Gömülü Şamdan

8,0/10  (83 Oy) · 
164 okunma  · 
68 beğeni  · 
1.475 gösterim
Süleyman'ın tapınağından çıkan, Yahudilerin kutsal emaneti yedi kollu şamdanın 455 yılında Roma'yı yağmalayan Vandalların eline geçmesi, kentin Yahudi cemaatinde şok etkisi yaratır. Cemaatin yaşlıları, olan biteni gelecek kuşaklara aktarması için o sırada yedi yaşında olan Benjamin'i de yanlarına alarak kutsal Menora'yı denizaşırı yolculuğuna uğurlarlar. Seksen yıl sonra aynı Benjamin, şamdanı Yahudilere geri vermesi için İmparator İustinianos'a yalvarmak üzere Bizans'a gider. İustinianos'un Kudüs'teki bir Hıristiyan kilisesine gönderdiği şamdan, orada kaybolmuştur. Ancak Zweig Gömülü Şamdan'da söylenceye bir gün yeniden kavuşma umudu barındıran bir final atfeder. 
(Tanıtım Bülteninde)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786053326168
 • Orijinal Adı:
  Der Begrabene Leuchter
 • Çeviri:
  Regaip Minareci
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Ünal 
04 Ağu 16:59 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine bir Stefan Zweig eseri.. Diğer eserlerinde olduğu gibi bu da çok akıcı ve sade bir dille yazılmış. Kitapta Yahudilerin en eski sembollerinden biri olan Menora isimli 7 kollu şamdanın yolculuklarını anlatıyor. Menora, Musa'nın Sina Dağı'nda gördüğü Yanan Çalı'yı simgeliyormuş bu da internetten edindiğim bir bilgi.
Menora'yı kutsal topraklarına döndürmek için verilen çabaları çok akıcı bir dille anlatmış. Herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar :)

Gulan 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Stefan Zweig benim içinİ duygulara can veren, ete kemiğe bürüyen, yaşayan ve yaşatani en soyut duyguyu bile inanılmaz derecede somut kılan bir yazar. Gömülü şamdan kitabı şimdiye kadar okuduğum kitaplarından çok daha faklı ama o muhteşem anlatımıyla tam da kendisi gibi. Yahudilerin kutsal şamdanları için verdikleri emek ve acıyı ve azınlık olmanın ve dışlanmış olmanın ve yersiz-yurtsuz olmanın ve bunların onlara yaşattığı ızdırabın büyüklüğünü ilmek ilmek içinize dokuyarak, anlamaya ve paylaşmaya bir adım daha yaklaştırıyor.

Madam Tutli Putli 
 21 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

4 saatlik bir yolculuğun en güzel yanıydı. Kutsal sayılan bir şamdan ve Yahudiler tarafından ona yüklenmiş anlamlar. Bir yandan otobüs yolculuğu yaptim bir yandan da tarihte bir yolculuğa çıktım. Anlatımı ve betimlemeleriyle güzel, okunmaya değer bir eser.

Kübra E. 
19 May 11:06 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Zweig, Yahudi kökenli bir yazar olarak, mensup olduğu dinin insanlarının sorunlarına ve özlemlerine değinmiş "Gömülü Şamdan" eserinde.

Zweig, okuru, Yahudiler için önem taşıyan kutsal şamdanın ışığı altında Ortaçağ gezisine çıkarıyor.
Bu gezinin durakları arasında, Ortaçağ'da da önemli bir yere sahip olan "İstanbul" yer alıyor. Eseri okurken tarihe yön veren ve zengin bir kültürel mirasa sahip olan bu topraklarda olmaktan bir kez daha mutluluk duydum.

Zweig, Avrupa hukukunu şekillendiren Roma'da, kadının söz sahibi olmadığını da eserinde hatırlatmış.

Benim için okumaktan keyif aldığım, farklı tarzıyla ilgi çekici bir eser oldu "Gömülü Şamdan".


