Muhteşem Gatsby

7,6/10  (343 Oy) · 
895 okunma  · 
229 beğeni  · 
6.607 gösterim
Muhteşem Gatsby 1920'ler ABD'sinin toplumsal portresini çizerken, "Amerikan rüyası" düşüncesini eleştiriyor.

Genç ve yakışıklı zengin Jay Gatsby, zengin muhiti Long Island'daki villasında çılgın partiler verir ve gösterişli bir hayat sürer. Servetinin kaynağı komşuları arasında dedikodu konusu olan Gatsby, pahalı zevkleri için para harcamaktan kaçınmaz ve adeta sefahat içinde yüzer. Ancak bu ışıltılı hayatın ardında, yalnız ve hayal kırıklığına uğramış bir adam saklıdır: Gatsby'nin hayattaki tek arzusu, geçmişi geri getirmek ve savaş öncesinde beraber olduğu sevgilisi Daisy Buchanan ile bir araya gelmektir. Oysa Daisy savaş sırasında evlenmiştir ve şimdi kızı ve kocasıyla birlikte, Long Island'ın karşı yakasında yaşamaktadır...

Birinci Dünya Savaşı sonrasında hızla zenginleşen ABD toplumunda yaşanan dönüşümü ele alan Muhteşem Gatsby, zenginlik, aşırılık, gösteriş ve beraberinde gelen değerler çöküşünün toplumsal güncesi gibidir. Fitzgerald'ın başyapıtı kabul edilen ve birçok defa tiyatroya ve sinemaya uyarlanan roman, 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının da en parlak örnekleri arasında sayılır.

"Okuduğum en zengin roman... yeteneğin mucizesi... tekniğin zaferi..."
-Richard Yates-

"Fitzgerald edebi anlamda, gerçekte bir nesil yaratmıştır..."
-The New York Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786053325956
 • Orijinal Adı:
  The Great Gatsby
 • Çeviri:
  Fadime Kâhya
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
İlgen Aktürk 
 18 Oca 21:32 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Hani hep kitap mı film mi ? diye başlayan bir soru vardır ya bu sorunun cevabı benim için her zaman kitap olmuştur ta ki bu kitabı okuyana dek! Kesinlikle Muhteşem Gatsby için filmi diyorum ben. Bu kitap için beklentimi yüksek tuttuğumdan dolayı ne yazık ki benim için hayalkırıklığı oldu. Anlatımı çok düz, betimlemeden yoksun. Tıpkı küçükken tuttuğum günlüklere benzettim. Bu yüzden de son 50 sayfa hariç birtürlü hikayenin içine girip, hayalgücümde canlandıramadım. Ancak konu olarak beğendiğimi söylemeliyim. Ana tema olarak bir aşk hikayesi işleniyor ve bu aşk hikayesi üzerinden Amerika'nın gerçeği, insanların birbirleri ile olan ilişkileri anlatılıyor.

Sunulan aşk hikayesinin arka planında, amerikan gerçeğini çok iyi anlatmış, karakterleri son derece iyi işlenmiş önemli bir klasik. Kendinizi Gatsby karakterine aşık olmaktan alıkoyamayacaksınız.

Esma Tezgi 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bizler akıntıya karşı kürek çekip sularla boğuşurken aslında durmaksızın geriye, yani geçmişe doğru gitmiyor muyuz zaten"
İlk sayfalar sıkıcı olsa da ilerleyen sayfalarda merak uyandırıcı ve güzeldi. Roman olarak kurgu ve hikaye bakımından çok güçlü olmasa da anlattığı şeyler önemli ve gerçekti; özellikle insanların nankörlüğünü yazar çok güzel işlemiş. Yazar Amerikan Rüyası da başta olmak üzere o zamanların Amerika'sını ve insanlarını kitabın içerisine çok güzel yerleştirmiş. Yazar kitabı uzun tutmamış ki bu iyi olmuş tadında ve etkileyici bitirmiş.

Rogojin 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem Gatsby'den bir gün önce Kürk mantolu Madonna'yı okudum. Bir iki ay önce ise muhteşem bir eser olan Martin Eden'ı okumuştum ve hâlâ etkisindeyim.

