Aldatmak

6,7/10  (143 Oy) · 
931 okunma  · 
71 beğeni  · 
2.895 gösterim
"Biraz önce konuştuğu adamın şımarık aldırmazlığından, hayatla alay eden kibirli boş vermişliğinden sonra kocasının bir mevki peşinde koşusunda kendisini hem utandıran hem de öfkelendiren zavallı bir sıradanlık, daha kötüsü rahatsız edici bir başarısızlık görüyordu. Kocasının bir başka erkekle kıyaslandığında böylesine güçsüz ve önemsiz görünmesinden içi acıyordu; Haluk o sıradan ihtirası ve tekdüze yakınmalarıyla onu sıkıyor, hiç tanımadığı bir başka erkeği neredeyse hastalıklı bir şekilde özlemesine neden oluyordu.

"Bir başka erkeği özlemesine neden olduğu için kocasını hiç affetmeyecekti ve affetmedi. Haluk'un belki bir daha hiç hatırlamadığı o kısa ve önemsiz konuşma, aralarındaki ilişkiyi onarılması çok zor bir biçimde sarsıyor, yıllar içinde inşa edilmiş birçok duygusal bağı koparmasa da önemli ölçüde zedeliyordu. Bu duygularının arasında, bir yandan da kocasına nasıl haksızlık yaptığını fark ediyor, utancına bir de haksızlık yaptığını düşünmenin huzursuzluğu ekleniyordu.

"Kocası belki de Cem'in asla sahip olamayacağı olağanüstü bir yeteneğe sahipti, hayatın içinde, çalışarak, dövüşe dövüşe yükselmişti; hiç kimseye kötülük etmezdi, karısını kıracak bir hareketi bilerek hiçbir zaman yapmamış, her zaman onu hoş tutmaya uğraşmıştı. Şimdi kendi kazanmadığı zenginliğine güvenen, bu güvenle şımaran, hiçbir şeyi kazanmadığı için hiçbir şeyi kaybetmekten korkmayan küstah ve kibirli bir adamın hercai serseriliğinin hayali karşısında eziliyor, karısının gözünde değersizleşiyordu."
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786051416205
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başucumda Kitap 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yorumlarda okuduğum izlenimlerden daha bi ayrı yorum yapacağım ben. İlk kitap okumaya başladığımda önce evdeki kitaplardan başlamalıyım diye düşündüm ve gördüğüm tüm kitapları odama taşıdım. Bu kitap ilgimi çekti ve elime aldım. Oturdum bir kenara ve sessizce okumaya başladım. İlk kitap okuma zamanlarımda oldukça yavaştım ve Ahmet Altan'ın cümleleri çok anlamlı, çok uzun ve anlaması güç, düşünülmesi gereken cümlelerdi. Bu yüzden bu kitap da elimde çok süründü. Arkadaşlarım dahi elimde bu kitabı görmekten bıkmıştı. Ama ben uzun süreli okumaktan oldukça hoşnuttum ve hala da hoşnutum. Bir kitabı sindire sindire, tane tane, anlaya anlaya okuma taraftarıyım. Öyle hissetmişim ki kitabı hala sahnelerini, repliklerini, altını çizdiğim yerleri unutamıyorum. Tabi bu kitabı okurken önyargılarınızdan arınıp sadece olay örgüsüne dikkat etmekten kaçınmanız gerekiyor. Ahmet Altan bu kitabında sevginin ne kadar önemli olduğunu vurgulamış. Ruha ve duygulara önem veren bir kadının beyne ve düz yaşama, işine önem veren bir kocasının olması ve bu kadının, kocasının bu hallerinden sıkıldığı bir dönemde onu daha iyi hissettiren, ilişkilerde nasıl davranması gerektiğini bilen birinin kollarına atılması anlatılmıştır. Aslında kollarına atılmak biraz yanlış olacaktır. İlişkilerdeki mükemmelliğiyle birçok kadın tarafından rağbet gören bir adamın kollarıyla kadını sarması demek daha doğrudur. Kitabı okumamın üzerinden bilmem kaç ay geçti hala aklıma geldikçe oturur bu kitap hakkında fikirler üretirim. Eğer okursanız kendiniz daha iyi anlayacaksınız zaten. Ayrıca ders çıkarılması gereken kitaplardan biri. Kestirip atmayın.

Evlilik psikolojisi ve çiftler üzerine yazılmış dili akıcı bir roman aslında sizin için sıradan bir cümlenin karşınızdaki insan için yıkıcı etkisi olduğunu bilemeyebilirsiniz ve bunun ilerleyen süreçte sizi nasıl etkileyeceğini de Haluk da aslında sıradan şikayetleri ile karısının gözünde ne kadar sıradanlaştığının farkında değildi ve tam da bu sırada bir başka erkeğin ona çekici gelmesiyle başlayan bir aldatma hikasyesi...

Muharrem Armağan 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap aslında aklımda beliren bir cümleden ibaret "zayıf karakter günah değildir ama insanı günaha yöneltir" şimdiki ahlaksızlıkların adına aşk denmesi ya da aşk adı altında yapılması şüphesiz aşka saygısı olan insanları iğrendirmekten öte değildir.Şimdiki aşkları savunanlarsa gözümde Şener Şen ve İlyas Salman'ın oynadığı Banker Bilo filminden Şener Şen'in İlyas Salman'ın nişanlısı Meral Zerenle yakalanınca aşağıda geçen konuşması kadar bile ciddi değildir gözümde.


