Adı:
Yeni Dünya
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052080238
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nilüfer Yayınları
(bütün yazılarını yeşil mürekkeple yazmıştır.)

"...Akşamları köyün yanı başındaki sırta çıkarak uzakta tozlara bulanıp uzanan yolu seyrediyorum. Bazan tozdan bembeyaz olmuş ve üstüne sepetlerle denkler sarılmış bir kamyon görünüyor, bir bataklıkta dizlerini kaldırıp indirerek yürüyen bir insan gibi ileri geri sallanarak, yıkılacak gibi olarak, ağır ağır ilerliyor. Bu o kadar üzücü bir manzara ki, tekniğin en son ifadelerinden biri olan bu makine ile dünyanın bu en iptidai yolunun mücadelesini görmemek için insan gözlerini kapıyor."
136 syf.
Sevgili Sabahattin Ali;
bu kitabını 2.okuyuşum ve sonda olmayacak bilirsin, canım ne zaman sıkılsa ne zaman bazı kitaplar beni yorsa okumadan soğutsa seninle bir yolculuğa çıkar nefes alırım hani derler ya insan başkasının derdini dinleyince kendi derdini unutur bende seninle gezince unutuyorum her şeyi neden bilmiyorum seni seviyorum. Bu kitabında yine seninle gezdim...

Önce yeni atanan öğretmen ile köye doğru yola koyulduk aman ne yoldu be bir el attık öğretmenle içimizi dışımıza çıkaran yola... sonra meleği dinlemeye gittik ne hoş kız melek çapkınlık yapma be Sabahattin amca baksana Avni nasıl da kızıyor, evde karısı çocukları perişan kendi Meleğe takmış... hadi erkenden yola koyulalım daha gidip bozkır istasyonunda hasandan ayran alacaz garibim evdeki kardeşine ekmek götürebilmek için nasılda bağırıyor AYRAAAAAAN diye... Neyse ki bu acı dolu hikayeden çıkıp bir düğüne geldik Yakup ağa oğlunu evlendiriyormuş oturduk Sabahattin amca ile bir kenara bi kadın çıktı ortaya ismi YENİ DÜNYA imiş oynadı ama pek kimse ilgilenmedi kendisi ile Yakup ağa kızdı ve deli Emineyi istedi, yeni dünya çok kızmış söylenip durdu ertesi gün de baya atıştılar, şimdi de gelini almaya gidecekler ama (fazla spoi olmasın)... peki ya Hasan, gitmeyelim oraya desem de dinletemedim yine gittik Hasanın boğulduğu göle Emine'nin feryatlarını duyar gibi oldum içim sızladı Sabahattin amca bir kez daha okudu o satırları;

uzaklardan sesin aldım;
çevreni derede buldum;
nereye gittiğin bildim,
Hasanım ardından geldim.

sarı kâhküllü, dal boylum;
saz benizli, ayva tüylüm;
tatlı sözlü, melek huylum,
Hasanım ardından geldim.

köyden, obadan koğulan,
duru sularda boğulan,
toz köpük olan dağılan
hasanım ardından geldim.

sarp dağlara getirdiğim,
kavuşmadan yitirdiğim,
ak kefensiz yatırdığım
Hasanım ardından geldim.

emine'yi yaslı eden,
kerem olup aslı eden,
dağı taşı sesli eden
Hasanım ardından geldim.

Hercaiokumalar /Ayşe hanımın bu yazısı da gerçekten güzel olmuş Hasanı bir de burdan okuyabilirsiniz: https://hercaiokumalar.wordpress.com/...e-seninle-ne-sensiz/

Kitabın kapağını kapattım ve sanki rüyadan uyanmış gibi hissettim bana Sabahattin Aliyi biraz da Yeşil Mürekkep kitabı sevdirdi. Keşke yaşasaydı ve daha çok yazsaydı:( bu satırları yazarken de kendi bestesi olan şu şarkıyı dinliyordum benden size gelsin ;)
https://www.youtube.com/...p;list=RD82rwvateT2s
128 syf.
·1 günde·10/10
Sabahattin Ali'nin kişiliğine, kalemine ve eserlerine hayran olan okuyucular bilir ki sürekli onu okumak ve onun anlatımındaki sadeliğe yeniden hayran kalmak istersiniz.

