Nutuk Büyük Miras

9,6/10  (699 Oy) · 
2.147 okunma  · 
671 beğeni  · 
7.607 gösterim
Muhterem Efendiler, sizi, günlerce işgal eden, uzun ve teferruatlı beyanatım, en nihayet, mazi olmuş bir devrin hikâyesidir. Bunda, milletim için ve müstakbel evlâtlarımız için dikkat ve teyakkuzu davet edebilecek, bazı noktalar, tebarüz ettirebilmiş isem, kendimi bahtiyar addedeceğim.

Efendiler, bu beyanatımla, millî hayatı hitam bulmuş farz edilen büyük bir milletin; istiklâlini nasıl kazandığını ve ilim ve fennin en son esaslarına müstenit, millî ve asrî bir devleti, nasıl kurduğunu ifadeye çalıştım.

Bugün vâsıl olduğumuz netice, asırlardan beri çekilen millî musibetlerin intibahı ve bu aziz vatanın, her köşesini sulayan kanların bedelidir.

Bu neticeyi, Türk gençliğine emanet ediyorum
-Mustafa Kemal Atatürk-
(Tanıtım Bülteninden)
Ayten Ernaz Tiryaki 
 21 Nis 2016 · Kitabı okudu · 75 günde · 10/10 puan

ATATÜRK! MUSTAFA KEMAL ATATÜRK! GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK! Ağzımızı doldura doldura söylediğimiz, böyle bir atanın evladı olmaktan gurur duyduğumuzu her fırsatta dile getirdiğimiz Büyük İnsan! ... Acaba O da bizimle gurur duyuyor mudur? Hiç sanmam! Kemikleri sızlamasın yeter!

Her Türk'ün okuması, çocuklarına da mutlaka okutması, okutturması gereken büyük bir miras! Belki mutlu yarınlara dair umudumuzu kurtarabiliriz(!)...

Fırat Çağlar MANTAŞ 
19 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kurtuluş Savaşımızı ve Cumhuriyetimizin kuruluş sürecini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ten öğrenme fırsatını yakalıyoruz Nutuk'la. Birinci ağızdan 1919-1927 tarihleri arasında yaşananları belgeleriyle yazışmalarıyla okumak ayrı bir güzel. Cumhuriyetin nasıl kazanıldığını okumak, okutmak ve unutturmamak gerek!

çağlar doğan 
17 Nis 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Bir yandan hasta Osmaanlı, bir yanda kurtuluşu manda ve himayede arayan cahiller ve hianler Anadolu zaten anababa gunu devlet kurmak isteyen fırsatçılar millet oyle bir zeka istiyordu iste Fatihin gemileri karadan yuzdurusu gibi batan bir milleti bataklıktan cıkardı ve cumhuruyeti verdi onlara Başkomutan, başöğretmen.

Nesli 
19 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cumhuriyeti yaşatmaya dair değeri paha biçilemez bir kitap.Kitaptan öte hazine.Geçmişte anlatılan bugünün çağrısı,her kelimesi ayrı bir sürükleyici..Yazarından ötürü her kelimesini tüylerim diken diken okuduğum öğütler hazinesi....Kıymetini bilenlere

MAHMUT AKINCI 
 29 Eki 12:41 · Kitabı okumadı

Mustafa Kemal'in "TAM BAĞIMSIZ BİR TÜRKİYE" ifadesi çocukluğumdan beri dikkatimi çekmiştir.
"Neden böyle dedi ki? Türkiye'ye bağımsızlığını kazandırdı ama demek ki hala pürüzler var..." diye defalarca düşündüğüm olmuştur.

