İntibah

7,5/10  (526 Oy) · 
2.940 okunma  · 
389 beğeni  · 
8.902 gösterim
Gayet iyi bir eğitim görmüş, oldukça duygulu, kibar ve hoş bir insan olan Ali Bey, çok varlıklı bir ailenin tek çocuğudur. Fakat her ne kadar kültürlü bilgili, lisan bilip, gün görmüş olsa da, bütün bunlar Ali Bey'in kişiliğinin gelişmesinde pek etkili olmamıştır. Esasen tutkularının esiri olan, sorumsuzluk ve aylaklığı çok seven Ali Bey, bir süre sonra babası vefat edince tamamen başıboş kalarak, aylaklığa iyiden iyiye kapılır . Ve ilk zamanlar pek hoşlandığı fakat sonra tutkunu olduğu Çamlıca semti bu aylaklığın adresi olur. Birgün çalıştığı kalemdeki arkadaşlarıyla beraber Çamlıca mesiresinde dolaştığı sıralarda bir arabanın içinde gördüğü ve sonradan adının Mahpeyker olduğunu öğrendiği kadına rastlayıp, ona tutulur. Ve kısa süre sonra Mahpeyker'i yalıya getirir. Artık gözü Mahpeyker'den başkasını görmeyen Ali Bey'in bu acıklı durumuna üzülen ve Mahpeyker'den de hiç hoşlanmayan validesi, yalıya Dilaşub adında güzeller güzeli bir cariye getirir. Ali Bey'in validesinin amacı, aslında sağlam bir kişilik olmayan bu Mahpeyker'den oğlunu kurtarmak ve oğlunun düşeceği ruh buhranını güzel cariye Dilaşub ile doldurmaktadır. Ali Bey, bir gün eve döndüğünde Mahpeyker evde değildir. Ancak ertesi gün eve gelen Mahpeyker'in bu davranışına Ali Bey çok kızar. Nihayet çıkan kavga sonucu ayrılırlar. Mahpeyker'in gidişinden kısa bir süre sonra Ali Bey, Dilaşub'a âşık olmaya başlar. Yalıdan kovulduktan ve boşalan yerini Dilaşub'un doldurmasını bir türlü hazmedemeyen Mahpeyker öc alma peşindedir. Olaylar bundan sonra trajik şekilde gelişir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9759088843
 • Yayınevi:
  Akvaryum Yayınevi
 • Kitabın Türü:
İnci Küpeli Kız 
 26 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Tanzimat'ın bağrından kopmuş bir Namık Kemal... Edebiyatımızın ilk edebi romanı olan İntibah(Uyanış)...
Türk filmi izler gibi bir histi bu kitabı okumak. Cariyeler, fahişeler, kötü kalpli Erol Taş kılıklı amcalar...
Masum yirmi yaşlarında temiz kalpli, ahlaklı bir katibimiz var. Bu Ali Bey hayatının hatasını yaparak bir fahişeye aşık oluyor. Sonra hatasını anlayıp bu kötü niyetli kadından bağını kopardıktan sonra kendi gibi temiz olan Dilaşub ile evleniyor ve film o zaman başlıyor.... Namık Kemal'in öyle içten bir anlatımı var ki kitaptaki olayları anlatırken aynı zamanda tepkiler veriyor. "...kadın defolup gitti." , "...kötü niyetli karı iğrenç düşünceleri ile baş başa kaldı." gibi daha hatırlayamadığım birçok cümle vardı.:) Kitabın sonu bana Kuyucaklı Yusuf'u hatırlattı. Kitabın yayinevine iyi bakarak alın. Çünkü böyle eski kitapların redaksiyonunun iyi olması gerekiyor. Benimki Panama Yayınlarındandı. Okurken gayet rahat okudum kelimeler yabancı gelmedi hiç...
Tavsiye eder misin derseniz, ağlamaklı Türk Filmi sevenlere mutlaka tavsiye ederim:) Keyifli okumalar olsun...

Sıkılmadan okuduğum bir romandı.İlk edebi romanımız olduğu için merak ediyordum.Anlatımı akıcı ve sürükleyiciydi.Kısacası 'Son pişmanlık fayda etmez.'Sevdiğimiz biri hakkında bir şey duyuyorsak en azından karşımızdaki insana açıklaması için fırsat tanımımız gerekir.İyiligimizi düşünen insanlar gibi kötülüğümüzü düşünen insanlarda olabilir.İnsanlar bir şeye körü körüne inanmamalı.Belkide bizim için doğru olan onlar için büyük bir yanlıştır.

