Yeni Dünya

8,4/10  (112 Oy) · 
345 okunma  · 
89 beğeni  · 
2.672 gösterim
"Hala bir şey çıkmadı... Galiba bu yolu yapmayacaklar. Köylü de bana yardım etmiyor. Pek ölü mahluklar... Belki de pek akıllı mahluklar da, boşuna yere uğraşmak istemiyorlar. İçimde hiç şevk kalmadı. İnsana birkaç kelime ile cevap verseler yine neyse, fakat ne evet, ne hayır !.. Sanki bu istidaları ses vermez bir derin kuyuya atmışız.

Akşamları köyün yanı başındaki sırta çıkarak uzakta tozlara bulanıp uzanan yolu seyrediyorum. Bazan tozdan bembeyaz olmuş ve üstüne sepetler denkler sarılmış bir kamyon görünüyor, bir bataklıkta dizlerini kaldırıp indirerek yürüyen bir insan gibi ileri geri sallanarak, yıkılacak gibi olarak, ağır ağır ilerliyor. Bu o kadar üzücü bir manzara ki, tekniğin en son ifadelerinden biri olan bu makine ile dünyanın bu en iptidai yolunun mücadelesini görmemek için insan gözlerini kapıyor. Bazan koşup yolu avuçlarımla düzeltmek, orada hiç olmazsa beş on metrelik bir yeri bir 'yol' haline koyarak kendi hisseme düşen vazifeyi yapmış olmak istiyorum."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2003
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750806612
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eser, on üç kısa öyküden oluşuyor ve 1936 ile 1942 yıllarından esinlenerek kaleme alınmış...

İçinde ki öyküler, bir dönemin insanlarının ruh dünyasını yansıtıyor. Özellikle dikkat çeken ise insanların duyarsızlığı...

Siyasetçilerin konu edildiği "Asfalt Yol" hala günümüzde de var olan çıkar ilişkisine atıfta bulunuyor...

"Ayran adlı öykü ise bir çocuğun emek parası kazanmak uğruna yaşadığı zorluğu anlatıyor. Bu öyküyü okurken duygulanmamak imkansız...

"Isıtmak İçin" adlı öykü ise bir taraftan duyarsızlığı diğer taraftan ise vicdan muhasebesini konu ediyor, her ne kadar geç kalınmış olsa da...

Kitabın ismi olan "Yeni Dünya" ise o dönemde düğün alaylarında dansöz niyeti ile oynatılan kadınların yaşadıkları kimsesizliği konu almış...

"Bir Konferans" adlı öykü ise köylü insanını saf dünyasını okurken sizi gülümsetecek cinsten...

"Hasanboğuldu" adlı öykü ise, aşkın insana neleri göze aldırdığının hüzünlü hikayesi...

Sıkılmadan okunacak güzel bir edebi eser...

Nazan gercek 
09 Nis 21:15 · Kitabı okudu · 3 günde

Yine Sabahattin Ali muhtesemligi birbirinden sıcak öykülerin oluşan sıcacık hikayeler çok güzeldi. Mutlaka tavsiye ederim.kitaptalca çaresizlik, yoksulluk, sevinç herşey var mutlaka kendinizden birşeyler bulacaksini.

Enes Sezer İslamoğlu 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Öncelikle kitap adını içinde bulunan Yeni Dünya isimli öyküden almaktadır. İçinde yine birbirinden güzel, akıcı, keyifli hikayeler mevcuttur. Benim favorim Hasanboğuldu adlı hikaye olabilir.

Herkese tavsiye ederim. Durup nefes almak için Sabahattin Ali. :)

Mehmet Y. 
13 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sabahattin Ali, Türk edebiyatının sıra dışı isimlerinden birisiydi. Edebi bilgisine çok değer verdiğim bir dostum ‘hikayeleri, romanlarından da şiirlerinden de iyidir’ dediğinde öykülerine olan ilgim daha da arttı. Romanları ve şiirleri de kötü değildi ama özellikle Yeni Dünya’daki hikayeler gerçekten çok başarılı. Öyle ki, ben kısa hikayelerden öyle pek de hazzeden birisi değilim. Ancak bu kitabı çok beğendiğimi ifade etmeliyim.

