Dinle Küçük Adam

8,2/10  (186 Oy) · 
469 okunma  · 
126 beğeni  · 
6.083 gösterim
Wilhelm Reich, bir psikanalist ve psikiyatrist, doğa bilimci, bir mühendis. Çok yönlülüğün en abartılı birlikteliğini kendinde barındıran bir dahi… Dinle Küçük Adam’da, bir özeleştiri, bir içsel konuşma tarzında başlayan cümleler bir müddet sonra ardı ardına küçük adam üzerine boşaltılan ironi ile karışık bir öfke sağanağını andırıyor ve kitabın sonunda öfke dinginliğe erişerek bilgelikle buluşturuluyor, okuyucu ile bir barış sağlanıyor.

Kitap, toplumsal devrimlerin ana malzemesi olan insanı, birey oluşundan ayırarak kendini bile öğüten kitlesel bir makinaya dönüşmesine isyan niteliği taşıyor. Başka bir deyişle Reich “Dinle Küçük Adam” ile bireyin kitleler içindeki yalnızlığı ve değersizliğine ve korkaklığına baş kaldırının sancılarını çığlıklaştırmıştır. Defalarca okunası bir kitap niteliğinde olan “Dinle Küçük Adam”, ismi gibi küçük hacimli ve anlam yoğunluğu olarak büyük bir yapıttır.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789944979665
 • Orijinal Adı:
  Rede an den kleinen mann
 • Çeviri:
  Uğur Gülsün
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Wilhelm Reich'in yazmış olduğu "dinle küçük adam " adlı eserini ne zamandır merak ediyordum. Tesadüfen elime geçince, ince bir kitap hemen bitiririm diye düşündüm. Evet hızlı okursaniz hemen biter. Fakat ben masanın başına oturup, elimde kalem kagit tekrar tekrar okudum. Ve anladım ki, bu kitabı belli aralıklarla devamli okumak gerekiyor. Bir kaç açıdan inceleyelim kitabı ( zira güzeldi tavsiye ederim ya da vakit kaybı okumayın tarzı yorumları son derece sığ buluyorum.)
-Oncelikle yazar hakkında bilgi sahibi olup, hayatına ve çalışmalarına göz atarak kitaba baslarsak daha verimli bir okuma olur. Çünkü Reich aynı zamanda bir bilim insanıdir ve sansasyonel bir kişiliktir. Kendisini "sapık, toplumdan kopuk" gibi kavramlarla elestirenlere bir cevap niteligindedir.

- Eserin dili akıcı. Okurken azarlaniyor hissi veriyor ki bu bilerek yapılmış. Yanlışlığı ispatlamak değil, küçük düşürmek yoluyla yok etmek... Insanin acizligini, korkakligini, bana dokunmayan yılan bin yasasinci , her koyun kendi bacağından asilirci tavrını keskin bir dille eleştiriyor. Kimseye hoş goruneyim tavrını takinmamis olan yazar, okurun yüzüne bir tokat atıyor. Küçük adam diye seslendigi ise bir kişi değildir, halktir, sokaktaki adamdir, kamuoyudur, toplumsal bilinçtir ve önyargılı tüm insanlardır.

- Zaman zaman hepimiz kimi siyasetcilere, diktatorlere kinimizi kusariz, bu şimdi de olabilir, geçmişten herhangi bir figür de... Reich şunu sorgulatiyor: bu diktatörleri, katilleri, hırsızları yaratan kim? Sensin küçük adam. Milliyetcilik naralariyla Hitler'i yaratan da sensin, devrim naralariyla Stalin'i yaratan da... Mussolini de Franco da Pinochet de Kenan Evren de hep senin eserin... Bu kişiler tarih önünde elbet suçludur, kimi eceliyle öldü, kimi öldürüldü ama tarih hepsini yazdı. Peki sen küçük adam? Hep varsın tüm ikiyuzlulugun, kurnazligin ve korkakliginla... insanlığa hiç bir katkıda bulunmadığın gibi bulunani da asar, yakar, oldurursun... Bu Faşistler i yaratan nasıl sensen, bilim yapanı, şiir yazani, düşünen insanları katleden de aslında sensin...

- yazarın en çok vurgu yaptığı nokta; bireysel kimliğini olusturamamis kişilerin ulusal büyüklüğü savunmalari... Yani bu duygu sürü yü oluşturuyor. Ve sürude yer alan kişinin birey olması ne kadar mümkündür?

