·
Okunma
·
Beğeni
·
6715
Gösterim
Adı:
Damga
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751026729
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Damga
Damga
Damga
Reşat Nuri Güntekin'in kısa romanlarından biri. Güntekin, çocukluk anılarının dile getirildiği eski İstanbul günlerini anlatıyor. Vedia'ya duyulan büyük aşkın, sonunda boş bir kuruntu nedeniyle umutsuzluğa dönüşmesini hüzünlenip severek okuyacaksınız. Özlenen bir evliliğin gerçekleşmemesi, büyük bir düş kırıklığına yolaçıyor.
143 syf.
·3 günde·10/10
Reşat Nuri Güntekin'in en sevdiğim iki romanı Çalıkuşu ve Acımak. Miskinler Tekkesi'ni geçen yıl severek okudum ve Damga'da olayların anlatılış tarzı bana biraz Miskinler Tekkesi'ni hatırlattı. Kısa kısa olaylar art arda akarken, yazar senelerin geçişini, olayların akışından çok zamanın kaybolup gidişini ve nihayetinde karakterlerin pişmanlıklarını, üzüntülerini, bu hislerin kalıcılığını ve yapılan yanlış seçimleri, yanlış kabullenilmiş değerleri anlatıyor, herşey zeval bulurken karakterlerimiz ya yeni yüzleşmelerle doğruları buluyor ama artık çok geç kalmış oluyor, ya da doğru seçimler yapmayı nihayet başarsalar da yüklü bir geçmişin ağırlığının altında ezildiklerini görüyoruz. Karakterler muhakkak pişman oluyorlar: ya affetmekte, ya kavramakta ve anlamakta, ya doğruyu görmekte, muhakkak bir konuda pişmanlar. Damga'da da aynı şey söz konusu: romanın son cümlesi oldukça kısa ama baş karakterimiz İffet'in başına gelen şeyi ne de güzel özetliyor. İffet'in eğlenceli çocukluğundan ilk gençlik dönemlerine, ekonomik durumu yerinde bir delikanlı olarak sonra hayatının en büyük ve etkileri bütün hayatına yayılacak seçimini yapan, kitabın son sayfasına dek tanığı olduğumuz küçük ama inançlı, kendisi lekeli görse de yine de güzelliklerle dolu masum hayatının hızlı bir dökümü gibi romanı okurken, İffet'i sevmeden edemiyoruz, aynen kitabın sarı yaprakları ve eski dili gibi, eski bir basım olmasının da etkisiyle belki. İffet geride kalmış ve çok daha incelikli değerlerle yaşayan insanların bir hatırası gibi bir yandan. Kitapta İffet hayatını mahveden ve bir damgayla yaşamaya mahkûm eden olayın zilletini yaşarken karşısına çıkan insanlardan bazılarının kendi damgalarına rağmen hayattan keyf alabildiğini ve hiç birşeyi umursamadığını da görüyor. Bu olaylar kitapta birbirini etkileyen, ana konuyu geliştiren olaylar değiller, bu anlamda eserden çıkarılsalar acaba birşey fark eder mi bilmiyorum. Aynı şeyi Miskinler Tekkesi için de söyleyebiliriz. Olaylar değil, ama duygunun, esas duygunun veya duyguların sürekliliği anlamında ise bir bütünlük hissi kesinlikle var ve bu anlamda Reşat Nuri Güntekin bu eserinde de bu bütünlük hissini verebiliyor.

