Bir Kadın Düşmanı

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.268
Gösterim
Adı:
Bir Kadın Düşmanı
Baskı tarihi:
Nisan 2010
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751027207
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Yazarın, farklı kapak tasarımıyla daha önce yayımlanan diğer romanları gibi bu eser de ilk baskısı veya tefrikasından yararlanılarak yayına hazırlanmıştır. Okurun dönemin dilini ve Güntekin'in üslubunu anlayabilmesi açısından, editoryal müdahale yapılmayıp sadece baskı hataları düzeltilmiş ve gerekli dipnotlar eklenmiştir. 
(Tanıtım Bülteninden) 
208 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Okulumuzun kütüphanesini karıştırırken gördüm bu kitabı, görme engelli olan çok kıymetli kütüphane görevlimiz kitabın başına yamuk yumuk bir not yazmış: "Bu kitabı okuyunca aşk kriterleriniz değişecek." diye. Kitabı alırken kendisi orada yoktu ama bugün teslim etmeye gittiğimde konuştuk uzun uzun, biraz da bunun etkisiyle hayatımda özel bir yeri olan kitaplardan biri oldu diyebilirim.

Öznel kısımları geçip kitaba geliyorum şimdi de. Reşat Nuri'yi oldukça romantik bir yazar olarak görüyorum; böyle hep uç seviyede özellikleri olan iyi-kötü, güzel-çirkin insanlar, onların hayat karşısında mücadeleleri... Bazen abartı olduğunu düşünsem de okuması epey keyifli geliyor. Nitekim bu romanında da dünyalar güzeli, herkesin sevgilisi olan Sara'yı ve yüzüne bakılamayacak derecede çirkin, kötü kalpli (mi acaba?) olan Ziya'yı; namı diğer Homongolos'u tanıyoruz. Mektup tarzında yazılmış bu eserde olaylara önce Sara'nın gözünden şahit olurken daha sonra Homongolos'un mektuplarına konuk oluyoruz. Her iki taraftan bakarak empati yapmak güzel oluyor ama kitabı bitirince sizin de "Bir Kadın Düşmanı" olmanız kaçınılmaz gibi bir şey oluyor. :) Elbette işin şakası bir yana... Yine de toplum ve toplumun yargıları, acımasızlığı üzerine düşünmek için oldukça sarsıcı bir son sizi bekliyor. İyi okumalar. :)
208 syf.
·9/10
Eyy gidi Reşat Nuri Güntekin... Kendimi bir nehrin kuvvetli akıntısına bıraktım sanki seni okurken. Sayfalardan sayfalara savruldum. Kâh heyecandan çırpındım, kâh yüreğimde depremler oldu sarsıldım. Mızrak gibi sapladın bu kitabı gönlüme. Canımı acıttın...

Ne zaman okusam seni, ellerinden bambaşka bir dünyaya baktım. Unutmam seni. Sevgimin içinde yaşıyorsun.
208 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Reşat Nuri'den böyle bir kitabı gerçekten beklemiyordum. Hiç sevilmeyen çirkin Homongolosun aşkı... Öylesine güzeldi ki bu kitap. Hak ettiğinden daha az ilgi görüyor bence.
208 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımın kitabı diyebilirim. Aşk hakkındaki görüşlerimi kökünden değiştirirken çirkin başrole de gizliden duyulan bi hayranlıkla doldurdu içimi.. her seferinde o son sayfaları yeniden okumak için ne zaman sıkışsam yardımına koştuğum yegane kitabım. acıyı nefes gibi somut hale getiren Reşat Nuri'ye birçok kez teşekkür ettim kendi içimde
208 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Cirkin bir cocuk olarak dunyaya gelen Ziya(homongolos) kimse tarafindan sevilmemis, hor gorulmus bir cocuktur. Kendisi yatili mektepte kaldigi surece dayak yemis ve dislanmistir. Zaman ilerledikce icinde intikam duygusu artmis ve kendini dovus alaninda gelistirmis intikamini zamanla almistir. Cirkin biri olmasi sebebiyle kadinlardan uzak kalmis ta ki Sara ile tanisana kadar. Sara cok guzel bir kizdir. Ziya ise cok cirkin olmasi sebebiyle kadinlara hep uzak davranmis sevgiyi kendinden uzak tutmustur. Sara kendini begenmis biri olarak bir erkegin boyle davranmasini kaldiramamis ondan intikam almak, kendine asık etmek icin bir oyun duzenlemistir. Tabi ki sevgiden magrum Ziya'yi kandirmistir. Kendini begenmislik uzerine yazilmis ve toplumda cirkin olanin icinin temiz olmasinin hicbir onemi olmadigini vurgulayan bir eser. Keyifli okumalar.
208 syf.
·1 günde·9/10
Sizler farkında değilsiniz belki ama bazı insanların sıkı sıkıya sarındıkları kalkanları onları ayakta tutan tek şeydir . Siz sırf egonuz uğruna o kalkanı kırarsanız ama ben bi şey yapmadım kendi hatası diyerek ancak vicdanınızı susturmaya çabalarsınız . Belki işe de yarar ama sonuç değişmez . Eğer birinin mutluluğu için çabalamayı göze almadıysanız bırakın herkes kendi dünyasında mutsuz yaşasın . Çünkü hayatı boyunca mutsuz yaşamış ve mutsuzluğa alışmış bir ruh , mutluluktan yükseklere uçup yere çakılan bir ruhtan daha az hasarlıdır ve yaşama imkanı daha fazladır . Kitapta da göreceğiniz şey egosu kendinden on adım önde giden bir gerizekalının aaa beni nasıl sevmez ben ona gösteririm diye mahvettiği insanlar .
208 syf.
·8/10
Reşat Nuri'nin okuduğum 4-5 eserinden açık farkla en güzeli bu kitap. Hikaye sade, açık ve çok hoş anlatılmış. Sonu ise şaşırtıyor. Diğer eserlerine nazaran bu kitabın pek ön plana çıkmamış olması kötü. Önceliği bu kitaba vererek Reşat Nuri okumaya başlamalı diye düşünüyorum. Herkese tavsiye etmeden geçmiyorum. İyi okumalar.
Kitap sürekli birilerine yazılan mektup alıntılarından oluşuyor pek sürükleyici diyemem ama okur Homongolos takma adı yakıştırılan Ziya ile Sara'nın bakış açısından izliyor herşeyi. Finale gelecek olursak taş kalpli olarak tanımlanan Homongolos'unmu yoksa onu böyle yargılayan diğerlerininmi duygusuz olduğunu anlamış olacağız .Keyifli okumalar :))
208 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Roman, adından da anlaşılacağı gibi bir kadın düşmanının hikayesini anlatıyor. Konusu, Sara Hanım'ın 'kadın düşmanı' olarak söylenen Ziya Bey'i kendisine aşık etme çabalarıdır.