-Peki öyleyse büyük adam kimdir? Biz kimiz? Icimizde kol gezen küçük adam huylarimiz var mı? Gizli bir sorgulama, bir özeleştiri ve içe bakış... Cesaretiniz varsa okuyun... ICinizdeki korkagi Sorgu sandalyesine oturtup onu sorgulayin, Sessiz kaldığımız her an, boyun egdigimiz her an aslında nelere fırsat veriyoruz diye düşünerek okuyun. Susmak zalime cesaret verir sözünü paylastigimizda herkes begeniyor ya da biri MEvlanadan bir SÖZ paylastiginda herkes alkisliyor ve onu ulusal degerimiz kabul ediyor, sonra kapitalizmin bir nesnesi haline dönüştürüp satiyor... Aynı kişiler dünyaca ünlü faşist Hitler'in de sözünü begenip paylasabiliyor. Tüm ikiyuzluluklerinizi masanın üstüne koyarak okuyun. Çünkü sevgi dolu bir kalpte bu iki kişi aynı anda barınamaz...
- Kitap iki dünya savaşına da tanıklık etmiş bir yazarın kaleminden... Hitler'in ülkemizde bile milyonlarca destekçisi var. "Bir gün oldurmedigim her yahudi için bana lanet edeceksiniz" sözünü alkislayanlar var. O halde şunu sorayım. .. Bugün neonaziler Almanyada Türkleri yakiyorlar, linç ediyorlar. Haberleri izliyorsunuzdur sanırım. Aynı saksakcilar buna da alkış tutuyor mu? Faşizm sadece yahudilere ya da Zencilere uygulanmaz. Bir ülkede farklı ne varsa ona uygulanır... bir ideoloji değil, hastalıktır. ..
Icinizdeki fasisti sorgulamaya gücünüz yetecekse okuyun...

# Reich'a dönemine göre cesur olan ve hala da öyle kabul edilen bu eseri yazdığı ve önümde yeni ufuklar açtığı için teşekkür ederim...
Iyi okumalar dilerim. ..

Abaküs zamanla gelişerek şu anki halini almış, gelişmiş bir bilgisayara dönüşmüştür. İnsanlık için de bu gelişim eğrisi aynı doğrultuda mıdır?
Bundan 1000 yıl önce yaşamış insan toplulukları bile bizim şu anki durumumuzdan daha insani durumdaydılar.İnsana özgü bu durumun çok fazla sebepleri var. Bana göre bu sebeplerin başında "insanoğlunun tapınacak bir olgu arayışı" geliyor. Tarih bu tapınma farklılıklarının savaşımlarıyla doluyken, bu durum insanlık gelişimine en ufak bir katkıda bulunmamış, aksine rejimler arası savaşım insanlığın önüne en büyük engel olmuştur.
Kitabı okurken insanın aklına şu soru geliyor: İnsana insandan daha fazla zarar veren bir canlı yeryüzüne gelmiş midir?
Oldukça keyifli, bazı yerlerini şahsi bulsam da akıcı üslupla yazılmış bir kitap. Mutlaka edinip okuyun, katkısı çok olacaktır.
"Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki---Kafka?"

Ferman Mammadov 
 17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 36 günde · Beğendi

"Küçük adam"ın biz olduğunu da düşüne biliriz. Eğer ki, şahsiyet olamayıp, siyasilere alkış tutup yalakalık yapıyorsak, öz olamayıp kabuk edasıyla her türlü kitle rengine bürünüyorsak. Görünürde bu noktada siyasiler eleştiriliyor. Çünkü yazarımız onlar tarafından incitilmişe benziyor. Ama eser, öz olamayan, şahsiyet olamayan, 'sadelikte büyüklük' çizgisine gelemeyenlere ve "[kendini] büyük [sanan] küçük adamlar"ın hepsine hitap ediyor.

Hakikat acıdır; dokunur. Lakin, o sindirildikten sonra tatlıdır. İçimizi okşar.
Bu, bu kitabın bendeki etkisi!

Bekir İstanbul 
21 Şub 18:23 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

"Küçük Adam" bir insan tipidir yada "insan" olmayı bile başaramamış, okumayan, düşünmeyen, haberlerde dinlediği herşeye hemen inanan, sorgulamayan, kendi potansiyelinden habersiz, hedefleri olmayan, aslında neye oy verdiğini bilmeyen ama hemen herşey hakkında konuşabilen iki ayaklı bir varlıktır. Bu varlıkların çokluğu kitleleri ve yığınları oluşturur ki bir ülkenin kaderini büyük oranda bu az bilip çok inanan yığınlar belirler. Bu küçük adamların en belirgin özelliklerinden biri de çok şikayet ve eleştiridir. Birşeyler düzeltmeye gelince gereken çabayı göstermekten kaçarlar... Çözüm ise tabiki eğitim; güçlü ve etkin eğitim sistemi, donanımlı öğretmenler ve bilinçli anne babalar...

