Tehlikeli Masallar

7,6/10  (55 Oy) · 
284 okunma  · 
39 beğeni  · 
1.892 gösterim
"Kimi özlediğimi tam anlayamıyordum. Özlem içimi yırtıyordu ama özlediğim insanın yüzünü tam seçemiyordum; bir Berrin'i görüyordum, bir Sevda'yı; ikisini bir arada özlüyordum. Bunu, bu tür bir ikilik yaşamamış birine anlatmak çok zordu ama sanki birbirlerine yapışıp bir bütün olmuşlardı aklımda, onları birbirinden ayıramıyordum.

"Hangisinin şu anda yanımda olmasını isterdim diye soruyordum kendime ve bulduğum yanıta kendim de şaşırıyordum; hiçbirini istemiyordum, hiçbirinin varlığı şu anda duyduğum özlemi dindirmeye yetmeyecekti; aksine aralarından biri biranda salonda beliriverse, öbürlerine duyduğum özlem daha da artacaktı.

"Bir fırtınanın içinden geçer gibiydim; o fırtınanın içinde, Berrin'in sevişirken inler gibi sorduğu soru geliyordu aklıma. 'Kimdi o yazdığın kadın? Nerede o?' Yalnızlık ve sessizlik beni boğuyordu; başkalarının yanındayken özlediğim yalnızlık, ona kavuştuğum anda öldürmeye başlıyordu beni.

"Şimdi çıkıp birilerini bulsam, daha onlarla konuşmaya başladığım an yeniden yalnızlığımı özleyecektim. Bunu geçiren tek şey vardı: Sevişmek."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786051416168
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rapunzel 
 01 Haz 10:33 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Ahmet Altan kitaplarını, her zaman zevkle okuyorum. Duyguları çok gerçekçi ve güzel ifade edip kendimden birşeyler bulmamı sağlıyor. Yine bir aşk hikayesi vardı bu kitapta da. Arada kalmışlık ve bu arada kalmışlık ile yaşanan gelgitler, umutsuzluklar, kararsızlıklar, yoğun duyguların bol oldugu sürükleyici bir konu. Açıkçası kitabı okurken kafamda bir son belirlemiştim. Ama son sayfayı bitirdiğimde beni tatmin eden bir son bile göremedim.Altan belki de bu değişik duyguların sonucunu okuyucunun hayal gücüne bırakmıştır. Ben zevkle ve merakla okudum. Sizlere de nacize tavsiyemdir :))

Cennet 
26 Eyl 01:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Berrin gibi ben de kendimi buldum Zübeyde'de.. kitabın sonuna geldiğimde Berrin diye biri yokmuydu acaba dedirten cümleler belki de benim de hayatımın sorgulanması anlamımı taşıyordu acaba. Kitap bir paradoks gibi geldi bitince bana...

aysel uney 
09 Nis 13:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatımda bitmesini istemediğim bir kitap. Kitabı nasıl tarif edeceğimi dahi bilmiyorum. Akıcı ve yalın bir o kadar da karmaşık bir hikaye. İronik olabilir ama okuyun şiddetle tavsiye ediyorum.

pınar zeren 
01 Kas 00:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisedeyken okuyordum,edebiyat öğretmenim senin için fazla agir bir kitap değil mi demişti ben de hayir dedikten sonra pişman olmuştum çünkü o donemler bana pek bir müstehcen gelmişti :)

dilan çalışkan 
18 Tem 01:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Yazar kadınlardan anlıyor bu bir gerçek. Kitap akıcıydı ama bi ara sıkmaya başladı. Bence sevişme kısımları gereksiz uzatılmış.. Okurken kitaptaki yazarı nedense hep Ahmet Altan olarak hayal ettim yazım dilinden dolayı sanırım. Kitapta bolca altını çizmelik cümle vardı. Ve yine nedense Berrini benimsedim, yazar başka kadınlarla olduğundan ona sinirlenmeye başladım tüm ilişkiler biribirine karşı oyun gibiydi. Yazar temelde iki kadın arasında kalmıştı ama bence kendi benliğiyle tüm kadınlar arasında bocalayıp durdu yazdığı kitabında da Berrinle birlikte kendini bulmaya çalıştı. Yazarın okuduğum ikinci kitabıydı devam edicem :)

Bu kitabı okumamın tek sebebi 52.sayfasındaki nilüferlerle ilgili yazıydı. O kadar etkilendim ki o yazıdan hemen kitabı alıp okumaya başladım. Nilüfer çiçeklerine hiç bu açıdan bakmamıştım...

