İntibah

·
Okunma
·
Beğeni
·
78,6bin
Gösterim
Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954591
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
“İnsan vicdanındaki sırları, kalbin en gizli köşelerine ulaşmadıkça bulmak imkânsızdır…” Arka fonunu Osmanlı sosyal yaşamının oluşturduğu İntibah, İstanbul’un Çamlıca ve mesire yerlerinde geçer. Kalburüstü bir ailede, iyi bir eğitim ve terbiyeyle yetişen Ali Bey’in hayatı Mehpeyker adlı hafifmeşrep bir kadına âşık olmasıyla değişir. Maddi manevi yıkıma sürüklenen bu genç adamın iç dünyasını Namık Kemal, eski edebiyatımızla yeni edebiyat arasında köprü kurarak tahlil ediyor. Edebiyatımızın ilk edebi romanı kabul edilen İntibah’ı, Namık Kemal’in bilinmeyen Önsöz’üyle birlikte sunuyoruz.

Namık Kemal (1840-1888) Gazeteciliğiyle toplumun fikirlerine yön veren, yazarlığıyla yeni edebiyatın kapılarını açan, mücadelesiyle Meşrutiyet’e ivme kazandıran fikir adamı, yazar ve en bilinen yönüyle vatan şairidir. Onda her şey hürriyet fikri ve vatan sevgisiyle başlar, neredeyse bütün uğraşları bu ikisi üstüne kurulmuş ve gelişmiştir. Erken yaşta annesini kaybedince çocukluk ve ilk gençliğini büyükbabasıyla ve onun görevi nedeniyle Sofya’dan Kars’a– yurdun çeşitli yerlerinde geçirir. İstanbul’a geldiğinde edebiyat çevrelerinde dikkat çeker ve dönemin ünlü şairleriyle tanışır, özellikle Şinasi’nin fikirlerinden etkilenir. Tasvir-i Efkâr’la başladığı gazetecilik hayatı Hürriyet, İbret, Diyojen gibi yayınlarda devam eder. Siyasetten hukuka, felsefeden edebiyata pek çok alanda yazdığı makaleleriyle fikir dünyasına; roman, şiir, tiyatro ve tarihi biyografi türlerindeki eserleriyle yeni edebiyata öncülük eder. İstanbul’dan defalarca uzaklaştırılıp sürgüne gönderilir. Yine de yazmaya; mektuplarıyla, gazete yazılarıyla, eserleriyle çağdaşlarına yol göstermeye ve halkına ulaşmaya devam eder. Yazarın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikler Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.
164 syf.
·8/10 puan
Merhabalar Vatan Şairi olarak bilinen yazarımız Namık Kemal ilk tarihi roman,ilk sahnelenen tiyatro ve ilk edebi roman gibi değerli eserler edebiyatımıza kazandırmıştır.Türk Edebiyatının ilk edebi romanı İntibah(Uyanış-Uyanma) aslında kitabın ismi Son Pişmanlık olsa da dönemin şartlarından dolayı sansürlenerek İntibah ismini almıştır.Konu olarak bir bayanın bir başkasına hırsından dolayı iftira atmasının sonucunda ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını göz önüne sermektedir.Karakter olarak Mahpeyker,Dilaşub ve Ali Bey yer almaktadır.Mahpeyker’in reddedilmesiyle nasıl kötü planların yaptığına şahit olacaksınız.Karakterlerin özelliklerinden bahsedecek olursam Ali Bey en hatalı olan,Dilaşub en masum ve Mahpeyker ise en kötü olan karakterdi.Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Türk Edebiyatı Klasikleri dizisinden olandan alıp okumuştum günümüz türkçesine çevrilmesine rağmen cümleler uzun ve yer yer anlaşılmaz oluyor.Bence herkesin okuyup fikir sahibi olması gereken bir eserdir.
Keyifli Okumalar Dilerim
164 syf.
Sıkılmadan okuduğum bir romandı.İlk edebi romanımız olduğu için merak ediyordum.Anlatımı akıcı ve sürükleyiciydi.Kısacası 'Son pişmanlık fayda etmez.'Sevdiğimiz biri hakkında bir şey duyuyorsak en azından karşımızdaki insana açıklaması için fırsat tanımımız gerekir.İyiligimizi düşünen insanlar gibi kötülüğümüzü düşünen insanlarda olabilir.İnsanlar bir şeye körü körüne inanmamalı.Belkide bizim için doğru olan onlar için büyük bir yanlıştır.
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (4.735 Oy)4.045 beğeni25,2bin okunma12,2bin alıntı82,9bin gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (3.974 Oy)3.735 beğeni21,6bin okunma17bin alıntı172,8bin gösterim
 • Araba Sevdası
  7.1/10 (2.407 Oy)1.997 beğeni14,2bin okunma2.864 alıntı61,8bin gösterim
 • Yaban
  8.3/10 (5,3bin Oy)4.885 beğeni25,2bin okunma14,9bin alıntı80,9bin gösterim
 • Fatih Harbiye
  7.9/10 (5,5bin Oy)4.763 beğeni27bin okunma11,4bin alıntı68,5bin gösterim
 • Madame Bovary
  7.7/10 (4.059 Oy)3.513 beğeni18bin okunma15bin alıntı113,5bin gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.1/10 (2.974 Oy)2.821 beğeni17,7bin okunma4.192 alıntı53,3bin gösterim
 • Kaşağı
  8.2/10 (1.650 Oy)1.531 beğeni12,7bin okunma743 alıntı33,9bin gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.2/10 (2.031 Oy)2.007 beğeni11bin okunma4.018 alıntı43,4bin gösterim
 • Acımak
  8.7/10 (4.961 Oy)4.739 beğeni20,6bin okunma12,5bin alıntı75,5bin gösterim
137 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
İş Bankasının Türk Klasikleri serisini okumaya devam ediyorum.