Cok guzel bir kitap insani kendine bagliyor ve kitabi hemen bitirmemize yardimci oluyor bu kitabi okumanizi tavsiye ediyorum

Gezgin 
10 Oca 22:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nietzsche'nin üst insan profiline en yakın örneklemeleri "Dinle küçük adam" hitabıyla öğütlüyor adeta Wilhelm Reich. Hedef tahtasına sabitlediği "Küçük adam" profilini yerden yere vurup düşüncesini umursamayan yazarımızın içine Nietzsche kaçmış diye düşünebilirsiniz.

Emre Ö. 
18 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsanoğlunu iki yüzlülüğünü, masum bir insanın eline güç geçince nasıl canileştiğini çarpıcı bir şekilde suratımıza çarpıyor. Kitabı okurken aklıma Cioran'ın "En büyük zalimler kafası kesilmemiş mazlumların arasından çıkar" sözü geldi. Ne kadar da doğru! Kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız. Sorgulayıcı ve aynı zaman da düşündürücü bir kitap. Evet yazarımız çok haklı! Hitler'in Stalin'in yaratılmasın da sen ben hepimiz suçluyuz . Milyonlarca insanı biz katlettik Hitler değil Stalin değil! Çünkü onları oraya biz çıkardık. Günah keçisini onlar ilan ettik. Savaşta ön safha da onlar tek başına öldürmedi biz birbirimizi öldürdük. Bilime lanet ettik fakat sonra bilim ile para kazanmanın güzelliğini keşfettik! Ne güzel şeydi inkar edilen şey ile para kazanmak. İnsanoğlu hiçbir yapılan hiç bir eylem yoktur ki ondan bir meslek çıkarmasın! İki yüzlü insanoğlu hain nankör! Niçe'nin dediği gibi hepimiz düpedüz bir hayvanız!. Haklıydı Niçe hem de çok. Nasıl da dolaşıyoruz aç kurtlar gibi kuzuların içerisin de!

Kitabın ismi "insanoğluna tarihi ayar" şeklinde bile değiştirilebilir. Özellikle genç yaştaki çocuklar için zorunlu olarak okutulmalı diye düşünüyorum. Ağaç yaşken eğilir misali. Okusunlar zira bizim gibi olmasınlar.
Ali şeriati'nin dediği gibi "Okuyun, mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor..."

Yazar diyor ki,
Mutluluk, öyle gökten yağmaz, kazanılır.
Oysa sen mutluluğu yalnızca yalayıp yutmak istiyorsun, bu yüzden senden kaçıyor o da; senin kendisini kemirmeni, yutmanı istemiyor.

Küçük adam olmaktan kurtulmak istiyorsan,
"kendin ol" diyor bize.
Okuduğun gazetenin fikirleri değil kendi fikirlerin olsun diyor...
sev diyor sadece sev,çocuğunu sev ,karını sev, doğayı sev...
sevdiğinin kıymetini bil ve ona sahip çık diyor...
Çocuğunu içten kucakla,onu dinle diyor.
Çalış, çalışarak "grev yap" diyor.
Dünyadaki onca nefrete,onca haksızlığa ve savaşa rağmen, çalış diyor.

Neyse kitap kolay değil, okuyucuyu dayak yemişe çeviriyor.

Murat Sezgin 
 10 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kitapta geçtiği gibi "Seni ölümlü dünyanın sefil insanı seni! Sen kendi söylediklerini bile anlamaktan acizsin." böyle insanlara tokat gibi inen sayfalarda, yazar bir despot gibi, kendi küçük adamından çıkarak karşısındaki küçük adamı fikirleriyle ezmeye çalışıyor gibi görünsede, okuduktan sonra kitabın amacını anlayacaksınız.

