Bir Kadın Düşmanı

8,5/10  (48 Oy) · 
230 okunma  · 
50 beğeni  · 
1.703 gösterim
Yazarın, farklı kapak tasarımıyla daha önce yayımlanan diğer romanları gibi bu eser de ilk baskısı veya tefrikasından yararlanılarak yayına hazırlanmıştır. Okurun dönemin dilini ve Güntekin'in üslubunu anlayabilmesi açısından, editoryal müdahale yapılmayıp sadece baskı hataları düzeltilmiş ve gerekli dipnotlar eklenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789751027207
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Kimse. 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımın kitabı diyebilirim. Aşk hakkındaki görüşlerimi kökünden değiştirirken çirkin başrole de gizliden duyulan bi hayranlıkla doldurdu içimi.. her seferinde o son sayfaları yeniden okumak için ne zaman sıkışsam yardımına koştuğum yegane kitabım. acıyı nefes gibi somut hale getiren Reşat Nuri'ye birçok kez teşekkür ettim kendi içimde

Emre Akyüz 
26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Cirkin bir cocuk olarak dunyaya gelen Ziya(homongolos) kimse tarafindan sevilmemis, hor gorulmus bir cocuktur. Kendisi yatili mektepte kaldigi surece dayak yemis ve dislanmistir. Zaman ilerledikce icinde intikam duygusu artmis ve kendini dovus alaninda gelistirmis intikamini zamanla almistir. Cirkin biri olmasi sebebiyle kadinlardan uzak kalmis ta ki Sara ile tanisana kadar. Sara cok guzel bir kizdir. Ziya ise cok cirkin olmasi sebebiyle kadinlara hep uzak davranmis sevgiyi kendinden uzak tutmustur. Sara kendini begenmis biri olarak bir erkegin boyle davranmasini kaldiramamis ondan intikam almak, kendine asık etmek icin bir oyun duzenlemistir. Tabi ki sevgiden magrum Ziya'yi kandirmistir. Kendini begenmislik uzerine yazilmis ve toplumda cirkin olanin icinin temiz olmasinin hicbir onemi olmadigini vurgulayan bir eser. Keyifli okumalar.

Leyla Nur Bilici 
05 May 2016 · Kitabı okumadı · Beğendi · 5/10 puan

Kitap sürekli birilerine yazılan mektup alıntılarından oluşuyor pek sürükleyici diyemem ama okur Homongolos takma adı yakıştırılan Ziya ile Sara'nın bakış açısından izliyor herşeyi. Finale gelecek olursak taş kalpli olarak tanımlanan Homongolos'unmu yoksa onu böyle yargılayan diğerlerininmi duygusuz olduğunu anlamış olacağız .Keyifli okumalar :))

KubraYSN 
 21 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Sizler farkında değilsiniz belki ama bazı insanların sıkı sıkıya sarındıkları kalkanları onları ayakta tutan tek şeydir . Siz sırf egonuz uğruna o kalkanı kırarsanız ama ben bi şey yapmadım kendi hatası diyerek ancak vicdanınızı susturmaya çabalarsınız . Belki işe de yarar ama sonuç değişmez . Eğer birinin mutluluğu için çabalamayı göze almadıysanız bırakın herkes kendi dünyasında mutsuz yaşasın . Çünkü hayatı boyunca mutsuz yaşamış ve mutsuzluğa alışmış bir ruh , mutluluktan yükseklere uçup yere çakılan bir ruhtan daha az hasarlıdır ve yaşama imkanı daha fazladır . Kitapta da göreceğiniz şey egosu kendinden on adım önde giden bir gerizekalının aaa beni nasıl sevmez ben ona gösteririm diye mahvettiği insanlar .

inci bayram 
03 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

defalarca okusam da asla sıkılmayacağım bir kitap.Sonunda ağzım açık kalmıştı.Çünkü böyle bir son hiç beklemiyordum.Mektuplar şeklinde anlatılmasına rağmen hiç sıkıcı değil.Tarihi araştırırken nasıl bulunulan ortam şartlar önemliyse İnsanları değerlendirirken de yaşadıkları içinde kaldıkları ortamlar şartlar göz önünde olmalı.kitaptan anladıklarımdan biri de buydu.Kitabın bitmemesini istedim ya da güzel bi sonla bitmesini en azından ölmemesini.Kendimi kitaptaki kızın yerine koydum.Kesinlikle vicdan azabı çekerdim.Tavsiye diyorum kesinlikle okunmalı.

Mertcan 
14 Oca 19:00 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

2017'nin ilk kitabı.Yine bir edebiyat öğretmeni zorlaması ile okunan Reşat Nuri kitabı.Şimdiden söyleyeyim;yazacaklarım benim kendi görüşümdür.Nazik bir şekilde eleştirirseniz sevinir ve saygı duyarım

Öncelikle, Çalıkuşu gibi tat vermiyor bu kitap.Başıda sonuda ayrı bir sıkıcı.Sara denen kızımız kendini dünya güzeli sanan burnu havada bir kız.Homongolos ise bir kadın düşmanı.İşte kitapta bunların mücadelesi anlatılıyor.Buradan bile anlaşılıyor aslında kitabın nasıl olduğu.Bence okuduğum en kötü kitaplardan biriydi.Siz okursanız farklı düşünebilirsiniz.Bunlarda benim düşüncelerim.
Neyse,ben farklı kitapların içine atlamaya gidiyorum,iyi günler iyi okumalar kitap kurtları

Kitaptan 27 Alıntı

Büşra Tor 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Saadeti saklamak, derdi saklamaktan çok daha güç.

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 199 - İnkılâp Yayınları)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 199 - İnkılâp Yayınları)
Büşra Tor 
 07 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın manzaralarını sade başkasından işitmekle öğrenmiş bir anadan doğma kör tasavvur et Necdet... Bu biçârenin gözlerini en güzel bir yaz gününün manzarasına karşı dünyaya aç ve üç beş saniye sonra kapa...
Başının içinde bu hayal ile yaşayabilmesini nasıl ümit edersin?

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 204 - İnkılâp Yayınları)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 204 - İnkılâp Yayınları)
Şeyma Köse 
31 Oca 19:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, bu dünyada sevenler, sevilenler var. Görünüşte bunların başka insanlardan farkı yok. Bu, nasıl mümkün oluyor ? İnsan saadetin bu derecesine nasıl tahammül eder?

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 168)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 168)
Parafin 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu

Sonra genç erkekler sınıfı... Onları tasvire bilmem lüzum var mı? Bu yeni erkekler birbirlerine öyle benziyorlar ki... Bizim İstanbul grubumuzdaki erkek arkadaşların biraz çehrelerini değiştir, onları görmüş gibi olursun!.
Hepsinde aynı fikirler, aynı emeller, aynı iddialar...

Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 42)Bir Kadın Düşmanı, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 42)
3 /