Canım Aliye, Ruhum Filiz

8,8/10  (223 Oy) · 
569 okunma  · 
201 beğeni  · 
4.107 gösterim
Büyük sıkıntıların yaşandığı çalkantılı dönemlerde bile ailesinin sorumluluğunu taşıyan bir yazarın eş ve baba olarak portresini çizen bu mektuplar, Sabahattin Ali'yi yakından tanımamızı sağlıyor.

"Bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakın olmayacak. Beraber Almanca öğreneceğiz, ben İngilizce öğrenmek istiyorum, beraber İngilizce dersi alacağız, ben kitaplar tercüme edeceğim, bunları beraber okuyacağız, neşeli ve kederli olacağız, ne olursa olsun, bütün bunlar hep beraber, hep ikimizin iştirakiyle olacak ve başka hiç kimse karışmayacak."

Tarihsiz bir mektuptan...
"Sen nasılsın? Keyfin yolunda mı? Sevgilim, Filiz'im nasıl? Onun bir fotoğrafçıda, hiç olmazsa vesikalık bir resmini çıkartıp gönder. Kendinin de bir resmini yolla. İkinizi de fevkalade göreceğim geldi."
-24. VIII. 1944 tarihli mektuptan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789750826672
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
fazi 
03 Haz 16:52 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sevengül Sönmez'in Filiz Ali katkısı ile hazırladığı, Sabahattin Ali'nin yazdığı mektuplardan oluşan bir arşiv okudum..
Yazdıklarını okurken hem hüzünlendim hem de mektuplarındaki samimiyete hayran kaldım. Eşine ve kızına, ne şartlarda olursa olsun hiçbir şekilde umutsuzluk aşılamayıp onları hep daha iyisini düşünmeye teşvik etmiş Sabahattin Ali.
Aliye ile resmi başlayan yazışmalar, tarihler ilerledikçe aşk mektuplarına daha sonra da hasret ifadelerine dönüşmüş, kötü vaziyetlerde dahi ailesini ihmal etmemiş, her fırsatta onları düşündüğünü en güzel cümleleriyle eşine ve kızına yazmış Sabahattin Ali..
Mektuplarda en dikkat ettiğim şey, Sabahattin Ali'nin hitap şekilleri oldu. Aliye ve Filiz'e öyle içten sevgi sözcükleri kullanmış ki tebessüm etmemek elde değildi. Tanışmalarını, evliliklerini, kızlarının doğmasını, Sabahattin Ali'nin cezaevinde geçirdiği ayları, Markopaşa dergisinin aşamalarını, yazarın para sıkıntılarını, gelecekten umduğu güzel günlere inancını ve tarih ilerledikçe peşini bırakmayan özlemi okuyoruz mektuplarda.
(Bence ülkede hiçbir şey değişmemiş dünden bugüne. Mektuplar da bunu kanıtlar nitelikte. Sadece görüşleri nedeniyle ceza alan birçok yazarın da Sabahattin Ali gibi hissettiğine eminim..)
Okuyup bitirince, yazarın yaşadığı son anı düşündüm, ölünce çantasından çıkan Balzac romanını, kırık gözlüğünü, Aliye'nin fotoğrafını, mektuplarını düşündüm.. Ve onu öldüren Ali Ertekin'in birkaç hafta sonra aftan yararlanıp salıverilmesini düşündüm..
Bir kez daha sevdim Sabahattin Ali'yi..

Enes Sezer İslamoğlu 
 17 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kitap içerik olarak Sabahattin Ali'nin eşi ile kızına yazdığı mektuplardan oluşmaktadır. Eşi ile nişanlılık dönemlerinden başlayan mektupları bulabilirsiniz. Daha sonra tabi ki yazarın ve ailesinin yaşadığı hayata dair bilgiler edinebileceğiniz fikir sahibi olabileceğiniz mektuplar yer alıyor. Çektikleri zorluklar, sıkıntılar hayatlarına ortak oluyorsunuz kısa bir süre...

Ah nasılda sevmiş karısını, nasıl da saygısını kaybetmeden sevgisini göstermiş. Şimdiki nesile ibretlik diye okutulacak mektuplardır aslında...

Tuğçe 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Başta güzel bir aşkla, mutlulukla, umutla başlayan mektuplar git gide yerini hasrete, geçim sıkıntısına bırakmış. Hapishanede gecen günler, ayrı kalınan zamanlar hep bir umut var. Bir yandan da ailesini zor durumda bırakmak istemeyen sevgisini kaybetmeyen bir Sabahattin Ali var karşımızda. Keşke kızının ve eşinin yazdıklarını da okuyabilseydik. Yan sayfalarda her mektubun aslının bulunması ise ayrı bir güzellik. Kitabın bitiminde kapağındaki resme odaklandım, ölümünü düşündüm. Gözlerim doldu. Kısacası çok sevdim, ara ara tekrar okuyup sevgiye, hüzne doyulacak bir kitap.

İlknur Türköz 
14 Ağu 23:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Canım Sabahattin Ali'm.
Sen ne mûkemmel, sevgi dolu bir adamsın. Kitabı tekrar bile okuyabilirim. Sana aşıktım zaten daha çok bağlandığımı anladım. Mükemmel eş ve sevgi dolu bir babanın yazdığı mektuplar okunmaya değer. Her kelimesi anlamlı.
Zarif adam iyi ki vardın! İyi ki...

Hatice polat 
13 Tem 10:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okurken büyük zevk aldığım okumaya doyamadığım aşkla yazılmış bir kitap.. Dikkatimi çeken bir hususta evlenmeden önce yazılan mektuplar daha romantik cümleler, daha bir aşkla yazılmış mektuplar evlendikten sonra yerini maddi yazılar, geçim sıkıntısı gibi konular daha ön planda yazılmış bu dikkat ettiğim hususta aklıma takılan birkaç soru oluşturdu. Ya evlilik aşkı öldürüyor ya da geçim sıkıntıları aşkın sevginin önüne geçiyor ama bir türlü net cevaplar bulamadığım sorular...

Hasan KILIÇ 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sebahattin Ali.... Canı Aliye... Ruhu Filiz... Sadece aşk mektupları değil aslında kitapta olanlar... Bir dönemin tarihi... Zor memurluk ve hapis yılları... Bir yandan da geçim derdi... Sebahattin Ali'nin en büyük şamsı olarak nitelendirdiği büyük aşkı Aliye ile nişanlanma, evlilik ve sonrasındaki safahaı anlatan ve dönemdeki olayları da genel hatlarıyla gözler önüne seren, bazı yerlerinde bizzar Sebahattin Ali'nin kendi yazısını görebileceğiniz hoş bir eser...

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sabahattin Ali hayranları eğer yazarın özel hayatını merak ediyorlarsa "Canım Aliye, Ruhum Filiz" ile Sabahattin Ali'nin eşi ve kızı ile mektuplaşmalarını mutlaka okumalı. Ayrılık, hasret, zorluklar, suçlanmalar, parasızlık... bilmediğimiz bir çok yönüyle Sabahattin Ali .

Bünyamin Müftüoğlu 
 02 Ağu 13:23 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitap Sabahattin Ali'nin eşine ve kızına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Nasıl bir baba ve koca olduğunu, nasıl sıkıntılar çektiğini anlamak ve tanımak açısından çok kıymetli bir eser olduğu kanaatindeyim.

insan_okur 
16 Şub 14:28 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin romanları, öyküleri ve esirler derken mektuplarını da okumak nasip oldu. Mektup, anı, inceleme türünde yazılmış bu eser. 155 sayfadan oluşmakta ama okuyacağınız sayfa sayısı 60 bile olmayabilir. Tek taraflı mektuplardan oluşuyor yani sadece Sabahattin Ali'nin mektupları var. Orjinal ve el yazması olan bu mektupların resimleri de mevcut.

Sabahattin Ali'yi daha iyi tanımak için okunmalı kesinlikle. Nasıl bir hayat yaşadığını mektuplarından anlayacaksınız. Başlarda mutlu giden nişanlılık zamanında sonrasında gazete ve dergiler,kitaplar derken hapishanelerden kurtulamıyor. Başına durmadan belalar geliyor. Bol bol özlem dolu bir eser. Sabahattin Ali'nin hapisten kaçtıktan sonraki günlerini nasıl geçirdiğini, nerelerde kaldığını tek tek anlatmış.

Kitapları kadar sürükleyici ve öğütleyici olmuş. Bu türü seviyorsanız ve Sabahattin Ali'yi biraz daha iyi tanımak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

ozge 
10 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali'nin eşi ve kızına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Mektupların karşılıkları da olsaymış çok daha iyi olurmuş. Satırlar o kadar içten ve duygusalki bir solukta okunuyor. Her sayfada yazarın kendi elinden orjinal metinlere de yer verilmiş. Nişanlılık döneminde özlem ve aşk ile yazılan mektuplar evlilik ile birlikte yerini özlem ve geçim derdine bırakıyor. Galiba baki kalan tek duygu özlem. Evlilik aşkı öldürüyor. Geçen günlerde sitede mektup türündeki eserler özel hayata müdehale midir tarzında bir tartışma olmuştu. Kitap özel mektuplardan oluşuyor okurken aklıma bu tartışma geldi. Ancak satırlar o kadar içten ve duygusaldıki Sabahattin Ali'nin eserlerindeki naiflik ve duygusallığı daha iyi anlıyorsunuz. Yazarı geç keşfettim ama kesinlikle diğer eserlerini de okumak istiyorum.

Kitaptan 132 Alıntı

ayşenur uzun 
16 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku… Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. İnsan muhitin bayağı, manasız, soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir. Bana en felaketli günlerimde kitaplarım arkadaş oldu fakat bu yetmiyor. Şiirlerimde de gördün ki, kitaplara rağmen çok ıstırap çektim çünkü candan bir insanım yoktu. Sen benim yarım kalan tarafımı ikmâl edeceksin.”

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin AliCanım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali
insan_okur 
16 Şub 10:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kitap okumak üzerine muhteşem cümleler...
Etrafın seni sıktığı zaman kitap oku... Ben şimdiye kadar her şeyden çok kitaplarımı severdim. Bundan sonra her şeyden çok seni seveceğim ve kitapları beraber seveceğiz. İnsan muhitin bayağı, manasız, soğuk tesirlerinden kurtulmak istediği zaman yalnız okumak fayda verir.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 17 - Yapı Kredi Yayınları)
BİROL COŞKUN 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Mehtaplı gecelerde yalnız başıma gezmek kadar hoşuma giden şey yoktur. Yalnız bilmem dikkat ettin mi, mehtap insana daima bir arkadaş aratır.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 29)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 29)
Burcu 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Etrafin seni sıktıgı zaman kitap oku... Ben simdiye kadar her seyden cok kitaplarimi severdim... insan muhitin bayagi, manasiz, soguk tesirlerinden kurtulmak istedigi zaman yalniz okumak fayda verir. Bana en felaketli gunlerimde kitaplarim arkadas olmustu.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 17 - yky)Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali (Sayfa 17 - yky)
Derya Deniz 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

" Fakat ne derlerse desinler, biz kalbimizin ve kafamızın doğru bulduğu şeyleri etrafın ne dediğine bakmadan yapmalıyız. "

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin AliCanım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali
BİROL COŞKUN 
21 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şunu esas olarak kabul etmeliyiz ki insanların hemen ekserisi yalnız kendilerini düşünürler. Dünyadaki bütün felaketlerin, uygunsuzlukların, bayağılıkların sebebi işte bu her şeyden evvel kendini düşünmek illetidir.

Canım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin AliCanım Aliye, Ruhum Filiz, Sabahattin Ali