Tehlikeli Masallar

7,5/10  (71 Oy) · 
325 okunma  · 
49 beğeni  · 
2.238 gösterim
"Kimi özlediğimi tam anlayamıyordum. Özlem içimi yırtıyordu ama özlediğim insanın yüzünü tam seçemiyordum; bir Berrin'i görüyordum, bir Sevda'yı; ikisini bir arada özlüyordum. Bunu, bu tür bir ikilik yaşamamış birine anlatmak çok zordu ama sanki birbirlerine yapışıp bir bütün olmuşlardı aklımda, onları birbirinden ayıramıyordum.

"Hangisinin şu anda yanımda olmasını isterdim diye soruyordum kendime ve bulduğum yanıta kendim de şaşırıyordum; hiçbirini istemiyordum, hiçbirinin varlığı şu anda duyduğum özlemi dindirmeye yetmeyecekti; aksine aralarından biri biranda salonda beliriverse, öbürlerine duyduğum özlem daha da artacaktı.

"Bir fırtınanın içinden geçer gibiydim; o fırtınanın içinde, Berrin'in sevişirken inler gibi sorduğu soru geliyordu aklıma. 'Kimdi o yazdığın kadın? Nerede o?' Yalnızlık ve sessizlik beni boğuyordu; başkalarının yanındayken özlediğim yalnızlık, ona kavuştuğum anda öldürmeye başlıyordu beni.

"Şimdi çıkıp birilerini bulsam, daha onlarla konuşmaya başladığım an yeniden yalnızlığımı özleyecektim. Bunu geçiren tek şey vardı: Sevişmek."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786051416168
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Üç Renk 
 18 Oca 14:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ahmet Altan'ın yine aşk, tutku, cinsellik, ihtiras, aldatmalardan oluşan bir kitabını daha okumuş bulunmaktayım :))
Bu kitabı biliyordum, hatta okuma sırasına da almıştım ama yazarın Kristal Denizaltı'sını okuyunca bir takipçimin tavsiyesiyle okunmasını erkene aldım.
Altan'ı, derinliklerine indiği insanın hislerini en ince ayrıntısına kadar anlatmasını iyi becerdiği için seviyor ve hevesle okuyorum. Bu durumun kitaptaki kahraman dahil diğer karakterleri tanımamıza kaynaklık ettiğine inanıyorum. Bu kitapta da yalnız bir adamın iki aşk arasında git-gelleri iyi anlatılmış.
Ahmet Altan sevenlerin okuması gereken bir roman diyebilirim.

Rapunzel 
 01 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ahmet Altan kitaplarını, her zaman zevkle okuyorum. Duyguları çok gerçekçi ve güzel ifade edip kendimden birşeyler bulmamı sağlıyor. Yine bir aşk hikayesi vardı bu kitapta da. Arada kalmışlık ve bu arada kalmışlık ile yaşanan gelgitler, umutsuzluklar, kararsızlıklar, yoğun duyguların bol oldugu sürükleyici bir konu. Açıkçası kitabı okurken kafamda bir son belirlemiştim. Ama son sayfayı bitirdiğimde beni tatmin eden bir son bile göremedim.Altan belki de bu değişik duyguların sonucunu okuyucunun hayal gücüne bırakmıştır. Ben zevkle ve merakla okudum. Sizlere de nacize tavsiyemdir :))

Cennet 
26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Berrin gibi ben de kendimi buldum Zübeyde'de.. kitabın sonuna geldiğimde Berrin diye biri yokmuydu acaba dedirten cümleler belki de benim de hayatımın sorgulanması anlamımı taşıyordu acaba. Kitap bir paradoks gibi geldi bitince bana...

aysel uney 
09 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımda bitmesini istemediğim bir kitap. Kitabı nasıl tarif edeceğimi dahi bilmiyorum. Akıcı ve yalın bir o kadar da karmaşık bir hikaye. İronik olabilir ama okuyun şiddetle tavsiye ediyorum.

