche
Aforizmalar
Aforizmalar
Doğrusu şu ki, insan kirli bir nehirdir. Kirli bir nehiri, kirlenmeden içine alabilmek için bir deniz olmak gerek.
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche
,
Aforizmalar
Aforizmalar
Bir köpek nasıl kurttan nefret ederse halk da özgür ruhtan nefret eder.
Aforizmalar
Aforizmalar
Friedrich Nietzsche
Friedrich Nietzsche