İntibah

·
Okunma
·
Beğeni
·
47590
Gösterim
Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954591
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
“İnsan vicdanındaki sırları, kalbin en gizli köşelerine ulaşmadıkça bulmak imkânsızdır…” Arka fonunu Osmanlı sosyal yaşamının oluşturduğu İntibah, İstanbul’un Çamlıca ve mesire yerlerinde geçer. Kalburüstü bir ailede, iyi bir eğitim ve terbiyeyle yetişen Ali Bey’in hayatı Mehpeyker adlı hafifmeşrep bir kadına âşık olmasıyla değişir. Maddi manevi yıkıma sürüklenen bu genç adamın iç dünyasını Namık Kemal, eski edebiyatımızla yeni edebiyat arasında köprü kurarak tahlil ediyor. Edebiyatımızın ilk edebi romanı kabul edilen İntibah’ı, Namık Kemal’in bilinmeyen Önsöz’üyle birlikte sunuyoruz.

Namık Kemal (1840-1888) Gazeteciliğiyle toplumun fikirlerine yön veren, yazarlığıyla yeni edebiyatın kapılarını açan, mücadelesiyle Meşrutiyet’e ivme kazandıran fikir adamı, yazar ve en bilinen yönüyle vatan şairidir. Onda her şey hürriyet fikri ve vatan sevgisiyle başlar, neredeyse bütün uğraşları bu ikisi üstüne kurulmuş ve gelişmiştir. Erken yaşta annesini kaybedince çocukluk ve ilk gençliğini büyükbabasıyla ve onun görevi nedeniyle Sofya’dan Kars’a– yurdun çeşitli yerlerinde geçirir. İstanbul’a geldiğinde edebiyat çevrelerinde dikkat çeker ve dönemin ünlü şairleriyle tanışır, özellikle Şinasi’nin fikirlerinden etkilenir. Tasvir-i Efkâr’la başladığı gazetecilik hayatı Hürriyet, İbret, Diyojen gibi yayınlarda devam eder. Siyasetten hukuka, felsefeden edebiyata pek çok alanda yazdığı makaleleriyle fikir dünyasına; roman, şiir, tiyatro ve tarihi biyografi türlerindeki eserleriyle yeni edebiyata öncülük eder. İstanbul’dan defalarca uzaklaştırılıp sürgüne gönderilir. Yine de yazmaya; mektuplarıyla, gazete yazılarıyla, eserleriyle çağdaşlarına yol göstermeye ve halkına ulaşmaya devam eder. Yazarın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikler Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.
164 syf.
·8/10
Merhabalar Vatan Şairi olarak bilinen yazarımız Namık Kemal ilk tarihi roman,ilk sahnelenen tiyatro ve ilk edebi roman gibi değerli eserler edebiyatımıza kazandırmıştır.Türk Edebiyatının ilk edebi romanı İntibah(Uyanış-Uyanma) aslında kitabın ismi Son Pişmanlık olsa da dönemin şartlarından dolayı sansürlenerek İntibah ismini almıştır.Konu olarak bir bayanın bir başkasına hırsından dolayı iftira atmasının sonucunda ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını göz önüne sermektedir.Karakter olarak Mahpeyker,Dilaşub ve Ali Bey yer almaktadır.Mahpeyker’in reddedilmesiyle nasıl kötü planların yaptığına şahit olacaksınız.Karakterlerin özelliklerinden bahsedecek olursam Ali Bey en hatalı olan,Dilaşub en masum ve Mahpeyker ise en kötü olan karakterdi.Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Türk Edebiyatı Klasikleri dizisinden olandan alıp okumuştum günümüz türkçesine çevrilmesine rağmen cümleler uzun ve yer yer anlaşılmaz oluyor.Bence herkesin okuyup fikir sahibi olması gereken bir eserdir.
Keyifli Okumalar Dilerim
164 syf.
·6 günde·7/10
Tanzimat'ın bağrından kopmuş bir Namık Kemal... Edebiyatımızın ilk edebi romanı olan İntibah(Uyanış)...

Türk filmi izler gibi bir histi bu kitabı okumak. Cariyeler, fahişeler, kötü kalpli Erol Taş kılıklı amcalar...

