Bir Kadın Düşmanı

8,6/10  (83 Oy) · 
336 okunma  · 
86 beğeni  · 
2.066 gösterim
Yazarın, farklı kapak tasarımıyla daha önce yayımlanan diğer romanları gibi bu eser de ilk baskısı veya tefrikasından yararlanılarak yayına hazırlanmıştır. Okurun dönemin dilini ve Güntekin'in üslubunu anlayabilmesi açısından, editoryal müdahale yapılmayıp sadece baskı hataları düzeltilmiş ve gerekli dipnotlar eklenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751027207
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rabia 
29 Mar 21:50 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okulumuzun kütüphanesini karıştırırken gördüm bu kitabı, görme engelli olan çok kıymetli kütüphane görevlimiz kitabın başına yamuk yumuk bir not yazmış: "Bu kitabı okuyunca aşk kriterleriniz değişecek." diye. Kitabı alırken kendisi orada yoktu ama bugün teslim etmeye gittiğimde konuştuk uzun uzun, biraz da bunun etkisiyle hayatımda özel bir yeri olan kitaplardan biri oldu diyebilirim.

Öznel kısımları geçip kitaba geliyorum şimdi de. Reşat Nuri'yi oldukça romantik bir yazar olarak görüyorum; böyle hep uç seviyede özellikleri olan iyi-kötü, güzel-çirkin insanlar, onların hayat karşısında mücadeleleri... Bazen abartı olduğunu düşünsem de okuması epey keyifli geliyor. Nitekim bu romanında da dünyalar güzeli, herkesin sevgilisi olan Sara'yı ve yüzüne bakılamayacak derecede çirkin, kötü kalpli (mi acaba?) olan Ziya'yı; namı diğer Homongolos'u tanıyoruz. Mektup tarzında yazılmış bu eserde olaylara önce Sara'nın gözünden şahit olurken daha sonra Homongolos'un mektuplarına konuk oluyoruz. Her iki taraftan bakarak empati yapmak güzel oluyor ama kitabı bitirince sizin de "Bir Kadın Düşmanı" olmanız kaçınılmaz gibi bir şey oluyor. :) Elbette işin şakası bir yana... Yine de toplum ve toplumun yargıları, acımasızlığı üzerine düşünmek için oldukça sarsıcı bir son sizi bekliyor. İyi okumalar. :)

Özlem Ekici 
21 Mar 16:05 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Reşat Nuri'den böyle bir kitabı gerçekten beklemiyordum. Hiç sevilmeyen çirkin Homongolosun aşkı... Öylesine güzeldi ki bu kitap. Hak ettiğinden daha az ilgi görüyor bence.

Emre Akyüz 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Cirkin bir cocuk olarak dunyaya gelen Ziya(homongolos) kimse tarafindan sevilmemis, hor gorulmus bir cocuktur. Kendisi yatili mektepte kaldigi surece dayak yemis ve dislanmistir. Zaman ilerledikce icinde intikam duygusu artmis ve kendini dovus alaninda gelistirmis intikamini zamanla almistir. Cirkin biri olmasi sebebiyle kadinlardan uzak kalmis ta ki Sara ile tanisana kadar. Sara cok guzel bir kizdir. Ziya ise cok cirkin olmasi sebebiyle kadinlara hep uzak davranmis sevgiyi kendinden uzak tutmustur. Sara kendini begenmis biri olarak bir erkegin boyle davranmasini kaldiramamis ondan intikam almak, kendine asık etmek icin bir oyun duzenlemistir. Tabi ki sevgiden magrum Ziya'yi kandirmistir. Kendini begenmislik uzerine yazilmis ve toplumda cirkin olanin icinin temiz olmasinin hicbir onemi olmadigini vurgulayan bir eser. Keyifli okumalar.

Leyla Nur Bilici 
05 May 2016 · Kitabı okumadı · Beğendi · 5/10 puan

Kitap sürekli birilerine yazılan mektup alıntılarından oluşuyor pek sürükleyici diyemem ama okur Homongolos takma adı yakıştırılan Ziya ile Sara'nın bakış açısından izliyor herşeyi. Finale gelecek olursak taş kalpli olarak tanımlanan Homongolos'unmu yoksa onu böyle yargılayan diğerlerininmi duygusuz olduğunu anlamış olacağız .Keyifli okumalar :))

KubraYSN(RJ) 
 21 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Sizler farkında değilsiniz belki ama bazı insanların sıkı sıkıya sarındıkları kalkanları onları ayakta tutan tek şeydir . Siz sırf egonuz uğruna o kalkanı kırarsanız ama ben bi şey yapmadım kendi hatası diyerek ancak vicdanınızı susturmaya çabalarsınız . Belki işe de yarar ama sonuç değişmez . Eğer birinin mutluluğu için çabalamayı göze almadıysanız bırakın herkes kendi dünyasında mutsuz yaşasın . Çünkü hayatı boyunca mutsuz yaşamış ve mutsuzluğa alışmış bir ruh , mutluluktan yükseklere uçup yere çakılan bir ruhtan daha az hasarlıdır ve yaşama imkanı daha fazladır . Kitapta da göreceğiniz şey egosu kendinden on adım önde giden bir gerizekalının aaa beni nasıl sevmez ben ona gösteririm diye mahvettiği insanlar .

Beliz Özmısırlı 
06 Eyl 16:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yine yıllar önce lisedeyken okuduğum ve oldukça etkilendiğim kitaplardan biri.toplum tarafından dış görünüşü yüzünden dışlanmış itilip ezilmiş insanlara olan ilgimin artmasına sebep olarak dünyaya farklı bir percere daha açmama vesile olmuştur

Zehra Dündar 
30 Ağu 17:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ta 1927 yılında söylenmiş sözlerin bu kadar yakından duyulması tesadüf değil elbet. Yazarın başarısının kanıtı bu. Keşke kalbimiz de kaşımız gözümüz gibi görünebilir olsaydı. Bir bakışta aşık olduğumuz kalp olsaydı.

inci bayram 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

defalarca okusam da asla sıkılmayacağım bir kitap.Sonunda ağzım açık kalmıştı.Çünkü böyle bir son hiç beklemiyordum.Mektuplar şeklinde anlatılmasına rağmen hiç sıkıcı değil.Tarihi araştırırken nasıl bulunulan ortam şartlar önemliyse İnsanları değerlendirirken de yaşadıkları içinde kaldıkları ortamlar şartlar göz önünde olmalı.kitaptan anladıklarımdan biri de buydu.Kitabın bitmemesini istedim ya da güzel bi sonla bitmesini en azından ölmemesini.Kendimi kitaptaki kızın yerine koydum.Kesinlikle vicdan azabı çekerdim.Tavsiye diyorum kesinlikle okunmalı.

Gök nerede ulan! 
15 Haz 19:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1900lü yıllardan bir basımını bir gün hediye aldım annemden. Türk edebiyatı önceki zamanlarda da bu denli muhteşemmiş dedirtmişti bana. Olağanüstü bir aşk hikayesinin kaleme alındığı bu eser, gerçekten de sevmeye sevilmeye farklı bi gözle bakmamı sağlamıştı. İsmi çok duyulmamış olabilir ama anlatım müthişti. Okumanız gereken kitaplar listesine mutlaka ekleyin!

İzem Balık 
10 Nis 16:40 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın ilk başlarında Sara tarafından yazılan mektuplar yüzünden Sara'yı sevip Ziya'dan kadın düşmanı olduğu gerekçesiyle nefret ettikten sonra yazar Ziya'nın mektuplarını göstermeye başlar. Böylece durumun hiç de Sara'nın bildiği gibi olmadığı görülür.

2 /

Kitaptan 44 Alıntı

Rabia 
28 Mar 09:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Siz yalnızlığın hakikî mânasını bilmiyorsunuz... İnsan yalnızlığı hariçte değil kendi içinde aramalı.

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 182 - İnkılap Kitabevi, 2016)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 182 - İnkılap Kitabevi, 2016)
Madam Tutli Putli 
27 Şub 15:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sürü, içinden ayrılmak temayülü gösterenlere karşı çok zalimdir.

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 154 - İnkılap Yayınevi)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 154 - İnkılap Yayınevi)
Büşra Tor 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Saadeti saklamak, derdi saklamaktan çok daha güç.

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 199 - İnkılâp Yayınları)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 199 - İnkılâp Yayınları)
Büşra Tor 
 07 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın manzaralarını sade başkasından işitmekle öğrenmiş bir anadan doğma kör tasavvur et Necdet... Bu biçârenin gözlerini en güzel bir yaz gününün manzarasına karşı dünyaya aç ve üç beş saniye sonra kapa...
Başının içinde bu hayal ile yaşayabilmesini nasıl ümit edersin?

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 204 - İnkılâp Yayınları)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 204 - İnkılâp Yayınları)
Zehra Dündar 
28 May 09:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bir genç kızın çirkin bir maskenin altında saklı güzel bir ruhu görmeye muktedir mi sanıyorsun?"

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri GüntekinBir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin
5 /