Canım Aliye, Ruhum Filiz

8,8/10  (109 Oy) · 
285 okunma  · 
97 beğeni  · 
2.946 gösterim
Büyük sıkıntıların yaşandığı çalkantılı dönemlerde bile ailesinin sorumluluğunu taşıyan bir yazarın eş ve baba olarak portresini çizen bu mektuplar, Sabahattin Ali'yi yakından tanımamızı sağlıyor.

"Bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakın olmayacak. Beraber Almanca öğreneceğiz, ben İngilizce öğrenmek istiyorum, beraber İngilizce dersi alacağız, ben kitaplar tercüme edeceğim, bunları beraber okuyacağız, neşeli ve kederli olacağız, ne olursa olsun, bütün bunlar hep beraber, hep ikimizin iştirakiyle olacak ve başka hiç kimse karışmayacak."

Tarihsiz bir mektuptan...
"Sen nasılsın? Keyfin yolunda mı? Sevgilim, Filiz'im nasıl? Onun bir fotoğrafçıda, hiç olmazsa vesikalık bir resmini çıkartıp gönder. Kendinin de bir resmini yolla. İkinizi de fevkalade göreceğim geldi."
-24. VIII. 1944 tarihli mektuptan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750826672
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Tuğçe 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Başta güzel bir aşkla, mutlulukla, umutla başlayan mektuplar git gide yerini hasrete, geçim sıkıntısına bırakmış. Hapishanede gecen günler, ayrı kalınan zamanlar hep bir umut var. Bir yandan da ailesini zor durumda bırakmak istemeyen sevgisini kaybetmeyen bir Sabahattin Ali var karşımızda. Keşke kızının ve eşinin yazdıklarını da okuyabilseydik. Yan sayfalarda her mektubun aslının bulunması ise ayrı bir güzellik. Kitabın bitiminde kapağındaki resme odaklandım, ölümünü düşündüm. Gözlerim doldu. Kısacası çok sevdim, ara ara tekrar okuyup sevgiye, hüzne doyulacak bir kitap.

Enes Sezer İslamoğlu 
 17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap içerik olarak Sabahattin Ali'nin eşi ile kızına yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. Eşi ile nişanlılık dönemlerinden başlayan mektupları bulabilirsiniz. Daha sonra tabi ki yazarın ve ailesinin yaşadığı hayata dair bilgiler edinebileceğiniz fikir sahibi olabileceğiniz mektuplar yer alıyor. Çektikleri zorluklar, sıkıntılar hayatlarına ortak oluyorsunuz kısa bir süre...

Ah nasılda sevmiş karısını, nasıl da saygısını kaybetmeden sevgisini göstermiş. Şimdiki nesile ibretlik diye okutulacak mektuplardır aslında...

Hasan KILIÇ 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sebahattin Ali.... Canı Aliye... Ruhu Filiz... Sadece aşk mektupları değil aslında kitapta olanlar... Bir dönemin tarihi... Zor memurluk ve hapis yılları... Bir yandan da geçim derdi... Sebahattin Ali'nin en büyük şamsı olarak nitelendirdiği büyük aşkı Aliye ile nişanlanma, evlilik ve sonrasındaki safahaı anlatan ve dönemdeki olayları da genel hatlarıyla gözler önüne seren, bazı yerlerinde bizzar Sebahattin Ali'nin kendi yazısını görebileceğiniz hoş bir eser...

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sabahattin Ali hayranları eğer yazarın özel hayatını merak ediyorlarsa "Canım Aliye, Ruhum Filiz" ile Sabahattin Ali'nin eşi ve kızı ile mektuplaşmalarını mutlaka okumalı. Ayrılık, hasret, zorluklar, suçlanmalar, parasızlık... bilmediğimiz bir çok yönüyle Sabahattin Ali .

