İntibah

7,2/10  (292 Oy) · 
1.791 okunma  · 
192 beğeni  · 
4.930 gösterim
Gayet iyi bir eğitim görmüş, oldukça duygulu, kibar ve hoş bir insan olan Ali Bey, çok varlıklı bir ailenin tek çocuğudur. Fakat her ne kadar kültürlü bilgili, lisan bilip, gün görmüş olsa da, bütün bunlar Ali Bey'in kişiliğinin gelişmesinde pek etkili olmamıştır. Esasen tutkularının esiri olan, sorumsuzluk ve aylaklığı çok seven Ali Bey, bir süre sonra babası vefat edince tamamen başıboş kalarak, aylaklığa iyiden iyiye kapılır . Ve ilk zamanlar pek hoşlandığı fakat sonra tutkunu olduğu Çamlıca semti bu aylaklığın adresi olur. Birgün çalıştığı kalemdeki arkadaşlarıyla beraber Çamlıca mesiresinde dolaştığı sıralarda bir arabanın içinde gördüğü ve sonradan adının Mahpeyker olduğunu öğrendiği kadına rastlayıp, ona tutulur. Ve kısa süre sonra Mahpeyker'i yalıya getirir. Artık gözü Mahpeyker'den başkasını görmeyen Ali Bey'in bu acıklı durumuna üzülen ve Mahpeyker'den de hiç hoşlanmayan validesi, yalıya Dilaşub adında güzeller güzeli bir cariye getirir. Ali Bey'in validesinin amacı, aslında sağlam bir kişilik olmayan bu Mahpeyker'den oğlunu kurtarmak ve oğlunun düşeceği ruh buhranını güzel cariye Dilaşub ile doldurmaktadır. Ali Bey, bir gün eve döndüğünde Mahpeyker evde değildir. Ancak ertesi gün eve gelen Mahpeyker'in bu davranışına Ali Bey çok kızar. Nihayet çıkan kavga sonucu ayrılırlar. Mahpeyker'in gidişinden kısa bir süre sonra Ali Bey, Dilaşub'a âşık olmaya başlar. Yalıdan kovulduktan ve boşalan yerini Dilaşub'un doldurmasını bir türlü hazmedemeyen Mahpeyker öc alma peşindedir. Olaylar bundan sonra trajik şekilde gelişir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9759088843
 • Yayınevi:
  Akvaryum Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Uğur Ukut 
 30 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Spoiler içerir. Konusu itibarı ile içine çeken bir aşk ve hayat öyküsü. Genç, terbiyeli ve iş sahibi birinin ön yargı ve hataları ile düştüğü hazin durumlar ve çevresinde ki ölümcül etkileri. Ne yazık ki yazarın son cümlesi "son pişmanlık fayda etmez" dilinin ağır olması ve çok uzun cümleleri hasebi ile karışık gibi geliyor, ama çözüm Kolay oluyor. Okunması kazançtır.

Kezban Kırgöz 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sıkılmadan okuduğum bir romandı.İlk edebi romanımız olduğu için merak ediyordum.Anlatımı akıcı ve sürükleyiciydi.Kısacası 'Son pişmanlık fayda etmez.'Sevdiğimiz biri hakkında bir şey duyuyorsak en azından karşımızdaki insana açıklaması için fırsat tanımımız gerekir.İyiligimizi düşünen insanlar gibi kötülüğümüzü düşünen insanlarda olabilir.İnsanlar bir şeye körü körüne inanmamalı.Belkide bizim için doğru olan onlar için büyük bir yanlıştır.

Başucumda Kitap 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kısaca konusuna değinecek olursak "bir erkeğin, bir aşığın, aşkı iki taraflı görüp gözünü kör edeni seçmesi, bu uğurda arkadaşlarını, annesini dahi umursamaması" diyebiliriz. Kitabı bir ay önce okuyup şuanda yorumunu yapmam belki bazı cümlelerimi kısaltacaktır fakat asla Namık Kemal'in kalemine duyduğum hayranlığımı ve kitabın değerini azaltamaz.

Aşkı, o mükemmel hisleri, kalbe dokunulmasını yenice hisseden bir adam, karşısında adı birçok erkek tarafından anılan bir kadın, oğlunu tüm derinliğiyle düşünen ve kederinden ölebilen bir anne ve gerçek, saf aşk. Kitap başlı başına bu hislere sahip karakterlerden oluşuyor. Aşkın iyi ve kötü tarafı, sevenin şanssızlığı, kör edici özelliği de çok iyi şekilde işlenmiş. Kitap alışılagelmiş aşk kitaplarından fazla farklı. İçerisindeki gerçek insanlık, insanlığın ve evrenin hissedebileceği en yüksek mertebeye, dereceye sahip olan bir duygu var. İnsan bu kadar mükemmelleştirilmişken gerçeklerle de indirgeniyor. Edebiyatın benim için en önemli özelliği budur.

