7,2/10  (14 Oy) · 
46 okunma  · 
9 beğeni  · 
915 gösterim
"Büyük kent insanının sık kullandığı uyuşturuculardan biri de hız. Aynı şey, telaşsız da aynı sürede yapılabilir, üstelik yapılacak şeye ayrılan zaman ve enerjinin bir bölümü seferberlik sırasında tüketilmeden. Ama hız, insanın içindeki boşlukla yüzleşmemesi için çağdaş normların da pekiştirdiği ve uyuşturucu niteliği kazandığında yavaşlatılması zor bir araç. 'Yaşamın amacı ölümdür' ilkesi doğrultusunda, her anı, aslında ne olduğu da pek tanımlanmamış bir sona bir an önce ulaşmak istercesine yaşamak. Ölçülen zamanın egemenliği, benliğimize mal ettiğimiz çalar saatlerden ötürü ilk bakışta bize baş edilmez görünebilir. Ancak yaşantılarımıza dikkatle bakıldığında, pek çok şeyi, saati ayarlamış olduğumuz zamanda değil de 'eşref saati' geldiğinde gerçekleştirebildiğimizi görebiliriz. Trafik ışığı kırmızıya dönüşmeden önce yetişebilmek için seferberlik durumuna geçtiğinizde ya da asansörün gelmesini bekleyemeden merdivene yöneldiğinizde kazandığınız saniyelerin neden sizden daha değerli olduğu sorusunu hiç kendinize sordunuz mu?"
- Engin Geçtan-
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  167
 • ISBN:
  9789753423656
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
ays grds 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Engin Geçtan okuruna çok şey veren bir yazar. İnsanı kendiyle başbaşa bırakan, dillendirebilecek kadar bilinç düzeyine çıkaramadıklarımızı nefes alıp verir gibi zorlanmaksızın dile getiren bir şahsiyet kanımca. Bana çok şey kattı.

Şenay Karadeniz 
01 May 11:41 · Kitabı okudu · 3 günde · 5/10 puan

Engin Geçtan çok yönlü ve bilgi dolu bir yazar. O nedenle kitabı anlamak beni biraz zorladı. Ama üzerine düşününce çok güzel tespitler var. Psikoloji üzerine ilgisi ve bilgisi olanların çok zevk alarak okuyabileceğini düşündüğüm bir kitap.

Kitaptan 40 Alıntı

Günümüz insanı her şeyin fiyatını biliyor, ama hiçbir şeyin değerini bilmiyorlar.

Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 87)Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 87)

Yaşantılarımıza dikkatle bakıldığında, pek çok şeyi, saati ayarlamış olduğumuz zamanda değil de "eşref saati" geldiğinde gerçekleştirebildiğimizi görebiliriz.

Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 72)Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 72)

Kendilerine ayıracak vakit bulamamaktan yakındıkları halde, pazar günü geldiğinde ne yapacağını bilmeyen insanların sayısı o kadar çok ki.

Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 71)Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 71)

Dünyada bazı şeyler yanlış gidiyorsa bu, bireyde bir şeyler yanlış gidiyor, dolayısıyla bende de bir yanlışlık var demektir. Bu yüzden, eğer duyarlı biriysem önce kendimi düzeltmeliyim.

Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 30)Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 30)

...Okunarak öğrenilecek ve yaşanarak öğrenilecek şeyler var;önemli olan bu ikisinin birleşimini oluşturabilmek.

Hayat, Engin GeçtanHayat, Engin Geçtan

Batı, Doğu'ya hayatını nasıl kazanacağını öğretebilir; Batı, zamanla, nasıl yaşanacağını Doğu'nun ona göstermesini isteme durumunda olacaktır.

Hayat, Engin GeçtanHayat, Engin Geçtan
O.Ö 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanlar, birbirlerine kendi senaryoları doğrultusunda roller verip, karşılarındakilerden bu rolleri gerçekleştirilmesini bekler oldular. Sonuç, düş kırıklıkları,kızgınlıklar ve kendimizden kaynaklanan bir türlü kavrayamadığımız yalnızlık.

Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 10 - Metis Yayınevi)Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 10 - Metis Yayınevi)

İnsana yıkıcı gelen duyguların üzeri örtüldükçe bu duyguların yönetilebilmesi de imkânsızlaşıyor.

Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 68)Hayat, Engin Geçtan (Sayfa 68)
4 /