1000Kitap Logosu
Gömülü Şamdan
Gömülü Şamdan
Gömülü Şamdan

Gömülü Şamdan

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
2.085 Kişi
7,4bin
Okunma
1.626
Beğeni
29bin
Gösterim
184 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 13 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Anonim Yayıncılık · Mayıs 2020 · Karton kapak · 9786053033196
Orijinal adı
Der Bergrabene Leuchter. Eine Legende
Diğer baskılar
7 mağazanın 46 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,68
7.6
10 üzerinden
2.085 Puan · 377 İnceleme
1havari
Gömülü Şamdan'ı inceledi.
184 syf.
·
11 günde
Herkese Merhaba Yine keyifle okuyup bitirdiğim Zweig'ın eseri olan #gömülüșamdanın yorumuyla geldim. Yazardan bugüne kadar hep melankoli, trajedi tarzı kitaplar okumaya alıştığım için #gömülüșamdan bana alışılmışın dışında, tarih perdesini aralayan, diğer kitaplarına nazaran farklı bir tema işleyen bir kitap. Yazar bizi Attila'nın Doğu Roma'yı fethettiği zamanlara ıșınlıyor. O dönemlerde yaşayan yahudiler için kutsal sayılan "Menora" adı verilen 7 kollu şamdanın hikayesini anlatıyor. Nedir bu șamdanı farklı kılan ya hu dediğinizi duyar gibiyim. Șöyle ki; yahudilere göre Kral Süleyman'ın evinden çıktığı ve Musa'nın șamdanı olduğuna inanıldiğı için kutsal kabul ediliyor. Ancak o dönemde yaşanan çatışmalar esnasında șamdan vandallar tarafından çalınıp başka bir ülkeye götürülüyor. Șamdanı ait olduğu yere geri getirmek için yapılan planlar, dualar, ve bir arayışın hikayesi Stefan Zweig farkıyla can buluyor. Ben severek okudum, tavsiye kitap önerisi arayanlara tavsiyemdir.
Gömülü Şamdan
7.6/10
· 7,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Serkan Nazlı
Gömülü Şamdan'ı inceledi.
120 syf.
·
Puan vermedi
Gömülü Şamdan Üzerine
Mıknatıs diyorum Stefan Zweig için... Okuru ilk cümlelerden başlayıp sonuna kadar bitmeyen bir akıcılık ve merak duygusunu diri tutarak sürükleme üslubuyla edebiyat tadının yanında bilgi yüküyle okurda "işte bu" dedirten bir yazar. Her ne kadar Satranç kitabıyla biliniyor olsa da diğer tüm kitapları birbirinden kıyas ile ayırt edilemeyecek eşsizlikte... Avrupa dehalarını üslubunun cilasıyla bir daha gün yüzüne çıkarması kültürüne yaptığı en büyük katkıdır. Dostoyevski, Tolstoy, Stendal, Balzac...hiç bu kadar bilinmemişti Stefan'ın kalemi değmeden önce. Gömülü Şamdan Zweig'in tarzının dışında yazmış olduğu belki de tek eseridir. Tarihin içinde hoş bir gezinti yaptırıyor. Bir kavmin sürgününün etkilerini bir yaşlının duyguları üzerinden genelleştirerek empati yaptırıyor. Şamdanın kutsal mabede bırakılma görevinin kavmince seçilen kitabın kahramanı, yaşı seksen sekizi bulan Benjamin'in bazı seçim anlarında söyledikleri aslında neden tarih boyunca şamdanın ve şamdanın kaderi paralelindeki yahudilerin sürgünden sürgüne sürüklenme sebebini açıklıyor. Üstelik en çok da bu sorguyu bilge Benjamin yaptığı halde. Şamdanı almak için krala secdeyi toprağa eğilmek olarak görmek; gerekirse yüce bir amaç için yanlış birşeyi doğru olarak kabul eden itikad... Kitap boyunca Tanrı'nın neden bu şekilde kendilerine davrandığına dair geliştirdikleri kaderci anlayış aslında sorumluluğu kendi iradelerinden çıkarmanın dini bir yol ile açıklama çabası belki de tüm yahudi tarihinin bir çıkmazıdır. Kendini dünyanın merkezinde görmenin kalıplaştırdığı bir bünyenin dış dünyaya uzantısı, başkasına kör bir yaşam tarzı, bakış ve kalıptır. Her ne sebeple olursa olsun gelen her türlü eleştiriyi antisemitizm adıyla temalandırmak da iyi yolunda yapılacak her türlü eleştiriyi de çıkmaza koymaktır.
Gömülü Şamdan
7.6/10
· 7,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Mgaokur
Gömülü Şamdan'ı inceledi.
120 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Zweig’ın kitaplarını okuduğunuzda karakterlerin derinlemesine incelediğini görürsünüz. Bu yönüyle diğerlerinden farklı bir kitap. Akıcılığı diğerleri kadar başarılı olsada bu kitapta Zweig’ın inancının etkisi görmekteyiz. Yahudiler için kutsal olan yedi kollu şamdanın arayışını anlatıyor kitap. Yahudilik hakkında bilgim olmamasına karşın okurken zorlanmadım. Gayet akıcı bir kitaptı. Benjamin Marnefesch’in inancına bağlılığı çok iyi yansıtılmıştı. Yedi kollu şamdanı araştırdığımda birçok farklı anlam yüklendiğini öğrendim. Bunlardan birisi inanışlarına göre Tanrı’nın dünyayı yedi günde yaratmasını temsil ettiği için şamdanın yedi ayrı kolu olmasıydı. Kitabı okuduktan sonra yazara bir adım daha yakınlaştığımı hissettim. Zweig ’ın farklı bir yönünü görmek beni mutlu etti.
Gömülü Şamdan
7.6/10
· 7,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Deniz Yorulmaz
Gömülü Şamdan'ı inceledi.
184 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Stefan Zweig kitapları arasında en çok hoşuma giden kitap bu oldu. Kitabı okurken ellerimde tırnak kalmadı. Bu kadar sürükleyici çok az kitap dek geldi şimdiye kadar. Hikaye gercekten çok güzel. Maneviyat duygusu hikayeyi güçlendirmiş. Zaten yazar çoğu kitabında yahudilerin geçmişte yaşadığı sıkıntılarını kullanarak güzel hikâyeler çıkartmıştı ve bu hikâyede bir o kadar güzel.
Gömülü Şamdan
7.6/10
· 7,4bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8