Kamyon (Seçme Öyküler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7696
Gösterim
Adı:
Kamyon
Alt başlık:
Seçme Öyküler
Baskı tarihi:
Temmuz 2008
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750815003
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Kamyon
Kamyon (Seçme Öyküler)
Konya'dan çıkıp Beyşehir'e giden yolun başlangıcındaki dik yokuşu tırmanmaya başlayınca, herkes yanındaki ile veya çaprazlama ta öbür baştaki biriyle lafa koyuldu; birkaç kişi yalnız cıgara içip dumanını savuruyordu. Birbiri arkasına dizili tahta sıralarda oturmayıp yarım lira eksiğine en arkada yere çömelen ve kamyonun şiddetle sarsılan bu kısmında ikide birde, başlamak üzere olan uykularından fırlatılan köylüler, cıgara da içmeyerek, boş gözlerle bakışıyorlardı.
(Arka Kapak)
132 syf.
·9/10
İlk öykü “değirmen” beni çok etkiledi çok güzeldi, keşke bu kadarcık kısa olmasaydı...Sevgiye dair çok güzel ve düşsel motifler barındıran anlamlı bir öykü...
“Sen sevgiline ne verebilirsin sanki? Kalbini mi? Pekâlâ, ikincisine? Gene mi o? Üçüncü ve dördüncüye de mi o?..
Atma be adaşım, kaç tane kalbin var senin?.. Hem biliyor musun, bu aptalca bir laftır: Kalbin olduğu yerde duruyor ve sen onu filana veya falana veriyorsun... Göğsünü yararak o eti oradan çıkarır ve sevgilinin önüne atarsan o zaman kalbini vermiş olursun...”

İkinci öykü “Kırlangıçlar” iki kuşun kısa bir öyküsünü anlatıyor. Aslında kırlangıç üzerinden iki insanın kavuşamamasını tasvir etmiş yazar ve dünyada koşuşturmaktan hayatlarını yaşayamayan, gözünün önünde yaşanan değişiklikleri kendi hayat mücadelesinden vakit bulup göremeyen iki insanı çok güzel betimlemelerle anlatmış yazar. Ve bu sebeple hayatta bazı şeylere hep geç kalırsınız. Hep!
“Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa: ‘Dünyada neler gördünüz?’ dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki...”
—-
Dördüncü öykü “Kazlar” yalnızca beş buçuk sayfa ve ben öyküyü bitirdiğimde kalbimde bir sızı hissettim. İnsanların acımasızlıkları, yapılan haksızlıklar, hepsi bir an da üstüne hücum edip sizi o duyguların altında eziyor. Fazlasıyla kısa ama çok sarsıcı bir öyküydü.
—-
Dokuzuncu öykü “Kamyon” , ailesine yardım sağlamak amacıyla büyük bir şehre çalışmak için giden köylü bir gencin başına gelen trajik olaylar silsilesinden oluşuyor. Çok kısa sadece kamyon içerisinde yolculuk anlatılmış.
—-
On beşinci öykü “Ses” bir taşra çocuğu olan Sıvaslı Ali’nin gülsem mi? ağlasam mı?dedirten biraz hüzünlü hikayesi. İnsanların bir kısmı çıkarcıdır; işine yarayanı kullanır, işine yaramayanı harcarlar. Sıvaslı Ali’nin şu dizeleri çok hoştu;
“Ayın şavkı vurur sazım üstüne,
Söz söyleyen yoktur sözüm üstüne
Gel ey hilâl kaşlım, dizim üstüne,
Ay bir yandan, sen bir yandan sar beni.”
—-
Sabahattin Ali, Çanakkale’de de öğrenim görmüş, bu yaşadığım anlamlı şehre bir kat daha fazla anlam kattı benim için. Külliyatını okuyup bitirmek gibi bir hedef belirledim kendime. Öncelikle en sevdiğim öykü “değirmen” e öncelik vereceğim.
Bu kitabın içerisinde on altı tane öykü var, bu belirttiklerim en sevdiklerim oldu.
***
132 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhaba Sevgili Okuyucular!

