Geri Bildirim
Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
164
ISBN:
9786052954591
Kitabın türü:
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
“İnsan vicdanındaki sırları, kalbin en gizli köşelerine ulaşmadıkça bulmak imkânsızdır…” Arka fonunu Osmanlı sosyal yaşamının oluşturduğu İntibah, İstanbul’un Çamlıca ve mesire yerlerinde geçer. Kalburüstü bir ailede, iyi bir eğitim ve terbiyeyle yetişen Ali Bey’in hayatı Mehpeyker adlı hafifmeşrep bir kadına âşık olmasıyla değişir. Maddi manevi yıkıma sürüklenen bu genç adamın iç dünyasını Namık Kemal, eski edebiyatımızla yeni edebiyat arasında köprü kurarak tahlil ediyor. Edebiyatımızın ilk edebi romanı kabul edilen İntibah’ı, Namık Kemal’in bilinmeyen Önsöz’üyle birlikte sunuyoruz.

Namık Kemal (1840-1888) Gazeteciliğiyle toplumun fikirlerine yön veren, yazarlığıyla yeni edebiyatın kapılarını açan, mücadelesiyle Meşrutiyet’e ivme kazandıran fikir adamı, yazar ve en bilinen yönüyle vatan şairidir. Onda her şey hürriyet fikri ve vatan sevgisiyle başlar, neredeyse bütün uğraşları bu ikisi üstüne kurulmuş ve gelişmiştir. Erken yaşta annesini kaybedince çocukluk ve ilk gençliğini büyükbabasıyla ve onun görevi nedeniyle Sofya’dan Kars’a– yurdun çeşitli yerlerinde geçirir. İstanbul’a geldiğinde edebiyat çevrelerinde dikkat çeker ve dönemin ünlü şairleriyle tanışır, özellikle Şinasi’nin fikirlerinden etkilenir. Tasvir-i Efkâr’la başladığı gazetecilik hayatı Hürriyet, İbret, Diyojen gibi yayınlarda devam eder. Siyasetten hukuka, felsefeden edebiyata pek çok alanda yazdığı makaleleriyle fikir dünyasına; roman, şiir, tiyatro ve tarihi biyografi türlerindeki eserleriyle yeni edebiyata öncülük eder. İstanbul’dan defalarca uzaklaştırılıp sürgüne gönderilir. Yine de yazmaya; mektuplarıyla, gazete yazılarıyla, eserleriyle çağdaşlarına yol göstermeye ve halkına ulaşmaya devam eder. Yazarın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikler Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.
Tanzimat'ın bağrından kopmuş bir Namık Kemal... Edebiyatımızın ilk edebi romanı olan İntibah(Uyanış)...

Türk filmi izler gibi bir histi bu kitabı okumak. Cariyeler, fahişeler, kötü kalpli Erol Taş kılıklı amcalar...

Masum yirmi yaşlarında temiz kalpli, ahlaklı bir katibimiz var. Bu Ali Bey hayatının hatasını yaparak bir fahişeye aşık oluyor. Sonra hatasını anlayıp bu kötü niyetli kadından bağını kopardıktan sonra kendi gibi temiz olan Dilaşub ile evleniyor ve film o zaman başlıyor....

Namık Kemal'in öyle içten bir anlatımı var ki kitaptaki olayları anlatırken aynı zamanda tepkiler veriyor. "...kadın defolup gitti." , "...kötü niyetli karı iğrenç düşünceleri ile baş başa kaldı." gibi daha hatırlayamadığım birçok cümle vardı.:)
Kitabın sonu bana Kuyucaklı Yusuf'u hatırlattı.

Kitabın yayinevine iyi bakarak alın. Çünkü böyle eski kitapların redaksiyonunun iyi olması gerekiyor. Benimki Panama Yayınlarındandı. Okurken gayet rahat okudum kelimeler yabancı gelmedi hiç...

