Tehlikeli Masallar

7,5/10  (46 Oy) · 
231 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.594 gösterim
"Kimi özlediğimi tam anlayamıyordum. Özlem içimi yırtıyordu ama özlediğim insanın yüzünü tam seçemiyordum; bir Berrin'i görüyordum, bir Sevda'yı; ikisini bir arada özlüyordum. Bunu, bu tür bir ikilik yaşamamış birine anlatmak çok zordu ama sanki birbirlerine yapışıp bir bütün olmuşlardı aklımda, onları birbirinden ayıramıyordum.

"Hangisinin şu anda yanımda olmasını isterdim diye soruyordum kendime ve bulduğum yanıta kendim de şaşırıyordum; hiçbirini istemiyordum, hiçbirinin varlığı şu anda duyduğum özlemi dindirmeye yetmeyecekti; aksine aralarından biri biranda salonda beliriverse, öbürlerine duyduğum özlem daha da artacaktı.

"Bir fırtınanın içinden geçer gibiydim; o fırtınanın içinde, Berrin'in sevişirken inler gibi sorduğu soru geliyordu aklıma. 'Kimdi o yazdığın kadın? Nerede o?' Yalnızlık ve sessizlik beni boğuyordu; başkalarının yanındayken özlediğim yalnızlık, ona kavuştuğum anda öldürmeye başlıyordu beni.

"Şimdi çıkıp birilerini bulsam, daha onlarla konuşmaya başladığım an yeniden yalnızlığımı özleyecektim. Bunu geçiren tek şey vardı: Sevişmek."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786051416168
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
aysel uney 
09 Nis 13:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımda bitmesini istemediğim bir kitap. Kitabı nasıl tarif edeceğimi dahi bilmiyorum. Akıcı ve yalın bir o kadar da karmaşık bir hikaye. İronik olabilir ama okuyun şiddetle tavsiye ediyorum.

Ayşe* 
28 Mar 13:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Altan'ın en iyi kitabı olduğunu düşünüyorum. Insan ruhunun, kalbinin trajedisini çok başarılı bir şekilde anlattığını düşünüyorum. Yazarla alakalı bir ön yargınız varsada yıkın ve okuyun derim.

Meltemnma 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitap sürükleyici ve insanda bir merak uyandırıyor sonunu hevesle bekliyorsunuz ve sonunda büyük bir soru işaretiyle kitap sizi terk edip bırakıyor.

ahmet Karakuzulu 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Çok akıcı, hızlı ilerleyen bir kitap. Okumayı bitirdikten sonra, bu kitabı bu kadar akıcı kılan neydi diye sordum kendime. işte cevapları,1 - Konunun her insana hitap ediyor olması(Aşk, cinsellik, duygusal sorunlar, ayrılıklar, mutsuzluklar, mutsuz ve sorunlu çocukluk dönemi...) 2-Yaşlı erkek, genç kadın ilişkisi, 3-Yazarın popülist (alıcısı hazır yazım biçimi:)) yazım tekniği. 4 - Ortalama sayfa sayısına sahip bir kitap olması
sayılabilir. Ahmet Altan kitaplarını kolaylıkla bazen keyifle okuyorum. Ancak, her kitabı bittiğinde bir şeylerin eksik kaldığını hissediyorum. Sanırım, eksik kalan şey, yazarın kitaplarında yeterince "Edebi Derinliğin" olmaması. Ama bu kitap okunur mu derseniz, okunur derim.

Elif Şahin 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 7/10 puan

Aşkları arasında bocalayan her ikisini de isteyen ama birine yaklaştığında diğerinden uzaklaştığını fark eden,muhteris bir erkek.Bir Altan klasiği.Ulusal edebiyatımızda pek yaygın kullanım alanı bulamayan erotizme karşı oldukça cömert davranmış yazar.

Furkan 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitabın mağlum içeriği beni ne kadar iğreti etse de ilginç ve tartışmaya açık bir ilişkiyi ortaya sermesi ve düğüm çözüm aşamalarından can alıcı sözler ve diyaloglarla geçmesi güzeldi. Özellikle güzel alıntılar yapıldı.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
21 Eki 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bayağı atlaya atlaya gitip de bitirdiğim bir kitap, çok uzun duygular, sürekli iç hesaplaşmalar

Kitaptan 8 Alıntı

Cemre Kara 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aptal değilim, yalnızım yalnızca ve yalnızlık beni sana aptal gibi gösteriyor.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 226)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 226)

- Ben geleceği anlatacağım.
- Şimdiden hoşnut değil misin, niye şimdiyi anlatmıyorsun?
- Şimdi her şey var, değişmez ki... Ama geleceği istediğim gibi yapabilirim.
- Nasıl yapacaksın geleceği?
- Yazarak...