Bu seferki kitabımız İntibah.
Beni bilen bilir romantizm akımına kapılan kitapları hiç sevmem ki eğer erkek ya da kadın, karşı cins için kendini düşük görmeye başlarsa o kitaba 1 puan veririm :D

Bu kitabın başında da demiştim herhalde 1 puan vereceğim diye ama olmadı.

Ali Bey adı altında saf mı saf bir çocuk var. Kitapların,ilmin ve çalışmanın arasına gömülüp gitmiş ve 20'li yaşlarına geldiği zaman ilk defa bir kadın görüyor.
Tabii gördüğü ilk kadın olduğu için de hemen aşık oluyor.
Ardından aşık olduğu kadın ki bu da Mehpeyker adı altında hafifmeşrep bir kadın. Laubali tavırları ve o zamana kadar da erkekler üzerinden para kazanmış birisi.

İşte bu ikisi aşk yaşamaya başlıyor derken Ali Beyin annesi Ali'yi o kadından uzaklaştırmak için cariye getiriyor Dilaşup adı altında. Sonra olaylar başlıyor.

Kitaba neden 10 puan verdim onu anlatayım önce.
Kitabı ilkokulda okumuştum ilk kez ama okuduğumu unutmuşum. Kitabı tekrar elime alıp önsözünü okumaya başladığım zaman kitabı okuduğumu hatırladım.

Kitapta olaylar nasıl gelişecek ve sonu nasıl olacak bilmeme rağmen son sayfaları neredeyse nefes almadan okudum :D
O kadar etkiliydi! O yüzden 10 puanı da hak etti.

Diğer taraftan Ali Beyin annesi Dilaşup adlı cariyeyi Ali'nin yatağına sokuyor. O kısımda kadına baya sinir oldum. Kitabın bu gibi konulara değinerek o zamanki toplumu da gözler önüne sermiş olması ayrı bir kalite göstergesi bence...

Bir başka taraftan da Namık Kemal edebi anlamda bana göre biraz ilk olduğu için de zaman zaman olaylara karışıp okuyucuları yöneltmeye çalışıyor. Bu kadın kötü diye düşünün diyor bazen ki bunlar kitabın eksik yanı.

