Adı:
Cezmi
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
356
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052111338
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınları
Baskılar:
Cezmi
Cezmi
Cezmi
Cezmi
Cezmi
Namık Kemal (21 Aralık 1840, Tekirdağ - 2 Aralık 1888, Sakız Adası), Türk milliyetçiliğinin öncülerinden, Genç Osmanlı hareketi mensubu yazar, gazeteci, devlet adamı ve şairdir.
Yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarına bağlı bir Tanzimat Devri aydınıdır. Bu kavramları Türk fikir hayatına ve edebiyatına sokan kişi kabul edilir. Heyecanlı, kavgacı kişiliği, akıcı parlaküslubu nedeniyle devrinin diğer yazarlarından daha fazla tanındı. ´´Vatan Şairi´´ ve ´´Hürriyet Şairi´´ olarak anılan Namık Kemal, şiirin yanı sıra tenkit, biyografi, tiyatro, roman, tarih ve makale türlerinden eserler verdi. Özellikle Türk Edebiyatının ilk edebi romanı olan ´´İntibah´´ ve batılı anlamda Türk Edebiyatının sahnelenen ilk tiyatro eseri olan ´´Vatan Yahut Silistre´´ eserleriyle ünlüdür. Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün eserleri ve fikirleriyle etkiledi.
Tekirdağ´daki evlerinin civarında bulunan tekkenin şeyhi Tokatlı Hafız Ali Rıza Efendi kendisine ´´Mehmet Kemal´´ adını verdi. Çocukluğu annesinin babası abdülatif paşa´nın yanında geçti. Abdilatif Paşa, Tekirdağ (Tekfurdağ) sancağında vali yardımcısı idi. Afyonkarahisar sancağına tayin edildiğinde ailece Afyon´a taşındılar. 1848 yılında annesi Zehra Hanım´ı Afyon´da kaybetti.Mehmet Kemal, yaşamını dedesinin yanında sürdürdü.
Abdülatif Paşa´nın değişik kentlerde görev yapması nedeniyle düzenli bir eğitime devam edemedi. Özel dersler aldı ve kendi kendini yetitirmeye çalıştı. Arapça ve Farsça öğrendi. Dedesi Afyon´daki vali yardımcılığı görevinin ardından ailesiyle İstanbul´a gelmişti. Orada, 3 ay Bayazid Rüştiyesine ve ardından 9 ay Valide Mektebi´ne devam etme fırsatı buldu.
Öncelikle bu etkinliği yapıp, bu kitabı yeniden okumama vesile olan Ömer Gezen' e teşekkürler.
Tanzimat I. dönem eserleri ve sanatçıları çok önemli ve değerli benim için. Dil biraz daha hafif, sanat kaygısı daha az ve toplumsal konular daha fazla işlenmiş, en güzeli.

Namık Kemal hem şiir hem roman alanında başarılı eserler vermiş olan, başarılı sanatçılarımızdan biri. Eserlerinin değerini bilip, sahip çıkmak gerek.

Namık kemal; vatan şairi, "Hürriyet kasidesi" adlı şiiriyle gönüllere taht kurmuş Jön Türkümüzdür. (?) Sürgüne uğraması beni pek şaşırtmıştı, istibdat yönetimine de denk gelmemişti? :/

İlk tarihi romanın "vatan şairi, vatan sevdalısı" olan Namık kemal tarafından yazılması tabii ki de şaşırtmadı. Eser "Cezmi, Şehriyar, Perihan ve Adil Giray" ana karakterlerinden oluşuyor. Ilk başta Cezmi'nin kahramanlıklarını konu alacağını düşünmüştüm. Cezmi'nin Adil Giray'a olan sadakati, Şehriyar ve Perihan arasında geçen tartışmalar vs vs..

Tarih kitapları okumaktan zevk alıyorum. Kitap başlarda sizi biraz sıkabilir ancak tanzimat döneminden bugüne tarihi romanların geliştiğinin farkına böyle varabiliriz sanırım.