Ben İffet'i çok sevdim. Kitabı herkese öneririm.
143 syf.
·Beğendi·10/10
Damga, usta yazar Ömer Seyfettin'in ilk olarak 1924 yılında yayınladığı kısa romanıdır. Yazar bu romanda Osmanlının son yıllarını ve özellikle İkinci Meşrutiyet sonrasını anlatmaktadır. Yazar bireylerin duygusal dünyaları ile sosyal gerçekleri ve sosyal sorunları birarada ele almaktadır.
Romanın kahramanı olan İffet adlı delikanlı, aşkı uğruna hırsızlık damgası yemeyi göze almaktadır. Bu damga yüzünden hem toplumsal hem de bireysel olarak yaşadığı sıkıntılar romanın genel konusunu oluşturmaktadır.
Damga'da, seven kişinin gözleri kör olduğundan gerçekleri görememesi ve hayatını mahvetmesi anlatıldığından okunmaya değer bir eser olarak görülmelidir...
 • Yeşil Gece
  7.9/10 (272 Oy)272 beğeni1.421 okunma311 alıntı9.222 gösterim
 • Akşam Güneşi
  8.4/10 (348 Oy)344 beğeni1.674 okunma481 alıntı12.482 gösterim
 • Bir Kadın Düşmanı
  8.7/10 (426 Oy)429 beğeni1.583 okunma659 alıntı9.594 gösterim
 • Dudaktan Kalbe
  8.4/10 (539 Oy)559 beğeni3.011 okunma473 alıntı12.184 gösterim
 • Cânân
  8.1/10 (312 Oy)290 beğeni1.425 okunma447 alıntı8.019 gösterim
 • Bomba
  7.5/10 (176 Oy)154 beğeni1.371 okunma13 alıntı3.634 gösterim
 • Cezmi
  7.7/10 (370 Oy)338 beğeni1.805 okunma774 alıntı12.355 gösterim
 • Handan
  8.2/10 (386 Oy)360 beğeni1.802 okunma674 alıntı9.639 gösterim
 • Forsa
  8.2/10 (184 Oy)155 beğeni1.356 okunma56 alıntı3.657 gösterim
 • Mor Salkımlı Ev
  7.7/10 (304 Oy)282 beğeni1.347 okunma351 alıntı10.396 gösterim
143 syf.
·3 günde·9/10
-Sürprizbozan içerir-

İnsanın adı çıkacağına canı çıksın!

Paşa çocuğu olan İffet, zengin bir hayat içerisinde yaşar özel hocalar tarafından ders alarak köşk hayatı içerisinde yaşar. Meşrutiyet ilan edilince paşa babası sürülür ve iffet babasıyla sürgüne gider. Babası vefaat ettikten sonra geri dönen iffet bir köşkte çocuklara ders verir. Evin hanımefendisi olan Vedia ile kaçamak aşk yaşarlar ve bir gün basılcakları zaman Vedia hanımın namusuna laf gelmesin diye kendini hırsız gibi gösterir ve olaylar başlar.

İffet hapishane sonrası dürüst bir hayat yaşamaya çalışır ama üstündeki damgayı sürekli gün yüzüne çıkarır ve çalıştığı işlerle veya ikili yaşamında sürekli karşısına çıkar.
İffet fakir ve aç kaldığı zamanlar olur ve en sonunda hayat döner. Köşk geri alınır ve arkadaşı ile güzel bir ticaret işine girer.
Bir gün Vedia hanımla karşılaşır ve boşandığını duyunca ona evlilik teklifi eder. Vedia hanım bunu kabul etmez ve roman şu güzel cümleyle biter.


