Yeni Dünya

·
Okunma
·
Beğeni
·
32949
Gösterim
Adı:
Yeni Dünya
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
97897536306611
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
1930’lu yıllarda öyküye taze bir soluk getiren Sabahattin Ali, hikâyelerinde insanın zavallılığını ve gücünü sarsılmaz bir üslupla, masalsı ve destansı biçimde yansıtmayı başardı. Şiir, hikâye ve roman yazan, çeviriler yapan Ali, tüm eserlerinde insan ruhuna ayna tuttu ve gerçeğe bu aynadan baktı. Türk edebiyatının büyük yazarından, içinde sinemaya da aktarılan Hasanboğuldu’nun olduğu 13 düşünen öykü...
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Sabahattin Ali her biri birbirinden değerli eserleri, bu kadar kısa ömrüne nasıl sığdırmış hayret doğrusu. Memleketten yaşam manzaraları ile Yeni Bir Dünyada yolculuğa çıkmak isteyenler okuyabilir. Diğer kitapları gibi bu da akıcı ve sade.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
128 syf.
·1 günde·10/10
Sabahattin Ali'nin kişiliğine, kalemine ve eserlerine hayran olan okuyucular bilir ki sürekli onu okumak ve onun anlatımındaki sadeliğe yeniden hayran kalmak istersiniz.

Yeni Dünya, kütüphanemde okunmak için bekliyordu uzun süre. Açıkçası Sabahattin Ali'nin tüm kitaplarını okuma gibi bir hedefim olsa da bunu zamana yayarak yapmak istiyordum ve en azından biraz bekletmek, Sabahattin Ali'nin herhangi bir kitabını ilk kez okuma keyfini hemen kaybetmemek istedim.

Bilenler bilir, Sabahattin Ali'nin dili sade, anlatımı akıcıdır. Hele de diğer eserlerine sizi aşık ettiyse herhangi bir kitabını bir oturuşta bitirmeden kalkamazsınız :) Bu bende de oldu ve Yeni Dünya yaklaşık bir saat içinde bitti. Tabi ki de birkaç gün sonra yeniden okumaya başlayacağım. Zira onun kitapları kısa sürede okunup kaldırılmayı hak etmiyor :)

Kitapta toplam 13 hikaye var, hepsi de birbirinden muazzam. Dili, üslubu, anlamındaki doluluğu hepsini gözümde eşit kılsa da en sevdiğim hikayenin, kitaba da adını veren, 'Yeni Dünya' hikayesi olduğunu da söylemeliyim. Sabahattin Ali'ye karşı olan sevgimi, hayranlığımı daha da çok arttırdı.

Kesinlikle okunması gereken muazzam bir eserdi.

Sabahattin Ali Yeni Dünya
136 syf.
·Puan vermedi
Sabahattin Ali’nin Değirmen kitabından sonra öykü türünde okuduğum ikinci kitabı.Sabahattin Ali’nin öykülerini okurken Ömer Seyfettin Sait Faik Abasıyanık Orhan Kemal’in eserlerini düşünmeden edemedim Sabahattin Ali’nin diğer yazarlara göre daha edebi ve biçimsel olarak daha iyi olduğu ve hayattan ayrı ayrı kesitlerle kitabı okurken okumuyorda yaşıyormuş hissi veriyor
136 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Önceki öykü kitaplarında adaletsizliğe isyan eden öykülerini gördüğümüz Sabahattin Ali, bu kitabında daha çok, dikkat çekilmesi gereken gözlem gücünü kullanarak hayat hikayeleri anlatıyor bize. Bu kitaba alt başlık rahatlıkla “Memleketimden İnsan Manzaraları” olabilirmiş (tabii Nazım Hikmet’e nasip oldu Sabahattin Ali’ye nasip olmayan). İmkânsızlık içinde kıvranan fakir, garip insanları, kasaba ve ufak şehirlerin kendine has düşünsel yanlarını ve zihin yapısını, bürokratik yaşayış içerisinde hiyerarşik düzlemin gücüyle sarhoş olmuş kendi çarkını çevirenleri, batakhane güllerini, maddeten yoksulluğu nispetinde manen varsıl olanları, fedakarlığı, cefakârlığı anlatıyor yazar.

