Recep Özbay

Recep Özbay

Çevirmen
7.9/10
567 Kişi
·
14
Okunma
·
2
Beğeni
·
313
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
136 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okurken günümüzde çok görülen, hatta kendi çocukluğumla çok bagdastirdigim bir hikaye ile karşılaştım. Ve stephan in böyle ince ve çok önemli bir ayrıntıyı böylesine güzel yorumlamasina hayran kaldım. Günümüz anne babaları arası iletişim kopukluğu ve ayrılıklarin çocuk üzerinde bir nevi etkisini görebilirsiniz fakat ben edgar kadar acik sözlü değildim sanırım ve ondan daha çok anlayabiliyordum birşeyleri küçükken. Umursamazdim ya da öyle görünürdum fakat bu tarz şeyler ruhumuza kalbimize geçmişimize kocaman yaralar açıyor. Bunu bizlere öz anne ve babalarımız yapabiliyor fakat burda kim suçlu bilinmez. Bu çağda anne ve baba olmak da zor, yetmek de yetinebilmek de bir tarafımızı tercih edip hep ona uygun yaşamak da. Ama kitabın sonunda Edgar ve annesi sevgiyi ve fedakarlığı seçiyor Stephan in kitaplarinin böyle sürükleyici olmasını su gibi gitmesini çok seviyorum
80 syf.
·1 günde·5/10 puan
Kitabı okuduktan sonra dünyada bir daha sevgiye dair birşey olamayacağı düşüncesi içime cuk diye oturdu diyebilirim :)) ama kitabın en beğendiğim mesajı şu oldu; körü körüne yapılan herşeyin önce kendimize sonra çevremizdekilere en sonunda da tüm insanlığa yapılan büyük bir haksızlık olduğu gerçeğini çok güzel bir şekilde yansıtması. Lütfen değer verme konusunda bilinçli olalım, bir insana verdiğimiz aşırı değer, ona duyduğumuz aşırı sevgi kendimize yaptığımız en büyük haksızlıktır. Bu arada bu "R" her kim ise ona aşırı derecede ayar oldum :)) her ne kadar kadın son cümlesi ve son hareketinde intikamını almış olsa da :)
184 syf.
·4 günde·7/10 puan
Stefan Zweig bu defa din teması üstünden bizi uzak diyarlara götürmüş. Hatta çok da uzaklara götürmüş. 455 yılında Roma 'da vandalların şehri ele geçirmesi ve yahudilerin kutsal saydığı yedi kollu şamdanın menora'nın gelecek kuşaklara aktarılması için sonsuza dek saklanmasını ele alıyor. Şahsen sıkıldım biraz daha doğrusu Zweig klasiklerinin dışında olduğu için olabilir bu. Ama sonunu merakla beklediğim bir romandı. Beğendim açıkçası. İnsanın inançla neler yapabildiğini öğretmek istemiş bence Stefan Zweig. İyi okumalar dilerim
80 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Stefan zweig' in diğer kitaplarından daha farklı tarzda olduğunu düşünüyorum gerek konusu bakımından, gerek anlatımı bakımından. Kitabın zamanına göre harika bir aşk mektubu olduğu belli fakat zamanımızda bu klişeleşiyor. Zamanımızda bu tarz aşklara doyuldu, yaşandığını düşünmüyorum, fakat hayaline bile olsa doyuldu, yazıldı, çizildi. Fakat tekrar söylüyorum zamanına göre harika bir kitap tıpkı not defteri filmi gibi, zamanına göre. Ki anlatımı zamanı bile aşıyor. Stefan Zweigh en klişe olayı bile harika bir anlatımla okutturuyor.! Kendmce; böyle taparcasına asklari artık şakşaklayamiyorum, etkilenemiyorum. Biraz arabesk ruhlu bir kitap.
116 syf.
·Beğendi·5/10 puan
Bir insan hareketlerini ve duygularını dizginleyecek kuvvet bulamıyorsa ilk önce kendine mahkum olur. En acısı da budur galiba, kendi prangalarını kendi ellerinde tutmak ama bir türlü özgürlüğüne kavuşmamak.
Zincirleri elllerinde olan ruhların hikayesi.
80 syf.
·1 günde
Stefan Zweig okumak kesinlikle bir bağımlılık yapıyor :) Her kitabında karakterlerini bizlere öyle güzel, açık, anlaşılır bir dille anlatıyor ki hayran olmamak imkansız!

Kitabımız tanınmış bir roman yazarı bay R.'nin kendisine doğum gününde gelen bilinmeyen bir kadının mektubu ile başlıyor. Bilinmeyen bir kadının çocukluğundan beri içinde yaşadığı aşkını, tutkusunu, kavuşma arzusunu, çaresizliğini, tek başına hayata nasıl tutunduğunu anlattığı mektubu ile devam ediyor.

Kısa bir sürede bitirilecek harika bir kitap :)
60 syf.
·Puan vermedi
"Sana, beni hiç tanımamış olan sana..."

Kendisini hiç tanımayan adamı hayatı boyunca sessiz sedasız seven bir kadının, adama ilk ve son seslenişi.
116 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Stefan Zweig' ın kadınların duyguları üzerine yazdığı kitaplar beni çok daha fazla etkisi altına alıyor. Kadınların duygularını anlatmakta çok başarılı bulduğum kitaplarından biriydi bu kitap da. O kadar nefesimi tutarak okudum ki!
80 syf.
·Puan vermedi
Yazarın en sevdiğim kitabı olan "Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu";
Karşılıksız sevgiyi ve fedakarlığı bize gösteriyor. Genç bir kız iken başlayan aşkının anne olup büyüyen ve son nefesine kadar da aynı adama aşkını,bağlılığını,sadakatini koruyan masum insanı anlatıyor. Okurken içime işleyen acıyı hüznü ve çaresizliği ömrüm boyunca unutamayacağım bir kitap.
80 syf.
·3 günde·9/10 puan
Platonik aşkın derinlerine en derinlerine inen bir kitap. Kadın çocukluğundan beri aşık olduğu adama karşı yıllar geçse de bitmeyen aşkını artık dayanamadığı ve haykırdığı bir mektup yazıyor ve aşkına her zerresine aşık olduğu adama yolluyor.

Yine muhteşem Zweig kitaplarından.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 13 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.