Sabahattin Ali'nin Kamyon adlı bu kitabı 16 öyküden oluşuyor. Eğer okumayı düşünen okuyucu arkadaşlarımız varsa şayet; ki mutlaka vardır. Şunu belirtmek istiyorum, ben daha önce Sabahattin Ali'nin bu öykülerinin tamamını başka kitaplarında okudum. Bu öyküler hangi kitaplarda mevcuddur diye soracak olursanız bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Değirmen (1. Basım)
Değirmen/ Kırlangıçlar/ Bir Orman Hikâyesi/ Kazlar/ Bir Firar/ Kanal/ Candarma Bekir...

Kağnı (1. Basım)
Kağnı/ Kamyon/ Kafakağıdı/ Gramofon Avrat/ Arap Hayri/ Apartman/ Arabalar Beş Kuruşa...

Ses (1. Basım)
Ses..

Yeni Dünya (1. Basım)
Çaydanlık...

Eğer ki üstte belirttiğim bu 4 kitabı okumuş olanlar varsa, Kamyon'u okumasına gerek yoktur diye düşünüyorum. Yani enazından kitabı satın almanın bir anlamı yoktur. Tabi bu benim fikrim, isteyen istediğini yapabilir. Ben sadece bilmenizi istedim...
132 syf.
Yine Sabahattin Ali ve yine Anadolu’nun gerçeklerini anlatan öyküleri. Eserlerinde her zaman acı çekmiş, hor görülmüş, ötekileştirilmiş insanları-toplumları anlatır. Ve ne yazık ki kendisi de bu ötekileştirme yüzünden kurban gitmiştir. Benim içimi en çok acıtan da bu olmuştur.


Onun öykülerini okuduğunuz an O’na ait olduğunu anlıyorsunuz. Sizi içine çekiyor. Sıkmadan, bunaltmadan bir solukta bitiyor, durup düşünmeden hemen öteki hikayeye geçiyorsunuz.


Kamyon Sabahattin Ali’nin 16 seçme hikayesinden oluşan bir kitap. Adını içindeki Kamyon öyküsünden alıyor.
Yayınevinin çıkarmak için çıkardığı bir kitap diye düşünüyorum. Çünkü zaten kitaptaki tüm öyküler onun dört hikâye kitabından alınmış.( Değirmen, Kağnı, Ses , Yeni Dünya)
Tabii ki tekrar okumakta hiçbir sakınca yok lakin ticari amaç güdülmüş. Neyse söz konusu Ali oldu mu akan sular durur benim için.

Keyifli okumalar.
132 syf.
Sabahattin Ali ile sonunda tanıştım.

Bu tanışmam, içerisinde birbirinden güzel 16 kısa hikayeyi barındıran bu kitabı ile oldu.


Mapus damlarında geçen,
Ve cinayetle sonuçlanan o kısacık hayatında yazdığı kitaplara, ne de güzel hikayeler, hayatlar sığdırmış öyle.

Memleketi anlatan;
Yanlışı,
Doğruyu,
Cehaleti,
Sefaleti,
Esareti,
Hakiki Sevgiyi,
Neşeyi,
Ve en güzeli de doğallığı barındıran bir eser..

Hem de ne eser..?
Buram buram Anadolu kokan, güzel mi güzel...

Mutlaka okuyun arkadaşlar.
Geç oldu seninle tanışmam Sabahattin Ali ama bil ki dostluğumuz bundan böyle Baki olacak.

Seni seviyorum,
Hüseyin Nihal Atsız'ıda..
Benim için siyasi düşünceniz değil, yazdıklarınız önemli.

Oysa ne canlar heder oldu bu güzelim ülke de.. Kendi gibi düşünmeyenleri düşman görenler yüzünden....

