Büyük İnsanlık (Kendi Sesinden Şiirler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.010
Gösterim
Adı:
Büyük İnsanlık
Alt başlık:
Kendi Sesinden Şiirler
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053600947
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Nâzım Hikmet sorar:
Başlayayım mı Üstad?

Bedri Rahmi yanıtlar:
Başla Reis!

Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun "Bu Kaydı çok iyi saklayın, aman ha!" diye vasiyet ettiği kayıttaki ses Nâzım Hikmet'e ait. 1960'ların teknolojisi bir makara bantta tam 50 yıl bekledikten sonra Nâzım ülkesine sesiyle de olsa dönüyor...

Bedri Rahmi ve Nâzım hikmet 1961 yılında Paris'te bir araya geliyorlar.
Bedri Rahmi "Patırtı yapmayın" diyerek başlıyor "Yeşilden mordan pembeden"
Şiirine, sonra Nâzım'a bırakıyor mikrofonu. Nâzım 55 şiirini soluksuz okuyor.
56.'sına geldiğinde kısa bir ara vermek istiyor ve sonra "Bir Garip Yolculuk"la devam ediyor (Biz bu şiiri "Saman Sarısı" olarak biliyoruz). Şiirler arasında ikisi var ki ilk kez bu kayıtla ortaya çıkıyor.

"Büyük İnsanlık" Kendi Sesinden Şiirler adını alan bu çalışma Yapı Kredi Yayınları ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın birlikte hazırladıkları ses ile şiirin buluşmasıdır. 
İki şairin 50 yıl sonra gerçekleşen mürüvvetleridir.
(Tanıtım Bülteninden)
Söylenecek söz yok.
Kendine has, özgür, klasik olmayan bir şiir dili geliştirmiş büyük şair.

Bedri Rahmi ile Nâzım Hikmet
Paris'te buluşuyorlar, şiirlerini kayda alıyorlar.
Elli yıl sonra sesiyle ülkesine dönüyor Nâzım Hikmet.

