Yeni Dünya

8,4/10  (267 Oy) · 
791 okunma  · 
254 beğeni  · 
5.733 gösterim
"Hala bir şey çıkmadı... Galiba bu yolu yapmayacaklar. Köylü de bana yardım etmiyor. Pek ölü mahluklar... Belki de pek akıllı mahluklar da, boşuna yere uğraşmak istemiyorlar. İçimde hiç şevk kalmadı. İnsana birkaç kelime ile cevap verseler yine neyse, fakat ne evet, ne hayır !.. Sanki bu istidaları ses vermez bir derin kuyuya atmışız.

Akşamları köyün yanı başındaki sırta çıkarak uzakta tozlara bulanıp uzanan yolu seyrediyorum. Bazan tozdan bembeyaz olmuş ve üstüne sepetler denkler sarılmış bir kamyon görünüyor, bir bataklıkta dizlerini kaldırıp indirerek yürüyen bir insan gibi ileri geri sallanarak, yıkılacak gibi olarak, ağır ağır ilerliyor. Bu o kadar üzücü bir manzara ki, tekniğin en son ifadelerinden biri olan bu makine ile dünyanın bu en iptidai yolunun mücadelesini görmemek için insan gözlerini kapıyor. Bazan koşup yolu avuçlarımla düzeltmek, orada hiç olmazsa beş on metrelik bir yeri bir 'yol' haline koyarak kendi hisseme düşen vazifeyi yapmış olmak istiyorum."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750806612
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
 21 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Birbirinden güzel on üç öyküyü, sanki bugüne aitmiş hissiyle okudum.
Sabahattin Ali yazdığı kısa öykülerle okuyanlarda derin izler bırakmış yine.
Hayatın gerçeklerini, her zaman her şeyin güzel bitmediğini, yüce sevdalarla birbirine bağlananların çoğu zaman mutlu olamadığını, ölümün acı yüzünü ve daha nice konuları içime işleyerek okudum ve kitabı bir gün tekrar okuyacağım diyerek bıraktım elimden.
Her hikayeden tabi ki bahsedilemez, uzun bir süreç olur bu. Ancak benim en etkilendiğim öykü Hasan Boğuldu oldu.. Yörük kızı Emine ile bahçıvan Hasan'ın birbirlerine aşık olup, kavuşamayınca Gök Güvet sularında boğulmalarını anlatan öyküde, Hasan'a kavuşmayı bekleyen Emine'nin söylediği koşmaları da okuruz..
Kitabı bitirirken okuduğum bu öykü çok üzülmeme neden oldu. Çoğu dostumdan duymuş, Sabahattin Ali'nin en ünlü öykülerinden biri olduğunu okumuştum. Az bile söylemişler bu güzel öykü için.
Birbirini seven, birlikte olmadan yaşayamayan ancak aralarındaki engeli ve farkı bir türlü aşamayanların hikayesiydi Hasan Boğuldu..
Fark yaratan, ortaya böyle güzel eserler koyan Sabahattin Ali yine kendisine hayran bıraktı beni. Okuyunuz, siz de bu hisleri tadınız!

Sevilay Küçük 
20 Tem 2017 · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin diline alışmamak mümkün değil,kendine has ve ayırt edici bir dili var.Bir tane okumadığım,bilmediğim üstünde Sabahattin Ali'nin isminin yazmadığı ona ait olan cümlesini okusam Sabahattin Ali'nin yazdığını anlarım.Özgün bir yazar.Romanları Kürk Mantolu Madonna,İçimizdeki şeytan ve Kuyucaklı yusuf'u okumuştum.Şimdi öykülerine başlamak istedim.Başlamadan önce bile beğeneceğimden adım kadar emindim.İnsanın yüreğine dokunuyor,ruhunuzun her zerresinde kendinizden bir şeyler bulabiliyorsunuz.Sabahattin Ali anamız,babamız,kardeşimiz,yuvamız,memleketimiz...

