Yaban Bütün Eserleri 1

8,2/10  (808 Oy) · 
4.058 okunma  · 
693 beğeni  · 
10.311 gösterim
Millî Mücadele sırasında Orta Anadolu'da bir köy. Tanzimat aydınının sosyo-psikolojik özelliklerinin uzantılarını taşıyan Ahmet Celal. Kendini kurtarıcı olarak gören, halkı eğitmeyi (ya da adam etmeyi) görev edinmiş, kafasında yarattığı gerçekle yaşanan gerçeğin çatışması sonucu "yaban"laşan tipik aydın.

Yirminci yüzyılın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığı şiir, öykü, makale ve eleştri türü yazılarla Türk edebiyatı sahnesine adımını atan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, romanları, hikayeleri, denemeleri, oyunları ve anılarıyla, en önemli edeiyatçılarımız arasında yer alır. Üslup özellikleri bakımından Yakup Kadri'nin 1910'dan 1974'e dek verdiği eserler Türkçe'nin geçirdiği bütün evreleri yansıtır. Eserlerinin konu ve fikir zenginliği de dil özelliklerinin çeşitliliğinden aşağı kalmaz. Yakup Kadri'nin Fransız edebiyatı etkisinde başlayan yazarlığı, 1920'lerden sonra özgün bir sese kavuşarak siyasi ve sosyolojik konulara, tarihe, dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi irdelemelerine yönelir. Fecr-i Ati'den yetişmiş ama bunu izleyen elli yıl boyunca toplumsal koşullar, tarihi süreçler ve bireysel portreleri romanın dokusuna işlemek için roman tekniğiyle de boğuşmuş bir yazar olan Karaosmanoğlu'nun eserleri, hala tüketilmemiş ayrıntılarının tartışılıp incelenmesi gereken zengin bir "panoroma"dır.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9789754700060
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Anıl 
 25 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Kitabı okudum ve her okuduğum kitap sonrası olduğu gibi sıra geldi düşünmeye ve kitap üzerine bir şeyler karalamaya; kendi zihnimdeki, insan, insan psikolojisi ve toplum kavramlarını irdeleyerek naçizane fikirlerimi belirtmek isterim. Öyle ki zihnimin içi birbiri arası tezat oluşturan düşüncelerle, ayrışmalarla ve çelişkilerle dolu. Tam bir paradoks hali!

Öncelikle kitabın içeriğinden bazı bilgiler aktararak yazıya başlamak, zannediyorum ki düşüncelerimi ifade etmem açısından kolaylık sağlayacaktır. Yazar, 1. Dünya Savaşı sonrası (1914), İstanbul’dan ayrılmak zorunda kalan ve Çanakkale Savaşında sağ kolunu kaybetmiş bir subayın, İç Anadolu’nun ücra bir köyüne yerleşmesini, köyün halkını, dönemin tarihi olaylarını ve önemli insanlarını keskin psikolojik tahlillerle yansıtmaya çalışıyor.

Şimdi, bu roman takdir edersiniz ki bir kurgu romanıdır. Peki bu romanın amacı nedir? Bu soruya algılayabildiğim ölçüde yanıt vermeye çalışacağım; bana göre amaç, dönemin insanlarını bilinçlendirmek ve bu insanlar arasındaki ayrışmaları ortadan kaldırarak bir diriliş hareketiyle Anadolu’yu düşman askerinden kurtarmak veya püskürtmektir. İşte bu noktada bana ışık tutan en önemli ipucu ise, amaca yönelik kurgulanan olay örgüsünde; bir İstanbul aydını olan kitap kahramanının kalkıp, neredeyse yeryüzündeki varlığını unutturmuş bir köye yerleşmesi ve bu yörenin insanlarını anlatmasıdır.

