İntibah

7,6/10  (587 Oy) · 
3.241 okunma  · 
448 beğeni  · 
10.077 gösterim
Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Ali Bey, yirmi iki yaşlarında iyi bir eğitim ve öğrenim görmüş bir gençtir. Yalnız hayat tecrübesinden yoksundur. 19.yy.'ın seçkin gezinti yerlerinden biri olan Çamlıca'da dolaşırken çok güzel bir kadınla tanışır. Kadının adı Mahpeyker'dir. Genç adam, ilk karşılaşmada ilgi duyduğu bu kadını derin bir aşkla sevmeğe başlar.

Bu ilk tanışmadan sonra hemen her hafta Mahpeyker'le buluşmak üzere Çamlıca'ya gider. Oysa kadının kirli bir geçmişi vardır ve Ali Bey'in sevgisine layık değildir. Bu durumun farkında olmayan ve onu da kendisi gibi temiz bir sevda içinde hayal kuran genç adam, kısa zamanda evini ve işini ihmal etmeye başlar. Zamanla geceleri bile evine uğramadığı bile olur. Bir süre sonra ailesi, Ali Bey'in durumunu öğrenirler. Onu, zor kullanarak, bu durumdan kurtarmaya çalışırlar ve başka çarelere başvururlar. Ali Bey'in annesi eve genç ve çok güzel bir cariye alır. Cariye'nin adı Dilaşub'dur. Bu cariye temiz, saf, iyi ahlaklı bir gencecik kızdır. Annenin amacı, Ali Bey'in Dilaşub'u sevmesi, böylelikle Mahpeyker'den kurtarmasıdır. Ne yazık ki bu çare yetersiz kalmıştır. Ali Bey Dilaşbu'un farkında bile değildir. Her geçen gün çoğalan bu sevda Çamlıça'ya, Mahpeyker'e Ali sürüklemeye devam eder.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9786059078320
 • Yayınevi:
  Araf Yayınları
 • Kitabın Türü:
İnci Küpeli Kız 
 26 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Tanzimat'ın bağrından kopmuş bir Namık Kemal... Edebiyatımızın ilk edebi romanı olan İntibah(Uyanış)...
Türk filmi izler gibi bir histi bu kitabı okumak. Cariyeler, fahişeler, kötü kalpli Erol Taş kılıklı amcalar...
Masum yirmi yaşlarında temiz kalpli, ahlaklı bir katibimiz var. Bu Ali Bey hayatının hatasını yaparak bir fahişeye aşık oluyor. Sonra hatasını anlayıp bu kötü niyetli kadından bağını kopardıktan sonra kendi gibi temiz olan Dilaşub ile evleniyor ve film o zaman başlıyor.... Namık Kemal'in öyle içten bir anlatımı var ki kitaptaki olayları anlatırken aynı zamanda tepkiler veriyor. "...kadın defolup gitti." , "...kötü niyetli karı iğrenç düşünceleri ile baş başa kaldı." gibi daha hatırlayamadığım birçok cümle vardı.:) Kitabın sonu bana Kuyucaklı Yusuf'u hatırlattı. Kitabın yayinevine iyi bakarak alın. Çünkü böyle eski kitapların redaksiyonunun iyi olması gerekiyor. Benimki Panama Yayınlarındandı. Okurken gayet rahat okudum kelimeler yabancı gelmedi hiç...
Tavsiye eder misin derseniz, ağlamaklı Türk Filmi sevenlere mutlaka tavsiye ederim:) Keyifli okumalar olsun...