Etkinlik sayesinde benimde tanzimat dönemi hakkındaki bilgilerim tazelenmiş oldu, Ömer Gezen' e tekrardan teşekkür ederim. :D

NOT:Inceleme yapmayı pek beceremiyorum ama umarım bu kitabı okumanıza vesile olabilirim.. :D
Cezmi,temelinde Kanuni'nin oğlu olan II.Selim zamanında yapılan Osmanlı-İran Savaşlarını konu alıyor.Aslında kitabı okumaya başlamadan önce beklentim Cezmi diye birinin çıkıp bu savaşlarda gösterdiği kahramanlıkları anlatmasıydı.Nitekim başlangıçta öyle oldu.Birkaç bölüm dönemin devlet adamları ve ülkelerin siyasetleri hakkında bilgiler vererek ilerlerken tam da beklediğim gibi Cezmi icraatlerine başlamıştı.Sonra Osmanlı için savaşan Kırım şehzadeleri Adil Giray ve Gazi Giray'ın İran'a esir düşmesinden sonra roman bambaşka yerlere gitti.İş Cezmi'den çıkıp Adil Giray merkezli bir saray entrikaları romanına döndü.Ben tarihi romanlarda bu tarz entrikalardan acayip sıkılsam bile yine de keyifle okudum.Beklediğim kurguyu bulamasam da bulduğum kurguyu sevdim diyebilirim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.439 Oy)19.207 beğeni43.817 okunma3.067 alıntı184.849 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.796 Oy)13.524 beğeni34.867 okunma3.465 alıntı147.573 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.532 Oy)7.947 beğeni21.546 okunma4.059 alıntı130.779 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.968 Oy)8.939 beğeni26.572 okunma2.711 alıntı116.079 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.317 Oy)5.164 beğeni18.942 okunma827 alıntı78.211 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (3.175 Oy)3.382 beğeni15.132 okunma852 alıntı47.066 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.632 Oy)9.134 beğeni25.578 okunma1.606 alıntı128.473 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.346 Oy)5.136 beğeni17.105 okunma3.589 alıntı110.053 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.037 Oy)5.450 beğeni17.503 okunma1.021 alıntı60.817 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.628 Oy)8.905 beğeni28.997 okunma860 alıntı141.020 gösterim
16. yüzyılda yaşanan Osmanlı-İran savaşının, Türk askeri Cezmi, Türk ordusuna destek veren Kırım Hanı Adil Giray, İran Şahı'nın kız kardeşi Perihan ve Şah'ın karısı Şehriyar karakterleri üzerinden anlatıldığı bir roman. Savaşın oluşum sebepleri, gelişimi, Osmanlı ve İran Devletlerindeki makam mevki mücadeleleri birçok entrikayla birlikte işleniyor. Eserde İran ve Osmanlı arasındaki mezhep farklılığı ve milliyetçilik üzerine Namık Kemal'in önemli yorumlarını görüyoruz. Yine Kanuni'den sonra bozulan Devlet yönetim anlayışı Namık Kemal tarafından eleştirel boyutta ele alınıyor. Roman anlatılan bölümlere göre bazen savaş sahnelerinin anlatıldığı sürükleyici bir esere, bazen ikili ilişkiler ve entrikaların ön plana çıktığı pembe bir diziye, bazen Namık Kemal'in araştırma ve incelemelerini ortaya koyduğu bir tarih kitabına, bazen de şiirlerle donatılmış bir kitaba dönüşüyor. Anlayacağınız çok boyutlu, akıcı ve sürükleyici bir eser. Yazdıkları ve söyledikleri sonucu Osmanlı'da sürgünlerin adamı haline gelen Namık Kemal'in, düşünce ve görüşlerini anlamak için de faydalı bir eser olduğunu belirtiyor, iyi okumalar diliyorum.
Lise ikinci sınıfta okumuştum. Okumuştum da pek bir şey anlamamıştım. Romanlarından ziyade, şiirlerini daha çok severim Namık Kemal' in. Hala da öyle.
Cezmi çok uzun zaman önce okuduğum bir kitap. Bu kitabı okumadan önce tarihi kitapları sevmezdim ama bu kitap ile beraber tarihi kitaplara olan bakış açımda değişti. Bu yüzden yıllar geçse de Cezmi'nin yeri benim için ayrı olacaktır.
Namık kemalin bu romanında 16. yy sonlarında osmanlı ve iran arasında yapılan savaşlar, bu savaşlarda türk, tatar askerlerinin gösterdiği başarılar ve cezmi adında kahramanın cesur ve yiğitliği anlatılıyor..
Adil Giray'ın Perihan'ı sevdiği gibi sevmek lazım, Şehniyar'ın Adil Giray'a bağlandığı gibi bağlanmak ve Cezmi'nin Vatan aşkı gibi bir aşk yaşamalı insan.
Türk edebiyatında ilkleri okumaya karar verdiğim zaman tanıştım Cezmi ile.Tarihi hep merak etmiş ama okurken sıkılmışımdır.Cezmi ile hersey değisti.Artık tarihi romanları zevkle ve heyacanla okumaya basladım.Tarihi, kitabın sayfalarında dolasarak yasamak ve ögrenmek harika.
Cezmi Vatan şairi Namık Kema'in ve Türk edebiyatının ilk tarihi romanı olma özelliğini taşıyor. II.Selim dolayısı ile Şah döneminde, yarattığı kahramanı Cezmi ve onun gözünü budaktan esirgemeyen yiğit ve bir o kadar zeki kimliği ile damakta tat bırakan bir eser. Dolayısı ile günün şartlarında böyle bir eseri ortaya koymanın güçlükleri düşünülünce hem hikaye kurgusu hem tarihi hadiselerin temasları hem de kahramanların yüklendiği anlam daha bir değerli benim için.
Yaklașık olarak 2 aydır elimde sürünmekte olan 'Edebiyatımızın ilk tarihi romanı' diye nitelendirilen Cezmi, Namık Kemal'in șairaneliğinin parçacıkları ile dolu resmen. Bu eser yalnızca tarihi bir olayı anlatmıyor. Içerisinde șiir mi dersiniz, Mektubatlar mı dersiniz her türlü türü ısrarla okuyucusuna sunuyor.