Neyse İyi okumalar
132 syf.
·1 günde·7/10
Kitabın içinde tam 16 öykü var bunların 7 tanesini Değirmen adlı hikaye kitabında 2 gün önce okuduğum için geçtim. Değirmen, Kırlangıçlar, Bir Orman Hikayesi, Kazlar, Bir Firar, Kanal, Candarma Bekir...içlerinde favorim Değirmen di tabi ki.. Bir aşk tarifi bu kadar güzel anlatılabilirdi ancak.

Yazar "Şiir ve hikâyelerim arasında, yazmış olmaktan utanacağım kadar kötüleri olduğunu biliyorum" demiş, benim kötü olduğunu söyleyebilecek bir edebiyat bilgim yok fakat bazı hikayeleri ağlaya ağlaya okuyup içselleştirirken bazılarında sıkıldığımı söyleyebilirim.

Kağnı, Kamyon, Kafakağıdı, Gramafon Avrat, Arap Hayri, Apartman, Arabalar Beş Kuruşa, Ses, Çaydanlık ise kitapta yer alan diğer öyküler. Bunlar arasında ise favorim Arabalar Beş kuruşa oldu ki bunun sebebi öğretmen kimliğimdir, haksızlıklar ve adaletsizliklerin olduğu bir dünyada büyüyen çocuklara dayanamıyorum.

Hikayelerin çoğunda zorluklarla mücadele eden insanları anlatmış yazar. Bazen ironik bazen içinde acımasızlıkların bulunduğu bozuk düzeni eleştirirken fark ettim ki aslında bunlar hala ülkemizde devam eden sorunlardan sadece birkaçı.. Yani düzenin değiştirilmesi gerekliliğini taaa o yıllarda yazmış olan yazarın incelemesini yaparken bunların değişmemiş olduğunu söylemek çok acı verici.

“Hikâye yazmak hayli güç bir iştir. Güçlüğü nisbetinde nankördür. " diyor. Ne zor şartlar altında hikayeler yazdığını eşi Aliye ye yazdığı mektupları okurken tanık olmuştum.

Velhasıl ben yazarın kalemiyle 25.yaşımda tanışmış oldum ve yazmış olduğu tüm eserleri okumaya karar verdim.
132 syf.
·2 günde·8/10
Sabahattin Ali nin secme oykulerinden olusan bir kitap Kamyon. Icinde beni en cok etkileyen oyku Duvar oldu. Zaten Sabahattin Ali yi okumak baslibasina bir keyiftir benim icin bu kitabi okurkende cok keyif aldim. Okumayanlara tavsiye edebilirim kesinlikle...
132 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Eser hakkında bir şeyler söylemeden önce burdan Sayın Halil Yavuz KAYA abime çok teşekkür ederim. Kamyon adlı öykü kitabına başlamadan evvel önerdiği Yeşil Mürekkep adlı Sabahattin Ali'yi anlatan romanı büyük bir zevkle okudum ve yazarımızı daha iyi tanıma imkanına eriştim. Ben de sizlere öneriyorum. Şayet benim gibi Sabahattin Ali'yi yakın pencereden tanımak isteyen okurlarımıza.

Esere gelecek olursak. Sabahattin Ali'nin 16 adet kısa öyküsünün bulunduğu buram buram Anadolu kokan bir seçme eser "Kamyon". Öykülerin konuları genel olarak yaşanmış olaylardan oluşuyor. Birkaç tanesine örnek verecek olursam; "Kazlar" ve "Çaydanlık" öykülerini Sabahattin Ali, Sinop Cezaevi'nde kaldığı süre zarfında işittiği olayların etkisiyle kaleme almış. "Candarma Bekir" adlı öyküsünü de Konya Cezaevi'nde aynı koğuşta yattığı Halil Efe'den dinlediği olayı iki yıl sonra Ankara'da yazıya dökmesiyle oluşturmuş yeşil mürekkepli yazarımız. Zaten öykünün kahramanı da Halil Efe. Bunlarıda yine Yeşil Mürekkep adlı romandan not almıştım, oradan biliyorum.

