Cezmi

7,6/10  (111 Oy) · 
475 okunma  · 
72 beğeni  · 
3.588 gösterim
Namık Kemal (21 Aralık 1840, Tekirdağ - 2 Aralık 1888, Sakız Adası), Türk milliyetçiliğinin öncülerinden, Genç Osmanlı hareketi mensubu yazar, gazeteci, devlet adamı ve şairdir.
Yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarına bağlı bir Tanzimat Devri aydınıdır. Bu kavramları Türk fikir hayatına ve edebiyatına sokan kişi kabul edilir. Heyecanlı, kavgacı kişiliği, akıcı parlaküslubu nedeniyle devrinin diğer yazarlarından daha fazla tanındı. ´´Vatan Şairi´´ ve ´´Hürriyet Şairi´´ olarak anılan Namık Kemal, şiirin yanı sıra tenkit, biyografi, tiyatro, roman, tarih ve makale türlerinden eserler verdi. Özellikle Türk Edebiyatının ilk edebi romanı olan ´´İntibah´´ ve batılı anlamda Türk Edebiyatının sahnelenen ilk tiyatro eseri olan ´´Vatan Yahut Silistre´´ eserleriyle ünlüdür. Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün eserleri ve fikirleriyle etkiledi.
Tekirdağ´daki evlerinin civarında bulunan tekkenin şeyhi Tokatlı Hafız Ali Rıza Efendi kendisine ´´Mehmet Kemal´´ adını verdi. Çocukluğu annesinin babası abdülatif paşa´nın yanında geçti. Abdilatif Paşa, Tekirdağ (Tekfurdağ) sancağında vali yardımcısı idi. Afyonkarahisar sancağına tayin edildiğinde ailece Afyon´a taşındılar. 1848 yılında annesi Zehra Hanım´ı Afyon´da kaybetti.Mehmet Kemal, yaşamını dedesinin yanında sürdürdü.
Abdülatif Paşa´nın değişik kentlerde görev yapması nedeniyle düzenli bir eğitime devam edemedi. Özel dersler aldı ve kendi kendini yetitirmeye çalıştı. Arapça ve Farsça öğrendi. Dedesi Afyon´daki vali yardımcılığı görevinin ardından ailesiyle İstanbul´a gelmişti. Orada, 3 ay Bayazid Rüştiyesine ve ardından 9 ay Valide Mektebi´ne devam etme fırsatı buldu.
z z 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise ikinci sınıfta okumuştum. Okumuştum da pek bir şey anlamamıştım. Romanlarından ziyade, şiirlerini daha çok severim Namık Kemal' in. Hala da öyle.

osman kılınç 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Namık kemalin bu romanında 16. yy sonlarında osmanlı ve iran arasında yapılan savaşlar, bu savaşlarda türk, tatar askerlerinin gösterdiği başarılar ve cezmi adında kahramanın cesur ve yiğitliği anlatılıyor..

Cezmi benzeri kitaplar

Senem Öcal 
08 Mar 12:49 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cezmi çok uzun zaman önce okuduğum bir kitap. Bu kitabı okumadan önce tarihi kitapları sevmezdim ama bu kitap ile beraber tarihi kitaplara olan bakış açımda değişti. Bu yüzden yıllar geçse de Cezmi'nin yeri benim için ayrı olacaktır.

yüksel tunç 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Türk edebiyatında ilkleri okumaya karar verdiğim zaman tanıştım Cezmi ile.Tarihi hep merak etmiş ama okurken sıkılmışımdır.Cezmi ile hersey değisti.Artık tarihi romanları zevkle ve heyacanla okumaya basladım.Tarihi, kitabın sayfalarında dolasarak yasamak ve ögrenmek harika.

Batuhan 
13 Nis 2017 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · Puan vermedi

Adil Giray'ın Perihan'ı sevdiği gibi sevmek lazım, Şehniyar'ın Adil Giray'a bağlandığı gibi bağlanmak ve Cezmi'nin Vatan aşkı gibi bir aşk yaşamalı insan.

ayhan özköroğlu 
30 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok insan Namık Kemal'i şiirlerinde görmek ve bulmak ister. Cezmi bu anlamda Vatan şairi Namık Kema'in ve hatta Türk edebiyatının ilk tarihi romanı olma özelliğini taşıyor. II.Selim dolayısı ile Şah döneminde, yarattığı kahramanı Cezmi ve onun gözünü budaktan esirgemeyen yiğit ve bir o kadar zeki kimliği ile damakta tat bırakan bir eser. Dolayısı ile günün şartlarında böyle bir eseri ortaya koymanın güçlükleri düşünülünce daha bir değerli benim için.