Eserde güçlü öyküler var ve bu öyküler gücünü direk gerçekliğinden ve samimiyetinden, anlatım gücünden alıyor. Ben bu öyküleri ve bu öykücülüğü sinemadaki İtalyan Yeni Gerçekçiliğine benzetiyorum. Sinemanın sokakları keşfettiği, İkinci Dünya Savaşı sonrası harap olmuş ve yoksulluk içindeki insanlara dokunan somut ve gerçeğin sertliğinde güçlü filmler. Mesela bir Bisiklet Hırsızları… Burada da bu nevi öyküler mevcut Kağnı-Ses-Esirler’ de de mevcuttu. Misal, Arabalar Beş Kuruşa, Isıtmak İçin, Sulfata. Kağnı ve Ses’ te olgunlaşma emareleri gösteren bir hikâye üslubu vardı. Bu eserde o üslubun daha fazla oturduğunu görüyoruz. Tasvir gücü ve anlatım zenginliğinin daha da geliştiği öykü örneklerini görmek mümkün. Kitaba adını veren Yeni Dünya öyküsünün ve diğer birkaç öykünün vasat öyküler olduğunu düşünsem de Isıtmak İçin ve Hasanboğuldu öykülerinin iyi kalitede, anlatımı güçlü öyküler olduğunu düşünüyorum.

Her ne kadar döneminde çok eleştirilmiş olsa da bu eserlerde Sabahattin Ali’nin tek suçunun eleştirmek ve gerçeği olduğu gibi açığa vurmak olduğunu anlıyorum. Bence kesinlikle ülkesine ve değerlerine yabancı olan birisi değil. Bu toprağın insanı ve bu toprağın öykülerini anlatıyor. Dağını taşını bu kadar sevmese bu kadar güzel betimleyemez. Kültürüne yabancı olsa bu kadar çok türkü ve halk destanı bilemez. Hikayelerinde destan ve koşmalara yer vermiş olamaz. Kimin ne dediği pek mühim değil. Bu toprakların kederli, yoksul ve imkânsız öykülerini dinlemek isteyenlere iyi bir eser.
136 syf.
·12 günde
Bizi bize en iyi bizden biri anlatabilir. Bu da Sabahattin Ali kalemi ve yüreğiyle oldu. Hiç yabancılık çekmeden sımsıcak hislerle okuyucuya Anadolu kokusu tadı veren bi eser olmuş gerek içindeki öyküler, olaylar, kişiler yer ve zaman olsun gerekse de dili ile olsun bize has bi kitap bir defa okuduktan sonra aradan geçen zaman ne olursa olsun tekrar okuduğunuzda aynı duyguları yaşarsınız.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Birbirinden güzel on üç öyküyü, sanki bugüne aitmiş hissiyle okudum.
Sabahattin Ali yazdığı kısa öykülerle okuyanlarda derin izler bırakmış yine.
Hayatın gerçeklerini, her zaman her şeyin güzel bitmediğini, yüce sevdalarla birbirine bağlananların çoğu zaman mutlu olamadığını, ölümün acı yüzünü ve daha nice konuları içime işleyerek okudum ve kitabı bir gün tekrar okuyacağım diyerek bıraktım elimden.
Her hikayeden tabi ki bahsedilemez, uzun bir süreç olur bu. Ancak benim en etkilendiğim öykü Hasan Boğuldu oldu.. Yörük kızı Emine ile bahçıvan Hasan'ın birbirlerine aşık olup, kavuşamayınca Gök Güvet sularında boğulmalarını anlatan öyküde, Hasan'a kavuşmayı bekleyen Emine'nin söylediği koşmaları da okuruz..
Kitabı bitirirken okuduğum bu öykü çok üzülmeme neden oldu. Çoğu dostumdan duymuş, Sabahattin Ali'nin en ünlü öykülerinden biri olduğunu okumuştum. Az bile söylemişler bu güzel öykü için.
Birbirini seven, birlikte olmadan yaşayamayan ancak aralarındaki engeli ve farkı bir türlü aşamayanların hikayesiydi Hasan Boğuldu..
Fark yaratan, ortaya böyle güzel eserler koyan Sabahattin Ali yine kendisine hayran bıraktı beni. Okuyunuz, siz de bu hisleri tadınız!
136 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Sabahattin Ali'nin okuduğum üçüncü kitabı Yeni Dünya oldu. Bu kitap ayrı ayrı hikayelerden oluşuyor, farklı şehir ve farklı yaşantıların konu edildiği,anafikir olarak o dönemki insanların yaşamlarını, düşüncelerini kişilik yapılarını ele almış Sabahhattin Ali. Sade ve akıcı dili ile hemen okunabilecek nitelikte olmasının yanında her hikayenin kendine özgü mesajı biraz da kinayesi mevcut. Bu gidişle tüm Sabahattin Ali kitaplarını okuyacağım gibi :)
Herkese tavsiyemdir."
128 syf.
·3 günde·10/10
Sabahattin Ali ‘nin 1936-1942 yılları arasında farklı dergi ve gazetelerde yayınlanmış öykülerinin 13 tanesinin biraraya 1943’te getirilip basılmış 136 sayfalık yüreği lime lime eden şahane ,okunası üst bir eser...

Kitap içindeki öyküler;
1-Asfalt Yol
2-Hanende Melek
3-Çaydanlık
4-Ayran
5-Isıtmak İçin
6-Uyku
7-Selam
8-Bir Mesleğin Başlangıcı
9-Bir Konferans
10-Yeni Dünya
11-İki Kadın
12-Sulfata
13-Hasan Boğuldu

13 öykünün tamamı da köy ve kasaba insanlarının yaşamlarından etkili kesitler sunuyor..

Aşağı yukarı öykülerin tamamına yakınında toplumsal eşitsizliğe,adaletsizliğe hissedilir derecede göndermeler yapılmış.

Kitabın bir çok satırında böyle haksızlığa uğrayan bir insan gibi öfkeden kudurma ya da gözyaşlarına boğulma duygularını baskın derecede hissediyorsunuz ,yüreğiniz yangın yeri gibi ya da Hayalet Sürücü filmindeki motor sürücüsünün serüvenleri gibi yüreğiniz o duygudan öbür duyguya havalanıp duruyor.Acıma,merhamet,tiksinme doğallık,samimiyet insana dair fıtratında hissedilir ne varsa her duygudan ortaya karışık yüreğinizi ,zihninizi dolduran sağlam olay örgüsü ile kurulmuş ve yalın anlatım dili ile yazılmış bir öykü kitabı.

Eğer miskinseniz sizi yakın zamanda olmuş deprem bile harekete geçirmediyse ruhunuzu sorguya çekmek için bu öykü kitabı ‘ Isıtmak İçin ‘öyküsündeki adam gibi körleşmiş ruhlara detoks niyetine canlandırmak için yarayışlı bir kitap.(tamam biraz abartmış olabilirim ,okuyun diye yapıyorum bu kadar laf ebeliğini:)) )

Ben ‘Ayran’ öyküsündeki beraber ayazlı bir kış gecesinde kör karanlıkta vahşi hayvanların seslerinin giderek yaklaştığı anaa diye inlemelere benzeyen kalan son sesiyle bağıran küçük Hasan’la çaresizliğine ortak orada kalakaldım.

Ben oğlan evindeki düğünde öksüre öksüre kaşıklarla köçeklik yapıp kız evinde oynamaya takati kalmayıp son nefesini hırıltılar çıkartarak parça pinçik yorgan altında kasılarak verdikten sonra ölü bedenini bir kilime sarıp römork arkasına atıp her tümsekte saçları kafası kilimden fırlayan zavallı Yeni Dünya denen kadına bakan motordaki diğer köylülerden biriyim hâla.

Ben sırtında kırk okka tuz yüküyle Kaz dağlarını aşmak yoluyla sevdiği Hasan’ı kendine er olmaya ispata davet eden obalı Hacer kızının ardından yalvaran ovalı Hasan’ın ben senin obana gelemedim sen benim ovama gel sözlerine merhamete gelmeyip sonradan yüreği ile gerçekliği arafında sıkışıp kendini Hasan’ın boğulduğu yerde dala asan Hacer’in boynundaki çevrelikte kaldım..

Öyküler yüreğe öyle dokunan türden ki..
Sabahattin Ali için yazım gücü övülmekten başka ne denilebilir ki başkaca..

Okuyun 1k okurları,Es geçmeyin derim ben.
136 syf.
"Benim kanaatimce sanat, insana insanı ve hayatı ve bunların manasını öğretmekle muvazzaftır."

Sabahattin Ali sanat görüşünü bu sözcüklerle anlatır. Tüm sanat yaşamını özetleyen bu dizinim eserlerinde Nazım Hikmet'in de etkisini gösterir. Toplumcu ve gerçekçidir. "Yeni Dünya" adlı öykü kitabında birbirinden farklı yalnızlıkları olan insanların hayatına konuk ediyor okurlarını. Dertler sadece birden bire sizin üzerinize yıkılmamıştır, çeşitlemesi çoktur ve her insanın dertleri vardır. Bıkkınlık ve umutsuzluk anında on dakikalığına başka bir hayatta mola şansı verir. Bir birinden etkileyici on üç öykü vardır. Öğretmenlik yaptığı yılların, gazeteciliğinin verdiği o araştırma yönü gözlem yeteneği, farklı olayları ve kimlikleri yakalması müthiştir.

Asfalt Yol, Hanende Melek, Çaydanlık, Ayran, Isıtmak İçin, Uyku, Selam, Bir Mesleğin Başlangıcı, Bir Konferans, Yeni Dünya, İki Kadın, Sulfata, Hasanboğuldu.

Kitaba adını veren öyküsü bir dramdır. Toplum destekli dram. Yaşını almış bir kadın hayatını nasıl idame ettiğini anlatır. Kitaba neden bu adı koyduğunu düşünürken bu benzetmeyi yapmak yerinde olacaktır.

Yeni düya, folklor da orta oyunu'nun bir parçasıdır. Köseyirlik oyunlarında; kahvelerde ya da oynanacak alanda bir çember çizilir. Bu çember halindeki dekora "Yeni Dünya" denir. Sabahattin Ali'nin anlattığı bu kadın yani Yeni Dünya düğünlerde, eğlencelerde çember kurmuş insanların arasında oynayıp, onları eğlendirerek para kazanan bir kadını anlatmaktadır. Bu kadın yaşını almış olmasına rağmen çalışmaktadır bu da yoksulluğun diğer bir yüzüdür... Yaşlılık, kimsesizlik, çaresizlik... Çocuğu yaştaki bu insanları eğlendirmeye çalışan Yeni Dünya'nın dramına ortak olursunuz. Bu benzetmenin kurulması dekorun adının bir insanın adı olarak kullanılması, acılarını, umutsuzluk ve yorgunluklarını kendini gizleyerek dansında dekor kurmuş bir kadının hayatını anlatır. Yeni Dünya'nın kişiliği bir dekordur. Başkasının görmek isteğini ona sunmaktır.

Nitekim yaşını almış bir kadının oynaması garip gelmez izleyiciye, yaşlılığı yüzüne vurulur, küçük görülür... Deli Emine çağırılır ve iki çengi oynatılır, bir düello başlar ve Yeni Dünya bu savaşı kaybetmemek uğruna kendine çok yüklenir. Sonrasında olanlar da bu yüklenmenin sonuçlarını getirir.

Sabahattin Ali olayları yer, zaman, mekan kavramını gerçek hali ile sunar, sahte zamanlar, sahte kişilikler yoktur. Bu anlatımda başarıyı sağlamasında babası Selahattin Bey'in payı büyüktür. Asker kökenli biri olmasına karşı Selahattin Bey çok iyi bir türkçe kullanımına hakimdir. Oğlunuda bu konuda eğitmişitir. Babası belli bir süre Türkçe öğretmenliği yapmıştır. 2. Dünya savaşı sırasında yaşanan olumsuzluklardan etkilenen ailenin tüm sorumluluğu genç yaşta Sabahattin Ali'ye kalmıştır. Babası göçüp gidince ardından:

"Yaslandığım dağ gitti." demiştir.

Kitaplarında gerçeklik temasının bu kadar ince ve hayatttan bir kesit gbi olmasını nedeni de babasıdır. İlk öyküsünü yazdığı zaman, babası ile balık avlamaya gittiği bir günü yazar. Şöyle başlamaktadır öykü; "Güneş doğmaya hazırlandığı zaman, sabahın ilk ışıklarıyla..." Bunu okuyan babası çok sinirlenir; sen yalancı mısın güneşin doğması nerde bizim gittiğimiz zaman nerede hava zifiri karanlıktı. Böyle yalan yanlış yazacak hakikatten uzaklaşacaksan yazma der. "Yazacaksan doğru dürüst yaz!" bu olay üzerinde büyük etkiler bırakır ve her zaman yazılarında gerçekmiydim? sorusunu sorar kendine. Toplumcu gerçekçi olmasının diğer nedenlerinden biri Nazım Hikmet'tir. Nazım Hikmet'le tanışması sanatına farklı boyut katmıştır. Aşk teması, yanlızlık üzerine yazan Sabahattin Ali, Nazım'ın etkisi ile; işçi, emekçi, vatan, özgürlük... temalarına yönelmiştir.

