Kitap
Gömülü Şamdan

Gömülü Şamdan

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
2.017 Kişi
7,1bin
Okunma
1.563
Beğeni
27,1bin
Gösterim
120 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 24 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · Aralık 2015 · Karton kapak · 9786053326168
Orijinal adı
Der Begrabene Leuchter
Diğer baskılar
Süleyman'ın tapınağından çıkan, Yahudilerin kutsal emaneti yedi kollu şamdanın 455 yılında Roma'yı yağmalayan Vandalların eline geçmesi, kentin Yahudi cemaatinde şok etkisi yaratır. Cemaatin yaşlıları, olan biteni gelecek kuşaklara aktarması için o sırada yedi yaşında olan Benjamin'i de yanlarına alarak kutsal Menora'yı denizaşırı yolculuğuna uğurlarlar. Seksen yıl sonra aynı Benjamin, şamdanı Yahudilere geri vermesi için İmparator İustinianos'a yalvarmak üzere Bizans'a gider. İustinianos'un Kudüs'teki bir Hıristiyan kilisesine gönderdiği şamdan, orada kaybolmuştur. Ancak Zweig Gömülü Şamdan'da söylenceye bir gün yeniden kavuşma umudu barındıran bir final atfeder.  (Tanıtım Bülteninde)
5 mağazanın 38 ürününün ortalama fiyatı: ₺7,17
7.6
10 üzerinden
2.017 Puan · 366 İnceleme
1havari
Gömülü Şamdan'ı inceledi.
184 syf.
·
11 günde
Herkese Merhaba Yine keyifle okuyup bitirdiğim Zweig'ın eseri olan #gömülüșamdanın yorumuyla geldim. Yazardan bugüne kadar hep melankoli, trajedi tarzı kitaplar okumaya alıştığım için #gömülüșamdan bana alışılmışın dışında, tarih perdesini aralayan, diğer kitaplarına nazaran farklı bir tema işleyen bir kitap. Yazar bizi Attila'nın Doğu Roma'yı fethettiği zamanlara ıșınlıyor. O dönemlerde yaşayan yahudiler için kutsal sayılan "Menora" adı verilen 7 kollu şamdanın hikayesini anlatıyor. Nedir bu șamdanı farklı kılan ya hu dediğinizi duyar gibiyim. Șöyle ki; yahudilere göre Kral Süleyman'ın evinden çıktığı ve Musa'nın șamdanı olduğuna inanıldiğı için kutsal kabul ediliyor. Ancak o dönemde yaşanan çatışmalar esnasında șamdan vandallar tarafından çalınıp başka bir ülkeye götürülüyor. Șamdanı ait olduğu yere geri getirmek için yapılan planlar, dualar, ve bir arayışın hikayesi Stefan Zweig farkıyla can buluyor. Ben severek okudum, tavsiye kitap önerisi arayanlara tavsiyemdir.
Gömülü Şamdan
7.6/10
· 7,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Serkan Nazlı
Gömülü Şamdan'ı inceledi.
120 syf.
·
Puan vermedi
Gömülü Şamdan Üzerine
Mıknatıs diyorum Stefan Zweig için... Okuru ilk cümlelerden başlayıp sonuna kadar bitmeyen bir akıcılık ve merak duygusunu diri tutarak sürükleme üslubuyla edebiyat tadının yanında bilgi yüküyle okurda "işte bu" dedirten bir yazar. Her ne kadar Satranç kitabıyla biliniyor olsa da diğer tüm kitapları birbirinden kıyas ile ayırt edilemeyecek eşsizlikte... Avrupa dehalarını üslubunun cilasıyla bir daha gün yüzüne çıkarması kültürüne yaptığı en büyük katkıdır. Dostoyevski, Tolstoy, Stendal, Balzac...hiç bu kadar bilinmemişti Stefan'ın kalemi değmeden önce. Gömülü Şamdan Zweig'in tarzının dışında yazmış olduğu belki de tek eseridir. Tarihin içinde hoş bir gezinti yaptırıyor. Bir kavmin sürgününün etkilerini bir yaşlının duyguları üzerinden genelleştirerek empati yaptırıyor. Şamdanın kutsal mabede bırakılma görevinin kavmince seçilen kitabın kahramanı, yaşı seksen sekizi bulan Benjamin'in bazı seçim anlarında söyledikleri aslında neden tarih boyunca şamdanın ve şamdanın kaderi paralelindeki yahudilerin sürgünden sürgüne sürüklenme sebebini açıklıyor. Üstelik en çok da bu sorguyu bilge Benjamin yaptığı halde. Şamdanı almak için krala secdeyi toprağa eğilmek olarak görmek; gerekirse yüce bir amaç için yanlış birşeyi doğru olarak kabul eden itikad... Kitap boyunca Tanrı'nın neden bu şekilde kendilerine davrandığına dair geliştirdikleri kaderci anlayış aslında sorumluluğu kendi iradelerinden çıkarmanın dini bir yol ile açıklama çabası belki de tüm yahudi tarihinin bir çıkmazıdır. Kendini dünyanın merkezinde görmenin kalıplaştırdığı bir bünyenin dış dünyaya uzantısı, başkasına kör bir yaşam tarzı, bakış ve kalıptır. Her ne sebeple olursa olsun gelen her türlü eleştiriyi antisemitizm adıyla temalandırmak da iyi yolunda yapılacak her türlü eleştiriyi de çıkmaza koymaktır.
Gömülü Şamdan
7.6/10
· 7,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Mgaokur
Gömülü Şamdan'ı inceledi.
120 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Zweig’ın kitaplarını okuduğunuzda karakterlerin derinlemesine incelediğini görürsünüz. Bu yönüyle diğerlerinden farklı bir kitap. Akıcılığı diğerleri kadar başarılı olsada bu kitapta Zweig’ın inancının etkisi görmekteyiz. Yahudiler için kutsal olan yedi kollu şamdanın arayışını anlatıyor kitap. Yahudilik hakkında bilgim olmamasına karşın okurken zorlanmadım. Gayet akıcı bir kitaptı. Benjamin Marnefesch’in inancına bağlılığı çok iyi yansıtılmıştı. Yedi kollu şamdanı araştırdığımda birçok farklı anlam yüklendiğini öğrendim. Bunlardan birisi inanışlarına göre Tanrı’nın dünyayı yedi günde yaratmasını temsil ettiği için şamdanın yedi ayrı kolu olmasıydı. Kitabı okuduktan sonra yazara bir adım daha yakınlaştığımı hissettim. Zweig ’ın farklı bir yönünü görmek beni mutlu etti.
Gömülü Şamdan
7.6/10
· 7,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Ş.ö
Gömülü Şamdan'ı inceledi.
120 syf.
·
Puan vermedi
Konu : Süleyman'ın tapınağından çıkan, Yahudilerin kutsal emaneti yedi kollu şamdanın 455 yılında Roma'yı yağmalayan Vandalların eline geçmesi, kentin Yahudi cemaatinde şok etkisi yaratır. ... Ancak Zweig Gömülü Şamdan'da söylenceye bir gün yeniden kavuşma umudu barındıran bir final atfeder. Yorum : en uzun kitaptı . Diğer kitaplar gibi olmasada merak uyandırarak sizi sürükleyerek kitabı bitirmeye zorluyor
Gömülü Şamdan
7.6/10
· 7,1bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
13