Kitap hakkında söyleyeceklerim bunlar ama belirtmek isterim ki KİTAP ÇOK GÜZEL.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
141 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Sıkılmadan okuduğum bir romandı. İlk edebi romanımız olduğu için oldukça merak ettim. Anlatımı oldukça akıcı ve sürükleyiciydi.
Ali bey , Mahpeykere çamlıcada rastlar. Ali beyden başka tüm erkekler mahpeyker'in nasıl bir kadın olduğunu bilmektedir. Mahpeyker önce yılan gibi , şehvetli , yaramaz , kötü bir kadın olarak anlatılıyor romanda. Dilaşup ise cok iyi bir karakter. Ancak bazı yerlerde Mahpeyker'in iyi yanlarıda anlatılmaktadır ; elinde olmadan kötü yola dusmesi , Ali bey'i para pul gozetmeden sevmesi vb.
Dilaşup romanda Mahpeyker'in alternatifi olarak düşünülmüştür. Mahpeyker'in tam zıttıdır. Ikiside Alibey'i sevmektedir ; biri uğrunda ölecek kadar diğeri de öldürecek kadar.
Ikisininki de marazi bir sevda. Dilaşup'un ki belki köleliklten geliyor ama Mahpeyker'in ki niye anlaşılamıyor.
Birde "ben " meselesi var tabii. Ali bey neticede ben masalına inanıyor ve Dilaşup satılıyor. Mahpeyker ikisinide ayırıyor. Romanın bitmesi gerekirken yazar bizi " son pişmanlık " sözüne doğru hazırlıyor.
Romanın son kısmı , Ali bey'in bağ evine çağrılma meselesi ise çok tesadüfi adeta bir zoraki yazılmış son niteliğinde.
169 syf.
·1 günde·Puan vermedi
#turkklasigi okuma grubumuzla beraber Şubat ayının ikinci Türk klasiğini okumuş bulunmaktayım. Ortaokulda Türkçe öğretmenimin zorlaması ile okuduğumu hatırlar gibiyim . Şimdi isteyerek seve seve okudum efendim.
Namık Kemal'in kaleme aldığı bu eser İlk Türk Edebiyatı romanı kabul ediliyor. Yazdığı iki roman vardır yazarın biri bu diğeri Cezmi imiş. Onu da okumayı aklıma ve okuma listeme ekledim tabi ki Açıkçası araştırdım ve öğrendim. Gülmeyin arkadaşlar bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp 40 ından sonra da olsa öğreniyorum ya daha ne olsun.
Eserin dilinin sade olması çok hoşuma gitti tabi ki dilinin sade olmasında #isbankasikulturyayinlari nin payı büyük anladığım kadarıyla. Şuda bir gerçek ki beni "Vatan Yahut Silistre"kadar etkilemedi. Ki ben Romantizm aşığım efendim malum ️. Çünkü milliyetçilik duygum Romantizmin de üstünde olduğundan olabilir neyse ben yine konuyu dağıttım kitaba dönersem, korumacı bir ailede yetişen Ali Bey'in aşk hayatı, yaşamın zorluklarına uyum sağlayamaması , yaptığı yanlış tercihler ve en önemlisi de pişmanlığı anlatılıyor..
Ali Bey öyle fevri davranışlar sergiledi ki karşımda olsa kesin döverdim o kadar sinir oldum kendilerine. Mahpeyker sana sinir de oldum, kızdım da , acıdım da ve sevdim de. Bana kızabilirsiniz ama ne yapayım sevdim onu da arada ama . Aşk insanın gözünü kör eder arkadaşlar o da aşkı için yaptı. Sevilmek istedi, mutlu olmak istedi. Yanlış mı yanlış yaptığı da neyse Dilaşub taraftarları beni topa tutmadan susayım en iyisi . Dilaşub Ali Bey'in annesinin oğlunu Mahpeyker'den kurtarmak için aldığı cariyedir. Hikayenin en masumudur en günahsızıdır.
En suçlu olan bana göre Ali Bey'dir. İki seven kadın birisi sevdiğini öldürerek kininin geçeceğini unutacağını sanan katil olmayı göze almıştır diğeri ise, aşkı için ölümü göze almıştır. Dilaşub'a çok üzüldüm .
Kitapta acımasızlık, şevkat, aşk çok güzel işlenmiş. Tam bu Yeşilçam filmi izler gibi oldum okurken.
Kesinlikle okumanızı öneriyorum arkadaşlar..
İyi okumalar diliyorum
Kitapla kalın .
164 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Namık Kemal, Türk edebiyatında ilk edebi roman olan İntibah'ı 1873-1876 yılları arasında Osmanlı Türkçesiyle Kıbrıs Magosa'da sürgündeyken kaleme almış, romanın Latin harfleriyle ilk basımı ise 1944 yılında gerçekleşmiştir.
Namık Kemal romana "Son Pişmanlık" adını koymuş, fakat dönemin yetkilileri tarafından ismi değiştirilmiş ve sansürlenmiştir.
Roman, o yıllarda moda olan romantizm akımının etkisiyle kaleme alınmıştır. Bol tasvirli olması ve çokça hüzüne yer verilmesi bu yüzdendir.
Roman, 1870'lerin İstanbul'unda geçmekte, kalburüstü bir ailede iyi bir eğitimle yetişmiş Ali Bey'in hayatının Mehpeyker adlı hafifmeşrep bir kadına aşık olmasıyla allak bullak olması anlatılmaktadır.
İyi ve kötünün keskin bir dille anlatılması ve bunların Mehpeyker ve Dilaşup adlı kadınlarda bazen sivri bir dille kaleme dökülmesi rahatsız etsede, İntibah yazıldığı döneme göre çok kıymetli bir eser kesinlikle.
Özellikle Çamlıca ve mesire yerlerinde geçen hikâyede baharın gelişi öyle güzel bir dille anlatılmış ki hayran olmamak elde değil.
Her bölümün başında Divan şairlerinden bir beyitin yer alması ayrı bir güzellik katmış esere.
Okul yıllarında 'ödev' olarak bazen zoraki olarak okuduğumuz eserler şimdi tekrar okunduğunda ayrı bir lezzet bırakıyor insanda.
Türkiye İş Bankası yayınları'ndan bu klasikleri okumak çok keyifli gerçekten. Bu eserde de Refik Durbaş'ın günümüz Türkçesine çevirisi çok başarılı. Önsözleri kesinlikle atlamayın derim, roman hakkında çok güzel bilgiler ediniyorsunuz zira.
150 yıl önce binbir zorluklarla yazılan bu eserlere daha çok önem verip okunmasını sağlamak boynumuzun borcu diye düşünüyorum.
Namık Kemal'in dediği gibi "Yolumuzun doğruluğunu göstermeye, görülen genel rağbet yeterlidir."
"Huz mâ safa da' mâ keder." (Mutluluk vereni al, keder vereni bırak.) Sevgiyle ❤
169 syf.
·6 günde·Beğendi·5/10 puan
Intibah kitabı içerisinde kin, nefret, ihanet, kıskançlık, özentilik, yalancılık gibi kötü hisler besleyen bir kitaptır. İçeriği iki kadın arasında yaşayan Ali Bey' in iğrenç hayat hikayesinden bahsediyor. Bu eseri okuma sebebim sadece Türk Edebiyatının batılı anlamda ilk edebi romanı olmasıdır. Ali Bey sevdiği Mehpeyker' in ne kadar iğrenç bir kadının olduğunu öğrenince Dilaşub' a aşık olur. Romanın en müthiş karekteri olan Dilaşub kendisinden çok sevdiği Ali Bey' i asla bırakmak istemez ve ömür boyu onunla yaşamak ister. Lakin Mehpeyker kendisinden güzel ve bakımlı bir rakibinin karşısında intikam almak ister ve Ali Bey' e karşı Dilaşub' u kötüler ve içini kin ile doldurur. Ali Bey sorgulamadan Dilaşub hakkında söylenilenlere inanarak onu döver ve satar. Mehpeyker, hâlâ intikam peşinde ve Ali Bey' i öldürmek ister. Cinayeti işlemek için paralı bir katil tutar ve Ali Bey' i dağlık bir yere götürür, yine intikam için Dilaşub' u da aynı mekana götürür. Dilaşub, Ali Bey' in sesini duyunca derhal onu öldürülmesi için getirildiğini haber etmek ister fakat Ali Bey buna inanmaz. Dilaşub delil göstererek onu oradan uzaklaştırır ve kendisi orada kalır. Sevdiği uğuruna can verir. Zabıta ile eve gelen Ali Bey, Dilaşub' un cansız bedenini görünce pişmanlık hissine kapılır ama son pişmanlık fayda etmez. Sonuç olarak sevgi ve aşk öyle güzel bir his ki, ilk olarak sadakat gerektirir. Sevdiği uğuruna can vermek de acı verici güzel bir insan için.
170 syf.
·7/10 puan
Vatan şairi olarak bilinen Namık Kemal"in Tanzimat döneminde kaleme almış olduğu ilk edebi eserdir .Intibah kelimesinin Türkçe meali de uyanma ,uyanıştır .Kitabımızın baş karekteri olan Ali Bey ne yazık ki uyanana kadar tabi son pişmanlık evresine gelir .Burda dikkatimi çeken bir husus çocuklarımızı yetiştirirken iyi ortamları, iyiyi gösterirken kötülükleri de acıları da deneyimlemesine izin vermeliyiz. Zira dünyada malesef o kadar şeytan kılıklı kişilikler varken saf temiz yetiştirmek yetmiyor .Ali Bey 'in hayatına giren iki kadından biri cennet digeri cehennem .Biri size bağlılığı ,sadakati vefayı gösterirken, digeri size kini ,seytanligi ihaneti gösteriyor. Ve ne yazık ki olanlar hep masum kişilere oluyor .En azından etrafımızdaki saf temiz insanları korumak için uyanmak gerekir.
Iyi okumalar ...
158 syf.
·2 günde·10/10 puan
İlk edebi roman özelliğini taşıyan İntibah edebiyatımız için çok önemli bir eserdir. Okurken çok keyif aldığım bu romanda Ali Bey'in aşk ve hayat öyküsü anlatılır. Tanzimat dönemi romanı olan bu eserde "toplum için sanat" anlayışının yansıtıldığı görülür.
Herkesin okumasını tavsiye ederim. :)))
191 syf.
bu romandan birçok ders çıkarmak pekala mümkün;
-seni sen eden değerlerini yok edecek derecedeki bir bağımlılığın zararları
-bir insanının hayatının sevdiklerinden ibaret olduğunu
-Ana yüreği
-fevri davranışların ızdıraplı sonuçlarını
-şehvetin körleştirici özelliği
ve son pişmanlığın fayda veremeyeceğini