Furkan 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Kitabın mağlum içeriği beni ne kadar iğreti etse de ilginç ve tartışmaya açık bir ilişkiyi ortaya sermesi ve düğüm çözüm aşamalarından can alıcı sözler ve diyaloglarla geçmesi güzeldi. Özellikle güzel alıntılar yapıldı.

Ayşe* 
28 Mar 13:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Altan'ın en iyi kitabı olduğunu düşünüyorum. Insan ruhunun, kalbinin trajedisini çok başarılı bir şekilde anlattığını düşünüyorum. Yazarla alakalı bir ön yargınız varsada yıkın ve okuyun derim.

Meltemnma 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kitap sürükleyici ve insanda bir merak uyandırıyor sonunu hevesle bekliyorsunuz ve sonunda büyük bir soru işaretiyle kitap sizi terk edip bırakıyor.

ahmet Karakuzulu 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 11 günde · 7/10 puan

Çok akıcı, hızlı ilerleyen bir kitap. Okumayı bitirdikten sonra, bu kitabı bu kadar akıcı kılan neydi diye sordum kendime. işte cevapları,1 - Konunun her insana hitap ediyor olması(Aşk, cinsellik, duygusal sorunlar, ayrılıklar, mutsuzluklar, mutsuz ve sorunlu çocukluk dönemi...) 2-Yaşlı erkek, genç kadın ilişkisi, 3-Yazarın popülist (alıcısı hazır yazım biçimi:)) yazım tekniği. 4 - Ortalama sayfa sayısına sahip bir kitap olması
sayılabilir. Ahmet Altan kitaplarını kolaylıkla bazen keyifle okuyorum. Ancak, her kitabı bittiğinde bir şeylerin eksik kaldığını hissediyorum. Sanırım, eksik kalan şey, yazarın kitaplarında yeterince "Edebi Derinliğin" olmaması. Ama bu kitap okunur mu derseniz, okunur derim.

2 /

Kitaptan 18 Alıntı

Bir yere kök salamamak ama..
"Nilüferler...Yalnızca bu çiçekler, hep bir yerlere gidecekmiş gibi azade ve özgür oluyorlar ama küçük bir havuzun içinde bir yere gitmeden yaşıyorlardı. Hayatta böyle bir şeydi benim için; hep bir yerlere gidecekmiş gibi duran, yalnız ve bir yere gitmeyen bir çiçek. Bütün bir hayatın özeti buydu. Bende bir yere bağlanmadım ve bir yere gitmedim, öyle solgun bir nilüfer gibi bir havuzun içinde yalnız başıma durdum, köklerimi salamadım, ne olduğum yere sağlamca yerleştim, ne başka diyarlara kaçabildim, içinde durduğum havuzla birlikte kirlenip eskidim. Bana bakanlar, beni seyredenler, beni sevenler oldu ama kimse yakasına takmadı beni, kimse odasına koymadı, kimse beni sulayıp büyütmek için uğraşmadı, onlara ihtiyacım olmadığını, havuzumda tek başına yüzebileceğimi düşündüler, ben de yüzdüm, kederi, yalnızlığı, kirlenmeyi öğrendim ve hayata benzedim."

Tehlikeli Masallar, Ahmet AltanTehlikeli Masallar, Ahmet Altan
Cemre Kara 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aptal değilim, yalnızım yalnızca ve yalnızlık beni sana aptal gibi gösteriyor.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 226)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 226)

- Ben geleceği anlatacağım.
- Şimdiden hoşnut değil misin, niye şimdiyi anlatmıyorsun?
- Şimdi her şey var, değişmez ki... Ama geleceği istediğim gibi yapabilirim.
- Nasıl yapacaksın geleceği?
- Yazarak...