Eger yanlış bir fikir edinmemişsem büyüyünce anladım ki biz hala ABD, İNGİLTERE, ALMANYA... Kuruluş'tan beri ve son otuz yıldır da İSRAİL'e bağımlılığımız var. Bir devlet kurmak tüm bu yamyamlara rağmen çok kolay değil. Kurmanızı istemezler veya kurmanızı engelleyemeyecekseler eğer sizi kıskaç altina alırlar. Bir dizi uluslararası antlaşma veya birkaç sözde ulusalar arası "sözde birlik"lere dahil olamanız için iterler/zorlarlar.
Ve böylece sizi dolaylı veya dolaysız bir biçimde kendilerine bağımlı kılmış olurlar.

Bağımsızlığı bize getirecek en önemli şey sosyolojik kurumları (aile kurumu, egitim, hukuk, ekonomi kurumu...vs) ayakta tutmak ve bunları geliştirmek.
Biz toplumca önemli kurum olan aile kurumunu fena halde hırpaladık. Eğitimde Afrika ile kıyaslaniyoruz artık. Hukuk konusuna girmeyeyeyim, zira bazı okurların partizanca yorum yapmasına mahal vermeyeyim. Ve nihayetinde ekonomi kurumu.
En önemli kurum olan aile kurumunu düşünelim. Ay sonunu getiremeyen bir aile anı da yaşayamaz hayatının sonunu da huzurlu bir şekilde sona ardiremez...burayı uzatmayayım. Herkes anlamıştır. Bu arada toplumun çekirdek/en ömemli/katalizör/lokomotif kurumu ailedir!

Bağımsız bir ülke de tıpkı bir aile gibi ekonomisini güçlendirmezse huzuzursuz ve beka sorunu yaşayan bir ülke olur.
Bir ülke ancak ve ancak ekonomik bağımsızlığı varsa bağımsızlık yolunda adımlar atabilir.

Sosyoloji ve siyaseti iyi bilen Mustafa Kemal Türkiye'nin en büyük ekonomik kaynağının tarım olduğunu fark eder ve özellikle en hızlı ve en güçlü şekilde "tarım reformu" ile ülkeye can verebilecegini iyi biliyordu.
"Köylü milletin efendisidir..." lafı ekonomik bir vurgu ve slogan olarak anlaşılmalı bence.
Türkiye bu Tarım Reformu'nun meyvesini ancak 1980li yıllarda almaya başladı ancak bu sadece 30yıl süren bir serüvenden ibaret kaldı. Beceremedik!, şu son yıllarda tarım alanında bile dışa bağımlı bir hale geldik. Ve bildiğiniz gibi yaklaşık son 300 yıldır bu toprakları yöneten tüm liderler diğer devletlerin işimize karışmasından, içimizde oyun oynadığından, bizi istemedigimiz şeyleri yapmaya zorladığından, bize fahiş faizli borç verdiğinden yada bize borç vermeyi reddettiğinden...vs yakınıp duruyorlar. Oysa en büyük silahımız olan tarımı kendi elimizle toprağa gömdük...vs

Başka alanlardakileri gelişme/gerilemeleri burada ifade edecek kadar sizi sıkmak yerine bir örnek ile (Tarım Reformu ile) size ifade etmeye çalıştım.

Şimdi benim anladığım kadarıyla biz bağımsız değiliz yani tam olarak değiliz. Kurtuluş Savaşı bitti ancak Tam Bağımsızlık Mücadelesi hala devam ediyor yada etmiyor ama etmeli!

"Tam bağımsız bir Türkiye için..." şuurunu bana kazandıran ve Kurtuluş Dönemi'yle Klasik Monarşi'den bizi kurtaran ekibin/halkın başında olan ve mücadele eden Mustafa Kemal'e saygı duyuyorum ve bu fikirlerini daha çağdaş ve daha yerel unsurlarla besleyip daha ilerici bir tavırla bu ülkeyi her türlü bağımlılık, adaletsizlik, cahillik, eğitimsizlik ve her türlü hainlik(kardeş kavgasını ateşleme, vergi kaçirma, adam öldürme, devleti hortumlama, illegal örgüt kurma, mezhepleşmeyi derinleştirme...vs)ten uzak tutmaya çalışmalıyız.
Cumhuriyet halkın istediği gibi yönetilmesine olanak sağlayan bir yönetim biçimidir ve bu iyi bie şeydir.

