İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap

8,6/10  (26 Oy) · 
86 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.162 gösterim
Güzelliğin ağır oku. -En asil güzellik türü bizi birdenbire çarpmaz, fırtınalı ve sarhoş edici saldınlarda bulunmaz (böyle bir güzellik kolayca nefret uyandırır); tersine en asil güzelli, neredeyse farkında olmaksızın yanımızda taşıdığımız, ağır ağır içe işleyen ve yine kimi zaman bir rüyada karşılaştığımız, ama en sonunda, uzunca bir süre yüreğimize özenle yerleştikten sonra, bize tamamen sahip olan ve gözlerimizi yaşlarla, yüreklerimizi tutkuyla dolduran türden bir güzelliktir. - Güzelliği görünce ne için yanıp tutuşuruz? Güzel olmak için: Güzellikle birikmiş epeyce bir mutluluk / kısmet olması gerektiğini tasavvur ederiz. - Ama bu bir yanılgıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789758725267
 • Orijinal Adı:
  Human, All Too Human
 • Çeviri:
  Cemal Atila
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rûmet 
 06 May 21:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nietzsche, yine bilinen Ateist söylemini bu kitabında şu şekilde dile getiriyor: İnançlar hakikat düşmanları olarak, yalanlardan daha tehlikelidir. Hoşlanmadığımız bir düşünceyi öne sürdüğü zaman bir düşünürü daha sert eleştiririz. Oysa, bizi pohpohladığında onu daha sert eleştirmek uygun olacaktır. Sahip olunması zorunlu tek şey var: ya yaradılıştan ince bir ruhtur bu, ya da bilim ve sanatlar tarafından inceltilmiş bir ruh... Sert ve de tabiri caiz ise inançsızlık yönünden tehlikeli bir kitap... Dikkatle okunmalı...

Abdulhakim Özkılıç 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

bir insan evliliğe başlarken kendisine şu soruyu sormalıdır.bu kadınla ileri yaşlara kadar çok iyi sohbet edebileceğine inanıyor musun? çok etkilendiğim ve belli düşüncelerime yön veren kitaplardan bazılarıdır özellikle kendini bağışlama alışkanlıgından kurtul sözü beni çok etkilemişti kesinlikle okunması gereken kitpapların başında gelir konuları bölüdüğünden ve kısa oldugundan dolayı rahat okunabilen ama aynı zamanda uzun uzun incelenmesi gereken bir kitap

Rüzgar Karayel 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Niçe çok tuhaf bir adam. İnsanın ruhunu derinden etkileyen bir üslubu ve bakıç açısı olması derinlemesine okumasına itiyor. Okumaya başlayınca kendi içinde içselleştirdiğini farkediyorsun bir süre sonra. Okumanın keyfini, huzurunu daha iyi hissediyorsun. Ama insanlar onu sadece "tanrı öldü" diye tanıyacak...

Kitaptan 10 Alıntı

ihtiyar 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

391. Can Sıkıntısı.-Bir çok insan, özellikle kadınlar hiçbir zaman düzenli çalışmayı öğrenmedikleri için, can sıkıntısı duymazlar

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzscheİnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche
ESRA ALAN 
21 Mar 07:25 · Kitabı okuyor · Beğendi

15
Bir duygu, biz ona eşlik eden düşünceleri derin saydığımız için derindir.

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 13 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 13 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
Mehmet Ürgün 
27 Mar 18:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kaderimi biliyorum!
Bir gün, biliyorum ki benim adım çok korkunç birşeyin hatırasıyla anılacak. Bu, dünyada eşi olmayan bir krizle. Dünyada insanoğlunun elde ettiği inanılan ne varsa vicdanla en temel çatışmasını yaşayacak bir kriz, kabul ettiğiniz idealleri anlayabiliyorum, insanın ne olduğunu görüyorum...

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzscheİnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Mehmet Ürgün 
29 Mar 18:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

71
UMUT.

Pandora içi kötülüklerle dolu olan kutuyu getirip açtı. Dış tarafı güzel olan o baştan çıkarıcı armağan "mutluluk kutusu" olarak adlandırılmıştı. Aslında, tanrıların insanlara verdiği bir armağandı. Derken tüm kötülükler açılan bu kutudan birer canlı, kanatlı varlıklar gibi peş peşe çıkmaya başladı; o gün bu gündür, tüm o kötülükler ortalıkta dolanıyor ve gece gündüz insanlara zarar veriyor. Tek bir kötülük henüz kutunun dışına çıkmamıştı: o zaman pandora, zeus un isteği üzerine, kutunun kapağını çarparak kapatmış ve son kötülük kutunun içinde kalmıştı. Şimdi insan kendi evinde sonsuza dek mutluluk kutusuna sahiptir ve orada göz kamaştırıcı bir hazinesi olduğunu sanmaktadır; bu hazine insanın hizmetindedir, istediği zaman ona ulaşabilir; çünkü insan pandoranın getirdiği kutunun kötülükler olduğunu anlamıyor ve kutunun içinde kalan kötülüğü dünyevi servetin en büyüğü olarak kabul ediyor. Dünyevi olan bu servet umuttur! Çünkü Zeus, diğer kötülükler nedeniyle ne kadar acı çekerlerse ceksinler, insanların yaşamlarından vazgecmelerini istemiyordu. Zeus böylece insanlığa umudu verir ama aslında umut kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü insanların çekiyor oldukları acının ve ızdırabın süresini uzatır...