Cezmi karakterini daha fazla okumak ve tahlil etmek isterdim ancak yazar Adil Giray ve Perihan üzerinden anlatımı sergilemiș. Ne yazık ki kitapta beni çok sıkan ve bunaltan uzunlukta betimleme ve gereksiz hadiselerde mevcuttu. Namık Kemal Usta gerçekten ilklerin ve harikalıkların șairi ancak bu romanda tam bir belirginlik olușturamamıș. Eserinde birçok karmașa hakim. Ama șunu söyleyebilirim, içinde o kadar güzel bir sanat var ki; amaan hatalı romansa hatalı, sanat kokuyor sanat demeden edemiyorsunuz. Özellikle son dakikalae çok heyecanlı idi. Herkesin okuyabileceği bir kitap değil.
Kitap muazzamdı. Dili, anlatımı, yazarın kalemi,üslubu.. Kesinlikle Namık Kemal okumaya devam edeceğim. Hem tarih hem de aşk okuyoruz. Sürekli Cezmi'yi okumuyor olmamız da merak uyandırıcıydı. Hatta bir ara nerde bu Cezmi dedim. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
Pdf veya kitap olarak okumadım, sizin çok eleştirdiğiniz Wattpad uygulaması sayesinde okudum.
https://my.w.tt/qmoOxTu55K
Wattpad'de Türkçe Klasikler hesabı açıldı, tavsiye ederim.
Adil Giray'ın ve Perihan'ın sevdasından lazım bize. Cezmi'nin cesaretinden lazım.

