Değirmen

8,3/10  (195 Oy) · 
632 okunma  · 
149 beğeni  · 
4.266 gösterim
"İşte adaşım, sana seven bir Çingenenin hikayesi. Çiçeklerin açtığı bir mevsimde, senin kollarına yaslanan ve çiçekler kadar güzel kokan bir vücutla uzak su kenarlarında oturtmak ve öpüşmek, yoruluncaya kadar öpüşmek hoş şeydir... (...) Fakat sevgili bir vücutta bulunmayan bir şeyi kendisinde taşımaya tahammül etmeyerek onu koparıp atabilmek, işte adaşım, yalnız bu sevmektir."S
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  137
 • ISBN:
  9750806605
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
07 Oca 08:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta en beğendiğim hikaye Değirmendi. Fakat son hikaye olan Komik-i Şehir de beni çok etkiledi. Sabahattin Ali'nin Sırça Köşk'ünü de okumuştum ama daha çok Değirmen'i sevdim diyebilirim. Daha etkileyici cümleler ve biraz daha ilgi çekici konular olduğunu düşünüyorum. Gerçek öykü kitaplarının bunlar olduğunu düşünüyorum. Bizim küçükken okuduklarımız çok çok zayıf kalıyor artık -ki zaten öyle olmalı-. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve bir çok yeni kelime öğrenmek isterseniz tavsiyemdir.

KeMâL 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin romanlarından sonra öykülerine geçtim. Değirmen ile başladık bakalım. Gayet beğenerek okuduğum bir eser oldu. Dilinin açıklığına, çarpıçılığına ve betimlemenin kuvvetine sözüm asla olamaz. Gözümün önünde canlandırdı tüm hikayeleri. Kitap 3 kısımdan oluşmak. Her bölümde farklı öyküler bulunmakta. Kısa bir eser 120 sayfalık. Dili sona doğru ağırlaşıyor. Ağırlaşıyor derken kelimeler eski. Osmanlıca, Farsça falan.
Değirmen adlı hikayesi gerçekten çok çarpıcı. Sevdiği kişinin eksikliğini bilerek sevmesi ve karşısındakinin kendi eksikliğinden dolayı sevilmeyeceğini bilmesi sonucu olan hüzün dolu bir hikaye.. Çok etkilendim gerçekten...
Bu şekilde bir sürü güzel hikayeler mevcut. Sonu hüsranla biten hikayeler...
Not aldığım kısa temalar;
Aşk
Kitap sevgisi
Sevgide yozlaşma
Yazarlıkta basitlik ( kolay yazar olup, hemen üne kavuşma)
Hayatın kısa olduğu ve her an bitebileceği; buna göre yaşanması gerektiği
Ormanların önemi, devletin bu konuda yetersizliği, ağaçların kesilmesi
Çarpık yapılaşma, betonlaşma, ağaçsızlık
Adliyelerde haksız yargılama ve çıkarına göre davranma
Haksız yere iftiralar ve bunlardan dolayı ölümler
Toprak,su ve kanal kavgaları ( basit ölümler )
Anadolu'daki bürokratların adaletsizliği ( Anadolu'nun saf, temiz insanından faydalanılması )

Dediğim gibi beğenerek okuduğum bir eser oldu. Sabahattin Ali'nin dili bir harika. Betimleme harika, sadelik muazzam. Sizlere de tavsiye ederim. Sadece son bölümleri pek beğenmediğimi de itiraf etmeliyim.

Sinem 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Aliyi bu kadar çok sevmemin nedeni yalın cümlelerle çıplak düşünceyi bize aktarması.. Kitaplarında hiçbir anlam karmaşası yok, tüm hikayeler sade ve kolay anlaşılır. Aynı zamanda da çok derin bir etki bırakıyor ve her hikayeden sonra durup bir nefes alıp diğer hikayeye öyle geçiyorsunuz. Benim burda ki favori hikayem Değirmen. Yıllarca unutamam artık sanırım..

Sena T. 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İlk öyküsüyle gözlerim doldu. Gerçekten karakterleri öyle güzel anlatıyor ki gözlerinizin önünde her şey eksiksiz canlanıyor.
Çok kişiye tavsiye ettiğim, özellikle uzun romanlar okumaktan sıkılan insanlara bir başlangıç olması ümidiyle anlattım. Hiç olumsuz bir dönüt almadım.
Baş ucu kitabı. :)

Öz 
17 Şub 22:27 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Değirmen,Kırlangıçlar ve Viyolonsel çok çok güzeldi ve tabi Orman Hikayesi de günümüze çokça gönderme yapıyordu..Değirmen ve Kırlangıçlar sahiden etkileyici ve insanı sarsan bir etki yaratabilme gücüne sahipti..Ancak öyle sanıyorum ki benim öykülerle aram çok iyi değilmiş..Kitabın sonlarına doğru sıkıldığımı söyleyebilirim.Fakat üstadın ustalıkla kullandığı dili ve üslubu elbetteki alkışlanmalı her zamanki gibi..Bu noktada zaten bize laf düşmez..Öykü sevenlerin müthiş zevk alacağından eminim..

Çiğdem Aksoy 
05 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali, eserleri kesinlikle okunması gereken yazarlarımızdan ...

Kitapta anlaşılır bir dille yazılmış kısa öyküler yer almakta ve özellikle kitaba ismini veren "Değirmen" muhteşem.

Musarra_beyit 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 5/10 puan

en sade en yalın haliyle Sabahattin Ali hikayeleri.. Değirmen hikayesi insana hayatı, aşkı ne güzel sorgulatıyor bir bilseniz... :) mutlaka okuyun

Selman Ç. 
 10 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Sabahattin Ali'nin romanlarından aldığım tadı hikayelerinden aldığımı söylersem yalan olur. Etkileyici hikayeler yok mu? Tabii ki var. Bu kitapta (Değirmen, Kırlangıçlar, Viyolonsel, Bir Delikanlının Hikayesi ve Komik-i Şehir) etkileyici hikayeleri olarak söyleyebilirim. Hele de son hikayesi Komik-i Şehir gerçekten asabımı bozdu, ağır sinirlendim. Makam ve mevkii sahiplerinin bulundukları görevleri nasıl kötüye kullandıkları ve o yerleri kaybetmemek uğruna neler yaptıklarını tüm çıplaklığıyla görebilirsiniz. Ama kitaba bütün olarak baktığımız zaman o tat biraz eksik kalıyor gibi.

Bizimmahalleninkitapcisi 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

"Halbuki o da beni seviyor. Bunu bana evvelsi gün ağlayarak söyledi.'Gel,' dedim, 'beraber kaçalım.'Acı acı güldü. 'Ağam,' dedi, 'ben senden noksanım, bana sadaka mı veriyorsun?..' Onu nasıl sevdiğimi anlattım: 'Bana kolunu veriyorsun,' dedim, 'bir kalp bir koldan daha mı az değerlidir?' " Değirmen adlı öyküden
.
.
.
Bir Sabahattin Ali eseri daha okundu bitti Haziran ayında. Böylelikle kitaplığımda okunmayı bekleyen Sabahattin Ali eserlerinin tamamını da okumuş oldum. Sabahattin Ali'nin kalemi ile tanıştığım günden bu yana kitap alışverişlerimde denk geldikçe mutlaka elim bir Sabahattin Ali kitabına gidiyor. Öyle ki, kitaplığımda okunmayı bekleyen kitaplarımın arasında durması, istediğim an kendimi kaleminin büyüsüne bırakmamı , bir tatlı edebi huzur almamı sağlıyor. Değirmen'de birkaç aydır özenle @kitapsevdalisikizlar olarak Haziran ayı okuma etkinliğimizde okunmayı bekliyordu. Etkinliğimiz kapsamında Değirmen'i bir süre evvel okuyup bitirmiş fakat yorumunu girmemiştim. Üzerine pek söyleyecek bir sözüm olmadığı için de yorumumu bloga yazmak yerine doğrudan burada paylaşmak istedim. Sevgili Sabahattin Ali yine muazzam hikâyeler (öyküler) yazmış. Her biri okuru ayrı dünyalara taşıyan on altı hikâyeden oluşan bu eser, diğerlerinden farklı olarak Sabahattin Ali'nin çocuk denecek yaşta yazdığı bazı hikâyeleri de içinde barındırıyordu. Önsözünde kendi öz eleştirisini yapan Sabahattin Ali, yazmış olduğu şiirler ve hikâyeler arasında utanacağı kadar kötüleri olduğunu dile getirirken, "Bunların, benim san'at hayatımın gelişim göstermesi bakımından, sadece kendim için bir ehemmiyeti vardır ki, bu da onları başkalarına okutmak için bir sebep olamaz (...) iyiyi kötüden ayırma külfetini okuyucuya bıraktığım için özür dilerim" diyordu. Her şeye rağmen bu hikâyeleri yeni baskıdan çıkarma hakkını kendinde görmeyen Sabahattin Ali, iyi ki de çıkarmamış diyorum. Zira kendisi her ne kadar kötü bulsa da bir Sabahattin Ali sever olarak böylesi bir kalemden dökülen satırların kötü olmasının mümkün olamayacağını düşünüyorum. Her eserini beğenerek okuduğum Sabahattin Ali'nin Değirmeni'ni de okumanızı ve okutmanızı tavsiye ederim.

Kader Babayiğit 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali.. Mutlaka herkesin okuması gereken bir yazar. Akıcı ve sade diliyle kitaba kitlenip kalıyorsunuz adeta. 16 öyküden oluşuyor kitap. Her biri ayrı bir haz ve tat bırakıyor insanın içinde. Beni en çok etkileyense Viyolonsel oldu. Yüreğime dokundu adeta.

5 /

Kitaptan 184 Alıntı

''Halbuki en çok okuduğum bir kitabın, en çok okuduğum bir satırı bile bana bazen başka şeyler söyleyebilir...''

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 65)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 65)
BİROL COŞKUN 
13 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa: 'Dünyada neler gördünüz? ' dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki..."

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 39)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 39)
BİROL COŞKUN 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitaplar yeni tanıdıklarına karşı çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla laubali oldunuz mu size malik oldukları her şeyi verirler ve onlar bizim isteyebileceğimiz her şeye fazlasıyla maliktirler.

Değirmen, Sabahattin AliDeğirmen, Sabahattin Ali
Bayan Okur 
03 Şub 13:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Gidersem istikbalimi kaybedecektim, fakat durursam aklımı..."

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 119)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 119)
Derya Yalınkılıç 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitaplar
... en çok okuduğum bir kitabın en çok okuduğum bir satırı bile bana bazan başka şeyler söyleyebilir. Yalnız onların böyle en mahrem taraflarını bile görebilmek için uzun bir beraberlik lazımdır.

Değirmen, Sabahattin AliDeğirmen, Sabahattin Ali
Ufuk Demir 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen sevgiline ne verebilirsin sanki?
Kalbini mi?
Pekala, ikincisine? Gene mi o?
Üçüncü ve dördüncüye de mi o? Atma be adaşım, kaç tane kalbin var senin?
Hem biliyor musun, bu aptalca bir laftır: Kalbin olduğu yerde duruyor ve sen onu filana veya falana veriyorsun..
Göğsünü yararak o eti oradan çıkarır ve sevgilinin önüne atarsan o zaman kalbini vermiş olursun…

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 14)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 14)
Celal Uslu 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bu ölü toprakların üstünde hiçbir şey ölmek ve öldürmek kadar kolay değildir.

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 97)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 97)
Selman Ç. 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Erkek: "Mademki beraberiz" dedi, "ve birbirimizi seviyoruz, yaşayışımızın herhangi bir yerde olması bizim saadetimizi bozmamalı!"

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 47 - Yapı Kredi Yayınları)