Kürk Mantolu Madonna

8,9/10  (4.858 Oy) · 
12.046 okunma  · 
4.987 beğeni  · 
50.220 gösterim
"Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırsızlıkla asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor, rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum "Kürk Mantolu Madonna"yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum."

Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamadan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resmini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına (?) dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753638029
 • Çeviri:
  Nahide Dikel
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Meral 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bir hayat yaşarken, beklenmedik bir durum ortaya çıkar ve bütün mutluluk yok olur. Dıştan sakin görünen fakat içinde fırtınalar kopan, hayata küsmüş bir şekilde devam eden insandır Raif.. Yüreğimde Raif 'e karşı bir acı hissediyorum hala.. Mükemmel roman.

Ümit 
20 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hepimiz bir Raif efendi olmak istememiş miydik kitabı okurken?.. Sonra kendimiz engel olduk kendimize, zor geldi vazgeçmek kendimizden.Hiçbir getirisi olmayan ve; gönlümüzü değil sadece bedenlerimizi tatmin eden saçma şeyler peşinde koşmamış mıydık? Çünkü biz insandık, insanlıktık...

Nurhan Işkın 
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Raif Efendi...Ruhunu analiz ederek yaşadığı aşkla, kendini keşfedip diğer insanlarda görmediği sevgiyi ve tutkuyu Kürk Mantolu Madonna Maria Puder'le tanıştıktan sonra daha iyi anlamaya başlayacaktı. Bomboş hayatının, ruhunu besledikçe doyduğunu tecrübe edecek ve yaşamı boyunca bu doyumu sağlayan tutkuya sarılacaktı...
İnsanın dış görünüşünden ziyade iç dünyasının anlatıldığı muhteşem bir eser...
Okuyacak olanlar asla pişman olmayacak, aksine son sayfasından sonra keşke devam etseydi diyeceğiniz etkisinde uzun süre kalacağınız bir kitap...

Sanırım bu ülkede gelmiş geçmiş en popüler kitap ünvanına sahip olabilir. Öyle ki hakkında karikatürler, espriler yapıldı. Nereye gitsem,sosyal medyada hangi sayfaya girsem mutlaka karşıma çıktı. Bu kitapla birlikte kahve popülerliği de arttı. Çünkü herkes bu kitabı okuduğunu gözümüze sokmak için,bol bol kahveyle çekilmiş resimler attı,atıyor. Ama sonuna kadar bu ilgiyi hakediyor. Kitabı ilk üniversiteye başladığım yıl hocam hediye etmişti. Malesef ülkemizde cümleleri bu kadar sağlam pek yazar yok. Bunu söylemekten nefret ediyorum ama her kalemi eline alana yazar demek Sabahattin Ali gibi yazarlara saygısızlık. Kitap Almanya ve Türkiye arasında geçiyor. Gerçek aşkı,vefayı (Maria Puder in vefası, Raif Efendi de bu duygunun kırıntısı yok ) ve hüsranı en içten şekliyle anlatmış.

Popüler kitapların içinde gördüğüm için okudum iyi ki okumuşum Raif ve Maria gibi bir çok insan var dünyada kendi alemlerinde sessiz ve kimsesiz .. Kuyucaklı Yusuf'unu okumuştum harikaydı ama bu başka bir güzel eser okunmasını tavsiye ederim

aLoNe 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Bazen insan hayatında ki mucizeleri fark etmez. Öyle ya kim nereden bilebilir ki bir saniye sonra ne olacağını. Belki mutluyken mutsuz olacaksın, belki de mutsuzken mutlu... Hayat böyledir ; mucizelerle dolu... Herşey bir tablo ile başlıyor. Hayatımız da böyledir işte sen çizersin, sen boyarsın ve asla değiştiremezsin o tabloda ki hayatı. Aslında fark etmeden herkes kendi hayatını çizer, boyar... Aldığı tabloya aşık oluyor daha sonra aldığı tabloyu evinin baş köşesine koyup huzurla izliyor. O tablo öyle değerliydi ki ona bir gün hep gerçeğile karşılaşmak istedi. Umut etti, hayal etti ve asla vazgeçmedi. Bu kitabı siz okumadan daha fazla açıklamak ne kadar doğru bilmiyorum. Bu kitap umudu, aşkı, hayalleri anlatıyor. Kimine göre tabloya aşık olmak ve o tablonun gerçeği ile karşılaşmak bir mucize bekliyor. Aslında ilk okumaya başladığımda bana da öyleydi ama dedim ya hayal etmekten, umut etmekten ne kaybederiz ki :))
Neyse daha fazla uzatmadan bir okur olarak, okur arkadaşlarıma tavsiyelerimi ve sevgilerimi sunuyorum :)) Huzurlu okumalar... :))))))

Mahfuz Ayışığı 
21 Oca 00:29 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin okuyup, etkilendiğim ve diğer kitaplarını da okumalıyım dedirten ikinci kitabıydı. Yazarın betimlemelerine, anlatım tarzına bir kez daha hayran oldum. Kitapta keşfettiğim ve not defterime eklediğim bir çok söz ile tanıştım. Övgülere layık bir Yazar olduğunu bu kitabında da adıma kanaat getirdim.