Yeni Dünya, kütüphanemde okunmak için bekliyordu uzun süre. Açıkçası Sabahattin Ali'nin tüm kitaplarını okuma gibi bir hedefim olsa da bunu zamana yayarak yapmak istiyordum ve en azından biraz bekletmek, Sabahattin Ali'nin herhangi bir kitabını ilk kez okuma keyfini hemen kaybetmemek istedim.

Bilenler bilir, Sabahattin Ali'nin dili sade, anlatımı akıcıdır. Hele de diğer eserlerine sizi aşık ettiyse herhangi bir kitabını bir oturuşta bitirmeden kalkamazsınız :) Bu bende de oldu ve Yeni Dünya yaklaşık bir saat içinde bitti. Tabi ki de birkaç gün sonra yeniden okumaya başlayacağım. Zira onun kitapları kısa sürede okunup kaldırılmayı hak etmiyor :)

Kitapta toplam 13 hikaye var, hepsi de birbirinden muazzam. Dili, üslubu, anlamındaki doluluğu hepsini gözümde eşit kılsa da en sevdiğim hikayenin, kitaba da adını veren, 'Yeni Dünya' hikayesi olduğunu da söylemeliyim. Sabahattin Ali'ye karşı olan sevgimi, hayranlığımı daha da çok arttırdı.

Kesinlikle okunması gereken muazzam bir eserdi.

Sabahattin Ali Yeni Dünya
136 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Önceki öykü kitaplarında adaletsizliğe isyan eden öykülerini gördüğümüz Sabahattin Ali, bu kitabında daha çok, dikkat çekilmesi gereken gözlem gücünü kullanarak hayat hikayeleri anlatıyor bize. Bu kitaba alt başlık rahatlıkla “Memleketimden İnsan Manzaraları” olabilirmiş (tabii Nazım Hikmet’e nasip oldu Sabahattin Ali’ye nasip olmayan). İmkânsızlık içinde kıvranan fakir, garip insanları, kasaba ve ufak şehirlerin kendine has düşünsel yanlarını ve zihin yapısını, bürokratik yaşayış içerisinde hiyerarşik düzlemin gücüyle sarhoş olmuş kendi çarkını çevirenleri, batakhane güllerini, maddeten yoksulluğu nispetinde manen varsıl olanları, fedakarlığı, cefakârlığı anlatıyor yazar.

Eserde güçlü öyküler var ve bu öyküler gücünü direk gerçekliğinden ve samimiyetinden, anlatım gücünden alıyor. Ben bu öyküleri ve bu öykücülüğü sinemadaki İtalyan Yeni Gerçekçiliğine benzetiyorum. Sinemanın sokakları keşfettiği, İkinci Dünya Savaşı sonrası harap olmuş ve yoksulluk içindeki insanlara dokunan somut ve gerçeğin sertliğinde güçlü filmler. Mesela bir Bisiklet Hırsızları… Burada da bu nevi öyküler mevcut Kağnı-Ses-Esirler’ de de mevcuttu. Misal, Arabalar Beş Kuruşa, Isıtmak İçin, Sulfata. Kağnı ve Ses’ te olgunlaşma emareleri gösteren bir hikâye üslubu vardı. Bu eserde o üslubun daha fazla oturduğunu görüyoruz. Tasvir gücü ve anlatım zenginliğinin daha da geliştiği öykü örneklerini görmek mümkün. Kitaba adını veren Yeni Dünya öyküsünün ve diğer birkaç öykünün vasat öyküler olduğunu düşünsem de Isıtmak İçin ve Hasanboğuldu öykülerinin iyi kalitede, anlatımı güçlü öyküler olduğunu düşünüyorum.