16 öykü de birbirinden güzel olmakla beraber benim en çok beğendiklerim "Değirmen", "Çaydanlık" "Ses" "Kazlar", "Kafakağıdı", "Apartman", "Arabalar Beş Kuruşa" adlı öyküler oldu. Son olarak dönemin Konya oturak alemlerini anlattığı "Gramafon Avrat" adlı öykü ise Türkan Şoray'ın başrolünde oynadığı aynı isimle sinemaya da uyarlandığınıda söyleyip herkese keyifli okumalar dilerim.
132 syf.
·Beğendi·10/10
Çok çok geç okumaya başlamama rağmen muazzam bir dil, akıcı bir üslup, betimlemeler, ince dokunuşlar, Maria Puder, Raif Efendi, Salahattin Bey, Yusuf... Ve daha kimler kimler. Ve siz değerli okurlar sakın okumadan, okuyoruz demeyin. #2NisanÖlümsüzsün
132 syf.
·2 günde·10/10
Sabahattin Ali'nin içinde birbirinden güzel, minik öykülerini barındıran, nefes almamıza katkı sağlayan, Değirmen'den, Yeni Dünya'dan Kağnı ve Ses'ten güzel eserlerle içerisinde on altı hikaye olan bir öykü kitabı.
Ta ne zamanlardan beri sesimizi çıkarmayıp
içimize attığımız şeyler, hep birden uyandı;
hepsinin acısını birden duyduk.
Sabahattin Ali
Sayfa 45 - Yapı kredi yayınları
'' Hiçbirisi bu korkusunu ötekine söylemeye cesaret edemiyordu. Kim bilir, belki öbürünün yanlış anlayacağından çekiniyordu. (Çünkü içten duyulan şeyler hep yanlış anlaşılır.) ''
Sabahattin Ali
Sayfa 29 - Yapı Kredi Yayınları
Vicdan azabı dedikleri şey, ancak bir hafta sürer.
Ondan sonra en aşağılık katil bile yaptığı iş için kâfi mazeretler tedarik etmiştir.
Sabahattin Ali
Sayfa 14 - Yapı kredi yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kamyon
Alt başlık:
Seçme Öyküler
Baskı tarihi:
Temmuz 2008
Sayfa sayısı:
132
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750815003
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Kamyon
Kamyon (Seçme Öyküler)
Konya'dan çıkıp Beyşehir'e giden yolun başlangıcındaki dik yokuşu tırmanmaya başlayınca, herkes yanındaki ile veya çaprazlama ta öbür baştaki biriyle lafa koyuldu; birkaç kişi yalnız cıgara içip dumanını savuruyordu. Birbiri arkasına dizili tahta sıralarda oturmayıp yarım lira eksiğine en arkada yere çömelen ve kamyonun şiddetle sarsılan bu kısmında ikide birde, başlamak üzere olan uykularından fırlatılan köylüler, cıgara da içmeyerek, boş gözlerle bakışıyorlardı.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 1.048 okur

  • RM
  • Esra yıldız
  • Melisztt
  • Kenan78
  • Selçuk Yüce
  • Duygu
  • Rümeysa Gülle
  • Muhammed Resul Küçükbayrak
  • RT
  • Esra Bal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%10
18-24 Yaş
%22
25-34 Yaş
%35.3
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%3.3
55-64 Yaş
%2.7
65+ Yaş
%2.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%55.3
Erkek
%44.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29 (80)
9
%19.6 (54)
8
%23.2 (64)
7
%16.3 (45)
6
%5.8 (16)
5
%2.2 (6)
4
%1.8 (5)
3
%0.7 (2)
2
%0
1
%1.4 (4)