Yaban Bütün Eserleri 1

8,1/10  (377 Oy) · 
2.203 okunma  · 
286 beğeni  · 
4.923 gösterim
Kendi dönemi içindeki gerçekçilik anlayışına uygun olarak yazılmış olan Yaban'da Yakup Kadri, I. Dünya Savaşı'nın bitimiyle birlikte Sakarya Savaşı'nın sonuna kadar olan sürede bir Anadolu köyünde, köylüleri, köyün durumunu, Milli Mücadeleye ilişkin tavırlarını bir aydının gözüyle verir. Yaban için bu eser benliğimin çok derinliklerinden adeta kendi kendine sökülüp, koparak gelmiş bir şeydir diyen yazar, bu romanda ortaya koyduğu birçok soruna daha sonra yazacağı Ankara'da cevap bulmaya çalışacaktır./
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9754700060
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Salih Çermik 
10 Şub 22:04 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çanakkale Savaşı döneminde bir kolunu kaybeden Ahmet Celal'in hikâyesi 'Yaban'. Kurtuluş Savaşı dönemini bir köyde geçiren kahramanın ağzından yazılmış kitap. Daha önce iki kitabını okumuştum yazarın. Sanırım en kısa sürede tüm kitaplarını bitireceğim yazarın. Kitabın dili sade ve akışkan. Hikâye sıkıcı değil, sürükleyici. İçinde politika, tarih, savaş, topluma sosyolojik bakış, psikolojik tahlil, aşk... İçi dopdolu kitabın. Katılmadığım noktalar da oldu, tamamen kusursuz değil. Kitapta bazen durup; acınacak, ağlanacak durumlara gülümsedim. Sebebi ise o gülümsediğim durumları anlatan Kemal Sunal filmleri geldi aklıma. Yazar bir köyün durumunu bir ülkenin durumunu anlatmış kitapta. Ancak hani keskin geçişler yok. Bazen hissedilmiyor bile geçişler, öyle içten bir anlatım ki. Hikâyeden kopma gibi bir durum olmuyor. Ayrıca yazar, köylü kentli fikir çatışmalarını da dile getirmiş. Daha bir sürü şey yazılabilir, ancak kısa kesiyor ve iki cümle ekliyorum. Ben çok beğendim. Tavsiye ederim.

Tuğba Karadağ 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzel bir kitap gerçekten. Gerçek yaşanmış bir hikaye. İkinci okumam bu benim. kitap okuma iştahımı daha da arttıran bir kitaptı.
Herkese tavsiye ederim. :)
Bir insanın hayatında mutlaka okuması gereken ve kitaplığında bulunması gereken bir kitap. :)

KeMâL 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Herkese günaydınlar 1000Kitap sakinleri …
Yaban; benim ilk Yakup Kadri deneyimim oldu. Bir eseri, yazarı daha tanıdım bu kitapla. Size de inşallah elimden geldikçe bu roman ve yazar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Öncelikle yazarın üslubu gayet akıcı, sade ve edebi yönü çok kaliteli. Romandaki karakter tahlilleri, tasvirlerle ve yazarın gerçekçi üslubuyla bütünleşmiş. Kısacası karakterler göz önünde canlanıyor.

Kitap hakkında konuşacak olursak roman 1. Dünya Savaşı yıllarından başlayarak Sakarya Meydan Muharebesi'ne kadar olan zaman içinde yaşanıyor. Mekan olarak İç Anadolu Bölgesi'nde Haymana dolaylarında Porsuk Çayı civarında bulunan son derece bakımsız, unutulmuş, eğitimsiz bir virane bir köy içerisinde geçmekte. Aslen İstanbul çocuğu olan roman kahramanı Ahmet Celal Çanakkale Savaşı sırasında cephede bir kolunu kaybetmiştir. İstanbul’un işgal altında olması ve emir erinin daveti üzerine romanın geçtiği köye göçmüş, göçtüğü köydeki insanlarla arasındaki yaşantıyı ele alan bir romanı oluşturuyor. Ön planda köy yaşamı anlatılmış olsa da arkada aslında milli mücadele ile ilgili bilgiler veriliyor.

Kitabın konusuna geldiğimizde ise Milli Mücadele döneminde ve Kurtuluş Savaşı sırasında bir Anadolu köyünde; köylüleri, köyün durumunu ve milli mücadeleye ilişkin tavırlarını anlatırken; Türk aydını ve köylüsü arasındaki uçurumu da romana ismini verecek şekilde betimlemiştir. Daha fazla derine girip spoiler vermek istemiyorum. Cehaletin nelere yol açabileceği romanı okuyunca çok iyi anlayacaksınız. İşgalin bütün çirkinliklerini çok iyi anlatılmış. Final bölümüne aşkı da yerleştirmiş yazar.