İntibah benzeri kitaplar

Uğur Ukut 
 30 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 7/10 puan

Spoiler içerir. Konusu itibarı ile içine çeken bir aşk ve hayat öyküsü. Genç, terbiyeli ve iş sahibi birinin ön yargı ve hataları ile düştüğü hazin durumlar ve çevresinde ki ölümcül etkileri. Ne yazık ki yazarın son cümlesi "son pişmanlık fayda etmez" dilinin ağır olması ve çok uzun cümleleri hasebi ile karışık gibi geliyor, ama çözüm Kolay oluyor. Okunması kazançtır.

Başucumda Kitap 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kısaca konusuna değinecek olursak "bir erkeğin, bir aşığın, aşkı iki taraflı görüp gözünü kör edeni seçmesi, bu uğurda arkadaşlarını, annesini dahi umursamaması" diyebiliriz. Kitabı bir ay önce okuyup şuanda yorumunu yapmam belki bazı cümlelerimi kısaltacaktır fakat asla Namık Kemal'in kalemine duyduğum hayranlığımı ve kitabın değerini azaltamaz.

Aşkı, o mükemmel hisleri, kalbe dokunulmasını yenice hisseden bir adam, karşısında adı birçok erkek tarafından anılan bir kadın, oğlunu tüm derinliğiyle düşünen ve kederinden ölebilen bir anne ve gerçek, saf aşk. Kitap başlı başına bu hislere sahip karakterlerden oluşuyor. Aşkın iyi ve kötü tarafı, sevenin şanssızlığı, kör edici özelliği de çok iyi şekilde işlenmiş. Kitap alışılagelmiş aşk kitaplarından fazla farklı. İçerisindeki gerçek insanlık, insanlığın ve evrenin hissedebileceği en yüksek mertebeye, dereceye sahip olan bir duygu var. İnsan bu kadar mükemmelleştirilmişken gerçeklerle de indirgeniyor. Edebiyatın benim için en önemli özelliği budur.

Kitap cidden zor. Namık Kemal'in cümleleri gözlerimi 8-10 açmama sebebiyet verdi ve oldukça da yorucuydu fakat tanımlar, kalbinizi ve beyninizi sert biçimde okşayan gerçekler, bölümle ilgili mısralar beni benden aldı diyebilirim.
Ayrıca Namık Kemal'in okurla konuşması, konuyu anlatması çok hoşuma gitti. Bir kitabı okurken yazarınla muhabbet etmeyi pek severim.
İntibah, Türk Edebiyatı alanında yazılan ilk edebi roman. Her edebiyat severin okuması gereken kitaplardan.

Kübra 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Edebiyata aşık bir insan olarak edebiyatımızdaki ilk Edebi romanı biraz geç okudum. İntibah tam bir Tanzimat romanı; halkı eğitmeni amaçlayan, öğütler veren.. Tanzimatın temeli olan "halk için sanat" görüşünü çok güzel yansıtıyor. Kitapta çok sık bulunan uzun cümleler yer yer okuyanı sıksa da genel itibariyle ben çok keyif aldım. Uzun lafın kısası okuduğunuz şeyin "Edebiyat" olduğunu hissetmek istiyorsanız bu kitabı okuyun derim.

Ceren Acer 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

İntibah romanı, Türk Edebiyatında ilk edebi roman olma özelliği taşıması dolayısıyla önemli bir yere sahiptir. Ama oldukça yalın üsluplu ve sıradan bir işleyişe sahip olduğunu düşünüyorum. Namık Kemal, Ali Bey vasıtasıyla aşkın yanlış seçimlerde kötü sonuçlar doğurabileceğini, Dilaşub vasıtasıyla da aşkın güzel olan yüzünü kaleme almıştır. Herkesin kütüphanesinde bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Asena Bozkurt 
02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En sevdiğim betikler arasındadır intibah ve etkilenmisimdir konusu itibariyle farklı bir ask hikayesi görmüşümdür.Cok seven bir kadının neler yapacağını (Mahpeyker);akıllı, dürüst,guvenilir bir adamın bir kadın yüzünden geldiği kararsız,öfkeli,süpheci halleri(ali bey),saf,temiz hisleriyle okuru etkileyen Dilasup'u...
İnsanı farkli duygulara iten guzel bir betik.

Finco 
19 Oca 21:51 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çarpıcı bir aşk hikayesi olarak okumak kitaba ve yazara saygısızlık olacağını düşünüyorum. Sürükleyici ve insana ders verici nitelikte olduğu aşikar. İnsanların içinde ikinci karakterin varlığına dikkat çekmiştir.