Üç kitap da çoğunluğun değerleriyle yaşayamayan insanları anlatıyor. Martin Eden aktif bir şekilde toplumun yücelttiği sahte değerlere karşı koyar ve bunu başaramayacağını anladığında son kararını verirken Kürk Mantolu Madonna'da karakterimiz toplum için en önemli değer olan ailesinin içinde bile sahteliklerle yaşıyor ama onlara asla gerçek kimliğini, göstermiyor. Gatsby şaşaa ve zenginliğin içinde bile aslında hayatının en önemli aşkı olan insana bütün sahte değerlerden uzak bir şekilde yeniden uzanmaya çalışıyor...ama Martin Eden'da olduğu gibi burada da acı bir yüzleşme söz konusu: sevdikleri insan sandıkları gibi değiller. Üç eser de çok iyi bir üslûpla, dille hikâyesini anlatıyor. Üçü de birbirinden iyi. Muhteşem Gatsby'nin anlatım ve üslûbunu daha etkileyici bulduğumu söylemem gerek. Okumayan varsa mutlaka okumalı, ancak hemen bir parantez açayım.Oda yayınlarının çevirisini okudum, bir kaç kötü hata dışında çok iyi bir çeviriydi, kötü hata diyorum, okurken farkedilmemesi imkânsız, mesela "sanki" sözcüğünün aynı cümlede 2 kez kullanılması gibi. Yine de çok iyi bir çeviri.

Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem Gatsby gerçekten de olağan üstü bir kitap okuyup da
By Gatsby'te hayran olmamak elde değil çok güzel ve zengin bir hikayeye sahip sıcak ve tatlı bazen yer yer duygusal ve acı her duygu var için de harika okumanız gerekli By Gatsby size anlatacak çok şeyleri olan acılı bir adam keyifli mutlu okumalar Türkiye ...

Aslı Baggins 
03 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Muhteşem Gatsby, üslubunun sade, dilinin benim için pek de akıcı olmadığı, kısa fakat arka planının çok güzel yansıtıldığı bir kitaptı.

Amerikan edebiyatı için önemli olan bu kitapta sembolik anlatım vardı. Karakterler ve olayların geçtiği coğrafya, yirminci yüzyıl başları Amerika'sındaki sosyal sınıfları temsil ediyordu.

Kitabın anlatmak istediğini iyi anlamak gerekiyor, çünkü bugüne kadar gelmesinin, Amerika'da müfredatlara sokulmasının nedeni, sembollerle yansıttığı yirminci yüzyıl başlarındaki Amerikan toplumu.

West Egg adıyla geçen uydurma muhit, tüketim toplumunu anlayıp girişim yapmış ve zengin olmuş kişilerin bulunduğu Batı toplumunu temsil ederken, East Egg evvelden beri zengin, varlığını nesilden nesle aktarmış toplumu temsil ediyor.

Yeni aristokrasi ve eski aristokrasi de bu iki bölge ile yansıtılmış. Karakterlerden Gatsby ve Nick yeni aristokrasiyi temsil ederken, Daisy ve Tom eski aristokrasiyi temsil ediyor. Tom'un çok da çabalamadan elde edip aldatabildiği Daisy, Gatsby için ulaşılmaz. Kitap eski aristokratların bir adım önde olduğunu söylüyor bizlere.

Yazar, romanla hem eski hem de yeni aristokrasiyi eleştiriyor. Sonradan zengin olmuş kişilerin görüntüde eskiden beri varlıklı olan kişilerden farksız olsalar da detaylara inildiğinde zevksiz, görmemiş ve aşırı hırslı olduğunu düşünüyor. Eskiden beri varlıklı kişilerin ise zevkli, görgü kurallarına hâkim olduğunu düşünse de onların sahip olduğu çürümüş ahlakı eleştiriyor. Birinci Dünya Savaşı'na katılmış genç nesil, bu görüşlerden ne kadar içi boş olduklarını fark ederek sıyrılıyor. Ortaya herhangi bir ahlaki duruşu olmayan bir zengin nesil çıkıyor. Her iki sınıfa mensup olan kişilerin de sadece kendi zevkleri için yaşadıklarını, zenginlik ve eğlence için arayışta olduklarını eleştiriyor.

Gatsby'nin malikânesinde düzenlenen delicesine tüketime dayalı devasa partileri, bu gösterişli yaşamın altında yatan çürümüşlüğü eleştiriyor Fitzgerald.