ozge 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin eşi ve kızına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Mektupların karşılıkları da olsaymış çok daha iyi olurmuş. Satırlar o kadar içten ve duygusalki bir solukta okunuyor. Her sayfada yazarın kendi elinden orjinal metinlere de yer verilmiş. Nişanlılık döneminde özlem ve aşk ile yazılan mektuplar evlilik ile birlikte yerini özlem ve geçim derdine bırakıyor. Galiba baki kalan tek duygu özlem. Evlilik aşkı öldürüyor. Geçen günlerde sitede mektup türündeki eserler özel hayata müdehale midir tarzında bir tartışma olmuştu. Kitap özel mektuplardan oluşuyor okurken aklıma bu tartışma geldi. Ancak satırlar o kadar içten ve duygusaldıki Sabahattin Ali'nin eserlerindeki naiflik ve duygusallığı daha iyi anlıyorsunuz. Yazarı geç keşfettim ama kesinlikle diğer eserlerini de okumak istiyorum.

Filiz Varlık 
21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Sıkıntılı dönemlerinde bile ailesini hiç yalnız bırakmayan bir adam; Sabahattin Ali... Sevdiğine ve kızına olan bağlılığı, zor zamanlarında bile bitmeyen umuduyla bir çırpıda okunabilecek bir eser. Kitabın yan sayfalarında mektupların orijinal hallerinin verilmesi güzel olmuş fakat keşke Aliye'nin ve Filiz'inde mektuplarına da yer verilseymiş daha güzel olabilirmiş. Ama yine de Sabahattin Ali ve yine okunmaya değer

Bizimmahalleninkitapcisi 
 05 Oca 08:41 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Şüphesiz ki Sabahattin Ali, kaleme aldığı her eseriyle okundukça okunası, okundukça usta kalemine bir o kadar daha hayran olunası isimlerden biridir. Onun satırları öylesine naif, öylesine ince ince, tertemiz duygularla işlenmiştir ki, hangi kitabı olursa olsun kapağını kapattığınızda tadının damağınızda kalması kaçınılmazdır. Her eserini okuyuşumda katlanan, katlandıkça çoğalan hayranlığıma bir yenisi daha ekledim Canım Aliye, Ruhum Filiz vesilesiyle...
Kitap sevdalısı kızlar olarak 2017'de de boş durmadık, çeşitli yazar ve yayın evlerinden oluşan bir etkinlik listesi hazırladık ve tahmin edersiniz ki tüm yıla yaydığımız bu güzel etkinlik listemizin başına da olmazsa olmazımız Sabahattin Ali'yi eklemeden, yeni yılı onun güzel satırlarıyla karşılamadan edemedik. Tam listesine ve detaylı bilgilerine bir sonraki yazımda yer vereceğim etkinliğimiz kapsamında çok sevdiğim bir kitap dostumun hediyesi olan Canım Aliye, ruhum Filiz'i bir solukta içime çekercesine okuyup bitirdim ve gerçekten çok sevdim, çok etkilendim. Sevgili Sabahattin Ali yine o muazzam satırlarıyla ruhuma dokunup beni doyumsuz bir yolculuğa aslında daha çok kendine doğru bir yolculuğa çıkarttı ve bir kez daha "Nasıl bu kadar güzel, bu kadar naif bir yüreği var?" demekten kendimi alamadım diyebilirim.

Canım Aliye, Ruhum Filiz,Sabahattin Ali'nin Aliye Ali ile nişanlı ve evli olduğu yıllarda biricik eşine ve kızına yazdığı mektup ve kartlardan oluşan bir eser. Mektupların orijinal el yazısı görselleriyle desteklenmiş bu güzel eserde Sabahattin Ali'yi bir eş, bir baba olarak tanıma fırsatı bulurken aslında geçirdiği sıkıntılı dönemlere de tanıklık etme olanağı buluyoruz. Mektuplar nişanlıyken Sabahattin Ali'nin eşi Aliye Ali'ye yazdığı mektuplar ile başlıyor. Bu mektuplar öylesine tertemiz, öylesine özel, öylesine aşkla yazılmış ki her bir satırında böylesi sevmenin ve sevilmenin güzelliğine hayran kalmadan, böyle güzel seven insanların hâlâ var olup olmadığını düşünmeden edemiyor insan. Kitabın devamında ise Sabahattin Ali'nin evlendikten sonra canı Aliye'si, ruhu Filiz'i için kaleme aldığı mektupları okuyoruz. Bu mektuplarda eşine olan muazzam sevgisinin yanında yaşadığı sıkıntıları da okuma olanağı buluyoruz. Mahkemeler, basılan dergilerde yaşanan sıkıntılar, geçim telaşı.Ama tüm bunların yanında kızı için kaleme alınmış kısa ama kıymetli mektuplar...

