İsyan Günlerinde Aşk

8,1/10  (62 Oy) · 
378 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.674 gösterim
"Aldatanlar aldatmakla yetinmezler; onlar, ihanete uğrayandan bunun için üzülmemesini, kahırlanmamasını, dertlenmemesini, sevdiğinin bir başkasıyla yaşadığı hazzın üstüne kendi acılarının gölgesinin vurmasına izin vermemesini de isteyecek kadar bencilleşirler.

"İhanetin yarattığı ve hem aldatanın hem aldatılanın hayatına yayılan kederli gölgeyi, isterler ki aldatılan temizlesin, aldatanı vicdan azabından, suçluluktan, bir başkasını haksız yere üzmüş olmanın utancından kurtarsın; bunu elde edebilmek için aldattıklarının önünde alçalmayı, kendilerine acındırmayı, gülünç şaklabanlıklarla bir gülücük koparmaya uğraşmayı mubah sayarlar ama ne yaparlarsa yapsınlar bu armağanı aldattıklarından alamazlar; aldatılan, elinde kalan son silahı asla kendini aldatana gönül rızasıyla teslim etmez.

"Ragıp Bey de, şehrin bir isyanla sarsıldığı o akşam, akıbeti meçhul bir yolculuğa çıkarken, istediği armağanı alabilmek için farkına varmadan kendisini acındırmaya uğraştı; eğer yaptığı şeyin farkına varabilseydi bunu asla yapmazdı ama o anda, kendi kederiyle soğumuş kadının bir tebessümüne, yarı karanlık odada tek başına Kuran okuyan yalnız kadının kendisine bağışlayacağı bir vicdan rahatlığına öylesine muhtaçtı ki kendisine hâkim olamadı.

"'Bir çatışma kaçınılmaz gözüküyor, gidip de dönmemek var, hakkınızı helal edin.' Hatice Hanım'ın verdiği cevabı hiçbir zaman unutmadı: 'Benim sizde bir hakkım yok.'"
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9786051416199
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
nejla güldalı 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ben Kılıç Yarası Gibi'yi okudum ve şuan İsyan Günlerinde Aşkı okumaya başladım. Sizlerde okumayı düşünürseniz bu sıralamayla okuyun. İsyan Günlerinde Aşk Kılıç Yarası Gibi'nin devamı. Ve harika kitaplar.

Nur Dönmez 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Tarihi olayları farklı bir bakış açısından ele alması çok dikkatimi çekti. Tarihi hep tarih kitaplarından öğrenerek oluşturduğum tek yönlü bilgilere, farklılık kattı.

Yasin YALÇIN 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap tarihi bir olayı, 31 Mart vakasını anlatıyor. Nedense okurken aklıma hep Abdülhamit Düşerken filminden sahneler geldi durdu. 1908 yılında
meşrutiyet ilan edilmiştir ve Son Sultan tahtında son yılını yaşamaktadır. Kitap tarihi olaylardan oldukça sık yararlanıyor
ama amaç kesinlikle tarihi bir olayı irdelemek değil. Amaç, kitabından adından da anlaşılacağı üzere, meşrutiyetin belirsiz ortamında yaşanan
bir aşk hikayesi.
Meşrutiyeti ilan etmeden önce padişahın sürekli insanların özgürlüklerini kısıtladığını, onlara baskı yaptığını söyleyen İttihatçıların düzenleri
yavaş yavaş çürümeye başlamış, kendi aralarında da, halkla da, ulema takımıyla da kavgalı duruma gelmişlerdir. İleride bu sofu geçinen gerici
takım isyan çıkaracak ve imparatorluğun sonunu da hazırlayan binlerce olayın kapısını aralayacaklardır.
Aşk hikayesi gibi görünüyor ama aslında Ahmet Altan aşktan çok aşk oyunlarından bahsetmiş bu kitapta. Bütün kitap boyunca karakterler, aşkın
bütüm kıvrımlarına girip çıkarken asla aşkın kendisine dair bir şeyler söylenmez. Daha çok kişilerin duygularını hangi yoğunluklarda, ne düzeyde,
neden ve nasıl yaşadıkları anlatılıyor. Üstelik kimin aşkının, hang aşkın anlatıldığı da oldukça belirsiz.
Uzun zamandır duygusal açıdan bu kadar derin ve zengin bir kitap
okumamıştım. Yazar insan ruhunun, insanın kendisinin
bile farkında olmadığı derinlerine kadar inmiş ve duyguları, aklı başında bir insanın
olabileceği en yoğun seviyede işlemiş. Bütün karakterleri ve neler hissettiklerini tek tek anlatmaya çalışırdım ama sayfalarca inceleme yapmam gerekir.
Sonuç olarak biraz ağır biraz yoğun ama çok da anlaşılır ve kendini okutturan bir kitap olmuş.
Her sayfasını okudukça "İnsan bu kadar çok şey hissetmemeli. Hayat bundan çok daha basit olmalı." demekten kendimi alamadım.