Hakk'ın ve halkın dediği gibi olsun ama önce halk güçlü, eğitimli ve erdemli olsun.
Saygılar.

mehmet temiz 
 03 Eki 18:20 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

'' Efendiler, bu nutkumla, Milli varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin, istiklalini nasıl kazandığını, ilim ve tekniğin en son esaslarına dayanan Milli ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu açıkladım.''

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bu sözleriyle tanımladığı ve 19/mayıs/1919 da başlayan, 29/ Ekim/1923 te Cumhuriyetin ilanına kadar geçen 4 yıllık sürede yaşananları, neredeyse saat saat anlattığı muhteşem eser.

Her Türk vatandaşının mutlaka okuması gereken bir kitap. Yok olmuş bir ülkenin ne zorluklarla, ne fedakarlıklarla yeniden nasıl kurulduğunun gerçek hikayesi. Binlerce şehidin kanıyla,binlerce gazinin mücadelesiyle, binlerce dul ve yetimin çektiği ızdıraplarla ve tüm Milletin büyük özverisiyle kazanılmış bağımsızlık ve demokrasi. Bütün bunları anlamak ve elimizdeki değeri kaybetmemek için her kesin okuması şart olan kitap.

Özellikle de gençlere sesleniyorum. Lütfen mutlaka okuyun. Şu anda bir çok yayınevi günümüz diliyle sade bir şekilde yazılmış baskılarını yapıyor. Sıkılmadan rahatlıkla okuyabilirsiniz. İnanın bana, bizim kuşağın o fırsatı da yoktu. Ben ilk defa 1970 li yılların sonunda MEB yayınlarının çıkardığı,3 ciltlik orjinal dille yapılan baskısını okumuştum. Ama ne güçlüklerle, ne kadar zorlanarak okumuştum. Oysa şimdiki baskılarda o kadar akıcı ve sade bir dil var ki, kendinizi olaylara kaptırıp gidiyorsunuz.

Son söz olarak tekrar tekrar söylüyorum.Okumayanlar mutlaka okuyun. Şehitlerimiz için,gazilerimiz için okuyun,onlar yurdumuzu işgal eden düşmanlarla savaşırken, arkadan saldıran isyan çıkaran hainleri öğrenmek için okuyun, ve bütün olanlardan ders çıkarıp ülkemizi tekrar aynı duruma düşürmemek için, elimizdekini kaybetmemek için okuyun.

ali sahin 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osmanlı İmparatorluğunun çöküş dönemi vatanın işgali bir ulusun yok olmaya karşı var oluş sürecinin yanı sıra küllerinden bir vatanın nasıl doğduğu yükseldiği bağımsızlık meşalesi nin Mustafa Kemalin önderliğinde nasıl bir ateşe döndüğünün somut kanıtıdır. Devlet kurmanın yoktan var etmenin yeniden yaradılışın bütün umutlarını bütün hayallerini kaybetmiş bir ulusun küllerinden sıyrılarak nasıl özgürleştiğinin resmi belgesidir.. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının dikkatle okuyup dersler çıkarması gereken tarhsel anıt bir belgedir..

Mehmet Kesdal 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mutlaka herkesin okuması gereken bir kitap.Yavaş yavaş, sindire sindire okuyup , her cümlenin sonunda uzun uzun düşünülmesi gereken bir kitap, bir kılavuz.Tarihe ışık tutan bir çalışma.Okullarda okutulması gereken bir baş yapıt.
Okuyan kazançlı çıkar.

Barış VII 
 27 Mar 01:36 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ne zaman kötü hissetsem, ne zaman içim sıkılsa okuduğum kitaptır. İçeriği bilgi taşısada, hissiyatı yazarından dolayı cesaret ve umut aşılar. Gece gece aklıma düştün, hayatta herşeyimden vazgeçerim ne senden nede emanetinden vazgeçmem, ruhun şad olsun paşam

Muhammet TUNÇ 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı harika bir eser. Tarih hakkında en önemli kaynaklardan biri. Okunması gereken kitaplardan bence. Tavsiye ederim.

Kitaptan 219 Alıntı

Muhammet TUNÇ 
 07 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı hanedan ve saltanatının devam ettirilmesine çalışmak, elbette Türk milletine karşı en büyük kötülüğü işlemekti. Çünkü, millet her türlü fedakarlığı göze alarak bağımsızlığını kazanmış olsa da, saltanat sürüp gittiği takdirde, bu istiklale kazanılmış gözü ile bakılamazdı. Artık, vatan ve milletle hiçbir vicdan ve fikir bağlantısı kalmamış bir sürü delinin, devlet ve milletin bağımsızlık ve haysiyetinin koruyucusu konumunda bulundurulmasına nasıl göz yumulabilirdi.

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 15)Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 15)

Büyük Adam
Oysa Türk'ün onuru, gururu ve yeteneği çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulus, tutsak yaşamaktansa yok olsun, daha iyidir!...

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 31)Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 31)

''Sizler,
Yani yeni Türkiye'nin genç evlatları!
Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz...
Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.
Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.''

Nutuk, Mustafa Kemal AtatürkNutuk, Mustafa Kemal Atatürk

"Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir."

19 Mayıs‬ Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

Nutuk, Mustafa Kemal AtatürkNutuk, Mustafa Kemal Atatürk

"Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. (Savunma hattı yoktur, savunma alanı vardır.) O alan, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça, bırakılamaz. Onun için küçük büyük her birlik, bulunduğu mevziden atılabilir. Fakat küçük büyük her birlik, ilk durabildiği noktada tekrar düşmana karşı cephe kurup savaşa devam eder. Yanındaki birliğin çekilmek zorunda olduğunu gören birlikler, ona bağlı olamaz. Bulunduğu mevzide sonuna kadar dayanmak ve direnmek zorundadır."

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 418 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 418 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

"Tam bağımsızlık demek, elbette siyaset, maliye, ekonomi, adalet, askerlik, kültür gibi her alanda tam bağımsızlık ve özgürlük demektir."

Nutuk, Mustafa Kemal AtatürkNutuk, Mustafa Kemal Atatürk
Hüseyin ŞAHİN 
14 Eki 2014 · Kitabı okumayı düşünüyor · 10/10 puan

Aciz ve korkak insanlar, herhangi bir felaket karşısında milletin de hareketsizliğe sürüklenmesini ve bir kenara çekilip kalmasına yol açarlar.

Nutuk, Mustafa Kemal AtatürkNutuk, Mustafa Kemal Atatürk

"Efendiler, zavallı ulusumuzu tutsak etmek isteyen düşmanları mutlaka yeneceğimize olan güven ve inancım, bir dakika olsun sarsılmamıştır. Bu dakikada, bu kesin inancımı, yüce heyetinize karşı, bütün ulusa karşı ve bütün dünyaya karşı ilan ederim."

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 415 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 415 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Sarya 
12 Eki 01:00 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Söz konusu görev, artık resmi makam ve üniformaya sığınarak el altından yürütülemez. Açıkça ortaya çıkıp ulusun hakları adına yüksek sesle bağırmak ve bütün ulusun bu sese katılmasını sağlamak gerekir."

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Yakamoz Yayınları)Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Yakamoz Yayınları)
Eray Turkoglu 
27 May 23:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Daima, milletin sevgi ve güvenine dayanarak hep birlikte ileri gideceğiz. Türkiye Cumhuriyeti mutlu, başarılı ve galip olacaktır.

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 453 - Yakamoz Kitap)Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 453 - Yakamoz Kitap)
22 /