1000Kitap Logosu
Değirmen
Değirmen
Değirmen

Değirmen

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.0
6,2bin Kişi
26bin
Okunma
5,7bin
Beğeni
101bin
Gösterim
176 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 59 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Dokuz Yayınları · 2020 · Karton kapak · 9786257050753
Diğer baskılar
“Doğru değil mi ama? Şu dünyayı adamakıllı görmeden, dünyanın ne olduğunu adamakıllı anlamadan buradan gidecek olduktan sonra ne diye buraya geldik sanki? Yaşadığımızın farkına varmayacak olduktan sonra ne diye yaşıyoruz?” “İyiyi kötüden ayırmak külfetini okuyucuya bıraktığım için özür dilerim.” Sabahattin Ali’nin bu nahif ön sözüyle başlayan Değirmen, yazarın şiirden öyküye geçiş evresini yansıtan ilk öykülerini kapsıyor. Her ne kadar yazar, iyiyi kötüden ayırma külfetini okura bıraktığını söylese de sevgiyi en incelikli yerinden yakalayan ve akıcı üslubuyla her yaştan okura hitap eden 3 bölüm ve 16 öykülük bu kitap, hem Sabahattin Ali’nin yazarlık serüveni hem de Türk edebiyatı için oldukça değerlidir. Yazıldığı dönemin şartlarını içtenlikle yansıtan, içeriğiyle okurunu etkisi altına alan bu kitabı sizlerle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. (Tanıtım Bülteninden)
7 mağazanın 149 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,6
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
0 sa. 26 dk.
8.0
10 üzerinden
6,2bin Puan · 966 İnceleme
176 syf.
·
6 günde
·
Puan vermedi
"Allah'ın razı olmadığı şeyi zikretmek bile kötülüktür insanoğlu için." dedi kalbi güzel bir dostum. Açıkçası kitabı beğenmedim. Keşke okumasaydım. Bir daha Sabahattin Ali okumayacağım, vakit kaybı, bitsin diye okudum resmen. Bir iki hikayeyi de okumadan atladım. Mecburiyetten. Lise yıllarımda okuduğum yabancı hikâyecilerden bir farkı yoktu yahû, bunları bir müslüman yazmış demeye bin şahit ister. Tamam yazar dili güzel kullanıyor, üslubu akıcı da usulü doğru mu ona bakmak lazım. Tavsiye üzerine okudum. Bu uygulamada çok konuşulan bir yazar olduğu için yahû bu adam bu kadar konuşuluyorsa vardır bir bildikleri dedim de, yanılmışım. Sukutu hayale uğradım ya, ne bekliyordum, neler çıktı. Hemen bir karara varmayayım diye kitabın hepsini okuyayım dedim belki yanılmışımdır, belki güzel bir şeyler bulurum diye... Bir daha ehli târik olmayanlardan kitap tavsiyesi almayacağım.Tamam kabul ediyorum birkaç hikâyesi çok güzeldi. Ama dedim ya uzaktı yine de bir çok şeyden. Eksikti. Sübhan olan Allah'ın anılmadığı her şey eksiktir. Nokta. "İnsanın iç alemine kara kara lekeler sürüyor böylesi kitaplar" dedi gönlü güzel dostum. Haklıydı. Kadını cinsel bir obje olarak metalaştıran, aşkı cinselliğe indirgeyen kitapları her daim protesto edeceğim ve etmeye devam edeceğim. Bu inceleme yalnızca ben müslümanım diyenlere hitap etmektedir. Ötekiler üstüne alınmasın.
Değirmen
8.0/10
· 26bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
35
Sybella
Değirmen'i inceledi.
164 syf.
·
Puan vermedi
Değirmen kitabı Sabahattin Ali’nin ilk öykü kitabıdır. Kitabın içerisinde birçok hikaye bulunuyor ve kitabın ön sözünde de yazarın tasvir ettiği gibi çocuk denilecek yaşta yazılmış olmalarıdır. Ayrıca yazar önsözünde şunu da belirtmiş “Bir kere okuyucu önüne sermiş olduğum taraflarımı sonradan örtbas etmeye hakkım olmadığı kanaatindeyim, ama böylece belki de eski bir hatayı devam ettirmekten başka bir şey yapmıyorum. Sabahattin Ali’nin eserlerini severek okurum hep Değirmen kitabı diğer eserleri gibi çok güzel diyeceğim bir eser değil fakat yazarın olduğu döneme ve yaşına bakacaksak eserde hata olmasını normal karşılıyorum . Yazarın bir eseri hatalı veya kötü diye Sabahattin Ali’nin diğer eserlerini okumamak veya tavsiye etmemenin yanlış olduğunu düşünüyorum. Her eserin kendine özgü bir güzelliği vardır .Değirmen kitabı hoşunuza gitmeyebilir ama diğer eserleri çok güzel okumanızı tavsiye ediyorum . Keyifli okumalar diliyorum .
Değirmen
8.0/10
· 26bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
20
mineplt
Değirmen'i inceledi.
176 syf.
·
Beğendi
Sen sevgiline ne verebilirsin sanki ?Kalbini mi ? Pekala, ikincisine ?Üçüncü ve dördüncüye de mi o ? Atma be adam kaç tane kalbin var senin ? Hem biliyor musun, bu aptalca bir laftır : Kalbin olduğu yerde duruyor ve sen onu filana veya falana veriyorsun .Göğsünü yararak o eti oradan çıkarır ve sevgilinin önüne atarsan o zaman kalbini vermiş olursun ...Sabahattin Ali # Değirmen #
Değirmen
8.0/10
· 26bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
18
Hilal Kuru Kanbak
Değirmen'i inceledi.
144 syf.
·
8 günde
·
Puan vermedi
Birbirinden buruk, birbirinden hüzünlü ve birbirinden sürükleyici 16 öykünün bulunduğu; Sabahattin Ali’nin önsözde “İyiyi kötüden ayırmak külfetini okuyucuya bıraktığım için özür dilerim.” notunu düşerek eleştiriye ve yoruma açtığı derleme bir eser. Özellikle bazı öykülerin başına taç takmak istedim. Yazar öykülerini 3 kategoriye ayırmış. Birinci kategorideki öyküler aslında en sevdiklerim. Daha çok bireysel konulara dönük bu öykülerde sanata, aşka, düşünmeye sevkeden karakterler ve olaylar örüntüsü şeklinde bir araya getirtilmiş. İkinci kısımda ise dönemin koşullarını, halkın maddi sıkıntılarını, haksızlığa maruz kaldığı için hapse giren köylüleri, yaşam mücadelesi verirken kana bulanmış çiftçileri görmediğimiz ya da görmek istemeyeceğimiz hayatın en çirkin yüzüne maruz kalmış Anadolu insanı öyküleri yer alıyor. Üçüncü kısımda ise devlet idaresinde yer alan makamların kişisel çıkarları uğruna mevcut görevlerini ne kadar haysiyetsiz ve çirkince kötüye kullanabileceklerini gözler önüne seriyor. Özellikle ikinci ve üçüncü bölümdeki öyküler birbirine benzeyen, okuyucuyu şaşırtan ve sorgulamaya sevk eden nitelikli yapıya sahip. Değirmen öyküsündeki Atmaca ise gönlüme taht kurdu. Her birini hiç ara vermeden okumak isteyeceğiniz öykü dizisi halinde nadide bir Sabahattin Ali klasiği… Tavsiyedir.
Değirmen
8.0/10
· 26bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
22