Yeni Dünya

8,5/10  (157 Oy) · 
467 okunma  · 
136 beğeni  · 
2.985 gösterim
"Hala bir şey çıkmadı... Galiba bu yolu yapmayacaklar. Köylü de bana yardım etmiyor. Pek ölü mahluklar... Belki de pek akıllı mahluklar da, boşuna yere uğraşmak istemiyorlar. İçimde hiç şevk kalmadı. İnsana birkaç kelime ile cevap verseler yine neyse, fakat ne evet, ne hayır !.. Sanki bu istidaları ses vermez bir derin kuyuya atmışız.

Akşamları köyün yanı başındaki sırta çıkarak uzakta tozlara bulanıp uzanan yolu seyrediyorum. Bazan tozdan bembeyaz olmuş ve üstüne sepetler denkler sarılmış bir kamyon görünüyor, bir bataklıkta dizlerini kaldırıp indirerek yürüyen bir insan gibi ileri geri sallanarak, yıkılacak gibi olarak, ağır ağır ilerliyor. Bu o kadar üzücü bir manzara ki, tekniğin en son ifadelerinden biri olan bu makine ile dünyanın bu en iptidai yolunun mücadelesini görmemek için insan gözlerini kapıyor. Bazan koşup yolu avuçlarımla düzeltmek, orada hiç olmazsa beş on metrelik bir yeri bir 'yol' haline koyarak kendi hisseme düşen vazifeyi yapmış olmak istiyorum."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750806612
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
 21 Haz 13:15 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Birbirinden güzel on üç öyküyü, sanki bugüne aitmiş hissiyle okudum.
Sabahattin Ali yazdığı kısa öykülerle okuyanlarda derin izler bırakmış yine.
Hayatın gerçeklerini, her zaman her şeyin güzel bitmediğini, yüce sevdalarla birbirine bağlananların çoğu zaman mutlu olamadığını, ölümün acı yüzünü ve daha nice konuları içime işleyerek okudum ve kitabı bir gün tekrar okuyacağım diyerek bıraktım elimden.
Her hikayeden tabi ki bahsedilemez, uzun bir süreç olur bu. Ancak benim en etkilendiğim öykü Hasan Boğuldu oldu.. Yörük kızı Emine ile bahçıvan Hasan'ın birbirlerine aşık olup, kavuşamayınca Gök Güvet sularında boğulmalarını anlatan öyküde, Hasan'a kavuşmayı bekleyen Emine'nin söylediği koşmaları da okuruz..
Kitabı bitirirken okuduğum bu öykü çok üzülmeme neden oldu. Çoğu dostumdan duymuş, Sabahattin Ali'nin en ünlü öykülerinden biri olduğunu okumuştum. Az bile söylemişler bu güzel öykü için.
Birbirini seven, birlikte olmadan yaşayamayan ancak aralarındaki engeli ve farkı bir türlü aşamayanların hikayesiydi Hasan Boğuldu..
Fark yaratan, ortaya böyle güzel eserler koyan Sabahattin Ali yine kendisine hayran bıraktı beni. Okuyunuz, siz de bu hisleri tadınız!

Sevilay Küçük 
20 Tem 23:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin diline alışmamak mümkün değil,kendine has ve ayırt edici bir dili var.Bir tane okumadığım,bilmediğim üstünde Sabahattin Ali'nin isminin yazmadığı ona ait olan cümlesini okusam Sabahattin Ali'nin yazdığını anlarım.Özgün bir yazar.Romanları Kürk Mantolu Madonna,İçimizdeki şeytan ve Kuyucaklı yusuf'u okumuştum.Şimdi öykülerine başlamak istedim.Başlamadan önce bile beğeneceğimden adım kadar emindim.İnsanın yüreğine dokunuyor,ruhunuzun her zerresinde kendinizden bir şeyler bulabiliyorsunuz.Sabahattin Ali anamız,babamız,kardeşimiz,yuvamız,memleketimiz...

