Cezmi

7,6/10  (95 Oy) · 
437 okunma  · 
62 beğeni  · 
3.181 gösterim
Türk Edebiyatı’nın ilk tarihi romanı olma özelliği taşıyan Cezmi, 1880’de ilk kez basılmıştır. Kitap iki cilt olarak düşünülse de ikinci cildi yazılmamıştır.

Kitapta, II. Selim döneminde İranlılarla yapılan savaşta yer alan vatansever asker Cezmi’nin başından geçen olaylar anlatılmaktadır. Cezmi yiğit bir sipahi olduğu kadar, aynı zamanda bilgin bir şairdir. Ciritte, atlı sporda ustadır.

Namık Kemal Cezmi’yi genç, cesur, vatanını ve milletini her şeyden çok seven bir karakter olarak öne çıkarırken, topluma “herkes vatanı için elinden gelen her şeyi yapmalı, hatta canını bile seve seve vermeli” mesajı vermek ister.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  382
 • ISBN:
  6055768362
 • Yayınevi:
  Sis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
z z 
18 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise ikinci sınıfta okumuştum. Okumuştum da pek bir şey anlamamıştım. Romanlarından ziyade, şiirlerini daha çok severim Namık Kemal' in. Hala da öyle.

osman kılınç 
05 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Namık kemalin bu romanında 16. yy sonlarında osmanlı ve iran arasında yapılan savaşlar, bu savaşlarda türk, tatar askerlerinin gösterdiği başarılar ve cezmi adında kahramanın cesur ve yiğitliği anlatılıyor..

Cezmi benzeri kitaplar

yüksel tunç 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Türk edebiyatında ilkleri okumaya karar verdiğim zaman tanıştım Cezmi ile.Tarihi hep merak etmiş ama okurken sıkılmışımdır.Cezmi ile hersey değisti.Artık tarihi romanları zevkle ve heyacanla okumaya basladım.Tarihi, kitabın sayfalarında dolasarak yasamak ve ögrenmek harika.

İlayda G. 
 07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tarihi pek sevmediğim halde beni içine sürükleyen bir kitap oldu. Osmanlı ile İran arasındaki savaşta esir düşen şehzade ile şahın kız kardeşi arasındaki aşkı, sarayda çevrilen entrikaları okurken kendimi alamadım. Mutlaka okunmalı.

İzem Balık 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cezmi ilklerden biri olduğu için çoğu kişi kötü olacağını düşünür ama tam tersidir. Kitabın başında anlatıldığı dönemin tarihi olayları kısaca özetleyerek anlaşılabilirliğini arttırması da önemli bir özelliktir. Kitap Cezmi'nin hayatından başlayıp dost olduğu Adil Giray'ın hayatının akışıyla devam eder. Kitabın içinde aşkın hem ne kadar saf ve temiz olduğu hem de kötü bir kalpte olduğunda ne kadar bencil ve kirli olduğunu gösterir. Cezmi sıkı dostu Adil Giray için yaptıklarıyla ve ahlaki kişiliğiyle sizi kendisine hayran bırakan bir karakterdir. Kitabı okumayı düşünüp de ilk tarih romanı olduğu için ikilemde kalıyorsanız kesin okumanız gerektiğini söylerim.

Ahmet Yalçınkaya 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 41 günde · Beğendi · 10/10 puan

Namık kemal turkiyenin en büyük edebiyatçılarindan onu edebiyatçı kimliği kazandıran şaheser niteliğinde iki nadide eser ve mektupları vesikaları ve tiyatro metinleridir.Namık kemalin ilk eserini okudugumda intibah eserini gerçekten çok etkilendim ikinci romanı olan cezmiyi okumaya başladım.Namık kemal hicbir zaman siyaset ile bağdaşmaz onu özel kılan edebiyatçı kimliğidir.Vatanperver olan bir kişidir.Onun yaşadığı yıllarda kıymet bilinmemesi gerçek manada türk insaninin ayıbıdır.