Yazar dönemin toplumuna çok ağır eleştirilerde bulunmuş. Bu ağır eleştirilerinden dolayı kendisi de nasibini almış. Çoğu yorumlarda “bu kadar da değildir.” “yazar çok abartmış” denildiğini okudum. Biraz araştırmadan sonra az da olsa katılıyorum. Ama o dönemin cahil ve eğitimsiz halkını da göz önüne almak da gerekli. Zaten yazar aynı zamanda köylüleri bu durumdan dolayı çok suçlu bulmayıp onları her alanda geri bırakan aydınları ve imparatorluğu alttan alta eleştirmiştir.

Tavsiye ediyorum. Okunması gereken bir eser. Başlarda sıkılabilirsiniz ama sabredince Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele yılları gözünüzün önüne gelecek. O zamanları öğrenmek isteyenler mutlaka okumalı.
Herkese iyi okumalar…

Bekir İstanbul 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın edebi yönü çok güçlü fakat kötü kadının ismi neden Cennet? Köy halkı neden bu kadar cahil ve korkak? Köye gelen şeyh neden bu kadar sahtekar? Çok karamsar, kötü bir tablo çizilmiş. Kurtuluş savaşı kahraman askerlerimizle, fedakar köylü insanlarımızın gayretleri, imanları ile kazanıldı. Neden bunlardan bahsedilmiyor?

silaes 
11 Şub 03:19 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Yangında öncelikli kurtarılacak rafına özenle yerleştiriyorum kitabi. Ankara ve anamin kitabinin tam ortasina. Çok güzel bir anlatımı var. Türkçe'nin en mükemmel örneklerinden biri. Anadolu köylüsünü şöyle ezmiş, böyle küçük düşürmüş demek için ya kitabi okumamak gerekiyor ya da yakup kadrinin şahsına karşi kinci bir tutumun olmasi gerekiyor Kusura bakmayın valla kitabi algilayamamişsiniz. Ahmet cemil ve yakup kadriyi birbirine geçirmişsiniz. Türk köylüsünü ezip elitistini şakşaklayan biri olduğunu düşünmek için sodom ve gomore den bihaber olmak lazim. Yakup kadri bu romanda istanbullu aydin ve elitistleri şamar oglanina çevirmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında yazilan bir kitabi 2000li yillara göre degerlendirmek ne kadar dogru? Yunanlilarin para diye verdikleri kursun kalemle yazılmış muskaların içinde yazanları gercekten birileri koynunda taşidi. O zamanda gercekten birileri Avrupa isimli bir kraliçenin varligina inandi. Evet kurtuluş savaşı yine Anadolu köylüsunun omuzlarinda yükseldi ama kitaptaki gibi karakterler de vardı. Dünyanin her yerinde de varlar.
Gerçi son zamanlarda ülkeyi yunanlilarin işgal etmedigini falan söyleyen kiytirik tarihçiler belirdi. Neyse izmirin suları şahit
Hay Allahim sabir ya...

Believe Me 
 08 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap güzeldi okunması gereken kitaplardan birtanesi kütüphanenizde olmalı bu kitap. Kitap köylü kızıyla, şehirli kızından bahsediyor bazı kısımlarda. Savaş esnasında köylülerin mîllî mücadeleye karşı tavırları anlatiyo hocalar üfler okur cahil köylüler hocanın sözünden çıkmaz günümüzde halen böyle, Türklerin en hasas bölgesi Din Köyün Ağası da acık gözlüdür olan cahiliyete oluyor, Şehirden Köye göçen subay köydekiler onu benimsemiyor ve yabancı görüyorlar Savaşta kolunu kaybetmistir tek koludur köye geldiğinden beri uğursuzluk getirdiği sanılıyor."tek bir hattası var bence köylülerin pasif olarak gosterilmiş katilmiyom buna kadın, erkek, yaşlı ve çocuk çolukla düsmana karşı çıktık burda susan ve düşmandan kaçan korkan bir gezinti veriyo ama kitap mükkemel ;)."

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çanakkale'de sağ kolunu kaybeden,Ahmet Celal'in savaş sonrasında yaşadığı olaylar örgüsünü anlatan bir eser .Yazarın edebi anlatımını sevdiğim için hem düşünerek,hem de üzülerek okumuştum.