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 134)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 134)
Cemre Kara 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsanın kendi aşkından ne kadar emin olursa karşındakinin aşkından da o kadar kuşku duyduğunu unutmuşum.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 98)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 98)
Damla Sarıhan 
29 Mar 21:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

'Hayat sanki benden kaçıyor, nereye gitsem orada her şeyin öldüğünü, kime dokunsam cansızlaştığını hissediyorum, hayatı ve canlılığı bulacağım bir başka yere koşuyorum, benim ayrıldığım yerde sanki hayat yeniden başlıyor ve benim yeni gittiğim yerde her şey ölüyor; hayatın hep benim olmadığım yerlerde yaşandığını düşündüğümden bütün zamanım, bir yerden bir yere koşturarak, hayatı aramakla geçiyor, ama onu yakalayamıyorum, bu yüzden birlikte olduğum her şeyden ve herkesten sıkılıp hep uzaklardakini özlüyorum, uzaktakiler hep uzak, yakındakiler hep ölü, benim olmadığım yerlerde insanların neler yaşadığı ise benim için bitmeyen bir merak..'

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 22 - Can)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 22 - Can)

"Nilüferler...Yalnızca bu çiçekler, hep bir yerlere gidecekmiş gibi azade ve özgür oluyorlar ama küçük bir havuzun içinde bir yere gitmeden yaşıyorlardı. Hayatta böyle bir şeydi benim için; hep bir yerlere gidecekmiş gibi duran, yalnız ve bir yere gitmeyen bir çiçek. Bütün bir hayatın özeti buydu. Ben de bir yere bağlanmadım ve bir yere gitmedim, öyle solgun bir nilüfer gibi bir havuzun içinde yalnız başıma durdum, köklerimi salamadım, ne olduğum yere sağlamca yerleştim, ne başka diyarlara kaçabildim, içinde durduğum havuzla birlikte kirlenip eskidim. Bana bakanlar, beni seyredenler, beni sevenler oldu ama kimse yakasına takmadı beni, kimse odasına koymadı, kimse beni sulayıp büyütmek için uğraşmadı, onlara ihtiyacım olmadığını, havuzumda tek başına yüzebileceğimi düşündüler, ben de yüzdüm, kederi, yalnızlığı, kirlenmeyi öğrendim ve hayata benzedim."

Tehlikeli Masallar, Ahmet AltanTehlikeli Masallar, Ahmet Altan

Bostan dolabının yanındaki, suları bana kahverengi gözüken, o küçük ve eskimiş havuzdaki solgun ve kederli nilüferlere gidip bakardım çocukken, babam, onların kökleri olmadığını anlatmıştı bana. neden bu çiçekleri hep bir şeylere benzetmek için kullandıklarını ancak büyüyünce anladım. yalnızca bu çiçekler, hep bir yerlere gidecekmiş gibi azade ve özgür oluyorlar ama küçük bir havuzun içinde bir yere gitmeden yaşıyorlardı. hayat da böyle bir şeydi benim için; hep bir yerlere gidecek gibi duran, yalnız ve bir yere gitmeyen bir çiçek. bütün bir hayatın özeti buydu.
bende bir yere bağlanmadım ve bir yere gitmedim; öyle solgun nilüfer gibi bir havuzun içinde yalnız başına durdum, köklerimi salamadım, ne, olduğum yere sağlamca yerleştim, ne, başka diyarlara kaçabildim. bana bakanlar, beni seyredenler, beni sevenler oldu ama kimse yakasına takmadı beni, kimse odasına koymadı, kimse beni sulayıp büyütmek için uğraşmadı. onlara ihtiyacım olmadığını, havuzumda tek başıma yüzebileceğimi düşündüler. ben de bu yüzden; kederi, yalnızlığı, kirlenmeyi öğrendim ve hayata benzedim.
ne garip başka bir şey de olmak istemedim, beni beğenmeleri yetti bana.

Tehlikeli Masallar, Ahmet AltanTehlikeli Masallar, Ahmet Altan