“ Hayatımı bir vehme kurban etmişim”
143 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Reşat Nuri Güntekin öldükten sonra da yaşamayı başaran usta yazarlardan biridir.
Bir kez yanlış yaptı mı insan öbür boyu boynunda taşır damgasını.Toplumlar bu yönüyle son derece çürüktür ve acımasız davranır hayat mahkumlarına. Hele ki önyargılarımız kimi zaman eşsiz hayatları bir anda karartır, hayat hakkı tanımaz halihazırdaki yaşayan mevtaya...
Gelelim kitabin olay örgüsüne;
kitap ana karakter İffet tarafından okuyucuya sunulmakta adeta bulunulan topluma ayna tutmaktadır.
İffet zengin bir ailenin asil çocuğudur. Meşrutiyet' in ilanıyla babası sürgüne gönderilir. Babasını yalnız bırakmak istemeyen İffet babasıyla yola kan revan olur. Babasının ölümünden sonra tek dayak noktası hâlâsı ve içgüveysi evlenen abisidir. Bunlarla da sınırlı bir iletişimleri vardır.
Hukuk okumaya istekli olan İffet hayatını idame ettirebilmek ve okul masraflarını çıkarabilmek için bir konaktaki ailenin çocuklarına özel ders vermeye başlar.
Bu sırada konağın hanımı Vedia hanıma aşık olur. Gizli gizli görüşmeye başlayan çift bir gece konaktakilerin farketmesiyle eve hırsız girmiş olduğuna kanaat getirip evi aramaya başlarlar. O sırada yalnız olan İffet ve Vedia hanım telaşa kapilirlar. İffet, Vedia hanımın namusuna hâlel gelmemesi için hırsızlık için girdiğini söyler. Bundan sonraki olayları siz değerli okuyuculara bırakıyorum.
Keyifli okumalar...
143 syf.
·Puan vermedi
Kitabın kapağını ilk incelediğimde ‘Damga’ ismi ile nasıl bir hikaye ilişkisi kurulmuştur acaba diye düşünmedim değil ama okudukça sanki ismini açıklarcasına bir olay örgüsü ile karşılaştım. “Yediğimiz bir damga hayatımızı ne kadar değiştirebilir? Yaşadığımız bir olay karar verme irademizi ne kadar etkileyebilir?” Sorularını sürükleyici bir hikaye ile okuyucuyla buluşturmuş yazarımız final belki biraz daha farklı olabilirdi diye düşündüm ama Reşat Nuri Güntekini eleştirme hakkını kendimde bulmuyorum. :) tavsiye edeceklerim arasına girmiş güzel bir roman diyerek de sözlerimi tamamlıyorum..
143 syf.
·7 günde·10/10
“Hayatımı bir vehme kurban etmiştim.”
Kitabın bu son cümlesi tüyleri diken diken ediyor.
İnsanın ruhuna dokunan kitaplar vardır, işte onlardan biri.
Bir insanın, insan kalabilme çabası anlatılıyor kitapta. Ben ortada bir aşk görmediğim için etkilendiğim yalnızca İffet’in sağlam karakteri ve yaşadıkları oldu.
Asla olamayacağım ve etrafımda hiç görmediğim, görmeyi de hayal dahi edemeyeceğim, biri İffet. E insanız bu kadar dürüstlük bazen okuyanı bile sıkıyor ama Reşat Nuri Güntekin olması gerekeni çok güzel anlatmış. Akıcı ve insanı saran bir kitap olması da ayrı bir güzellik :)
Kesinlikle okuyun derim.
143 syf.
·Beğendi·10/10
Usta yazardan tek kelime ile mükemmel bir roman. İffet adında bir paşa çocuğu güzel bir şekilde büyümektedir. Ancak meşrutiyet ilan edildikten sonra babası sürülür ve durumu kötüleşir. Özel ders veren İffet bey ev sahibinin eşi olan Vedia'ya aşık olur. Ancak bir gün basılırlar ve kadının namusunu kurtarmak için hırsızlık yaptığını söyler. Hapse giren İffet bey damgalanmıştır ve bundan sonra hayat onun için daha zordur. Türlü sefaletle karşılaşan İffet bir gün beklemediği bir anda zengin olur ve sonra Vedia ile yine karşılaşır. Ancak hiç bir şey eskisi gibi değildir. Çok güzel karakter analizleri içeren muhteşem bir eser. Mutlaka okunması gerekenlerden.
189 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum ilk Reşat Nuri Güntekin romanı. Aşka, fedakârlığa ve dürüstlüğe adanmış acı verici bir hayat o kadar akıcı anlatılmış ki, kitabı elinizden ancak mecburiyetten bırakabiliyorsunuz. Kısa bir roman olması sebebiyle de bir çırpıda bitiyor. Final cümlesi ise insanı kalbinden kurşun gibi vuruyor. Dokunaklı bir eser. Tavsiye ederim, keyifli okumalar.
189 syf.
·3 günde
Spoiler içerir.

Reşat Nuri Güntekin'in yeri bende ayrıdır. İnsanın başına gelebilecek her türlü vakayı öyle tabiî öyle içten anlatıyor ki bize de etkilenmekten başka bir iş düşmüyor. Bu kitabında da bütün isteği küçük bir evle kalabalık bir aileden ibaret olan İffet' den bahsediyor.

"Hiç korkma İffet hayattan beklediğin bu kadarcık bir şey olduktan sonra mutlaka mesut olursun" diyen arkadaşının söylediği kadar kolay mı her şey acaba? Bir vehim hayatımızı olmadık yönlere sürükleyebiliyor oysa.

Hiçbir sevda masallardaki veya kitaplardaki gibi olmuyor. Onlara uyarak yaşamaya kalkmak hayaperestlikten öteye gitmiyor.

Dünya işte, işlemediği bir suçtan ötürü ömür boyu ona mahkum yaşayan da var her türlü kötülüğü yapmasına rağmen utanması olmayan insan da.

Sadece bunları değil dönemin tarihini de işleyen bu eseri okunmanızı tavsiye ederim.
143 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Son sayfasındaki "Bir şeyin şüyuu vukuundan beterdir." sözü aslında her şeyi özetliyor. Bir işi yaparken ya da istemeden olumsuz bir olayın içerisindeyken ve gerçekten inandığımız, sevdiğimiz insanlar için büyük fedakarlıklar yaparken kendimizi üstlendiğimiz rolün ağırlığı ile yüceltiriz. Kendimize seçtiğimiz rolün ağırlığı ancak bizi ezmeye başladığında gerçeğin bizim gerçeğimizle bağdaşmadığında görürüz. Ne yazık ki aradan zaman geçtikçe durumun vehametini acı tesadüflerle defalarca tecrübe ederiz. Ama artık çok geçtir...
Özet:
İffet Bey, annesini daha küçük yaşlarda kaybetmiştir. Babasından da kendisine karşı ne bir yakınlık ne de bir sevgi kırıntısı görebilmiştir. Tabiat olarak abisinden de farklı yapıya sahiptir.
...
İlerleyen zamanlarda bir konakta iki çocuğa ders vermeye başlar. Burada Beyin hanımı olan Vedia'yla gizli bir aşk kaçamağının içerisinde bulur kendini... Bir gece konakta yakalanacaklarını anladıkları zaman İffet Bey kendince küçükken duyduğu bir hikayeden yola çıkarak büyük bir fedakarlığa kalkışır. Konağa hırsızlık yapma niyetiyle girdiği yalanına hem kendisini hem de çevresini inandırır. Altı ay hapiste yatar ve çıkar. Bundan sonra yaşamı tamamen değişmiştir çünkü o artık hırsızlık damgasını yemiştir. Ne yaparsa yapsın bundan sonraki yaşamında bu damgası daha da belirginleşecek ve bir türlü unutulmayacaktır.
...
Aradan uzun bir zaman geçer ve İstanbul'da Vedia ile karşılaşır Iffet Bey. Vedia eşinden ayrılmıştır. Fakat Vedia mesafeli yaklasır ona. Yine de mektup yazar bir dafa daha görüsmek istediğini iletir Vedia'ya. Vedia ise ayaküstü görüşmeyi kabul eder. Iffet Bey'in evlilik teklifini saçma bahanelerle reddeder. Asıl sebep ise Iffet Bey'in hırsız damgasinı yemiş olmasıdır...
143 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Ömrünü neye heba ettiğine dikkat edecek insan. Bir anlık gaflet , cahillik, ya da adı her neyse! Bir ömrü ziyan edebiliyor. Uğruna onurundan, namusundan, gururundan vazgeçtiğin insan gerçekten yanında olacak mı, olmasa da hatırası sana yetecek mı? Buna degecek mi? Bunun gibi binlerce soru gelir geçer kafandan. Sen karşında ki ne zarar vermemek için bütün bedeli kendin ödemeyi göze alırsın da elinde kalan kocaman hiç tir ya! İşte öyle bir şey...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Damga
Baskı tarihi:
1995
Sayfa sayısı:
143
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751026729
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Baskılar:
Damga
Damga
Damga
Reşat Nuri Güntekin'in kısa romanlarından biri. Güntekin, çocukluk anılarının dile getirildiği eski İstanbul günlerini anlatıyor. Vedia'ya duyulan büyük aşkın, sonunda boş bir kuruntu nedeniyle umutsuzluğa dönüşmesini hüzünlenip severek okuyacaksınız. Özlenen bir evliliğin gerçekleşmemesi, büyük bir düş kırıklığına yolaçıyor.

Kitabı okuyanlar 1.353 okur

 • pınar olcar
 • Helin polat
 • Sevgi CANBOLAT
 • Serkan Can
 • dilan yılmaz
 • Nimet Kılıç
 • Güzide Behram
 • sahra timurlenk
 • Emre Yol
 • Dalga Dalga

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.9
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%20.4
25-34 Yaş
%34.3
35-44 Yaş
%21.7
45-54 Yaş
%9.6
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.9
Erkek
%21.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.5 (64)
9
%15.8 (47)
8
%17.2 (51)
7
%15.5 (46)
6
%8.4 (25)
5
%1.3 (4)
4
%0.7 (2)
3
%1.3 (4)
2
%0
1
%0.3 (1)

Kitabın sıralamaları