1000Kitap Logosu
Hacı Seydaoğlu
Hacı Seydaoğlu
Hacı Seydaoğlu
TAKİP ET
Hacı Seydaoğlu
@haciseydaoglu
Yazılımcı
Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi
426 moderatör puanı
931 kütüphaneci puanı
1327 okur puanı
30 Nis 2012 tarihinde katıldı.
184
Kitap
72
İnceleme
297
Alıntı
61
İleti
Tanıdığın kimse takip etmiyor
Ortak okuduğunuz kitap bulunmuyor
Hacı Seydaoğlu
Oliver Twist'i inceledi.
483 syf.
·
9 günde
·
7/10 puan
Yine yüksek 1000Kitap puanlı, fakat benim için hayal kırıklığına neden olan bir kitap daha okumuş oldum. Adeta bir Yeşilçam filmi gibi, kitaptaki iyi karakterler birer melek, kötü karakterler de birer şeytan. Ara tonlar çok az. Her tarafında Yaşar Usta'lar, Sezercik'ler var. :) Hikayesi de çok güçlü değil. Yazarın okuru direkt muhatap alması, güzel betimlemeler yapması gibi detaylar güzel. Fakat didaktik bir dil kullanıp karakterler hakkında kişisel yargılarını da açıkça yazması garip geldi. İyi bir kitaba çok kötü bir yorum yapıyormuşum gibi hissediyorum. Fakat gerçekten kitap 10 üzerinden 8'lik değil. Kitabın bölüm başlıklarında resmen bölümün özeti vardı. En kötüsü de sayfa aralarında durumu anlatan resimler vardı. Bunu yayınevi mi yaptı, yoksa yazarın mı tercihi bilmiyorum, fakat çok kötü bir tercih olmuş. Oliver'in resmini çizmenizi isteseydik, filmini izlerdik diye düşünüyorum. Şayet kitap bir çocuk kitabı ise, bütün yorumum boşa düşer. Zira çok iyi bir çocuk kitabı olur. Fakat değilse, kesinlikle abartıldığını düşünüyorum. Kitabın hacmi de hiç az değil, bu yüzden çok fazla kitap okumamışsanız, bu kitaptan daha evvel okumanız gereken bir sürü kitap vardır. İyi okumalar dilerim.
Oliver Twist
8.3/10
· 10,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Dizi&film karakteri vs kitap karakteri
Dizi ve filmlerde söz gelimi bir karaktere küçük bir iğne bile batsa bunu anlayabilmemiz için karakterin sesli tepkiler vermesi gerekir. Karakterlerin canı sıkıldığında bunu söylemesi, kızdığında da bağırması gerekir. Kitaplarda ise yazar, karakterin iç sesini, düşüncelerini bize bizzat aktarır. Yazar, bir köşede kımıldamadan duran bir karakter ile ilgili bile sayfalarca yazabilir. Bu yüzden sürekli olarak ve sadece dizi film izleyen birisinin bir süre sonra gerçek hayatında dizi karakterleri gibi davranması olasıdır. Yapmacıklığın bir hayli artmasının sebeplerinden birisi de bu olabilir. En ufak sevincimizi zıplayarak hoplayarak, can sıkıntısını, mutsuzluğu abartarak yaşamaya çalışmamızın bir sebebi de izledikliklerimiz olabilir. (mi?)
6
Hayırlı Cumalar tadında alıntı
Çevremizdekilere karşı davranışlarımızda dikkatli olmamız gerek. Çünkü her ölüm geride kalan bir avuç kimseye öyle düşünceler miras bırakır ki yapılabilecekken yapılmamış, unutulmuş, boş verilmiş şeyler... Onarılabileceği halde onarılmamış kırgınlıklar, giderilmemiş eksiklikler... İnsan için bunlardan daha acı bir düşünce olamaz! Hiçbir pişmanlık, iş işten geçtikten sonra duyulan pişmanlık kadar acı değildir. Kendimizi acıdan korumak istiyorsak bütün bunları vaktinde anımsayalım...
8
Hacı Seydaoğlu
Çürümenin Kitabı'ı inceledi.
192 syf.
·
6/10 puan
Kitabın ancak yarısını anlayabilmişimdir. Huzursuz, rahatsız bir insanın bölük parça iç dökmelerini okumuş gibi hissediyorum. Bölümler arasında bir bağlantı yoktu. Bölüm başlangıçları başlangıç gibi değildi. 200 sayfa olmasına rağmen, hacimli kitaplardan daha zor okunur. Anlayabildiğim bazı kısımları ufuk açıcıydı. Sanırım yazarımıza göre kitap okumak dahil her şey anlamsız bir çabadan ibaret. Bu kadar anlamsızlık içerisinde bir kitap yazıp çabalamış olması, her şeyin o kadar da manasız olmadığını gösteriyor sanırım. :) Bu kadar zorlandığım kitapların 10 üzerinden 8.4 puan alıp yüksek okunma sayılarına sahip olması bir parça üzüyor. Sorun bende sanırım. Lütfen üzerime giriş gelişme sonuç ve karakterler içeren kitaplar atın.
Çürümenin Kitabı
OKUYACAKLARIMA EKLE
25