Her ne kadar döneminde çok eleştirilmiş olsa da bu eserlerde Sabahattin Ali’nin tek suçunun eleştirmek ve gerçeği olduğu gibi açığa vurmak olduğunu anlıyorum. Bence kesinlikle ülkesine ve değerlerine yabancı olan birisi değil. Bu toprağın insanı ve bu toprağın öykülerini anlatıyor. Dağını taşını bu kadar sevmese bu kadar güzel betimleyemez. Kültürüne yabancı olsa bu kadar çok türkü ve halk destanı bilemez. Hikayelerinde destan ve koşmalara yer vermiş olamaz. Kimin ne dediği pek mühim değil. Bu toprakların kederli, yoksul ve imkânsız öykülerini dinlemek isteyenlere iyi bir eser.
136 syf.
Bizi bize en iyi bizden biri anlatabilir. Bu da Sabahattin Ali kalemi ve yüreğiyle oldu. Hiç yabancılık çekmeden sımsıcak hislerle okuyucuya Anadolu kokusu tadı veren bi eser olmuş gerek içindeki öyküler, olaylar, kişiler yer ve zaman olsun gerekse de dili ile olsun bize has bi kitap bir defa okuduktan sonra aradan geçen zaman ne olursa olsun tekrar okuduğunuzda aynı duyguları yaşarsınız.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Birbirinden güzel on üç öyküyü, sanki bugüne aitmiş hissiyle okudum.
Sabahattin Ali yazdığı kısa öykülerle okuyanlarda derin izler bırakmış yine.
Hayatın gerçeklerini, her zaman her şeyin güzel bitmediğini, yüce sevdalarla birbirine bağlananların çoğu zaman mutlu olamadığını, ölümün acı yüzünü ve daha nice konuları içime işleyerek okudum ve kitabı bir gün tekrar okuyacağım diyerek bıraktım elimden.
Her hikayeden tabi ki bahsedilemez, uzun bir süreç olur bu. Ancak benim en etkilendiğim öykü Hasan Boğuldu oldu.. Yörük kızı Emine ile bahçıvan Hasan'ın birbirlerine aşık olup, kavuşamayınca Gök Güvet sularında boğulmalarını anlatan öyküde, Hasan'a kavuşmayı bekleyen Emine'nin söylediği koşmaları da okuruz..
Kitabı bitirirken okuduğum bu öykü çok üzülmeme neden oldu. Çoğu dostumdan duymuş, Sabahattin Ali'nin en ünlü öykülerinden biri olduğunu okumuştum. Az bile söylemişler bu güzel öykü için.
Birbirini seven, birlikte olmadan yaşayamayan ancak aralarındaki engeli ve farkı bir türlü aşamayanların hikayesiydi Hasan Boğuldu..
Fark yaratan, ortaya böyle güzel eserler koyan Sabahattin Ali yine kendisine hayran bıraktı beni. Okuyunuz, siz de bu hisleri tadınız!
136 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Sabahattin Ali'nin okuduğum üçüncü kitabı Yeni Dünya oldu. Bu kitap ayrı ayrı hikayelerden oluşuyor, farklı şehir ve farklı yaşantıların konu edildiği,anafikir olarak o dönemki insanların yaşamlarını, düşüncelerini kişilik yapılarını ele almış Sabahhattin Ali. Sade ve akıcı dili ile hemen okunabilecek nitelikte olmasının yanında her hikayenin kendine özgü mesajı biraz da kinayesi mevcut. Bu gidişle tüm Sabahattin Ali kitaplarını okuyacağım gibi :)
Herkese tavsiyemdir."
136 syf.
·3 günde·Puan vermedi
"Benim kanaatimce sanat, insana insanı ve hayatı ve bunların manasını öğretmekle muvazzaftır."

Sabahattin Ali sanat görüşünü bu sözcüklerle anlatır. Tüm sanat yaşamını özetleyen bu dizinim eserlerinde Nazım Hikmet'in de etkisini gösterir. Toplumcu ve gerçekçidir. "Yeni Dünya" adlı öykü kitabında birbirinden farklı yalnızlıkları olan insanların hayatına konuk ediyor okurlarını. Dertler sadece birden bire sizin üzerinize yıkılmamıştır, çeşitlemesi çoktur ve her insanın dertleri vardır. Bıkkınlık ve umutsuzluk anında on dakikalığına başka bir hayatta mola şansı verir. Bir birinden etkileyici on üç öykü vardır. Öğretmenlik yaptığı yılların, gazeteciliğinin verdiği o araştırma yönü gözlem yeteneği, farklı olayları ve kimlikleri yakalması müthiştir.