Kitabın başlarında sıkılıp, bir başka kitaba devam etsemde güzel ve etkileyici bir hissi bitirdiğimde duyacağıma inanıyordum. Klasikleri okurken hep damağımda lezzetli bir haz duymuşumdur. Türk ve Dünya Klasikleri'ni bu sebepten okumaya çok ilgiliyimdir. Bir ara kitap ile ilgili çıkan haberlerden olsa gerek okumayı çok istemiştim. Ki okuduğum ve kitabı keşfettiğim için mesudum.

Kitap hakkında kısaca bahsedecek olursam; (spoiler içermez.)

Raif Bey'in gizeminin ve sessizliğinin altından büyük bir değerin çıkacağını, kendisine hayran olacağımı biliyordum. Ama Raif Bey'in yerinde olsaydım eğer yüreğimde biteremediğim duygularım olmuş olsaydı asla evlenip kendime de, kendimden önce eşime de, çocuğuma da bu haksızlığı yapmazdım. Tersine gerçekten sevgime inansaydım yüreğimin götürdüğü yere gidip, sevgimden vazgeçmezdim. Ama tabi Mevlâna'nın da dediği gibi: "Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın. Öldüm der durur, yine de yaşarsın..."

Velhasıl-ı kelam kitaplığıma hevesle yerleştirip, iyi ki okudum ve gülerek iyi ki benimsin dediğim kitaplarımın yanına bir yenisi daha eklendi, son olmaması dileğiyle. :) Keyifle Kalın.

Damla Köseoğlu 
 05 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

- İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasına zemin hazırlayan yıllarda, meslek hayatında tecrübe kazanması amacıyla babası tarafından Almanya'ya gönderilen Raif Efendi ve Maria Puder arasındaki tutkulu aşk anlatılıyor romanda.

- Raif Efendi'nin kimselere anlatamadığı hüznünü, mutluluğunu, aşkını, heyecanını kaleme aldığı kara kaplı bir defterden öğreniyoruz.

- Yapı Kredi Yayınları eseri sadeleştirmek yerine sayfa sonlarında, kullanılan eski kelimelerin günümüzdeki karşılıklarına yer vererek ben dahil birçok okurun takdirini kazanıyor. İlk kez 1943 yılında basılan kitap yazıldığı dönem itibariyle yer yer eski kelimelere de yer verilmesine karşın, genel anlamda gösterişten uzak, sade bir dille kaleme alınmış. Kürk Mantolu Madonna'yla geç tanışmış ve bu tarz eserlere pek alışkın olmayan biri olarak, romanı okumanızı ve kendinize "Bir insan, birini bu kadar sevebilir mi" sorusunu sormanızı öneririm.

Umut 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Buraya yorum girmemek için zor tuttum kendimi ancak bu eser hakkında içim dopdolu. Gelgelelim yapılacak her övgüyü diğer arkadaşlar zaten yapmıştır diye o meseleye çok girmiyorum.
Okurken Raif Efendi'yi yaşamak, anlamaya çalışmak bile ahlar, vahlar çektiriyor. Çok önemli bir kilometre taşı olan bu eserle kitapsever herkes hayatının bir bölümünde karşılaşıyor ve okuyor.
Memleketimde heykeli ve bir parkı bulunan Sebahattin Ali'nin diğer eserlerini tereddütsüz okumam için çok sağlam bir referans oldu bu kitap bana.

Merve Özdemir 
09 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öncelikle bu Sabahattin Ali'den okuduğum ilk kitaptı ve oldukça beğendim. Ünlü yazarın bu kitabı hakkında o kadar çok güzel yorumlar duyuyordum ki içtenlikle bu kitabı okumak istiyordum ve geçen kütüphane raflarında gezerken şans eseri elime bu kitap geçti. Kitabın kapağının yıprandığından belliydi çok tutulan bir roman olduğu.Gerçekten güzel bir kitap bunu 24 saat bile geçmeden okuyan biri olarak söylüyorum. İnsan kendi hayatından kesitler yakalayabiliyor şahsen bende öyle olmuştu.Arada sayfalardan uzaklaşıp düşündüğüm oluyordu. Her neyse uzun lafın kısası; okumalısınız...

Kitaptan 716 Alıntı

Bir kitabı okurken geçen iki saatin, ömrümün birçok senelerinden daha dolu, daha ehemmiyetli olduğunu fark edince insan hayatının ürkütücü hiçliğini düşünür ve yeis içinde kalırdım.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)
Aysel 
10 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. Sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Zeynep 
 12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Aşk
Benim beklediğim aşk başka! O bütün mantıkların dışında, tarifi imkansız ve mahiyeti bilinmeyen bir şey. Sevmek ve hoşlanmak başka; istemek bütün ruhuyla, bütün vücuduyla, her şeyiyle istemek başka... Aşk bence bu istemektir. Mukavemet edilmez bir istemek!.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
eso.okur 
 24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Varlık
Bu yaşıma kadar mevcudiyetinden bile haberim olmayan insanı vücudu birdenbire benim için nasıl bir ihtiyaç olabilirdi? Fakat hep böyle değil midir ? Birçok şeylere ihtiyacımızı ancak onları görüp tanıdıktan sonra keşfetmez miyiz?

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 86)
Ferah 
06 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Ben böyleyim işte!” dedi. “Ben garip bir kadınım. Benimle ahbaplık etmek isterseniz birçok şeylere tahammüle mecbur kalacaksınız."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Ferah 
 01 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Yılbaşının da sence hiçbir hususiyeti yok mudur?” diye sordum.
“Hayır” dedi, “senenin diğer günlerinden ne farkı var sanki? Tabiat onu herhangi bir şekilde ayırmış mı? Ömrümüzden bir sene geçtiğini göstermesi bile o kadar mühim değil; çünkü ömrümüzü senelere ayırmak da insanların uydurması… İnsan ömrü doğumdan ölüme uzanan tek bir yoldan ibarettir ve bunun üzerinde yapılan her türlü taksimat sunidir…”

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 110)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 110)
Kutluay 
14 Eki 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Bir ümidim yok. Bu sondu. Artık hiç bir şeyin değişmesine imkan yok, lüzum da yok."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Bayan Okur 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Demek kimse beni bir türlü sevmiyordu. Hakkı vardı. Beni hayatımda hiç, hiç kimse sevmemişti.

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin AliKürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali
Ali Yalçın 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her gün odamda oturuyor, kitap okumaya çalışıyordum. Bir tek harfini bile fark etmeden sayfaları çeviriyor, bazen, dikkat etmeye azmederek baştan başlıyor, fakat birkaç satır sonra gene zihnimin başka yerlerde dolaştığını görüyordum."

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 126)Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali (Sayfa 126)
72 /

Kitapla ilgili 18 Haber

Kürk Mantolu Madonna İran’da Sansürlendi!
Kürk Mantolu Madonna İran’da Sansürlendi! Türk edebiyatının unutulmaz yazarlarından Sabahattin Ali’nin kaleme aldığı Kürk Mantolu Madonna kitabı İran’da sansürlendi. Eserin Farsça çevirisindeki ‘öpme’ fiilleri kitaptan çıkartıldı.
Sabahattin Ali’yi Solcu Yapan Kitap ”Oil” - Petrol
Sabahattin Ali’yi Solcu Yapan Kitap ”Oil” - Petrol Sabahattin Ali’yi Solcu yapan, kendi deyimiyle; ‘İnsan, namuslu bir insan mutlaka solcu olmalı’ dedirten Kitap: "Oil - There Will Be Blood" Petrol - Kan Dökülecek...!
'Kürk Mantolu Madonna' film oluyor!
'Kürk Mantolu Madonna' film oluyor! Uzun süredir beklenen haber sonunda geldi. Sabahattin Ali'nin 'Kürk Mantolu Madonna' kitabı film oluyor!
Kürk Mantolu Madonna Tasarım Halinde Londra’da
Kürk Mantolu Madonna Tasarım Halinde Londra’da Türk edebiyatının önemli isimlerinden Sabahattin Ali’nin en çok okunan romanı Kürk Mantolu Madonna için yapılan bir tasarım 17-25 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Londra Tasarım Festivali’nde sergilenecek.
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın:
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne?
Sabahattin Ali’yi okutan, Kemal Tahir’i bekleten ne? Kürk Mantolu Madonna (1943) nicedir okurun kabulünde! Bu benim için şaşırtıcı gelmese de; ilkin orada İçimizdeki Şeytan’ı (1940), ardından da Kuyucaklı Yusuf’u (1937) görmek istiyordum. Nitekim İçimizdeki Şeytan şimdilerde okurun ilgi odağı oldu, sanırım Sabahattin Ali’nin “kült” romanı da bunu izleyecek.
2 /