Mona Roza 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yakup Kadri'nin Kurtuluş Savaşı yıllarını, zamanın şartlarını ve köy insanının yokluğunu eşsiz betimlemeleriyle destekleyerek ele aldığı mükemmel bir eseri. Romanı beğendim fakat tek beğenmediğim yanı -ama daha sonrasında pişman oldum- köylüyü Kurtuluş Savaşı'ndan bihaber,cahil olarak nitelemesi ve köy halkını küçük görmesi olmuştur. Daha sonrasında pişman olmamın sebebi ise romanı bitirdikten sonra romanın önsözünü okudum -önsözü kitaba başlarken okumamıştım da :):)- Yakup Kadri niçin böyle yazdığını zaten en başında etraflıca açıklamış olmasıdır.

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisede edebiyat öğretmenimiz romanın kahramanı Ahmet Celal 'in 1.Dünya Savaşında bir kolunu kaybetmesi üzerine yerleştiği köyde Anadolu halkına bakış açısının anlatıldığı bu kitapta yapılan bir anlatım yanlışlığını bulmamızı istemişti. Bu hatayı bulabilmek için defalarca okumuştum ama yine de bulamayarak edebiyat öğretmenimin açıklaması sonunda öğrenmiştim. Ne olduğunu fark eden okur oldu mu acaba?

Elif Bilge 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun önemli eserlerinden biri olan Yaban, İstanbul'dan ayrılıp Anadolu'nun ücra köylerinden birinde yaşayan bir subayın hikayesini anlatır. Kurtuluş Savaşını bütün şeffaflığı ile anlatan roman Türk halkının yaşadığı yoksulluğa ve zor şartlara değinir. Samimi anlatımı, etkileyici kurgusu ile adeta karakterlerle yer yer üzüldüm ve sevindim.

Kurtuluş Savaşı dönemlerinin zorluğunu yansıtan bu eser fikrimce herkes tarafından okunmalı.

5 /

Kitaptan 143 Alıntı

Esra'nın Dünyası 
 06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesafe
Sanki benim ağzımla onun kulağı arasında ki mesafe beş on kilometredir.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)
Salih Çermik 
08 Şub 20:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Beni, şu bulunduğum yerden alıp götüren her söz, her hikâye, her resim bana âdeta bir bediî heyecan veriyor.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 32 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 32 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)
Bekir İstanbul 
09 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kah zihnimi büyük ve önemli şeylerle işgal ederek, acımı unutmaya çalışıyorum. Kah okuyorum, okuyorum, okuyorum.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 82)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 82)
Believe Me 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Türkiye'nin karanlık semasında Mustafa Kemal adı bir şafak yıldızı gibi parlıyor.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 75 - İletişim)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 75 - İletişim)
Necmiye 
 26 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

TÜRK askeri manda leşlerinin derisinden çarık yapıp giyiyor.TÜRK köylüsü top arabalarını kendi yorganına sarıp taşıyor.İşte bunun içindir ki inanmalıdır.İşittim.Eskişehir 'de demir yolu raylarının söküp eriterek top kaması yapanlar varmış.Geçen gün,yakın istasyonların birinde bir trenin nasıl yürütüldüğünü gördüm.Tren durur durmaz hemen bütün yolcular inip etrafa dağılıyorlar,rasgeldikleri ağaç dallarını kesiyorlar ve getirip lokomotifin platformuna yığıyorlardı........

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 95)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 95)
Salih Çermik 
08 Şub 20:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Acaba, doğduğu günden beri, bir defa olsun, hiçbir şeye güldü mü?

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 38 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 38 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)
Salih Çermik 
10 Şub 17:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Benim burada işim ne? Bu sönmüş kürenin son oturanı, son canlı yaratığı ben miyim? Hayır...

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 145 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 145 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)
Oktay Dinç 
08 Şub 13:29 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ben Kemal Paşa'dan yana olmam da, kimden yana olurum? Çünkü, o, yarın bu dev işini başaracak olan serden geçti gönüllerin başıdır.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 153)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 153)
Believe Me 
26 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Anadolu
Yazıklar olsun, seni sevmesini bilmeyenlere; ey, gamlı ülke!... Seni sevip, senin sesiz dramın içinde gömülüp gitmekten korku çekenlere!.. Taşın, toprağın ne bitmez bir sabır ve mukavemet hazinesidir! İnsan, senin göğsünde ya destani bir kahramanlığa erer ya da en ilâhî mizaçlı velilerin feragat ve mahviyet derecesine varır.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 66 - İletişim)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 66 - İletişim)
Salih Çermik 
10 Şub 21:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yakıp yıkarken hayvanlaşan insanlar, ateşle, talanla teskin edemedikleri kötü hırslarını, nihayet hayvanlığın en yüksek bir ifadesi olan cebri temellükle yatıştırırlar.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 191 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 191 - İletişim Yayınları - 76. Baskı)

Kitapla ilgili 1 Haber