romanı okurken bir Yeşilçam filmini izler gibi olursunuz ama filmden farklı olarak duyguların çizdiği şekilleri görürsünüz. okuduktan sonra kitaba "AŞK VE ACI" adını koydum.

akıcı bir anlatım ve ilgi uyandırıcı bir hikaye, neden okunmasın ki!

kitabı okumayı düşünmeler içinse kitapta geçen genel hikayeyi paylaşıyorum

BUNDAN SONRASI KİTABI OKUMAYI DÜŞÜNMEYENLER OKUSUN (DERİM);

Namık Kemal, «edebiyatımızın en büyük eksiği» olarak romanı Gördüğü için, Magosa sürgününde, «Sergüzeşt-i Ali Bey'i yani "İntibah'ı yazar (1876). Eski meddah hikâyelerimizden «Hançerli Hanım» dan esinlenerek kaleme alınan bu romanın konusu şöyledir: «Ali Bey, zengin bir ailenin tek çocuğudur, iyi bir öğrenim görür, on yaşına gelinceye kadar birkaç dil öğrenir. Ancak aldığı bilgilerin kişiliğinin gelişmesinde etkisi olmaz. Yirmi yaşlarında iken babası
ölünce, keyfine göre yaşamaya kapılır. Çamlıca'da bir gezinti sırasında, güzel bir kadınla tanışır, iffetli sandığı bu kadın,
yosmanı biridir. Mehpeyker'dir adı. Suriye'de çirkin işler yaparak
zengin olmuş Abdullah Efendi isimli yetmiş yaşlarında", çiçek" 'bozuğu çirkin bir ihtiyarla dost yaşamaktadır. Oğlunun böyle uygunsuz bir kadına gönlünü kaptırdığına üzülen annesi, Ali Bey'in mutluluğu için Dilaşup adında güzel bir cariye alır. Yine de oğlunu bu kadının elinden kurtaramaz. Ali Bey bir gün yalıya gider Mehperker'i evde bulamaz; kadın dostu Abdullah Efendi ile buluşmaya gitmiştir. Bütün gece bekler, ertesi gün yalıya dönen Mehperker'le kavga eder. Ayrılırlar. Ali Bey gün geçtikçe Dilaşub'a ısınmaya başlar. Mehpeyker, her şeyine göz yuman ihtiyar dostu Abdullah Efendi ile bir plan hazırlar. Kızı hamamda gören kadınlardan vücudundaki benler hakkında bilgi edinir. Birtakım erkekler ağzından bunu Ali Bey'e duyurur. Ali Bey kızgınlıkla Dilaşub'u döver, kendisi de hastalanarak yatağa düşer. Kızı bir esirciye satarlar. Dilaşub'u Mehpeyker satın alır. Düşkün kadın kızın ahlakını bozmak için çok uğraşmışsa da başaramaz. Ali Bey, kendisini artık tamamen sefahate verir, serveti elden çıkar, annesi bir kira evinde sefalet içinde ölür. Böyle iken, Mehpeyker'e dönmez, Ali Bey'i tekrar ele geçiremeyen Mehpeyker, deliye döner. Ali Bey'i ortadan kaldırmayı düşünür. Hile ile Ali Bey Üsküdar'da bir bağ evine eğlence için çağrılır. Mehpeyker Dilaşub'u da oraya götürür. Dilaşub, Mehpeyker'in konuşmasından Ali Bey için hazırlanan komployu öğrenir. Olup bitenlerden habersiz davete gelen Ali Bey'e bildirir. Genç adam pencereden bir çarşafa sarılıp inerek kaçar. Karakola haber verir. Bu esnada onun paltosunu giymiş olarak bekleyen Dilaşub, Ali Bey zannıyla bıçaklanarak ölür.
Ne yazık! İnsan için her gün ortaya çıkan bin türlü isteğin kaçına zefer nasip olur!
Namık Kemal
Sayfa 16 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954591
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
“İnsan vicdanındaki sırları, kalbin en gizli köşelerine ulaşmadıkça bulmak imkânsızdır…” Arka fonunu Osmanlı sosyal yaşamının oluşturduğu İntibah, İstanbul’un Çamlıca ve mesire yerlerinde geçer. Kalburüstü bir ailede, iyi bir eğitim ve terbiyeyle yetişen Ali Bey’in hayatı Mehpeyker adlı hafifmeşrep bir kadına âşık olmasıyla değişir. Maddi manevi yıkıma sürüklenen bu genç adamın iç dünyasını Namık Kemal, eski edebiyatımızla yeni edebiyat arasında köprü kurarak tahlil ediyor. Edebiyatımızın ilk edebi romanı kabul edilen İntibah’ı, Namık Kemal’in bilinmeyen Önsöz’üyle birlikte sunuyoruz.