Yeni Dünya kitabı 13 öyküden oluşmakta ve hepsi birbirinden güzel olayları anlatmaktadır.Kitabı nasıl elime aldım ve bitti hiçbir şey anlamadım.Kitapta yer yer hüzünlendiğim ve tebessüm ettiğim yerler oldu.Manevi değerlerimizi,toplumsal konular ve sorunları dile getirmiş.Her öykü bize insan olduğumuz duygusunu hatırlatıyor.İşlediği konular toplumun her kesimine hitap edecek tarzda.Kitaptaki o samimiyeti ve sıcaklığı kat kat hissediyor insan.Öykülerin hepsi birbirinden güzeldi fakat benim en beğendiklerim Ayran,Isıtmak için ve Hasanboğuldu.İnsanın yüreğine dokunuyor yazdıkları.İnsanlara karşı yaptığımız çirkinlikleri,kötü muameleleri ve insanların psikolojilerini çok iyi işlemiş.Yazar çoğu konuya değiniyor;zaten okuduğunuz zaman kendinizi,çevrenizdeki insanları,komşuları, eşi dostu tanıyacağınız zaman dediğimi anlayacaksınız.

Hasanboğuldu efsanesini duymuşsunuzdur belki,kısaca bahsetmek istiyorum.Efsaneye göre, yöre aşiretinden bir kız ile ovalı bir delikanlı evlenmek ister. Fakat töreler uymaz.Kavuşamayan iki aşığın hikayesidir.Okurken çok hüzünlendim bu öyküyü.Fazla bahsetmek istemiyorum aslında kitabın tadı kaçmasın.Okuduğunuz zaman aynı hisler sokağında buluşacağımız kesin.
Bu kitapta çok yoğun duygular yaşadım.Sabahattin Ali zaten sevdiğim bir yazar.Önceden okuduğum kitaplarından, bir gram bile sıkılmamıştım.Öğrendiğim,çıkarımlarda bulunduğum çok şey oldu kitapta.Bilmediğim onca kelime öğrendim.Birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum.

İstida: Dilekçe
Şose:Genellikle taş kırıkları üzerine kum dökülerek yapılan karayolu.
intişar:(ışık vb.) dağılma, çıkma, yayılma. (gazete, dergi vb.) çıkma, yayımlanma.
pösteki:Kullanılacak biçime getirilmiş koyun ya da keçi postu.
istihfaf:Hor görme
Tecessüs:kendini ilgilendirmeyen şeyleri, belli etmeden öğrenmeye çalışma.
Tashis etmek:özgülemek
Mağmum:üzgün,kederli
Zebun:Güçsüz,zayıf

Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.Sabahattin Ali okuyalım,okutalım.Değirmen ve Sırça Köşk var sırada onları da okuyacağım.
Keyifli okumalar dilerim.

Nurhan Işkın 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eser, on üç kısa öyküden oluşuyor ve 1936 ile 1942 yıllarından esinlenerek kaleme alınmış...

İçinde ki öyküler, bir dönemin insanlarının ruh dünyasını yansıtıyor. Özellikle dikkat çeken ise insanların duyarsızlığı...

Siyasetçilerin konu edildiği "Asfalt Yol" hala günümüzde de var olan çıkar ilişkisine atıfta bulunuyor...

"Ayran adlı öykü ise bir çocuğun emek parası kazanmak uğruna yaşadığı zorluğu anlatıyor. Bu öyküyü okurken duygulanmamak imkansız...

"Isıtmak İçin" adlı öykü ise bir taraftan duyarsızlığı diğer taraftan ise vicdan muhasebesini konu ediyor, her ne kadar geç kalınmış olsa da...

Kitabın ismi olan "Yeni Dünya" ise o dönemde düğün alaylarında dansöz niyeti ile oynatılan kadınların yaşadıkları kimsesizliği konu almış...

"Bir Konferans" adlı öykü ise köylü insanını saf dünyasını okurken sizi gülümsetecek cinsten...

"Hasanboğuldu" adlı öykü ise, aşkın insana neleri göze aldırdığının hüzünlü hikayesi...

Sıkılmadan okunacak güzel bir edebi eser...

Nazan gercek 
09 Nis 2017 · Kitabı okumayı düşünüyor · 8/10 puan

Yine Sabahattin Ali muhtesemligi birbirinden sıcak öykülerin oluşan sıcacık hikayeler çok güzeldi. Mutlaka tavsiye ederim.kitaptalca çaresizlik, yoksulluk, sevinç herşey var mutlaka kendinizden birşeyler bulacaksini.

Hatice Biçer 
13 Mar 08:57 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Yeni Dünya, Sabahattin Ali’nin 13 hikayeden oluşan bir öykü kitabı. 1936-1942 yılları arasında yazdığı öykülerde, dönemin insanlarının ruh hallerini, hayatın gerçeklerini ve toplumsal konuları işlemiş. Öykülerin hepsi birbirinden güzel ve okuyanda derin izler bıraktıracak kadar başarılı. Eski Türkiye’ye ışık tutuyor. Canım Sabahattin Ali... Keşke yaşasaydı da daha birçok eser kaleme alsaydı. Zira ne üslubuna ne hissettirdiği duygulara doyum olmuyor.

Enes Sezer İslamoğlu 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Öncelikle kitap adını içinde bulunan Yeni Dünya isimli öyküden almaktadır. İçinde yine birbirinden güzel, akıcı, keyifli hikayeler mevcuttur. Benim favorim Hasanboğuldu adlı hikaye olabilir.

Herkese tavsiye ederim. Durup nefes almak için Sabahattin Ali. :)

Saadet ANLİ 
 05 Mar 17:49 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Her öykü gün farklı bir psikoloji ile okudum .Akıcı ve güzel anlatım olmuş ,sanki içinde yaşıyorum diğer kitaplarına da devam ediyorum insan her konuda kendinden de hayat buluyor .

Gün İlke Yıldırım 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin Sırça Köşk'ten sonra okuduğum ikinci öykü kitabıydı ve özellikle bazı öykülere bayıldım. "Isıtmak İçin", "Ayran", "Çaydanlık", "Uyku" okurken karakterlere müdahale etmek istedim resmen. Bu da S.Ali'nin nasıl gerçekçi öyküler yazdığını kanıtlıyor sanırım. Çocukken Hülya Avşar ve Yalçın Dümer'in oynadığı "Hasanboğuldu" filminin de S.Ali'nin aynı adlı öyküsünden uyarlama olduğunu öğrenmek de ayrıca şaşırtıcı oldu. Kesinlikle tavsiye edilir. =)

Kübra Kozan 
21 Şub 20:53 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin 13 öyküden oluşan bir kitabı.Beni en çok etkileyen "Ayran" ve "Hasanboğuldu" hikayeleri oldu.Keyifle okunacak bir kitap.
Sabahattin Ali'nin eserlerindeki karakterlere, gözlem gücüne ve hepsini çok iyi bir biçimde aktarabilmesini seviyorum.Bu yapıtını da okuduktan sonra keşke yaşıyor olsaydı da o dönemde yaşanılan sıkıntıların,cehaletin hâlâ günümüzde yaşanıyor olmasını kendi kaleminden görseydik diyorum.
Okuyacak olanlara keyifli okumalar.

Fatih Beklen 
 04 Kas 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hasan Boğuldu hikayesiyle tanışmıştım bu kitapla. Kısmet o ki seneler sonra tesadüfen elime alıp okumaya başladım.

Güzel, tadımlık hikayeler barındırıyor. Bütün hikayeleri aynı ölçüde beğenmeyebilirsiniz. Fakat içinde muhakkak beğeneceğiniz hikayeler olacaktır. Kısa ve doyuma ulaştıran bir kitap. Tavsiye ederim.

Kitaptan 98 Alıntı

mert güler 
07 Mar 07:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir tek ümidim, ayakta duramayacak kadar yorgun oluşumdu.

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 69)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 69)
Hârizmî 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ah bu geceler..
Gece ilerledikçe canımın sıkıntısı daha çok artıyordu.

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 63 - YKY / Epub)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 63 - YKY / Epub)
Şeyma Köse 
10 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır... Hiç olmazsa bir tek sözü.

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
Özgür Beden 
20 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Akşamları köyün yanı başındaki sırta çıkarak uzakta tozlara bulanıp uzanan yolu seyrediyorum. Bazan tozdan bembeyaz olmuş ve üstüne sepetlerle denkler sarılmış bir kamyon görünüyor, bir bataklıkta dizlerini kaldırıp indirerek yürüyen bir insan gibi ileri geri sallanarak, yıkılacak gibi olarak, ağır ağır ilerliyor. Bu o kadar üzücü bir manzara ki, tekniğin en son ifadelerinden biri olan bu makine ile dünyanın bu en iptidai yolunun mücadelesini görmemek için insan gözlerini kapıyor.

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 6 - epub)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 6 - epub)
Sadettin TANIK 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sen meramını anlatamamışsın herhalde, oğlum!' dedim. Meram anlamayana nasıl anlatırsın, beyim!' diye yüzüme baktı.

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
fazi 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Emine" demiş, 'bahar geçti, yaz geçti; leylekler yerine göçtü! Kış gelip dağları yolları kar örtmeden ya sen bana gel, ya ben sana geleyim!"

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları , E-kitap 1. Sürüm 2015)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları , E-kitap 1. Sürüm 2015)