Öznur Kılıç 
14 Tem 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Okurken farkına varabildiğim , tam olarak bu dediğim , düşüncelerimi yansıtan cümleler buldum ancak kitabı okumaya her başladığımda kursağımda kaldı bir türlü ilerleyemedim, isteğimi kaçıracak derece sıkıcı ve gereksiz bulmaya başladım ve ne yazıkki yarım bıraktığım kitaplar arasında yerini aldı.

Seda GÖKMEN 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Unutmayınız ki; günahın en tehlikelisi, en basit ve en masum gözükenidir; insan, ruhunu büyük günahlara daha kararlı bir şekilde kapatabilir ama küçük günahlar, işte onlar, içimize sızacak bir yer her zaman bulabilirler.

Yaselimin 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

31 Mart Vakası tarihi fonunda insana ve ilişkilere dair çarpıcı tespitleri, güzel ve etkileyici cümlelerle anlatan hızlı okunabilir bir roman. Okuduğum dönemde oldukça beğenmiştim. Yeniden okumam ama tavsiye ederim.

Eskimolardan Kim Kaldı? 
30 Haz 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İsyan Günlerinde Aşk , 31 Mart Olayının çevresinde gelişen aşkları anlatıyor. Güzel bir kitap.

Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

İsyan Günlerinde Aşk 31 Mart Olaylarını incelemektedir. Yine roman kahramanlarının sırlarını, ihanetlerini, karanlık taraflarını bize aktarırken, insanın bilinmeyen yönlerine değişik pencereler açmaktadır.
Kitap Kılıç Yarası Gibi romanının devamıdır. Aslında günümüzde yaşayan Osman’ı herkes deli sanmaktadır. Çünkü o bu devirde yaşamayan şahsiyetlerin özel hikayelerini büyükbabası ve büyükannesi özellinde okuyucuya aktarmaktadır. Aşkı, insanı okura aktarmasını iyi beceren bir yazar Ahmet Altan. Tarihsel konulara değinse bile yazdığı kitaplar tarih kitabı olarak değerlendirilemez.

Fadime YeŞİl 
09 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yazarın okuduğum ikinci kitabı...Dönemi farklı pencerelerden, farklı gözlerden anlatan bir kitap..Gereksiz gördüğüm yerler mevcut... Ancak soracak olursam kendime;
Beğendim mi?
Evet,
Tavsiye eder miyim?
Evet

Meltemnma 
29 Tem 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Ahmet Altan'ın bu kitabını bir öncekine kıyasla daha çok beğendim. Tarihi bu şekilde okumak çok zevkliydi karakterler bir önceki kitaba göre daha güçlüydü bence. Okumanızı tavsiye ederim.

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

mavera 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bundan sonra hayat sadece bir mecburiyet benim için, hatta inanır mısınız, bir mahkûmiyet..

İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 21)İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 21)
mavera 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah'tan hayırlısını dileyeceğiz. Alın yazısını değiştirecek kudret hiçbirimizde yok..

İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 406)İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 406)

"Unutmayınız ki günahın en tehlikelisi, en basit ve en masum gözükenidir; insan, ruhunu büyüh günahlara daha kararlı bir şekilde kapatabilir ama küçük günahlar, işte onlar, içimize sızacak bir yer her zaman bulabilirler."

İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altanİsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan
intifa 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir insanı öldürmek için önce sesini öldürmek gerekir, inançları duyuran sesi yok edersen o sesin sahibi kendiliğinden yok olur.

İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 299)İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 299)
mavera 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

+ Biraz daha kal lütfen.
- Kalmam acını artıracak diye korktum.
+ Gitmen acımı dindirir mi sanıyorsun?
- Kalmam dindirir mi?
+ Belki..

İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 433)İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 433)
intifa 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Zor seven insanlar, sevilmesi zor olan insanları sevmeye meyleder.

İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 328)İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 328)
intifa 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Herkes kendinde olmayanı arar, bazen o aradığı başkalarının bulmaktan korktuğu bir şey olsa da...

İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 74)İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 74)
intifa 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Gurur insana mahsus bir histir, asil bir kadına lazım olan gülünçlükle kaynaşmış bir gurur değil, yaptığı herşeye hattâ gurursuz gözüken davranışlara bile asalet katan vakardır.

İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 329)İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 329)
intifa 
18 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hep son cümle söylenmedi hissi kaplıyordu ruhunu ve o söylenmemiş cümle, duymuş olduğu her cümleyi siliyor, hafızasını boşaltıyor söylenmiş olanların hepsini anlamsız kılıyordu.

İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 108)İsyan Günlerinde Aşk, Ahmet Altan (Sayfa 108)
5 /