Ölüler Evinden Anılar

8,2/10  (125 Oy) · 
532 okunma  · 
96 beğeni  · 
3.270 gösterim
Dostoyevski'nin ölüm cezası Çar tarafından son anda bağışlanmış ve hafifletilerek dört yıllık kürek mahkûmiyetiyle başlayan bir askerlik hizmetine çevrilmiştir. Yazarın cezası süresince yaşadıkları, tanıştığı insanlar ve biriktirdiği hikâyeler Ölüler Evinden Anılar isimli bu otobiyografik romana temel şeklini verecektir. Diri diri mezara gömülmüş hayatların, yalnızca ayaklarındakilerden değil ruhlarındaki prangalardan kurtulmaya çalışan mahkûmların hikâyeleri; ezilmişliğin, mücadelenin, bencilliğin, dışlanmışlığın, yalnızlığın ve onları ayakta tutan en önemli şeyin, umudun kanıtıdır adeta.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786050813098
 • Çeviri:
  Leyla Şener
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

60 yıla, birden fazla hayat sığdırabilmiş olan Dosto'nun, hapiste ve sürgünde geçirdiği dönemlerden esinlenerek yazdığı hüzün yüklü bir eser. Yaşadıklarını okuruna aktarabilmeyi başarmış. Tutsak altında olmanın hasıl bir his olduğunu merak ediyorsanız okumalısınız.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Hapishane ve mahkumlar o kadar güzel tasvir edilmiş ki, orada mahkumlarla birlikte yaşamış kadar oluyorsunuz. Her zamanki gibi muhteşem betimlemeler yapmış Dostoyevski. Mahkumiyetin, insanlar üzerinde yarattığı psikolojik ve fiziksel etkiyi anlamak için mükemmel bir kitap.

Kübra 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Pdf'den okudum. İnternetten indirmiştim. Okumak isteyenlere öncelikle -her zamanki gibi- kaliteli bir çeviri öneririm. Rusya'da hapishane hayatının yansıtılışı açısından oldukça başarılı bir kitaptı. Daha çok ayrıntıya girilebilirdi. Özellikle -deyim yerindeyse kırk yılda bir- yaptıkları hamam sefası (!) beynime kazındı. (Böyle bir temizlenme olabilemez ) Bazı yerlerde de uzatmalar vardı, bazı şeyleri tekrar tekrar anlatmış. Bu da yer yer sıkıcılığa sebep olmuş. İlle okunması gereken bir kitap mı? Bence hayır. Ama gideri var mı? Evet.

Sadettin TANIK 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yaşanmışlık üzerine yazılmış bir roman. Hapishane içerisinde geçen yılları kaleme almış olan Dostoyevski, muhteşem betimlemeler ve insanları sorgulayan karakterleriyle insanı yaşanan o döneme götürüyor. Okunması gereken muhteşem dünya klasiklerinden birisi.

Kitap diğer kitaplarına nazaran konusu itibariyle çok akıcı değildi. Derin bir anlatımı vardı, biraz zordu ama güzeldi. Cezaevi ve sürgün hayatı bu kadar etkili anlatılamazdı. Hele bir hamam bölümü vardı aman allahım gözlerimin önüne geldi tüm o küf ve pislikle örtülü odalar ve orada temiz olma çabaları....

önder özbey 
17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Popülaritesi Dostoyevski'nin diğer eserlerine göre daha düşük olmasına rağmen bence Dostoyevski'nin en iyi romanı. İdam cezasından son anda çıkan bir afla kurtulan Dostoyevski Sibirya'ya kürek cezasına gönderilir, burada yarı açık cezaevinde cezasını infaz ederken yazdığı romandır Ölüler Evinden Anılar. Okurken insana hürriyet kavramını irdeleten ve özgürlük üzerine derin düşüncelere sevk eden mükemmel bir roman. Tam bir başyapıt.

Doğukan Şimşek 
05 Kas 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 9/10 puan

Muhteşem karakter analizleri ve nitelemeleri ile çok güzel ve akıcı bir roman. O yıllara döndüm ve her anı yaşadım diyebilirim. İnsanların kaç yıl geçsede değişmediğini, sadece şekil değiştirdiklerini bir kez daha idrak ettim.

Nurgül TUNÇBİLEK 
 07 Şub 17:31 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sibiryadaki bir hapishanede cezasını çeken bir kürek mahkumunun izlenimleri aktarılmış eserde. Tasvirler ,psikoanalizler muazzam. Bır nevi cazaevi koşullarını olumlu olumsuz yönlerini sadece yasayan kisinin anlattiğıyla değil sanki orada sizde yaşıyormuşsunuz gibi hissettiren otobiyografik bir roman. Bir müslüman dan çalışkan,zeki,yetenekli ...gibi güzel vasıflarla bahsedilmesi bir rus yazardan bunları duymak biraz beni şaşırttı açıkçası... Yine parası olanın diğer tutuklulara göre daha rahat yaşamaları da çok üzücü... Her hapishaneye gelenin cezası uzun bile olsa orasını sahiplenmemesi sanki çok kısa bir süre için gelmiş gibi (sanki tatile gelmiş gibi )davranmasi da pek düşündürücü !..

Thingol 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu

İnsan ilişkileri üzerine yoğunlaşmış ve üstüne yok diyebileceğimiz bir yazarın tamamen insan ilişkilerine yoğunlaşması analizleri ve derinlere inmesi kitabı akıcı kılmasada,olaylar ve olgular tam olarak bütünleşmesede, parça muhteşemliğine taşımıştır.

Eskimolardan Kim Kaldı? 
03 Tem 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kitap çok iyiydi. Bu kadar az kişinin okumuş olmasına çok şaşırdım. Kitapta dikkatimi çeken çok şey vardı. Mesela çok ağır bir suç işlemiş mahkumu aralarına alıp, ona kendilerini çok iyilikleri dokunmuş gibi ilgi göstermeleri gibi. Güzeldi. :)

2 /

Kitaptan 92 Alıntı

Elif Kimya Salt 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz, dayak yiyen milletiz. Dövüle dövüle içimiz kopmuş da geceleri ondan bağırıyoruz.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 20)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 20)
Elif Kimya Salt 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

" İşte burada yıllarca kalmak zorundayım; işte şimdi, hiç istemeyerek, kederler içinde bulunduğum bu köşeden yıllar sonra ayrılırken belki de burayı arayacağım, " diyordum.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 77 - İskele Yayınları)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 77 - İskele Yayınları)
Merve Çalıkuşu 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan her şeye alışan bir yaratıktır ve sanırım bu onun en iyi niteliğidir.

Ölüler Evinden Anılar, DostoyevskiÖlüler Evinden Anılar, Dostoyevski

Çok doğru düzgün bir insanın bile alışkanlık sonucu kötüleşebileceğine, insan olma vasfını yitirebileceğine inanıyorum.

Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 227)Ölüler Evinden Anılar, Dostoyevski (Sayfa 227)

Yanılmış olabilirim ama, bana öyle geliyor ki bir insanın karakterini gülüşünden öğrenebilirsiniz ve eğer daha ilk karşılaşmada bu yabancı size candan bir şekilde gülüyorsa, hiç kuşkusuz onun iyi bir insan olduğunu söyleyebilirsiniz.

Ölüler Evinden Anılar, DostoyevskiÖlüler Evinden Anılar, Dostoyevski