Namık Kemal (1840-1888) Gazeteciliğiyle toplumun fikirlerine yön veren, yazarlığıyla yeni edebiyatın kapılarını açan, mücadelesiyle Meşrutiyet’e ivme kazandıran fikir adamı, yazar ve en bilinen yönüyle vatan şairidir. Onda her şey hürriyet fikri ve vatan sevgisiyle başlar, neredeyse bütün uğraşları bu ikisi üstüne kurulmuş ve gelişmiştir. Erken yaşta annesini kaybedince çocukluk ve ilk gençliğini büyükbabasıyla ve onun görevi nedeniyle Sofya’dan Kars’a– yurdun çeşitli yerlerinde geçirir. İstanbul’a geldiğinde edebiyat çevrelerinde dikkat çeker ve dönemin ünlü şairleriyle tanışır, özellikle Şinasi’nin fikirlerinden etkilenir. Tasvir-i Efkâr’la başladığı gazetecilik hayatı Hürriyet, İbret, Diyojen gibi yayınlarda devam eder. Siyasetten hukuka, felsefeden edebiyata pek çok alanda yazdığı makaleleriyle fikir dünyasına; roman, şiir, tiyatro ve tarihi biyografi türlerindeki eserleriyle yeni edebiyata öncülük eder. İstanbul’dan defalarca uzaklaştırılıp sürgüne gönderilir. Yine de yazmaya; mektuplarıyla, gazete yazılarıyla, eserleriyle çağdaşlarına yol göstermeye ve halkına ulaşmaya devam eder. Yazarın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikler Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.

Kitabı okuyanlar 20,4bin okur

 • memduh kurt
 • Mehmet Fk
 • Az.EminCetin
 • Bahar baras
 • Funda K.
 • Nimet Sayın
 • elif
 • Fatma
 • hilal
 • h

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.5
13-17 Yaş
%9.8
18-24 Yaş
%34.8
25-34 Yaş
%29.4
35-44 Yaş
%14.1
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.3
Erkek
%24.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11 (457)
9
%8.3 (345)
8
%14.1 (586)
7
%11 (457)
6
%5.1 (213)
5
%3.1 (129)
4
%0.9 (38)
3
%0.9 (37)
2
%0.2 (10)
1
%0.3 (13)

Kitabın sıralamaları