Günümüz insanları bu kitabı Leonardo DiCaprio'nun da başrolünde oynadığı filmden az çok bilse de kitabın arka planı pek anlaşılmıyor, öyle ki yapılan yorumlarda da bunu görebiliyoruz.

Bu kitaptaki zengin olma ve sınıf atlama teması başka romanlarda da var. Zenginliğe erişmek, Amerikan edebiyatı için önemli bir tema olsa gerek. Benim bu kitap için puanım 4/5, güzel günler!

Özge (kitabihayal) 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın başları biraz durağan ilerlese de ortalara doğru oldukça gizemini koruyor. Hele ki kitap bittikten sonra bir de üzerine filmini izlerseniz o zaman okuduğunuza pişman olmayacağınızı fark edeceksiniz. Gatsby 'nin muhteşem dünyasına buyurmaz mıydınız?

Deniz Köse 
23 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Kitap tahminimin aksine Gatsby'nın bakış açısından değil, yazar olma umuduyla New York'a taşınan ve Gatsby ile komşu olması dolayısıyla onunla bir dostluk kuran Nick adındaki karakterin bakış açısıyla yazılmış. Kitabın atmosferine girmekte çok zorlandım. Ve bunun kitabın dilinin ağır olması, çeviri vb. nedenlerle alakası yok. Bir nedenle kitaptaki o duyguyu yaşayamadım. Bir süre sonra okuduğum 50 sayfayı sırf okumuş olmak için okuduğumu farkettim. O yüzden kitaba ara verdim. Filmini açıp okuduğum yere kadar (30 dk) izledim. Ve kitaba geri dönüp en baştan okudum. Bu şekilde okumak gerçekten işime yaradı. Kafamda canlandıramadığım sahneleri daha kolay canlandırdım böylece. Kitapta en sevdiğim karakter Nick oldu çünkü çok onurlu olması ve Gatsby"i ne olursa desteklemesi çok hoşuma gitti. Gatsby'nin servet ve güç elde etmesinin tek nedeninin Daisy'i elde etmek olduğunu düşünmüyorum. Daha çok çocukluktan beri içinde olan hırs ile ilgiliydi bence. Zaten kitap sonunda babasının bulduğu günlük program ile bunu farkedebiliyoruz. Kitabın vermek istediği mesajı çok iyi anlattığına inanıyorum. Kitabın sonunun nasıl bağlanacağını hiç tahmin etmemiştim ama bu kadar da acıklı olabileceğini beklemiyordum. Kitabı gözüm kapalı önerebilirim diyemiyorum maalesef ama eğer benim gibi önce filminden bir part izleyerek sonra kitabına başlarsanız daha iyi olacağına inanıyorum. Bu arada da filminin bu kadar iyi olabileceğini hayal etmemiştim. Oyunculuklar harikaydı finalde ise doyasıya ağladım. Mutlaka izlemeniz gerekenler listenize ekleyin diyorum.

mazlum taş 
26 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı okuduktan hemen sonra filmini izledim. Kitaptaki metine birebir sadık kalmaları çok güzel olmuş. Kitapta dikkat çeken hususlardan bir kaçı her tarafta yükselen yeni binalar, zenginleşen bireyler gibi görünüyor. Ne var ki bu yeni amerikan rüyasının ruhu sakat, ırkçı eğilimler had safhada, burjuva ahlakı geçerli akçe konumunda. Aslında Fitzgerald, Muhteşem Gatsby ile müthiş bir eleştiri yapmış, belki de bu eser bu yüzden bu kadar kalıcı ve etkileyici.

selin 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın dilini çok beğendiğim için kitabı kısa sürede bitirdim. Kitabı okurken yazarın gerçekten insanları çözdüğünü düşündüm. Nick şahaneydi, Gatsby şahaneydi... Kısaca karakterler çok yerindeydi. Kitap o kadar gerçekçiydi ki okurken kendimi yan tarafta duran, hiç konuşmadan sadece olanları izleyen biri gibi hissettim. Kitap gerçekten etkileyiciydi.

Kitaptan 172 Alıntı

Şule ALTAN 
05 Eki 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Daha genç olduğum ve daha kolay etkilendiğim yaşlarda, babamın bana verdiği bir öğüt, o gün bugündür hiç aklımdan çıkmaz. “Birini eleştirmeye kalktığında” demişti, “herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir.”

