·
Okunma
·
Beğeni
·
65,3bin
Gösterim
Adı:
Muhteşem Gatsby
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053325956
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Great Gatsby
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Muhteşem Gatsby 1920'ler ABD'sinin toplumsal portresini çizerken, "Amerikan rüyası" düşüncesini eleştiriyor.

Genç ve yakışıklı zengin Jay Gatsby, zengin muhiti Long Island'daki villasında çılgın partiler verir ve gösterişli bir hayat sürer. Servetinin kaynağı komşuları arasında dedikodu konusu olan Gatsby, pahalı zevkleri için para harcamaktan kaçınmaz ve adeta sefahat içinde yüzer. Ancak bu ışıltılı hayatın ardında, yalnız ve hayal kırıklığına uğramış bir adam saklıdır: Gatsby'nin hayattaki tek arzusu, geçmişi geri getirmek ve savaş öncesinde beraber olduğu sevgilisi Daisy Buchanan ile bir araya gelmektir. Oysa Daisy savaş sırasında evlenmiştir ve şimdi kızı ve kocasıyla birlikte, Long Island'ın karşı yakasında yaşamaktadır...

Birinci Dünya Savaşı sonrasında hızla zenginleşen ABD toplumunda yaşanan dönüşümü ele alan Muhteşem Gatsby, zenginlik, aşırılık, gösteriş ve beraberinde gelen değerler çöküşünün toplumsal güncesi gibidir. Fitzgerald'ın başyapıtı kabul edilen ve birçok defa tiyatroya ve sinemaya uyarlanan roman, 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının da en parlak örnekleri arasında sayılır.

"Okuduğum en zengin roman... yeteneğin mucizesi... tekniğin zaferi..."
-Richard Yates-

"Fitzgerald edebi anlamda, gerçekte bir nesil yaratmıştır..."
-The New York Times-
184 syf.
·2 günde·6/10 puan
"Birisini eleştirmeye kalkıştığında, şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma."

Kitap için yazılan incelemelerin geneli olumlu fakat beni çok etkileyen bir kitap olmadı. Çünkü hikaye çok sıradandı Aşkı için zengin olan ve onu geri almak için her şeyi yapan popüler bir erkek... Diğer tarafta kocasını sevmeyen bir kadın... Eskiden kalan yarım bir aşk hikayesi... Zengin, popüler insanlar... Tüm bu insanlardan daha alt sınıfta olan ve olayları anlamlandırmaya çalışan ve bizlere anlatan roman kahramanı...

Romanın bu sıradan konusundan ziyade yazarın anlatımı beni kitabın içine hiç çekmedi. Kitapta bir kargaşalık, bir kopukluk var. Belkide bu yüzden ısınamadım kitaba. Orjinal ingilizcesinde belki de böyle değildir fakat yapacak bir şeyimiz yok, okuyabildiğimiz dil Türkçe...

Aslında romandan ziyade beyaz perdeye uyarlanacak bir kitap olmuş ki uyarlanmışta. Hikayenin konusundan tutun karakterlere kadar kesinlikle film senaryosu. Hatta hikayenin sonu tam bir Yeşilçam klasiğiydi. Bu yüzden filmini izlemek daha keyifliydi diyebilirim.

Genel olarak bakıldığında pişmanlık duymayacağınız ama yer yer sıkılabileceğiniz, 20. Yüzyıl Amerika'sını anlatan bir roman diyebilirim. Hatta hikayenin arka planında anlatılan Amerika gerçekleri kitaba çok güzel işlenmiş. Benimde kitapta en beğendiğim şey buydu.

Tüm bu anlattıklarım bir kenara dursun; Yazarın bu eserle kendi amacına ulaştığını, yazarın eseri için söylediği şu sözlerle kanıtlayabiliriz: "Olağandışı, güzel, basit ve karmaşık desenli bir eser."

O zaman mevzu kapanmıştır. Herkese keyifli okumalar...
184 syf.
·1 günde·8/10 puan
Muhteşem Gatsby dili sade bir kitap değil ama Amerika'nın birincisi dünya savaşı sonrası yani 21yüzyıl dönemini iyi yansıtmış.

Hızla zenginleşen Amerikan vatandaşlarının geçiş dönemi güzel betimlenmiş. Döneminde değeri anlaşılmayan kitapların başında gelir. Yazarı yazdığı vakit en büyük amerikan romanını yazdım demişti romanın kıymetini sonra anlaşıldı. Bir aşk hikayesi üzerine kurulu hikayede Amerika gerçeğini gözler önüne seriyor. Filmide var kitabın onu da izleyin derim.

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
176 syf.
·5 günde·6/10 puan
Hani hep kitap mı film mi ? diye başlayan bir soru vardır ya bu sorunun cevabı benim için her zaman kitap olmuştur ta ki bu kitabı okuyana dek! Kesinlikle Muhteşem Gatsby için filmi diyorum ben. Bu kitap için beklentimi yüksek tuttuğumdan dolayı ne yazık ki benim için hayalkırıklığı oldu. Anlatımı çok düz, betimlemeden yoksun. Tıpkı küçükken tuttuğum günlüklere benzettim. Bu yüzden de son 50 sayfa hariç birtürlü hikayenin içine girip, hayalgücümde canlandıramadım. Ancak konu olarak beğendiğimi söylemeliyim. Ana tema olarak bir aşk hikayesi işleniyor ve bu aşk hikayesi üzerinden Amerika'nın gerçeği, insanların birbirleri ile olan ilişkileri anlatılıyor.
175 syf.
·10/10 puan
Sizi şimdiye kadar yayınlanan en zarif İngiliz nesirleriyle büyülerken, güzelliği hakkında şaşkınlık duymanıza sebep olan Muhteşem Gatsby incelemesiyle karşılıyorum. Büyüleyici bir eser, büyüleyici cümleler ve büyüleyici bir anlatım... Bana kalırsa romanın büyüleyiciliği F. Scott Fitzgerald'ın insanüstü bir varlık olduğunu iddia edebilmemiz için yeterli kanıt sayılmalı.


Jay Gatsby sürekli yanlış kişilere bağlanan bir tip olsa da, Daisy ona bağlanması için üzerine düşen rolü mükemmel bir şekilde oynuyor. Gatsby'nin rakibi Tom Buchanan, kibirli bir milyoner ve aynı zamanda da Daisy'nin kocası. Daisy Buchanan ve Bay Jay Gatsby'nin hikayesini aynı zamanda kitabı da anlatan kişi Yale mezunu olan Nick, kitaba babasının kendisine başkalarını eleştirmekten kaçınması gerektiği konusunda verdiği tavsiyeyi hatırlatarak açıyor.

“Birini eleştirmek arzusu duyduğun her seferinde,” dedi bana, “bu dünyadaki herkesin senin sahip olduğun imkanlara sahip olmadığını hatırla.”

Nick, cömert ve abartılı partiler veren komşusu Jay Gatsby'den adeta büyüleniyor ve neredeyse tüm New York tarafından tanınmasına rağmen yine de yaşam tarzından memnun değil. Koyda yeşil bir ışığa özlemle baktığını gözlemledikten sonra Nick, Gatsby'nin Tom'la evli olan Daisy'den savaş için ayrıldığı zaman aşklarının kesintiye uğramasından bu yana yıllardır acı çektiğini öğreniyor. Romanda Fitzgerald, 20'lerin tarihsel bağlamını, 1. Dünya Savaşı sonrası zamanı ayrıca toplumu ve yaşam tarzlarını araştıran bir roman yaratmak için kullanıyor.


Benim için çok keyifli bir okuma deneyimiydi ve hala hafızamdan silinmeyen, beni gerçekten etkilemiş olan nadir eserlerden biri olduğu için gönül rahatlığıyla okumanızı tavsiye edebilirim.
184 syf.
·1 günde·6/10 puan
Birkaç yıl önce çok sevdiğim bir hocamın kitabın bazı bölümlerinin çevirisini istemesi üzerine tanışmıştım Muhteşem Gatsby ile. Çeviri sürecinde yazarın oldukça ağır bir dil kullanmasından olsa gerek diğer birçok esere göre bir hayli zorlandığım için kitaptan uzunca bir süre ayrı kalıp ve okumayı her daim ertelemiştim. Fakat artık filmini izlemek için can attığım bu eserin, bir an önce okumam gerektiğini hissettim ve yaklaşık 4 saatte bitirdim. Fakat bu 4 saat içerisinde yeri geldi defalarca yarıda bırakmak istedim yeri geldi bir merak duygusuna kapıldım ve kendimle savaşarak en sonunda son sayfaya ulaştım. Üzülerek belirtmeliyim ki uzun bir sürenin ardından ilk defa son sayfasına geldiğimde mutlu olduğum bir kitap oldu kendisi.