Yeni Dünya kitabı 13 öyküden oluşmakta ve hepsi birbirinden güzel olayları anlatmaktadır.Kitabı nasıl elime aldım ve bitti hiçbir şey anlamadım.Kitapta yer yer hüzünlendiğim ve tebessüm ettiğim yerler oldu.Manevi değerlerimizi,toplumsal konular ve sorunları dile getirmiş.Her öykü bize insan olduğumuz duygusunu hatırlatıyor.İşlediği konular toplumun her kesimine hitap edecek tarzda.Kitaptaki o samimiyeti ve sıcaklığı kat kat hissediyor insan.Öykülerin hepsi birbirinden güzeldi fakat benim en beğendiklerim Ayran,Isıtmak için ve Hasanboğuldu.İnsanın yüreğine dokunuyor yazdıkları.İnsanlara karşı yaptığımız çirkinlikleri,kötü muameleleri ve insanların psikolojilerini çok iyi işlemiş.Yazar çoğu konuya değiniyor;zaten okuduğunuz zaman kendinizi,çevrenizdeki insanları,komşuları, eşi dostu tanıyacağınız zaman dediğimi anlayacaksınız.

Hasanboğuldu efsanesini duymuşsunuzdur belki,kısaca bahsetmek istiyorum.Efsaneye göre, yöre aşiretinden bir kız ile ovalı bir delikanlı evlenmek ister. Fakat töreler uymaz.Kavuşamayan iki aşığın hikayesidir.Okurken çok hüzünlendim bu öyküyü.Fazla bahsetmek istemiyorum aslında kitabın tadı kaçmasın.Okuduğunuz zaman aynı hisler sokağında buluşacağımız kesin.
Bu kitapta çok yoğun duygular yaşadım.Sabahattin Ali zaten sevdiğim bir yazar.Önceden okuduğum kitaplarından, bir gram bile sıkılmamıştım.Öğrendiğim,çıkarımlarda bulunduğum çok şey oldu kitapta.Bilmediğim onca kelime öğrendim.Birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum.

İstida: Dilekçe
Şose:Genellikle taş kırıkları üzerine kum dökülerek yapılan karayolu.
intişar:(ışık vb.) dağılma, çıkma, yayılma. (gazete, dergi vb.) çıkma, yayımlanma.
pösteki:Kullanılacak biçime getirilmiş koyun ya da keçi postu.
istihfaf:Hor görme
Tecessüs:kendini ilgilendirmeyen şeyleri, belli etmeden öğrenmeye çalışma.
Tashis etmek:özgülemek
Mağmum:üzgün,kederli
Zebun:Güçsüz,zayıf

Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.Sabahattin Ali okuyalım,okutalım.Değirmen ve Sırça Köşk var sırada onları da okuyacağım.
Keyifli okumalar dilerim.

Nurhan Işkın 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eser, on üç kısa öyküden oluşuyor ve 1936 ile 1942 yıllarından esinlenerek kaleme alınmış...

İçinde ki öyküler, bir dönemin insanlarının ruh dünyasını yansıtıyor. Özellikle dikkat çeken ise insanların duyarsızlığı...

Siyasetçilerin konu edildiği "Asfalt Yol" hala günümüzde de var olan çıkar ilişkisine atıfta bulunuyor...

"Ayran adlı öykü ise bir çocuğun emek parası kazanmak uğruna yaşadığı zorluğu anlatıyor. Bu öyküyü okurken duygulanmamak imkansız...

"Isıtmak İçin" adlı öykü ise bir taraftan duyarsızlığı diğer taraftan ise vicdan muhasebesini konu ediyor, her ne kadar geç kalınmış olsa da...

Kitabın ismi olan "Yeni Dünya" ise o dönemde düğün alaylarında dansöz niyeti ile oynatılan kadınların yaşadıkları kimsesizliği konu almış...