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 84 - Sayfa)İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 84 - Sayfa)
sümeyye kip 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güzelliğin ağır oku. -En asil güzellik türü bizi birdenbire çarpmaz, fırtınalı ve sarhoş edici saldınlarda bulunmaz (böyle bir güzellik kolayca nefret uyandırır); tersine en asil güzelli, neredeyse farkında olmaksızın yanımızda taşıdığımız, ağır ağır içe işleyen ve yine kimi zaman bir rüyada karşılaştığımız, ama en sonunda, uzunca bir süre yüreğimize özenle yerleştikten sonra, bize tamamen sahip olan ve gözlerimizi yaşlarla, yüreklerimizi tutkuyla dolduran türden bir güzelliktir. - Güzelliği görünce ne için yanıp tutuşuruz? Güzel olmak için: Güzellikle birikmiş epeyce bir mutluluk / kısmet olması gerektiğini tasavvur ederiz.

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzscheİnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche
ihtiyar 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

584. Tutkunun püf noktası.- Öfkeye yada ateşli bir aşk duygusuna kapılmak üzere olan kişi, ruhun bir kap gibi dolu olduğu bir noktaya ulaşır; ama bir damlanın daha eklenmesi gerekir: tutkuya yönelik iyi niyetin(genellikle dötü de denilir). Sadece bu noktacık gereklidir, sonra kap taşar.

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzscheİnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Mehmet Ürgün 
27 Mar 10:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ueber-Thier
İçimizdeki hayvan aldatılmak istiyor; ahlak o hayvanın bizi paramparça etmesini önleyecek vazgeçilmez bir yalandır. Ahlak varsayımlarında yatan yalanlar olmazsa, insanlar hayvan olarak kalacaktı. Ancak insanlar ahlakla birlikte kendilerini daha üstün bir varlık olarak kabul etmişler ve kendilerine daha kesin kurallar dayatmışlardır. Bu yüzden, hayvanlığa daha yakın kalan düzeylerden nefret ederler ki bu da, eskiden insan olmayan, şey olan bir varlık olarak görülen köleye yönelik aşağılamayı açıklar!!!

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzscheİnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche
ESRA ALAN 
20 Mar 23:49 · Kitabı okuyor · Beğendi

607
Kendi kendilerinin acımasız yargıcı olan katı dindar insanlar, aynı zamanda kötülüklerin çoğunu insanlığın kendisine atfetmişlerdir:günahları kendine ve erdemleri başkasına ayıran bir aziz hiç gelmemiştir dünyaya:tıpkı, Buda'nın talimatına uyarak, iyi yanını insanlardan gizleyip, sadece kötü yanını gösteren bir kimsenin de hiç gelmediği gibi.

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 314 - Türkiye işbankası kültür yayınları)İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 314 - Türkiye işbankası kültür yayınları)
ESRA ALAN 
21 Mar 07:30 · Kitabı okuyor · Beğendi

16
Binlerce yıldan beri ahlaki, estetik dinsel iddialarla, kör bir eğilimle, tutku ya da korkuyla dünyaya baktığımız ve mantıkdışı düşüncenin kötü alışkanlıklarında kendimizi tam anlamıyla sefahate kaptırdığımız için bu dünya yavaş yavaş tuhaf bir biçimde rengarenk, korkunç derin anlamlı, ruh dolu olmuş, renk kazanmıştır, ama bizler kolorist olmuşuzdur:insan anlağı, görünüşün görünmesini sağlamış ve yanlışa dayalı kendi temel kavrayışlarını şeylerin içine aktarmıştır.

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 14 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 14 - Türkiye iş bankası kültür yayınları)
mehmet aysu 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eylem ve vicdan genellikle uyusmazlar. Eylem, agactan ham meyveleri toplamak isterken, vicdan onlari gereginden cok olgunlasmaya birakir, ta ki yere dokulup ezilinceye kadar.

İnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzscheİnsanca, Pek İnsanca 1. Kitap, Friedrich Wilhelm Nietzsche