İlyas Salman : Ulan insan bunu arkadaşına nasıl yapar rezil maho

Şener Şen :Evet yaptım ama sor bir kere niye yaptım.

İlyas Salman:Söyle ulan niye yaptın

Şener Şen:Çünkü bende sevdim zeynoyu içim yanıyi bu aşktan...

söz konusu sahneyi bilmeyenler yada hatırlamak isteyenler için :

https://www.youtube.com/watch?v=kASUqbW2oaM

eponine 
18 Oca 19:03 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

kitabin gundem olusu icerigindeki cinsel carpiklikti diye hatirliyorum ama bence en guclu yani ahmet altanin karisik durumlari cumlelere dokebilmesi, ilginc sosyal tespitleri olmus. ornegin zeka ve akil ayrimi yapan bir tutumu var, cem'le ikinci karsilasmalarinda aydan icin "zekasina fazla guveniyordu, kendini geri cekecek kadar akilli degildi." gibi bir cumlesi var.yine en baslarda "zengin insanlaarin kendilerinden daha zengin insanlara duydugu saygidan" bahsetmis. ama bence sonu icine sinmeden yazmis ahmet altan, icine sinen bir sonuc bulamamis da en mantiklisi o gelmis gibi. yine de insanlar onun vermek istedigi seyi degil, kullandigi araclari dikkate aliyorlardir bu kitapta diye dusunuyrm. bir yazar icin uzucu bir sonuc.

mithrandir21 | Uğur D. 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 2/10 puan

Hayatımda hiçbir kitabı okurken bu kadar sinirlenip, bu kadar nefret etmemiştim. Biraz fazla kışkancım sanırsam :) . 17 yaşında bir kitap okurken maalesef erkeklik duygularım kitabın önüne geçti; ama zaten geçmese de pek bir keyif alınacak hımm güzel bir kitapmış diyebileceğim bir kitap değilmiş.

ilke çubukcu 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Gizli isteklerin, alışkanlıkların güvenilir kabuğunun altında beslenip büyüyen günahkâr arzuların, unutulmuş anlamsız öfkeleri var bu kitapta gerçekte birleşen tavsiye edrim eski bir kitaptır :)

mustafa 
10 Oca 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap hakkında olumlu yorumlar yapılması üzerine bir an önce kitabı alıp okumayı ve kütüphanemdeki yerini almasına karar verdim ancak beklediğim gibi bir kitap çıkmadı.Neyseki kalın bir kitap olmaması kitabın çabucak bitmesini sağladı. Bence kitabın konusu çok dar beni biraz sıktı.

Gizem Şahin 
30 Oca 17:57 · Kitabı okudu · 5/10 puan

''İsyan Günlerinde Aşk'' kitabını okudukan sonra ''Aldatmak'' çok yüksek bir yerde duramıyor. Kitabın adı, benim için çok ilgi çekiciydi fakat yaşanılan deneysel tecrübelerin aktarılmasında kullanılan anlatım dili bana fazlasıyla sade-sıkıcı geldi.

Elif Şahin 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Standartlaşmış hayatların bir süre sonra bireye nasılda patlama ve adrenalin arzusu içinde yanmasıyla ilgili muhteşem bir kitap.. Mutlaka içinde kendinize ait bir şeyler bulacaksınız!!.

Susamber Kara 
04 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha önce de Sudaki İz adlı kitabını okumuştum. Çok müstehcen idi. Bunu da yarım bıraktım. Zaten bu adamı hiç sevmiyorum. Kitaplar evde vardı, merrak ettiğim için okudum...

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Başucumda Kitap 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Korkaklar olmazsa cesurların kıymetini nasıl bilebilirdik.

Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 162)Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 162)
Başucumda Kitap 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bazı şeylerin yokluğu varlığından daha etkili olabiliyordu kimi zaman.

Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 108)Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 108)
Mehtap 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Başarılı olan kadınların bile en derinlerinde saklı duran o ezilmişlik duygusu,o hayranlık açlığı,beğenilmeyi arzulayışlarındaki o şehvet onların belki de en zayıf yanlarıydı.

Aldatmak, Ahmet AltanAldatmak, Ahmet Altan
Başucumda Kitap 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bir ilişkinin üstüne üçüncü bir insanın gölgesi vurduğunda, o ilişki kararmıyor, tam aksine birden aydınlanıyor, o güne kadar görünmeyen, fark edilmeyen birçok sıyrık, çizgi, onrılmadan bırakılmış çatlak, sert ve üzücü bir ışığın atında ortaya çıkıyordu.

Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 54)Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 54)

Elinde bir gerçek olduğu halde gerçeği kanıtlanmayana nasıl inandığını hiç düşünmemişti.

Aldatmak, Ahmet AltanAldatmak, Ahmet Altan
Ce-mâ 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatında bir sırrını paylaşacak kadar sevdiğin kimse olmadı mı hiç senin, hiç mi bir kadını gerçekten sevmedin?

Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 178)Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 178)
sule sevinc 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

"Sabırsızca söylenmiş tek bir kelime insanın hayatını nasıl değiştirebilir diye çok düşünmüştü daha sonraları."

Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 7)Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 7)

Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım, yalnız olduğumu söyleyebileceğim kimse olmadığımdan yalnızım ben.

Aldatmak, Ahmet AltanAldatmak, Ahmet Altan
Burcu Yenidoğan 
13 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rastlantılar, eğer onların size getirdiklerini yaşamaya hazırsanız, hayatınızı sizin bilinçli planlarınızdan daha çabuk değiştirebilir...

Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 60)Aldatmak, Ahmet Altan (Sayfa 60)
2 /