Kitap cidden zor. Namık Kemal'in cümleleri gözlerimi 8-10 açmama sebebiyet verdi ve oldukça da yorucuydu fakat tanımlar, kalbinizi ve beyninizi sert biçimde okşayan gerçekler, bölümle ilgili mısralar beni benden aldı diyebilirim.
Ayrıca Namık Kemal'in okurla konuşması, konuyu anlatması çok hoşuma gitti. Bir kitabı okurken yazarınla muhabbet etmeyi pek severim.
İntibah, Türk Edebiyatı alanında yazılan ilk edebi roman. Her edebiyat severin okuması gereken kitaplardan.

Kubra B. 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Edebiyata aşık bir insan olarak edebiyatımızdaki ilk Edebi romanı biraz geç okudum. İntibah tam bir Tanzimat romanı; halkı eğitmeni amaçlayan, öğütler veren.. Tanzimatın temeli olan "halk için sanat" görüşünü çok güzel yansıtıyor. Kitapta çok sık bulunan uzun cümleler yer yer okuyanı sıksa da genel itibariyle ben çok keyif aldım. Uzun lafın kısası okuduğunuz şeyin "Edebiyat" olduğunu hissetmek istiyorsanız bu kitabı okuyun derim.

Ceren Acer 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İntibah romanı, Türk Edebiyatında ilk edebi roman olma özelliği taşıması dolayısıyla önemli bir yere sahiptir. Ama oldukça yalın üsluplu ve sıradan bir işleyişe sahip olduğunu düşünüyorum. Namık Kemal, Ali Bey vasıtasıyla aşkın yanlış seçimlerde kötü sonuçlar doğurabileceğini, Dilaşub vasıtasıyla da aşkın güzel olan yüzünü kaleme almıştır. Herkesin kütüphanesinde bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Yaren Sıla Koç 
 05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk edebi roman olduğu için merak ettiğim ve böylelikle okumaya karar verdiğim bir kitap. Ali Bey adlı baş karakterin yaşadığı ilk aşk ve bunun sonucunda kendinde meydana gelen değişiklikler anlatılmaktadır.
Karakterli, dürüst ve namuslu bir adam olan Ali Bey, Mahpeyker adında bir kadına aşık olduktan sonra onun gibi karaktersiz, yalan söyleyen biri haline gelir. Daha sonra bu durumun farkına varan Ali Bey, annesinin oğlu için tuttuğu Dilaşub adındaki cariyeyle aşk yaşamaya başlıyor. Dilaşub, iyi niyeti yüzüne yansımış bir genç kız. Ancak Mahpeyker türlü entrikalar yapıyor. Bunları geniş bir şekilde anlatmak isterdim ama spoiler vermek istemiyorum.
Ben edebi değeri yüksek kitaplar okumayı seviyorum. Herkesin kütüphanesinde de ilk edebi romanımızın bulunması gerektiğini düşünüyorum

Handan sarıcaoğlu 
19 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Namık Kemal. . Lisede çok fazla duyduğum ama bir türlü eserlerini okuyamadığım yazar. O zamanlar pek kitap meraklısı değildim sanırım. Kitaba gelecek olursam, ilk edebî roman kendisi. Gayet de güzel bir kitap hiç sıkmadı beni ordan burdan duyduğum yorumlara aldırmadım sıkıcı vs.gibi .. DİLAŞUP kendisinin sevgisine hayran kaldım. Zaten sadece filmlerde kitaplarda olur böyle karakterler. . Okurken çok üzüldüm ve sinirlendiğim yerlerde oldu en çokda ALİ BEY.. şunuda anladım ki güven denen şey olmalı, insanların söylediği herşeye koşulsuz inanılmamalı çünkü bu hem bize hemde sevdiklerimizin hayatına màl olabiliyor. Ne diyordu son sözünde SON PİŞMANLİK FAYDA ETMEZ..