Onur Özkan 
 19 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich’ın 1948 yılında yazdığı,
yazıldığı güne ve geleceğe ışık tutan unutulmaz eseridir.
Reich, bu eserinde 20. yüzyılın sıradan insanına “küçük adam”
şeklinde seslenir ve kitap “küçük adam”lara yapılmış ağır bir eleştiridir.
“Küçük adam” her yerdedir.
Hepimizin içindeki apolitik, boyun eğen, taptığını devir değişince taşlayan
sıradan insandır. Toplumun boynuna yerleşmiş, kanını emen bir asalaktır.
Üretici değil, tüketicidir. Kendine verileni tüketerek “Führer”ine
methiyeler düzmektedir. Sevgiden anlamaz ve sevgisini gösteren
gençleri hapse attırmak için elinden geleni yapar.
Bilime karşıdır, bilim onun için zaman kaybı ve gereksiz bir iştir.
Bilim yapmak, okumak,araştırma yerine Reich’ın dediği gibi boks maçlarına
-futbol maçlarına- gitmeyi tercih eder.
Kitap “küçük adam” kavramını tanımlama ve yerme konusunda yazılmıştır,
ama Reich’ın “küçük adam”dan hala bir umudu olduğunu söylemekte gerek.
İçimizdeki "Küçük Adam"lardan kurtulup, sadece "İnsan" olabilmek
umuduyla okunması gereken eşsiz bir eser.


http://dunyalilar.org/dinle-kucuk-adam.html
http://blog.milliyet.com.tr/.../Blog/?BlogNo=436699
http://rafinasigmayanlar.blogspot.com.tr/...m-wilhelm-reich.html

Kitaptan 329 Alıntı

Yunus Emre Dilsizmen 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her ne pahasına olursa olsun hakikati söyle.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 20 - Payel Yayınları)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 20 - Payel Yayınları)
onurgoztepe 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Boks maçı yerine kitapçıya git, eğlence merkezlerine gitmek yerine uzak ülkelere seyahat et. Doğayı düzeltmeye çalışma, onu kavramayı ve korumayı öğren…”

Dinle Küçük Adam, Wilhelm ReichDinle Küçük Adam, Wilhelm Reich
Muzaffer Akar 
08 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kadını ben, onunla nikahlı olduğumu kanıtlayan evlilik cüzdanım olduğu ya da cinsel gereksinimimi giderebilmek için değil, sahiden değer verip sevdiğim için kucaklarım.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 24)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 24)
sezen 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Newton hakkında tüm bildiğin ağaçtan düşen bir elma gördüğü, Rousseau hakkında da tek bildiğin tabiata dönme isteginden ibarettir. Darwin'den tek öğrendiğin "güçlü olanın hayatta kaldığı ama soyunun maymundan gelmediğidir" Goethe'nin o alıntı yapmaya bayıldığın Faust'undan sadece bir kedinin matematikten anladığı kadar anlarsin.
Iste böyle aptal, yararsiz, böyle boş ve maymunsu birisin sen Küçük adam.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 114)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 114)
sezen 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sen bir korkaksın. Benim pastamdaki Vişneleri toplamak istiyorsun ama güllerimin dikenlerini istemiyorsun.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 72)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 72)
sezen 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

... aşkı hırsız gibi çalıyorsun, güce karşı çılgınca aç gözlüsün. Sen de bir efendi olasın diye köpek besliyorsun.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 93)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 93)
Ferman Mammadov 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Sevginin, iş ve bilginin vatanları, gümrük sınırları, üniformaları yoktur. Onlar uluslararasıdır, bütün insanları, her şeyi sarmalarlar.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 53 - Cem)Dinle Küçük Adam, Wilhelm Reich (Sayfa 53 - Cem)
Derya Yalınkılıç 
27 Oca 00:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mutluluğa sahip olmak için çalışmalı, ona layık olunmalıdır; mutluluk gökten yağmaz, kazanılır.

Dinle Küçük Adam, Wilhelm ReichDinle Küçük Adam, Wilhelm Reich

Kitapla ilgili 1 Haber

Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap
Ölmeden Önce Okunması Gereken Yükte Hafif Fikirde Ağır 10 İnce Kitap Hayat kısa, kuşlar uçuyor.” demiş Süreya’lardan Cemal. Okuduktan sonra kendi içinizde özümseyeceğiniz, arkadaşlarınızla kritiğini yapacağınız, altı çizili cümlelerinizi temize geçireceğiniz o kadar fazla kitap var ki. Bu galeriyle sizlere fiziksel anlamda biraz yardım etmiş olacağım. Üstelik bu galeriyi incelediğinizde ağzını yaya yaya ”Bu tuğla gibi kitapları nasıl okuyorsunuz?” diyen arkadaşların tezlerini de çürütmüş olacaksınız. İşte size dünyaca ünlü yazarların duyu belleklerinden süzüp gelen 10 muazzam kitap.