***Spoiler içerir***
Masum yirmi yaşlarında temiz kalpli, ahlaklı bir katibimiz var. Bu Ali Bey hayatının hatasını yaparak bir fahişeye aşık oluyor. Sonra hatasını anlayıp bu kötü niyetli kadından bağını kopardıktan sonra kendi gibi temiz olan Dilaşub ile evleniyor ve film o zaman başlıyor....

Namık Kemal'in öyle içten bir anlatımı var ki kitaptaki olayları anlatırken aynı zamanda tepkiler veriyor. "...kadın defolup gitti." , "...kötü niyetli karı iğrenç düşünceleri ile baş başa kaldı." gibi daha hatırlayamadığım birçok cümle vardı.:)
Kitabın sonu bana Kuyucaklı Yusuf'u hatırlattı.

Kitabın yayinevine iyi bakarak alın. Çünkü böyle eski kitapların redaksiyonunun iyi olması gerekiyor. Benimki Panama Yayınlarındandı. Okurken gayet rahat okudum kelimeler yabancı gelmedi hiç...

Tavsiye eder misin derseniz, ağlamaklı Türk Filmi sevenlere mutlaka tavsiye ederim:)

Keyifli okumalar olsun...
Kitapla, sevgiyle kalın..
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (3.065 Oy)2.658 beğeni17.019 okunma4.202 alıntı52.957 gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (2.580 Oy)2.485 beğeni14.512 okunma5.420 alıntı128.453 gösterim
 • Araba Sevdası
  7.1/10 (1.648 Oy)1.397 beğeni10.013 okunma1.121 alıntı41.261 gösterim
 • Yaban
  8.3/10 (3.480 Oy)3.260 beğeni17.238 okunma3.079 alıntı49.432 gösterim
 • Fatih Harbiye
  7.9/10 (3.384 Oy)3.064 beğeni17.716 okunma2.117 alıntı49.938 gösterim
 • Madame Bovary
  7.7/10 (2.363 Oy)2.130 beğeni11.028 okunma4.755 alıntı67.931 gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.1/10 (2.121 Oy)2.033 beğeni13.214 okunma1.071 alıntı35.536 gösterim
 • Kaşağı
  8.2/10 (1.295 Oy)1.151 beğeni10.088 okunma262 alıntı26.316 gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.1/10 (1.403 Oy)1.413 beğeni7.976 okunma1.321 alıntı29.683 gösterim
 • Acımak
  8.7/10 (3.248 Oy)3.170 beğeni13.740 okunma2.162 alıntı49.750 gösterim
164 syf.
Sıkılmadan okuduğum bir romandı.İlk edebi romanımız olduğu için merak ediyordum.Anlatımı akıcı ve sürükleyiciydi.Kısacası 'Son pişmanlık fayda etmez.'Sevdiğimiz biri hakkında bir şey duyuyorsak en azından karşımızdaki insana açıklaması için fırsat tanımımız gerekir.İyiligimizi düşünen insanlar gibi kötülüğümüzü düşünen insanlarda olabilir.İnsanlar bir şeye körü körüne inanmamalı.Belkide bizim için doğru olan onlar için büyük bir yanlıştır.
137 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İş Bankasının Türk Klasikleri serisini okumaya devam ediyorum.

Bu seferki kitabımız İntibah.
Beni bilen bilir romantizm akımına kapılan kitapları hiç sevmem ki eğer erkek ya da kadın, karşı cins için kendini düşük görmeye başlarsa o kitaba 1 puan veririm :D

Bu kitabın başında da demiştim herhalde 1 puan vereceğim diye ama olmadı.

Ali Bey adı altında saf mı saf bir çocuk var. Kitapların,ilmin ve çalışmanın arasına gömülüp gitmiş ve 20'li yaşlarına geldiği zaman ilk defa bir kadın görüyor.
Tabii gördüğü ilk kadın olduğu için de hemen aşık oluyor.
Ardından aşık olduğu kadın ki bu da Mehpeyker adı altında hafifmeşrep bir kadın. Laubali tavırları ve o zamana kadar da erkekler üzerinden para kazanmış birisi.

İşte bu ikisi aşk yaşamaya başlıyor derken Ali Beyin annesi Ali'yi o kadından uzaklaştırmak için cariye getiriyor Dilaşup adı altında. Sonra olaylar başlıyor.

Kitaba neden 10 puan verdim onu anlatayım önce.
Kitabı ilkokulda okumuştum ilk kez ama okuduğumu unutmuşum. Kitabı tekrar elime alıp önsözünü okumaya başladığım zaman kitabı okuduğumu hatırladım.

Kitapta olaylar nasıl gelişecek ve sonu nasıl olacak bilmeme rağmen son sayfaları neredeyse nefes almadan okudum :D
O kadar etkiliydi! O yüzden 10 puanı da hak etti.

Diğer taraftan Ali Beyin annesi Dilaşup adlı cariyeyi Ali'nin yatağına sokuyor. O kısımda kadına baya sinir oldum. Kitabın bu gibi konulara değinerek o zamanki toplumu da gözler önüne sermiş olması ayrı bir kalite göstergesi bence...

Bir başka taraftan da Namık Kemal edebi anlamda bana göre biraz ilk olduğu için de zaman zaman olaylara karışıp okuyucuları yöneltmeye çalışıyor. Bu kadın kötü diye düşünün diyor bazen ki bunlar kitabın eksik yanı.

Kitap hakkında söyleyeceklerim bunlar ama belirtmek isterim ki KİTAP ÇOK GÜZEL.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
169 syf.
·1 günde·Puan vermedi
#turkklasigi okuma grubumuzla beraber Şubat ayının ikinci Türk klasiğini okumuş bulunmaktayım. Ortaokulda Türkçe öğretmenimin zorlaması ile okuduğumu hatırlar gibiyim . Şimdi isteyerek seve seve okudum efendim.
Namık Kemal'in kaleme aldığı bu eser İlk Türk Edebiyatı romanı kabul ediliyor. Yazdığı iki roman vardır yazarın biri bu diğeri Cezmi imiş. Onu da okumayı aklıma ve okuma listeme ekledim tabi ki Açıkçası araştırdım ve öğrendim. Gülmeyin arkadaşlar bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp 40 ından sonra da olsa öğreniyorum ya daha ne olsun.
Eserin dilinin sade olması çok hoşuma gitti tabi ki dilinin sade olmasında #isbankasikulturyayinlari nin payı büyük anladığım kadarıyla. Şuda bir gerçek ki beni "Vatan Yahut Silistre"kadar etkilemedi. Ki ben Romantizm aşığım efendim malum ️. Çünkü milliyetçilik duygum Romantizmin de üstünde olduğundan olabilir neyse ben yine konuyu dağıttım kitaba dönersem, korumacı bir ailede yetişen Ali Bey'in aşk hayatı, yaşamın zorluklarına uyum sağlayamaması , yaptığı yanlış tercihler ve en önemlisi de pişmanlığı anlatılıyor..
Ali Bey öyle fevri davranışlar sergiledi ki karşımda olsa kesin döverdim o kadar sinir oldum kendilerine. Mahpeyker sana sinir de oldum, kızdım da , acıdım da ve sevdim de. Bana kızabilirsiniz ama ne yapayım sevdim onu da arada ama . Aşk insanın gözünü kör eder arkadaşlar o da aşkı için yaptı. Sevilmek istedi, mutlu olmak istedi. Yanlış mı yanlış yaptığı da neyse Dilaşub taraftarları beni topa tutmadan susayım en iyisi . Dilaşub Ali Bey'in annesinin oğlunu Mahpeyker'den kurtarmak için aldığı cariyedir. Hikayenin en masumudur en günahsızıdır.
En suçlu olan bana göre Ali Bey'dir. İki seven kadın birisi sevdiğini öldürerek kininin geçeceğini unutacağını sanan katil olmayı göze almıştır diğeri ise, aşkı için ölümü göze almıştır. Dilaşub'a çok üzüldüm .
Kitapta acımasızlık, şevkat, aşk çok güzel işlenmiş. Tam bu Yeşilçam filmi izler gibi oldum okurken.
Kesinlikle okumanızı öneriyorum arkadaşlar..
İyi okumalar diliyorum
Kitapla kalın .
158 syf.
·2 günde·10/10
İlk edebi roman özelliğini taşıyan İntibah edebiyatımız için çok önemli bir eserdir. Okurken çok keyif aldığım bu romanda Ali Bey'in aşk ve hayat öyküsü anlatılır. Tanzimat dönemi romanı olan bu eserde "toplum için sanat" anlayışının yansıtıldığı görülür.
Herkesin okumasını tavsiye ederim. :)))
208 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Kitap ilk edebi roman olma özelliğini taşıyor okuma isteme merakım daha çok buydu daha sonra Yaşar Kemal’in ilk defa bir kitabını okudum ve daha önce hiç okumadığımın pişmanlığını yaşadım. Kitap kapağındaki şu söz de “İnsan kalbinin garip bir özelliği de sevilmeyi, sevmekten üstün tutmasıdır.” İşte bu da bize şu anda da gördüğümüz gibi insanların bencilliğini hatta kendi bencilliğimizi yüzümüze vuruyor bir yerde menfaat, yalan, sahte ilişkiler olunca sonu hep hüsran oluyormuş. Gibi gibi işte İntibah’ın bir diğer anlamı Uyanış demek tam da kitabın içeriği aslında kitabın bize vermek istediği şey şu; kimseye körü körüne inanmamak bazen en yakın sandıklarımız, bizi düşünüyor sandıklarımız aslında bizim en uzağımız yani düşmanımız olabilirmiş asla insanlarla sağlıklı iletişim kurmadan yargılamamalıyız çünkü sonu hep pişmanlıkla biter tıpkı kitabın sonunda “Son pişmanlık fayda etmez.” dediği gibi
Diğer çok etkileyen kısmı ise yalan oldu küçük yalan diye bir şey yok bir kere başladı mı lanet gibi üstümüzden atılması imkansız bir şey durum böyle ki insanlar kendi işlerine geldiğini başkasına inandırmakla sadece kendini kandırmış olur bu da bir hayatın hatta onlarca hayatın kararmasına bitmesine yetebiliyor bir nevi sürekli izlediğimiz bir film hep aynı duyguları hissettiğimiz ve aslında çok ders almamız gereken bir kitap tavsiye ederim hiç bir şey kaybettirmez ama çok şey kazandırır.
164 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İntibah romanı türk edebiyatında ilk edebi roman olma özelliği taşıma dolayısıyla önemli bir yere sahiptir oldukça yalın uslup sıradan bir işleyişe sahip olduğunu düşünüyorum ama herkesin kütüphanesinde olmali diye düşünüyorum....
164 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Spoiler içerir. Konusu itibarı ile içine çeken bir aşk ve hayat öyküsü. Genç, terbiyeli ve iş sahibi birinin ön yargı ve hataları ile düştüğü hazin durumlar ve çevresinde ki ölümcül etkileri. Ne yazık ki yazarın son cümlesi "son pişmanlık fayda etmez" dilinin ağır olması ve çok uzun cümleleri hasebi ile karışık gibi geliyor, ama çözüm Kolay oluyor. Okunması kazançtır.
164 syf.
Aşırı korumacı bir aile tarafından yetiştirilen bir delikanlının yaşamın zorluklarıyla başa çıkamaması ve gerçek dünyaya uyum sağlayamaması romanın konusudur. Yaşanan olaylar karşısında soğukkanlılığını koruyamayan, pek düşünmeden ani kararlar veren delikanlı, hem kendisinin hem de sevdiklerinin hayatını mahvedecektir. "Son pişmanlık fayda etmez" şeklinde özetlenebilecek bir kitap okuyacaksın...
.
.
.
#intibah
#namıkkemal
#fuatagram
175 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitaptan alıntı yaparak başlamak istiyorum :

" Halka söylemekten utanacağın bir şeyi yapmaktan nasıl utanmazsın? Sen herkesten alçak mısın ki, yaptığın bir şeyi ötekinin berikinin bilmesinden utanıyorsun da yalnızca sen bildiğinde utanmıyorsun?" derdi. Bir keresinde de " Sevdiğini üzmemek için, doğruyu gizleme! Çünkü bir zaman gelir ki, sevdiğin o gizli şeyi haber alır ve korktuğundan daha fazla üzülür. " demişti.

Kitaptan herkes kendi hayatına dair dersler çıkarabilir. Kitabın sonuna gelmek için sabırsızlandım adeta eski Türk filmleri gibiydi.. Benim bu kitaptan aldığım dersler ne olursa olsun başkalarına açıklayamayacağın açıklamaktan utanacağın hareketlerde bulunma ne olursa olsun kendi doğrunda şaşma ve hayatında değer verdiğin insana güven güvenmesen bile önce onun açıklama yapmasına izin ver izin verki pişmanlığa kapılma son pişmanlık fayda etmez cümlesinin somut hali bu kitap kesinlikle tavsiye ederim.
En sonunda gene acziniz görünür; gönül ölümden başka bir şey arzu etmemeye başlar.
İnsan yatağının yorganına, çarşafına bakar da kefenden, topraktan bir farkını göremez.
Kendini telef etmek ister, ona da kıyamaz.
Çaresiz işin sonunu beklemeye karar verir, değil mi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İntibah
Baskı tarihi:
Kasım 2019
Sayfa sayısı:
164
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052954591
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
“İnsan vicdanındaki sırları, kalbin en gizli köşelerine ulaşmadıkça bulmak imkânsızdır…” Arka fonunu Osmanlı sosyal yaşamının oluşturduğu İntibah, İstanbul’un Çamlıca ve mesire yerlerinde geçer. Kalburüstü bir ailede, iyi bir eğitim ve terbiyeyle yetişen Ali Bey’in hayatı Mehpeyker adlı hafifmeşrep bir kadına âşık olmasıyla değişir. Maddi manevi yıkıma sürüklenen bu genç adamın iç dünyasını Namık Kemal, eski edebiyatımızla yeni edebiyat arasında köprü kurarak tahlil ediyor. Edebiyatımızın ilk edebi romanı kabul edilen İntibah’ı, Namık Kemal’in bilinmeyen Önsöz’üyle birlikte sunuyoruz.

Namık Kemal (1840-1888) Gazeteciliğiyle toplumun fikirlerine yön veren, yazarlığıyla yeni edebiyatın kapılarını açan, mücadelesiyle Meşrutiyet’e ivme kazandıran fikir adamı, yazar ve en bilinen yönüyle vatan şairidir. Onda her şey hürriyet fikri ve vatan sevgisiyle başlar, neredeyse bütün uğraşları bu ikisi üstüne kurulmuş ve gelişmiştir. Erken yaşta annesini kaybedince çocukluk ve ilk gençliğini büyükbabasıyla ve onun görevi nedeniyle Sofya’dan Kars’a– yurdun çeşitli yerlerinde geçirir. İstanbul’a geldiğinde edebiyat çevrelerinde dikkat çeker ve dönemin ünlü şairleriyle tanışır, özellikle Şinasi’nin fikirlerinden etkilenir. Tasvir-i Efkâr’la başladığı gazetecilik hayatı Hürriyet, İbret, Diyojen gibi yayınlarda devam eder. Siyasetten hukuka, felsefeden edebiyata pek çok alanda yazdığı makaleleriyle fikir dünyasına; roman, şiir, tiyatro ve tarihi biyografi türlerindeki eserleriyle yeni edebiyata öncülük eder. İstanbul’dan defalarca uzaklaştırılıp sürgüne gönderilir. Yine de yazmaya; mektuplarıyla, gazete yazılarıyla, eserleriyle çağdaşlarına yol göstermeye ve halkına ulaşmaya devam eder. Yazarın seçme eserlerine Türk Edebiyatı Klasikler Dizimizde yer vermeyi sürdüreceğiz.

Kitabı okuyanlar 13.044 okur

 • Ömer Faruk ALADAĞ
 • Engin AĞRALI
 • Ferda Nayir
 • Nurella
 • Mehmet Can Kuyucu
 • Sema Öztürk
 • HURŞİD MAH
 • Melisa_
 • Merve Nur Özada
 • Favela

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.5
14-17 Yaş
%9.8
18-24 Yaş
%34.8
25-34 Yaş
%29.4
35-44 Yaş
%14.1
45-54 Yaş
%4.5
55-64 Yaş
%0.8
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.3
Erkek
%24.7

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.1 (307)
9
%8.4 (214)
8
%14.7 (373)
7
%11.9 (302)
6
%6.4 (163)
5
%3.7 (95)
4
%1 (26)
3
%1 (26)
2
%0.3 (8)
1
%0.4 (9)

Kitabın sıralamaları