"Bir Konferans" adlı öykü ise köylü insanını saf dünyasını okurken sizi gülümsetecek cinsten...

"Hasanboğuldu" adlı öykü ise, aşkın insana neleri göze aldırdığının hüzünlü hikayesi...

Sıkılmadan okunacak güzel bir edebi eser...

Nazan gercek 
09 Nis 21:15 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Yine Sabahattin Ali muhtesemligi birbirinden sıcak öykülerin oluşan sıcacık hikayeler çok güzeldi. Mutlaka tavsiye ederim.kitaptalca çaresizlik, yoksulluk, sevinç herşey var mutlaka kendinizden birşeyler bulacaksini.

Enes Sezer İslamoğlu 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Öncelikle kitap adını içinde bulunan Yeni Dünya isimli öyküden almaktadır. İçinde yine birbirinden güzel, akıcı, keyifli hikayeler mevcuttur. Benim favorim Hasanboğuldu adlı hikaye olabilir.

Herkese tavsiye ederim. Durup nefes almak için Sabahattin Ali. :)

Gün İlke Yıldırım 
16 Ağu 00:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin Sırça Köşk'ten sonra okuduğum ikinci öykü kitabıydı ve özellikle bazı öykülere bayıldım. "Isıtmak İçin", "Ayran", "Çaydanlık", "Uyku" okurken karakterlere müdahale etmek istedim resmen. Bu da S.Ali'nin nasıl gerçekçi öyküler yazdığını kanıtlıyor sanırım. Çocukken Hülya Avşar ve Yalçın Dümer'in oynadığı "Hasanboğuldu" filminin de S.Ali'nin aynı adlı öyküsünden uyarlama olduğunu öğrenmek de ayrıca şaşırtıcı oldu. Kesinlikle tavsiye edilir. =)

Mehmet Y. 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sabahattin Ali, Türk edebiyatının sıra dışı isimlerinden birisiydi. Edebi bilgisine çok değer verdiğim bir dostum ‘hikayeleri, romanlarından da şiirlerinden de iyidir’ dediğinde öykülerine olan ilgim daha da arttı. Romanları ve şiirleri de kötü değildi ama özellikle Yeni Dünya’daki hikayeler gerçekten çok başarılı. Öyle ki, ben kısa hikayelerden öyle pek de hazzeden birisi değilim. Ancak bu kitabı çok beğendiğimi ifade etmeliyim.

Yeni Dünya’daki hikayeler 1930’lı yılların Türkiye’sinden kesitler taşıyor. Ali, iyi bir anlatıcı olduğunu her yönüyle ortaya koyuyor. Kitapta 13 hikaye var. Kısaca söz edersek, Asfalt Yol, bir köy öğretmeninin çalıştığı köye yol getirmek için verdiği mücadeleyi ele alıyor. O dönemin taşra gerçeklerini ve siyasetçi-köylü ilişkisini ele alıyor. Hanende Melek ise yine bir taşra hikayesi. Burada gönlünü bir şarkıcıya kaptıran katibin acı hikayesi var. Fakirlik ve cahillik anlatılıyor. Ayran ve Isıtmak İçin hikayelerinin de temelinde fakirlik, yokluk, yoksulluk yer alıyor. Ali, insanın içine işleyen soğuğu ve fakirliği gayet ustaca anlatıyor buralarda. Ayran’da çocuk kalbini, Isıtmak İçin’deyse biçare bir annenin yüreğini hissettiriyor bize. Selam da yine konu olarak Hanende Melek’i andırıyor. Bu sefer İznik Gölü kenarında, yuvasını yıkan bir adamın öyküsü var.

Uyku ise bir kamyoncu ve yol hikayesi var. Kitaba adını veren Yeni Dünya’da Yörük düğünlerinde rakseden bir kadıncağız olan Yeni Dünya’nın trajik öyküsü anlatılmış. İki Kadın’da ise yaşlı bir adamın birisi emektar, öbürü genç iki karısının başından geçenler resmedilmiş. Sulfata ise Anadolu köylüsünün sıtma ile olan savaşının genç bir çift ve onların hastalığına asla inanmayan inatçı bir kasaba doktoru üzerinden anlatıyor. Kitaptaki hikayeler arasında en meşhuru ise sinema filmi de çekilen Hasanboğuldu. Kaz Dağlarında geçtiği rivayet edilen bir aşk hikayesi anlatılıyor burada.

Velhasıl Sabahattin Ali, ne kadar usta bir tahkiyeci olduğunu buradaki eserleriyle ortaya koymuş.

silaes 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin gözlem yeteneğini, edebileştirdiği öykülerden oluşan kitap. Bir öykü sizi ağlatırken ardından gelen bir öykü yüzünüzde tebessüm uyandırabilir. Ayran öyküsü muazzamdı. Kitabın finali Hasan boğuldu hikayesiyle idi. Yörükler arasında bilhassa kızılkeçili yörükleri arasında yaygın olan, orijinaline en yakın haliydi.Bu efsaneyi çocukluğumdan beri çok severim

Yaren tut 
06 Ağu 14:45 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her hikayede insanlığın farklı bir kesminden farklı bir kısmını bize anlatan, insanlığın unuttuğumuz yönlerini bize gösteren, bazen de yaşamadan bize hayat tecrübesi kazandırabikecek bir yapıt. Hepinize tavsiye ederim.

M. 
06 Oca 10:06 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Kitabın içerisindeki öykülerin her biri birer baş yapıt niteliğindedir bence. Öyküler gerek konularıyla gerekse kahramanlarıyla o kadar dokunaklıdır ki okurken olayı yaşıyor insan.

4 /

Kitaptan 73 Alıntı

Şeyma Köse 
10 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır... Hiç olmazsa bir tek sözü.

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
Humphrey Bogart 
06 Ağu 20:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Selam
Gözlerine sürme çek,
Kına yak parmağına!

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 59 - Yapı Kredi Yayınları)

Akşamları köyün yanı başındaki sırta çıkarak uzakta tozlara bulanıp uzanan yolu seyrediyorum. Bazan tozdan bembeyaz olmuş ve üstüne sepetlerle denkler sarılmış bir kamyon görünüyor, bir bataklıkta dizlerini kaldırıp indirerek yürüyen bir insan gibi ileri geri sallanarak, yıkılacak gibi olarak, ağır ağır ilerliyor. Bu o kadar üzücü bir manzara ki, tekniğin en son ifadelerinden biri olan bu makine ile dünyanın bu en iptidai yolunun mücadelesini görmemek için insan gözlerini kapıyor.

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 6 - epub)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 6 - epub)
Sadettin TANIK 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sen meramını anlatamamışsın herhalde, oğlum!' dedim. Meram anlamayana nasıl anlatırsın, beyim!' diye yüzüme baktı.

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
fazi 
21 Haz 12:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Emine" demiş, 'bahar geçti, yaz geçti; leylekler yerine göçtü! Kış gelip dağları yolları kar örtmeden ya sen bana gel, ya ben sana geleyim!"

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları , E-kitap 1. Sürüm 2015)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Yapı Kredi Yayınları , E-kitap 1. Sürüm 2015)
Cansu Bıçak 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevdalıya pent (öğüt) vermesi kolaydır. Gel de sevdayı çekene sor...

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
Enes Sezer İslamoğlu 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hiç olmazsa kaçmazdın... Hiç olmazsa dinlerdin. Kim olursan ol... Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır... Hiç olmazsa bir tek sözü...

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 45 - Yapı Kredi Yayınları, 19.Baskı)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 45 - Yapı Kredi Yayınları, 19.Baskı)
Cansu Bıçak 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

On beş günlük ömrü on beş seneye sığdıramazsın da, on beş senelik ömrü on beş günde yaşayıverirsin!

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali