Mehmet Y.'in Kapak Resmi
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ya'aburnee: Beni sen göm, senden önce ölmek istiyorum çünkü seni kaybetmeye dayanamam.

Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 300 - Can)Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 300 - Can)
Mehmet Y., Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura'yı inceledi.
 5 saat önce · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Sen ne yaptın böyle Ayfer Tunç; sen yine ne yaptın? Çünkü ben şahane bir roman okudum. Aşıklar Delidir Ya Da Yazı Tura isminden üslubuna, kurgusundan etkileyiciliğine kadar tam bir Ayfer Tunç romanı olmuş. Türk kadın romancılar arasında bence en başarılısı Ayfer Tunç olabilir. Daha önce Deliler Evi ile kendisine hayran kaldığım Tunç, 2014’te Dünya Ağrısı’yla içimize bir sızı oturtmuştu. Ha, bu arada aslında Tunç’la ilk tanışmam ve ilk beğenişim, bir roman olmayan Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek ile olmuştu…

Gelelim romana… Tunç kitabı üç, hatta iki buçuk bölümden oluşturmuş. İlki olan yazıda bölümler, 1,3,5,7 olarak sıralanmış ve oradaki anlatıcı bir erkek; Umut. İkinci bölüm olan turada ise bölümler 2,4,6,8 olarak devam ediyor ve anlatıcımız Sanem adlı bir kadın. Tunç romanı adeta ilmik ilmik işlemiş. İsim seçimlerinden ara hikayelere kadar bir yazarlık hatta bir mühendislik çalışması da var adeta…

Umut, annesinden geçen bir genetik hastalığın pençesindedir. Yazı ya da tura olacaktı, yani ağabeyi veya o… Yüzde elli şans var, ikisinden birine vuracaktı bu hastalık. Pek ümitli olmasa da tedavi için gittiği New York’ta Sanem’le tanışırlar ve Umut’un öleceğini bile bile aşık olurlar. Çünkü aşıklar delidirler…

Sanem ise bir mimardır; ailesinden sevgi görmemiş ve hüzünlü çocukluğu, ilk gençliğinden kaçarak ama ailesine de sürekli para göndererek Amerika’nın yolunu tutmuştur. İşte roman iki kahramanın etrafındaki olaylardan müteşekkil.

Son bölüme yarım bölüm dedim çünkü orada iki anlatıcı birden var ve sadece 12 sayfa…

Açık söyleyeyim, roman özellikle Umut’un anlattığı ilk bölümde zaman zaman gitmiyor, oldukça durağanlaşıyor. İşte tam da bu nedenle gerçek kitap okurlarının o sınavı geçeceğini düşünüyorum. Belki de Tunç’un bir erkek olarak anlatıyor olması, bilemiyorum ama Umut’ta biraz takılıyor gidişat. Sonra Sanem’e geçiyorsunuz ve su gibi akıyor anlatılanlar.

Romanda iki tane çok acayip, kelimenin tam karşılığı bu mudur bilmiyorum ama sarsıcı diyeyim. Evet, sarsıcı iki hikaye finali var. İpucu vermeyeceğim lakin şunu yazayım, birisi ilk bölümde, anne ve babanın aşkları; diğeri ise ikinci bölümde Sanem’in ilk aşkı…

Vay be diyorsunuz, olur mu böyle şey? Ama oluyor. Gerçekten sarsılıyorsunuz. Zaten Tunç’un başarılarından birisi de bu. Sokakta, iş yerinde, trafikte gördüğümüz sıradan bir insanın iç dünyasını öyle bir deşiyor ve bize sunuyor ki, hayatta böyle şeyler olur mu diyemiyorsunuz bile; oluyor işte…

Her iki durum da, aşk ve delilik üzerine. Ama ya benim başıma gelse, ne yapardım diye sormadan edemiyorsunuz tabii.

Aşkın bir delilik hali olduğuna inanlardanım ya da daha hafif bir şekliyle söylersek, bir hastalık hali. İşte bu kitapta Tunç, aşkı, kaderi, aileyi, insanı anlatmış, sorgulamış. Üstelik başarılı bir anlatımla.