Asfalt Yol, Hanende Melek, Çaydanlık, Ayran, Isıtmak İçin, Uyku, Selam, Bir Mesleğin Başlangıcı, Bir Konferans, Yeni Dünya, İki Kadın, Sulfata, Hasanboğuldu.

Kitaba adını veren öyküsü bir dramdır. Toplum destekli dram. Yaşını almış bir kadın hayatını nasıl idame ettiğini anlatır. Kitaba neden bu adı koyduğunu düşünürken bu benzetmeyi yapmak yerinde olacaktır.

Yeni düya, folklor da orta oyunu'nun bir parçasıdır. Köseyirlik oyunlarında; kahvelerde ya da oynanacak alanda bir çember çizilir. Bu çember halindeki dekora "Yeni Dünya" denir. Sabahattin Ali'nin anlattığı bu kadın yani Yeni Dünya düğünlerde, eğlencelerde çember kurmuş insanların arasında oynayıp, onları eğlendirerek para kazanan bir kadını anlatmaktadır. Bu kadın yaşını almış olmasına rağmen çalışmaktadır bu da yoksulluğun diğer bir yüzüdür... Yaşlılık, kimsesizlik, çaresizlik... Çocuğu yaştaki bu insanları eğlendirmeye çalışan Yeni Dünya'nın dramına ortak olursunuz. Bu benzetmenin kurulması dekorun adının bir insanın adı olarak kullanılması, acılarını, umutsuzluk ve yorgunluklarını kendini gizleyerek dansında dekor kurmuş bir kadının hayatını anlatır. Yeni Dünya'nın kişiliği bir dekordur. Başkasının görmek isteğini ona sunmaktır.

Nitekim yaşını almış bir kadının oynaması garip gelmez izleyiciye, yaşlılığı yüzüne vurulur, küçük görülür... Deli Emine çağırılır ve iki çengi oynatılır, bir düello başlar ve Yeni Dünya bu savaşı kaybetmemek uğruna kendine çok yüklenir. Sonrasında olanlar da bu yüklenmenin sonuçlarını getirir.

Sabahattin Ali olayları yer, zaman, mekan kavramını gerçek hali ile sunar, sahte zamanlar, sahte kişilikler yoktur. Bu anlatımda başarıyı sağlamasında babası Selahattin Bey'in payı büyüktür. Asker kökenli biri olmasına karşı Selahattin Bey çok iyi bir türkçe kullanımına hakimdir. Oğlunuda bu konuda eğitmişitir. Babası belli bir süre Türkçe öğretmenliği yapmıştır. 2. Dünya savaşı sırasında yaşanan olumsuzluklardan etkilenen ailenin tüm sorumluluğu genç yaşta Sabahattin Ali'ye kalmıştır. Babası göçüp gidince ardından:

"Yaslandığım dağ gitti." demiştir.

Kitaplarında gerçeklik temasının bu kadar ince ve hayatttan bir kesit gbi olmasını nedeni de babasıdır. İlk öyküsünü yazdığı zaman, babası ile balık avlamaya gittiği bir günü yazar. Şöyle başlamaktadır öykü; "Güneş doğmaya hazırlandığı zaman, sabahın ilk ışıklarıyla..." Bunu okuyan babası çok sinirlenir; sen yalancı mısın güneşin doğması nerde bizim gittiğimiz zaman nerede hava zifiri karanlıktı. Böyle yalan yanlış yazacak hakikatten uzaklaşacaksan yazma der. "Yazacaksan doğru dürüst yaz!" bu olay üzerinde büyük etkiler bırakır ve her zaman yazılarında gerçekmiydim? sorusunu sorar kendine. Toplumcu gerçekçi olmasının diğer nedenlerinden biri Nazım Hikmet'tir. Nazım Hikmet'le tanışması sanatına farklı boyut katmıştır. Aşk teması, yanlızlık üzerine yazan Sabahattin Ali, Nazım'ın etkisi ile; işçi, emekçi, vatan, özgürlük... temalarına yönelmiştir.

Bir çok şiiri şarkı olmuştur. Bir çoğumuzun ezbere bildiği şarkılar ona aittir. Söyleyen şarkıcıyı çok iyi tanısakta Edebiyatın her alanına dokunmuş bu nadide inciyi bilmiiyoruz.

Göklerde kartal gibiydim.
Kanatlarımdan vuruldum; Mor çiçekli dal gibiydim,
Bahar vaktinde kırıldım.,
.........


Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül, aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül , aldırma
....Türkçeyi çok iyi kullanan yazarın eserlerini dikkatli okuyan bir okur cümlelerin kuruluşundaki ahengi fark eder. Dilbilgisi takıntısı vardır. Evde eşiyle tartışırken bile sürekli imla kurallarını hatırlatır düzeltmeler yaparmış. Bu durum eşinin hoşuna gitmezmiş. Günümüzde "ki" eki ve "de " bağlacının kullanımıyla ilgili sıkıntılar yaşayan mesleki defermasyon ya da özel ilgi sonucu düzgün bir Türkçe kullanımını önemseyen insanlar gibi.

Üzerine çok konuşulacak konu var. Sabahattin Ali genç yaşta hain bir saldırı sonucunda kaybettiğimiz büyük bir değer. Hangi değere hak ettiği verildi ki.... "Uyku" adlı öyküsü kamyon sahnesi olduğu için beni onun hayatının kesitlerinin en can alıcı olanına götürdü. Hayatının yitirilişi bir kamyon yolculuğuna belkide onun nazarında yeni bir öykünün başlangıcı olacak bir olaya gebe olcakken, son sahnesi olmuştu. Bu ölümsüz yazar hayatımızın bir köşesinde hep sizin gibi binlerce hikaye var ve bu hikayeler hiç bitmeyecek der gibi bakacak. Okuyalım, okutturalım!

Keyifli okumalar!
136 syf.
·10/10
Sabahattin Ali'nin diline alışmamak mümkün değil,kendine has ve ayırt edici bir dili var.Bir tane okumadığım,bilmediğim üstünde Sabahattin Ali'nin isminin yazmadığı ona ait olan cümlesini okusam Sabahattin Ali'nin yazdığını anlarım.Özgün bir yazar.Romanları Kürk Mantolu Madonna,İçimizdeki şeytan ve Kuyucaklı yusuf'u okumuştum.Şimdi öykülerine başlamak istedim.Başlamadan önce bile beğeneceğimden adım kadar emindim.İnsanın yüreğine dokunuyor,ruhunuzun her zerresinde kendinizden bir şeyler bulabiliyorsunuz.Sabahattin Ali anamız,babamız,kardeşimiz,yuvamız,memleketimiz...

Yeni Dünya kitabı 13 öyküden oluşmakta ve hepsi birbirinden güzel olayları anlatmaktadır.Kitabı nasıl elime aldım ve bitti hiçbir şey anlamadım.Kitapta yer yer hüzünlendiğim ve tebessüm ettiğim yerler oldu.Manevi değerlerimizi,toplumsal konular ve sorunları dile getirmiş.Her öykü bize insan olduğumuz duygusunu hatırlatıyor.İşlediği konular toplumun her kesimine hitap edecek tarzda.Kitaptaki o samimiyeti ve sıcaklığı kat kat hissediyor insan.Öykülerin hepsi birbirinden güzeldi fakat benim en beğendiklerim Ayran,Isıtmak için ve Hasanboğuldu.İnsanın yüreğine dokunuyor yazdıkları.İnsanlara karşı yaptığımız çirkinlikleri,kötü muameleleri ve insanların psikolojilerini çok iyi işlemiş.Yazar çoğu konuya değiniyor;zaten okuduğunuz zaman kendinizi,çevrenizdeki insanları,komşuları, eşi dostu tanıyacağınız zaman dediğimi anlayacaksınız.

Hasanboğuldu efsanesini duymuşsunuzdur belki,kısaca bahsetmek istiyorum.Efsaneye göre, yöre aşiretinden bir kız ile ovalı bir delikanlı evlenmek ister. Fakat töreler uymaz.Kavuşamayan iki aşığın hikayesidir.Okurken çok hüzünlendim bu öyküyü.Fazla bahsetmek istemiyorum aslında kitabın tadı kaçmasın.Okuduğunuz zaman aynı hisler sokağında buluşacağımız kesin.
Bu kitapta çok yoğun duygular yaşadım.Sabahattin Ali zaten sevdiğim bir yazar.Önceden okuduğum kitaplarından, bir gram bile sıkılmamıştım.Öğrendiğim,çıkarımlarda bulunduğum çok şey oldu kitapta.Bilmediğim onca kelime öğrendim.Birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum.

İstida: Dilekçe
Şose:Genellikle taş kırıkları üzerine kum dökülerek yapılan karayolu.
intişar:(ışık vb.) dağılma, çıkma, yayılma. (gazete, dergi vb.) çıkma, yayımlanma.
pösteki:Kullanılacak biçime getirilmiş koyun ya da keçi postu.
istihfaf:Hor görme
Tecessüs:kendini ilgilendirmeyen şeyleri, belli etmeden öğrenmeye çalışma.
Tashis etmek:özgülemek
Mağmum:üzgün,kederli
Zebun:Güçsüz,zayıf

Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum.Sabahattin Ali okuyalım,okutalım.Değirmen ve Sırça Köşk var sırada onları da okuyacağım.
Keyifli okumalar dilerim.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitapta beğendiğim en güzel hikaye, kitabın son hikayesi olan “Hasanboğuldu” idi.
Hikaye Edremit’te geçiyor. Edremit’te yaşamam sebebiyle mi olsa gerek bilemiyorum fakat buradaki Hasanboğuldu şelalesinde bu kadar kapsamlı anlatılmayan bu hikayeyi, Sabahattin Ali kapsamlı bir şekilde ele almış, ve okuru etkilemeye yeminliymiş gibi anlatmış..
İnsan aşkı için neler yapmaz ki sorusunun hikayesi resmen.. Sevgiye değer veren herkesin etkileneceği bir hikaye, eminim.

Keyifli okumalar :)
128 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
İçinde yer alan bir hikayeden bir hikayeye savruldum eski zaman içinde. Bazen sinir oldum bazen üzüldüm bazen ağladım bazen de güldüm ama hikayelerdeki kişiler bizden başka kimse değildi.Her an çevrenizde görebileceğiniz belki aynı samimiyet belki aynı kurnazlık belki aynı aşklar vardı içinde.Kimi yol yaptırdık kimi çapkınlığa sinirlendik kimi insanın içindeki merhameti gördük kimi çamaşırcının kızına ağladık kimi ayranlı yolub sonundaki kardeşe üzüldük kimi feryatla koşma dinledik. Beni en çok etkileyen Hasanboğuldu hikayesi oldu. Betimlemelerle, kısa kısa da olsa içindeki olaylarla insanın içine işleyen 13 hikayeyle buluşturmuş bizi Sabahattin Ali. Okuyun..
136 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Hala geçerliliğini koruyan olaylar, aramızda varlığını sürdüren kötüler, iyiler, düşkünler, zenginler, halden anlamazlar, vicdanına kurban olanlar... Kısa kısa ülkem.!Akıcı bir dil ile güzel kurgular...
Dünyada kendisi için hiçbir şeyi olmayan bir insanın bile başkalarına yardım edecek bir şeyi vardır... Hiç olmazsa bir tek sözü.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Yeni Dünya
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052080238
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nilüfer Yayınları
(bütün yazılarını yeşil mürekkeple yazmıştır.)

"...Akşamları köyün yanı başındaki sırta çıkarak uzakta tozlara bulanıp uzanan yolu seyrediyorum. Bazan tozdan bembeyaz olmuş ve üstüne sepetlerle denkler sarılmış bir kamyon görünüyor, bir bataklıkta dizlerini kaldırıp indirerek yürüyen bir insan gibi ileri geri sallanarak, yıkılacak gibi olarak, ağır ağır ilerliyor. Bu o kadar üzücü bir manzara ki, tekniğin en son ifadelerinden biri olan bu makine ile dünyanın bu en iptidai yolunun mücadelesini görmemek için insan gözlerini kapıyor."

Kitabı okuyanlar 3.001 okur

  • ayşe boyraz
  • Nazan kaan
  • Gülendam Yurtseven
  • Burak
  • Sema Karaduman
  • Ömer
  • Fatma Balaban
  • Hüseyin
  • Gülcan Karakoç
  • Rukiye Çakallı

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.4 (4)
9
%0.1 (1)
8
%0.4 (4)
7
%0.3 (3)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları