Mehmet Y.'in Kapak Resmi
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
17 Eyl 18:51 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ömer Seyfeddin
Heyetin Balkan Harbi'ne fiilen katılmış tek üyesi ve Yunanlara esir düşmüş bir asker olan Ömer Seyfeddin, harbin en feci sahnelerinin cereyan ettiği bu bölgeden geçerken yol arkadaşlarına yaşadıklarını anlatmış mıdır? Bilmiyoruz; bildiğimiz onun bu harp sırasında bir 'Ruzname' tuttuğudur. 1967 yılında Hayat mecmuasının Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki sayılarında yayımlanan bu ruzname ( günlük ), Tahir Alangu'ya göre henüz ele geçirilemeyen asıl ruznamenin kitap halinde yayımlanmak üzere bizzat Ömer Seyfeddin tarafından özetlenmiş haliydi; mülazım-ı sani rütbesiyle Garp Ordusunun 39. Alayına katılan, Ömer Seyfeddin, 20 Ocak 1913'te Karlıtepe'de esir düşmüş ve Atine civarlarındaki Nafliyon kasabasındaki kampta bir yıl esaret hayatı yaşamıştı; bu sebeple hatıraları çok tazeydi.

Edebiyatın Çanakkale'yle İmtihanı, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 82 - Kapı)Edebiyatın Çanakkale'yle İmtihanı, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 82 - Kapı)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
17 Eyl 18:43 · Kitabı okudu · 9/10 puan

AKİF
Değil mi sinede birdir vuran yürek... Yılmaz!
Cihan yıkılsa, emin ol, bu cephe sarsılmaz!

Edebiyatın Çanakkale'yle İmtihanı, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 158 - Kapı)Edebiyatın Çanakkale'yle İmtihanı, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 158 - Kapı)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
17 Eyl 18:41 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Topal Asker!
İbrahim Alaettin de, "Yaralının Derdi" adlı manzumesinde, aynı hastanenin ağır yaralılara ayrılmış büyük çadırlarından birinde gördüğü, hemen yanında patlayan bir bomba yüzünden ağzı ve çenesi tamamıyla dağılarak burnuyla boynu arasında korkunç bir oyuk oluşmuş olan Mehmetçiğin hiç şikayet etmeden yarasının temizlenmesini bekleyişini ve gözleriyle söylediklerini anlatır.

Edebiyatın Çanakkale'yle İmtihanı, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 168 - Kapı)Edebiyatın Çanakkale'yle İmtihanı, Beşir Ayvazoğlu (Sayfa 168 - Kapı)
Mehmet Y., Manzaradan Parçalar'ı inceledi.
11 Eyl 22:09 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

İtiraf etmeliyim ki, üç-beş yıl öncesine kadar bu ülkenin ezici çoğunluğu gibi ben de ön yargılarımın esiri olmuştum ve Orhan Pamuk'tan nefret ederdim. Şimdi ise bırakın nefret etmeyi, takdir ediyorum. Aslında düşündüğümüz kadar politik biri olmadığını anladım. Evet, her görüşüne katılmıyorum, hatta çok da bizden bulmuyorum ama sonuçta bir aydın portresi var karşımızda. Nobel alacak kadar iyi bir romancı mıydı, bunu ayrı bir tartışma konusu yapayım ama iyi bir edebiyatçı olduğu kesin. Nitekim, zaten neredeyse bütün hayatını bu işe adamış bir adam. Manzaradan Parçalar, bu anlamda bir Orhan Pamuk kitabı aynı zamanda.

Köşe yazılarından, gazete, dergi yazılarından büyük bir lezzet aldım demem lazım. Aynı kalitede olur mu bilmiyordum lakin keşke daha çok yazsa imiş. Bence çok iyi denemeler vardı kitapta. Bir yazarın içini dökmesi diyebileceğim pek çok anı, röportaj, hatıra...

Onca hacmine rağmen kendini okutabilen bir kitap. Pamuk okurlarına hassaten tavsiye ederim.

Yaşlanmaya devam...
Bugün benim doğum günüm ve en sevdiğim hediyeler geldi...
Samsunspor'un yeni sezon forması ve bir sürü kitap. :)

Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
11 Eyl 14:19 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Türk doğdum. Bundan memnunum. Uluslararası alanda ise kendimi hissettiğimden daha Türk olarak algılanıyorum. Türk bir yazar olarak tanınıyorum.

Manzaradan Parçalar, Orhan Pamuk (Sayfa 540 - İletişim)Manzaradan Parçalar, Orhan Pamuk (Sayfa 540 - İletişim)