pınar zeren 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisedeyken okuyordum,edebiyat öğretmenim senin için fazla agir bir kitap değil mi demişti ben de hayir dedikten sonra pişman olmuştum çünkü o donemler bana pek bir müstehcen gelmişti :)

Bu kitabı okumamın tek sebebi 52.sayfasındaki nilüferlerle ilgili yazıydı. O kadar etkilendim ki o yazıdan hemen kitabı alıp okumaya başladım. Nilüfer çiçeklerine hiç bu açıdan bakmamıştım...

Sone 
17 Oca 12:58 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 5/10 puan

Ahmet Altanın "Tehlikeli masallar" kitabının konusu sürekli rastlayacağımız türden bir konu olsa da, kahramanın farklı karakteriyle bilindik 'iki kadın arasında kalma' sıradanlığından ayrılıyor. Karakterin farklılığını olaylara verdiği tepkilerden daha doğrusu karakteri nedeniyle duyguları içinde yaşamasından ötürü olaylara veremediği tepkilerden konunun klişeleşmesini engelliyor. Karakterin içine kapanık yanı bu bilindik konunun bambaşka bir tarafa sürüklenmesini sağlıyor. Bu da bir sonraki sayfada neler olacağını merak etmemizi sağlıyor. Ne kadar bilindik bir konu da olsa Ahmet Altanın anlatımıyla gayet güzel işlenmiş.

Cenk Babür 
11 Şub 19:22 · Kitabı okudu · 31 günde · 2/10 puan

Ahmet Altan'ın yine aşk, tutku, cinsellik, ihtiras, aldatmalardan oluşan bu kitabını yaklaşık 10 yıl sonra tekrar okudum... Sebebi de bir arkadaşımın okuduğunu söylemesi ve bana anlattıklarının bu kitaptan hiç bir şey hatırlatmaması. Merak edip tekrar okudum ama pişman oldum. Kadın ruhundan anladığını sanan ve kitaplarında hep bundan övgü ve gururla bahseden Altan, aslında kendi doyumsuzluklarının ve mutsuzluklarının bir analizini yapmış yine. hayatının merkezine sadece cinsellliği oturtan, vermekten çok almaya dayalı, sonunda hep yalnız ve mutsuz olan, aradığını hiç bir zaman bulamayan ve bulma olasılığı da olmayan tipik bir erkek profili. Skorcu, mutsuz, yalnız ve para dışında bir şey vermek zorunda olmadığı için de sadece profesyonel ilişkilerden tatmin olan "Issız Adam" filmindeki kahramanı hatırlattı bana. Sonuç olarak iki kere değil, bir kere bile okumak gerekmez bana göre.

Furkan 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitabın mağlum içeriği beni ne kadar iğreti etse de ilginç ve tartışmaya açık bir ilişkiyi ortaya sermesi ve düğüm çözüm aşamalarından can alıcı sözler ve diyaloglarla geçmesi güzeldi. Özellikle güzel alıntılar yapıldı.

Meltemnma 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitap sürükleyici ve insanda bir merak uyandırıyor sonunu hevesle bekliyorsunuz ve sonunda büyük bir soru işaretiyle kitap sizi terk edip bırakıyor.

2 /

Kitaptan 36 Alıntı

Üç Renk 
15 Oca 18:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dürüst kadınlar özel bir cinsti ve dürüstlüklerini bir bıçak gibi kullanırlardı.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 42 - Can Yayınları)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 42 - Can Yayınları)

