Yaprak Dökümü

7,9/10  (510 Oy) · 
3.503 okunma  · 
405 beğeni  · 
7.855 gösterim
(1930 yılı) Osmanlıca baskısından birebir olarak yayıma hazırlanmıştır.

Yaprak Dökümü'nde Reşat Nuri Güntekin, bir memur ailesinin gelir darlığı ve ahlâk düşkünlüğü içerisinde parçalanıp çöküşünü, ustalıklı bir dille anlatıyor. Toplumsal yönü ağır basan bir roman. Eski görenek ve ahlâk anlayışına bağlı kalan bir küçük bürokratın, değişen sosyo-ekonomik koşulların belirlediği yeni hayatını yadırgaması başarıyla sergileniyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789751026491
 • Yayınevi:
  İnkılâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
29 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eser, konusu, anlatımı ve kurgusu itibariyle belki de edebiyatımızın en önemli aile içi yaşam ile dış dünya arasındaki etkileşimi anlatan romanıdır. Açmazları, yıkımları, arayışları ve verdiği dersleriyle okunması gereken yoğun duygusallık ihtiva eden bir roman.

Handan sarıcaoğlu 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabı ilk lisedeyken okumustum. O zamanlar ne yalan soylim cokda fazla kitap okuyan bir insan değildim. Ama hiç kaçırmadan dizisini izlemisligim vardır :) sırf meraktan okumuştum.Bugün tekrar baktığımda daha farklı bir gözle okudum. Öncelikle şunu söylemeliyim Reşat Nuri Güntekin gerçekten iyi bir yazar.kalemi kuvvetli kelimeleri nasıl isleyecegini iyi biliyor .Kitap okuyucuyu hiç sıkmadan ilerliyor.Karekterler disinda diziyle alakası bile yok ben çok oturtamadim kafamda.Son olarak şu sozude eklemeden geçemeyeceğim "Bir babanın çocuklarına birakacagi en kıymetli miras temiz bir isimdir".

Yayınevi: İnkılâp Kitabevi     Sayfa: 160
Aile içi dramı anlatan Cumhuriyet döneminde yazılmış gerek konusu gerekse de dili bakımından çok beğendiğim bir kitap. Değişen dünya algısını etkili bir biçimde verebilmiş yazar. İnsanların değer yargıları ve bu değer yargılarında meydana gelen aşınma ile birlikte evlat, eş ve çevre unsurlarını da göz önünde bulundururak yıkıma giden süreç. Dizisini de üç aşağı beş yukarı izlemiş biri olarak kitabını daha çok beğendim. (Diziyle kitap arasında gidip geldim, dizideki Fikret ile buradaki biraz farklı gibi) 160 sayfa olan kitabın dizisinin 174 bölüm olmasına da şaşırdım. Kitap biraz daha uzun olsaydı tadından yenmez olurdu. Biraz o bakımdan olaylar çabuk bitirilmiş.

kays el ecer 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ali Rıza Bey Amca ile benzer özelliklerimiz bir hayli fazla umarım sonumuz da aynı olmaz . Bu devirde devrin adamı olmamak çok zor . Şimdi özlü sözler zamanı değil zaten filmini izlediniz
Lise döneminde adını vermek istemediğim bir kitapçıya gittim o dönemde bunun filmi çok popilikti kızın biri minnak sözleriyle
- Aaaa kanka gördün mü filmin kitabı çıkmış dedi
şahsen dükkan sahibine olan saygım olmasaydı ki her ne kadar dükkan sahibi ile bir tanışıklığımız olmasa bile . Düşüp bayılmam bayılıp acile kaldırılmam an meselesiydi :glck

Güler Bilkay Aygün 
03 Haz 22:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Reşat Nuri Güntekin'in en sevdiğim kitabı. Lise yıllarımda okumuştum. Televizyonda birkaç sezon süren dizisini de izlemiştim. Gerçek bir Türk klasiği, çok güzel bir kitap.

Merve Akpınar 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Reşat Nuri Güntekin'in okuduğum ilk kitabıydı. Dili biraz zorlasa da konunun akıcı olması ve kitabın da kısa olması sebebiyle bitti. Daha önce dizisi yayınlanmış bir kitap olduğunu biliyordum ve dizisini tamamen bilmesem de dizisiyle çok farklı geldi bana. Yani kitabı çok değiştirerek aktarmışlar ekrana bunu fark ettim. Bu eserde bir ailenin yoksullukta ne kadar değişebileceğini ve paranın insanı ne kadar bozabileceğini gördük. Bir ağacın yaprakları gibi Ayşe hariç her evladın teker teker dağılışına hayret ettim açıkçası. Tamam para hayatını geçindirmek için gerekli fakat bu kadar değişmek gerçekten ilginç. Kitabı lise seviyesinden itibaren herkese tavsiye ederim. Özellikle gelişim dönemindeki gençler için faydalı olabilecek bir kitap.

Uğur D. 
 07 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ne de güzel yazmış Reşat Nuri Güntekin. Bir ailenin yıkımını ve ailenin her bir dalının kopuşunu, yapraklarının dökülüşünü, duygusallığı da ön planda tutarak yazmış. Az sayıdaki sayfalarında o kadar çok ders alınması gereken cümleler var ki keşke ders alabilirsek ya da ders almamız gerekmeden tüm insanoğlu olarak hakim olabilsek.

Sayfa sayısının aksine aslında çok dolu dolu olan bir eser ama okurken keşke daha uzun olsa önümüzde bu lezzetten 600 - 700 sayfa olsa diye düşünmedim değil.

Ezgi Sezgin 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Akıcı ve güzel bir dille anlatılmış, sürükleyici bir kitap.
Her biri bir başka yere savrulmuş, hepsinin ayrı birer acıklı hayatı olan talihsiz bir ailenin yaşamı ve gözü önünde yitip giden hayatlara karşın bir şey yapamayan bir aile babası Ali Rıza Bey...
Bir ağacın sonbaharda yapraklarını dökmesi gibi, herkesin farklı yerlere savrularak bir ailenin dağılması anlatılıyor.

Selman Ç. 
13 Tem 12:28 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazar aile kavramının önemini bana göre çok iyi işlemiş. Ailenin insan hayatındaki önemini tartışmaya gerek yok sanırım. Bu kitabı okuduktan sonra daha da iyi kavrayacaksınız. Burada bir ailenin yavaş yavaş nasıl yok olduğunu, hangi sebeplerin, hangi durumların buna yol açtığını görüyoruz. Bu durumlara sebep olan ana kavramın ise maddiyat olduğunu söylemek sanırım yanlış olmaz. Hee tabii maddiyat yok diye hep böyle mi olmalı tabii ki hayır.
Bizim toplumumuzda da sıklıkla olan çatışma hali bu romanda da ön plana çıkıyor.
Aile bireylerinin birbiri ile sürekli çatışması, birbirlerinin adeta anlamak istememeleri, aileyi adım adım bir çöküşe doğru sürüklüyor.

Kitap biraz daha uzun olabilirdi sanki. Veya ben uzun olmasını isterdim. Karakterler ayrı ayrı işlenmiş ancak sanırım derinlemesine biraz daha incelenebilirdi.
İlk Reşat Nuri kitabımdı diğerleri nasıldır bilmiyorum ama bu kitap konu ve anlatım bakımından gayet güzeldi. Akıcı ve anlaşılır olması da okuma bakımından kolaylık sağlıyor.

Emre Şeyda 
10 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yaprak Dökümü uzun yıllar sonra okuduğum ilk Reşat Nuri Güntekin kitabı oldu. Dizisini de hiç izlemediğim için (dizilerle aram yoktur) kitaba çok rahat odaklandım ve bir solukta bitirebildim. 150 sayfalık bir kitaba da 5 sezonluk bir dizi yaptırılması da neredeyse her sayfa için bir dizi bölümü yapıldığı gibi bir istatistiği ortaya çıkarttı bende ki bu da senaristlerimizin hayal dünyası ile birlikte kitap ve dizi arasında çok büyük uçurumlar olma ihtimalinin bir göstergesi olarak görüyorum.

Kitap bir dram kitabı. Bir ailenin yavaş çökmesi ve kitabın adı gibi bir yaprak dökümü. Kitabın başında yaşanan olay neticesinde Ali Rıza Bey'in namus meselesi diye kendisi veya ailesi ile hiç bir alakası olmayan bir meseleden işi bırakması sonucunda oluşan hatta işten ayrıldığı gün oğlunun iş bulmasıyla da reisliği ona bırakması olayları bir zincirleme reaksiyon şeklinde tetikliyor ve üzücü olaylar gerçekleşiyor.

Dram yazarı olarak Reşat Nuri Güntekin'İ çok başarılı bulmakla birlikte bu kitap için oluşturduğu karakterler yapısal anlamda hoşuma gitmedi.

Bir miktar spoiler olabilir

Bunda karakterlerin oluşturulmasından çok her karakterin pek çok hata yapması ve üzülünecek bir karakter olmayışıdır. Pek çok kişi bana karşı gelecektir bunu biliyorum ama kitabın başından sonuna kadar Ali Rıza Beyden Ferhunde'ye veya Fikretten Necla'ya hepsi gerçek anlamda aile içi hatalar yapmış ve aile bu süreçte yıkılmıştır. Ali Rıza Bey'İn yok yere işten ayrılması, eşinin bu durumda ona destek olacağına köstek olması, Ali Rıza Bey'in reisliği oğluna vermesi ve her şeyden elini ayağını çekmesi (ki en vahim gördüğüm şeylerden birisidir) kızlara koca bulma derdinden Ferhundenin gerçekleştirdiği müzikli eğlencelerin (Ali Rıza Bey bu eğlenceleri gerçekten sevmiyor ama eşinin baskıları ile maalesef onaylıyor) Ailenin yıkılması için o kadar neden var ki yıkılma süreci gerçekten de şaşırtıcı olmuyor hatta ve hatta yıkılma olmasa şaşırtıcı bir son olabilirdi diye düşünüyorum. Dizidekinden tamamen farklı bir son (dizinin sadece son bölümüne bakabilmiştim) ile de karşı karşıya geliyoruz.

Kitaptan 79 Alıntı

Mleza 
09 Tem 18:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İki büyük kabahati vardı: Evvelâ zayıf bir adamdı. Sonra parasızdı, ki her halde bu, daha affedilmez hır cinayetti

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri GüntekinYaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin
Aysel 
22 Kas 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çirkin bir kalbin içine uyanık bir ruh koymak niçin? Beğenilmediğini, her yerde, her şeyde ihmal edildiğini daha çabuk fark etsin diye mi? Çirkinin ağzındaki güzel söz, acizin ağzındaki haklı söz kadar faydasız bir şeydi.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri GüntekinYaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin
Sadettin TANIK 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Temiz bir isim, bir miktar dünyalıkla beraber olursa âlâ; fakat züğürt evlatlarda ancak bir, nihayet iki göbek dayanabilir.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri GüntekinYaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin
Yasin Eren 
09 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben eski bir insanım. Anlaşmamıza imkan yok. İnsanların paradan başka şeylerle de mesut olacaklarına inanarak yaşadım. O kanaatle öleceğim.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 10 - İnkılap)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 10 - İnkılap)
Sadettin TANIK 
06 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendi etinden ve kalbinden bir parça demek olan bir insanı, ümit ve şerefin mezarı demek olan bir hapishanede bırakmıştı.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri GüntekinYaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin
Ezgi Sezgin 
28 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Galip insanlar için iyi ve merhametli olmak ne kolay ve şık bir jesttir.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 112)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 112)
Tuğba Karadağ 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çocuklar o güne kadar babalarının ağladığını görmemişlerdi. Helsi de bu yaşları sevinçten, iftihardan geliyor sandılar.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 30 - İnkılap)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 30 - İnkılap)
kays el ecer 
26 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kays El Ecer
Evet keşke Leman bu felakete uğrayacağına namusu ile ölseymiş...

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 18)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 18)
Ezgi Sezgin 
27 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Büyütülecek beş çocuğu olan bir adam, hayata karşı bir kayıtsız seyirci mevkinde kalamazdı.

Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 14)Yaprak Dökümü, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 14)