Reşat Nuri Güntekin beğendiğim romanlarına bir yenisini daha eklemiş. 1927 yılında Osmanlıca yayınlanan kitapta Cumhuriyet dönemi toplumunun bireysel farklılığı olan kişilere olan bakış açısı yansıtılmış. İnkılap kitabevi, o dönemde kullanılan kelimelerin günümüz Türkçesinde olan karşılıklarına yer vermesi çok iyi olmuş. Kitabı böylelikle daha rahat anlıyoruz.

Roman, mektuplardan oluşan 2 kısımdan oluşmaktadır. 1. kısımda olayları Sara karakterinden, 2. kısımda Ziya Bey (namı diğer Homongolos)'tan dinliyoruz. Kitabı yarım bırakmamanızı özellikle 2. kısımı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Sara karakterinin mektuplarını okurken kendisinin histrionik kişilik bozukluğuna sahip olduğunu düşündüm hep. Ziya Bey'in de mektuplarıyla kitabın psikoloji romanı olduğu söylenebilir.

Reşat Nuri Güntekin'in kesinlikle okunması gereken etkileyici romanlarından biridir. Okumak isteyenlere iyi okumalar dilerim :)

NOT: Homongolos ismi homonculus'tan gelmektedir. Homonculus:yapay insan demektir.
208 syf.
ÖNYARGILARINIZDAN KURTULMAK MI İSTİYORSUNUZ buyurun Homongolosun iyi yüreğinde buluşalım. İnsanları din,dil,ırk, güzel, çirkin,zayıf, şişman diye ayırmak istemiyorsanız okuyun okutun.
İnsanı insan yapan merhametidir, vicdanıdır.Homongolosu herkes tanımalı, tanıtmalı ki her şeyin bir kabuktan ibaret olduğunu anlamalı. Bu yüzden okuyun okutun :)
208 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10
Sâra güzelliğiyle insanların dikkatini çekmeye alışmış daha da aşırısı buna bağlanmış bir kızdır. Homangolos ise çirkin dünyaya gelmiş bir erkektir. Her ikiside dış görünüşün karaktere yansımasının bir örneğidir. Eser ise Reşat Nuri'nin okunmaya fazlasıyla değen eserlerinden.
Zannederim ki dünyanın tükenmez yorgunluklarından sonra mezarlarına giren ölüler de bu kadar rahat uyurlar.
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 17 - İnkılap kitabevi, 19. Baskı
...bir baliga,"Lutfen bes dakika denizden cikiniz da kumsalda oturalim...Sonra, yine donersiniz!" diyebilir misin?
Siz yalnızlığın hakikî mânasını bilmiyorsunuz... İnsan yalnızlığı hariçte değil kendi içinde aramalı.
Reşat Nuri Güntekin
Sayfa 182 - İnkılap Kitabevi, 2016

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Kadın Düşmanı
Baskı tarihi:
Nisan 2010
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751027207
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılâp Kitabevi
Yazarın, farklı kapak tasarımıyla daha önce yayımlanan diğer romanları gibi bu eser de ilk baskısı veya tefrikasından yararlanılarak yayına hazırlanmıştır. Okurun dönemin dilini ve Güntekin'in üslubunu anlayabilmesi açısından, editoryal müdahale yapılmayıp sadece baskı hataları düzeltilmiş ve gerekli dipnotlar eklenmiştir. 
(Tanıtım Bülteninden) 

Kitabı okuyanlar 929 okur

  • Sevda G
  • Kezban Şirin
  • Çiğdem ASLAN
  • miss monte
  • Bünyamin
  • sefa özüm
  • NURCAN ÖZCEYLAN ÇELEBİ
  • Özlem Aygün
  • Süleyman çiçek
  • Ahriman19

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.6
14-17 Yaş
%6.3
18-24 Yaş
%27.7
25-34 Yaş
%25.2
35-44 Yaş
%19.7
45-54 Yaş
%11.3
55-64 Yaş
%2.1
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%81.9
Erkek
%18.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%39.4 (104)
9
%25 (66)
8
%19.3 (51)
7
%7.6 (20)
6
%4.5 (12)
5
%1.5 (4)
4
%1.1 (3)
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%0.8 (2)

Kitabın sıralamaları