Uzun bir okuma serüvenine girebilenlerdenseniz eğer, iyi bir roman okumak istiyorum diyenlerdenseniz mutlaka tavsiye ederim. İyi okurlara tavsiye ederim; Ayfer Tunç’u tanıyanlara tavsiyeye gerek yok zaten…

Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
20 Mar 18:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

...herkesin bir gerekçesi var, herkes kendini haklı çıkarmak için, hayatla neden baş edemediğini kendine açıklamak için, neden kaderin kazandığını ve kendilerinin kaybettiğini kendilerine ispat etmek için bir şeyler buluyor. Başka türlü nasıl yaşayabilir ki insan?

Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 238 - Can)Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 238 - Can)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
18 Mar 09:16 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çanakkale
Çanakkale aslında dünya tarihinin akışını da değiştirdi. Yeni bir Rusya çıktı ortaya. Yeni bir Türkiye çıktı. Biz hiçbir zaman bir milyona yakın askerle böyle bir vatan savunması yapmadık. Ve bu vatan savunması çok geniş bir planda oldu. Malûmunuz ordularımız Galiçya’dan tutunuz Yemen’e kadar her cephede savaşıyordu. Askerlerimiz ardından da tekrar bir üç yıl daha mütareke devrinde savaşmak zorunda kaldılar. 1. Dünya Savaşı’nda biz bir vatan ve millet olduğumuzu ispat ettik. Vatan için savaşan, millet için ölen insanlar, başka yerde yoktur. Uzun savaşlarda gençlerimiz şehit oldu. Zanaatkârlar, çiftçiler, eli ayağı tutan herkes… Dört yıllık bu savaş, bize millî bir bilinç kazandırdı. Cumhuriyet’i bu bilinçle kurduk.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 123 - Kronik Kitap)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 123 - Kronik Kitap)
Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
18 Mar 09:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Çanakkale ve Atatürk
Buna rağmen bir kesim ısrarla, “Çanakkale’de Atatürk yoktu, deniz savaşında yoktu, başında yoktu, sonunda vardı,” diyor. Herhalde fundamentalist duygularla, Türkiye’nin laik önderi hafızalardan silinmek isteniyor, diye de düşünülebilir. Oysa onun kişiliğinde hiç unutulmayacak husus askerliktir. Bu kavmin yazarlığı, yerli yabancı askerî rapor ve bilgileri değerlendirmek zorundadır. Birinci Dünya Savaşı’nın genç kumandanlarını tanımak zorundayız (ancak son on yılda muharip dedelerin sandıklarından çıkan el yazmaları basılmaya başlamıştır). İkincisi, karşı cephenin raporlarını incelemeliyiz. Liman von Sanders ve diğer Almanların hatıratı değerli olabilirler ama bunlarda abartma ve yeniden yazma eğilimi veya bazı gerçekleri gizleme yönü de ağır basar. Günlük jurnalleri Alman askerî arşivleri ve Britanya arşivlerinden toplamak gerektiği çok açık.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 119 - Kronik Kitap)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 119 - Kronik Kitap)
Mehmet Y. tekrar paylaştı. 17 Mar 19:57
Mehmet Y., İncir Kuşları'ı inceledi.
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İncir Kuşları, Bosna katliamında genç bir Boşnak kızın yaşadıklarını anlatıyor. Maalesef hepsi gerçek olaylar.

Bu kitabı bitirdikten sonra kendilerine ‘Çetnik’ diyen bu Sırp grubun insanlıktan fersah fersah uzak, şerefsiz bir güruh olduğunu daha iyi anlayabiliyorsunuz. Emin olun, insan değiller. Zaten buna inanıyordum, şu kitapla iyice depreşti. Kitap bitince o kadar moralim bozuldu ki, günler geçse de etkisinde kaldım.

Anlatılan şeyler ve onların gerçek olduğunu bilmek çok etkiliyor insanı. Bu kadar da olamaz diyoruz ama biliyorum ki o kadardan da fazlaydı Boşnak kadınların yaşadıkları. Herkesin kaldırabileceği bir kitap değil, duyguları altüst ediyor.
Suada, Saraybosna’da müzik eğitimi alan bir üniversite öğrencisidir. Kendisi gibi Boşnak olan Tarık’la bir gönül ilişkisi yaşamaktadırlar. Ancak aynı sınıfta olan Vukadin adlı bir Sırp da Suada’ya aşkını ilan eder ve olumsuz cevap alır. Akabinde 1992 yılında Sırpların Boşnaklara saldırıları başlar. Suada bu saldırılar sırasında bayram için ailesinin yanındadır. Bir gece kapıları kırılır ve içeriye Çetnik milisler girer. Sonrasında ise Bosna katliamlarının o iğrenç yılları başlar. Öyle ki ölmek bile kurtuluş sayılabilir o vahşetin ortasında.