Afşin 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Namık Kemalin şiire olan becerisine nazaran nesirde o kadar da başarı sağlayamadığını anladım. Namık Kemal'in bu eserini lise yıllarından beri bilirdim ancak okumak bugüne nasipmiş. Türk edebiyatının ilklerinden olması sebebiyle okusam da bana çok artı katan bir eser olmadı. Bu kitabın yazılmasından sonra Kemal Tahir'ler Turgut Özakmanlar Yakup Kadriler çıkarmış bir milletin evladı olarak da edebiyatımızdaki ilerlemeyi doğrudan görme ve değerlendirme yapma şansım oldu en azından.

ayhan özköroğlu 
30 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok insan Namık Kemal'i şiirlerinde görmek ve bulmak ister. Cezmi bu anlamda Vatan şairi Namık Kema'in ve hatta Türk edebiyatının ilk tarihi romanı olma özelliğini taşıyor. II.Selim dolayısı ile Şah döneminde, yarattığı kahramanı Cezmi ve onun gözünü budaktan esirgemeyen yiğit ve bir o kadar zeki kimliği ile damakta tat bırakan bir eser. Dolayısı ile günün şartlarında böyle bir eseri ortaya koymanın güçlükleri düşünülünce daha bir değerli benim için.

Mert Kurtaran 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazıldığı döneme ve Şah devri İran'ıyla yapılan savaşları ustaca anlatması bakımından sadece 19. yüzyılın değil, Türk edebiyatındaki en iyi tarihi romanlar arasında yer alması gereken kitaptır. Tavsiye ederim.

Anıl Ersoy 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İran ve Osmanlı arasında bir asker.
Kurtarılmayı bekleyen bir esir ve saray içinde geçen bin bir türlü acem oyunu.
Tarihi sevenlerin bir çırpıda okuyacağı bir roman.

3 /

Kitaptan 150 Alıntı

Mehmet Aldemir 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Şair nedir? "Tabiatın en sevdalı zamanlarındaki hüzünlü gülümsemelerinden yaratılmış bir mahluk."

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 26 - Timaş Yayınları)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 26 - Timaş Yayınları)
İlayda G. 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mezarda ruh bulunmaz... Bir kere ruh görebilsek, kim bilir ne kadar güzeldir... Böyle etten kemikten yapılmış alelâde vücudu o derece güzelleştiren ruh değil de nedir?

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 283)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 283)

"İnsan esir olduktan sonra ister sarayda otursun, ister zindanda bulunsun, bence ikisi de birdir."

Cezmi, Namık KemalCezmi, Namık Kemal
İlayda G. 
16 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Benim inancıma göre, hak etmeden yükselme, haklı mahrumiyetten bin kat fenadır. "

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 45)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 45)
Mehmet Aldemir 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Cenab-ı Hakk'ın bu dünyada masumlara en büyük ihsanının, en büyük nimetinin anneler olduğu inkâr edilemez. Fakat yine hikmet-i ilahi, bir yavruyu anasından mahrum bırakırsa, nispeten onun yerini tutacak birisini de onun yerine koyuyor.

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 43 - Timaş Yayınları)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 43 - Timaş Yayınları)

"Aslanlar da ava çıktığı zaman güneşe baktıklarında gözlerinin yaşarmaması mümkün müdür?.."

Cezmi, Namık KemalCezmi, Namık Kemal
Mehmet Aldemir 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Acıma duygularımız çok defa anne, yahut kadın kucağında; cüret ve cesaretimiz ise baba; yahut erkek koltuğu altında beslenip gelişir. Bu bakımdan cennet, anaların ayağı altında olduğu kadar babaların da koltuğu altında, kılıçlarının gölgesinde bulunabilir.

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 43 - Timaş Yayıncılık)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 43 - Timaş Yayıncılık)
İlayda G. 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şeytanın gönlünü bir ümitle doldurur ve bu ümidin gerçekleşeceğine inandırırsan onu bile aldatabilirsin.

Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 195)Cezmi, Namık Kemal (Sayfa 195)