Ah, öylesine güzeldi ki İçime çeke çeke okuduğum satırların sonuna geldiğimde "Keşke bitmeseydi" dedim. Daha çok okumak özellikle bu kadar çok seven bir adamın eşi tarafından ne kadar çok sevildiğini de okumak isterdim. Keşke sevgili Aliye Ali'nin güzel mektuplarını da okuyabilme olanağımız olsaydı. Sadece Sabahattin Ali'nin gözünden, Sabahattin Ali'nin kaleminden okuyabilme olanağına sahip olsak da her şeye rağmen edebiyat ve özellikle Sabahattin Ali severlerin bu güzel derleme esere mutlaka ama mutlaka şans vermelerini öneriyorum.

KeMâL 
16 Şub 14:28 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin romanları, öyküleri ve esirler derken mektuplarını da okumak nasip oldu. Mektup, anı, inceleme türünde yazılmış bu eser. 155 sayfadan oluşmakta ama okuyacağınız sayfa sayısı 60 bile olmayabilir. Tek taraflı mektuplardan oluşuyor yani sadece Sabahattin Ali'nin mektupları var. Orjinal ve el yazması olan bu mektupların resimleri de mevcut.

Sabahattin Ali'yi daha iyi tanımak için okunmalı kesinlikle. Nasıl bir hayat yaşadığını mektuplarından anlayacaksınız. Başlarda mutlu giden nişanlılık zamanında sonrasında gazete ve dergiler,kitaplar derken hapishanelerden kurtulamıyor. Başına durmadan belalar geliyor. Bol bol özlem dolu bir eser. Sabahattin Ali'nin hapisten kaçtıktan sonraki günlerini nasıl geçirdiğini, nerelerde kaldığını tek tek anlatmış.

Kitapları kadar sürükleyici ve öğütleyici olmuş. Bu türü seviyorsanız ve Sabahattin Ali'yi biraz daha iyi tanımak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Pelin Tunç 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sabahattin Ali'nin hayatındaki iki özel insana yazdığı tek taraflı mektuplarına şahit olmak ayrıcalık kesinlikle. Bu kitabı okuyunca Sabahattin Ali'yi farklı bakış açısı içerisinde sevmeye başlıyorsunuz.

Ceren Sevinç 
30 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitaba başlarken ne bekleyebileceğimi bilmiyordum. Demek istediğim beğenip beğenmeyeceğimden ziyade nasıl bir içeriği olduğuyla akalalı. Daha önce Sabahattin Ali'nin 3 kitabını okumuştum ve çok sevmiştim. Bu kitabı da onu biraz daha iyi tanıyabilmek adına okumak istedim. Onun hakkında anlatılanları biliyordum ama mektuplarını okumak onunla konuşmak gibi olacaktı. Onu baba, eş, sevgili kimlikleriyle de tanıyabilecek -en azından bunu deneyecek- ; onu daha iyi anlayabilecektim. Böylece belki de hikayelerinde ondan izler görebilecektim. Bu düşüncelerle çıktım işte yola. Yoğun olduğum bir dönemde okumama rağmen, kitabı çok çabuk bitirdim; sanki mektuplar -günler, yıllar- akıp gitti elimde. Öyle güzeldi ki. Nasıl anlatabilirim gerçekten bilmiyorum.
Sabahattin Ali yazılarından dolayı cezalar aldıkça, mahkemelere çıktıkça sinirlendim; karısına yazdığı iç rahatlatıcı ve güzel şeyleri okudukça gülümsedim. İster Edip Akbayram'dan ister Hayko Cepkin'den dinleyin, içinizde garip hisler uyandıran "Aldırma Gönül, Aldırma" daha çok anlam ifade etmeye başladı bu kitapla.Duygudan duyguya sürüklendiğim satırlardaki derin samimiyetse beni hep en çok etkileyen şey oldu. Aliye Ali’ye ayrı Filiz Ali’ye ayrı mektup yazması da çok hoşuma gitti. Kızıyla konuşmaları merhametli, ilgili ve sevgi doluydu. Uzun süreler boyu ayrı kalmaları beni en çok üzen şeylerden biriydi sanırım, mektuplar hep hasret, hep biraz hüzün kokuyordu. “İhtiyarlığımda çekilmez bir adam olacağım hakkındaki iltifatına teşekkür ederim. Ama bu tahminin doğru çıkmayacak sanırım. Çünkü ihtiyarlayacağımı kim söyledi. Hep genç kalacağım.” diyor bir mektubunda Aliye Ali’ye.