Tavsiye eder misin derseniz, ağlamaklı Türk Filmi sevenlere mutlaka tavsiye ederim:)

Keyifli okumalar olsun...
Kitapla, sevgiyle kalın..
Sıkılmadan okuduğum bir romandı.İlk edebi romanımız olduğu için merak ediyordum.Anlatımı akıcı ve sürükleyiciydi.Kısacası 'Son pişmanlık fayda etmez.'Sevdiğimiz biri hakkında bir şey duyuyorsak en azından karşımızdaki insana açıklaması için fırsat tanımımız gerekir.İyiligimizi düşünen insanlar gibi kötülüğümüzü düşünen insanlarda olabilir.İnsanlar bir şeye körü körüne inanmamalı.Belkide bizim için doğru olan onlar için büyük bir yanlıştır.

Benzer kitaplar

 • Araba Sevdası
  6.9/10 (535 Oy)385 beğeni3.022 okunma132 alıntı11.639 gösterim
 • Sergüzeşt
  7.6/10 (928 Oy)717 beğeni4.776 okunma282 alıntı13.550 gösterim
 • Acımak
  8.6/10 (883 Oy)819 beğeni3.627 okunma192 alıntı16.122 gösterim
 • Mai ve Siyah
  7.9/10 (500 Oy)468 beğeni2.274 okunma205 alıntı12.263 gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.0/10 (482 Oy)452 beğeni2.660 okunma203 alıntı10.259 gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (874 Oy)730 beğeni4.211 okunma418 alıntı14.766 gösterim
 • Yaban
  8.2/10 (1.007 Oy)880 beğeni4.758 okunma333 alıntı14.321 gösterim
 • Aşkın Gözyaşları 1 - Tebrizli Şems
  8.0/10 (893 Oy)883 beğeni4.348 okunma418 alıntı22.150 gösterim
 • Huzur Sokağı
  8.2/10 (616 Oy)549 beğeni2.839 okunma155 alıntı17.868 gösterim
 • Açlık
  8.4/10 (866 Oy)790 beğeni2.525 okunma413 alıntı29.445 gösterim
Spoiler içerir. Konusu itibarı ile içine çeken bir aşk ve hayat öyküsü. Genç, terbiyeli ve iş sahibi birinin ön yargı ve hataları ile düştüğü hazin durumlar ve çevresinde ki ölümcül etkileri. Ne yazık ki yazarın son cümlesi "son pişmanlık fayda etmez" dilinin ağır olması ve çok uzun cümleleri hasebi ile karışık gibi geliyor, ama çözüm Kolay oluyor. Okunması kazançtır.
Kısaca konusuna değinecek olursak "bir erkeğin, bir aşığın, aşkı iki taraflı görüp gözünü kör edeni seçmesi, bu uğurda arkadaşlarını, annesini dahi umursamaması" diyebiliriz. Kitabı bir ay önce okuyup şuanda yorumunu yapmam belki bazı cümlelerimi kısaltacaktır fakat asla Namık Kemal'in kalemine duyduğum hayranlığımı ve kitabın değerini azaltamaz.

Aşkı, o mükemmel hisleri, kalbe dokunulmasını yenice hisseden bir adam, karşısında adı birçok erkek tarafından anılan bir kadın, oğlunu tüm derinliğiyle düşünen ve kederinden ölebilen bir anne ve gerçek, saf aşk. Kitap başlı başına bu hislere sahip karakterlerden oluşuyor. Aşkın iyi ve kötü tarafı, sevenin şanssızlığı, kör edici özelliği de çok iyi şekilde işlenmiş. Kitap alışılagelmiş aşk kitaplarından fazla farklı. İçerisindeki gerçek insanlık, insanlığın ve evrenin hissedebileceği en yüksek mertebeye, dereceye sahip olan bir duygu var. İnsan bu kadar mükemmelleştirilmişken gerçeklerle de indirgeniyor. Edebiyatın benim için en önemli özelliği budur.