Herkese keyifli okumalar dilerim.
Kadim dostlar olan kitaplarla kalın... :)

Melike Nur 
 20 Ağu 14:46 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Süleyman’ın tapınağından çıkan, Yahudilerin kutsal emaneti yedi kollu şamdanın 455 yılında Roma’yı yağmalayan Vandalların eline geçmesi, kentin Yahudi cemaatinde şok etkisi yaratır. Cemaatin yaşlıları, olan biteni gelecek kuşaklara aktarması için o sırada yedi yaşında olan Benjamin’i de yanlarına alarak kutsal Menora’yı denizaşırı yolculuğuna uğurlarlar. Seksen yıl sonra aynı Benjamin, şamdanı Yahudilere geri vermesi için İmparator İustinianos’a yalvarmak üzere Bizans’a gider. İustinianos’un Kudüs’teki bir Hıristiyan kilisesine gönderdiği şamdan, orada kaybolmuştur. Ancak Zweig Gömülü Şamdan’da söylenceye bir gün yeniden kavuşma umudu barındıran bir final atfeder.
**
Kitabın özeti kısaca böyle.İlk başta yazarı Zwig de olsa elime korkarak almıştım fakat kitabın ilk sayfalarında iyi ki almışım dediö .O kadar akıcı ilerliyordu ki elimden bırakamamıştım ancak orta kısımlara geldiğim zaman sanki bir bölüm atlamışımda bir şeyler kaçırmış gibi oldum adeta.Acaba yarım mı bıraksam diye düşünürken kitap yeniden akmaya başladım ve baktım ki bitmiş.Şaşırarak okudum,güzel bir anlatımı var.Eğer okumaya çekiniyorsanız boşuna çekinmeyin.Bir solukta bitecektir.:)

Y. 
10 May 16:31 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Gömülü Şamdan, konu itibariyle Stefan Zweig öykülerinden farklı gibi dursa da yine onun akıcı betimlemeleriyle okuyucu tarihte sanki gerçek üstü, tatlı bir yolculuğa çıkarıyor. Yazarın kendisi de bir Yahudi olduğu için kendi tarihi için önemli olan bu durumu, Yahudilerin tarih boyunca bir yere tutunamalarını, dışlanmalarını yer yer Roma'ya, Bizans'a bir nevi tarih öncesindeki İstanbul'a bağlayarak farklı bir olay örgüsü sunmuş bizlere. Hatta okurken Ayasofya'dan Haliç'ten söz edilmesi bile bizi kitaba bir tık daha yaklaştırır ve samimi gelir. Yahudi tarihini bilerek okuduğumuzda eleştirdiğimiz noktalar elbet olabilir. Ancak öykü kutsal Şamdan arayışından ziyade aslında herhangi bir nesneyi insanların yücelterek değerli kıldığını ve bu insanlar tarafından bilindikçe ulaşılamamanın verdiği coşkuyla daha değerli göründüğünü ama ne kadar az kişi bilirse değerli olan bir şey işte o zaman daha güvende ve daha insan zararından korunabileceğinin mesajını verir. Tıpkı hayatımızdaki bir çok detay gibi.

Seval 
 30 Ağu 14:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Gömülü Şamdan, okuduğum ikinci Stefan Zweig eseri. Daha önce Satranç'ı okumuştum ve çok etkilenmiştim. Bu yüzden uzun zamandır yazarın bir kitabını daha okumak istiyordum. Ve nihayet okudum.

Kitap, Yahudiler için kutsal sayılan yedi kollu şamdan Menora'nın, yüzyıllardır işgalciler tarafından ele geçirilip göç edilişini ve Yahudilerin şamdanın peşindeki acı ve ızdırap dolu hikayelerini anlatıyor.

Kitapta bu zamana kadar duyduklarımdan çok daha farklı bir Yahudi halkı gördüm. Yaşadıkları acı olayları anlatan Gömülü Şamdan'ı okurken tarihi belgesel izliyormuşum gibi hissettim.

M 
03 Haz 14:39 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

işte bir zweig klasiği daha bu adamın kitapları inanılmazdır sizi kendisinden bir an bile bırakmayan yorumuna bunu da ekledi kitap için şöyle yorum yapabiliriz yahudi topluluğu için son derece kutsal olan bir şamdanın yıllarca krallıklar imparatorluklar tarafından ele geçirilmesi şamdanın kutsal olması sebebiyle seçilmiş bir insanın şamdanın peşinden gidip tanrının yardımıyla onu bir daha hiç bir krallığın imparatorluğun göremeyeceği bir yere saklamasını konu alıyor

Sercan Bacak 
25 Tem 20:45 · Kitabı okudu · 17 günde · 8/10 puan

Zweig bu kitapta tarihi bir hikaye ile karşımıza çıkmakta. Yazarın betimlemeleriyle ve benzetmeleriyle harika bir iş çıkardığı eserlerinden biri daha. Tek farkı Psikolojik tahlilllere rastlanmıyor. Bildiğimiz Zweig üslubunun dışında buldum Tarihi bir hikâye olduğu için aşırı bilgilendirici özellikle Yahudileri ne kadar eleştirsek de aslında onlardan öğrenecek çok şeyin var olduğunu kanıtlar gibi

Esra B. 
15 Oca 16:36 · Kitabı okudu · 13 günde · 8/10 puan

Yahudiler tarafından kutsal sayılan bir şamdan olduğunu biliyordum fakat bu kadar çılgın bir tutkuyla bağlanıldığını, uğruna ömürler harcandığını bilmiyordum. Keyif alarak okudum; okurken de şey öğrendim. Umarım sizler de beğenirsiniz :)

3 /

Kitaptan 59 Alıntı

Emine Çoban 
09 May 21:59 · Kitabı okudu · 8/10 puan

...sessizliğin karanlığında bile kalbin harflerini okumayı bilirdi.

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 23)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 23)
Salih Çermik 
24 Oca 20:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Huzur yalnızca toprağın altındadır.

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 99 - İş Bankası Yayınları - 4. Baskı)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 99 - İş Bankası Yayınları - 4. Baskı)
Elif Ünal 
30 Tem 18:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ancak yüreği, ayakkabılarındaki demir çubuklardan daha sertti."

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 14)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 14)
Aslı T. 
 31 Tem 00:41 · Kitabı okudu

... Çocuk okuma yazma bilmiyordu henüz, ama şunu öğrenmişti: Yeryüzündeki her şeyden ve herkesten korkmak gerekirdi!

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 18 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Elif Ünal 
30 Tem 19:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ve uzun vadede tin, şiddetten daha güçlüdür."

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 24)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 24)
Salih Çermik 
24 Oca 20:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsanların ihtiraslarından bu dünyada yalnızca ölüler kurtulurdu.

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 101 - İş Bankası Yayınları - 4. Baskı)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 101 - İş Bankası Yayınları - 4. Baskı)
Elif Ünal 
30 Tem 19:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Katı insan yüreği mantık önünde ne zaman itaatle eğilmiştir ki?"

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 32)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 32)
Elif Ünal 
30 Tem 00:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bu bozuk dünyada tek sığınak, huzur ve avuntu duaydı. Çünkü dua olağanüstüydü. Korkuyu büyük bir vaatle uyuşturur, ruhun ürküntüsüne toplu dualarla uyku verir, yürekteki ağırlığı kendi kendine mırıldanan kanatlarla yukarıya, Tanrı'ya çıkarırdı; bu yüzden zor zamanlarda dua etmek iyiydi, birlikte dua etmek daha da iyiydi, çünkü birlikte omuzlanırsa bütün güçlükler hafifler ve iyilikler bağlılıkla yapılırsa Tanrı katında daha da iyi olurdu."

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 9)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 9)
Emine Çoban 
09 May 20:46 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dudaklar konuştuklarını, duyular ne hissettiklerini bilmiyor gibiydi.

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 10)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 10)
Y. 
10 May 16:52 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Istırabına karşı koyma, onu içine al."

Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları , Modern Klasikler Dizisi - 65)Gömülü Şamdan, Stefan Zweig (Sayfa 44 - Türkiye İş Bankası - Kültür Yayınları , Modern Klasikler Dizisi - 65)