Keşke ülkemizin o kıvrımlı yollarında binbir zorlukla yürümek mecburiyetinde kalmasaydı diyorum ben de. Keşke biraz daha uzun yaşasaydı, ailesiyle daha güzel günler görebilseydi, bize o güzel eserlerinin daha nicelerini bırakabilseydi. Keşke ihtiyarlayabilseydi, Sabahattin Ali.

4 /

Kitaptan 71 Alıntı

ayşenur uzun 
16 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku… Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. İnsan muhitin bayağı, manasız, soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir. Bana en felaketli günlerimde kitaplarım arkadaş oldu fakat bu yetmiyor. Şiirlerimde de gördün ki, kitaplara rağmen çok ıstırap çektim çünkü candan bir insanım yoktu. Sen benim yarım kalan tarafımı ikmâl edeceksin.”

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin AliCanım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali
KeMâL 
16 Şub 10:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kitap okumak üzerine muhteşem cümleler...
Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku... Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. İnsan muhitin bayağı, manasız, soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)
Burcu 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Etrafin seni sıktıgı zaman kitap oku... Ben simdiye kadar her seyden cok kitaplarimi severdim... insan muhitin bayagi, manasiz, soguk tesirlerinden kurtulmak istedigi zaman yalniz okumak fayda verir. Bana en felaketli gunlerimde kitaplarim arkadas olmustu.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 17 - yky)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 17 - yky)
BİROL COŞKUN 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Mehtaplı gecelerde yalnız başıma gezmek kadar hoşuma giden şey yoktur. Yalnız bilmem dikkat ettin mi, mehtap insana daima bir arkadaş aratır.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 29)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 29)
Derya Deniz 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

" Fakat ne derlerse desinler, biz kalbimizin ve kafamızın doğru bulduğu şeyleri etrafın ne dediğine bakmadan yapmalıyız. "

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin AliCanım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali
BİROL COŞKUN 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şunu esas olarak kabul etmeliyiz ki insanların hemen ekserisi yalnız kendilerini düşünürler. Dünyadaki bütün felaketlerin, uygunsuzlukların, bayağılıkların sebebi işte bu her şeyden evvel kendini düşünmek illetidir.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin AliCanım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali
Ahmet Samsa 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalnızlık
Düşün, dünyada yalnızlık kadar feci şey var mıdır? Tabi yalnızlıktan kafa yalnızlığını kastediyorum, yoksa dünya bir sürü kuru kalabalıkla dolu...

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 49)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 49)
KeMâL 
16 Şub 10:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dünyada rahat yaşamak için aptal olmak lazım.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 21 - Yapı Kredi Yayınları)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 21 - Yapı Kredi Yayınları)
yücelözmen 
16 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sinirlerimi merak etme. Bilirsin ki demir gibidir ama demir gibi kalmaları için ara sıra, kimse görmeden, sizin yanınızda sinirlenebilmeliyim. İhtiyarlığımda çekilmez bir adam olacağım hakkındaki iltifatına teşekkür ederim. Ama bu tahminin doğru çıkmayacak sanırım. Çünkü ihtiyarlayacağımı kim söyledi? Hep genç kalacağım."

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 129)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 129)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız