Yaprak Dökümü

7,9/10  (443 Oy) · 
3.088 okunma  · 
333 beğeni  · 
6.802 gösterim
(1930 yılı) Osmanlıca baskısından birebir olarak yayıma hazırlanmıştır.

Yaprak Dökümü'nde Reşat Nuri Güntekin, bir memur ailesinin gelir darlığı ve ahlâk düşkünlüğü içerisinde parçalanıp çöküşünü, ustalıklı bir dille anlatıyor. Toplumsal yönü ağır basan bir roman. Eski görenek ve ahlâk anlayışına bağlı kalan bir küçük bürokratın, değişen sosyo-ekonomik koşulların belirlediği yeni hayatını yadırgaması başarıyla sergileniyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789751026491
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eser, konusu, anlatımı ve kurgusu itibariyle belki de edebiyatımızın en önemli aile içi yaşam ile dış dünya arasındaki etkileşimi anlatan romanıdır. Açmazları, yıkımları, arayışları ve verdiği dersleriyle okunması gereken yoğun duygusallık ihtiva eden bir roman.

Handan sarıcaoğlu 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabı ilk lisedeyken okumustum. O zamanlar ne yalan soylim cokda fazla kitap okuyan bir insan değildim. Ama hiç kaçırmadan dizisini izlemisligim vardır :) sırf meraktan okumuştum.Bugün tekrar baktığımda daha farklı bir gözle okudum. Öncelikle şunu söylemeliyim Reşat Nuri Güntekin gerçekten iyi bir yazar.kalemi kuvvetli kelimeleri nasıl isleyecegini iyi biliyor .Kitap okuyucuyu hiç sıkmadan ilerliyor.Karekterler disinda diziyle alakası bile yok ben çok oturtamadim kafamda.Son olarak şu sozude eklemeden geçemeyeceğim "Bir babanın çocuklarına birakacagi en kıymetli miras temiz bir isimdir".

Malesef dizisini izlediğim için kitabını okurkenki yaşadığım heyecan, rüzgarın yaprağa dokunuşu kadar şiddetsizdi. Yazıldığı dönemin dilinden de dolayı okumam biraz daha uzun sürdü. 160 sayfalık bir kitap benim için zor olmaz okumak konusunda. Lakin Cumhuriyet Dönemi öncesindeki eserleri okumakta bir derece güçlük çekebiliyorum. Dizideki senaryosuyla kitabın aslında elbette belli başlı farklar var. Ebeveyn Ali Rıza bey ile çocukları arasındaki çatışmalar, beklentilerin boşa çıkmasını da gösteriyordu. Kitabın bir bölümünde aile reisliğinin Şevket'e devredilmesi mevzusu, bana biraz ataerkil tahakkümün sonucu gibi geldi. O böümü bulduktan sonra paylaşırım. Dizisine aldanmamak için kitabının da okunması gerektiğini düşünüyorum.

kays el ecer 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ali Rıza Bey Amca ile benzer özelliklerimiz bir hayli fazla umarım sonumuz da aynı olmaz . Bu devirde devrin adamı olmamak çok zor . Şimdi özlü sözler zamanı değil zaten filmini izlediniz
Lise döneminde adını vermek istemediğim bir kitapçıya gittim o dönemde bunun filmi çok popilikti kızın biri minnak sözleriyle
- Aaaa kanka gördün mü filmin kitabı çıkmış dedi
şahsen dükkan sahibine olan saygım olmasaydı ki her ne kadar dükkan sahibi ile bir tanışıklığımız olmasa bile . Düşüp bayılmam bayılıp acile kaldırılmam an meselesiydi :glck

Merve Akpınar 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Reşat Nuri Güntekin'in okuduğum ilk kitabıydı. Dili biraz zorlasa da konunun akıcı olması ve kitabın da kısa olması sebebiyle bitti. Daha önce dizisi yayınlanmış bir kitap olduğunu biliyordum ve dizisini tamamen bilmesem de dizisiyle çok farklı geldi bana. Yani kitabı çok değiştirerek aktarmışlar ekrana bunu fark ettim. Bu eserde bir ailenin yoksullukta ne kadar değişebileceğini ve paranın insanı ne kadar bozabileceğini gördük. Bir ağacın yaprakları gibi Ayşe hariç her evladın teker teker dağılışına hayret ettim açıkçası. Tamam para hayatını geçindirmek için gerekli fakat bu kadar değişmek gerçekten ilginç. Kitabı lise seviyesinden itibaren herkese tavsiye ederim. Özellikle gelişim dönemindeki gençler için faydalı olabilecek bir kitap.

mithrandir21 | Uğur D. 
 07 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ne de güzel yazmış Reşat Nuri Güntekin. Bir ailenin yıkımını ve ailenin her bir dalının kopuşunu, yapraklarının dökülüşünü, duygusallığı da ön planda tutarak yazmış. Az sayıdaki sayfalarında o kadar çok ders alınması gereken cümleler var ki keşke ders alabilirsek ya da ders almamız gerekmeden tüm insanoğlu olarak hakim olabilsek.

Sayfa sayısının aksine aslında çok dolu dolu olan bir eser ama okurken keşke daha uzun olsa önümüzde bu lezzetten 600 - 700 sayfa olsa diye düşünmedim değil.

Ezgi Sezgin 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Akıcı ve güzel bir dille anlatılmış, sürükleyici bir kitap.
Her biri bir başka yere savrulmuş, hepsinin ayrı birer acıklı hayatı olan talihsiz bir ailenin yaşamı ve gözü önünde yitip giden hayatlara karşın bir şey yapamayan bir aile babası Ali Rıza Bey...
Bir ağacın sonbaharda yapraklarını dökmesi gibi, herkesin farklı yerlere savrularak bir ailenin dağılması anlatılıyor.

Emre Şeyda 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yaprak Dökümü uzun yıllar sonra okuduğum ilk Reşat Nuri Güntekin kitabı oldu. Dizisini de hiç izlemediğim için (dizilerle aram yoktur) kitaba çok rahat odaklandım ve bir solukta bitirebildim. 150 sayfalık bir kitaba da 5 sezonluk bir dizi yaptırılması da neredeyse her sayfa için bir dizi bölümü yapıldığı gibi bir istatistiği ortaya çıkarttı bende ki bu da senaristlerimizin hayal dünyası ile birlikte kitap ve dizi arasında çok büyük uçurumlar olma ihtimalinin bir göstergesi olarak görüyorum.

Kitap bir dram kitabı. Bir ailenin yavaş çökmesi ve kitabın adı gibi bir yaprak dökümü. Kitabın başında yaşanan olay neticesinde Ali Rıza Bey'in namus meselesi diye kendisi veya ailesi ile hiç bir alakası olmayan bir meseleden işi bırakması sonucunda oluşan hatta işten ayrıldığı gün oğlunun iş bulmasıyla da reisliği ona bırakması olayları bir zincirleme reaksiyon şeklinde tetikliyor ve üzücü olaylar gerçekleşiyor.

Dram yazarı olarak Reşat Nuri Güntekin'İ çok başarılı bulmakla birlikte bu kitap için oluşturduğu karakterler yapısal anlamda hoşuma gitmedi.

Bir miktar spoiler olabilir

Bunda karakterlerin oluşturulmasından çok her karakterin pek çok hata yapması ve üzülünecek bir karakter olmayışıdır. Pek çok kişi bana karşı gelecektir bunu biliyorum ama kitabın başından sonuna kadar Ali Rıza Beyden Ferhunde'ye veya Fikretten Necla'ya hepsi gerçek anlamda aile içi hatalar yapmış ve aile bu süreçte yıkılmıştır. Ali Rıza Bey'İn yok yere işten ayrılması, eşinin bu durumda ona destek olacağına köstek olması, Ali Rıza Bey'in reisliği oğluna vermesi ve her şeyden elini ayağını çekmesi (ki en vahim gördüğüm şeylerden birisidir) kızlara koca bulma derdinden Ferhundenin gerçekleştirdiği müzikli eğlencelerin (Ali Rıza Bey bu eğlenceleri gerçekten sevmiyor ama eşinin baskıları ile maalesef onaylıyor) Ailenin yıkılması için o kadar neden var ki yıkılma süreci gerçekten de şaşırtıcı olmuyor hatta ve hatta yıkılma olmasa şaşırtıcı bir son olabilirdi diye düşünüyorum. Dizidekinden tamamen farklı bir son (dizinin sadece son bölümüne bakabilmiştim) ile de karşı karşıya geliyoruz.

İrem Nur 
26 Mar 14:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bilmem kaç sezonluı diziyle alakası olmayan ipince bir kitap. Başladığım gün bitirmiştim. Zaten konuya direk girmiş yazar.
Neşat Nuri Güntekin'in anlatım tarzınj çok beğeniyorum. Fakat bu kitap pek de hoşuma gitmedi. Belki de dizi yüzünden bir önyarım olduğundan.
Fakat yazdığı dönemdeki sosyal hayatı nokta atışla mükemmel anlatmış.
Bir Türk okurunun kesinlikle okuması ve kütüphanesinde bulundurması gereken bir roman.

Necmiye 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Reşat Nuri Güntekin'in diğer romanlarında olduğu gibi dram,hüzünlü bir hikaye.Namusuyla çalışıp,evlatlarını da aynı şekilde terbiye etmeye çalışan bir babanın yürek burkan hikayesi.....

Kitaptan 51 Alıntı

Sadettin TANIK 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Temiz bir isim, bir miktar dünyalıkla beraber olursa âlâ; fakat züğürt evlatlarda ancak bir, nihayet iki göbek dayanabilir.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri GüntekinYaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin
Aysel 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çirkin bir kalbin içine uyanık bir ruh koymak niçin? Beğenilmediğini, her yerde, her şeyde ihmal edildiğini daha çabuk fark etsin diye mi? Çirkinin ağzındaki güzel söz, acizin ağzındaki haklı söz kadar faydasız bir şeydi.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri GüntekinYaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin
Yasin Eren 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben eski bir insanım. Anlaşmamıza imkan yok. İnsanların paradan başka şeylerle de mesut olacaklarına inanarak yaşadım. O kanaatle öleceğim.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 10 - İnkılap)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 10 - İnkılap)
Sadettin TANIK 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendi etinden ve kalbinden bir parça demek olan bir insanı, ümit ve şerefin mezarı demek olan bir hapishanede bırakmıştı.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri GüntekinYaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin
Ezgi Sezgin 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Galip insanlar için iyi ve merhametli olmak ne kolay ve şık bir jesttir.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 112)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 112)
Tuğba Karadağ 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocuklar o güne kadar babalarının ağladığını görmemişlerdi. Helsi de bu yaşları sevinçten, iftihardan geliyor sandılar.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 30 - İnkılap)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 30 - İnkılap)
kays el ecer 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kays El Ecer
Evet keşke Leman bu felakete uğrayacağına namusu ile ölseymiş...

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 18)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 18)
Ezgi Sezgin 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Büyütülecek beş çocuğu olan bir adam, hayata karşı bir kayıtsız seyirci mevkinde kalamazdı.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 14)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 14)