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 134)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 134)
Cemre Kara 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsanın kendi aşkından ne kadar emin olursa karşındakinin aşkından da o kadar kuşku duyduğunu unutmuşum.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 98)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 98)
damla sarıhan 
29 Mar 21:40 · Kitabı okudu · 9/10 puan

'Hayat sanki benden kaçıyor, nereye gitsem orada her şeyin öldüğünü, kime dokunsam cansızlaştığını hissediyorum, hayatı ve canlılığı bulacağım bir başka yere koşuyorum, benim ayrıldığım yerde sanki hayat yeniden başlıyor ve benim yeni gittiğim yerde her şey ölüyor; hayatın hep benim olmadığım yerlerde yaşandığını düşündüğümden bütün zamanım, bir yerden bir yere koşturarak, hayatı aramakla geçiyor, ama onu yakalayamıyorum, bu yüzden birlikte olduğum her şeyden ve herkesten sıkılıp hep uzaklardakini özlüyorum, uzaktakiler hep uzak, yakındakiler hep ölü, benim olmadığım yerlerde insanların neler yaşadığı ise benim için bitmeyen bir merak..'

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 22 - Can)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 22 - Can)

"Ben farketmeden içime yerleşiyordu. Yüzünü iki elimin arasına alıp uzun uzun baktım, artık yüzünü ezberlemek ve bir daha unutmamak istiyordum, onun yüzünü aklımda tutamayışıma dayanamıyordum."

Tehlikeli Masallar, Ahmet AltanTehlikeli Masallar, Ahmet Altan

"Nilüferler...Yalnızca bu çiçekler, hep bir yerlere gidecekmiş gibi azade ve özgür oluyorlar ama küçük bir havuzun içinde bir yere gitmeden yaşıyorlardı. Hayatta böyle bir şeydi benim için; hep bir yerlere gidecekmiş gibi duran, yalnız ve bir yere gitmeyen bir çiçek. Bütün bir hayatın özeti buydu. Ben de bir yere bağlanmadım ve bir yere gitmedim, öyle solgun bir nilüfer gibi bir havuzun içinde yalnız başıma durdum, köklerimi salamadım, ne olduğum yere sağlamca yerleştim, ne başka diyarlara kaçabildim, içinde durduğum havuzla birlikte kirlenip eskidim. Bana bakanlar, beni seyredenler, beni sevenler oldu ama kimse yakasına takmadı beni, kimse odasına koymadı, kimse beni sulayıp büyütmek için uğraşmadı, onlara ihtiyacım olmadığını, havuzumda tek başına yüzebileceğimi düşündüler, ben de yüzdüm, kederi, yalnızlığı, kirlenmeyi öğrendim ve hayata benzedim."

Tehlikeli Masallar, Ahmet AltanTehlikeli Masallar, Ahmet Altan
Rapunzel 
30 May 13:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Aşkın cinayeti yakın olduğunu fark etmek korkutuyordu beni; kırılmış bir umut, yıkılmış bir hayal bir aşıktan bir katil yaratmaya yetiyordu ve son günlerde kırılmış umutlarla yıkılmış Hayaller sürekli olarak oynaşıyor da benim hayatımda.

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 101 - Can yayınları)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 101 - Can yayınları)
Rapunzel 
 29 May 16:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Neden çiçekleri hep bir şeylere benzetmek için kullandıklarını ancak büyüyünce anladım. Yalnızca bu çiçekler, hep bir yerlere gidecekmiş gibi azade ve özgür oluyorlar, ama küçük bir havuzun içinde bir yere gitmeden yaşıyorlardı. Hayatta böyle bir şeydi benim için;hep bir yerlere gidecek gibi duran, yalnız ve bir yere gitmeyen bir çiçek. Bütün hayatın özeti buydu. Ben de bir yere bağlanmadım ve bir yere gitmedim; öyle solgun bir nilüfer gibi bir havuzun içinde yalnız başıma durdum, köklerimi salamadım, ne olduğum yere sağlamca yerleştim, ne başka diyarlara kaçabildim, içinde durduğum havuzla birlikte kirlenip eskidi. Bana bakanlar, beni seyredenler, beni sevenler oldu, ama kimse yakasına takmadı beni, kimse odasına koymadı, kimse beni sulayıp büyütmek için uğraşmadı. Onlara ihtiyacım olmadığını, havuzumda tek başıma yüzebildiğimi düşündüler, bende yüzdüm, kederi, yalnızlığı, kirlenmeyi öğrendim ve hayata benzedim. Ne garip başka bir şey olmak da istemedim, beni beğenmeleri yetti bana...

Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 59 - Can yayınları)Tehlikeli Masallar, Ahmet Altan (Sayfa 59 - Can yayınları)
2 /