Kitap, yazıldığı dönemde çok büyük bir ses getirmesinden ve çoğu kişi tarafından övüldüğünden dolayı yüksek bir beklenti oluşturmuştu bende fakat durum benim açımdan hiç de bahsedildiği gibi olmadı ve beklentilerimi karşılamadı. Belki çok kaba bir tabir olacak fakat yaz dizilerimizi anımsattı bana. Neden mi? Çünkü hikayemizin ana teması oldukça basit, bir tarafta, bir zamanlar oldukça fakir olan Gatsby, biricik aşkı Daisy tarafından zengin olmadığı için terk ediliyor. Ardından, Gatsby aşkı için zengin olabilmenin her yolunu arıyor ve sonunda da bu muradına eriyor. Öyle ki, semtin en büyük malikanesine sahip olup her gece, her kesimden insanı ağırlayarak büyüleyici partiler yapabilecek kadar güç sahibi oluyor. İşte tam bu noktada da sevmediği fakat serveti için Tom ile evlenmiş olan Daisy ile tekrar karşılaşabilme fırsatları yaratıyor. Kahramanımızın çabaları boşa da çıkmıyor, Daisy ile görüşüyor ve hatta onu malikanesinde ağırlıyor tam bu sayfalarda bulunan diğer sayfalara nazaran yazarın daha etkileyici betimlemeleri sayesinde kendimi kitabın içinde hissedebilmişken, Daisy’nin malikanede görmüş olduğu eşyaları daha önce hiç görmediği için ağladığı belirtilen paragrafta bende esere karşı olan anlamsızlık ve karmaşa tekrar nüksediyor ve buradan sonra oluşan kopukluğu bir türlü toplayamama sebep oluyor. Fakat yine de eserin sonu bir nebze de olsa anlamlı bitiyor ve insanı ben bu kitabı neden okudum hissine kapılmaktan kurtarıyor.

"Böylece akıntıya karşı kürek çekerek, durmaksızın geçmişe doğru sürükleniyoruz."
184 syf.
·2 günde·7/10 puan
Yazarının kitabı için; "Olağandışı, güzel, basit ve karmaşık desenli bir eser." dediği, benim ise çok çabuk okuduğum, oldukça akıcı, düşündürücü bir hikâye.

Türk filmleri gibi. Fakir ama gururlu oğlan, zengin kız temalı bir aşk hikâyesi gibi gözükürken aslında bu aşk temasının etrafında I. Dünya Savaşı sonrasında Amerikalılar, kolay yoldan zenginlesenler, yaşam tarzları, hayata bakışları anlatılıyor.
Gatsby , Daisy'e kendini varlıklı olarak gösterir ancak gerçek öyle değildir. Gatsby asker olur, savaşa katılır. Daisy varlıklı bir başkası ile evlenir, çocuğu olur. Savaş sonrası Gatsby varsıl olur ve eski sevgilisinin karşısında büyük bir ev alır. Bu evde büyük partiler, eğlenceler düzenler. Amacı herkesin rastgele gelebildiği bu eğlencelere Daisy'nin de gelmesidir. Ama o gelmez. Komşusu vasıtası ile onunla iletişim kurar. Bu arada kitap bize komşusunun bakışı ile anlatılıyor.
Güzel bir kurgulama ve başarılı bir anlatım. Ben kitabı sevdim. Kolay okunan, okuyucuyu yormayan klasiklerden. Tavsiyemdir. Sizler de okuyunuz.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Muhteşem Gatsby

Evet millet dilim döndüğünce sizi biri ile tanıştırmak istiyorum.
Gatsby ya yok mu bizim şu muhteşem Gatsby mutlaka duymuşsunuzdur.
Bu adamın olayı basit. Adam aşık yahu. Hem de deli gibi. Ay'ın geceye olan aşkı gibi, güneşin gündüze duyduğu özlem gibi...
Evet aşık ve gururlu.
Biraz yazardan da bahsetmek istiyorum:

İsmini Amerikan Ulusal Marşı yazarı Francis Scott Key’den alan Scott Key Fitzgerald 1896 yılının eylül ayında St. Minnesota’da dünyaya gelmiştir

Amerikan Ulusal Marşı yazarı Francis Scott Key’in uzaktan da akrabası olan Fitzgerald, bu durumdan bir anlamda gurur da duymuştur. Hatta akrabasının heykelinin önünden geçerken sarhoş olması nedeniyle bir keresinde çalılıkların arkasına saklandığı ve ‘Frank’in beni böyle görmesine izin vermeyin!’ diye bağırdığı rivayet edilmiştir.