Cezmi'nin kanıyla yazılan beyitten dizeler bırakıyorum buraya;
"Şayet şehit olmasaydın yüceliğinin sonu gelmeyecekti.
Makamın öyle yükseldi ki, göğün son katı, tahtın olsun."
O uzaklardan gelen ses durmuyor, beni daha yükseklere doğru uçurmak istercesine haykırıyordu:
"Yüksel...! Üç buçuk satır ilminle yetinme!..
Namık Kemal
Sayfa 184 - Kent Yayıncılık
Şair nedir? "Tabiatın en sevdalı zamanlarındaki hüzünlü gülümsemelerinden yaratılmış bir mahluk."
Namık Kemal
Sayfa 26 - Timaş Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Cezmi
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
356
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052111338
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dorlion Yayınları
Baskılar:
Cezmi
Cezmi
Cezmi
Cezmi
Cezmi
Namık Kemal (21 Aralık 1840, Tekirdağ - 2 Aralık 1888, Sakız Adası), Türk milliyetçiliğinin öncülerinden, Genç Osmanlı hareketi mensubu yazar, gazeteci, devlet adamı ve şairdir.
Yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarına bağlı bir Tanzimat Devri aydınıdır. Bu kavramları Türk fikir hayatına ve edebiyatına sokan kişi kabul edilir. Heyecanlı, kavgacı kişiliği, akıcı parlaküslubu nedeniyle devrinin diğer yazarlarından daha fazla tanındı. ´´Vatan Şairi´´ ve ´´Hürriyet Şairi´´ olarak anılan Namık Kemal, şiirin yanı sıra tenkit, biyografi, tiyatro, roman, tarih ve makale türlerinden eserler verdi. Özellikle Türk Edebiyatının ilk edebi romanı olan ´´İntibah´´ ve batılı anlamda Türk Edebiyatının sahnelenen ilk tiyatro eseri olan ´´Vatan Yahut Silistre´´ eserleriyle ünlüdür. Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk´ün eserleri ve fikirleriyle etkiledi.
Tekirdağ´daki evlerinin civarında bulunan tekkenin şeyhi Tokatlı Hafız Ali Rıza Efendi kendisine ´´Mehmet Kemal´´ adını verdi. Çocukluğu annesinin babası abdülatif paşa´nın yanında geçti. Abdilatif Paşa, Tekirdağ (Tekfurdağ) sancağında vali yardımcısı idi. Afyonkarahisar sancağına tayin edildiğinde ailece Afyon´a taşındılar. 1848 yılında annesi Zehra Hanım´ı Afyon´da kaybetti.Mehmet Kemal, yaşamını dedesinin yanında sürdürdü.
Abdülatif Paşa´nın değişik kentlerde görev yapması nedeniyle düzenli bir eğitime devam edemedi. Özel dersler aldı ve kendi kendini yetitirmeye çalıştı. Arapça ve Farsça öğrendi. Dedesi Afyon´daki vali yardımcılığı görevinin ardından ailesiyle İstanbul´a gelmişti. Orada, 3 ay Bayazid Rüştiyesine ve ardından 9 ay Valide Mektebi´ne devam etme fırsatı buldu.

Kitabı okuyanlar 689 okur

 • Oktay Aygan
 • Sezer Sancaktaroğlu
 • Mustafa Hidir
 • Yavuz Selim ZIK
 • Eda Albayrak
 • Semih
 • Güngör Mert
 • Muharrem ALEMDAR
 • Berkay
 • Özgür

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.1
14-17 Yaş
%5.1
18-24 Yaş
%31.4
25-34 Yaş
%34.3
35-44 Yaş
%19.1
45-54 Yaş
%6.8
55-64 Yaş
%1.3
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%62.5
Erkek
%37.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19 (30)
9
%16.5 (26)
8
%17.1 (27)
7
%19.6 (31)
6
%13.9 (22)
5
%7 (11)
4
%1.3 (2)
3
%0.6 (1)
2
%1.3 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları