Kitap
Clarissa

Clarissa

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
2.206 Kişi
6,8bin
Okunma
1.815
Beğeni
38,9bin
Gösterim
184 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 13 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Mart 2017 · Karton kapak · 9789750711961
Orijinal adı
Clarissa
Diğer baskılar
Clarissa
Clarissa
Clarissa
Clarissa
Zweig hayatının son dönemlerinde başladığı, taslağı 1981’de gün ışığına çıkarılan ve yayıncısı tarafından tamamlanan Clarissa’da, 1902 yılından Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesine kadar geçen dönemde, dünyanın halini genç bir kadının gözünden anlatır. Avusturyalı bir subayın kızı olan Clarissa bir manastır okulunda büyümüş, eğitimini tamamladıktan sonra Viyanalı ünlü bir sinir hastalıkları uzmanının yanında çalışmaya başlamıştır. Lozan’daki bir kongrede barışsever Fransız öğretmen Léonard’la tanışır. Birbirlerine âşık olurlar. Savaş yüzünden ayrılmak zorunda kaldıklarında Clarissa hamiledir. Üstelik karnındaki bebeğin babası aynı zamanda düşmanıdır da. Milliyetçi bir histerinin kol gezdiği parçalanmış Avrupa’da bu bebeği doğurmak yalnızca kişisel bir karar değildir artık. (Tanıtım Bülteninden)
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,75
8.3
10 üzerinden
2.206 Puan · 455 İnceleme
Büşra T.
Clarissa'yı inceledi.
184 syf.
·
11 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Clarissa Kitap İncelemesi
Zweig'nın hayatı gibi Clarissa'nın hayatı da yarım kaldı... Stefan Zweig'in ölmeden evvel yazdığı ve tamamlayamadığı tek kitabıdır. Büyük bir heves ile okudum. sizi tamamen öykünün içine çekiyor. Keşke bu kitaba sınav haftamda denk gelmeseymişim. Ara vere vere okumak durumunda kaldım. Zweig'in duygu aktarma yeteneğine bayılıyorum. Muhteşem olay ve karakter analizleri var. Olaylara ele alma şekli harika. Eğer tamamlanmış olsaydı kesinlikle büyük eserlerde adını çok daha ön sıraya yazdırırdı. Konu olarak bir subay kızı olan Clarissa yatılı bir manastırda rahibeler tarafından büyütülür. Eğitimini tamamladığında çalıştığı kişinin yerine bir konferansa gider. Başka bir ülkede gittiği bu konferansta fransız bir beye aşık olan Clarissa savaş çıktığında ülkesine dönünce karnında bir düşmanın bebeğini taşıdığını fark eder. Zweig savaştan öncesi ve sırasında olayları bize aktarıyor. Düşünmeden edemiyorum. Belki de o hastane yatağındaki karakter "Artık dayanamıyorum korkuyorum" dediğinde belki de yazar son kez sesini duyuruyordu...
Clarissa
8.3/10
· 6,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
49
Duygu S.
Clarissa'yı inceledi.
184 syf.
·
7 günde
·
9/10 puan
Clarissa, Zweig'tan okuduğum 15. kitap falan oldu sanırım. Yazarın yarım kalan bir kitabı olduğunu bildiğimden sonlara saklamıştım. Yarım kalmasına rağmen hikaye o kadar iyi ki sizi alıyor götürüyor Clarissa ile beraber babasının odasında oturuyor, ne yapacağınızı bilemez halde gergin buluyorsunuz kendinizi. Kitaba da adını veren Clarissa asker terbiyesinde büyümüş, dürüst ama duygulardan bihaber, dünyaya çok net bakan ama asla başka pencereler aramayan bir kızımız. Çocukluğundan itibaren onun büyüyüp genç bir kadın oluşunu ve tesadüf eseri tanıştığı bir insan sayesinde dünyaya bakışının nasıl tamamen değiştiğini okuyoruz. Savaş yıllarında, o koca , o büyük büyük olayların küçücük insanların hayatlarına neler yaptığını da görüyoruz bir yandan. Mecburiyet adlı eserinin tınılarını sezdim hep bu kitabında. Eminim tamamlansaydı bambaşka bir şaheser olurdu ama yarım kalmış hali bile çok güzeldi. Okuyunuz..
Clarissa
8.3/10
· 6,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Smallsky
Clarissa'yı inceledi.
184 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Malesef ki Stefan Zweıgın yarım kalmış bir eseri eğer yazar hayatına son vermeseydi kesinlikle savaş karşıtı bir başyapıt olabilirdi benim için. Yayıncısının tamamladığı Clarıssa, hissettirdiği duygular ile savaş döneminde insanların neler yaşadığına bir nebzede olsa ışık tutuyor. Konusunda bahsedersem: Birinci Dünya Savaşının patlak vermesinden önce ve o dönemde Clarıssanın hayatını okuyoruz. Manastır okulunda büyümüş eğitimini tamamladıktan sonra viyanalı ünlü bir sinir hastalıkları uzmanı yanında çalışmaya başlamıştır bir kongrede barışsever Fransız öğretmen Leonard ile tanışır. birbirlerine aşık olurlar. Savaş yüzünden ayrılmak zorundadırlar ve hayatın onlara sunacağı sonuçlardan habersiz ayrılırlar. Savaşın insanların üzerinde bırkatığı tahribatlar, psikolojik sorunlar, iki düşman karşı taraftaki aşıklar için getirdiği yıkıcı sonuçlar. Kesinlikle kitap tamamlansaydı okurken içinizin burkulacağı , bir kadının gözününden savaşı izlemek getirdiği tahribatlara tanık olmak, aşkı, iyileştirici duygusunu hissetmiş olucaktık belkide ama malesefki tamamlanmadı. Keşke tamamlansaydı... Kitaba bir şans vermelisiniz, keyifli okumalar.
Clarissa
8.3/10
· 6,8bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14