Yazar tarafından çizilen yöre halkının profilleri şayet doğru ise üzülerek belirtmek isterim ki toplum olarak bir adım dahi ileri gidememişiz demektir. Nasıl ki şu an medyanın bize verdiği gibi düşünüyor, konuşuyor ve eylemde bulunuyorsak o zamanda durum farklı değilmiş. Nasıl ki şu an çıkarlarına göre hareket eden insanlar varsa o zamanda varmış. Nasıl ki şu an din, devlet millet elden gidiyor naraları atan insanlar varsa o zamanda varmış ve o dönemde olduğu gibi felaket gelip bizzat evimize, ekmeğimize, namusumuza dokunmadığı sürece anlayamayacağız. Her şeyimiz elden gittikten sonra onlara muhtemelen Zeynep Kadının da dediği gibi “Alın, bir tek canımız kaldı onu da alın!” diyeceğiz, ancak her şey gittikten sonra kalan canın bir hükmü kalacak mıdır bilmem!

Toplumun bireyleri olarak çeşit çeşit rollere büründüğümüzü artık daha net anlıyorum. Zengin rolünde olanlar var mesela; bir vampir gibi insanların kanını emen ve bu kana susamışlığı gitgide, her geçen gün daha da artan modeller. Sorsan; “Ben olmasam aç kalır bu insanlar.” Der ve işin içinden bir güzel sıyrılır. Ben, bu zengin rolünü fevkalade oynayan insanlara kızmıyorum. Benim asıl kızdığım, rol çalan zengin yalakası insan tipleridir ve işte bu insanların varlığı ve gücü; benim nezdimde bir toplumu yok etmeye yetecek kadardır. İşte bu insanlar, o zenginlerden daha katı, daha acımasız ve daha bağlıdırlar “Roller Sistemine”. Sakın ola ki bu sisteme karşı çıkmayınız. Sizi bir böcek gibi ezmeye kalkarlar ya da vatan haini ilan edebilirler. (Böcek demişken buradan koca yürekli Gregor Samsa’ya selam olsun!) Hal böyleyken insan yaradılışında; Hayriye Hanımın; Aman Ali Rıza Bey tadımız kaçmasın’ı vardır. Bu anlamda içinde bir karşı dik duruş kıvılcımı yanan insanlarımız bile artık geri adım atar ya da içinde bu düşünceyi yok eder oldular. Vaziyet böyle olunca da hiyerarşinin alt kısımlarına doğru inildikçe tutuculuk ve fanatiklik doruk noktalara ulaşması kaçınılmaz oldu ve olmaya da devam ediyor. Bir anlamda aşağıda sefalet, kaos, kavga hüküm sürerken üst tarafta ise bir Sefahat peyda oldu,oluyor ve ne yazık ki olmaya da devam edecek...

Kitap, genel anlamda güzel yani, hani derler ya manidar, evet manidar bir kitap bu Yaban. Her ne kadar yazarın kadına bakış açısını ve ona yüklediği anlamları beğenmesem de tavsiye edebileceğim bir kitap. Ve son olarak okudukça düşünmeye, düşündükçe zihnimin labirentlerinde kaybolmaya devam ediyorum. Bir gün mutlaka bir çıkış yolu bulacağımdan eminim. Zahmet edip okuyan herkese teşekkür ederim.

DERYA... 
 23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yalnızlık...Kimsesizlik...Yoksunluk...Kör bir kurşun gibi vurur seni...Bilemezsin bir türlü acıyan yerini...Acır,acır seni sen olmaktan çıkarana kadar...Tanımadığın bir senle kalırsın sonunda...Bir ses,bir nefes arar durursun ötekileştirildiğini bile bile...Kader yolunu çizmiş,alnına yazmıştır bu yalnızlığı...Oysa yalnızlık sadece yaradana mahsus değil miydi...
Kulu nasıl kaldırabilirdi ki bu kadar ağır yükü...

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen köylülerle,Kimseye dokunmasın,ezelim yılanın başı diyen,dışlanmış,sevilmemiş bir yabancı yaban...
Yaban herkesten çok o toprakların adamı...Vatanına aşık bir asker gazisi...Köyde dostluğu,aşkı,sevgiyi,merhameti aramış,bulamamış yaban...Olmayan kolunun kaderini belirlediğini sanarak olmayan yüreklere direnen,onlardan insanlık bekleyen ama bir türlü bulamayan yaban...
Yüreksiz,merhametsiz,kendi insanına yabancı olanlardan daha iyidir kolsuz olmak...Varsın olmasın kolun...


Savaş zaten başlı başına bir yıkım,bir yükken,inanmayan,umursamayan,gönül birliği olmayanlarla savaşın adıdır yaban...
Kendimize,özümüze,değerlerimize yaban kalmamak dileğiyle...

Yaban benzeri kitaplar

Salih Çermik 
10 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çanakkale Savaşı döneminde bir kolunu kaybeden Ahmet Celal'in hikâyesi 'Yaban'. Kurtuluş Savaşı dönemini bir köyde geçiren kahramanın ağzından yazılmış kitap. Daha önce iki kitabını okumuştum yazarın. Sanırım en kısa sürede tüm kitaplarını bitireceğim yazarın. Kitabın dili sade ve akışkan. Hikâye sıkıcı değil, sürükleyici. İçinde politika, tarih, savaş, topluma sosyolojik bakış, psikolojik tahlil, aşk... İçi dopdolu kitabın. Katılmadığım noktalar da oldu, tamamen kusursuz değil. Kitapta bazen durup; acınacak, ağlanacak durumlara gülümsedim. Sebebi ise o gülümsediğim durumları anlatan Kemal Sunal filmleri geldi aklıma. Yazar bir köyün durumunu bir ülkenin durumunu anlatmış kitapta. Ancak hani keskin geçişler yok. Bazen hissedilmiyor bile geçişler, öyle içten bir anlatım ki. Hikâyeden kopma gibi bir durum olmuyor. Ayrıca yazar, köylü kentli fikir çatışmalarını da dile getirmiş. Daha bir sürü şey yazılabilir, ancak kısa kesiyor ve iki cümle ekliyorum. Ben çok beğendim. Tavsiye ederim.

insan_okur 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Herkese günaydınlar 1000Kitap sakinleri …
Yaban; benim ilk Yakup Kadri deneyimim oldu. Bir eseri, yazarı daha tanıdım bu kitapla. Size de inşallah elimden geldikçe bu roman ve yazar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Öncelikle yazarın üslubu gayet akıcı, sade ve edebi yönü çok kaliteli. Romandaki karakter tahlilleri, tasvirlerle ve yazarın gerçekçi üslubuyla bütünleşmiş. Kısacası karakterler göz önünde canlanıyor.

Kitap hakkında konuşacak olursak roman 1. Dünya Savaşı yıllarından başlayarak Sakarya Meydan Muharebesi'ne kadar olan zaman içinde yaşanıyor. Mekan olarak İç Anadolu Bölgesi'nde Haymana dolaylarında Porsuk Çayı civarında bulunan son derece bakımsız, unutulmuş, eğitimsiz bir virane bir köy içerisinde geçmekte. Aslen İstanbul çocuğu olan roman kahramanı Ahmet Celal Çanakkale Savaşı sırasında cephede bir kolunu kaybetmiştir. İstanbul’un işgal altında olması ve emir erinin daveti üzerine romanın geçtiği köye göçmüş, göçtüğü köydeki insanlarla arasındaki yaşantıyı ele alan bir romanı oluşturuyor. Ön planda köy yaşamı anlatılmış olsa da arkada aslında milli mücadele ile ilgili bilgiler veriliyor.

Kitabın konusuna geldiğimizde ise Milli Mücadele döneminde ve Kurtuluş Savaşı sırasında bir Anadolu köyünde; köylüleri, köyün durumunu ve milli mücadeleye ilişkin tavırlarını anlatırken; Türk aydını ve köylüsü arasındaki uçurumu da romana ismini verecek şekilde betimlemiştir. Daha fazla derine girip spoiler vermek istemiyorum. Cehaletin nelere yol açabileceği romanı okuyunca çok iyi anlayacaksınız. İşgalin bütün çirkinliklerini çok iyi anlatılmış. Final bölümüne aşkı da yerleştirmiş yazar.

Yazar dönemin toplumuna çok ağır eleştirilerde bulunmuş. Bu ağır eleştirilerinden dolayı kendisi de nasibini almış. Çoğu yorumlarda “bu kadar da değildir.” “yazar çok abartmış” denildiğini okudum. Biraz araştırmadan sonra az da olsa katılıyorum. Ama o dönemin cahil ve eğitimsiz halkını da göz önüne almak da gerekli. Zaten yazar aynı zamanda köylüleri bu durumdan dolayı çok suçlu bulmayıp onları her alanda geri bırakan aydınları ve imparatorluğu alttan alta eleştirmiştir.

Tavsiye ediyorum. Okunması gereken bir eser. Başlarda sıkılabilirsiniz ama sabredince Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele yılları gözünüzün önüne gelecek. O zamanları öğrenmek isteyenler mutlaka okumalı.
Herkese iyi okumalar…

Matmazel Noraliya 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 24 günde

Çok güzel bir kitap gerçekten. Gerçek yaşanmış bir hikaye. İkinci okumam bu benim. kitap okuma iştahımı daha da arttıran bir kitaptı.
Herkese tavsiye ederim. :)
Bir insanın hayatında mutlaka okuması gereken ve kitaplığında bulunması gereken bir kitap. :)

Bekir İstanbul 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın edebi yönü çok güçlü fakat kötü kadının ismi neden Cennet? Köy halkı neden bu kadar cahil ve korkak? Köye gelen şeyh neden bu kadar sahtekar? Çok karamsar, kötü bir tablo çizilmiş. Kurtuluş savaşı kahraman askerlerimizle, fedakar köylü insanlarımızın gayretleri, imanları ile kazanıldı. Neden bunlardan bahsedilmiyor?

Ada Karen 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

 I. Dünya Savaşı'nın bitimiyle birlikte Sakarya Savaşı'nın sonuna kadar olan sürede bir Anadolu köyünde köylüleri, köyün durumunu ve milli mücadeleye ilişkin tavırlarını anlatmaktadır...
O zaman ki şartlarla milli mücadelenin ne zorluklar altında yürütüldüğünü ve bunu yaparken de tek düşmanla değil içimizdeki hainlerlede, cehaletle de savaşildigina örnek olacak iyi bir roman.
Cehaletin insanların başına çok kötü işler açabileceği ve cahil kalmış insanların sağlıklı düşünemeyeceği vurgulanmıştır. Öyle ki bu durum milli duyguları dahi köreltebilmektedir.

silaes 
11 Şub 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yangında öncelikli kurtarılacak rafına özenle yerleştiriyorum kitabi. Ankara ve anamin kitabinin tam ortasina. Çok güzel bir anlatımı var. Türkçe'nin en mükemmel örneklerinden biri. Anadolu köylüsünü şöyle ezmiş, böyle küçük düşürmüş demek için ya kitabi okumamak gerekiyor ya da yakup kadrinin şahsına karşi kinci bir tutumun olmasi gerekiyor Kusura bakmayın valla kitabi algilayamamişsiniz. Ahmet cemil ve yakup kadriyi birbirine geçirmişsiniz. Türk köylüsünü ezip elitistini şakşaklayan biri olduğunu düşünmek için sodom ve gomore den bihaber olmak lazim. Yakup kadri bu romanda istanbullu aydin ve elitistleri şamar oglanina çevirmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında yazilan bir kitabi 2000li yillara göre degerlendirmek ne kadar dogru? Yunanlilarin para diye verdikleri kursun kalemle yazılmış muskaların içinde yazanları gercekten birileri koynunda taşidi. O zamanda gercekten birileri Avrupa isimli bir kraliçenin varligina inandi. Evet kurtuluş savaşı yine Anadolu köylüsunun omuzlarinda yükseldi ama kitaptaki gibi karakterler de vardı. Dünyanin her yerinde de varlar.
Gerçi son zamanlarda ülkeyi yunanlilarin işgal etmedigini falan söyleyen kiytirik tarihçiler belirdi. Neyse izmirin suları şahit
Hay Allahim sabir ya...

Believe Me 
 08 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap güzeldi okunması gereken kitaplardan birtanesi kütüphanenizde olmalı bu kitap. Kitap köylü kızıyla, şehirli kızından bahsediyor bazı kısımlarda. Savaş esnasında köylülerin mîllî mücadeleye karşı tavırları anlatiyo hocalar üfler okur cahil köylüler hocanın sözünden çıkmaz günümüzde halen böyle, Türklerin en hasas bölgesi Din Köyün Ağası da acık gözlüdür olan cahiliyete oluyor, Şehirden Köye göçen subay köydekiler onu benimsemiyor ve yabancı görüyorlar Savaşta kolunu kaybetmistir tek koludur köye geldiğinden beri uğursuzluk getirdiği sanılıyor."tek bir hattası var bence köylülerin pasif olarak gosterilmiş katilmiyom buna kadın, erkek, yaşlı ve çocuk çolukla düsmana karşı çıktık burda susan ve düşmandan kaçan korkan bir gezinti veriyo ama kitap mükkemel ;)."

Seda Çakır 
 03 Nis 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Yaban'ın yayınlandığı dönemde en çok eleştiri aldığı nokta romanda Anadolu halkının çok fazla yerilmesi, hor görülmesidir. Romanda köylü, Ahmet Celal tarafindan tek parça olarak kabul edilir ve köylünün karakteristik özelliği de "cahillik"tir. Ahmet Celal kişilerin duyguları, düşünceleri olabileceğinin farkında değildir.
Aslında romanda vurgulanan okumuş aydın ile cahil köylü çatışması değildir. Bu ikisinin Kurtuluş Savaşı'na bakış açılarındaki fark vurgulanmıştır. Köylü halkı Kurtuluş Savaşına inanmayıp Mustafa Kemal'e karşı bir tutum içine girmiştir ve bu durum da Ahmet Celal'i çileden çıkarır.
Romanda köylünün bu durumundan dolayı aydını suçlayan cümleler yer alsa da bu köylünün tek yönlü çizildiği gerçeğini değiştirmez. Yakup Kadri'nin Anadolu halkını böyle hor görmesinin sebebi de aslında onun mizacıyla ilgilidir.

Kitaptan 260 Alıntı

Believe Me 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Türkiye'nin karanlık semasında Mustafa Kemal adı bir şafak yıldızı gibi parlıyor.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 75 - İletişim)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 75 - İletişim)
Esra'nın Dünyası 
 06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesafe
Sanki benim ağzımla onun kulağı arasında ki mesafe beş on kilometredir.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)
Bekir İstanbul 
09 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kah zihnimi büyük ve önemli şeylerle işgal ederek, acımı unutmaya çalışıyorum. Kah okuyorum, okuyorum, okuyorum.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 82)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 82)
Salih Çermik 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Beni, şu bulunduğum yerden alıp götüren her söz, her hikâye, her resim bana âdeta bir bediî heyecan veriyor.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 32 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 32 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)
Necmiye 
 26 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

TÜRK askeri manda leşlerinin derisinden çarık yapıp giyiyor.TÜRK köylüsü top arabalarını kendi yorganına sarıp taşıyor.İşte bunun içindir ki inanmalıdır.İşittim.Eskişehir 'de demir yolu raylarının söküp eriterek top kaması yapanlar varmış.Geçen gün,yakın istasyonların birinde bir trenin nasıl yürütüldüğünü gördüm.Tren durur durmaz hemen bütün yolcular inip etrafa dağılıyorlar,rasgeldikleri ağaç dallarını kesiyorlar ve getirip lokomotifin platformuna yığıyorlardı........

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 95)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 95)
Murat 
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ne doğduğumuz yeri, ne sevdiğimiz kimseleri, ne yüzümüzü, ne kalbimizi kendimiz seçebildik...

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 133 - İletişim Yayınları)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 133 - İletişim Yayınları)
Salih Çermik 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Acaba, doğduğu günden beri, bir defa olsun, hiçbir şeye güldü mü?

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 38 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 38 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)
silaes 
10 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Edebiyatı, sanatı başkaları yaparken hoş bulurum. Fakat, kendim bundan çekinirim. Edebiyat ve sanat dünyasında yalnız dahiler vardır. Ondan ötesi, bir alay zavallı taklitçi, bir alay zavallı maskaradır.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 134 - Bilgi yayınları)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 134 - Bilgi yayınları)
26 /

Kitapla ilgili 2 Haber