Yeni Dünya’daki hikayeler 1930’lı yılların Türkiye’sinden kesitler taşıyor. Ali, iyi bir anlatıcı olduğunu her yönüyle ortaya koyuyor. Kitapta 13 hikaye var. Kısaca söz edersek, Asfalt Yol, bir köy öğretmeninin çalıştığı köye yol getirmek için verdiği mücadeleyi ele alıyor. O dönemin taşra gerçeklerini ve siyasetçi-köylü ilişkisini ele alıyor. Hanende Melek ise yine bir taşra hikayesi. Burada gönlünü bir şarkıcıya kaptıran katibin acı hikayesi var. Fakirlik ve cahillik anlatılıyor. Ayran ve Isıtmak İçin hikayelerinin de temelinde fakirlik, yokluk, yoksulluk yer alıyor. Ali, insanın içine işleyen soğuğu ve fakirliği gayet ustaca anlatıyor buralarda. Ayran’da çocuk kalbini, Isıtmak İçin’deyse biçare bir annenin yüreğini hissettiriyor bize. Selam da yine konu olarak Hanende Melek’i andırıyor. Bu sefer İznik Gölü kenarında, yuvasını yıkan bir adamın öyküsü var.

Uyku ise bir kamyoncu ve yol hikayesi var. Kitaba adını veren Yeni Dünya’da Yörük düğünlerinde rakseden bir kadıncağız olan Yeni Dünya’nın trajik öyküsü anlatılmış. İki Kadın’da ise yaşlı bir adamın birisi emektar, öbürü genç iki karısının başından geçenler resmedilmiş. Sulfata ise Anadolu köylüsünün sıtma ile olan savaşının genç bir çift ve onların hastalığına asla inanmayan inatçı bir kasaba doktoru üzerinden anlatıyor. Kitaptaki hikayeler arasında en meşhuru ise sinema filmi de çekilen Hasanboğuldu. Kaz Dağlarında geçtiği rivayet edilen bir aşk hikayesi anlatılıyor burada.

Velhasıl Sabahattin Ali, ne kadar usta bir tahkiyeci olduğunu buradaki eserleriyle ortaya koymuş.

silaes 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin gözlem yeteneğini, edebileştirdiği öykülerden oluşan kitap. Bir öykü sizi ağlatırken ardından gelen bir öykü yüzünüzde tebessüm uyandırabilir. Ayran öyküsü muazzamdı. Kitabın finali Hasan boğuldu hikayesiyle idi. Yörükler arasında bilhassa kızılkeçili yörükleri arasında yaygın olan, orijinaline en yakın haliydi.Bu efsaneyi çocukluğumdan beri çok severim

M. 
06 Oca 10:06 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Kitabın içerisindeki öykülerin her biri birer baş yapıt niteliğindedir bence. Öyküler gerek konularıyla gerekse kahramanlarıyla o kadar dokunaklıdır ki okurken olayı yaşıyor insan.

Müphem 
27 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sabahattin Ali olmak;Sadeliğin insanda bıraktığı sıkıcısiz etkidir.İnsaniyetini anlatarak edebi olmaktır.Yapmaciksiz...kendinden emin olmadan özgüvene sahip olmak,çekingen olmak,içine kapanık olmak,yalnız olmak ama tüm içtenliğiyle insanlığa sarılmaktır.İnsanligi bize koklatmaktir Sabahattin Ali olmak.Sahi köyü bile insanlaştırmamış mıydı,Ona bile ruh katmamış mıydı?Şu sozlerden de anlaşıldığı üzere "Gitgide daha da kuvvetlenen keskin bir gubre kokusu beni daha cok buraya yaklaştırdı.Koy yasayan,çalışan bir mahlûktur ve bu koku onun ter kokusudur."Aşkı en iyi anlayan adam...İnsanligi tanimistida ondan.Bu yüzdendir ki onun anlattığı askı dipdiri bir insan gibi görüyoruz.Duran Dünyadan farklı olarak onun bakis acısından dünyaya farklı acılardan bakıyoruz.Halbuki anlattıkları en basitinden insanlardı. Sabahattin Ali'nin yeni dünya adlı hikaye kitabında öykülerin hepsi ya belirsizce yada kotu sonla bitiyordu.Gercek yasamda filmlerdeki gibi Mutlu sonla bitmez sonrası ne kadar huzurlu geçerse gecsin(bu pek mümkün olmaz) yasamın sonunda ölüm vardır.Bu yuzden hikayelerin dramatik tarafları oldugunu düşünmüyorum.Bunun disinda ilgimi çeken noktaysa birçok hikayenin aynı Kahraman'la anlatılmış gibi olması oldu.Sanki karakter değişmiyorda yalnız ismi değişiyor gibiydi.Her hikayeyi tek kelime ile anlatmam gerekirse : Asfalt yol;nankörlüktü. Çaydanlık;ironikti. Ayran;masumluktu. Isıtmak icin;zorluktu. Selam;dusuncesizlik. Yeni dünya;hırs. Bir konferans;tipik. Sulfata;çabalamak. İki kadın;acayiplik. Hasanboguldu'da ;Bilindikti. Öykuculukte Sabahattin Ali'nin ve Sait Faik'in üstüne öykücü tanımıyorum.

Yağmur 
12 Şub 14:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Spoi içerir.Eser on üç hikayeden oluşuyor.1936 ile 1942 yılları arasındaki dönemi güzel yansıtan bir kitap.Sabahattin Ali, her öyküsünde farklı bir olay örgüsü ile sizi içine çekiyor ve içerdiği mesaj ile etkiliyor.Her yeni hikayede yeni karakterle tanıştım.Bir hikaye ile o kapıyı kapayım,yeni bir hikaye ie yeni bir kapı açıp yeni bir dünyaya dahil oldum.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Dikkat Spoilers!
Bu kitap, birbirinden acı ,13 hikayeye sahip bir öykü kitabı.
Şimdi bu kitabın kapağına ilk bakınca , okumadan önce, şöyle bir düşünce geçmişti zihnimden: İşte Sabahattin Ali, bir gemi güvertesinde, yeni daha güzel bir dünyaya ya da yeni yerlere doğru bir yolculuğa çıkmış , oradan da bize keyifli yol hikayeleri anlatacak...

Gel gör ki bütün hüzünlü hikayeler burada toplanmıştı. Her karakter büyük bir acıyı sırtına yüklenmişti. Karlı yollarda, kardeşlerini doyurmak için ayakkabısız ayran satan Hasan, sevdiğine kavuşmak için sırtında tuz dolu ağır bir çuval taşıyan Hasan, başına köy yolu yüzünden işler açan öğretmen, hasta kızını ısıtmaya çalışan çamaşırcı kadın ve Yeni Dünya, "anacığım diyerek" titreyerek can veren Yeni Dünya...

Samet Dönmez 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sabahattin Ali'nin
Asfaltlı Yol
Hanende Melek
Çaydanlık
Ayran
Isıtmak için
Uyku
Selam
Bir Mesleğin Başlangıcı
Bir Konferans
Yeni Dünya
İki Kadın
Sulfata
Hasanboğuldu adlı öykülerinin yer aldığı öykü kitabı yazarın öne çıkan öykücü kimliğini tavan yaptığı eserlerinden biri. Yalnız kitaplarında ve Sabahattin Ali'nin hayatında dikkatimi çeken ortak bir nokta var. Yazar adeta hayatını yazar gibi eserler vermiş ve bu eserlerle yaşamının kesişceğini eminiz fark edememiştir. Yazarın cinayetle son bulan hayata trajedik vedası gibi bütün eserlerinde bu sonu hissetirir nitelikle sonlar yazmış.

3 /

Kitaptan 48 Alıntı

Şeyma Köse 
10 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır... Hiç olmazsa bir tek sözü.

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
Sadettin TANIK 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sen meramını anlatamamışsın herhalde, oğlum!' dedim. Meram anlamayana nasıl anlatırsın, beyim!' diye yüzüme baktı.

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
Cansu Bıçak 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevdalıya pent (öğüt) vermesi kolaydır. Gel de sevdayı çekene sor...

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
Enes Sezer İslamoğlu 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Hiç olmazsa kaçmazdın... Hiç olmazsa dinlerdin. Kim olursan ol... Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır... Hiç olmazsa bir tek sözü...

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 45 - Yapı Kredi Yayınları, 19.Baskı)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 45 - Yapı Kredi Yayınları, 19.Baskı)
Cansu Bıçak 
11 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

On beş günlük ömrü on beş seneye sığdıramazsın da, on beş senelik ömrü on beş günde yaşayıverirsin!

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
Nurhan Işkın 
05 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ben, içimde dayanılmaz bir acı ile ve önüme çıkacak bütün insanları yakalarından tutup oraya götürmek arzusuyla, artık uyumaya hazırlanan şehrin ortasına doğru koşuyordum.

Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 49)Yeni Dünya, Sabahattin Ali (Sayfa 49)
Sadettin TANIK 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kim olursan ol. Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır. Hiç olmazsa bir tek sözü.

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
BİROL COŞKUN 
18 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dört elle sarıldığımız birçok kıymetlerin; sahici bir insan gibi kalbimiz ve kafamızla yaşamayı uğrunda feda da ettiğimiz binlerce sözde mühim şeylerin ne kadar kolay fırlatılıp atılabileceğini bana öğreten Yusuf! Benden de sana selam olsun...

Yeni Dünya, Sabahattin AliYeni Dünya, Sabahattin Ali
5 /