Değirmen

8,2/10  (260 Oy) · 
810 okunma  · 
202 beğeni  · 
4.710 gösterim
"İşte adaşım, sana seven bir Çingenenin hikayesi. Çiçeklerin açtığı bir mevsimde, senin kollarına yaslanan ve çiçekler kadar güzel kokan bir vücutla uzak su kenarlarında oturtmak ve öpüşmek, yoruluncaya kadar öpüşmek hoş şeydir... (...) Fakat sevgili bir vücutta bulunmayan bir şeyi kendisinde taşımaya tahammül etmeyerek onu koparıp atabilmek, işte adaşım, yalnız bu sevmektir."S
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  137
 • ISBN:
  9750806605
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bayan Okur 
07 Oca 08:59 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta en beğendiğim hikaye Değirmendi. Fakat son hikaye olan Komik-i Şehir de beni çok etkiledi. Sabahattin Ali'nin Sırça Köşk'ünü de okumuştum ama daha çok Değirmen'i sevdim diyebilirim. Daha etkileyici cümleler ve biraz daha ilgi çekici konular olduğunu düşünüyorum. Gerçek öykü kitaplarının bunlar olduğunu düşünüyorum. Bizim küçükken okuduklarımız çok çok zayıf kalıyor artık -ki zaten öyle olmalı-. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve bir çok yeni kelime öğrenmek isterseniz tavsiyemdir.

raskolnikovv 
09 Nis 15:02 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Öykü kitabı. Öykülerin çoğu Osmanlı nın son zamanlarında geçer. Yozlaşmış yöneticileri ağırlıklı olarak eleştirir. Kitabın en önemli özelliği bazı öyküleri yaxarın gençken yazması. Son baskılarda bu öyküleri neden kitaptan cıkarmadığını önsöz de şu cümleyle anlatır`Buna rağmen bu yeni baskıdan onları çıkaramadım. Çünkü bir kere okuyucu önüne sermiş olduğum taraflarımı sonradan örtbas etme halkımın olmadığı kanaatindeyim... `
Yazarın gelişimini görmek isteyenler için birebir kitap. Keyifli okumalar...

Sabahattin Ali okadar çok sevdiğim bir yazar anlatım tarzı ,dili o kadar akici ki bu kitapta benim en sevdiğim öykü Değirmen di . Kesinlikle tavsiye ediyorum. ... kitapla kalın dostlar
....

Selen akcar 
 04 May 08:50 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin eşsiz kitaplarından biri daha.Kitapta birbirinden farklı kısa hikayeler anlatılıyor, ders verici,çarpıcı hikayelerle dolu.Hala okumayan arkadaşlar varsa,bence Sabahattin Ali okumakta geç kalmayın derim...

Sena T. 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

İlk öyküsüyle gözlerim doldu. Gerçekten karakterleri öyle güzel anlatıyor ki gözlerinizin önünde her şey eksiksiz canlanıyor.
Çok kişiye tavsiye ettiğim, özellikle uzun romanlar okumaktan sıkılan insanlara bir başlangıç olması ümidiyle anlattım. Hiç olumsuz bir dönüt almadım.
Baş ucu kitabı. :)

KeMâL 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin romanlarından sonra öykülerine geçtim. Değirmen ile başladık bakalım. Gayet beğenerek okuduğum bir eser oldu. Dilinin açıklığına, çarpıçılığına ve betimlemenin kuvvetine sözüm asla olamaz. Gözümün önünde canlandırdı tüm hikayeleri. Kitap 3 kısımdan oluşmak. Her bölümde farklı öyküler bulunmakta. Kısa bir eser 120 sayfalık. Dili sona doğru ağırlaşıyor. Ağırlaşıyor derken kelimeler eski. Osmanlıca, Farsça falan.
Değirmen adlı hikayesi gerçekten çok çarpıcı. Sevdiği kişinin eksikliğini bilerek sevmesi ve karşısındakinin kendi eksikliğinden dolayı sevilmeyeceğini bilmesi sonucu olan hüzün dolu bir hikaye.. Çok etkilendim gerçekten...
Bu şekilde bir sürü güzel hikayeler mevcut. Sonu hüsranla biten hikayeler...
Not aldığım kısa temalar;
Aşk
Kitap sevgisi
Sevgide yozlaşma
Yazarlıkta basitlik ( kolay yazar olup, hemen üne kavuşma)
Hayatın kısa olduğu ve her an bitebileceği; buna göre yaşanması gerektiği
Ormanların önemi, devletin bu konuda yetersizliği, ağaçların kesilmesi
Çarpık yapılaşma, betonlaşma, ağaçsızlık
Adliyelerde haksız yargılama ve çıkarına göre davranma
Haksız yere iftiralar ve bunlardan dolayı ölümler
Toprak,su ve kanal kavgaları ( basit ölümler )
Anadolu'daki bürokratların adaletsizliği ( Anadolu'nun saf, temiz insanından faydalanılması )

Dediğim gibi beğenerek okuduğum bir eser oldu. Sabahattin Ali'nin dili bir harika. Betimleme harika, sadelik muazzam. Sizlere de tavsiye ederim. Sadece son bölümleri pek beğenmediğimi de itiraf etmeliyim.

Asiye-Melikşah 
28 Şub 19:39 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali yi B,den K,ya kadar büyük bir yazar yapan eserleri yalnız romanları değildir.Kendisi edebiyatımızın en güçlü hikaye yazan kalemlerinden biridir. Özellikle kitaptaki değirmen hikayesi bana göre aşkı anlatan en güzel hikayedir.Bunun dışında kurtarılamayan şaheser ve kazlar da çok güzeldi.Hikayelerin çoğu hayatın içinden canlı insanların öyküsü.Cezaevinde yaşadığı acıların ve tanıştığı insanların hayatı da öykülere yansımış.Başarılı bir kitap. Birkaç saatte okuyacağınıza garanti veriyorum.

Sinem 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Aliyi bu kadar çok sevmemin nedeni yalın cümlelerle çıplak düşünceyi bize aktarması.. Kitaplarında hiçbir anlam karmaşası yok, tüm hikayeler sade ve kolay anlaşılır. Aynı zamanda da çok derin bir etki bırakıyor ve her hikayeden sonra durup bir nefes alıp diğer hikayeye öyle geçiyorsunuz. Benim burda ki favori hikayem Değirmen. Yıllarca unutamam artık sanırım..

Barış ÖNER 
14 May 01:21 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Odamda beni kitaplarım bekler. Bu yegâne tesellidir. Her eşyasını ayrı ayrı ve gayet iyi tanıdığım bu odada yalnız onlar her zaman için yeni bir koku taşırlar. Her zaman söyleyecek birçok lafları vardır. Mesela, masanın kenarındaki ucu kırık mermer tütün tablasını belki yüz defa üstten, alttan, sağdan, soldan tetkik etmiş, elime alarak saatlerce kırık yerdeki ince damarları ve pürüzleri seyretmişimdir. O, bana artık kendi sesim kadar bildiktir. Halbuki en çok okuduğum bir kitabın en çok okuduğum bir satırı bile bana bazan başka şeyler söyleyebilir. s.65

#sabahattinali #degirmen #yapikrediyayinlari #öykü

Öz 
17 Şub 22:27 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Değirmen,Kırlangıçlar ve Viyolonsel çok çok güzeldi ve tabi Orman Hikayesi de günümüze çokça gönderme yapıyordu..Değirmen ve Kırlangıçlar sahiden etkileyici ve insanı sarsan bir etki yaratabilme gücüne sahipti..Ancak öyle sanıyorum ki benim öykülerle aram çok iyi değilmiş..Kitabın sonlarına doğru sıkıldığımı söyleyebilirim.Fakat üstadın ustalıkla kullandığı dili ve üslubu elbetteki alkışlanmalı her zamanki gibi..Bu noktada zaten bize laf düşmez..Öykü sevenlerin müthiş zevk alacağından eminim..

Kitaptan 219 Alıntı

''Halbuki en çok okuduğum bir kitabın, en çok okuduğum bir satırı bile bana bazen başka şeyler söyleyebilir...''

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 65)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 65)
BİROL COŞKUN 
13 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Yarın öldüğümüz zaman birisi bize sorsa: 'Dünyada neler gördünüz? ' dese herhalde verecek cevap bulamayız. Koşmaktan görmeye vaktimiz olmuyor ki..."

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 39)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 39)
BİROL COŞKUN 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitaplar yeni tanıdıklarına karşı çok ketum olurlar. Bir kere de onlarla laubali oldunuz mu size malik oldukları her şeyi verirler ve onlar bizim isteyebileceğimiz her şeye fazlasıyla maliktirler.

Değirmen, Sabahattin AliDeğirmen, Sabahattin Ali
Bayan Okur 
03 Şub 13:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Gidersem istikbalimi kaybedecektim, fakat durursam aklımı..."

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 119)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 119)
Derya Yalınkılıç 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitaplar
... en çok okuduğum bir kitabın en çok okuduğum bir satırı bile bana bazan başka şeyler söyleyebilir. Yalnız onların böyle en mahrem taraflarını bile görebilmek için uzun bir beraberlik lazımdır.

Değirmen, Sabahattin AliDeğirmen, Sabahattin Ali

Sen sevgiline ne verebilirsin sanki? Kalbini mi? Pekâlâ, ikincisine? Gene mi o? Üçüncü ve dördüncüye de mi ? Atma be
adaşım, kaç tane kalbin var senin?.. Hem biliyor musun, bu aptalca bir laftır: Kalbin olduğu yerde duruyor ve sen onu filana Veya
falana veriyorsun.. Göğsünü yararak o eti oradan çıkarır ve sevgilinin önüne atarsan o zaman kalbini vermiş olursun.
Siz sevemezsiniz adaşım

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 14 - Yapı kredi yayınları)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 14 - Yapı kredi yayınları)
Ufuk Demir 
30 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen sevgiline ne verebilirsin sanki?
Kalbini mi?
Pekala, ikincisine? Gene mi o?
Üçüncü ve dördüncüye de mi o? Atma be adaşım, kaç tane kalbin var senin?
Hem biliyor musun, bu aptalca bir laftır: Kalbin olduğu yerde duruyor ve sen onu filana veya falana veriyorsun..
Göğsünü yararak o eti oradan çıkarır ve sevgilinin önüne atarsan o zaman kalbini vermiş olursun…

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 14)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 14)
Celal Uslu 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bu ölü toprakların üstünde hiçbir şey ölmek ve öldürmek kadar kolay değildir.

Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 97)Değirmen, Sabahattin Ali (Sayfa 97)