Çağla EKEN 
04 Mar 16:37 · Kitabı okudu · 11 günde · 10/10 puan

Kitap muazzamdı. Dili, anlatımı, yazarın kalemi,üslubu.. Kesinlikle Namık Kemal okumaya devam edeceğim. Hem tarih hem de aşk okuyoruz. Sürekli Cezmi'yi okumuyor olmamız da merak uyandırıcıydı. Hatta bir ara nerde bu Cezmi dedim. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

İlayda G. 
 07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarihi pek sevmediğim halde beni içine sürükleyen bir kitap oldu. Osmanlı ile İran arasındaki savaşta esir düşen şehzade ile şahın kız kardeşi arasındaki aşkı, sarayda çevrilen entrikaları okurken kendimi alamadım. Mutlaka okunmalı.

İzem Balık 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cezmi ilklerden biri olduğu için çoğu kişi kötü olacağını düşünür ama tam tersidir. Kitabın başında anlatıldığı dönemin tarihi olayları kısaca özetleyerek anlaşılabilirliğini arttırması da önemli bir özelliktir. Kitap Cezmi'nin hayatından başlayıp dost olduğu Adil Giray'ın hayatının akışıyla devam eder. Kitabın içinde aşkın hem ne kadar saf ve temiz olduğu hem de kötü bir kalpte olduğunda ne kadar bencil ve kirli olduğunu gösterir. Cezmi sıkı dostu Adil Giray için yaptıklarıyla ve ahlaki kişiliğiyle sizi kendisine hayran bırakan bir karakterdir. Kitabı okumayı düşünüp de ilk tarih romanı olduğu için ikilemde kalıyorsanız kesin okumanız gerektiğini söylerim.

Ahmet Yalçınkaya 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 41 günde · Beğendi · 10/10 puan

Namık kemal turkiyenin en büyük edebiyatçılarindan onu edebiyatçı kimliği kazandıran şaheser niteliğinde iki nadide eser ve mektupları vesikaları ve tiyatro metinleridir.Namık kemalin ilk eserini okudugumda intibah eserini gerçekten çok etkilendim ikinci romanı olan cezmiyi okumaya başladım.Namık kemal hicbir zaman siyaset ile bağdaşmaz onu özel kılan edebiyatçı kimliğidir.Vatanperver olan bir kişidir.Onun yaşadığı yıllarda kıymet bilinmemesi gerçek manada türk insaninin ayıbıdır.

3 /

Kitaptan 158 Alıntı

Mehmet Aldemir 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şair nedir? "Tabiatın en sevdalı zamanlarındaki hüzünlü gülümsemelerinden yaratılmış bir mahluk."

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 26 - Timaş Yayınları)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 26 - Timaş Yayınları)
İlayda G. 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mezarda ruh bulunmaz... Bir kere ruh görebilsek, kim bilir ne kadar güzeldir... Böyle etten kemikten yapılmış alelâde vücudu o derece güzelleştiren ruh değil de nedir?

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 283)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 283)

"İnsan esir olduktan sonra ister sarayda otursun, ister zindanda bulunsun, bence ikisi de birdir."

Cezmi, Namık KemalCezmi, Namık Kemal
Mehmet Aldemir 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Acıma duygularımız çok defa anne, yahut kadın kucağında; cüret ve cesaretimiz ise baba; yahut erkek koltuğu altında beslenip gelişir. Bu bakımdan cennet, anaların ayağı altında olduğu kadar babaların da koltuğu altında, kılıçlarının gölgesinde bulunabilir.

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 43 - Timaş Yayıncılık)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 43 - Timaş Yayıncılık)
İlayda G. 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Benim inancıma göre, hak etmeden yükselme, haklı mahrumiyetten bin kat fenadır. "

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 45)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 45)
Mehmet Aldemir 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Cenab-ı Hakk'ın bu dünyada masumlara en büyük ihsanının, en büyük nimetinin anneler olduğu inkâr edilemez. Fakat yine hikmet-i ilahi, bir yavruyu anasından mahrum bırakırsa, nispeten onun yerini tutacak birisini de onun yerine koyuyor.

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 43 - Timaş Yayınları)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 43 - Timaş Yayınları)

"Aslanlar da ava çıktığı zaman güneşe baktıklarında gözlerinin yaşarmaması mümkün müdür?.."

Cezmi, Namık KemalCezmi, Namık Kemal
İlayda G. 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şeytanın gönlünü bir ümitle doldurur ve bu ümidin gerçekleşeceğine inandırırsan onu bile aldatabilirsin.

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 195)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 195)