Bir çok şiiri şarkı olmuştur. Bir çoğumuzun ezbere bildiği şarkılar ona aittir. Söyleyen şarkıcıyı çok iyi tanısakta Edebiyatın her alanına dokunmuş bu nadide inciyi bilmiiyoruz.

Göklerde kartal gibiydim.
Kanatlarımdan vuruldum; Mor çiçekli dal gibiydim,
Bahar vaktinde kırıldım.,
.........


Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül, aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül , aldırma
....Türkçeyi çok iyi kullanan yazarın eserlerini dikkatli okuyan bir okur cümlelerin kuruluşundaki ahengi fark eder. Dilbilgisi takıntısı vardır. Evde eşiyle tartışırken bile sürekli imla kurallarını hatırlatır düzeltmeler yaparmış. Bu durum eşinin hoşuna gitmezmiş. Günümüzde "ki" eki ve "de " bağlacının kullanımıyla ilgili sıkıntılar yaşayan mesleki defermasyon ya da özel ilgi sonucu düzgün bir Türkçe kullanımını önemseyen insanlar gibi.

Üzerine çok konuşulacak konu var. Sabahattin Ali genç yaşta hain bir saldırı sonucunda kaybettiğimiz büyük bir değer. Hangi değere hak ettiği verildi ki.... "Uyku" adlı öyküsü kamyon sahnesi olduğu için beni onun hayatının kesitlerinin en can alıcı olanına götürdü. Hayatının yitirilişi bir kamyon yolculuğuna belkide onun nazarında yeni bir öykünün başlangıcı olacak bir olaya gebe olcakken, son sahnesi olmuştu. Bu ölümsüz yazar hayatımızın bir köşesinde hep sizin gibi binlerce hikaye var ve bu hikayeler hiç bitmeyecek der gibi bakacak. Okuyalım, okutturalım!

Keyifli okumalar!
128 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Sanki o yolculuklara ben çıktım. Sanki yollarda seninle kalan bendim. Kurtulamadım dizelerinden.
Sulfata öyküsü günümüzde ne yazık ki halen devam etmekte olan bir Türkiye gerçeği... Ne yazık ki böyleleri aramızda hep var ve var olmaya devam edecekler. Her ne kadar uyumlu görmesekte insan denen mahluk dünyanın başına gelmiş en büyük felakettir. 15 cm kravatı var türlü türlü huyları var. Tabi bunların yan cinsiyetini de unutmamak lazım...
Keşke “Hasanboğuldu” öyküsünü sona koymasalarmış. O kadar tepetaklak eden cümlelerden sonra bu kısım beni nedense çok üzdü. Seni seviyorum Sabahattin Ali’m. Yeni Dünya
Sabahattin Ali

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeni Dünya
Baskı tarihi:
Şubat 2019
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
97897536306611
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
1930’lu yıllarda öyküye taze bir soluk getiren Sabahattin Ali, hikâyelerinde insanın zavallılığını ve gücünü sarsılmaz bir üslupla, masalsı ve destansı biçimde yansıtmayı başardı. Şiir, hikâye ve roman yazan, çeviriler yapan Ali, tüm eserlerinde insan ruhuna ayna tuttu ve gerçeğe bu aynadan baktı. Türk edebiyatının büyük yazarından, içinde sinemaya da aktarılan Hasanboğuldu’nun olduğu 13 düşünen öykü...

Kitabı okuyanlar 6.893 okur

  • Dimetiltriptamin (dmt)
  • Levent Günlü
  • Sinan Demir
  • metin özcan
  • Gamze
  • Baran Öncü
  • xx xx
  • Neslihan Çetin
  • Mert Kıraç
  • Bulutrenginde

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%6.1
18-24 Yaş
%27.5
25-34 Yaş
%35.4
35-44 Yaş
%18.4
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%1.8
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%58.6
Erkek
%41.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (372)
9
%16.2 (302)
8
%25.2 (469)
7
%12.8 (238)
6
%4.5 (84)
5
%2.6 (49)
4
%0.6 (12)
3
%0.5 (9)
2
%0.2 (3)
1
%0.2 (3)

Kitabın sıralamaları