Kitap çok etkileyici, dediğim gibi günlerce etkisinde kalabilir, moral bozukluğunu üstünüzden atamayabilirsiniz. Ancak kitabın bu kadar etkileyici olmasında bence yazarın pek bir payı yok. Konu ve yaşananlar zaten insanı yaralayan cinsten.

Mehmet Y. tekrar paylaştı. 16 Mar 13:12
Mehmet Y., Uzak Tepeler'i inceledi.
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Nobel nedeniyle adını duyduğum Ishıguro'nun okuduğum ikinci kitabı Uzak Tepeler oldu. Açıkçası Beni Asla Bırakma'dan sonra yazara ikinci bir şans vermek istedim. Ancak okurken çok sıkıldığımı söylemeliyim. Ishıguro'nun İngilizce becerisinin çok iyi olduğu söyleniyor, muhtemelen öyledir. Lakin roman çok durağandı. Zorlanarak bitirdim. Bu arada sürpriz sayılabilecek finaldeki "kişilikleri" okurken tahmin edebilmiştim. Özetle, beni çok saran bir roman olmadı.

Mehmet Y. tekrar paylaştı. 16 Mar 13:10
Mehmet Y., Benim Adım Kırmızı'ı inceledi.
 15 Şub 15:46 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Gençlik yıllarımda var olan Orhan Pamuk antipatim nedeniyle okumakta yirmi yıl kadar geç kaldığım bir roman oldu Benim Adım Kırmızı. Kitabın YKY baskısını okudum. Bunu söylememin sebebi, kitabın sonundaki Pamuk’un sonsözü. Bu sonsöz kitabın konusuyla ilgili ayrıntılar içermiyordu ama kitabın yazılış hikayesini anlatıyordu. Bir romancı gözüyle baktığımda 1590’larda geçen bu kitapta bile Pamuk’un hayatından biyografik pek çok şeyi barındırdığını okuyuverdim. ( 1590-1950 ), Anne Şekure, çocuklar Şevket ve Orhan, British Library'de geçirilen zamanlar, resim ve ressamlık macerası vs. )

Girişte söylemiştim; uzun yıllar Pamuk’tan nefret edenler ( ve okumayanlar ya da eleştirmek için okuyanlar ) taifesindendim. Artık öyle değilim. Elbette her fikrine, her roman tekniği ve diyaloğuna katılmamakla birlikte gayet başarılı bir romancı olduğu kanısındayım.

Gelelim, Benim Adım Kırmızı’ya…

Tipik bir postmodern roman var karşımızda. Ölülerin ve eşyaların dahi konuştuğu, bir bölümü anlattığı bir roman. Roman tekniği ve akıcılık adına başarılı bir roman. Devrin özellikleri ( bazı abartılarla birlikte ) iyi verilmiş. Ancak cinsellik konusu ölçüsünü aşmıştı diye düşünüyorum.

Pamuk'un İslam ve resim gibi zor bir konuya girdiğini söylemem lazım. Aslında İslam ve resim yerine Müslümanlar ve resim de denebilir. Zira, dinimizin resme bakışı ile asırlar boyunca Müslümanların resme bakışı farklı şeylermiş gibi düşünüyorum. Bugün resme, kitaptaki Erzurumiler gibi bakacak olursak dünya hayatından silinip gitmemiz, kabile misali, ilkel bir hayat yaşamamız gerekir.

Bir yazarı kendi eserleri arasında yarıştırmak gibi bir durum söz konusudur. Bu anlamda Benim Adım Kırmızı, Pamuk’un iyi romanlarından birisi daha ama en iyisi değil.

Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
16 Mar 11:23 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Aşk delilik halidir
...'Amantes sunt amentes' dedi, 'aşıklar delidir.'
Bir harfle aşıktan deliye ya da deliden aşığa geçilmesi çok güzel.

Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 37 - Can)Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura, Ayfer Tunç (Sayfa 37 - Can)