Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür (Günümüz Türkçesiyle)

·
Okunma
·
Beğeni
·
6,7bin
Gösterim
Adı:
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Alt başlık:
Günümüz Türkçesiyle
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052959664
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Gönül Bir Yeldeğirmenidir
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Şadan Bey’in çapkınlıklarından usanan ailesi onu alelacele evlendirir ve kendisinden entelektüel bakımdan üstün olan karısının köşküne içgüveyi verir. Şadan Bey evlenmiştir, ancak çapkınlıktan vazgeçmez. “Karımı Nasıl Aldattım” başlığıyla açılan roman, adeta gönül ilişkileri resmi geçidine dönerek okuru, hatta Şadan Bey’i bile şaşırtmayı başarıyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar, genel toplumsal ahlakı irdelerken kurguladığı girift olay örgüsü, ilginç karakterleri ve mizahi diliyle okuruna sürükleyici bir hikâye anlatıyor.
Seçil Şahin
Seçil Şahin Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür'ü inceledi.
240 syf.
·Puan vermedi
Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın eğlenceli ve sürükleyici bu eserini bir çırpıda okudum. Ve en şaşırdığım günümüzde güncelliğini koruyan bir konuyu işleyen bu şaheser nasıl ki yeterince dile getirilmiyor?

Günümüzde hala geçerli olan, gerçekçi ve tanıdık o kadar satır vardı ki kitabın çoğu yerini çizdim sanırım. Aldatılanın mı suçlu aldatan mı suçlu her zaman, insanları zorla istediğimiz kalıplara sokmak doğru mu gibi bazı soruları sordum bu kitap sayesinde. Kişilerin karakterlerini ve bu karakterlerin oluşum sürecini yok sayıp “evlenince değişir” fikrinin be kadar sakat temellere sahip olduğunu, bir kişinin hayatını yoluna koymak isterken birçok kişininkini yoldan çıkardığımızı, ahlaklı ve masum görünmekle ahlaklı ve masum olmanın bambaşka şeyler olduğunu sorguladım kitap boyu. Bu yazarla çok geç olsa da yeni tanıştım ve diğer eserlerini de inanılmaz merak ettim.
240 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okuduktan sonra erkeklere olan güveniniz epey bir azalıyor, daha sonra akıllarda bütün erkekler aynı mıdır? Sorusu dolanıyor. Fakat konu cinsiyetten bağımsız bir şekilde karakter meselesi. Yani cinsiyet meselesi değil şahsiyet meselesidir. Zaten meşrebinde varsa aldatmak, cinsiyet fark etmeksizin, siz ne yaparsanız yapın engel olamazsınız.
240 syf.
·3 günde·9/10 puan
Yine Hüseyin Rahmi Gürpınar ve yine ismi çok güzel bir eseri: “Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür”
Bu romantik isim tercihinden dolayı -sanki yazarı hiç tanımıyor gibi- tutkulu bir aşk hikayesi okuyacağımı zannettim. Böyle olacağını hiç bilemedim. :)

Hüseyin Rahmi Gürpınar romanlarının ortak teması kadın-erkek ilişkileri, aile, ahlak, Doğu-Batı değerler çatışması, Batıya ayak uydurma çabası. Ve bu cenderede sıkışıp kalan toplumun savruluşları, insanların istikamet bulma arayışları. Bu roman da başkarakter zampara Şadan’ın ilk gençliğinden evliliğine kadar olan çapkınlıklarını ve evlendikten sonra hayatının seyrini mizahi şekilde anlatıyor.

Roman, iflah olmaz çapkınımız Şadan Bey üzerinden ilerliyor. Konaklarında çalışanlar, etrafındaki hanımlar, arkadaşlarının karıları ya da nefes alan herhangi bir kadın.. Maalesef hepsi de hastalık derecesinde ilgisini çekiyor Şadan’ın. Bitmek bilmeyen bu çapkınlıklardan usanan ailesi Onu, kendisinden kültürel olarak daha üstün olan Sabiha Hanımla evlendirip içgüveyi gönderiyor. Peki duruluyor mu müzmin çapkın? Mağlubiyetini hafifletmek, evlilikten intikam alabilmek için hangi yolları deniyor? Aldatırken hangi sebeplere sığınıyor? Nasıl bir psikolojiyle hareket ediyor? Vicdanını rahatlatmak için neler yapıyor? Detaylarıyla öğreniyoruz bu soruların cevaplarını.

