8,2/10  (21 Oy) · 
83 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.730 gösterim
1888 de yazılmasına karşın tartışmalı içeriği nedeniyle ilk olarak 1895 yılından yayınlandı. Nietzsche bu kitabında Hıristiyanlığın yozlaşan yapısına sert eleştirilerde bulunuyor. Nietzsche'ye göre yaşamı reddedip köleleştiren ve sürü psikolojisini hayata geçiren Hristiyanlık yok edilmelidir. Yazarın yıllar sonra yayımlanabilen bu eseri Nietzsche'nin Hıristiyanlığa duyduğu nefreti çok net bir şekilde gözler önüne seren seriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786059734264
 • Çeviri:
  Enver Günsel
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Y. Fatma 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

''Kendimizi aldatmayalım. Hiperborlularız biz, pekâlâ biliriz ne denli kopuk yaşadığımızı. “Ne karadan ne de denizden bulabilirsin Hiperborlulara giden yolu.” Bunu daha Pindaros bilip söylemişti bizim için. Kuzeyin ötesinde, buzun, ölümün ötesinde , bizim yaşamımız, bizim mutluluğumuz... Mutluluğu keşfettik biz, yolu biliyoruz artık, binlerce yılın labirentinden çıkışı bulduk. Başka kim bulabilirdi ki bu çıkışı?

Modern insan mı? “Ne ettiğimi bilmiyorum; ne ettiğini bilmeyen herşeyim ben” diye iç geçirir modern insan... Bu modernlikti bizi hasta eden, tembel barışlar, korkak tavizler, modern Evet ve Hayır'ın bütün erdemli kirliliğiydi. Herşeyi “kavradığından” dolayı herşeyi “bağışlayan” bu hoşgörü, bu manda yüreklilik, bizim için scirocco'dur.

Çağdaş erdemler ile öteki güney yelleri arasında yaşamaktansa, buzlar içinde yaşamak yeğdir! Yeterince yürekliydik, ne kendimizi ne de başkalarını esirgedik: Ama, uzun süre, yürekliliğimizi nereye yönelteceğimizi bilemedik. Karamsarlaştık, durgunlaştık; bize yazgıcı dediler. Bizim yazgımız doluluktu, gerilimdi, güçlerin birikimiydi.

Şimşeğe, eyleme açtık, zayıfların mutluluğundan, “boyuneğiş”ten uzaktık... Göğümüzde sağanak vardı; doğa, bizim doğamız, bulutlanıyor, kararıyordu, çünkü hiç yolumuz yoktu''

SevgiBtnr 
03 Şub 21:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hıristiyanlığı mahkûm ediyorum; Hıristiyan kilisesine, bir savcının şimdiye dek ağzından çıkmış en korkunç suçlamayı yöneltiyorum. O, bana göre, düşünülebilecek yozlaşmaların tümünden çok daha büyüktür; olabilecek yozlaşmaların en kötüsüdür, olabilecek en uç yozlaşma istemidir. Hıristiyan kilisesi, bu çürümüşlüğü bulaştırmadık hiçbir şey bırakmadı; her değeri değersizliğe, her gerçekliği bir yalana ve her dürüstlüğü bir ruh alçaklığına çevirdi. Bana kalkıp onun "insancıl" nimetlerinden söz ediliyor! Acıyı ortadan kaldırmaya yönelik her türlü çaba, en derin çıkarlarına aykırıdır; o, acıyla yaşar; kendisini ölümsüz kılmak için acı yaratır... Friedrich Nietzsche

Kitaptan 84 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötü nedir?
Zayıflıktan, kıskançlıktan, kinden doğan her şey.

Deccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 80 - Sis yayıncılık)Deccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 80 - Sis yayıncılık)

Yöntem değiştirdik. Her anlamda alçak gönüllü olduk, insanı artık "ruh"tan,
" tanrısallık" tan türetmiyoruz. Onu, hayvanlar arasındaki yerine geri koyduk. O bizim için en güçlü hayvan sayılır, çünkü en kurnazıdır.

Deccal, Friedrich Wilhelm NietzscheDeccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche
BİROL COŞKUN 
30 Kas 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Mutluluğu keşfettik, yolu biliyoruz, tüm bin yıllardan, labirentlerden çıkış yolunu bulduk.

Deccal, Friedrich Wilhelm NietzscheDeccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche

Öncelikle "Hristiyanlık" sözcüğü bile bir yanlış anlamadır. Aslında tek bir Hristiyan vardı,
O'da çarmıhta öldü. O andan itibaren "İncil" adını alan her şey, henüz o zamanda onun yaşadıklarının karşıtıydı.

Deccal, Friedrich Wilhelm NietzscheDeccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Parmenides 
27 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dürüstlükle en ufak alışverişi olan kişi, bugün bilmek zorundadır ki, bir tanrıbilimci, bir rahip, bir papa, söylediği her tümceyle, yalnızca yanılıyor değil, yalan söylüyordur.

Deccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 54)Deccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 54)
Elif 
14 Şub 10:41 · Kitabı okuyor

Her şeyin üzerinde,bir olgunun kendi başına doğru olması önemli değildir,önemli olan doğru olduğuna dair inancın derecesidir.

Deccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 34)Deccal, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 34)