Bir yere kök salamamak ama..
"Nilüferler...Yalnızca bu çiçekler, hep bir yerlere gidecekmiş gibi azade ve özgür oluyorlar ama küçük bir havuzun içinde bir yere gitmeden yaşıyorlardı. Hayatta böyle bir şeydi benim için; hep bir yerlere gidecekmiş gibi duran, yalnız ve bir yere gitmeyen bir çiçek. Bütün bir hayatın özeti buydu. Bende bir yere bağlanmadım ve bir yere gitmedim, öyle solgun bir nilüfer gibi bir havuzun içinde yalnız başıma durdum, köklerimi salamadım, ne olduğum yere sağlamca yerleştim, ne başka diyarlara kaçabildim, içinde durduğum havuzla birlikte kirlenip eskidim. Bana bakanlar, beni seyredenler, beni sevenler oldu ama kimse yakasına takmadı beni, kimse odasına koymadı, kimse beni sulayıp büyütmek için uğraşmadı, onlara ihtiyacım olmadığını, havuzumda tek başına yüzebileceğimi düşündüler, ben de yüzdüm, kederi, yalnızlığı, kirlenmeyi öğrendim ve hayata benzedim."

Tehlikeli Masallar, Ahmet AltanTehlikeli Masallar, Ahmet Altan
Cemre Kara 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aptal değilim, yalnızım yalnızca ve yalnızlık beni sana aptal gibi gösteriyor.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 226)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 226)
Üç Renk 
15 Oca 18:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Başkalarının en iyi gizlenen sırlarına bile ulaşmanın daima bir yolu bulunurdu, ama insanın kendi sırlarına erişmesi neredeyse imkansızdı ve yazarlık bu imkansızı yaşamaktı sürekli.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 24 - Can Yayınları)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 24 - Can Yayınları)
Üç Renk 
15 Oca 18:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yıllarca ıssız adada kalmış birinin, kendi yüzünün ne hale geldiğini görmek için ayna araması gibi bir telaşı vardı, kendine benzeyen kadını bulmak, o kadında kendini görmek istiyordu.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 15 - Can Yayınları)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 15 - Can Yayınları)
rtgrlsln 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu

- Ben geleceği anlatacağım.
- Şimdiden hoşnut değil misin, niye şimdiyi anlatmıyorsun?
- Şimdi her şey var, değişmez ki... Ama geleceği istediğim gibi yapabilirim.
- Nasıl yapacaksın geleceği?
- Yazarak...

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 134)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 134)
Cemre Kara 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsanın kendi aşkından ne kadar emin olursa karşındakinin aşkından da o kadar kuşku duyduğunu unutmuşum.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 98)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 98)
Üç Renk 
18 Oca 12:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bi kitapların hepsini okudun mu?
Kitap okumayanlar ne zaman kitap görseler, kitabın sahibine aynı şeyi sorarlardı, sanki çok inanılmaz bir şeyle karşılaşmış gibi.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 220 - Can Yayınları)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 220 - Can Yayınları)
Üç Renk 
18 Oca 12:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Başkalarının beni anlayamamasından gizlice övünüyorum, ama sonra benim de onları anlamadığımı fark edince, onları küçümsediğim gibi kendimi de küçümsüyorum.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 250 - Can Yayınları)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 250 - Can Yayınları)
damla sarıhan 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

'Hayat sanki benden kaçıyor, nereye gitsem orada her şeyin öldüğünü, kime dokunsam cansızlaştığını hissediyorum, hayatı ve canlılığı bulacağım bir başka yere koşuyorum, benim ayrıldığım yerde sanki hayat yeniden başlıyor ve benim yeni gittiğim yerde her şey ölüyor; hayatın hep benim olmadığım yerlerde yaşandığını düşündüğümden bütün zamanım, bir yerden bir yere koşturarak, hayatı aramakla geçiyor, ama onu yakalayamıyorum, bu yüzden birlikte olduğum her şeyden ve herkesten sıkılıp hep uzaklardakini özlüyorum, uzaktakiler hep uzak, yakındakiler hep ölü, benim olmadığım yerlerde insanların neler yaşadığı ise benim için bitmeyen bir merak..'

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 22 - Can)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 22 - Can)
4 /