Kitap cidden zor. Namık Kemal'in cümleleri gözlerimi 8-10 açmama sebebiyet verdi ve oldukça da yorucuydu fakat tanımlar, kalbinizi ve beyninizi sert biçimde okşayan gerçekler, bölümle ilgili mısralar beni benden aldı diyebilirim.
Ayrıca Namık Kemal'in okurla konuşması, konuyu anlatması çok hoşuma gitti. Bir kitabı okurken yazarınla muhabbet etmeyi pek severim.
İntibah, Türk Edebiyatı alanında yazılan ilk edebi roman. Her edebiyat severin okuması gereken kitaplardan.
İntibah romanı, Türk Edebiyatında ilk edebi roman olma özelliği taşıması dolayısıyla önemli bir yere sahiptir. Ama oldukça yalın üsluplu ve sıradan bir işleyişe sahip olduğunu düşünüyorum. Namık Kemal, Ali Bey vasıtasıyla aşkın yanlış seçimlerde kötü sonuçlar doğurabileceğini, Dilaşub vasıtasıyla da aşkın güzel olan yüzünü kaleme almıştır. Herkesin kütüphanesinde bulunması gerektiğini düşünüyorum.
Edebiyata aşık bir insan olarak edebiyatımızdaki ilk Edebi romanı biraz geç okudum. İntibah tam bir Tanzimat romanı; halkı eğitmeni amaçlayan, öğütler veren.. Tanzimatın temeli olan "halk için sanat" görüşünü çok güzel yansıtıyor. Kitapta çok sık bulunan uzun cümleler yer yer okuyanı sıksa da genel itibariyle ben çok keyif aldım. Uzun lafın kısası okuduğunuz şeyin "Edebiyat" olduğunu hissetmek istiyorsanız bu kitabı okuyun derim.
Çarpıcı bir aşk hikayesi olarak okumak kitaba ve yazara saygısızlık olacağını düşünüyorum. Sürükleyici ve insana ders verici nitelikte olduğu aşikar. İnsanların içinde ikinci karakterin varlığına dikkat çekmiştir.
Bir günde bitirdim. Beni çok etkiledi. Dilaşub'un iffeti, Ali Bey'in nasıl kolay aldandığı, Mahpeyker'in akıl almaz hain planı... Namık Kemal'in okuduğum ilk eseri olması ve bu eserin edebiyatımızın Batılı anlamda ilk olması nedenleriyle de kesinlikle uzun süre unutamayacağım roman. Edebiyatseverler mutlaka okumalı :)
Bakınız #27199388 #27199466 #27199508 #27199563 #27199610 #27199682 #27199712 #27199770 #27199838 #27199869 #27199888
En sevdiğim betikler arasındadır intibah ve etkilenmisimdir konusu itibariyle farklı bir ask hikayesi görmüşümdür.Cok seven bir kadının neler yapacağını (Mahpeyker);akıllı, dürüst,guvenilir bir adamın bir kadın yüzünden geldiği kararsız,öfkeli,süpheci halleri(ali bey),saf,temiz hisleriyle okuru etkileyen Dilasup'u...
İnsanı farkli duygulara iten guzel bir betik.
Bu, Namık Kemal’in usta kalemine almış olduğu Türk Edebiyatı’ının ilk edebi romanıdır.Kitapta işlenmiş olan ana fikir son pişmanlığın fayda etmeyecek olmasıdır.Ailesini sadece bir kız yüzünden karşısına alan kahraman, sonradan çok pişman olacak fakat her şey için artık çok geç olacaktır.Kitapta yine Taaşşuk-ı Talat Ve Fitnat’da olduğu gibi bazı tesadüfler vardır ama bu tesadüfleri mazur görmek lazımdır fikrimce, öyle ki kitap Türk Edebiyatı’nın ikinci romanı.Ve şunu da belirtmeliyim ki Namık Kemal’in sürgündeyken yazdığı bu kitap mükemmel bir incelikle yazılmıştır.Kitabı okumalısınız, bu kitaplar sadece lisede görmüş olduğunuz Türk Edebiyatı’nın ilk romanları olarak kalmamalı.Ve Eminim bu kitap okumuş olduğunuz birçok kitaptan daha iyi çıkacaktır.İyi okumalar.
"İnsanoğlu böyledir işte! Hedefinin arkasından koşar durur ama yanına gelince ne yapacağını bilemez..."
"Güzelliği seyretmek yetmiyor da elini uzatırsın
Ey acı çeken âşık, sen buldukça bunuyorsun."
"Acaba insanın içini dışına çevirseler, vicdanı ile yalnız kaldığı zamanlar kurduğu hülyalar gözüne çirkin görünür mü?..."
Senden, seni sevdim sözünü işittiğimden beri nasıl çıldırmadığıma hala şaşırıyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
Mayıs 2018
Sayfa sayısı:
164
ISBN:
9786052954591
Kitabın türü:
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
“İnsan vicdanındaki sırları, kalbin en gizli köşelerine ulaşmadıkça bulmak imkânsızdır…” Arka fonunu Osmanlı sosyal yaşamının oluşturduğu İntibah, İstanbul’un Çamlıca ve mesire yerlerinde geçer. Kalburüstü bir ailede, iyi bir eğitim ve terbiyeyle yetişen Ali Bey’in hayatı Mehpeyker adlı hafifmeşrep bir kadına âşık olmasıyla değişir. Maddi manevi yıkıma sürüklenen bu genç adamın iç dünyasını Namık Kemal, eski edebiyatımızla yeni edebiyat arasında köprü kurarak tahlil ediyor. Edebiyatımızın ilk edebi romanı kabul edilen İntibah’ı, Namık Kemal’in bilinmeyen Önsöz’üyle birlikte sunuyoruz.