"Bizim barışmamız ölümümden sonra olacak. Ülkeme dönmek için ölmek zorundayım. "
Her açıdan sevdiğim ve çokta taktir ettiğim bir şairdir. Hiçbir şey okumamışsanız her şeye bu kitapla da başlayabilirsiniz. Üstelik içerisinde bir CD var. Hemde üstadın kendi sesinden. Hayran olabilirsiniz..
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.629 Oy)18.175 beğeni41.198 okunma2.653 alıntı173.374 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.322 Oy)12.888 beğeni32.967 okunma3.109 alıntı138.567 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.192 Oy)8.498 beğeni27.230 okunma765 alıntı132.826 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.846 Oy)8.789 beğeni24.085 okunma1.620 alıntı111.780 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.099 Oy)7.670 beğeni21.549 okunma765 alıntı84.183 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.441 Oy)5.550 beğeni18.810 okunma772 alıntı96.205 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.234 Oy)8.668 beğeni24.122 okunma1.277 alıntı118.652 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.526 Oy)8.479 beğeni25.023 okunma2.264 alıntı108.001 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.773 Oy)5.152 beğeni16.464 okunma920 alıntı56.902 gösterim
 • İçimizdeki Şeytan
  8.6/10 (3.774 Oy)4.072 beğeni11.875 okunma1.991 alıntı65.068 gösterim
Kitap kapak tasarimiyla benden fazlasiyla puan kazandi. Kapagin sert kapak olusu,rengi,dokusu ve gorseli cok guzel olmuş. Tabi gorselin ne anlattigini ic kapakta goruyorsunuz.Nazim'in kendi sesinden siir olan bir cd. Eski bir plak gibi dinliyorsunuz. Gozlerinizi kapatip hayal ediyorsunuz. Nazim yani basinizda.
Yoksa kitaplığınızda kesin edinin. Sesini duyarak bir de şiirlerini takip edin. Önce hayal ederek dinleyin hatta. Sonrasını kendi getiriyor zaten :)
Şuana kadar aldığım en az kendisi kadar özel olan özel bir hediyeydi benim için.
"Hiç bir şey unutulmuyor ölüler kadar çabuk..."
Kitapta en çok beğendim söz bu olsa gerek.
>Puanım: 8.2/10
1960'ların teknolojisi bir makara bantta tam 50 yıl bekledikten sonra Nâzım ülkesine sesiyle de olsa dönüyor...
Nâzım Hikmet'in Vera'ya söylediği bu sözler, elli yıldır saklı kalan makara banttan.
"Sana tüm şiirlerimi banda kaydedeceğim. Yaşamımın tüm sesi seninle kalsın. Sonra Türkiye'ye de ver bu sesi. Bizim barışmamız ölümümden sonra olacak. Ülkeme dönmek için ölmek zorundayım." Özlem içinde ölüyor ülkesine, annesine.
Nazım Hikmet özlemini şu dizelerle belirtiyor; iki şey var ancak ölümle unutulur anamızın yüzüyle şehrimizin yüzü. Yazdığı sevgi dolu şiirleri görünce şunu demeden geçemiyorum. Nazım Hikmet'e vatan haini yaftasını yapıştıranları ve büyük özlemler içinde, ölmesine göz yumanları tarih asla unutmayacaktır.
Soylenecek soz o kadar cokki...bence bir basucu kitabi.Kitabin gorseli kapaginda gordugunuzu icinde anliyorsunuz..Nazim'in kendi sesinden bir siir cd si..gozleri izi kapayin ..Nazim yanibasinizda...Veraya yazdigi siirler muazzzam...Nazim hikmet ve Bedri rahmi 1960 larda pariste bulusuyorlar ve kitabin icindeki siirleri kayda aliyorlar..yillar sonra sesiyle ulkesine geri donuyor nazim hikmet...hayran kalabilirsiniz..
Söyleyecek söz yok. Başucu kitabı tartışmasız. Ama ses kaydı olması ayrı bir efsane. Şiire aşık her bireyin rafında olması gerektiğini söylememe gerek yoktur herhalde.
Nazım Hikmet'i çok seven biri olduğum için şiirlerini zevkle okudum. Alıntı yapabileceğiniz yerler var. Gayet güzel ve çabuk biten bir kitap. Tavsiye ederim.
Bir nefes lazim insana , kitaplar lazim okurken su serpen yüreğe...
Kitap Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun kayıtları saklamasiyla 50 yıl sonra çocukları tarafından basımı yapıliyor. Içinde Nazım Hikmetin kendi sesinden şiirleri olan cd de var. Okuduğunuz kitabı NÂZIM yüreğinize işliyor.
İki şair zamanın birinde, belki birçoğumuz henüz dünyaya bile gelmemişken buluşuyorlar. Takvimler 1961 yılını gösteriyor ve mevsimlerden bahar Paris'te...
O günden beri dünya güneşin etrafında tam 56. turunu tamamlamaya hazırlanıyor, dünyanın kendi ekseninde dönüşünü hesaba katmıyorum bile! Yani zaman akıyor azizim; yaprak döken ağaçlar gibi ne yapraklar döktü takvimler o günden bugüne, bir düşünsene? Fakat bir sır vermek gerekirse -hani aramızda kalsın diye söylüyorum- o günden bugüne ilginç bir şekilde zaman duruyor. Evet evet, iki şair zamanın birinde buluşuyorlar ve zamanı durduruyorlar. Aslında zaman akıyor ama bir tek 1961 baharında Paris'teki o gün zamanın içinde asılı kalıyor ve olduğu gibi duruyor yerli yerince.
Bugün binlerce okur zamanın belli dilimlerinde buluşuyorlar ama iki şair bu dünyadan gelip geçeli, kâinata "Merhaba!" diyeli çok oldu. Okurlar iki şair gibi zamanı durduramıyorlar belki ama yaşanılan zamandan uzaklaşıp, üstelik takvimlere inat, o zamanın içinde asılı kalan 61'deki Paris baharına doğru yolculuk yapabiliyorlar. Nasıl mı? İşte cevabı:

Büyük İnsanlık, Yapı Kredi Yayınları ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın ortak çalışması ve Nâzım külliyatının en nadide parçası olarak okurlarla buluştuğu değerli eserlerden biri. Öyle ki bu değerli eser, bir kitap olmanın ötesinde adeta bir zaman yolculuğu diyebilirim. Ses ve şiirlerin buluştuğu bu güzel eser, 1961 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Nâzım Hikmet Ran'ın Paris'te bir araya gelerek, dönemin teknolojisiyle kaydettikleri bandın CD'sini iç kapağında okurlarına sunarken, aynı zamanda Nâzım Hikmet'in annesi Celile Hanım'ın yaptığı ve kitap basılana kadar hiç ortaya çıkmamış Nâzım portresini de içinde barındırıyor. Band ve Yapı Kredi Yayınları ile Delta Yayınevi'nden çıkan Nâzım şiirlerinin yer aldığı eserler esas alınarak hazırlanan Büyük İnsanlık, Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Mor isimli şiiriyle bizi karşılıyor ve devamında Bedri Rahmi Eyüboğlu mikrofonu sevgili Nâzım Hikmet'e devrediyor. Nâzım'ın sesinden şiirleri dinlemeye doyamayacağınız, sanki yanı başınızda size şiir okuyormuşçasına hissetmekten kendinizi alamayacağınız bu değerli eserin sonunda okuru bekleyen büyük sürpriz ise kitabı bir kez daha özel kılıyor.