Muhteşem Gatsby, F. Scott FitzgeraldMuhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald
insan_okur 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir insana dostluğumuzu o yaşarken göstermeyi öğrenmeliyiz, öldükten sonra değil.

Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 210 - İletişim Yayınları)Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 210 - İletişim Yayınları)
İlgen Aktürk 
13 Oca 14:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Muazzam çeviri :D:D
"Mesele nedir, canına yandığımın? Eğer şehre gidiyorsak kımıldayalım."

Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 117 - İş Bankası Kültür Yayınları 6. Basım)Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 117 - İş Bankası Kültür Yayınları 6. Basım)
Esma Tezgi 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Yalnız bir insanın hayalinde biriktirdiklerini hiçbir taze tutku, hiçbir yeni ateş yok edemez.

Muhteşem Gatsby, F. Scott FitzgeraldMuhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald
AYNUR 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu

"Anlayacağın, her şeyin bir biçimde berbat olduğunu düşünüyorum."

Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası)Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası)
Esma Tezgi 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bizler akıntıya karşı kürek çekip sularla boğuşurken aslında durmaksızın geriye, yani geçmişe doğru gitmiyor muyuz zaten.

Muhteşem Gatsby, F. Scott FitzgeraldMuhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald
Derya Yalınkılıç 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir şey kesin ve bundan daha kesin başka bir şey yok
Zenginler daha zengin oluyor, yoksullar da çocuk yapıyor

Muhteşem Gatsby, F. Scott FitzgeraldMuhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald
Esma Tezgi 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Her insan kendinde en az bir büyük erdem olduğuna inanır. Benimki, tanıdıklarım arasında en dürüst kişi olmamdır.

Muhteşem Gatsby, F. Scott FitzgeraldMuhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald
İlgen Aktürk 
10 Oca 19:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

"Beşinci Cadde'den yukarıya yürüyüp kalabalığın içinden romantik kadınları seçmeyi ve birkaç dakika içinde onların yaşamlarına gireceğimi, hiç kimsenin asla bilmeyeceğini ve kınamayacağını hayal etmeyi seviyordum."

Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 54 - İş Bankası Kültür Yayınları 6. Basım)Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald (Sayfa 54 - İş Bankası Kültür Yayınları 6. Basım)

Kitapla ilgili 7 Haber

Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü
Farkında Mısınız? Sabahattin Ali 1948'de Öldü Son yıllarda Muhteşem Gatsby, Dublinliler ya da Satranç'ın farklı yayınevleri tarafından basılan çevirilerini gördük. 2015 yılında ondan fazla yayınevi Gulyabani bastı, sayısız Küçük Prens baskısı gördük. 2016'da muhtemelen çok sayıda yayınevi Aşk-ı Memnu basacak. Ama asıl fırtına için biraz daha beklememiz gerekecek. 70 yıllık telif süresi Sabahattin Ali'nin eserleri için 2018 sonunda, George Orwell'ın eserleri için 2020 sonunda dolacak.
Son anda isimleri değişen 10 klasik roman
Son anda isimleri değişen 10 klasik roman Edebi bir eser ortaya çıkartmak kadar, ona bir isim bulmak da güçtür. Aşağıdaki listede, bugün severek okuduğumuz pek çoğu artık klasikleşmiş eserin, isim konusunda başlarından geçenlerle ilgili ilginç bilgiler bulacaksınız. Bir kısmı sadece pazarlama gayesiyle, bir kısmı da daha akılda kalıcı olması amacıyla isimleri değiştirilen 10 edebiyat eserini, mentalfloss’tan filmlervekitaplar.com çevirdi.
Muhteşem Gatsby filmindeki Ulysses sahnesi | Javanshir Gadimov
Muhteşem Gatsby filmindeki Ulysses sahnesi | Javanshir Gadimov Amerikalı yazar Francis Scott Fitzgerald’ın Muhteşem Gatsby kitabından uyarlanan aynı isimli filmde İrlandalı yazar James Joyce’un Ulysses kitabının görüldüğü bir sahne yer alıyor. Ancak romanda böyle bir kısım yok ve ilginçtir olayların yaşandığı 1922 yılında Ulysses Paris’te daha yeni basılmış ve o yıllarda ABD’de henüz yasaklıdır.