Namık Kemal (1840-1888) Gazeteciliğiyle toplumun fikirlerine yön veren, yazarlığıyla yeni edebiyatın kapılarını açan, mücadelesiyle Meşrutiyet’e ivme kazandıran fikir adamı, yazar ve en bilinen yönüyle vatan şairidir. Onda her şey hürriyet fikri ve vatan sevgisiyle başlar, neredeyse bütün uğraşları bu ikisi üstüne kurulmuş ve gelişmiştir. Erken yaşta annesini kaybedince çocukluk ve ilk gençliğini büyükbabasıyla ve onun görevi nedeniyle Sofya’dan Kars’a– yurdun çeşitli yerlerinde geçirir. İstanbul’a geldiğinde edebiyat çevrelerinde dikkat çeker ve dönemin ünlü şairleriyle tanışır, özellikle Şinasi’nin fikirlerinden etkilenir. Tasvir-i Efkâr’la başladığı gazetecilik hayatı Hürriyet, İbret, Diyojen gibi yayınlarda devam eder. Siyasetten hukuka, felsefeden edebiyata pek çok alanda yazdığı makaleleriyle fikir dünyasına; roman, şiir, tiyatro ve tarihi biyografi türlerindeki eserleriyle yeni edebiyata öncülük eder. İstanbul’dan defalarca uzaklaştırılıp sürgüne gönderilir. Yine de yazmaya; mektuplarıyla, gazete yazılarıyla, eserleriyle çağdaşlarına yol göstermeye ve halkına ulaşmaya devam eder. Yazarın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikler Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.

Kitabı okuyanlar 3.401 okur

 • Esra Burcu Göncü
 • Ertan Uzun
 • Hanife MERMER
 • Esra Ozden
 • Merve Çakır Kurt
 • SihirliFlut
 • Veli Altinkaya
 • Betül AKSU
 • Yusuf Gül
 • O.B.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%9.2
18-24 Yaş
%34.8
25-34 Yaş
%29.8
35-44 Yaş
%14.5
45-54 Yaş
%4.8
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.9
Erkek
%24.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.5 (137)
9
%12.4 (79)
8
%19.7 (125)
7
%20.4 (130)
6
%12.1 (77)
5
%7.5 (48)
4
%2.7 (17)
3
%2.4 (15)
2
%0.8 (5)
1
%0.5 (3)

Kitabın sıralamaları