Tam 50 yıl sonra kıymetli bir kaydın yılarca saklı olduğu yerden gün yüzüne çıkmasıyla hazırlanan Büyük İnsanlık, değerli iki şairden bizlere bahşedilmiş büyük bir şans ve bırakılmış en güzel miras diyebilirim. Bu nedenle, bu değerli eseri kitaplığınıza eklemenizi 'özellikle' tavsiye ediyor, sözlerime Nâzım'dan bir şiirle son veriyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun

YOLCULUK

Bir şair yolculuk ediyor
bir denizinde dünyamızın
bakarak bir yıldıza.

Yolculuk ediyor şairin biri
yıldızlardan birinde bir denizde
bakarak dünyamıza

Yolculuk ediyor şairler
denizlerinde kâinatın
bakarak birbirine.


1960, Akdeniz.
Nazım Hikmet şiirleri beni pek fazla sarmıyor sanırım.Çünkü sağım solum sosyal medya ve daha birçok yer Nazım Hikmet ile dolu.Herkesin bildiği şeyler de pek ilgimi çekmediğinden ve abartıldığını düşündüğümden kitabını da beğenemedim.Fakat kitabın içinde kendi sesinden kayıtları bulunan CD zevk ile dinlenebilecek bir eser.
Kaldı işte;
Çayımız bardakta,
Çocukluğumuz sokaklarda,
Mutluluğumuz kursağımızda,
Sevdiklerimiz uzaklarda..
Ve güneş batacak yavrum
Ve umuyorum, gecenin ötesinde
Bekleyecek beni yeni bir mavinin tadı, umuyorum...

14 Eylül 1960
“Uzaklaşır uçsuz bucaksız ayrılıkta
bir sal gibi yüreğim
gider anıların ötesine
yıldızsız ağır denize kadar
zifiri karanlıkta”
Büyük insanlık sekizinde işe gider
yirmisinde evlenir
kırkında ölür
büyük insanlık
Nazım Hikmet Ran
Sayfa 20 - 7 Ekim, Taşkent, 1958
Şimdi, bir yol kıyısında, gözlerim kapalı duruyorum, sen bir ölüm boyu benden uzak bir kırık aynadasın çarpuk çurpul.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Büyük İnsanlık
Alt başlık:
Kendi Sesinden Şiirler
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
100
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053600947
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Nâzım Hikmet sorar:
Başlayayım mı Üstad?

Bedri Rahmi yanıtlar:
Başla Reis!

Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun "Bu Kaydı çok iyi saklayın, aman ha!" diye vasiyet ettiği kayıttaki ses Nâzım Hikmet'e ait. 1960'ların teknolojisi bir makara bantta tam 50 yıl bekledikten sonra Nâzım ülkesine sesiyle de olsa dönüyor...

Bedri Rahmi ve Nâzım hikmet 1961 yılında Paris'te bir araya geliyorlar.
Bedri Rahmi "Patırtı yapmayın" diyerek başlıyor "Yeşilden mordan pembeden"
Şiirine, sonra Nâzım'a bırakıyor mikrofonu. Nâzım 55 şiirini soluksuz okuyor.
56.'sına geldiğinde kısa bir ara vermek istiyor ve sonra "Bir Garip Yolculuk"la devam ediyor (Biz bu şiiri "Saman Sarısı" olarak biliyoruz). Şiirler arasında ikisi var ki ilk kez bu kayıtla ortaya çıkıyor.

"Büyük İnsanlık" Kendi Sesinden Şiirler adını alan bu çalışma Yapı Kredi Yayınları ve Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'nın birlikte hazırladıkları ses ile şiirin buluşmasıdır. 
İki şairin 50 yıl sonra gerçekleşen mürüvvetleridir.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 288 okur

 • Hande Gül
 • August
 • Enis Dumrul
 • Eftelya
 • Kadir
 • çiğdem
 • Gökçe
 • İlknur
 • Arreos
 • şevket akkaya

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%2.5
18-24 Yaş
%26.9
25-34 Yaş
%40.3
35-44 Yaş
%17.6
45-54 Yaş
%4.2
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%57.3
Erkek
%41.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60.2 (56)
9
%17.2 (16)
8
%12.9 (12)
7
%4.3 (4)
6
%2.2 (2)
5
%1.1 (1)
4
%0
3
%1.1 (1)
2
%0
1
%1.1 (1)