Merve 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Türk edebiyatının "ilk edebî romanı" sayılan bu eseri ilk olarak ortaokul yıllarında öğretmenin isteği üzerine okumuştum. Dün akşam da sebebini bilmediğim bir şekilde açıp yeniden okumaya başladım. Açıkçası kurguda yer yer çok saçma bulduğum şeyler oldu, mesela "aşık olmak" bu kadar basit miydi? ya da bu kadar zor ve trajik mi olmalı,insanı bu kadar kör mü etmeliydi? İnceleme dediğimiz şeye referans olan şeylerden biri de edindiğimiz tecrübelerdir,konuyu saçma ve bayağı bulmam da bundan mütevellit diye düşünüyorum. Ama Namık Kemal'in cümleleri seçişi,araya renklendirecek hamlelerde bulunmuş olması kitaba olan ilgiyi ayakta tutmaya yetti.Her bölümün başına konuyu özetler nitelikte Nedim,Hafız,Aşık Paşa gibi özellikle doğu edebiyatına büyük katkıları olmuş kişilerin beyitlerini koymak da okumama devam ettiren bir unsur oldu. Dili zor ve anlaşılmaz bulanlar olmuş, yok öyle bir şey arkadaşlar. Beyitler dışında her şey gerçekten akıcı bir üslup ile yazılmış.Yani kısacası aşk, ihtiras, intikam ve entrika türü kitap sevenler bunu da beğeneceklerdir. Tek oturuşta bitirilebilecek bir roman.

Seyide Oruç 
 11 Şub 17:01 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir günde bitirdim. Beni çok etkiledi. Dilaşub'un iffeti, Ali Bey'in nasıl kolay aldandığı, Mahpeyker'in akıl almaz hain planı... Namık Kemal'in okuduğum ilk eseri olması ve bu eserin edebiyatımızın Batılı anlamda ilk olması nedenleriyle de kesinlikle uzun süre unutamayacağım roman. Edebiyatseverler mutlaka okumalı :)
Bakınız #27199388 #27199466 #27199508 #27199563 #27199610 #27199682 #27199712 #27199770 #27199838 #27199869 #27199888

Kitaptan 191 Alıntı

İnci Küpeli Kız 
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"İnsanoğlu böyledir işte! Hedefinin arkasından koşar durur ama yanına gelince ne yapacağını bilemez..."

İntibah, Namık Kemalİntibah, Namık Kemal
İnci Küpeli Kız 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Acaba insanın içini dışına çevirseler, vicdanı ile yalnız kaldığı zamanlar kurduğu hülyalar gözüne çirkin görünür mü?..."

İntibah, Namık Kemalİntibah, Namık Kemal
Kübra 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sevgi birden doğabilir, fakat birden geçmez.

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 91 - Boyut Yayıncılık)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 91 - Boyut Yayıncılık)
Ş'eyda N'ur 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Güzelliği seyretmek yetmiyor da elini uzatırsın
Ey acı çeken âşık, sen buldukça bunuyorsun."

İntibah, Namık Kemalİntibah, Namık Kemal
İnci Küpeli Kız 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Ah!
Her gün içimizi dolduran hayallerin kaç tanesine zafer nasip olur?..."

İntibah, Namık Kemalİntibah, Namık Kemal
Kübra 
22 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

tecavüzmeşrulaştırılamaz
-Daha yaşım on üçe varmadan akrabalarım benim namusumu satarak zenginlenmeye kalkıştılar.
*O yaşta bir ÇOCUK namus nedir, insanlık ne türlüdür, adam kendini nasıl korumaya muktedir olur nereden bilecek ?

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 99 - Boyut Yayıncılık)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 99 - Boyut Yayıncılık)
İnci Küpeli Kız 
21 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"İlkbaharın en çok sevilen şeyi çimenlerdir. Hani gözlerimizin alıştığı ve bu yüzden küçümsediğimiz çimenler..."

İntibah, Namık Kemalİntibah, Namık Kemal

Çok açı verici olmalı... :(
Kadınlara göre en can yakan davranış, (sevdiği adam tarafından) rakibinin seçilmesi ile yenilmektir.

İntibah, Namık Kemal (Sayfa 169 - Bordo siyah yayınları/ İstanbul, kasım 2010)İntibah, Namık Kemal (Sayfa 169 - Bordo siyah yayınları/ İstanbul, kasım 2010)
İnci Küpeli Kız 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Felek bir bela ortaya çıkarmak isteyince sebepleri pek çabuk hazırlar..."

İntibah, Namık Kemalİntibah, Namık Kemal
20 /