Tanzimat sonrası birçok eserde olduğu gibi bu eser de ilk olarak 1922 yılında İkdam gazetesinde tefrika olarak yayımlanmış. Kitap halinde basımı ise ancak 1943 yılında gerçekleşmiş. İlk tefrikada ‘Karımı Nasıl Aldattım’ başlığıyla sunulan eser ilerleyen sayfalarda kadın-erkek ilişkileri, aile, doğu-batı ve ahlak gibi birçok konuyu irdeleyip bazı göndermelerde bulunuyor. Karakter analizleri, durum betimlemeleri çok başarılı. Özellikle Şadan Bey üzerinden mizahi ögelere yer vermeyi ihmal etmiyor. Ancak kitap Şadan Bey'in ağzından yazıldığı için kadınlar hakkındaki tespitleri ve vicdanını temize çıkarmak amacıyla ileri sürdüğü bahaneler biraz rahatsız ediyor. Öyle ki zamparalığın el kitabı fikri uyandırıyor. Neyse ki yazar, ibretlik ve şaşırtıcı finaliyle okuyanı tatmin ediyor. Ve sizi şu sonuca ulaştırıyor: “Ahlakın kadını erkeği, çoğu azı olmaz. Ahlak ahlaktır, yoktur ya da vardır.”

Serideki en sevdiğim yazarlardan biri Hüseyin Rahmi.
Seçtiği konuları ele alış tarzına, anlatımına, kullandığı deyim ve halk söyleyişlerine hayranım. Güldürüyor, düşündürüyor, ince dokundurmalarla gereken dersleri veriyor. Toplumsal çarpıklıkları, insanların ikiyüzlü tutumlarını trajikomik şekilde gözler önüne seriyor. Kendisiyle halen tanışmadıysanız herhangi bir kitabını okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar dilerim.
İrem
İrem Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür'ü inceledi.
240 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Okuduğum en başarılı karakter analizlerinin ve durum betimlemelerinin bulunduğu çok güzel bir roman yazmış Hüseyin Rahmi Gürpınar. Şıpsevdi bir karakter olan ve karısını sürekli aldatan Şadan Bey'in ağzından yazılmış olan kitapta yaşananlar hem sinirlendiriyor, hem güldürüyor, hem de acaba aldatırken yakalanacak mı diye heyecanlandırıyor. Çok keyifli bir okuma oldu. Hüseyin Rahmi'nin en sevdiğim kitabı olarak yerini aldı.
* * *
1edebiyat1bilim1film okuma/izleme grubumuzun Mart ayı kitaplarındandı.
Hilâl Bayar
Hilâl Bayar Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür'ü inceledi.
240 syf.
·3 günde·Beğendi
Kitap insan ve karakter analizi açısından mükemmeldi hatta okurken sinirden güldüğünüzü göreceksiniz :)
Her insanın içinde bulunan faziletleri, ihanetleri, sadakatsizliği çok açık bir şekilde anlatmış. Fakat bu bireysel, vicdani, insanî durumu sadece batıya ve batılılaşmaya yorması pek hoşuma gitmedi. Onun dışında olay örgüsü ve kurgusu çok güzeldi akıcı bir kitap.
Buse ✿
Buse ✿ Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür'ü inceledi.
240 syf.
·1 günde
*spoiler*