Kitabın bizlere söylemek istediğini iyi anlamak gerekiyor, hızlı hızlı okumamak gerekiyor. Bir sebebi var ki Amerika'da müfredata sokulmuş.
Bir de meşhur Amerikan rüyası var ki çok güzel bir şekilde aktarmış okuyucularına.

Karakterlerinin tasvirleri o kadar başarılı ki okudukça önünüz de bir bir canlacak.
Anlatım sanırım çeviriden ki birçok kişi bu konu da hemfikir bir kargaşalık var.
İngilizce baskısını okuyanlar hiçbir şekilde şikayetçi değil.
Şimdi sıra filmin de.
Kitap bitti biraz biraz yeşilçam bir son.
Gatsby seni sevdim yahu
432 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Yine değeri sonradan anlaşılan bir roman..
Romanla ilgili incelenecek çok fazla başlık var; ama ben de Fitzgerald’ın klasik bir aşk hikayesinden ziyade, bu hikayeyi kullanarak Amerikan rüyasının çöküşünü bizlere göstermek istediğine inanıyorum.
Roman; nasıl zengin olduğunu paylaşmak istemeyen, geçmişini de sonradan öğreneceğimiz kahramanımız Jay Gatsby’nin saplantılı bir biçimde yaşadığı aşkını anlatıyor. Bence yazarımız bu aşkı bize anlatırken kullandığı çok sayıda metaforlarla, esas anlatmak istediğini anlayanları epeyce düşündürmeyi başarmış. West Egg, East Egg, Küller Vadisi, New York.. Realist bir bakış açısıyla yazılan eserde tüm bu yerler bir sınıfın temsili, tüm karakterler bu sınıfların canlandırması olmuş. Severek okudum, tavsiye ediyorum.
184 syf.
Aşk sahiden böyle saplantılı bir şey midir? Hiç
Aşık olmadım aşka da inanmam fakat burda anlatılanlardan gördüğüm tek şey ruhsal bir hastalık gibi görmemiz gereken , bi obsesyon olarak adlandıracağımız şeyin aşk olarak geçmesi. Ben mi çok önyargılıyım bu konuda düşünceler mi bana karışık geliyor bilmiyorum. Tüm bunlara rağmen yazılan hikayelere kıyasla çok önemli ve değerli bir eser. Çoğu kişi zaten bunlardan bahsetmiştir incelemelerinde ben sadece farklı bir açıyı sunmak istedim. Mutlaka okuyun okuduktan sonra filmini de izleyin*
184 syf.
·13 günde·7/10 puan
"- yarın daha hızlı koşacak, kollarımızı daha da ötelere uzatacağız... Ve derken güzel bir günün sabahında..."

Yazar bu cümleyi kitabın sonlarında kullanmış ama bence Bay Gatsby bu cümleyle çıkmış yola. Hırsını ve tüm gençliğini sırf bir kadının gözüne girebilmeye adamış. Aşk insanın gözünü kör ediyor derler. Bence bu kitap karakteri için bu tanım çok doğru. Çünkü Gatsby, o kadın adına fakirlikten zenginliğe adımını atmıştı. Değmeyecek biri için bu kadar uğraşıp hayatını kazanmıştı. Ve yine değmeyecek biri için hayatı bir çöplük gibi kenara atıldı.

Daisy ve Tom karakterini hiç sevmedim. Bencil ve dünyayı umursamaz iki karakter. Nick ve Gatsby ise daha adaletli ve kendi içlerinde yaşamayı seven karakterler. Yazarın ne anlatmak istediğini anlayabiliyorum. Aşk ve para uğruna neredeyse yapılamayacak hiçbir şey yoktur. Ama bu karakter ve kişilik meselesidir. Gatsby için aşk, Daisy için para hep daha önemliydi.

Kitap konu olarak güzel aslında ama bence akıcı değil. Ve çok durağan heyecanlı bir tarafı yok. Bazı olayları anlayamadım. Daha sonraki bölümlerde konuşmalardan çıkardım. Asla okunmayacak kadar kötü değil ama öncelik verilmesi gereken kitaplar arasında değil bana göre.

Gatsby nasıl başladıysa öyle bitirdi hayatını. Aşk uğruna kendini yok etti. Kitabın son cümlesi de karaktere çok uydu.

"Böylece akıntıya karşı kürek çekerek, durmaksızın geçmişe doğru sürükleniyoruz."
Sunulan aşk hikayesinin arka planında, amerikan gerçeğini çok iyi anlatmış, karakterleri son derece iyi işlenmiş önemli bir klasik. Kendinizi Gatsby karakterine aşık olmaktan alıkoyamayacaksınız.
"Birisini eleştirmeye kalkıştığında" dedi bana, "şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma."
F. Scott Fitzgerald
Sayfa 1 - İş Bankası Kültür Yayınları
Daha genç olduğum ve daha kolay etkilendiğim yaşlarda, babamın bana verdiği bir öğüt, o gün bugündür hiç aklımdan çıkmaz. “Birini eleştirmeye kalktığında” demişti, “herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir.”
"Birisini eleştirmeye kalkıştığında, şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma."
Birisini eleştirmeye kalkıştığında, şu dünyada her insanın senin sahip bulunduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını hiç aklından çıkarma.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Muhteşem Gatsby
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053325956
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Great Gatsby
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Muhteşem Gatsby 1920'ler ABD'sinin toplumsal portresini çizerken, "Amerikan rüyası" düşüncesini eleştiriyor.

Genç ve yakışıklı zengin Jay Gatsby, zengin muhiti Long Island'daki villasında çılgın partiler verir ve gösterişli bir hayat sürer. Servetinin kaynağı komşuları arasında dedikodu konusu olan Gatsby, pahalı zevkleri için para harcamaktan kaçınmaz ve adeta sefahat içinde yüzer. Ancak bu ışıltılı hayatın ardında, yalnız ve hayal kırıklığına uğramış bir adam saklıdır: Gatsby'nin hayattaki tek arzusu, geçmişi geri getirmek ve savaş öncesinde beraber olduğu sevgilisi Daisy Buchanan ile bir araya gelmektir. Oysa Daisy savaş sırasında evlenmiştir ve şimdi kızı ve kocasıyla birlikte, Long Island'ın karşı yakasında yaşamaktadır...

Birinci Dünya Savaşı sonrasında hızla zenginleşen ABD toplumunda yaşanan dönüşümü ele alan Muhteşem Gatsby, zenginlik, aşırılık, gösteriş ve beraberinde gelen değerler çöküşünün toplumsal güncesi gibidir. Fitzgerald'ın başyapıtı kabul edilen ve birçok defa tiyatroya ve sinemaya uyarlanan roman, 20. yüzyıl Amerikan edebiyatının da en parlak örnekleri arasında sayılır.

"Okuduğum en zengin roman... yeteneğin mucizesi... tekniğin zaferi..."
-Richard Yates-

"Fitzgerald edebi anlamda, gerçekte bir nesil yaratmıştır..."
-The New York Times-

Kitabı okuyanlar 9,9bin okur

  • Esma
  • Samed Damar
  • Ömer SEVİNÇ
  • Elvan
  • Hakan çetinkaya
  • Zeynep Baglars
  • Yasemin
  • MssSelenophile
  • Kitaplar Arasında Kaybolan Biri
  • Zeynep Alan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6.4
13-17 Yaş
%7.9
18-24 Yaş
%29.5
25-34 Yaş
%32.6
35-44 Yaş
%15.9
45-54 Yaş
%5.8
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%70.4
Erkek
%29.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.7 (277)
9
%8.7 (276)
8
%17.2 (549)
7
%17.1 (544)
6
%9.5 (302)
5
%5 (159)
4
%1.5 (47)
3
%1.2 (38)
2
%0.7 (22)
1
%0.5 (15)

Kitabın sıralamaları