Busrkirim 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yalanlarla ve bir kadına duyulan merak hisleriyle başlayan roman, gerçeklerle devam ediyor. Yaptığı mesleği karakterine yansıtmış olan kadın, gerçek yüzünü saklayarak temiz ruhlu bir beyfendiyi kendisine aşık ettiriyor ve bundan büyük bir haz duyarak oyununa devam ediyor. Kötü alışkanlıklar bulaştırıyor temiz ruhlu adamımıza. Ardından hayırsız bir evlat olarak karşımıza çıkan bu beyfendi yontulmuş gözleriyle olayları düzeltmeye çalışıyor.
Düzelmiyor.
Gerçekler ortaya çıkmadan önce öldürüyor.
Herkesi...
Ve güzel bir cümleyle kitabımız sona eriyor.
"Ne derler bilirsiniz: "Son pişmanlık fayda etmez.""

Hüseyin Mungan 
03 Mar 23:36 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Doğruyu öğrenmeden ve tam bir soruşturma yapmadan hiç bir işe kalkışmayınız yoksa hayatınızla ödeyeceğiniz hatalar yaparsınız. Son pişmanlık fayda etmez

Sevda 
 25 Mar 2016 · Kitabı okudu

Eser Son Pişmanlık adıyla yayımlanmıştır. Ama sonradan adı Sergüzeşt-i Ali Bey olmuştur. Belli kısımları sansürlenmiştir. 1876 yayımlanmış ilk edebi romanımızdır.

İntibah ilk Çamlıca tasviriyle başlar. Bu kısımda betimleme sanatından yararlanılmıştır. Eserde Divan Edebiyatı şairlerinden beyitler bulunmaktadır.

Eserin konusu Ali Bey'in Mahpeykere olan aşkı ve o aşkın doğurduğu kötü sonuçlardır.

Eserin olay örgüsü Ali Bey'in babasının ölümünden sonra kafasını dağıtmak için Çamlıcaya gitmesi, Mahpeykerle karşılaşması ve buluşmaları, Mahpeykerin sonradan intikam çalışmaları eserde anlatılır.

Eserin ana fikri son pişmanlık fayda vermez. Her ne yaparsak tartarak düşünerek yapmalıyız. Sonrasında geç olabilir.

Mekan olarak olaylar Çamlıca'da geçmiştir. Mahpeyker ile karşılaşmaları ve buluşmaları bu mekanda geçer.

4 /

Kitaptan 80 Alıntı

Kubra B. 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sevgi birden doğabilir, fakat birden geçmez.

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 91 - Boyut Yayıncılık)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 91 - Boyut Yayıncılık)
Kubra B. 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

tecavüzmeşrulaştırılamaz
-Daha yaşım on üçe varmadan akrabalarım benim namusumu satarak zenginlenmeye kalkıştılar.
*O yaşta bir ÇOCUK namus nedir, insanlık ne türlüdür, adam kendini nasıl korumaya muktedir olur nereden bilecek ?

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 99 - Boyut Yayıncılık)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 99 - Boyut Yayıncılık)
Ş'eyda N'ur 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Güzelliği seyretmek yetmiyor da elini uzatırsın
Ey acı çeken âşık, sen buldukça bunuyorsun."

İntibah, Namık Kemalİntibah, Namık Kemal
Dilek Aykut 
02 Nis 11:18 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bana kalırsa insan dünyada bir kere yaşadığı gibi ömründe bir kere sever.

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 109 - Turna Yayınları)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 109 - Turna Yayınları)
Başucumda Kitap 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dünyanın nasıl bir sıkıntı kapısı olduğu malum. İnsanın ne kadar zayıf bir yaratık olduğunu da tarife gerek yok.

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 26 - Ihlamur Yayınevi)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 26 - Ihlamur Yayınevi)
Handan sarıcaoğlu 
 16 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanoğlu garip bir yaratıktır. Zamanla her şeye alışır ve alışmadığı her şeyden korkar.

İntibah, Namık Kemalİntibah, Namık Kemal
Uğur Ukut 
29 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Halka söylemekten utanacağın bir işi yapmaktan nasıl utanmazsın? Sen herkesten alçak mısın ki yaptığın bir işi ötekinin berikinin bilmesinden utanç lazım gelsin de yalnız senin bilmenden utanç lazım gelmesin?

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 30)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 30)
Başucumda Kitap 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ey dostum, eğer senin yüzünden âlem bana düşman da olsa umurumda değil. Zira bana dost olarak yalnız sen yetersin.

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 69 - Ihlamur Basın Yayın)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 69 - Ihlamur Basın Yayın)
Kubra B. 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsan her adımını mezardan uzaklaşmak için atar, yine de her adımda mezara bir adım daha yaklaşır.

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 45 - Boyut Yayıncılık)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 45 - Boyut Yayıncılık)
Dilek Aykut 
01 Nis 15:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mazi ne halde olursa olsun şimdi hiçlik mezarına gitti. İlerisini düşünelim.

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 62)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 62)