Hüseyin Rahmi Gürpınar, kadın erkek ilişkisi üzerine yazdığı Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür eserinde kadın erkek ilişkisini mizahi bir dille bize anlatıyor. Okurken yüzümde tebessümlerimin olduğu anlar ve durup düşündüğüm anlarda oldu. Kitabı bir günde bitirdim, tabiri caizse bir solukta bitirmiş oluyorum. :) Kitabın anlatım dili akıcıydı. Sıkılmadan bir sonraki olayı merak ederek okudum. Kitapta kadına verilen değer, döneminde kadınların öldürülmesi, hor görülmesi üzerine çok güzel göndermeler yapmış yazarımız. Gelelim konumuza kitap 2 kısımdan oluşuyor. Birinci Kısım tefrikada ilk olarak Şadan Bey’in İtirafları olarak geçmiş tabi daha sonra bu isim değiştirilmiş baskıyla birlikte. İlk bölümümüz “Karımı Nasıl Aldattım?” bölümü. Şadan Bey’in bekarlık gönül sevdaları ve evlilikten sonraki gönül sevdalarını ele alıyor. İkinci Kısım ise “Karım Beni Nasıl Aldattı?”. Şadan Bey çapkın bir beyefendi. Bekârlık zamanlarında birçok gönül maceraları olan ve çapkınlığı seven birisi. Ailesinin isteği ile münasip bir kızla evlenmeye razı oluyor. Ve Sabiha Hanım ile evlenerek güvey gidiyor. Sabiha Hanım ilimli ve okumuş bir hanım, Şadan Bey ise kendisini cahil olarak görüyor. Ve gönül maceralarına devam ederek karısından intikam almak istiyor. Karısının zekâsına karşılık onu aldatarak onu alt etmek niyetinde. Şadan Bey ve Sabiha Hanım karşı köşklerine taşınan komşularıyla iyi bir dostluk kuruyorlar. Hürrem Bey bir âlim ve karısı Cevher Hanım’da tıpkı Şadan Bey’in karısının yanında hissettiği gibi kocasının yanında kendisini cahil görmekte. Bu cahillik durumlarından dolayı aralarında bir yakınlaşma oluyor. Şadan Bey’in ve biz okuyanların şaşırdığı asıl olay örgümüz buradan sonra başlıyor. Okuyacak herkese şimdiden iyi okumalar diliyorum. :)
240 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hüseyin Rahmi'nin, ismine resmen bayıldığım Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür isimli eserini yorumlamaya çalışacağım. Bir şiirin bir mısrası gibi o kadar anlamlı, o kadar güzel, o kadar duygu yüklü bir isim ki...Fakat ismine bakıp da böyle destansı, büyüleyici bir aşk hikayesi beklemeyiniz. Klasik Hüseyin Rahmi işte:)
Herhangi bir kitabı yorumlarken içeriğine çok girmemeye, spoiler vermemeye dikkat ederim. Yine öyle yapacağım. Hüseyin Rahmi'nin kendine has üslubu ve mizahi anlatımıyla kaleme aldığı bu eserinde kadın erkek ilişkileri, ahlaki değerler, evlilik kurumu, batı kültürü ile doğu kültürü arasında sıkışmış ve kendine bir yol belirlemeye çalışan insanların hikayesi anlatılmaktadır. Genel olarak kitabımızın konusu; çapkın, şıpsevdi, her gördüğü kadının peşinden giden iflah olmaz bir erkeğin, evlenince artık durulur ümidiyle ailesi tarafından kendisinden daha kültürlü, bilgili, okuyan, düşünen bir kadınla evlendirilmesi ve bu evlilik sürecinin anlatıldığı bir eser diyebiliriz. Yazarın bu tür konuları işlemesi bazı okurlarda rahatsızlık oluştursa da aslında her seferinde öyle mesajlar veriyor ki "bak bunları bunları yaparsan, başına bunlar gelir" niteliğinde uyarılarda bulunuyor. Ben Hüseyin Rahmi okumayı çok seviyorum; güldürüyor, eğlendiriyor, bazen rahatsız ediyor ama gerekli mesajlarını da verip toplumumuzun aksayan yönlerini, ne doğulu ne de batılı olmayı beceremeyen milletimizi ve kadın erkek ilişkilerimizi çok iyi analiz ediyor. Severek okuduğum bu eseri Türk edebiyatı okumak isteyen tüm arkadaşlarımıza tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar.
240 syf.
·3 günde·6/10 puan
Çapkınlık vücudumdan çatlak testi gibi sızıyordu (sf.14).

Kitabımızın ana karakteri Şadan adında kadın düşkünü bir adam. Cidden yok artık, bu kadar da olmaz diyerek kitabı okudum. Bu adam ne bilgili, ne kültürlü ne de ahlâklı. Öyleki ahlâk kelimesi ile Şadan'ı yan yana bile düşünemiyorum.

Kitap iki bölümden oluşuyor.
1. Kadına Doymaz Bir Çapkının Hikâyesi Karımı Nasıl Aldattım?
2. Karım Beni Nasıl Aldattı?

Kitap hakkında uzun uzadıya yorum yapmak dâhi istemiyorum açıkçası öyle çok da alınıp okunacak bir kitap değildi. Şöyle bir okuyanlara baktım da baya da beğenen olmuş. Şaşırdım...Sonuç olarak herkesin kendi zevki.
Kitabın ilk kısımları Şadan'ın kadınlarla ilişkileri ki aynı anda karısı da dahil dört kadını idare edişini, yakalandığı hastalıktan muzdaribini, evlenmesini falan okuyoruz. Ardından ikinci kısımda ahlaksızlık seviyesi ikiye katlanıyor.

Tek Şadan değil kitaptaki bütün karakterler aldatmaya aşırı meyilli. Şadan, karısı ve karısının ailesinin yaşadığı evin yanındaki konağa bir evli çift taşınıyor. Adam, bilgili ve oldukça kültürlü iken karısı onun tam tersi bir durumda. Aynı Şadan ve karısı Sabiha Hanım gibi. Tek fark Sabiha Hanım aşırı kültürlü, okumayı yazmayı çok seven taraftayken Şadan'ın böyle uğraşlarla hiç işinin olmaması.
Neyse sözün kısası bu çift buraya taşınıyor ve Şadan, Hürrem Bey'in karısı Cevher Hanımı görür görmez ona tutuluyor. Şaşırdık mı??? Tabiki de hayır...

Şadan ile Cevher... Hürrem ile Sabiha ... Sözün bittiği yerdeyim artık.

Kitabın sonu ise ayrı bir konuydu. Geçmişi unutalım ve yeniden başlayalım ne demek? Aslında kitapta çok başka olaylarda var mesela Nevrez gibi fakat bahsetmek dâhi istemiyorum. Kızın babası, eşi, erkek kardeşi ve ortada hamile bir kadın. Varın siz düşünün ki bu bebek kimden?? Bence Nevrez bile bilmiyor...

Çok merak ediyorsanız alıp okuyabilirsiniz ancak tavsiye edeceğim kitaplar arasında ilk elliye bile giremez.
240 syf.
·3 günde·Beğendi
Usta yazar, toplum kabuk değiştirirken, kadın ve erkek ilişkisini nükteli bir dille eleştirmiş. İnsanların örf ve adetlerini , batı taklitçisi olarak özümsemeden terk ettikleri için mutsuz olduklarını ortaya çıkarmıştır.
Insanlar birbirlerine olan güveni kaybetmiş çünkü ilişkilerin dayanağı menfaat olmuştur. Evli çiftlerin ilişkisinde dürüstlüğü sorgulamış. Batılaştık derken, toplumdaki eğitimin yeterli olmaması , bir de ekonominin bozuk olması insanların bireysel nefs mücadelesini yok etmiştir. Çağdaş olmanın yolu taklit etmek değil, bilgilenmeyle olduğuna dikkat çekmiş.
Mizahi bir dille yazıldığı için, gülümseyerek okunan bir eser.
İyi okumalar dilerim.
HaLiL
HaLiL Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür'ü inceledi.
240 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Kitabı okuduğunuz zaman kesinlikle her erkeğe veya kadına aynı gözle bakmamanızı söyleye bilirim cinsiyet meselesi değil şahsiyet meselesidir.
Yazar ava giderken avlanmak sözünü veya çalma başkasının kapısını çalarlar kapını... Sözlerini hatırlattı diyelim bilmeyenlere.. Kitap belkide çok ahlaksız olayların olduğunu okuyucuya aktarıyor sonuçlarına katlanmak şartıylabir günahın bedelini çok kötü ödenebileceğini de göstermiş. Zaten günümüzde haberlerde sıklıkla görüyoruz bu tarz olaylar... Güven... Sadakat... Sevgi....bunlar sadece bir kelimeden ibaret değil eylem de gerektirir... Herkese iyi okumalar...
Hale K
Hale K Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür'ü inceledi.
240 syf.
·8/10 puan
Şadan Bey’in çapkınlıklarını okuduğumuz bu kitapta gülerken düşünüyor, düşünürken halen gülüyoruz. Evlilikle uslanması beklenen Şadan Bey’in çapkınlığı, iç güveysi gittiği konaktaki çalışanlara kadar uzanmış durumdadır. Yan konağa taşınan çiftle birlikte aldatma durumları karmaşık bir hal almaya başlar. Gelişen durumlar karşısında Şadan Bey bile şaşkındır. Okurken eğlendim, güldüm. Eski bir Türk filmi izler tadıyla bir çırpıda okuduğum bir eser oldu. İçeriğindeki felsefik konuşmalarda dönemin bakış açısına hakim olmayı sağlıyor.
Nesibe Bayar
Nesibe Bayar Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür'ü inceledi.
240 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Geçmişte olan, günümüzde de devam eden ailelerin erkek çocukları için “Evlenince düzelir.” düşüncesinin ne kadar saçma ve sinir bozucu olduğunu bu kitapla bir kez daha fark edebilirsiniz.
Kitapta Şadan Bey yaptığı çapkınlıkları, eşini nasıl aldattığını ama aynısı başına gelince nasıl da tutuştuğunu bir bir anlatıyor. Kitap bana bir yandan “Bu kadar olmaz”, bir yandan da “Neden olmasın” dedirtti. Yer yer sinir olmama rağmen çok severek okuduğum bir kitap oldu, severekte herkese tavsiye ederim.
İnsan insanın hüsranından,zararından ve hatta felaketinden hoşlandığı kadar hiçbir şeyden lezzet almaz. Şaka adı altında bazen birbirimize pek acı şeyler yaparız.
Her insan ayrı ayrı ele alınırsa birer vicdan, birer şuur sahibi görünür. Fakat insanlar kitle halinde, bireysel faziletlerinden bazılarını kaybediyorlar. Kör, muhakemesiz ve insafsız oluyorlar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Alt başlık:
Günümüz Türkçesiyle
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052959664
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Gönül Bir Yeldeğirmenidir
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Gönül Bir Yel Değirmenidir Sevda Öğütür
Şadan Bey’in çapkınlıklarından usanan ailesi onu alelacele evlendirir ve kendisinden entelektüel bakımdan üstün olan karısının köşküne içgüveyi verir. Şadan Bey evlenmiştir, ancak çapkınlıktan vazgeçmez. “Karımı Nasıl Aldattım” başlığıyla açılan roman, adeta gönül ilişkileri resmi geçidine dönerek okuru, hatta Şadan Bey’i bile şaşırtmayı başarıyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar, genel toplumsal ahlakı irdelerken kurguladığı girift olay örgüsü, ilginç karakterleri ve mizahi diliyle okuruna sürükleyici bir hikâye anlatıyor.

Kitabı okuyanlar 1.000 okur

  • clementine woody
  • İkra
  • Seyhan İnan
  • shpjo
  • Şenay Ankitci
  • Şevval Kaynar
  • Meryemnur
  • Gamze Kurt Şahin
  • Hatice Şahin
  • Sema

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%18.6 (69)
9
%21.6 (80)
8
%27.3 (101)
7
%14.9 (55)
6
%6.5 (24)
5
%2.4 (9)
4
%0.8 (3)
3
%0.3 (1)
2
%0.3 (1)
1
%0.5 (2)